schiedam BVS-centrum wil groter onderkomen Ter Meulen •van inbraken: duizenden guldens schade kortaf Auto in brand POLITIE VINDT BELONING VOOR TIPS VOORBARIG Abstract werk In galerie Onderscheidingen voor grafici J ongeluigepakt voor vandalisme in trein Vrouw betrapt inbreker Papierbak en struikgewas in brand het vrije volk WS Roo Roosenzaal Educatie Conny Eggink op een van de rood-pluche stoelen in de verbouwde Bio: nu ook grote produkties naar Schiedam halen." (Foto: Ed Eggermont) ,We kunnen PMnH» Él iTT Eind juni moet de voormalige Schiecarton-fabriek aan de Burg. Honnerlage Gretelaan klaar zijn om het centrale magazijn van Ter Meulen BV te huisvesten. (Foto: Ed Eggermont Loes van Kampen in de te kleine ruimte van de Be wonersvereniging Schie-^ dam Gentrum: „We kun?,- nen nauwelijks met het voltallige bestuur vergaf deren". (Foto: Ed Eggér- mant) Schilderij van Nieland. (Foto: germont) Marian Ed Eg- Snuffelmarkt Kinderkamp Avondvierdaagse WOENSDAG 21 ME11986 twee keer zoveel te doen in nieuwe seizoen (Van een onzer verslaggevers) t SCHIEDAM Het nieuwe theaterseizoen in Schie dam belooft wat. Terwijl op andere terreinen de broe kriem moet worden aangehaald en minder activiteiten plaatsvinden, heeft het Passagetheater (inclusief Teerstoof en kleine zaal) een programma voor 't ko mende jaar dat twee keer zoveel professionele voorstel lingen telt dan het afgelopen seizoen. Een betere pro motie met een grote publieke belangstelling tot gevolg, luidt het geheim. In vier jaar tijd is het aantal voor spellingen van tien naar honderd gestegen. „Als er meer publiek komt kun je dat financieren", zegt direc trice Conny Eggink. Vier jaar geleden kwam Eg gink aan het "bewind" van de se theaters. Haar qerste, geruchtmakende wa penfeit: het fuseren van de Teerstoof en het Passagethea- tèr. De fusie zorgde voor on rast. Beheerder Henk Holmer nan de Teerstoof trad af. Het (Jaart-time) personeel hield er mee op. De beide theaters wer- qen ondergebracht in een over koepelende stichting. De sa menwerking gaat nu haar der- é,e jaar in. i i De enorme uitbreiding van het programma is niet in de lhatste plaats te danken aan de grote verbouwing die vooral öchter de coulissen heeft laatsgevonden. Een compleet ieuwe trekkenwand (een hijs- ihstallatle voor decors), een elektrisch bedienbare lichtin stallatie en eep andere inrich ting van het podium hebben de jpogelljkheden in Passage aanzienlijk vergroot. „Grote produkties ais My fair lady kunnen we nu ook naar Schie dam halen," zegt een tevreden Conny Eggink tijdens de pre sentatie van de Theaterkrant '86-'8T. i Eggink is er vooral, trots op het Schiedamse-publiek warm tte hebben gemaakt^voor het dergelijke. „Dat is vanouds het Stiefkindje" van' hef theater," zegt ze. „De afgelopen jaren is het aantal bezoekers voor bij voorbeeld dansgroepen sterk gestegen.-" Op 14 juni hoopt Eggink dé derde loot aan de Schiedamse theaterboom feestelijk aan het publiek te kunnen presenteren: op een zogenoemde "Uitstuif' wordt de Roo'Roosenzaal, het vroegere Bio, ten doop gehou den. Een theatertje "op stand". Rood pluche op de stoelen, ta fels met gouden poten en een crèmekleurige bar. De naam van de zaal, met iets meer dan 150 zitplaatsen groter dan de Teerstoof, stamt uit de 17e eeuw en grijpt terug naar de Rederijkers, de voorlopers van de huidige toneelverenigingen. Alle twijfel omtrent het voortbestaan van de Teerstoof, gezien de nieuwe Roo Roosen zaal, wil Eggink uit de weg ruimen. „Het is zeker niet de bedoeling om alles In het Pas sagetheater onder te brengen", zegt ze. „Dat is het ook nooit geweest. Technisch gezien is het mogelijk om alles onder één dak te brengen maar daar mee zou je het hele uitgaan- spatroon in de stad verande ren". De theaterdirectrice ver wacht ook niet dat de politiek op het idee zou, kunnen .komen de Teerstoof "weg te bezuini gen". Er is een vrij duidelijke vér- Vs" deling gemaakt over wat waar op de planken komt: Passage voor de vrije (grotere) produk ties. De Teerstoof voor het nieuwe talenten t de' Roo Roo senzaal voorlopig'.! vóórname-, lijk voor. repetities van vereni gingen' en de verhuur voor* bij voorbeeld vergaderingen. Voor het komende seizoen staan er slechts vier, voorstellingen in de Roo Roosenzaal pp het pro- grammai'Pröduktiés 'die' vorig jaar voorstellingen in di Teerstoof afzegden vanwege ruimtegebrek, kunnen in de nieuwe ruimte terecht. jEen' belangrijké plaats in het theater neemt dé, educatie in. Vólgens de informatie van de directie is educatief medewer ker Karei Beke tot nu toe de eerste en enige in ons land die is verbonden, aan.,een theater. De voormaligonderwijzer denkt dit jaar maar liefst 13.000 kinderen naar Passage te lokken. In dat cijfer zijn ook meegerekend de kinderen die voor de tweede of derde keer komen. Een activiteitenpakket met ondermeer sehoolvoorstél;' ■lingen, rondleidingen én ook een popproject in wijk- en buurtcentra moet de interesse voor het theater vergroten. De succesvolle poppenvoorstellin- genln dé Teerstoof zullen van- i SCHIEDAM Acht Schie- aamse jongeren in de leeftijd van 16 tot 19 jaar zijn aange houden wegens vernielingen in |en treinstel. Het achttal spoot ui de trein Maassluis-Rotter- óam een poederbrandblusser feeg- j Een Vlaardingse passagiere kreeg hierdoor ademhalings problemen. De jongens werden pp station Sehiedam/Rotter- óam-West uit de trein gehaald. De spoorwegpolitie verhoorde de jongeren in het hoofdbureau fan politie in Schiedam. i Later bleek dat een aantal éan de jongens schuldig was geweest aan het vernielen van een treinstel eerder die dag na de voetbalwedstrijd Feijen- (jord - PSV. In deze trein werd voor vele tienduizenden gul dens schade aangebracht. f SCHIEDAM Een 27-jarige Schiedamse heeft In de nacht van zaterdag op zondag een In breker op de vlucht gejaagd. De vrouw rende achter de man aan, die er met eén auto van door wilde gaan. Door het open autoraampje gaf de vrouw de inbreker een stevige klap in zijn gezicht Zij kon niet voor komen dat de onbekende man er toch vandoor ging. Omdat zij tocht voelde in haar huis werd de vrouw wakker. Zij be trapte de inbreker in haar woonkamer van het huis in de J. 'A. Thijmstraat Het signale ment van de man luidt: onge veer 25 jaar en 1.73 meter lang. De politie onderzoekt de zaak. SCHIEDAM Een voorbij rijdende chauffeur zag het af gelopen weekeinde een stel knapen 'fikkie' stoken op het plein van de Lieflandschool aan de Mgr. Nolensl&an. De knapen bleken een papierbak in de brand te hebben gesto ken. Ook vier vierkante meter struikgewas brandde af. De brandweer bluste het brandje. De jongens waren in geen vel den of wegen meer te zien. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Met man en macht wordt gewerkt om de voormalige fabriek van Schie- carton aan de Burg.'Hoimerla- ge/Gretelaan in te richten tot het centrale magazijn van Ter Meulen BV. Eind juni trekken de 95 werknemers van het Rot terdamse bedrijf Ter Meulen in het pand, dat de laatste twee jaar leeg stond. Het pand bevat 14.000 vierkante meters vloeroppervlakte. Er zijn de afgelopen weken diverse muren gesloopt. De kantine werd bij de magazijn ruimte getrokken. Een nieuwe aankomsthal voor de vracht auto's met goederen werd ge bouwd. De verlichting in het pand is aangepast en ver nieuwd. Alle ramen werden weer van glas voorzien en be veiligd. Een beveiligingsinstallatie met een zogenoemd stil alarm moet er voor zorgen dat inbre kers uit het gebouw blijven. Tijdens de verbouwing is er in gebroken en verdwenen ge reedschappen van de bouwbe drijven. De verhuizing van het magazijn, dat tot nu toe geves tigd was aan de Vlaardinger- weg in de Spaanse Polder, is al in volle gang. Een 50-jarige Rotterdammer werd de dupe van de koorts achtige werkzaamheden om het pand 'ar te krijgen. De man wilde van een trap op een verrijdbare stelling tappen. De man (M. K.) zette de ene voet op de stelling, terwijl hij zijn andere voet nog op de trap had staan. De stelling, die niet goed stond vergrendeld, gleed weg. De man viel twee meter lager op de betonnen vloer. Hij brak zijn rechterarm en rech terheup. De man is opgenomen in het Rotterdamse Clarazie- kenhuis. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een be loning van 25.000 gulden voor inlichtingen is uitgeloofd door slachtoffers van een roofover val, die maandag 21 april 1986 werd gepleegd in een huis aan de Asterstraat In Vlaardingen. Dit stond onlangs in een aantal regionale dagbladen. Dergelij ke advertenties komen in lan delijke dagbladen geregeld voor, maar zijn in Vlaardingen een unicum. Volgens inspecteur G. Lau rens van de Vlaardingse poli tie is de advertentie "voorba rig". „De officier van Justitie looft wel eens beloningen uit. Het gaat om zaken die het pre dikaat hopeloos hebben gekre gen. De politie is dan op een dood spoor, zodat verder on derzoek niet zinvol is tot er weer nieuwe gegevens bekend zijn. De Officier probeert met de beloning inlichtingen te for ceren. Maar dat heeft geen zin als het onderzoek nog in volle gang is. Met die roofoverval van de Asterstraat zitten we nog lang niet op een dood spoor." De politie vindt dat de verze keringsmaatschappij, die me de op de advertentie heeft aan gedrongen, in een vroeg sta dium het vertrouwen in de re cherche heeft verloren. „De verzekering geloofde vanaf het begin niet in ons onderzoek. Terwijl wij nog altijd met twee mensen aan deze zaak wer ken," zegt Laurens. Bij dé gewapende overval vielen twee mannen een huis binnen, waar een loodgieter aan het werk was. Deze werd opgesloten in de badkamer. Later kwamen de bewoners binnen, een man en een vrouw, die ook in de badkamer wer den gestopt. Ze werden vastge bonden en bedreigd. De twee daders waren op zoek naar de sleutel van de kluis. In de brandkas* zijn ze nooit gekomen, maar ze pak ten wel het geld af van de be woonster van het huis, die on geveer 250.000 gulden In haar tas had. Dat geld was de dag opbrengst van winkels, die zij in de kluis had willen stoppen. De gewapende mannen ver dwenen met het geld in een auto die klaarstond. Sindsdien ontbreekt van hen elk spoor. zelfsprekend weer worden ge geven. De populariteit onder de jeugd is inmiddels de stads grenzen gepasseerd. Enkele scholen in Nieuwerkerk aan den IJssel hebben zich opgege ven voor rondleidingen en voorstellingen. Het uitstapje van de kinderen geldt als schoolreisje. In totaal zullen zodoende duizend jeugdige Nieuwerkerkers Passage aan doen. Een nieuwtje volgend sei zoen is de combinatie theater/ diner. De samenwerking met twee Schiedamse restaurants wordt opgeheven, In plaats daarvan kookt het personeel van het Passagetheater per soonlijk een vijf gangen maal tijd voor bezoekers die daar trek in hebben. Het eten telt verder geen verplichtingen. Vorig seizoen moesten de be zoekers zich wel meteen voor vier diners opgeven. Conny Eggink heeft een nog grotere samenwerking met an dere culturele organisatie voor ogen. Evenals vorig jaar komt in de theaterkrant '86-'87 het stedelijk museum uitgebreid aan het woord. Gedurende het seizoen is er ook samenwer king met de bibliotheek. In het nieuwe seizoen kunnen toe gangskaarten voor theater voorstellingen worden aange schaft in het museum en in de bibliotheek in de Blauwe Brug. Volgens Clara Stroman, ad junct-directrice van het mu seum, levert de samenwerking de nodige voordelen. „Veel Schiedammers weten wel dat het museum er is, maar heb ben niet in de gaten dat er ook iets gebeurt. We hebben wel een museumwerkplan maar het is niet zinvol om dat onder de aandacht te brengen. De ménsen die,daar, ln,geïnteres- seerd zijn,<gaaA:.toch.wel naar vergaderingen waap. dat be sproken wordt. Onze presenta tie vorig jaar in de theater krant, leverde meer bezoekers op al kunnen ,we dat niet aan tonen. f i>5 - f}~r. r Jh' SCHIEDAM Inbrekers maakten het afgelopen Fink- sterweekeinde voor duizenden guldens schade. Bij Handels onderneming Boran aan de Nieuwe Maasstraat verdween kunst van de muur. Onbeken den vernielden een ruit en kwamen zo het pand binnen. Zij doorzochten het gehele kantoor. De schilderijen en pentekeningen vertegenwoor digen een waarde van 10.000 gulden. De schade is 500 gul den. Bij Hoek Loos aan de Haven straat werd door inbrekers voor 2000 gulden schade aan gebracht aan een sluiting van een raam en bureauladen. Uit het kantoor verdween 400 gul den uit een wisselautomaat. Slavenburgs Bouwbedrijf kreeg eveneens ongewenste gasten. Met een ladder kwa men de dieven de binnenplaats op, waar zij de toegangsdeur forceerden. Het pand werd doorzocht. Uit het magazijn verdwenen 80 pakjes sigaret ten, 15 dozen sigaren, een cas settedeck en een projector. Een 49-jarige eigenaar van een plezierjachtje afgemeerd in Jachthaven de Schle werd de dupe van dieven. De buiten boordmotor ter waarde van 450 gulden werd weggenomen. Onbekenden gingen bij de ta- pijthandel Teheran aan de Rotterdamsedijk minder sub tiel te werk. Een van de grote etalageruiten werd ingegooid. Er werd een aantal tapijten weggenomen. Hoeveel kleden er zijn verdwenen is nog niet duidelijk. Een bewoner van een huis aan de Polderweg raakte zijn videorecorder ter waarde van 2400 gulden kwijt. Inbrekers sloegen een ruitje In aan de achterzijde van het huis. De 28-jarige eigenaar lag voor het huis in de zon, terwijl de die ven met zijn recorder aan de haal gingen. De Albertus Magnusschoo! aan de Mgr. Nolensl&an werd ook bezocht. Twee ramen wer den geforceerd en een ruit in geslagen. De hele school werd doorzocht, er verdween niets. De Insluipers gooiden de in houd van de kasten en laden over de grond. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Na anderhalf jaar corresponderen met het gemeentebestuur is de bewo nersvereniging Centrum het zo langzamerhand zat: een eigen en vooral groter onderkomen moet er nu maar eens komen. Het uitblijven van een voor de leden zichtbare ruimte kan zelfs het voortbestaan van de twee jaar geleden opgebloeide vereniging in gevaar brengen. „We hebben nu een kleine ruimte in het gebouw De Teerstoof. Maar daar kunnen we met het bestuur nauwelijks vergaderen", zegt secretaris Loes van Kampen van de ver eniging. Vergeleken met andere be wonersverenigingen in Schie dam, komt de organistie in het centrum er bekaaid af. In vroegere jaren was de vereni ging dan ook niet bepaald le vendig. De sloop van veel wo ningen en het feit dat er veel winkels in het centrum geves tigd zijn, zorgden daarvoor. De vereniging kreeg nieuw elan door de bouw van de nieuwe hulzen achter de Hoogstraat. De bewonersvereniging heeft nu de beschikking over een klein kantoor in gebouw de Teerstoof. „Maar dat is be paald niet uitnodigend voor de leden. Je gaat er als vrijwilli ger ook niet graag een hele dag zitten. Er is niet eens een telefoon", zegt Loes van Kam pen. In de afgelopen anderhalf jaar heeft de vereniging voor haar leden slechts drie maal een bijeenkomst belegd. Alle keren werd uitgeweken naar andere ruimten zoals de aula in het stedelijk museum. De bijeenkomsten waren succes vol maar zorgden voor extra kosten. „Een eigen ruimte is belang rijk voor de overlevingskansen van een bewonersvereniging", vindt Loes van Kampen. „De leden hebben een vast punt no dig waar zij terecht kunnen. SCHIEDAM De Rotterdam mers Marian Nieland en Jan van de Haspel exposeren tot en met 15 juni in de galerie van het Schielandziekenhuis. Aan de wanden van de polikliniek aan de Burgemeester Knap- pertlaan en aan de wanden van gebouw Stadhouderslaan j* hangen schilderijen dagelijks fgratis te kijk van 9 tot 18 uur. .'Jan van de Haspel maakt sterk abstract werk. Het werk van Marian Nieland gaat naar het abstracte toe. Zij deed veel In spiratie op voor haar werk tij dens dans- en dansexpressie. „De essentie van een mens ligt vaak in bepaalde bewegingen of een onderdeel van iemands lichaam. Dat probeer ik te ach terhalen en te accentueren," aldus Marian Nieland, die auto didact is. Op de Vrije Acade mie te Rotterdam werd zij ge stimuleerd om via figuratie} WWilLt,'». Daar kunnen we spreekuren*' houden, algemene vergadering gen beleggen en ook recreatief ve activiteiten houden. De Teerstoof ligt buiten de route en is voor ons te klein." In een brief aan de gemeéntfe heeft de vereniging al enkele,, alternatieven opgesomd: het,! winkeltje van Zijdeveld aan de Hoogstraat, een stuk van'het gerenoveerde weeshuis De, Lindehof, een schoolgebouw aan het Oude Kerkhof eri de vroegere politiepost op de hoek Hoogstraat/Grote Markt. Het laatste alternatief dat aan de gemeente werd voorgelegd be trof het pandje van Lentefeest aan de Broersvest. Het ge-, meentebestuur zegde het pro-, bleem te erkennen, maar gaf verder geen concreet uitzicht,! op een pand. „We hebben, een gesprek aangevraagd", zegt Loes van Kampen. „We móef ten afwachten wat het wordt'." werk over te stappen op meer abstracte schilderstukken. Galeriehoudster An van de,./!.; Brand haaide de kunstenaars.!! naar de Schielandgalerie. Zij,, organiseert de tentoonstellin- gen in het ziekenhuis. 4», <4 d K SCHIEDAM Twee medewer kers van het Schiedamse be drijf Corns Wm Geleedts heb ben gistermiddag een konin klijke onderscheiding gekre gen. A. Jongeneei uit Krimpen aan den IJsse! en L. E. Boude- steijn, eveneens uit Krimpen, kregen de bronzen medaille behorend bij de Orde van Oranje Nassau overhandigd door burgemeester R. Schee- res van Schiedam. De plechtig heid vond plaats in het be- drljfsgebouw aan de 's Grave-! landseweg. De twee Krimpena- ren kregen hun lintje omdat zij- veertig jaar in dienst zijn van" het grafische bedrijf. Jongeff neei is werkzaam ais boakbin- der/afwerker en Boudestetjn'ff als vlakdrukmonteur. '•«mSv Rond de Hervormde Kerk te Kethel slaat zaterdag 24 mei tweedehands handel opgesta peld. De snuffelmarkt begint om 10 uur. Einde 16 uur. Er liggen boeken, platen, kle dingstukken en eiectrische ap paraten klaar voor de verkoop. Er staat meubilair te koop. De kerkvoogdij van da Kethelse hervormde gemeente laat voor de jeugd de cavia's lopen in een caviaracebaan. De Jeugdgroep van de stichting Samenlevingsopbouw Schie dam Noord gaat van vrijdag 25 juli tot en met vrijdag 1 augus tus op kamp naar het wadden eiland Terschelling. Kinderen in de leeftijd van 6 tot 12 jaar kunnen zich nog opgeven voor de vakantie op de kampeer boerderij aan de oostkant van het eiland. Het kinderkamp kost 160,- per persoon. Een uitgebreide reis- en informatie folder ligt klaar in wijkcentrum de Blauwe Brug, Bachplein 590. •uit ui De Schiedamse Avondvier- daagse wordt dit jaar gewan-f deld van dinsdag 3 juni tot en" met vrijdag 6 Juni. Maandag *2" juni is de reserve-avond. In-;f. schrijfgeld bedraagt ƒ4,- pèrf persoon, via verenigingen of---» scnolen groepsgewijs inschrijf* ven bedraagt de prijs 3,50 f, per persoon. Inschrijven bij dé WV, Buitenhavenweg 9, tel." 4733000. r SCHIEDAM De parsone- naauto van een 26-jarige f.' Schiedamse brandde in de nacht van zaterdag op zondag geheel uit. De politie sluit brandstichting niet uit. De auto stond geparkeerd aan de Kofle Dam. Een in de wagen liggen- de vistas en een visstoel ging" verloren in de vlammen. De schade bedraagt 2500 guldén.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1