Werkloosheid daalt ondanks schoolverlaters tussen vraag en aanbod Schoon water oo Bezoekers druk doende om Trechter te openen Verstelbare bedden. O© Programma Molendagen Voetbaltoernooi voor ambtenaren Spanning stijgt voor i bewonersdeskundigen Beslag op illegale videobanden Bewoner van de Kreupelstraat huisraad kwijt Geld weg en keukens vernield 'Astronomen moeten blijven -wti mts.*'* w/MÊm Open huis bij ziekenomroep Automobilist geslagen ©M2IS CCPPENS 355slaapcomfort 5BBB Coöp-museum haakt in m WS (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN/SCHIEDAM Ondanks een nieu we stroom schoolverlaters blijft de werkloosheid in de regio Nieuwe Waterweg Noord dalen. Ook vorige maand bleken de nieuwkomers op de arbeidsmarkt nauwelijks invloed te hebben op de dalende tendens in de werkloosheidscijfers. Dit concludeert het directielid H. de Vrieze van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg Noord uit de werkloosheidscijfers over maart en april. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Een buurthuis heeft een penning meester nodig. Het Rode Kruis zoekt vrijwilligers. Het Zonnehuis heeft dringend behoefte aan vrijwillige chauffeurs. Wat te doen? Sinds kort biedt de Vrijwilli gers Vacaturebank in het Weeshuis uitkomst, Daar ko men vraag en aanbod op het gebied van het vrijwilli gerswerk samen. Na een rustig begin in september 1985 is het vacature-bestand nu groot genoeg om vrijwilli gers te gaan werven, vinden de initiatiefnemers. Afgewezen r&WQr* „Wij zijn nu zover." Links twee bestuursleden van de stichting: Jan Blan kers en Koos van de Vaart. Rechts twee van de drie bureaumedewer kers: Anja Soeters en Or lando Pangad. Nummer drie, Paul Rosenblad, ont breekt op de foto. (Foto Ed Eggermont) Van eenvoudig tot volautomatisch. mmmmmmmamtmmmmmmimmmm staapvoortctterx iStt Het ontmoetingscentrum van de Trechter aan de Over schiesestraat: Al bijna een maand gesloten. (Foto: Ed Eggermont) De zanger Nico Haak zingt tijdens de Schie damse Molendag vanaf het bordes van het oude stadhuis. HET VRIJE VOLK schiedam 14 „In vergelijking met voor gaande jaren is dit een erg gunstige ontwikkeling," zegt De Vrieze. „Overigens verto nen de cijfers over heel Zuid- Holland een zelfde beeld, dat voor zover ik weet niet afwijkt van de landelijke trend." Volgens De Vrieze is de da ling van de werkloosheid in de regio Nieuwe Waterweg Noord vorig jaar later begonnen dan in andere regio's in het land. „Maar," zo zegt ze, „we hebben die achterstand nu voor een deel ingehaald." Eerder was al gebleken dat de arbeidsmarkt de eerste drie maanden meer in beweging raakte dan in '85. Het aantal in- en uitschrijvingen lagen be gin dit jaar een stuk hoger dan voorheen. De Vrieze consta teert nu dat deze tendens zich ook in april heeft doorgezet. De daling van de werkloosheid versterkt de mobiliteit op de arbeidsmarkt extra. In april is het aantal werklo zen in de gemeenten Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Hoek van Holland en Rozenburg met 190 gedaald (acht minder dan de vorige maand); hij de vrouwen met 98 (in maart 25) en bij de man nen met 173 (in maart 173). Als werkloos lieten zich 280 r.iensen inschrijven. Het aan tal uitschrijvingen bedroeg 470. Het aantal openstaande vacatures is gestegen van 245 tot 265 (+20). In totaal zijn in april 165 vacatures ingediend (151 in maart). De werkloosheid daalde in de sectoren bouwnijverheid en kantoorpersoneel. Bij het me- taalpersoneel bleef de werkge legenheid stabiel en bij het handelspersoneel vrijwel sta biel. Onder werkzoekende jonge- Schiedam Vlaardingen Maassluis Rozenburg Hoek v. H. Maasland 2354 1278 3632 1925 1252 3177 379 1162 242 524 85 227 30 59 783 282 142 29 Totaal 5515 3266 8781 Vacatures voor vrijwilligers „Wij zijn nu zover, dat wij vrijwilligers willen gaan inte resseren om vacatures te ver vullen", zegt Jan Blankers, be stuurslid van de stichting Vrij willigers Vacaturebank. „Want wij kunnen ze op dit moment iets aanbieden." Het aantal van 35 vacatures, dat thans in de bak zit, noemt hij „zo gek nog niet": „Er zitten mogelijk heden in voor een verdrievou diging." Blankers baseert dit op het feit, dat de drie (ook vrijwillige) bureaumedewer kers tot nu toe slechts een klein deel van de zeshonderd verenigingen en instellingen, die Vlaardingen telt, bezocht hebben om de behoefte aan vrijwilligers te peilen. Het idee om in navolging van andere gemeenten in Vlaardingen met een vacature bank te beginnen, werd drie jaar geleden tijdens een Open Dag voor werklozen in wijk centrum 't Nieuwelant gebo ren. Dat pas vorig jaar in sep- SCHIEDAM De ambtena ren van de Buma/Stemra heb ben woensdagmiddag tesamen met de politie 95 illegale video banden in beslag genomen bij videotheek Nelly aan de Sin gel. Een winkelbediende is ver hoord. SCHIEDAM De Schie dammer E. D., één van de twee laatste bewoners van de Kreu pelstraat, is bestolen van al zijn waardevolle huiswaar. On bekenden gooiden dinsdag avond tussen vijf en acht uur een voorruit in met een bak steen. Het hele huis werd door zocht, kasten omgegooid en de kater Kreupel werd de stuipen op het lijf gejaagd. De dieven namen alles van waarde, zoals een stereo, kleurentelevisie, antieke klok en een typemachi ne mee. SCHIEDAM Door een winkelruit te vernielen kwa men onbekenden het kantoor van de keukeninrichtingshan- del Keukenstaai BV aan de Parkweg binnen. Uit een bu reaulade werd 3500 gulden ge stolen. Doordat de inbrekers met bakstenen de winkelruit ingooiden werd het binnen werk van de zaak vernield. Ook enkele keukens liepen schade op. Schade bedraagt 8000 gulden. LEIDEN De Nederlandse astronomie staat in de wereld op de tweede plaats, na Ameri- ,ka. Maar als Nederland deze positie wil handhaven zal het meer jonge sterrenkundigen van gevorderd niveau moeten vasthouden, zo meent een on derzoekscommissie, bestaande uit vier astronomen van we reldfaam. Het korps astronomen dreigt volgens de vier in Nederland te verouderen. De commissie constateert' dat er voldoende Nederlandse sterrenkundigen aanwezig zijn om de zaak op peil te houden, maar deze be: vinden zich in het buitenland. tember begonnen kon worden, schrijft Blankers toe aan de traagheid van de gemeente bij het ter beschikking stellen van subsidie en huisvesting. „Dat heeft een jaar geduurd", zegt hij. Het ontbreken van een be roepskracht werkte volgens hem ook vertragend. „Andere vacaturebanken hebben die wel", vertelt hij. „Wij moesten "vrijwillige medewerkers aan trekken. Gekwalificeerde men sen. Die kun je niet één-twee drie van de straat plukken." Het probleem is opgelost door gebruik te maken van drie sta giaires van een Haarlemse op leiding voor arbeidsmarktpoli tiek en personeelsbeleid. De vacaturebank bemiddelt ni.;t alleen tussen vraag en aanbod, zij „bewaakt" ook de kwaliteit van het vrijwilligers werk. „Wij mogen vrijwilligers SCHIEDAM Ben fontein in de vijver aan de Schiedamse- weg moet er voor zorgen dat het water schoon jjtijft. Gemeente werken plaatste de waterspuit deze maand oni'dè kwaliteit van het water goed te houden. De fontein zorgt ervoor dat de toevoer van zuurstof in het water bevorderd wordt. De dienst van ge meentewerken zette meerdere fonteinen in Schiedamse vijvers. Deze dienst controleert het water maandelijks. De sierlijk spui tende fonteinen hebben er tot nu toe voor gezorgd dat de kwali teit van het oppervlaktewater prima is. SCHIEDAM De ziekenom roep Schiedam (ZOS) gunt iedereen komende zaterdag een kijkje in haar studio aan de Korte Haven 127. Van tien uur 's ochtends tot twee uur 's middags zijn er medewerkers van de ZOS aanwezig om uit leg te geven over het werk van de omroep. Afgelopen woens dag verzorgde de omroep nog een uitgebreide uitzending over de verkiezingen. De ZOS is er in eerste instantie voor de patiënten in het Schieland zie kenhuis. Daarnaast reizen de medewerkers bejaardencentra en verzorgingstehuizen af met populaire verzoekplatenpro- gramma's. De ZOS wordt draaiende gehouden door ama teurs. De toegang tot de studio is gratis. SCHIEDAM Een onbe kend gebleven automobilist heeft een 50-jarige Schiedam mer een gescheurde wenk brauw, een kapotte lip en een gebroken kunstgebit bezorgd. Op de kruising Nieuwe Haven/ Burgemeester Knappertlaan stapte de blijkbaar boze be stuurder uit zijn auto. Nadat hij de andere bestuurder om onduidelijke redenen had ge slagen sprong hij in zijn auto en reed hard weg. De politie stelt een onderzoek in. niet alles iaten doen", legt Blankers uit. „Wanneer een in stelling een portier ontslaat en er een vrijwilliger voor in de plaats wil zetten, moeten ze niet bij ons zijn. Vrijwilligers werk is alle niet-betaald werk. Maar wij werken er niet aan mee wanneer dat leidt tot sub sidie- of budgetvervalsing en het verdringen van arbeid splaatsen. Eike vacature wordt intern getoetst. We heb ben er al één afgewezen, waar op zo overduidelijk de plaats van een betaalde kracht moest worden vervuld, dat wij heb ben gezegd: dat kan niet." De vacaturebank hoopt de aanbodkant (mensen zonder betaald werk) te bereiken via de pers of folders bij het ar beidsbureau en gemeentelijke sociale dienst. Wellicht wordt later dit jaar een folder huis- aan-huis verspreid. „Er zijn veel mensen zonder werk", zegt Koos van de Vaart, even als Blankers bestuurslid. „Maar waar zitten ze? Ik zit zelf tot over mijn oren in het vrijwilligerswerk. Ik doe dat alles met veel plezier en soms pijn. Ik vind het jammer, dat veel mensen aan de kant blij- ven staan.'" r i.7 'De stichting' Vrijwilligers Vacaturebank is gevestigd in' het Weeshuis, Weeshuisplein 18 midden te Vlaardingen. Het bureau is geopend op dinsdag en donderdag van 10 tot 15 uur. Postadres: postbus 513, 3130 AM Vlaardingen. Tele-, i loon: 4350380. tPENOELENBURGSTANO VAMJ'I HOOFDEINDE OMHOOGLOPEND NAAR mE' VOETENDMX M£TV|RSTEt8AREN£KWERVElSTEUN AF20NDERLUK VERSTELBAAR HOOFD- EN VOETENEINDE MET EEN SCHARN.ERP0NT AFZONDERLIJK VERSTELBAAR hOOFO- EN VOETENE>N0E MET TWEE SCmARN'IRPUNTEN De Sleep Dream boxspring en Sattenbodem zijn er behalve in de vlakke, ook in veie verstelbare uitvoeringen. Zoals met verstelbaar hoofdeinde, voeteneinde, knieknik. nekwervelsteun. Keus volop. En dat mechanisch, (semi-)automatisch of eieklrisch te bedienen. AFEONOEFFllJK VEFFSIEIÖAAP hOOFÖ- EN VOCFENEWDE ME F EJnFFASCFFAnN.EBPyNF 'NDE -FNEmOLIE Uw sioapvoodichter Beddenspeciaalzaak - Slaapkamers - Sloapsystemen - Linnenshop. Hoogstraat 46-48 Schiedam tel.: 010 - 26 87 17 SCHIEDAM Verkoop van snoepjes uit grootmoeders tijd en een wandeling door oud- Schiedam via dia's vormen de twee belangrijkste activiteiten komende zaterdag in het Na tionale Coöperatie Museum aan de Kethelstraat. Het mu seum haakt met de activiteiten in op de Schiedamse molenda gen. Voor de eerste vijftig klanten van het winkeltje in het museum is er een leuke prijs: een fotoboek van de Zeeuwse eilanden tegen beta ling van één gulden. De dia wandeling door oud-Schiedam is samengesteld door stadsar chivaris G. van der Feijst. De dia's worden doorlopend van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags vertoond. De toegang is gratis. Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vertegen woordigers van bezoekers en ex-bestuursleden van het werklozenproject de Trechter zijn achter de schermen druk doende het ontmoetingscen trum aan de Overschiesestraat weer open te krijgen, Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan een werkplan. Het doel van de inspanningen is simpel: heropening van het na interne ruzies gesloten ont moetingscentrum annex werk plaats. Het wachten is in ieder geval nog op de benoeming van de raadscommissies. Pas in de vergaderingen van de commissies kunnen spijkers met koppen geslagen worden. „Er moet een besluit komen dat het eerdere besluit om de Trechter in z'n geheel te liqui deren deels terugdraait," zegt Herman Gerrits van de afde ling voor Cultuur-, Sport- en i-' V. PM Jeugdzaken. „Het gaat erom dat word vastgesteld op welke condities het ontmoetingscen trum weer open kan." De groep vertegenwoordi gers en bestuursleden heeft al eerder een „herstelplan" Inge diend maar dat werd wegens "de kosten door de gemeente af- gewezen. Volgens Gerrits kwam dat neer op meer dan een ton. Tot aan de opheffing op 22 april kreeg het werkloze- 'project jaarlijks vier ton subsi die. Het bestuur van de Trechter zette zelf een punt achter het werklozenproject na een vecht partij tussen twee beroeps krachten. Al eerder was de sfeer onder zware druk komen te- staan nadat beroepskracht Hans Ver linde voor de deur was aangevallen en zijn auto zwaar werd beschadigd. Vanaf dat moment zijn de bezoekers, verontwaardigd over de sluiting, bezig geweest met de heropening. „Het over leg verloopt plezierig," vindt Gerrits. Geruchten over moge lijke kraakacties door bezoe kers die het te lang vinden du ren, heeft hij wei vernomen, „We kunnen beter in alle rust over de zaken discussiëren," zegt hij. VRIJDAG 23 ME11986 ren jonger dan 23 jaar daalde de werkloosheid met 108 (56 in maart). In percentage: 27,2 percent (in maart 27,9 per cent). De werkloosheidscijfers per gemeente: mannon vrouwen totaal ZATERDAG 24 MEI 10,30 uur, optreden zakkendra- gersgilde Sint Anthonis, Zak kendragershuisje, Oude Sluis. 11 uur, vertoning film Glas van Bert Haanstra, Molen de Noord, Noordvest. Toegang vrij. 11.30 uur, start stadsveer- dienst van de zeekadetten Ja cob van Heemskerck naar dis tilleerderij Jhs. de Kuyper en zoon. Toegang 2,50. Afvaar ten elk half uur. Vertrek: bij Molen de Noord, Noordvest. 12.00 uur, bezichtigen distil leerderijen UTO, Dirkzwager en De Kuyper. Een borrelglaasje van 2,50 vormt het toegangs bewijs. 12.00 uur, visafslag aan de Vis markt aan de Lange Haven. Visverkopers van Fillekes brengen gestoken in traditio nele kledij, meer dan tien ver schillende soorten verse vis. Het zeebanket wordt aange voerd met het authentieke houten vissersschip Wilhelmi- na. .12.00 uur, vertoning oude Poly goon-documentaire over het Schiedamse ambacht rond 1940 in restaurant de Noord- molen, Noordvest. Toegang vrij. 12.30 uur, Grote Markt, jeugdskelterparcours. 14.00 uur, optreden Nico Haak. Vanaf het bordes van het oude stadhuis aan de Grote Markt zingt deze zanger van het Ne derlandse lied. 14.00 uur, vertoning film Glas van Bert Haanstra in Molen de Noord, Noordvest. 14.30 uur, touwtrekwedstrijd over de Noordvest. De Zeeka detten van het corps Jan van Heemskerck organiseren de wedstrijd. Sport- en jeugdver enigingen of bedrijven kunnen zich nog aanmelden bij R. Gij- tenbeek, te!. 01749-48568. 15.00 uur, optreden zakkendra- gersgilde Sint Anthonis, Zak kendragershuisje, Oude Sluis. 15.00 uur, vertoning oude poly goon-documentaire over het Schiedamse ambacht rond 1940 in restaurant de Noord molen, Noordvest. 15.00 uur, laatste afvaart stadsveerdienst naar distilleer derijen. 15.00 uur, optreden de Has seltse Stoopkes in en voor het Stedelijk Museum, Hoogstraat 122. Deze uit het Belgische Hasselt afkomstige groep trou badours, voluit Sociëteit Ter Ondersteuning Onzer Plaatse lijke Kroegen en Staminees, brengt een Jeneversuite ten gehore. 15.30 uur, sluiting verkoop en treebewijzen (Borrelglaasjes) distilleerderijen-bezoek. 16.30 uur, afsluiting middag programma. 10.30 tot 16.30 uur, Schiedams ian'gste braderie met kraam pjes en activiteiten op: Parkweg, braderie met optre dens van Turkse volksdans groep, miniatuur modelspoor- baan en Chinese volkskunst. Noordvest, tussen molens de Vrijheid en de molenstomp de Palmboom, braderie met de monstratie oude ambachten: molenmaker, smid, strovlecht- ster, zeilmaker, touwslager, ze venmaker, mandenvlechten presentatie Schiedamse bedrij ven, luchtreis voor kidneren in een hoogwerker van de ONS; bezichtiging en beklimming molen de Vrijheid, broodbak ken en broodfiguren boetseren in deze molen; muziekoptre- dens op drijvend podium bij de. Noordmolen; terrassen op j Noordmolenplein en voor café de Goudsbloem. Dam-Vlaardingerstraat, bra derie. met wedstrijden 'dam stenen-tillen' om de titel 'Sterkste-man-van-Schiedam'. Hoogstraat-Grote Markt-Spin- huispad, braderie met kermis attracties. Broersvest, braderie met straatmuzikanten, troubadours en ander artistiek volk. Binnenhavens in centrum lig gen traditionele schepen van de zogenaamde 'bruine vloot'. De vlootschouw ligt er het hele weekeinde. Vanaf 20.00 uur, terrassen van de Noordmolen, café de Goudsbloem zijn open. Mu ziekgroepen verzorgen optre- dens op het in de Noordvest- - - singel drijvende podium. Toe gang vrij. Vanaf 20.00 uur, zakkendra gers en schippersvolk en een groep muzikanten maken op het terras van het Zakkendra gershuisje. Oude Sluis een ge zellig sfeertje. Toegang vrij. ZONDAG 25 MEI Genieters van rust, cultuur en historie komen de tweede Mo-' lendag aan hun trekken. De vlootschouw ligt in de binnen- havens, de zakkendragers van' hèt Sint Anthonlsgilde draagt om 14 uur zakken meel en 'smakken' om het werk in het Zakkendragershuisje, Oude Sluis. Stadsbeiaardier Addie de Jong bespeelt het carillon S van de grote of Sint Janskerk./ - Kunstgalerieën aan de Lange Haven, het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat en het Ge-' - distilleerd Museum (van 12.30; tot 17 uur) zijn geopend. De Schiedamse molens hebben hun wieken in traditionele rust-: stand staan. SCHIEDAM Ambtenaren lui en moeilijk tot actie aan te zetten? Op sportgebied valt daar in elk geval niet over te klagen! Het vierendertigste Nationale Ambtenaren Voet baltoernooi staat voor 30 en 31 mei op het programma. De gemeente Schiedam or ganiseert dit jaar en ook in 1987 dit omvangrijke sport- evenement.a De uit dertig gemeenten af komstige teams bestrijden elkaar op de velden van Ex celsior '20 en Martinit. In Sporthal Margriet kunnen de deelnemers overnachten. Om de twee jaar organiseert een andere gemeente het festijn. Jan Tjassens, als ambtenaar van de Sportraad bij de or ganisatie betrokken: „Na meer dan dertig keer een prettige ontvangst in een an dere gemeente, mag Schie dam de komende twee jaar gastheer zijn. De gemeente steekt er 6.750 gulden subsi die in. Het is een ideale gele genheid om de stad met zijn - historische panden en mo lens, de scheepsbouw en dis tilleerderijen meer bekend- - heid te geven." Oe teams zijn door loting in gedeeld in zes poules, leder- •- een speelt zeven wedstrijden. Jan Tjassens vertelt dat Schiedam terecht kwam in een pittige poule: „We moe ten voetballen tegen Ensche; de. Die ploeg eindigde vorig jaar als eerste. Ook Veis en en Leeuwarden zijn zware te- genstanders. Zij behaalden een veel hogere plaats dan het Schiedamse team, dat slechts eenentwintigste werd." De winnaar van het toernooi krijgt een wisselbeker. Het elftal dat zich tijdens de wed- i strijden het sportiefste ge draagt, ontvangt een Fair- Play-Cup. Wethouder L. A. Hafkamp van Sportzaken verricht vrij- i dag 30 mei om 9.30 uur de aftrap op veld B. SCHIEDAM De spanning .over de toekomst van de Schiedamse bewonersdeskun digen stijgt met de dag. Ge ruchten als zou de gemeente voor hebben, de twee be roepskrachten Jaques Freier en Bert van Kan en de plan winkel in Delft toch in dienst te houden, worden noch beves tigd noch afgewezen. Het colle ge van burgemeester en wet houders besiist een dezer da gen over een rapportage over het werk van de bewonersdes kundigen. Daarnaast moet het rapport worden besproken In de raadscommissie voor stads vernieuwing die nog moet wor den samengesteld, in de ge meenteraadsvergadering van twee juni velt de politiek haar eindoordeel. „We hebben er nog geen be- l slissing over genomen, de ge- ruchten dat we dat wel hebben!, gedaan zijn niet waar", zegt v wethouder Hans van Kleef die stadsvernieuwing onder zijn f beheer heeft gekregen. Hans''t Coster van de bewonersverenH ging Schiedam-West (waar Bert van Kan voor werkt) zégt j ook niets te weten over een ai of niet genomen beslissing:j „De geruchtenmachlns is in- j derdaad op gang gekomen I maar ik heb nog niets con- creets gehoord." In de gemeentelijke begroting 1 Is tot 1 augustus geld gereser- veerd voor de bewonersdes- kundigen. Op die datum loopt het contract tussen de deskun-r digen en de gemeente af.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1