r Lenteloop groeit uit tot Schiedamse marathon H Aggregaten gestolen Dode vissen in vijver Sleepvaartmuseum gaat uitbreiden Man valt uit boom Vrouw fietst1 etalage binnen Zilver voor dakbedekker Turks boekje over verleden Schiedam VAKANTIESERVICE EG-ers bekijken architectuur jjjjr; 1 "-rrT% _r(Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN „Mensen wonen tegenwoor- r' dig erg op zichzelf. Buren kennen elkaar nauwe lijks. Elk woonhuis vormt een eilandje op zich. -Wij willen dat isolement doorbreken. Niet alleen •'.naast elkaar wonen, maar ook samen activiteiten Ipridernemen. ItS- "Niks moei 4 Stroef begin Representatief ÈiMA ;r vSh fr%£wr» HET VRIJE VOLK op uw vakantieadres? [a] bezorging B WEEKKAART C KRANT PER POST Dj ONDERBREKING I I I I 1 I I feÉCïV"v,*- ZATERDAG 24 ME! 1986 B A*1 HET VRIJE VOLK scl i edarru/laard ngerk__14 Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM „Kippevel krijg ik er van. Honderden lopers, deelnemers in rol stoelen, jong en oud doet mee aan de Lenteloop. Tegen wil en dank blijven oud-leer lingen, ouders en leerkrach ten zich bemoeien met de prestatieloop van de Woud- hoekschool. Grote trekker is dit keer de halve marathon." De organisatoren van de 12e Lenteloop Toany Groeneveld en Fer Schroeders worden overspoeld met aanmeldin gen uit het hele land. Er wordt een deelnemersveld van meer dan tweeduizend personen verwacht volgende week zaterdag 31 mei in Groenoord/Woudhoek. Wereldkampioen schaat sen Hein Vergeer verricht het startschol om één uur 's middags op het schoolplein van de basisschool aan het Schiedamse Faasseuplein. Veelbelovende schaatser Ge rard Kempers komt even eens mee. De bekende sportverslag gevers en voorzitter van de Nederlandse Gahandicapten Sport Bond, Dick van Rijn, geeft acte-de-presence. Hij stelde enkele jaren geleden de 'Dick van Rijn-wisselbo- kaal' ter beschikking voor de eerst binnenkomende gehan dicapte deelnemer aan de prestatieloop door het na tuurgebied Midden-Delfland. Tony Groeneveld, toen voorzitter van de oudercom missie, was 12 jaar geleden de grote drijfveer achter het sportgebeuren dat dreigt uit te groeien tot de halve mara thon van Schiedam. Samen met leerkracht Fer, nu hoofd van de Woudhoekschool, be konkelde hij de sportieve loop voor leerlingen en hun familieleden. De nu 17-jarige Jolanc. Paardekam was één van die lagere school leerlingetjes. Omdat zij geopereerd moest De organisa toren van de 12e Lente loop (links) Fer Schroe ders en Ton ny Groene veld (Foto: Ed Egger- mont) worden aan een vergroeide rug ging zij in de vijfde klas het ziekenhuis in. In de zesde kwam zij terug, maar in een rolstoel. De operatie bleek te zijn mislukt en zij raakte verlamd. „Zij wilde toch koste wat kost haar 'Lenteloop-tegeltje' halen. Zij heeft 'rolstoelend' meegedaan en de één kilo meter glansrijk gehaald. Wat een sensatie was dat," herinnert Tonny Groeneveld zich. De sportjournalist/tv. pre sentator Dick van Rijn hoor de ervan. „Hij kwam onmid dellijk langs met die bokaal. De wisselbe«er is de laatste twee jaar gewonnen door de Vlaardinger Huub Nelissen van de Schiedamse Invali den Sportvereniging de Ooievaars. Huub is er vol gende week zeker bij," aldus Fer Schroeders, die vertelt dat de Schiedamse Jolanda Paardekam is blijven spor ten. Vorig jaar vertegen woordigde zij Nederland tij dens de Paralympics met ta feltennissen. „Onderscheid tussen de ge handicapte sporters en de 'gewone' lopers maken wij niet. De rolstoelers horen er gewoon hij. Voor deze gezon de sporters is het in feite niets bijzonders. Het animo is dit jaar wel groter geble ken," aldus Tonny. Regiona le en landelijke kranten ver meldden de Schiedamse Lenteloop in hun kolommen. Het speciaalblad voor loperj 'Runners' besteedde er aan dacht aan, evenals het blad van de gehandicaptensport. De start van de eerste loop is om 13.00 uur. De halve marathon wordt om 14.30 uur weggeschoten door de twee schaatssterren. In voor gaande jaren werd het start schot gegeven door oud-bur gemeester John te Loo, voet baller Mario Been, wijlen dr. Anne Vondeling en voetbal ler Bennie Wijnstekers .Alles en iedereen werkt gratis mee. Wij worden niet gesponsord en dat willen we zo houden. Anders gaan de sponsors de dienst uitmaken. Vijftig ouders staan langs de route bij controleposten. Er zijn drie waterpunten inge richt bij boeren in het Delf land tussen Schiedam en Delft. Voor de lopers uit rijdt een autokaravaan met digi tale tijdklok. De stroom lo- pertjes, lopers en rolstoelers wordt afgsloten door een be zemwagen. De veiligheid staat voorop," aldus Tonny Groeneveld, die benadrukt dat hij niet uit het oog wil verliezen dat de Lenteloop om de schoolkinderen draait. „De Lenteloop is gegroeid. Wij zijn er apetrots op. Het belooft een geweldig spekta kel te worden voor ons alle maal in Noord," denkt Groe neveld. Deelnemers kunnen zich nog steeds opgeven via de Woudhoekschool of Tonny Groeneveld, Heijermans- plein 240, tel. 4706616. SCHIEDAM Een 28-jarige Schiedammer is na een val uit een boom in het ziekenhuis be land. De man, een medewerker van de Schiedamse plantsoe nendienst, was bezig met het afzagen van een tak die over de weg hing. Hij was daarbij op een andere tak op ongeveer drie meter hoogte gaan zitten. Juist op het moment dat hij zijn cirkelzaag in de bast van de af te zagen tak zette, brak zijn "zetel" en viel hij. Het on geluk gebeurde in de Tuinlaan. Over de verwondingen van de ambtenaar is verder niets "mee gedeeld. «ff SCHIEDAM Een Schiedam se is gisterochtend vroeg de etalage van kledingboetiek De Tomaat ingereden. De vrouw verloor door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur toen zij langs de winkel aan de Hoogstraat reed. Ze vloog daarbij dwars door de etalageruit. Met flinke snijwon- den over heel haar lichaam werd ze per ambulance naar het Schielandziekenhuis ver voerd. 'H'>A Centraal wonen Er moet niks SteasS •'Aan het woord is Edith Ja cobs,' initiatiefneemster van het Vlaardingse Centraal Wo- nehproject De Pionier. Vanaf 1984 knokte zij voor het reali seren van haar plannen. En de inspanningen werpen vrucht af. Slechts de kleine formali teit van een goedkeurende handtekening van het Ministe rie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu belet het in de grond slaan van de eerste paal. Waar schijnlijk in augustus begint de bouw op het voormalige Wemka-terrein aan de Vlaar dingse Koninginneweg. Edith Jacobs legt uit hoe De Pionier er uit ziet: "Er komen vierentwintig één-, twee- en driekamer woningwetwonin- jgen onder beheer van woning bouwvereniging Samenwer king '77. Ze bevatten alles wat in een gewoon huis zit, zoals een keuken en douche, behalve "een wasmachine-aansluiting. Bovendien zijn de huizen iets kleiner dan normaal. De ingeleverde ruimte komt ten goede van gemeenschappe lijke vertrekken. Die bestaan uit- twee wasruimten, twee hobbykamers voor volwasse nen en één voor kinderen, en een donkere kamer. Mensen die regelmatig samen willen eten, kunnen terecht in één van de twee eetkeukens. Bovendien --komt er een grote ontmoe- tingskamer, waarin alle circa zestig projectbewoners geza- p. menlijk iets kunnen drinken. Rondom de woningen is een gemeenschappelijke tuin, zon der heggetjes en muren." Ot 71. ',i_ De- groep toekomstige bewo- ners 'Is al",voor zeventig per cent gevormd. De leeftijden lo- pen uiteen van vijf tot vijfen vijftig jaar. Alleenstaanden, samenwonenden, gezinnen en oudere echtparen zijn allen vertegenwoordigd. Iedereen kan deelnemen aan het project, als hij/zij het idee achter centraal wonen onder schrijft. Willy Mallee, een toe komstige bewoonster: "Er moet niks. Iedereen heeft een privé-woning. Wie contact wil, zoekt dat in de gezamenlijke ruimten. Je bent niet verplicht om met iedereen hiep hoi te spelen. Het is niet de bedoeling dat we allemaal eikaars harts vrienden worden. Met de één drink je alleen koffie, met de ander klikt het heter en daar ga je dan wat vaker mee om. Onze doelstelling is dat we eikaar helpen met de vaardig heden waarover we beschik ken. Uiteenlopend van heel praktische zaken als timmer- klusjes, opknappen, tot het praten over iets dat je bezig houdt. Je moet niet verwach ten dat je vertroeteld en ver zorgd wordt. Het is niet: han dig altijd een kinderoppas bij de hand en klaar. Centraal wo-, nen vergt ook tijd. Je moet open staan voor roedebewo ners." Edith Jacobs vult haar aan: „We gaan niet leven als geïso leerde kloosterlingen. Vrien den en activiteiten buiten het project lopen natuurlijk ge- woon door. We hebben ook al "contact gehad met onze toe komstige buurtbewoners. We legden hen onze bedoelingen uit. Zij reageerden erg positief. In zo'n oude wijk wordt inten sief contact met buren ook nog als normaal ervaren." De initiatiefneemster vertelt dat de kinderen die in De Pio nier komen te wonen, ook en thousiast reageerden. Geza- menlijk beginnen zij een Cen traal Wonenkrant, waarin zij op hun eigen manier verslag doen van de ontwikkelingen. Er bestaan ook plannen om een kinderboerderij op te zet ten. Daarover krijgen de jon geren zelf de verantwoorde lijkheid. Edith: „Ze leren zo om samen te werken. In de kinderhobbyruimte moeten zij het speelgoed samen delen. Bo vendien komen ze in aanra king met veel meer volwasse nen, waardoor ze niet alleen hun ouders als voorbeeld zien." Ook de gemeente -Vlaardin- gen en woningbouwvereniging Samenwerking '77 zien het project helemaal zitten. Willy Mallee: „In het begin liepen de contacten nogal stroef. Dat kwam door de onbekendheid met centraal wonen. De mees ten dachten aan communes en kregen een vieze smaak in de mond. Maar toen wij met een De toekomstige bewoners van Dé Pionier, gefotogra feerd op de plaats van de tuin. Zittend, vierde van links is Willy Mallee. (Fo to Ed Eggermont) groepje van acht mensen her haaldelijk onze bedoelingen verduidelijkten, liepen de ver schillende instellingen ook warm. Ze gaven ons alle mede werking." Een drie jaar durende strijd van steeds weer overleggen, afwegen, uitleggen, uitwerken en opnieuw overleggen etcete ra, etcetera, wordt uiteindelijk beloond. Edith Jacobs hoopt erop dat volgend jaar mei de woningen betrokken kunnen worden. Er zijn nog enkele huizen beschikbaar. Belang stellenden kunnen terecht bij Edith Jacobs, telefoonnummer 4747094 of bij Willy Mallee, '4743716. SCHIEDAM Twee noodag- gregaten die werden gebruikt bij werkzaamheden aan rijks weg 20 bij Schiedam zijn door onbekenden gestolen. De appa raten hebben een waarde van ongeveer drieduizend gulden en waren eigendom van Rijks waterstaat. Ze werden gesto len op het moment dat de weg werkers gebruik maakten van het normale elektriciteitsnet. VLAARDINGEN In de vijvers ten noorden van de Ol- mendreef te Vlaardingen zijn honderden dode vissen aange troffen. Gemeentewerken heeft de vissen opgeruimd. Naar de oorzaak van de massale vis sterfte wordt een onderzoek in gesteld ROTTERDAM Een dele gatie Europarlementariërs be zoekt 28 mei Roterdam om er architectuur te bekijken. De bezoekers gaan naar het Jus tus van Effenblok, Delfshaven, het Oude Westen, het stadscen trum, de BIaakoverbouwing en het BWL-complex bij de voor malige watertoren. MAASSLUIS Voorman- dakbedekker H. W. van Efferen (62) heeft de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, ontvangen. Hij kreeg de onderscheiding gisteren ter gelegenheid van zijn '40-jarig dienstverband bij Ceka-Dak B.V. te Maassluis. De heer Van Efferen, die in ifiri Dordrecht geboren is, trad bij dit bedrijf In 1968 in dienst: 1 Daarvoor werkte hij bij ver-,t schillende bedrijven van het Cindu-Key en Kramer concern en als stoker-hulp-dakbedekr ker bij de Dordtse Asfaltfa-U briek. Tegelijk met zijn jubi- leum maakt hij van de VUT-rë- geling gebruik. ,:TL Door ANNEMIEKE VAN DER HOUWEN MAASSLUIS In Maas sluis, de eerste stad aan de Waterweg, bevindt zich het Nationaal Sleepvaartmuseum. Het is het eerste en enige sleepvaartmuseum in Neder land. Voorzover hekend is er' nergens ter wereld zo'n uitge breide collectie bijeenge bracht. Sinds de opening, april 1979, stapten al 60.000 belang stellenden het eeuwenoude pand binnen, dat voorheen het raadhuis van Maassluis was. Het Nationaal Sleepvaart museum bevindt zich op de juiste plaats; midden in de oude stadskern en grenzend aan de haven, waar in het ver leden talloze visserschepen la gen. Tot aan het begin van de Eerste Wereldoorlog leefden de "Sluizers", zoals de inwo ners zich vroeger noemden, voornamelijk van de visserij. Maassluis heeft .ook op het gebied van de sleepvaart zijn sporen verdiend 'enhet Vlag daarom voor de hand, dat het idee voor het stichten van een sleepvaartmuseümin deze stad ontstond. Niet zo maar een sleepvaart museum, maar een Nationaal Sleepvaartmuseum, want niet alleen Smit Internationale ver klaarde zich bereid een bijdra ge te leveren; ook de. directies van de andere grote Neder landse sleepvaartdiensten zoals Wijsmuller in IJmuiden en Muller in Terneuzen zeiden ja tegen het plan. Verder bleek ook de Internationale Sleep vaart Hobby Club zich aan te willen sluiten bij de initiatief nemers. Het gemeentebestuur bood het 17e eeuwse raadhuis aan. Na veel voorbereidende werk zaamheden, de inrichting van het interieur en het vergaren van bijvoorbeeld scheepsmo dellen, informatie, foto's en an dere bezienswaardigde objec ten, konden in 1979 de eerste bezoekers worden ontvangen. Inmiddels beschikt het mu seum over zoveel informatie- en expositiemateriaai dat net gebouw te klein geworden is. Daarom besloot het bestuur geruime tijd geleden dat het sleepvaartmuseum uitgebreid moet worden. Men heeft zijn oog laten vallen op een aan grenzend pand, dat bij het mu seum getrokken kan worden. Een mooi maar ook kostbaar plan. Om het benodigde geld (350.000 gulden) bijeen te bren gen, begon het bestuur vorige week allerlei activiteiten, die hopelijk binnen een jaar het gewenste bedrag op zullen le veren. De broodnodige verbou wing kan dan in de zomer van 1987 van start gaan en de ver wachting is dat hiermee een jaar gemoeid zal zijn. Nico Ouwehand, bestuurslid van het sleepvaartmuseum, is sinds 1981 nauw betrokken bij de activiteiten die In en rond om het museum plaatsvinden. Hij concentreert zich voorna melijk op de inrichting van de wisselende tentoonstellingen, die drie tot vier maanden du ren. „Mijn hobby is fotografie en sinds 20 jaar probeer ik zo veel mogelijk vast te leggen op het gebied van de sleepvaart", zegt hij. „Die hobby komt me goed van pas in het museum. Samen met anderen organi seer ik exposities, die op de een of andere wijze verband houden met de haven-, de bin nen-, de kust-, de Rijn-, en, de zeesleepvaart. Een wijd ver takt gebied waarover je nog vele jaren in de toekomst inte ressante informatie, foto's, en voorwerpen aan het publiek kunt laten zien. Op dit moment hebben we de tentoonstelling "Slepen op de Schelde" in huis. Deze exposi tie is representatief voor wat wij hier doorgaans te bieden hebben. De bezoekers krijgen in woord en beeld een uitge breid overzicht van wat slepen op de Schelde dag in dag uit, weer of geen weer betekent. Bij de samenstelling hiervan .hebben we heel veel hulp ge kregen van verenigingen, be- 'i a -•yr De sleepboot Olivierssen, waarvan op de expositie "Slepen op' de Schelde" een model te zien is. (Foto Stichting Nationaal Sleep vaartmuseum) drijven en particulieren. Zo is er bijvoorbeeld een prachtige maquette, waarop je strandin gen van schepen voor de kust van Vlissingen ziet. Naast een grote hoeveelheid „foto's 'rmet bijbehorende, informatiekeen - mödellen.kaji,'.Két"''puhliek-pok kijken n* r een u r 'over de sleepvaart ;op cte^Wes- terscheldet,', Dezeteritqónsfèl,- lin£, is t'ot 'enmet 12 óktobéri te bezichtigen."" Bezoekers van het .Nationaal Sleepvaartmusédih kunnen'de- halve in de expositieruimten ook een kijkje nemen in de uit gebreide bibliotheek. .Het 'Nationaal1!; Sleepvaart-.* museum Is gevestigd aan de Hoogstraat 1 in Maassluis (te lefoonnummer 01899-12474). De openingstijden zijn: op woensdag- en zondagmiddag van 14.00-17.00 uur en op zater dag van 10.00 uur tot 17.00 uur. SCHIEDAM De droom van de Turkse Schiedammer Re- cep Aiup kwam gisterochtend uit. Hij overhandigde aan wet houder L. Hafkamp, biblio theek directie-assistent Jos Debeij en drs. G. van der Feijst de eerste exemplaren van een geschiedenisboekje over Schiedam in de Turkse taal. „ik ben begonnen met het ver leden. Want wil je de Turkse mensen de Schiedammers la ten begrijpen, dan moet je ver tellen over vroeger. De meeste kinderen zijn hier geboren. Lo pen langs alle eeuwenoude panden, maar weten er niets over", aldus kok Recep Alug tijdens de overhandiging van ;.het boekje.„Schiedam, de ge- schiedenis van een stad" in bi- bliótheékfiliaal Nieuwland op hët Wibaut'pléin. Leérilngen van de basisscholen Harlekino, het Startblok, de Al- bertus Magnus en de Kame- leori kregen" ook het boekje. Het prachtig aangeklede, Turk se leerlingetje Aysel kreeg het officiële eerste exemplaar. Bijna alle1 vijftig aanwezige 'scholieren zijn van Turkse af- komst: Allen vertelden in Schiedam geboren te zijn. In de benedenruimte van de bi bliotheek las Ejder Ince, een Meao-leerling die momenteel stage loopt bij de gemeentelij ke dienst voorlichting, voor uit Turkse boeken. De Turkse Schiedamse Fatma Nalci, een KMBO-leeriinge, las eveneens voor. Beide "lezers- wonen in Nieuwland. Regelma tig verteilen zij aan kinderen in de Turkse taal. In de wijk - Nieuwland wonen de meeste- Schiedammers van buitenland se afkomst. „Dit boekje is een boek waar wij op zaten te wachten. Het was nog niet ge schreven, maar er was vraag naar", aldus bibliotheekassis tent-directeur Debeij. Het boekje van Recep Aluc is tot stand gekomen met de hulp van oud-wethouder Herman Posthoorn. Het bevat hoofd-' stukken over het Schiedam 4 voor.Clyistus.de Romeinen,- bela'ngrijk'e,'n)ón'umentëntly scheepsbouw, molens ,en hef, weeshüis'dé. ündenhof. Hét Turkse gedeelte is/dikker'dan het deel met-de Nederlandse tekst. v „In hetjurks .moet ik veel/ mëèruitléggëh. Eêri weeshuis bijvoorbeeld, dat kennen wij niet. Ook over de jeneverin dustrie heb ik uitgeweid.Hier kent iedereen dje, maar bij ons niét'',' atdus-Recép; 'die bij het vertellen van de Turkse vet" haaltjes hulp kreeg van biblio theek-medewerkster Mariene Dijkshoorn. Recep Aiuc is niet van plan het bij één boekje te laten. Natuurlijk kan dat. Indien u van een van onze ser vicemogelijkheden gebruik wilt maken, vult u dan de vakantiebon in. Heeft u nog vragen? U kunt altijd onze lezersservice bellen: 010-4.14.74.00 HET VRIJE VOLK zal op enkele campings tijdens uw vakantieverblijf worden doorbezorgd, zonder extra kosten. Deze bezorging is mogelijk t/m, 6 september. Op veel campings en volkstuinen in Zuid-Holland, Zeeland en Brabant is HET VRIJE VOLK te koop. Indien u de vakantie op één van deze locaties doorbrengt, ontvangt u van ons weekkaarten met bonnen. Tegen inlevering van een bon kunt u da gelijks uw krant afhalen bij één van onze losse verkooppunten. De bezorging van uw krant op uw huisadres wordt gedurende uw vakantieperiode tijdelijk onderbroken. Deze extra service valt bin nen de normale abonnementskosten. Nederland, België: Indien op uw vakantieadres HET VRIJE VOLK niet verkrijgbaar is, wordt uw krant u per post gratis toegestuurd (zonder extra kosten buiten uw abon nement). Binnen Europa: P.T.T. tarief ƒ3,- per dag (extra kosten naast uw abonnement). Buiten Europa: P.T.T. dagtarief (extra kosten naast uw abonne ment). U dient er wel rekening mee te houden dat ver zending per post, tijdens de vakantieperiode, dik wijls vertraging ondervindt. (s.v.p. met blokletters invullen) NAAM; ADRESl Voorl:. ii'.Tl >S POSTCODE: WOONPLAATS: TELEFOON: 0 huisno: A tijdens onze vakantie maken wij ge bruik van de service: (lees eerst de toelichting, daarna duide lijk aankruisen) T vakantieadres volledig invullen r vakantieadres NIET invullen Hotel/Camping: Adres: Postcodé: Plaats: Land: huisno: Adres van huisje/caravan/tent op dé camping: Vertrek: U gaat op vakantie en u heeft geen mogelijkheid om HET VRIJE VOLK op uw vakantieadres te la ten bezorgen én u wilt ook geen overvolle brie venbus op uw thuisadres; dan is er de mogelijk heid om gedurende uw vakantieperiode de bezor ging tijdelijk te onderbreken op uw huisadres, en wordt het betreffende abonnementsgeld automa tisch verrekend met de eerstvolgende abonne mentsperiode. lm Thuiskomst: Wilt u deze vakantiebon uiterlijk 3 we ken vóór uw vakantie opsturen in een open envelop, naar Het Vrije Volk, afd. Vakantieadressen, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. (Een postzegel is niet nodig, die betalen wij). T^j

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1