schiedam 4 Grootte doet Molendagen de das om m kortaf Zos Open Huis: geen nieuwe donateurs I 'Ooievaars' vieren sober twintigjarig bestaan I Hermes doet 't rustig aan ION naar hoofdklasse Sterk einde Excelsior '20 Korfballers Vlaardingen kampioen WS (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Tijdens de Brandersfeesten in september zal er na jaren stilte weer muziek uit de muziekschelp in de Plantage aan de Tuinlaan klinken. De Vlaardinger Arnold Wuister en de Rotterdammer Frank van 't Veer hebben van de gemeente toestemming gekregen om een popfesti val in de Plantage te organiseren. Borrelglaasje „Wie maakt mijn jeneverglaasje vol," vragen de bezoe kers aan de Molendag, het toegangsbewijs voor de stadsveerdienst omhoog houdend. Visafsiag Tekst: Marjan Meijer Foto's Ed Eggermont Zondagsrust 'De Hasseltse Stoopkes trokken met hun borrel- en drinkliederen en de Jeneversuite veel volk naar de aula van het Stedelijk Museum. Veiligheid Open School HET VRIJE VOLK MAANDAG 26 ME11986 Festival terug in Plantage Schelp gen dat zij financieel gesteund worden. Het gratis popfestival in de Plantage gaat rond 20 en 21 september plaatsvinden. Op het plein voor het podium ko men 20 kraampjes te staan. „Daar kan bier, limonade, ete- rij en shirtjes en sjaaltjes ver kocht worden. Wij gaan daar over praten met de plaatselij ke winkeliersverenigingen. Maar denken dat we die stands best kwijtraken. Wij hebben drieënhalve maand de tijd", al dus Arnold, die met medewe ten van de sociale dienst aan de 'popfestival-klus' gaat be ginnen. Arnold: „Het is de bedoeling dat het festival jaarlijks wordt. De gemeente Schiedam is het met ons eens. Zij waren er 'happig' op dat wij ons aan boden voor de Plantage-pop. Via de gemeente regelen wij ook de stroomvoorziening. Schoonmaken van het terrein na het festival doen we als het moet gewoon zelf'. Het festival duurt van 11 uur 's ochtends tot 11 uur 's avonds. De twee muziekliefhebbers, die beiden geboren zijn in Schiedam, willen de verwater de popfestival-traditie nieuw leven in blazen. Voorheen werd er op Koninginnedag een pop festival georganiseerd met de medewerking van plaatselijke en regionale amateur- en be roepsbands. Gebrek aan orga nisatoren, geld en klachten van omwonenden over geluids overlast maakten een einde aan het jaarlijkse popfestival In de Plantage. „Wij wilden al heel lang de plaatselijke amateurgroepen een kans geven op te treden. Het muziekcafé Podium, voor heen Quibus, vecht nog steeds voor een muziekvergunnlng. Dat houdt In dat er minder 'op- treedruimte' is te verdelen tus sen alle groepen. Die muziek koepel mag niet onttrokken worden aan het optreedeireuit. Wij willen ons er helemaal voor inzetten", aldus het werk loze duo, dat via gemeente ambtenaar A. P. M. Schram van het Comité Brandersfees ten 'zwart-op-wit' heeft gekre- Amold Wuister en Frank van 't Veer (links) willen de traditite van het Planta ge-popfesti val voortzet ten. (Foto: Ed Egger- mont) De festival-organisatoren weten nu al welke groepen er optreden, maar willen de 'pu bliekstrekker' nog even voor zich houden. Nu al bekend is dat het feest geopend wordt door een jazz-band. „Voor ieder wat wils", zegt Prank. Arnold wil wel toegeven dat de Schiedamse roek-groep Satur- nus het middag-hoogtepunt van het festival wordt. Deze groep van de Schiedammer Rob Boer speelde tijdens eer dere popfestivals In de Schelp of op het Emmaplein. Satur- nua bestond na de oprichting uit jongens van 13 en IS jaar. Verder is er tijdens het feest rock and roll, blues, funk en fu- sionroek te horen. „Wij hopen de jaarlijkse Plantage-traditie weer op gang te brengen. Het kan, dat welen we zeker. Het festival zal in de toekomst wel com merciëler moeten worden", al dus Arnold en Frank, die op deze manier hun hobby mu ziek willen uitbuiten. Hoeveel het festival gaat kosten is nog onduidelijk. „Er staat een pro fessionele installatie PA 6000 watt, een mengpaneel met 24 kanalen en er zitten die dag 3 geluidstechnici. Dat kost geld. Maar dat is, met hulp van de gemeente, van later zorg. Daar komen wij uit", aldus Arnold en Frank. SCHIEDAM Het idee ach ter de Schiedamse Molenda gen, waarin het oude ambacht en de Schiedamse molens het middelpunt vormden, heeft ge faald. Of de opzet klopte niet. De honderden- kooplui op de langste braderie ooit in Schie dam gehouden werden abso luut niet overspoeld door koop grage mensen. De twintig be loofde schepen van de zoge noemde „bruine vloot" waren in geen binnenhaven te beken nen. Er lagen vijf oude tradi tionele schepen in de Oude Sluis, Lange Haven en Noord- vest. Ambachtslieden zaten er soms verloren bij tussen alle verkoopkramen met spijker broeken, sjaals, paraplu's, kaas of speelgoed. De am bachtslieden, zoals touwsla gers, zeilmakers, molenma kers en bakkers, die hun stek kie aan de Noordvest hadden, zaten prima. Maar daar kwam de stroom mensen niet. Het leek of het volk bleef ste ken op de Grote Markt, waar de Nederlandse zanger Nico Haak -.btrad vanaf het bordes van het oude stadhuis. Het leek of de grootste stroom er rechtsomkeer maakte, met een enkeling die per ongeluk doorliep via het Spinhuispad naar de Noord- vest. Waarschijnlijk is de lang ste braderie te lang geweest. Een winkelende Schiedammer loopt door-de-weeks ook niet de hele stad door. Er is niet voor niets een parkeerprobleem in het centrum. Het weer werkte mee, even ais vorig jaar toen voor de eer ste keer een dergelijk feest werd georganiseerd door de werkgroep Schiedamse Molen dagen onder voorzitterschap van burgemeester drs. Refoier Scheeres. Er waren dit jaar kosten noch moeite gespaard door het organiserende comité. De Schiedamse Molendagen werden zelfs aangekondigd op de televisie, radio en in alle kranten. „Wie maakt mijn glaasje vol", vroeg mevrouw van de Weij, die met haar man uit Rotterdam was gekomen om een bezoek te brengen aan de Schiedamse molens en de dis tilleerderijen van De Kuyper, Uto en Dirkzwager. Een bor relglaasje van ƒ2,50 vormde het toegangsbewijs tot een rondvaart in een sloep naar de jeneverfabriek van De Kuyper. Zeekadettencorps Jacob van Heemskerck voer door de Schiedamse binnenhavens met sloepen. De stadsveerdienst vervoerde enkele honderden passagiers. Rudi Spruitenburg (7) en zusje Diane (9) maakten met hun Schiedamse oma de boot tocht. Daarvoor bezochten zij voor het eerst in hun leven een "echte molen'. „Het meel dat boven van de molenstenen kwam was nog warm. Ik vond het heel mooi in die molen," al dus Rudi uit Alphen aan den Rijn over zijn bezoek aan mo len de Vrijheid. Het vertrekpunt van de stadsveerdienst was aan de kade van de Noordvestsingel 7 „Set ruikt hier naar vroeger," zeiden de viskopers op de voor een keer in ere herstelde visafslag op de Vis- markt. bij de molenstomp de Palm boom. Aan de voet van de Noordmolen stond een groot terras .opgesteld. Evenals bij muziekcafé de Goudsbloem op de hoek van de Sint Annazus- terstraat. De terrassen waren vreemd genoeg vaak leeg. 's Middags na tweeën kwam er publiek af op de band die rock and roll muziek speelde op een drijvend podium in de Noord- vest. Bij het jongerencafé speelde het Engelse straatzan gerstrio Fragment oude num mers van Crosby, Stills, Nash and Toung. Rond het middaguur meerde aan de kade van de Lange Ha ven, ter hoogte van de Vis markt het houten tweemast-* vissersschip Wilhelmina af met meer dan tien soorten ver se vis. Visverkopers van Fiile- kes verkochten bij afslag verse kabeljauw, schelvis, schol en tong. "Mijn," roept een meneer hard als de afslager de prijs van een grote kabeljauw tot ƒ14,50 heeft laten zakken. Het hulpje van de afslager, even eens gekleed in traditionele visverkopersdracht, neemt het geld aan en geeft de vis aan de klant. "Zo, dat is een koopje," zegt een mevrouw over de ge- fileerde en schoongemaakte kabeljauw waarmee de man naar huis gaat. De Zeekadetten van het corps Jacob van Heemskerck bemande het schip. Zij takel den de via in grote plastic hak ken uit ,het ruim. "Heerlijk, wat ruikt dat lekker, hè, die verse vis. Dat stinkt niet, dat geurt. Dat herinnert mij aan vroeger," zegt Jan Hagedoorn, bedenker van het voor één keer doen herleven van de ver dwenen visafslag op de Vis markt, De twee Schiedamse brug wachters fietsten de hele dag op en neer. Zij hadden een hele klus aan het waterweg-ver- keer. De verwachte twintig tot dertig schepen van de 'bruine vloot' waren er niet. Een reden van het wegblijven van de tra ditionele schepen is niet be kend. Een gezelschap uit het Bel gische Hasselt, het Belgische Schiedam, bezocht de distil leerderijen en het Gedistll- leerd Museum in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. In de aula van het Stedelijk zat de Sociëteit Ter Ondersteuning Onzer Plaatselijk Kroegen en Staminees, Stoopkes. Het trio, bestaand uit' drie heren' In net te pakken met hoge hoeden op, zong drink-, borrel- en bierlie deren. Hoogtepunt vormde de Jeneversuite. De Hasseltse Stoopkes trok ken veel toeschouwers naar de aula, waarvan de grote open slaande deuren naar het mu seumplein waren opengezet. De ruimte in het hart van het museum is erg mooi met open deuren. Geweldig licht en groot. De Haasseitse muzikan ten konden het niet laten enke le bierliederen ten gehore te brengen. 1986 is in België het Jaar van het bier. De borrel en drinkliederen gingen niet alleen maar over mannen. "Nee, Nel was een echte 'plek- madam'. Zij bleef maar in de kroeg zitten. En zat zij te drin ken dan was zij niet van haar 'plek' te krijgen," aldus de zan ger/gitarist van de Stoopkes. De werkgroep Schiedamse Molendag had voor de zondag geen uitgebreid programma opgesteld. Het zou een dag worden voor de fotografen, liefhebbers van cultuur en his torie. De zondagsrust had wel doorbroken mogen worden. Er was 'geen hond' op straat te bekennen. Of toch, voor de deur van galerie 't Koetshuys lag een hond in de zon. De ga lerie en het Gedistilleerd Mu seum waren gratis geopend. DORDRECHT Hermes- DVS heeft in zijn slotwedstrijd tegen het Dordtse DFC geen moment kunnen Imponeren. Niet verwonderlijk gezien het feit dat de équipe van Hans Kostense zich pas vorige week uit de degradatlezorgen wist te werken. De 32 nederlaag wekte dus geen verbazing. Via Patrick Mijnhard van Schoor kwam DFC op een 10 voorsprong. Na de hervatting tekende de kleine aanvaller ook voor de tweede Dordtse treffer. Pas op dét moment kon Her mes iets terugdoen. Addle Bijl verkleinde de achterstand en de herstelde Peter Burger scoorde zelfs de gelijkmaker. DFC greep kort voor het einde toch hog de volle winst. pro- SCHIEDAM In een motiewedstrijd tegen Alexan dria "66 heeft het Vlaardingse CION de felbegeerde promotie naar de hoofdklasse van de za- terdagafdeling bewerkstelligd. De pupillen van trainer Cees Goudswaard wonnen op het terrein van GSS in Schiedam met 1—0. CION had in de eerste helft het beste van het spel en kreeg vla Hans Buitenhek (over weegt naar Excelsior M. te vertrekken) en Edwin de Blois ook de beste kansen. In het tweede deel viel CION sterk terug. De aanvallers Gerrie Hamerslag en Hans Buitenhek kwamen niet meer In het stuk voor en Piet Prins hield zijn ploeg in die fase overeind. Terwijl iedereen rekende op een verlenging zorgde laatste man Cees Stam in de slotmi nuut voor een verrassing. Hij kopte een hoekschop van Cees Spruyt keihard onder de lat. Daarmee was de promotie voor CION een feit. VLAARDINGEN Het duel Fortuna - Excelsior '20 stond in het teken van de vriendelijk heid. Voor de wedstrijd wer den aan Vlaardingse zijde de jubilarissen Peter Sonneveld en Mari Visser gehuldigd, ter wijl tegen het einde aan belde kanten ook nog eens de doellie- den werden gewisseld. De Schiedamse overwinning (4I) deed verder niet terza ke. Fortuna probeerde via "mooi" voetbal het spel te ma ken, maar binnen twintig mi nuten sloeg Excelsior keihard toe. Wim van Baarie, de voor één wedstrijd teruggehaalde Fred Clarijs en aanvoerder Rob van Vooren waren de schutters. Ron Hofman, die ondanks al le geruchten ook volgend sei zoen In Fortuna speelt, deed nog voor de rust iets terug, 13. Na de pauze geloofden beide teams het wel en bleef er niets anders over dan een par tijtje plichtmatig zomeravond voetbal. Niettemin behaalde Wim van Baarie nog een per soonlijk succes: 14. Invaller doelman Joop Bourn an maakte bij Fortuna in de tweede helft plaats voor junior Marcel Mo lenaar. Bij Excelsior stond Jan van Veen zijn positie onder de lat af aan tweede keeper Jan van der Laan. Edwin van der Hoeven heeft overschrijving aangevraagd van Excelsior '20 naar Fortu na. Overigens ontbrak Van der Hoeven gisteren wegens eric- ketverplichtingen. SCHIEDAM Geen feest met toeters en feestneuzen, maar een gepaste sobere receptie. Zo vierde de invaliden sport vereniging 'De Ooievaars' za terdag haar twintigjarig be staan in het clubhuis in Schie dam. Hoewel de vereniging op sportgebied goede resultaten boekt onlangs werd zij nog kampioen rolstoelbasketbal in de tweede divisie van Neder land gaat het haar niet voor de wind. Door een gebrek aan leden een een gebrek aan geld gaat zij door het diepste ded sinds de oprichting van de sportvereniging in 1966. Een verzoek in het jublieum- blad kondigt de benarde finan ciële positie van 'De Ooievaars' al aan: „Wij verzoeken diege nen, die ons op de recepfie ko men bezoeken en de Ooie vaars een warm harf toedra gen, in plaats van het (eventue le) bloemfje het te besteden bedrag over te maken op onze girorekening." De vereniging heeft een mooie, ruime accommodatie aan de Westmolenstraat. De gemeen te Schiedam verleent een forse subsidie voor het pand. Toch is het de vereniging niet gelukt om over het afgelopen jaar de huur op te brengen. P Bernhart, sinds maart voor zitter van de vereniging: „De gemeente heeft ons de achter stand in betaiing kwijtgeschol den. Hierdoor hebben wij weer wat lucht gekregen. Anders hadden wij de sleutel van ons complex wel in kunnen leve ren." Voorlopig is de Schiedamse In validen Sportvereniging weer evsn gered, maar de heer J. B. Kempers, secretaris en mede oprichter van de vereniging in 1966, ziet het toch nog somber in. „Wethouder Hafkamp heeft gezegd dat wij als vereniging moeten laten zien dat we zelf-" standig kunnen draaien. En dus voor het volgend jaar de,' z begroting sluitend moeten houden. Zoals het er nu met ons voorstaat, wordt dat een hele zware taak." Een eventuele oplossing voor 'De Ooievaars' zou verhuur van het complex aan de Westmo lenstraat zijn. Zelf maken zij voornamelijk 's avonds gebruik van de accommodatie. Over dag zouden andere verenigin gen er gebruik van kunnen ma ken. Van de gemeente hebbenj" zij toestemming voor onder-' huur. Alleen Ge huurders moe ten nog gevonden worden. Het ledenaantal van de verent- ging is het laatste jaar sterk gereduceerd, het tweede pro bleem van de vereniging. Voor- ai het verlies van de grote groep van ex-hartpatiënten die gezamenlijk zelfstandig zijn geworden was een slag voor het ledenbestand. Een tweede oorzaak is dat minder-validen veelal niet we ten wanneer zij bij een invali den sportvereniging terecht kunnen. De drempel ligt echter vrij laag. „ledereen die voor validen snort is afgekeurd, al Is het bijvoorbeeld door een me niscus, kan bij ons terecht. Af hankelijk van de handicap wordt een minder-valide in een groep ingedeeld," aldus voor zitter Bernhart. SCHIEDAM De Zieken omroep Schiedam (Zos) heeft afgelopen zaterdag geen nieu we donateurs kunnen inschrij ven. De deuren van het pand aan de Korte Haven waren wa genwijd opengezet. Er kwam een enkeling een kijkje nemen In de kantoor- en studioruimte van de al meer dan 25 jaar ac tief zijnde zlekenhuisomroep. Interviewers Cor en Pauius en technicus Wouter maakten vanuit het centrum een repor tage over de Schiedamse Mo lendagen. Rechtstreeks gingen gesprekken met ambachtslie den, schippers, zakkendragers enpubliek de lucht in. Het rechtstreekse programma dat te horen was in het Schieland- ziekenhuis werd in de studio aan elkaar gepraat door pre sentator Theo. Technici Marius en Jan maakten de studio thuisbasis complee* „Wij hadden gedacht een graantje mee te pikken van het Molendag publiek. Dat is niet gelukt", zei een medewerker buiten achter een kraampje met stickers, buttons en pen nen met Zos-embleem. De Zos verzorgt elke zater dag het rechtstreekse pro gramma 'Zos op zaterdag', dat wordt uitgezonden van 10 tot 1 uur in het Schielandziekenhuis. Later in de week zijn interviews of reportages ervan te horen in alle Schiedamse bejaardente- huizen. De Zos draait elke dinsdag van 20 tot 22 uur klas- 1 sieke verzoekplaten en don- derdags weer populaire platen voor patiënten van het zieken- huis of mensen in de bejaar- denhuizen. Vijftig vrijwilligers werken 1 mee aan de omroep. Het zater- dagprogramma bevat veel lo- 1 kale actualiteiten. Bij speciale gelegenheden, zoals de Molen- dag, of tijdens verkiezingen, i maakt de omroep een aange-, 1 past programma,,De Zos maakt ook elke week een krant i voor blinden, Visionaal ge- s, naamd. Sinds kort hebben zij de beschikking over een groot aantal dia's: de C=iadlenst. Me dewerkers gaan op bestelling club-, buurt- of bejaardenhui- m zen af met diaseries, waaron- der de serie Schiedam toen en nu. «r .Jammer dat wij geen nieu- we leden hebben kunnen In- schrijven. Wij kunnen altijd geld gebruiken. Het donateur schap kost maar 15 gulden per 'h jaar. Met dat geld doen wij veel", aldus een medewerker J" in de studio. u De taakgroep sexisme van de Stichting Schiedamse Vrou wenemancipatie Organisatie (SVO) presenteert woensdag 28 mei de notitie 'De straat is er ook voor vrouwen'. Er wordt een themadag gewijd aan het onderwerp in het vrouwenhuis Barrika, Lange Kerkstraat 62. De notitie wordt 's avonds aan wethouder C. Zijdeveld aange boden. Deelnemers aan de thema-dag maken daarna met de wethouder en commissiele den een wandeling langs de 'enge plekken' In Schiedam. Het programma ziet er als volgt uit: 14 uur, opening foto tentoonstelling 'Met kloppend hart...'; 14 tot 16.30 uur, workshop; 16 tot 17 uur, pre sentatie workshop; 19 uur, vi deofilm over sociale veiligheid; 20 uur, inleiding door Hedy d'Ancona(lid Europarlement voor de PvdA) met discussie na; 22 uur, overhandiging noti- lle 'De straat is er ook voor vrouwen' In stadhuis, Grote Markt; 22.30 uur, avondwande- JU -so li* fn m 'CC. ling door centrum. Tijdens het*^ middaggedeelte is er kinderapiró vang aanwezig in het vrouwen huis. Tussen 17 en 19 uur vl„' staan er broodjes klaar. De Stichting Educatieve Vrou- wen Activiteiten (voorheen 'l Open School) houdt op don- öerdag 29 mjjf open huis In het MCM de Groothuis van 9 tot 11 uur en in wijkontmoetings- centrum de Blauwe Brug van ftv 9.30 tot 11.30 uur. in beide ge- bouwen is kinderopvang aan wezig. Nieuwe cursussen van de open school beginnen op maandag 1 september weer. De cursussen zijn bestemd._ voor vrouwen met lagere af schoot en twee Jaar vervolgorf™* derwijs. Er wordt les gegeven in de vakken: maatschappij- '1 leer, Nederlands en Engels., De deelnemers mogen zelf bepa-, ten hoe de lesuren eruit zien. Een cursusjaar omvat 32 oct\- "a't tenden. Deelname kost 150 gulden per lesjaar. „HL VLAARDINGEN Door een verdiende 4—5 overwinning op Zwijndrecht behaalden de korfballers van Vlaardingen dit weekeinde het derde kam pioenschap in twee jaar en kunnen zij volgend seizoen hun entree maken in de eerste klasse district. Het massaal opgekomen Vlaardingse publiek zag dat Vlaardingen de overwinning niet cadeau kreeg. Nog voor de pauze maakte Zwijndrecht de 2—3 achterstand weer onge daan. Vlaardingen had meer problemen met de wind dan met de tegenstander, zo leek het. Pas vijf minuten voor het einde bracht Annemiek Wil- lemsen Vlaardingen in veilige haven. Maassluis heeft het niet ge red in de derde klasse district, ondanks de 7i overwinning op DVS'69. Omdat het lot ech ter in handen was van Seolto uit Zeeland, dat geen fout maakte, moest Maassluis toch een stap achteruit maken. De Maassluizenaren kan in elk ge val niet worden verweten dat ze er In de laatste ontmoeting niets meer aan hebben gedaan. Oranje Nassau won de ont moeting met GKV uit Gorkum met 7—4, De thuisploeg was vooral in de eerste helft op alle fronten sterker, maar ver zuimde aanvankelijk dit in treffers uit te drukken. Na de pauze kwam GKV zelfs op ge lijke hoogte, 44. In het twee de bedrijf bleek Oranje Nassau toch taktlsch en technisch iets sterker. Ondanks een 49 nederlaag heeft Succes zich kunnen handhaven in de derde klasse district. Het was tegen SEV volstrekt kansloos. Tot de pau ze kon Succes de tegenstander nog aardig bijbenen, maar daarna raakte het snel achter* op. Trainer-coach Ad van Da- len blijft ook volgend seizoen' bij Succes. SSC Harga versloeg in de laatste ronde Tergouw 'met';. 118. De Schiedammers keken al gauw tegen een 0—4 achter- stand aan, maar had de marge voor de pauze al tot één treffer,u teruggebracht: 5—6. Na de'r! thee legde een fel spelend Har- ga z'n tegenstander z'n wil op. Odi speelt woensdagavond3 wederom tegen Spirit en moet winnen om nog aanspraak te - maken op de enige promotie- plaats. De formatie van Hen- nle Nleman, ook volgend sel-,;i zoen nog bij Odi, behaalde te- v gen Reeuwijk met moeite een - punt (66). Door zenuwen z kwam de ploeg moeilijk in het -9 spel. De voorsprong die het na« de pauze kreeg, kon ook niet worden vastgehouden. )tJ

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1