Huisartsen: rustige actie Popproject moet groepen helpen Podium verwacht vergunning terug i 'Dus nam Hc die dikkere maar' Bibliotheek heeft nu ook filmarchief Autodieven lopen in politiefuik I Tegen lichtmast Huiten vernield I tatt I ■S;®.*' v SCHIEDAM Ge- iriéentewerken heeft bij Ihet/aanleggen van rio- lering aan de Tuinlaan ernstige moeilijkheden I ondervonden. Bij het j graven van de geulen j stuitte de dienst op fun-, damenten van het vroe- I gerë Huize Eendragt. Dit kapitale pand was eens de trots van de. I Tuinlaan. en het domein van bekende en vooral l rijke families als Rijn- l bende en Maas. Door- idat de zware brokken imuur eerst moesten worden weggehaald, heeft Gemeentewerken tijdverlies geleden. De j schade wordt geschat iop enkele duizenden guldens. De fundamen ten zijn uit de grond ge- ihaald en als puin afge- jvoerd. 1800 Een brok fundering met op de achtergrond het Plein Eendragt. Gemeen tewerken stuitte op del overblijfselen van het vroegere Huize Eendragt. Een foto van het kapitale pand uit het stadsarchief. Achter de villa lag een prachtige tuin. Foto plus reproductie: Ed Eggermont) Jammer Peter Pijpers (rechts) bij de artiesteningang, die geluidsdicht wordt gemaakt. (Fo to: Ed Eggermont) Scenario's HULDE Wilhetminafonds Expositie Karpers Buurtvoetbal Timmerkamp 's Gravelandseweg Fietsvierdaagse WOENSDAG 28 MEI 1986 HET VRIJE VOLK schiedam 14 zitten Gemeentewerken dwars I Van een onzer verslaggevers i Gemeentewerken verwacht nog.meer problemen. Gisteren was slechts'de helft van de rio- ilering die onder het naar de j villa genoemde plein Eendragt wordt gelegd, aangebracht. „Ik jdehk dat we aan de, andere kant' van het plein met dezelf- i de stukken fundament worden i-j ifeconfronteerd," voorspelde P. A. de Jong van de afdeling 'Voorbereiding Weg- en Water bouw van Civiele Werken. Ook voor de al gelegde tele foonkabels kan Huize Een dragt voor problemen zorgen. „Die zullen er ook wel uitmoe- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ook in Schiedam ls.de huisartsen actie zonder schermutselin gen verlopen. De patiënten namen de doordeweekse zondagsdienst gelaten op. De huisartsen kregen aan merkelijk minder patiënten te verwerken. Een hoop mensen met klachten ble ven thuis. „Ik heb geen kwade mensen gehad," meldde huisarts De Bont aan het einde van een rusti ge werkdag. „Ik heb van ochtend vijf en vanmiddag twee patiënten gehad. Dat is ongeveer tien procent van het normale aantal." Verreweg het merendeel van de 25 Schiedamse huis artsen die zijn aangesloten bij de landelijke vereniging deden aan de actie mee.'De .vier artsen van de Huisart sengroepen De Gorzen en Nleuwland hadden van te: voren al laten wet'eir niet mee te zullen doènl-Ze:'zijn geen lid van de vereniging. Ze hebben zich wel al enke le malen tevergeefs aange meld. De Schiedamse artsen die wel meededen, lieten het aan het publiek over om te beslissen of ze behandeld wilden worden. Zodra een patiënt zich aanmeldde, werd deze op de hoogte ge steld van de actie. „Als het spoedeisend was, of de pati ent toch behandeld wilde worden, werd dat gedaan. Het is niet zo dat we de mensen in de kou hebben laten staan," aldus De Bont. ten. Anders kunnen die brok ken muur er niet uit," aldus De Jong. Huize Eendragt werd rond 1800 gebouwd. De precieze 'bouwdatum is niet bekend. Wel staat opgetekend dat in 1668 de grond werd uitgegeven aan de vroegere burgemeester Johan Hodepljl. Het pand werd neer gezet op kosten van de welge stelde koopman (distillateur) Simon Rijnbende. Na zijn dood - - werd het pand eigendom van zijn neef Margarethus Rijn bende die in 1885 overleed. De villa werd toen aangekocht doorSimon Adraan Maas. Deze familie woonde er tot 1903. In dat jaar werd het huis ge sloopt, even nadat de gemeen te het had gekocht Huize Eendragt ston op een klein landgoed. Links van de villa stond er een tuinmanswo ning en de kantoren vat de fir ma Rijnbende. Achter het ka pitale gebouw strekte zich een indrukwekkende tuin uit Het lusthof reikte van de Tuinlaan tot de Buitenhavenweg en van het vroegere postkantoor tot het klooster dat aan de Tuin laan stond. De muur en, het he renhuis verborgen de bloem perken, gazons, grindpaden, het prieel, een terras met een mozaïek van tegels en een zandbak voor de kinderen voor de buitenwereld. Hoeveel het landgoed in die tijd heeft ge kost is niet bekend. Bij het vinden van de funda menten heeft Gemeentewerken geen contact gezocht met le den van de historischs vereni ging voor een deskundige kijk. Chris de Roo, medewer! «r van het stedelijk museum e werk zaam op archeologisch gebied, noemt dat .Jammer. We wor den er doorgaans wel bij ge roepen. Het is de eerste keer dat ik er nu van hoor. Te laat dus." De Roo zou namens de vereniging alsnog proberen het restant van de fundering in kaart ie brengen. Volgens hem gaat het wel om fundamenten zonder enkele waarde. „We we ten dat huize Eendragt daar heeft gestaan en hoe het er uit heeft gezien." (Van een onzer verslaggevers) v nu? noob' ofiMta trtxn _n,SCMEDAM->rt-T Onderr,-aan voering van educatief mede werker Carel Beke van' het Passagetheater proberen Schiedamse jongerenwerkers een popproject van de grond té tillen. Het idee is om instru menten aan te kopen en jonge ren., eventueel onder.^begelei ding. van,,,éen' .beroepskracht muziekté laten;! makem en^t'è léren maken. Voor hét project is op z'n minst 50.006 gulden nodig. In een duurste opzet zou bijna drie keer zoveel geld no dig zijn. De gemeente en enke le fondsen zijn benaderd als geldschieters. Het plan voor een popproject is afkomstig van de jongeren werkster in Schiedam West, Anita Riekwel. Ze woont in Rotterdam en ontdekte in haar woonplaats een zelfde soort project onder de vlag van dé Stichting Kunstzinnige Vor ming Rotterdam (SKVR). Om dat deze organisatie niet bui ten Rotterdam mag werken werd Carel Beke benaderd om „Het plan staat of valt y met een be roepskracht," vindt educa tief medewer ker Carel Be ke van het Passagethea ter. (Foto: Ed Eggermont) het project in Schiedam op te zetten. Beke zette het plan op pa pier. Komende vrijdag krijgt wethouder Luub Hafkamp (cultuur) het plan "Workshop popmuziek" in de Erker over handigd. Vijf club- en buurt huizen en jongerencentra heb ben hun medewerking al toe gezegd. Twee jongerencentra (Alladin en het centrum van (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Openbare Bibliotheek Schiedam heeft sinds kort énkele naslagwer ken over films in huis. Om te beginnen zijn binnen- en bui tenlandse filmrecensies in de afgelopen vijf jaar op microfi- i sché gezet en in een handom draai opvraagbaar. Als aan- i vulling op de recensies zijn de 1 bladen Skoop (vanaf 1981) en jde Filmkrant aanwezig. De j speelfilmencyclopedie en het i Nederlands Jaarboek Film ge- 1 ven inzicht in de duizenden 'films die de afgelopen jaren i zijn uitgebracht. Als aanvul ling op de filmllteratuur zijn in de fonotbeek In de Blauwe Brug platen met filmmuziek te huur. SCHIEDAM Een 44-jarige Schiedammer is maandag avond In het Schieland-zieken- huis beland met hoofd- en her senletsel. De man is door nog onbekende oorzaak met zijn personenauto tegen een ver- keerslichtmast gereden op de Burgemeester van Haarenlaan ter hoogte van de Johan Braakensiekstraat VLAARDINGEN Onbe kenden hebben geprobeerd in Jtè breken bij het Fina-benzlne- atatlon aan rijksweg 20. ZIJ. pendelden daar twee ruiten! niét een waarde van 900 gul-j dén. Maar door de daders! wérd niets ontvreemd. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het gaat er om spannen op de Lange Ha ven 28. Het café Podium, dat al zes maanden strijdt om de muziekvergunning terug te krijgen, krijgt vandaag uit sluitsel over een nieuwe toe stemming voor 'live'-optre- dens. Gistermiddag kwamen inspecteurs van de gemeente metingen verrichten in het ca fé. Podium spendeerde de laat ste maanden duizenden gul dens aan het geluiddicht ma ken van de voormalige brou werij. De vergunning werd inge trokken na klachten van de ar chitect Ben van Dop en Arma Brouwer van de wolwinkel, de •directe buren van het café, dat tot, februari dit jaar twaalf jaar onder de naam Quibus opereerde. Dezelfde maand liet café-eigenaresse Hilly de Jon ge, In samenwerking met pro grammasamensteller en se cretaris van de Schiedamse Kunststichting Peter Pijpers, een zogenoemde sus-kast aan leggen rondom de ventilatle- apparatuur. Deze gelulds-isolatlekast bleek bij lange na niet te vol doen. Wederom klommen de buurtbewoners in de pen. Zij schreven in een brief aan bur gemeester en wethouders de slaap niet te kunnen vatten op de donderdagse 'llve-sessie- avonden', de zaterdag en de zondagavonden voor half één 's nachts. De gemeente verbood het ca fé na april om groepen te laten' optreden. Bouw- en woningtoe zicht gaf vrijblijvend tips aan de café-bazin om de geluid-, slekken dicht te maken. In eigen beheer ging het café, ge- holpen door vrienden, aan de slag. De iwee ramen In de ach-! termuur werden dichtgémet- seld. De sus-kast werd langs, alle randen met kit dichtgespoten. De podiumdeur/artiestenin-j gang aan de Lange Haven-! kant werd vakkundig aange pakt. De deur is nu 25 centime ter dik: betimmerd met 20 mil limeter dik hout, rubberen strips, siliconen kit, schuim rubber en isolatieschuim moet deze het lawaai tegenhouden. Alle ramen hebben dubbel glas. „Nu kunnen de ramen niet meer open, krijgen we straks de gezondheidsdienst, weer op ons dak", lacht Peter Pijpers een beetje zuur, want hij heeft het flink te kwaad ge-' had met alle klachten. Peter! Pijpers: „De sus-kast staat bij-i 'voorbeeld nog ter discussie. In-I specteurs van Bijzondere Wet-: .ten zeggen üat de kast nog te! veel herrie doorlaat. Maar het bedrijf dat de kast vervaardig de, bestrijdt dat het toelaatba re aantallen decibellen wordt overschreden. De gemeente wil aan de buitenkant van het pand een enorme opvangkast bouwen rondom de uitgang van de ventilatie. Kat bedrijf ziet daar weer niets ln. Wij wachten af." Ambtenaar A. van der Put-j ten: „Er was duidelijk dat het j oude pauü een groot aantal ge- luidslekken bevatte. Wij heb- .ben een aantal bouwkundige, tips gegeven. Er bestaat een! kans dat na volledige isolatie het overlast-probleem voorbij! is. Wij rapporteren aan de ge-' meentelijke dienst Algemene en Burger Zaken. Daar wordt over teruggave van de vergun-i ning beslist." Van der,Putten van de dienst Bouw- en wo ningtoezicht legt uit: „Wij heb ben van ABZ opdracht gekre gen deze geluldsoverlastzaak met 'bouwtechnische' ogen te bekijken. Meestal wordt in dit soort gevalen een akoestisch ingenieursbureau ingescha keld." HeJ café probeert om de tra- ditie' van muziek-, theater- of j actieavonden weer op gang te; brengen. Peter Pijpers blijft j optimistisch: „Zo te zien waren i de metingen beduidend positie- i ver dank zij de isolatie." Het! aantal toegestane decibellen! van 23 uur tot 7 uur bedraagt] 30 dB(A) gemeten aan de dichtstbijzijnde buitengevel! van de buurhuizen, 's Avonds i van 19 tot 23 uur mag dat aan tal oplopen tot 35 dB(A). Over dag is 40 dB(A) toegestaan. de 3SSN in Noord) twijfelen nog. ,v'-'-j-.'i .V [„Jongerenwillen vaak wel zelf muziek maken, maar het ontbreekt hen meestal aan geld om Instrumenten te ko pen", zegt Carel Bake. „Er is een grote interesse onder jon geren voor muziek. Ons pro ject valt of staat met een be roepskracht. Er moetiemand zijn die de zaak op gang: houdt. Dat moet iemand zijn die ten eerste veel: weet van muziek maar ook ervaring heeft met het werken ln culturele sociale instellingen. Dat laatste Is ab soluut een vereiste", aldus Be ke. De beroepskracht zou voor twintig uur per week werken. Omdat de financiering van het project nog allerminst rond is, is de onzekerheid om trent het slagen ontzettend groot Het Alewijn de Groot fonds en het Anjerfonds zijn gevraagd een bijdrage te leve ren. Luub Hafkamp zal waar schijnlijk vrijdag eenzelfde •verzoek krijgen. Beke heeft vier "scenario's" voor het popproject ontworpen die elk een eigen prijskaartje hebben. In het duurste geval zouden alle deelnemende in stellingen een complete mu ziekinstallatie plus instrumen ten kunnen aankopen. Verder wordt er een beroepa kracht aangetrokken. In de mindere scenario's wordt "bezuinigd" op de instrumentaria en de be roepskracht Uitgaande van drie jaar, zouden bijvoorbeeld twee complete uitrustingen voor een popgroep aangekocht kunnen worden en "rondrei zen" langs de instellingen. „In Rotterdam blijkt de op zet uiterst geslaagd", zegt Ca rel Beke. „Daar hebben ze vijf sets instrumenten. Er ontstaan nieuwe bands. Als je Instru menten nodig hebt, kun je bel len en worden ze met een vrachtwagen gebracht." Tij dens de overhandiging van het Schiedamse plan wordt me teen een door het Rotterdamse project ontstane popgroep aan het publiek "gepresenteerd". De overhandiging is rond vier uur in de jongerenkelder van wijkcentrum De Erker. VLAARDINGEN Op het dijklichaam tussen Schiedam en Vlaardingen eindigde een vluchtpoging van een 22 en 25-jarige Rotterdammer die op de Eksterlaan geprobeerd had den een auto te stelen. Zij wer den daar gesignaleerd door een getuige, die had gezien dat jzlj een ruit van een auto had den ingeslagen. Toen de politie arriveerde, nam het tweetal de benen. Maar op de grens tus sen beide steden liepen de twee mannen in een fuik die de poli tie had opgezet. Zij zijn voor nader onderzoek door de re cherche ingesloten. Zevenenzestig jaar geleden roeide Toon van Lier met zijn maat Hannes op de Maas. Aan de kant zagen zij twee leuke meisjes staan. Toon zei nog: jannes, ik geloof dat we sjans hebben." Maar in het bootje stappen om mee te varen wilden de meisjes niet. Wel wachtten zij de jongens op bij de inleverplaats van de huurroeiboten. Toon van Lier:plannes zei dat hij lonkte naar het magere grietje, dus nam ik die dikkere maar." Zeven jaar later was het meisje Jannie van Dommele uiteindelijk wèl bereid om in het bootje te stap pen. En wel in het huwelijksbootje. Gisteren was dat heugelijke feit al weezestig jaar geleden. Het paar kreeg twee doch ters en twee zonen. „M'« kinderen zijn m'n leven", ver telt de vroegere kraanmachinist. Tot z'n vijfen zestigste werkte hij met veel plezier op de scheepswerf Wilton Feijenoord. De heer Van Lier is nu al weer eenentwintig jaar gezellig thuis bij zijn vierentachtig-jarige vrouw in de Schiedamse Samuel van Houtenlaan. Blakend van gezondheid genieten ze met volle teugen van het leven: „We hebben ook vijf schat tige kleinkinderen, die ons regelmatig met een bezoekje vereren. Vanavond komen ze allemaal feestvieren. Niet in een ongezellig grote zaal, maar lekker knus thuis. Mijn oudste dochter is kokkin in het Stadhuis. Zij zet vast een prachtig diner op tafel. Daar drinken we een borreltje bij, en proosten op de volgende vijf jaar!" kortaf In het filiaal Noord in wijkcen trum do Blauwe Brug, Bach- plein, heeft de openbare bi bliotheek een tentoonstelling ingericht over het Koningin Wilhelminafonds. Over twee weken verhuist de stand met voorlichtingsmateriaal naar het bibliotheekfiliaal aan het Or. Wibautpiein. Openingstijden: dinsdag van 9 tot 12 uur, 13 tot 17 uur en 18.30 tot 21 uur; woensdag van 14 tot 17 uur, donderdag van 18.30 tot 21 uur, vrijdag van 13 tot 17 uur en zaterdag van 16 tot 13 uur. De Schiedamse amateur schilder Huub Kooyman expo seert momenteel met een aan tal schilderijen in het filiaal Noord in wijkcentrum de Blau we Brug, Bachpiein van de openbare bibliotheek. Huub schildert maritieme voorstellin gen in zijn vrije tijd. Gedurende de openingstijden van het bi bliotheek-filiaal zijn de kunst werkjes gratis te bekijken. De hengelsportvereniging Schiedam en omstreken heeft een groot aantal karpers uitge zet in de vijvers van het Bea- trixpark. Hengelaars hebben volgens zeggen al 'mooie vangsten' geboekt uit de park vijvers. De parkvijvers van het park in Schiedam Noord zijn aangewezen ais karperwater. De hengelsportvereniging gaat zaterdag 7 juni de grote zoet water roofvissen vangen tij dens een concours. Deze week worden de laatste voetbalwedstrijden in het Buurtvoetbaltoernooi, georga niseerd door de Stichting Sa menlevingsopbouw Schiedam Noord in samenwerking met voetbalvereniging DHS, ge speeld op het DHS-terrein. De volgende wedstrijden wor den gevoetbald: donderdag 29 mei, 19 uur: Tuindorp - Kethei- Oost, 19 uur: DHS - Woud- hoek; 20 uur, Schiedamse Gil- deboys - Groenoord-Zuid. Vrij dag 30 mei, 19 uur Kethel- Oost - DHS, 19 uur, Schiedam se Glldeboys r Tuindorp-, 20 uur, Bijdorp - Groenoord-Zuid! Het team van Groenoord-Zuid staat met zes punten uit drie wedstrijden bovenaan. Het tienjarige timmerkamp aan het Hoofdplein in Schledam- Zuid is in de maand juni ge opend voor jongens en meisjes In de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar voor fietscrossen, vuur tje stdken. hutten bouwen, bakken en braden. De bouw speelplaats Is geopend op maandag van 15.30 tot 17 uur, dinsdag van 15.30 tot 17 uur, woensdag van 13 tot 17 uur en donderdag van 15.30 tot 17 uur. De kinderen wordt aangeraden stevige stappers aan te trek ken naar het timmerkamp, want er kunnen spijkers liggen in het gras. Ook moeten de kinderen geen plastic of nylon jacks dragen. Er is een vuur plaats, waar de kinderen pan nekoeken mogen bakken on der leiding en nylon Jacks vat ten erg gemakkelijk vlam. Elke woensdagmiddag worden er fietscrosswedstrijden gehóu den. Toegang 50 cent per per soon. De dienst van Gemeentewer ken gaat maandag 2 juni be ginnen met de reconstructie en asfaiterlng van de 's Grave landseweg. De oostelijke rij baan van de 's Gravelandse weg tussen de Burgemeester van Haarenlaan en De Brauw- weg/noordelijke op- en afrit van de rijksweg. Ook het kruis punt aan de De Brauwweg wordt van een nieuw wegdek voorzien. Het karwei gaat on geveer acht weken in beslag nemen. Het Wielercomltè Schiedam or ganiseert in samenwerking met de Retstoerclub Schiedam en de bondsspaarbank op maan dag 9 juni tot en met donder dag 12 juni voor het negende jaar de avondfletsvierdaagse. De routes zijn dit Jaar herzien, het Vlaardingse Uckebaertsoe- verbos is in de route opgeno men op verzoek van deelne mers aan vorige fietstochten. De afstand bedraagt 100 kilo- I meter. Voorinschrijving vla de WV. Kosten voor deelname zijn 3,50 per persoon bij voorinschrijving. De start zal iedere avond plaatsvinden tus sen 18.30 en 19 uur vanaf het complex aan de Wielerbaan Schiedam aan de Olympiaweg ■in sportpark Harga.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1