een vergadering burgerwacht in zaal Irene rouwen willen meer c an wegnemen 'enge plekken Meer over eg in popwereld nodig Elk half jaar nieuwe zachte contactlenzen inclusief vloeistoffen, voor maar 225X w. Opknapbeurt voor Hav-bank Podium mag weer Nve-muzlek brengen Sport-Aid CHTE CONTACTLENZEN... ER GAAT EEN WERELD VOOR JE OPEN Afrit gesloten (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bewonersdeskundigen in Schiedam blijven aan het werk. Dit staat in een raadsvoorstel dat gistermiddag op het laatste mo ment openbaar werd. Vanavond al moet de com missie Stadsvernieuwing haar mening geven over het voorstel en de lijvige nota over het functione ren van de deskundigen. Commissielid Adri Reijn- hout (D66) voorspelde om uitstel van de beraad slagingen te zullen vragen. Hij zei geen tijd ge noeg te hebben gehad om de nota en het voorstel te kunnen beoordelen. W erkgelegenheid Herkenning Juichen De 'enge plek' bij het tunneltje op de Schiedamseweg in Bijdorp werd door de gemeente weggewerkt. De verlichting werd aangepast. F oto. Ed Eggei mon Pleidooi Grote openingen - Dit lijkt onmogelijk - Het Zachte Contactlens Plan Hoe werkt het Zachte Contactlens Plan? 1 d s HET VRIJE VOLK Schiedam DONDERDAG 29 ME11938 College handhaaft bewc nersdeskundigen Ambtenaren hebben tot dins dagavond laat gewerkt aars de langverwachte nota en het voorstel. Op 1 augustus loopt het contract af tussen de bewo nersdeskundigen Bert van Kan (West), Jaque Freijee (Oost) en de Delftse Planwinkel. Het afgelopen anderhalf jaar is de gemeente bezig geweest met een evaluatie van het werk van de deskundigen. Aan de hand van gesprekken met be wonersverenigingen, gemeen telijke afdelingen en de des kundigen zelf, willen burge meester en wethouders de ar- beïdsverbintenis voortzetten, al staan er wel de nodige ver anderingen op stapel. Tot het einde van dit jaar kunnen deskundigen op de oude voet verder. Vanaf 1 ja nuari moeten zij hun arbeid voor de helft doen vanuit een stedelijk „uitzendbureau". De bedoeling hiervan is dat ook andere wijken dan de drie oude (West, Oost en Zuid) van de kennis en deskundigheid profiteren. Een eerste gegadig de is Nieuwland waar enkele grote projecten worden uitge voerd. Over de structuur van het uitzendbureau, in vakter men pool genoemd, wordt nog overlegd. Verder wordt over wogen om ook de twee nog te benoemen opbouwwerkers in de arbeidspool op te nemen. De arbeid van de deskundi ge» lijkt in het voorstel ge waarborgd tot 1990. Het colle ge wil hen betalen uit het stadsvernieuwingsfonds. Tot I augustus worden de deskundi gen nog gefinancierd met geld an de provincie dat vla Open bare Werken wordt uitbetaald. De jaarlijkse kosten worden geschat op 240.000 gulden. Bért van Kan toonde zich gistermiddag opgelucht toen hij het voorstel onder ogen kreeg. „Het is een erkenning 'van de behoefte aan bewoners deskundigen maar ook van het voldoen aan die behoefte. Br is sen plaats voor de deskundige. Ik vind het niet erg als ik moet werken in Nieuwland. Daar wordt tenslotte ook stadsver nieuwing gepleegd. Van Kan is de afgelopen vier jaar werkzaam geweest in West. Het was zijn taak om de bewoners bij te staan bij het bekijken van stadsvernieu wingsplannen en hen te helpen met het leveren van kritiek. Naar het besluit om de des kundigen wel of niet in dienst te houden is zowel in de bewo nerswereld als in de politiek lange tijd uitgekeken. Deze week verstuurde de bewoners vereniging Schiedam Oost nog een brief naar de gemeent raad waarin een ïans wordt gebroken voor de deskundigen. In een begeleidend schrijven vraagt de vereniging zich ech ter af of de commissie van avond wel in staat is om te be slissen: „Na zo'n korte voorbe reidingstijd moeten zij advise ren over de werkgelegenheid van 6 mensen (inclusief de Planwinkel - red.)." Als hei aan Adri Keijnhout ligt wordt er vanavond hele maal niets besloten. Evenals zijn collega-raadsleden kreeg bij de stukken voor de com missie per bode thuis. „Ik had dinsdagavond gereserveerd om ze te lezen maar nu heb ik er geen tijd meer voor," vertel de hij gistermiddag. Ook Gerard Verhulsdonk (WD) was niet echt gelukkig met de late bezorging: „Een slecht begin hè," vond hij doe lend op het nieuwe college. De liberaal wilde bij voorbaat geen uitstel van de debatten. „Ik weet nog helemaal niet wat er op de agenda staat en wat de stukken inhouden." De commissie vergadert vanaf acht uur in het Oude Stadhuis. wegwijzer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met klem ontkent Rob Lutz van Zaal Ire ne dat de ultra rechtse Van Rappardgarde zaterdagavond bij hem een bijeenkomst houdt De Vlaardingse Nelleke Dijkhof, oprichtster var de burgerwacht zou een briefje hebben rondgestuurd waarin de vergadering wordt aange kondigd. „Er is door niemand een zaal besproken. Ook niet door een organisatie die als dekmantel zou kunnen funge ren," zegt Lutz. „Met nadruk wil Ik me zowel persoonlijk als zakelijk van dit soort organi saties distantiëren." De Van Rappardgarde is een „nationale burgerwacht" die zich bedient van dezelfde ran gen als de SS in de Tweede Wereld-oorlog. Al langer circu leren geruchten dat de organi satie via slinkse weger zalen had weten te huren in Schie dam. „Ik heb geen idee hoe dit in de wereld is gekomen," zegt Lutz die gisteren een speciaal persbericht liet rondgaan om van de speculaties af te ko men. „Er is gesteld dat wij 'zo genaamd' van niets weten. Nu, ik weet hélemaal nergens van," benadrukt Lutz die eige naar is van het zalencomplex aan de Schiedamse Nieuwe Haven. Volgens het persbe richt zal Irene ook in de toe komst niet worden verhuurd aan ultra rechtse organisaties. SCHIEDAM De Hav-bank, een ontwerp van de beroemde architect van de 'nieuwe zake lijkheid' Dudok, aan de Gerrit Ver boonstraat, krijgt een op knapbeurt, De stalen raamko zijnen en het houtwerk wordt schoongemaakt en geverfd. Werklui plaatsten onder de lui fel van het pand, waar nu het Engelse bedrijf Keynes Engi neering in gevestigd is, steun punten. Bovenop de luifel is een stelling gezet. „Wij kunnen het risico niet lopen, dat een met stelling erop, de luifel af breekt," leggen de werklui uit over het oude pand direct over de Koemarktbrug links. Willem Marinus Dudok (1884-1974) ontwierp het ge bouw. Hij maakte ontwerpen voor 50 gebouwen in Hilver sum, waaronder het wereldbe roemde raadhuis aan de Witte Hullweg. Ook het ontwerp voor de oude Bijenkorf aan de Cool- singel, dat in 1957 werd ge sloopt, bezorgde hem wereld faam. SCHIEDAM De zuidelijke afrit Schiedam van rijksweg 20 wordt op 9, 10 en 11 juni 's avonds en 's nachts afgesloten wegens werkzaamheden. Rijkswaterstaat brengt een nieuw profiel aan op de beton nen randen langs de weg, "even voor de afrit. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAMDe Stichting Schiedamse Vrouwenemanci patie Organisatie (SVO) wil meedenken, meepraten en ad- viseren om een 'vrouwvriende lijker' „gemeentelijk „beleid te krijgen. „Een wethouder met i 'emancipatie' in zijn porte feuille is niet voldoende. In alle sectoren van het gemeentelij ke apparaat moet het tot uit drukking komen. Dat houdt niet op met het wegnemen van 'enge plekken' in de stad. Het gemeentelijke beleid moet worden afgestemd op vrou wen", aldus de SVO-taakgroep seksisme gistermiddag tijdens de overhandiging van de noti- tie De straat is er ook voor vrouwen' in het vrouwenont moetingscentrum Barrika. Wethouder voor Stadsont- f wikkeling en Milieuzaken Chris Zijdeveld kreeg de noti tie met een inventarisatie van I onveilige plaatsen aangeboden, i De notitie werd gemaakt na een thema-dag met twintig Schiedamse vrouwen over de plekken* in de stad. 'enge j Bea Oomens, Wilma Evers, Vera Wijnker »n Karin van O-sten geven in de acta sug gesties om de veiligheid op straat na zonsondergang te verbeteren .Activiteiten die wij 's avonds organiseren ko men niet uit de verf omdat de vrouwen de straat *s avonds niet over durven", aldus de vrouwen. De notitie bevat ongeveer dertig gevaarlijke plaatsen, een uitleg over sexueel geweld en suggesties om tot verbete ringen te komen. ,3ij mijn dienst wordt er over gedacht. Vorig jaar hen ik met enige ambtenaren van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam en van de dienst Gemeentewer ken op stap geweest Daarna is bij het voetgangerstunneltje op de Schiedamseweg in Blij- dorp de verlichting veranderd. De lampen verblindden de fiet sers in plaats van de mensen bij te lichten", aldus Zijdeveld, die zich zeer begrijpend toon de. „Wij hopen dat Schiedam (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er zou meer overleg moeten zijn in het Schiedamse popwe- teldje. Dit vindt Herman Gerrits van de afdeling voor Cultuur-, Sport- en jeugdzaken (CSJ) naar aanleiding van een plan om in wijk- en jongerencentra een popproject te beginnen. „Ik heb hei al een aantal ke ren tegen de betrokken or ganisaties gezegd, hoewel wij als gemeente betrekke lijk kleine belangen hebben. Eiker in de sfeer van facili teiten is er meer overleg nodig." Onder, aanvoering van educatief medewerker Ca- rel Beke van het Passage theater willen de jongeren werkers instrumenten aan kopen waarmee jongeren muziek kunnen maken en leren maken. In het goed koopste model is; minstens vijftigduizend gulden nodig. Voor de duurste mogelijk heid, met de medewerking van een aparte beroeps kracht, is zo'n 125.000 gul den nodig. intussen is de gemeente in afwachting van een be slissing van de provincie om in een schoolgebouw in Schiedam Noord een com plete popstudio te mogen inrichten. In deze ruimte zouden Schiedamse bands zelf demonstratiebandjes (demo's) kunnen samen- stellen en kunnen oefenen. Het Schiedamse Popover- ieg. waarin zo'n dertig "groepen rijn vertegenwoor digd, is hierbij nauw be trokken. Ook op een ander vlak zijn mensen actief. Afgelo pen maandag werd bekend dat de Vlaa linger Arnold Wuister en de Rotterdam-; mer Frank van *t /eer tij dens de Brandersfeesten in september een popfestival zullen houden in de schelp in de Plantage Dit gaat weer buiten alle andere poporganisaties om. Namens het Popoverleg, dat al jaren bestaat zegt Hans van Rij nieuwe initia tieven toe te juichen. .Dat ia onze standaard denkwij ze. Wij zijn er om de dingen te doen, die door anderen niet gedaan worden. Als an dere) dan wel iets doen, vinden wij dat best. riaar het zou wel handig zijn als er een centraal overleg zou komen. Het gaat om be hoorlijke bedragen. Zonder een duidelijke coördinatie, bestaat bijvoorbeeld het ri sico dat instrumenten en in stallaties dubbel worden aangekocht." De verwachting is dat na de zomervakantie een begin wordt gemaakt met het verbouwen van het school gebouw tot studio. Het be treft het voormalig pand van een kleuterschool aan de Edward van Beinum- laan. In de gemeente Hoog vliet draalt al langer een dergelijke studio. Teget een zeer geringe vergoeding Kunnen groepen daar ge bruik van maken. ook de prijs als de meest so ciaal veilige stad voor vrou wen wint", aldus Karin van Oosten, hierbij doelend op de onlangs aan de gemeente Schiedam toegekendi ANWB veilig-verkeersprijs. Zijdeveld: „Ik ben nog van een generatie die zijn tranen en zijn angsten durft te tonen. Na vergaderin gen wandel ik vaak naar huis in Noord. Bij het lezen van de nota kreeg ik een sterk gevoel van herkenning. Want ik heb vaak gedacht als ik mij zono dig weer eens moest bewijzen en *s nachts dwars door het Beatrixpark naar huis gb j! Wat een idioot ben ik toch! Want het is er donker. Ik was doodsbang en voor 100 procent gespannen". Zijdeveld hield in Barrika, waar de hele dag en avond ge wijd was aan het thema 'enge plekken', een pleidooi tegen 'het ijzeren harnas'. Zijdeveld: „Ik maak mij er zorgen over dat een gevoel var onveilig heid de mensen doet grijpen naar het 'ijzeren harnas', de auto. Ais wij met eikaar de straat blijven verlaten, dan wordt het nog erger. Ik ben geen auto-hater, maar zo wordt de straat ons ontnomen. Er wordt bewerkstelligd dat de sociale contröle kleiner wordt". De vrouwen geven in de noti tie 'De straat is er ook voor vrouwen* onder andere aan dat sociale contröle weer vanzelf sprekend moet worden: „Func tiemenging in de wijken, wc ningen op de begane grond, openbare voorzieningen moe ten aansluiten op woningen en goede verlichting moeten daarvoor zorgen. t Zijdeveld verklaardde; „Sta tion Nieuwland en het viaduct is gebouwd met de opdracht het sociaal controleren moge lijk te maken. Daarom zitten die grote openingen in de pila ren en wanden. Ëi de toekomst willen wij langs het trambaaa- tracé kiosken neerzetten, In die kiosken kunnen avondwin kels gevestigd worden of café- taria's. Langs de route willen we bij de abri's van de RET brievenbussen plaatsen en te lefooncellen, om plaatsen te creeren waar mensen elkaar ontmoeten, -zodat je niet moe derziel alleen langs de weg staat. Hierover vindt momen teel concreet overleg plaats".' Het overhandigen an de no titie was één van de onderde len van een programma over 'enge plekken'. De PvöA-Euro- parlementarier Hedy d'Ancona hield een Inleiding over sexueel geweld. Er hing een fo to-expositie van Rob van Dup- pen met de titel 'Met kloppend hart...*, 's Avonds wandelden de vrouwen met de wethouder en de leden van de commissie Stadsontwikkeling langs don- kei hoeken en stegen in en om het centrum. BRIDGE-INSTUIF De jaarlijkse zomarbrldge-in- stuif, onder auspiciën van de sportraad, staat weer voor de deur. De eerste speelavond is woensdag 4 juni. Da volgende speelronden zijn 12,19 en 16 juni, 28 en 31 juli en 4,11, 18 an 26 augustus. Er wordt ge speeld in de Sporthal Margriet, aanvang bovengenoemde avonden 19.45 uur. Inschrijving uitsluitend per paar, 's avonds aan de zaal. Kosten ƒ4,— per paar per keer, inlichtingen: T. Brussê, tel. 4706078. FLORYN TOERNOOI in het Hermes D.V.S.-com- plex wordt vrijdag 30 en sater dag 31 mei het Gouden Roryn Toernooi gespeeld. Dit toer nooi is onderverdeeld in vijf verschillende sporten: bridge, cricket, tennis, veldvoetbal en zaalvoetbal, in totaal doen 320 sporters in diverse leeftijds groepen mee aan dit sporteve nement. Op het spei staat de Gouden Floryn Wisselbokaal. TOERCLUB RIJNMOND De Toerciub Rijnmond verrijdt dinsdag 3 juni de achtste ster- rit. Tussen 18.30 en 21 uur wordt er afgestempeld. LIEFLANDSCHOOL De W.A. van Lieflandschoot, Beaterixlaan 18, viert deze zo mer het 25-jarig bestaan, in het kader hiervan organiseert de school zondag 1 juni allerlei buitenaktiviteiten die in het te ken staan van het getal 25. BARRIKA De Rotterdamse vrouwenthea tergroep 'Plus-Mien' treedt vanavond op in het vrouwen- ontmoetingscentrum Barrika. Zij spelen h«n programma 'De clown en vriendinnen'. Pius- Mien maakt theaterspel over herkenbare situaties en gaat daarbij steeds uit van menselij ke relaties. Het optreden be gint om 21 uur, het vrouwen- centrum, Lange Kerkstraat 62, is vanaf 3 uur open. DE ESSENTIE Gideon van Melle exposeert vanaf vrijdag 30 mei in Galerie de Essentia met tekeningen en aquarellen. De expositie wordt vrijdag om 20 uur geopend. Zijn werk reflecteert de relatie van de mens en de natuur.'Ga lerie de Essentie, Korte Kerk- straat-9, is van woensdag,tot en met zaterdag geopend yan 13.30 tot 17 uur an donderdag tot 21 uur. THE DITCH In jazzcafé The Ditch Korte Ha ven treedt vrijdag 30 melde band van James en Marjappe Long op, aanvang 21.30 uurjj Zaterdag 31 mei erteejrt hier het Feaport Quartét, met medewerking van zangeres El- la Rose Mitchell, aanvang 21.30 uur.' •VOLKSDANSEN sH in dienstencentrum De Viet Molens kunnen ouderen volks dansen op vrijdag van 12.30 tot 13.45 en van 14 tot 15,15 uur. Informatie er, aanmelding: dienstencentrum De Vier Mo lens, Nieuwe Damlaan 766,- tel 4705500. In dienstencentrum De Woud- hoek kan dit eveneens op vrij dag, van 10 tot 11.30 uur. in formatie en aanmelding, Heijermanspjein 35, tel. 4709555. Deelname kost in beide gevallen 5,75 per - maand. 1 WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhoudersiaan heeft.dit weekeinde EHBO-dienst,'tel. 4733733. Ambulance, tel.--, 4333300. Huisarts: bellen met de boodschappendienst,,te!' 4206611. Spoedrecepten, tei. 4261480. Tandarts: K. L Ko, Koggeschip 72, tel. 4706535. Spreekuur van 17 tot 18 ugr, op zaterdag en zondag. Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam. Hoog straat 125b, 3111 HD hf~v Schiedam. Telefoon: Jj 4266646 of 4736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagoch-' tend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. SCHIEDAM Het café Po dium heeft gistermiddag de "muziekvergunning teruggekre gen. De vergunning voor live optredens was het café aan de Lange Haven 28 ontnomen na herhaalde klachten van de bu ren over geluidsoverlast. De gemeentelijke dienst bouw- en woningtoezicht gaf enkele ge- luidsisoiatie-iips. Café-eigena res Hilly de Jonge en program- masamenstelier Peter Pijpers lieten de afgelopen weken voor duizenden guldens vertimme ren aan plafonds, de deuren, muren, ventilatie en de ramen. De dienst bijzondere wetten kwam dinsdag met meet-appa- ratuur en "was buitengewoon tevreden over het terugge brachte aantallen decibellen", aldus Peter Pijpers blij. Het was de tweede keer dat 'leven de' muziek taboe werd in het jongerencafé, dat twaalf jaar onder da naam Quibus ope reerde. Vanavond ai zijn pop en jazzmuzikanten welkom om versterkt te komen spelen tij dens een sessie-avond vanaf 21 uur. Zaterdag wordt er geswingd met de Engels- Nederlandse groep Ackee. De groep bestaat uit: Scylla Grey, gitaar, zang; Bcby Bird, gitaar» zang; Corrie van Bmsbergen, bas en Ron Visser, drums Aanvang 22 uur. Toegang 2,50. Zondag- brengt het Rotterdamse duo. Gieafi serieuze ballads ten ge hore. Robert Berger speelt de piano en Anita Spierings zingt. Aanvang 22 uur. Toegang gra tis. i SCHIEDAM Veertig jonge. Schiedammers hebben 1600, gulden bijeengebracht Voor" Sport-Aici. in het Sportfcmcft senbad trokken zij de afgelo pen week baantjes vooreer», donatie aan kinderen In de Derde Wereld. Het geld gaaf naar Unicef. Enkelen verdien den 400 gulden omdat zij elke afgelegde 100 meter 'verkoch ten' aan familie en vrienden voor een rijksdaalder. Gemid deld legden de Sport-Aid zwemmers twee tot driehjjilo- meteraf. Js- Klasse-opticien Argus doet weer van zich spreken: deze keer met een wel zeer bijzonder aanbod voor zachte contactlenzen... Argus introduceert: Een uniek plan dat u enerzijds veel geld bespaart en anderzijds de zekerheid biedt van een con stante kwaliteit. U maakt met Argus een afspraak. Elk halfjaar wordt u automatisch opgeroepen vooreen con trole. En elke keer worden uw lenzen vervangen voor nieuwe (al of niet in een nieuwe sterkte). Bovendien ontvangt u daarbij de vloeistoffen waar u een halfjaar mee vooruit kunt Het klinkt ongelofelijk, maar Argus rekent voor dit complete pakket (dus nieuwe lenzen plus vloei stoffen/slechts f. 225.-* per half jaar! Een een voudig sommetje leert dat u mei hel te Contactlens Plan veel voordeliger uit bent. Dus doe uzelf een plezier en kom er over praten bij Argus. Voor een nieuwe kijk op contactlenzen.. Aanbod geldt na de eerste aanschaf/aanpassing OOGMERK Lid van de vereniging Oogmerk-Opticien? OPTICIEN «vj tr V ,1 4 O j g$->i X' V A 8 it 0 K 9 Oravnlraot 19-Sdnodam-Totoloon: (010)4 Koopcentrum Koomglhook -Molton Totoio— I tol" I K I Kr 3*4

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1