schiedam 14 Weerhaantje komt moeizaam los van Sint Janstoren Boxspring. oc Scheeres proeft 'oude' haring Geen paniek na 'borrelalarm' kortaf 'Wij janken om de slechte naam 'Meer uren voor deskundigen' Turkse computer- cursisten geslaagd CIO Gouden horloge ontvreemd Gestolen fietsen afgevoerd Kostbaar horloge ontvreemd Wardanse in Underground f l I I* CCPMENS SB sloapcg/Mfprtj^B Fietsen i,»»? 8 - WS I I l[ In een twee- persoonskooi bengelden twee mede werkers van een Misbe drijf gerui me tijd rond de St. Jans toren. Het weerhaantje zat goed vast. De haan wordt ingepakt voor vervoer naar een ont- roestingsfabriek. Pas daarna wordt een "gouden jasje aangebracht. Foto:s Ed Eggermont Centrum - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAMBen huuraetie dreigt-dn Schied'am- West. De'bewoners van 213 St. Jozefwoningen, die wachten op een herstel van de mislukte renovatie, heb ben een huurverhoging van twee procent aangezegd gekregen. In een begeleidend schrijven biedt de direc teur van de SSSW, Cees Kamminga, bij voorbaat zijn excuses al aan. wm.fi Extra veerkracht onder uw matras. Popmuziek Brand Vierdaagse Vogelboek SCHIEDAM De dank baarheid van de Belan genvereniging Broersveld aan burgemeester drs. Reinier Scheeres kent grenzen. Tienduizend gul den neertellen voor een echte Hollandse Nieuwe was er niet bij. Scheeres (rechts) hapte gistermid dag in een oude haring. De oude-nieuwe gleed soe peitjes naar binnen en was een dankbetuiging van de winkeliers. „Omdat hij zoveel doet voor de vijfde molen van de stad", stuntten de Broersveld winkeliers met de haring-hulde op de zesde etage van het stads kantoor. „Wij hopen dat dit ge baar een begin is voor de wederopbouw van de mo- lenstomp de Palmboom aan de Noordvest", aldus de belangenvereniging, terwijl de zilte lekkernijen uit Vlaardingen zich met uien lieten smaken. Scheeres: „De tijd is rijp om met concrete plannen te komen voor op bouw van de Palmboom, De bevolking reageert Monumentenzorg is ent housiast. Ik voorspel* dat de Palmboom er over vijf jaar in volle glorie bij staat". .A w Op de buitenplaats van het dierentehuis de Hargahoeve (vlnr) Marjan Pruijssens, de Hargabeer gevuld met Frans van Buuren, Annelies Kreber en Klaas van der Geest. Zittend beheerder Clementine Biekmann. Foto Ed Eggermont. l het vrije volk VRIJDAG 30 MEI 1988 i |l II 4 I (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Alsof hij even tevoren van de toren was ge vallen, zo stond gisteren rond het middaguur een handjevol Schiedammers wal somber rond het weerhaantje van de St. Janskerk. „Nou, dat valt wel een beetje tegen hè," sprak een der toeschouwers. Even daarvoor was de verweerde vogel met een hoogwerker van de top van de kerk afgehesen. Met het haantje werden met een vier wijzerplaten naar be neden gehaald. Als onderdeel van de grote renovatie van de toren, krijgt het haantje een nieuw bladgouden jasje en worden de roodkoperen wijzer platen schoongestraald. Zo fier hij hoog in top over de stad uitkeek, zo klein eis aangetast door weer en wind lag het haantje er op de keien van de Nieuwstraat bij. Groen uitgeslagen door het weer, met een bruin verweerde kogel on der de "poten". „Hij moet even tussen de kippen," meldde ambtenaar V. Biemans van Gemeentewerken, ondermeer belast met het onderhoud van de toren. Dat onderhoud meer dan broodnodig was, bleek al voor dat het haantje contact had ge maakt met moeder aarde. Slechts met de grootste moeite zagen medewerkers van het bedrijf M. Verschoor uit Sas- senheim kans de vogel van z'n voetstuk te krijgen. Van het meedraaien met de wind was al helemaal geen sprake. Ben gelend op tientallen meters hoogte, zochten de twee hijsers op een gegeven moment zelf hun toevlucht in het gebruik van een flinke slijptol. De vuurspetters vlogen in het rond inaar de haan gaf aan vankelijk geen krimp. Alsof de vogel niet van z'n plaats wilde. Na ruim een uur wrikken en trekken sloegen de twee mede werkers ook nog eens op de vlucht voor een plotseling ac tief geworden onweersbui. Na de eerste bliksemflits had het duo slechts enkele minuten no dig om zijn heil op aarde te zoeken. Op het "dak van het huis van God" zullen heel wat f «srami vloekjes hebben geklonken voordat de haan rond twaalf uur uiteindelijk meegaf en loskwam. Behalve het haantje, werden meteen de vier wijzer platen van de toren gehaald en naar beneden gehesen. Pas rond drie uur kon de hijskraan worden "opgevou wen" en werd de blokkade van de Nieuwstraat opgeheven. De haan stond toen op het punt om naar een "ontroestingsfa- briek" te worden gebracht. Van daar uit zal de vogel naar het bedrijf Koninklijke Eijs- bouts worden gebracht waar de bol en de haan van het blad goud worden voorzien. Ver wacht wordt dat het weer haantje en de wijzerplaten in september weer kunnen wor den teruggezet en gehangen. Met de opknapbeurt is een be drag van rond de twee ton ge moeid. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Hoewel 300 bezoekers achter het poli tiebureau kwamen kijken of hun gestolen fiets er wellicht stond, hadden slechts vijf ge luk. Zij vonden hun fiets vorige week terug tussen de zeventig (brom)fietsen, die de politie het afgelopen half jaar had verzameld. Gisteren haalde een Rotterdams bedrijf het restant op, waarvan de eige naar niet meer te achterhalen is. Het bedrijf gaat de karre tjes demonteren en uit de losse onderdelen complete fietsen fabriceren. De Viaardingse po litie houdt twee keer per jaar een kijkdag voor gestolen/ge vonden fietsen. Gave exempla ren worden een jaar bewaard, minder gave gaan er na de eerstvolgende kijkdag uit. SCHIEDAM Het werk wordt uitgebreid dus moeten er meer uren komen voor bewoners deskundigen. Aldus luidt de belangrijkste eis van de bewo nersverenigingen in West, Oost en Zuid in reactie bp de nota over de bewonersdeskundigen van het gemeentebestuur, ais- teravond gingen alle politieke partijen in de commissie stads vernieuwing akkoord met de plannen: tot 1 januari 1987 verandert er niets, daarm wordt de helft van de arbeids kracht ondergebracht in een "uitzendbureau" zodat ook Nieuwland kan meeprofiteren, In tegenstelling tot zijn eerdere voorspelling, vroeg D66-raads- lid Adri Reijnhout niet om uit stel van de beraadslagingen. Het zegde zich nu "verheugd" te voelen over de nota. De de mocraat wilde aanvankelijk om uitstel vragen omdat hij niet genoeg tijd had om de zaak te beoordelen. Slechts ter elfder ure werden de politici op de hoogte gesteld van de plannen van het college van burge meester en wethouders. Bijna aile raadsleden brachten de nog te vormen "pool" (uit zendbureau) in verband met het opbouwwerk. Ook voor de ze tak wil de gemeente een werkgeverspool in het leven roepen. Een meerderheid in de gemeenteraad zal een even tuele combinatie van de twee soorten beroepskrachten on der éen vlag toejuichen. %- Uit de woorden van wethouder Hans van Kleef bleek gister avond dat ook Schiedam Cen trum van de nieuwe structuur in het werk van de bewoners- deskundigen zal profiteren."' Volgens de bewindsman zorgt de pool ervoor dat de beroeps krachten op elke "brand- r, haard" die zich aandient, kun nen afgaan. SCHIEDAM De new wa- vegroep Wardanse treedt van avond op in de jongerenkelder van wijkcentrum de Erker Un derground. Het optreden be gint om 21.30 uur. De zaal gaat om 20 uur open. Entree ƒ3,50, inclusief een consumptie. SCHIEDAM De eerste ge slaagde Turkse computercur sisten hebben sinds gistermid dag het diploma op zak. Het hoofd van de afdeling Cuituur, Sport- en Jeugdzaken van de gemeente B. J. M. Hakken- broek overhandigde de certifi caten aan de cursisten in het migrantencentrum 't Parkweg. Het was voor het eerst dat er een dergelijke cursus voor Turkse Schiedammers werd opgezet. De Turkse vereniging heeft de lessen in samenwer king met het Educatief Cen--" trum DT gemaakt. u -Nif y JUL*. <■--£* «S uuractie dreigt in Schiedam-West 1 O) 1 1 t r' i* v fr e fji v-d 5 - 2 o£ru r* „Hier protesteren we tegen," zei Jo Schaap van de bewo- nersvereniging m de wijk gis teravond. Hij maakte de ver rassende huurverhoging open baar in de vergadering van de commissie stadsvernieuwing. Op zijn verzoek om stappen te gen de verhoging te onderne men, ging wethouder Hans van .Kleef niet in. De afgelopen twee jaar heb- .Jben de bewoners met succes „neen verhoging van het aantal -uhuurpenningen weten tegen te -ohouden. In '83 werd door veer tig bewoners van de beruchte ".panden een verhoging van de 3huur via de rechter tegenge- houden qiu De reden voor de huuraetie -(Is de mislukte renovatie die in 1982 al is uitgevoerd. De bewo ners vinden dat zij geen verho- ging hoeven te betalen, zo lang i de renovatie officieel niet is af gerond. „Het lijkt mij dat je toch moeilijk een huurverhoging kan eisen als de huurders door de vloer zakken," sprak Schaap tot een verraste com missie stadsvernieuwing. „Het lijkt mij in ieder geval onmo- gelijk." In zijn excuusbrief aan de bewoners van de 213 woningen zegt Kamminga niets te kun nen ondernemen tegen de ver hoging. Schaap denkt dat de verantwoordelijke instanties zich echter verschuilen achter de Huur Advies Commissie (HAC). „Kamminga zegt ge dwongen te zijn door het mi nisterie. Dat wijst op zijn beurt weer naar de commissie. Die zou nog geen verzoek tot uit stel hebben ingediend," aldus Schaap. De huurverhoging geldt als de jaarlijkse ver plichte verhoging van het aan tal huurpenningen die voor al le huurwoningen van kracht is. Waarschijnlijk komen maandag al de bewoners bijeen om zich te heraden over de verhoging. „We gaan de standaardformulieren aanvra gen om de actie te kunnen voe ren," liep Schaap op de feiten vooruit. Zowel wethouder Van Kleef als de commissieleden verko zen vooralsnog geen reactie te geven. „Ik wacht af tot ik de brief waarin de verhoging wordt aangekondigd heb ge zien," zei Van Kleef. Schaap kwam met de tijding in de rondvraag aan het eind van de vergadering. Een boxspring met optimaal veereffect omdat de dubbeicomsche veren een extra stag zijn gedraaid Bekleed met 100% katoei damast Naar keuze te plaatsen m ledikantombouw of vrijstaand Stofferingsmogelijkheden vrijwel onbeperkt De Sleep Dream boxspring is er ook extralang, extrabreed en in diverse verstelbare uitvoeringen Uw doopvoodichter Bi sBapwxridwrS' Beddenspecia<?lzaak - Slaapkamers - Slaapsystemen - Linnenshop. Hoogstraat 46-48 Schiedam tel.: 010 - 4 26 87 17 Ef* Wi in (Vr »n onzer verslaggevers) SCHIEDAM De borrel be dreigd? In Schiedam, borrel stad nummer één, is bepaald geen paniek uitgebroken na de alarmerende woorden gisteren van voorzitter E. F. van der List van de vereniging van Grootwinkelbedrijven in Alco holhoudende en Alcoholvrije Dranken. Volgens hem dreigt de ware. jonge borrel te ver dwijnen, als de fabrikanten geen maatregelen nemen ter bescherming-van de echte je never. Het toeval wil dat plaat selijke distillateurs al met (va ge) plannen rondlopen om door het opzetten van een aparte moutwijnfabriek, het enige echte Schiedamse keur merk weer in ere te herstellen. Van der List signaleerde ook een toenemende vergrijzing onder de drinkers van de bor rel. J. Vlek, één van de direc teuren van de Schiedamse UTO, geeft toe dat de publiek wat ouder wordt maar is niet ongerust: „Vroeger begon de jeugd rond de 25 met het drin ken van de borrel. Tegenwoor dig is dat ongeveer rond de 35 jaar. Er is de laatste tijd in derdaad te weinig aanwas van drinkers onder jongeren." De laatste jaren heeft de je neverindustrie een daling van de omzet te verwerken gekre gen. Vlek schatte dat zijn bor relproductie op dit moment ge lijk is aan die van 1972. „Een belangrijke oorzaak is de ster ke verhoging van de accijns op het gedistilleerd," zegt hij. „Als je het naast dranken met vergelijkbare alcoholpercenta ges zet, is de accijns soms vier keer zo hoog. Het is discrimi natie. Alcohol is tenslotte alco hol." Ook C. Dirkzwager van de gelijknamige distilleerderij, is niet opgeschrikt door Van der Lists voorden. „De borrel heeft bestaansrecht. Er is con currentie van dranken van exotischer aard maar dat is doorgaans tijdelijk. Zodra de reclamecampagnes daarvoor wat worden afgezwakt, zie je dat de verkopen ook meteen achteruit gaan. De borrel is Hollands Glorie." De Schiedamse distillateurs wachten de resultaten af 'van een experiment in het'Belgi sche Hasselt,"'voordat zij®de moutfabriek in' Schiedam" be ginnen. Hasselt is de Belgische Streekmuziekschooi Nieuwe Waterweg Noord en Buurthuis De Haven beginnen na de zo mervakantie gezamenlijk een popproject. Doel is jongeren van 12 en 13 jaar enthousiast te maken voor het spelen van popmuziek. Na een instructie van zes lessen gaan do leerlin gen samenspelen. Docenten zijn Kees van Kralingen (do cent gitaar) en Auke Pol (do cent keyboard). De lessen worden in het buurt huis gegeven. De instrumenten ,worden door de school ter be- schikking gesteld. Maximum j .aantal deelpemers bedraagt 12. Kosten 3 gulden per les (totaal aantal lessen 20). Op jeneverstad,De tebritontenial- ->w baandag ^junïis er een de el aar zijn ook bezig met een r:l aparte moutwijnfabriek. Dirkszwager verwacht echter niet dat binnen vijf jaar het Schiedamse keurmerk terug keert. „Het vergt nogal wat in vesteringen," zegt hij. De fa briek in Hasselt moet volgend jaar gaan draaien. VLAARDINGEN Een be woonster van verzorgingste huis De Meerspaal aan de Wil lem de Zwijgerlaan mist een gouden horloge. Het uurwerk, dat in de keuken op het aan recht lag, moet zijn ontvreemd toen zij afrekende voor het la ten slijpen van enkele messen en scharen. Uit dienstencentrum Holy, eveneens aan de Willem de Zwijgerlaan, is een geldkistje met 350 gulden ontvreemd. De inbraak vond 's nachts plaats. Om binnen te komen werd een ruit ingeslagen. monstratiemiddag in het buurt huis van 16 tot 17 uur. Beide docenten zijn dan aanwezig. Buurthuis De Haven, Wees huisplein 18, Vlaardingen. Een kelderbox aan de Prof. Rutgerstraat is door brand ver woest. De schade bedraagt 5000 gulden. Oorzaak nog on bekend. Van 9 tot en met 12 juni wordt de Avond-Wandelvierdaagse in Vlaardingen gehouden. In schrijven is tussen 2 en 6 juni mogelijk bij de kantoren van de Bondsspaarbank (indivi dueel 10 en 15 km) en bij'ftet politiebureau aan de Delftse- veerweg (groepen, 10 km).'De na-inschrijving is op de eerste dag vanaf 16 uur bij het ver trekpunt. Dit ligt bij handbal vereniging De Hollandiaan aan de Amsterdamlaan (eind Lepe laarsingel). Vertrek vanaf 18 30 uur. Op de siotavond is er een défilé langs het stadhuis. Kos ten 4 gulden (voorinschrijving) of 4,50 (na-inschrijving). De openbare basisschool De Vogelhoek viert op 6 en 7 juni haar 20-jarlg bestaan.' Op de 6e vieren de kinderen feest, op - de* 7e 1s'er'een fancy-fair en wordt'eért fiets0dz2öltocht ver redens Inschrljvervvodrdéze tocht'op donderdag 5 jtini tus- - sen 13 en 16 uur in de school, Roerdompstraat 1. Kosten ƒ1,50 per persoon. Gezinnen met vier of meer personen be talen 5 gulden. De tweede van een serie van drie recreatieve fietstochten, georganiseerd door het bureau sportieve recreatie van de ge meente Vlaardingen, wordt op zondag 1 juni verreden. Start tussen 10 en 12 uur bij het Kolpabad. Rnishtijd uiterlijk 16.30 uur. Kosten ƒ2,50 per persoon. Afstanden: 30 of 45 km. M VLAARDINGEN Een be woonster van verzorgingste huis De Meerpaal aan de Wil lem de Zwijgerlaan mist een gouden horloge. Het uurwerk, dat in de keuken op het aan recht iag, moet zijn ontvreemd toen zij afrekende voor het la ten slijpen van enkele messen en scharen. Uit dienstencentrum Hol}/Tl eveneens aan de Willem de Zwijgerlaan, Is een geldkistje met 350 gulden ontvreemd. De inbraak vond 's nachts plaats. Om binnen te komen werd een ruit ingeslagen. IJ.}, TiV-J - 7- """"-vffw Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - „Dieren tehuis de Hargahoeve heeft dringend geld nodig. Een nieuwe stichting Vrienden van de Harga hoeve moet dit geld op ta fel proberen te krijgen. Gebeurt dit niet, dan kun nen we de boel hier binnen twee jaar sluiten. Zo erg staat het er voor," aldus de voorzitter van de Schiedamse afdeling van de Nederlandse Vereni ging tot bescherming van dieren (NVBD) Annelies Kreber. De NVBD betaalt voor het asiel, het perso neel en het onderhoud aan het pand. Zondag 1 juni viert het die rentehuis aan de Sportlaan 2 haar tienjarig bestaan met een rommelmarkt: een Bourgon dische maaltijd voor honden. Rad van Avontuur; kinderspe len en een loterij. „Vorig jaar stond er een be drag van 44.000 gulden verlies op de eindafrekening. De zeer negatieve publiciteit rond het asiel in april 1983 is daar zeker debet aan geweest. Wij verlo ren toen 500 leden. Hielden er 650 leden over," denkt voorzit ter Annelies Kreber. De ex-be heerders Wlm Haslinghuis en Han Klaasse schreven toen een zwartboek over het gedrag van de dierenbescherming-bestuur ders. „Kwispelen was leven en blaffen de dood," onthulden de ex-beheerders in het televisie programma van Sonja Barend. Zij zeiden de dieren in be scherming te moeten nemen tegen de bestuursleden, die het slechts over geld hadden en de beesten lieten „afspuiten". „Het NVBD-bestuur Is totaal vernieuwd. Andere mensen hebben het voor het zeggen. Ook wij blijven geld nodig heb ben. Ja, vooral omdat wij al die leden kwijt raakten. Maar wij willen af van dat negatieve Image. Wij kunnen er wel om janken. Hier wordt keihard ge werkt aan de opvang ;n her plaatsing van zwerfdieren in Schiedam," verzekert Annelies Kreber. Zij en mede-bestuurs leden lijden nog dagelijks on der de slechte naam. „Het ia verschrikkelijk als we dieren moeten weigeren omdat het te klein is. Ondanks het vele werk van de vrijwilligers," vertelt de beheerder Clementine Biek- mann. De gemeente schuift jaar lijks 38.000 gulden af. Dit be drag wordt berekend naar het inwonersaantal van de stad. Jaarlijks hoort daar een geld bedrag van 1100 extra bij te zitten. „Wij hebben recht op ^rjwrü - T- M*' dat bedrag, maar de betalings opdrachten zijn zoekgeraakt bij de gemeente. Ons is verze kerd dat wij het met terugwer kende kracht krijgen," aldus de penningmeester van de NVBD-afdeling Schiedam Frans van Buuren. „Wij zijn blij met elke cent, maar het blijft een druppel op de gloeiende plaat," zegt vlce- voorzitter Marjan Pruijssens. Het Schiedamse NVBD-be stuur is opgetogen over het ini tiatief om de stichting Vrien den van de Hargahoeve op te richten. Schiedammers kunnen voor vijftien gulden, of meer, per jaar lid worden van de stich ting Vrienden. „Het geld komt dan direct beschikbaar voor het onderhoud van het asiel. De riolering is verrot Er is on gelooflijk veel onderhoud te plegen. Er zijn Inversterlngen nodig in schoonmaak en desln- fectie-apparatuur en zo voort Wij hebben wensen, want de dierenaccommodatiea moeten wij aanpassen of op peil hou den," zegt beschermheer van de pas ongerichte Vrienden club Klaas van der Geest Het dierentehuis heeft ge scheiden vertrekken voor asiel- en pensiondieren. „Het pensiongedeelte draait gewel dig. Mensen kunnen tljdejna,ya- kanties hun hond, kat, cavia, papegaal, parkiet of schildpad brengen tegen betalingttjjïat loopt prima. De prijs varieert van 15 tot 11 gulden perdag per hond. Een kat kost gul den," aldus Clementine 'Biek mann. ,o „Maar de opvang, het behan delen, schoonhouden en voeden van 'afstandsdleren' of zwer vers rijst de pan uit. Wij willen geen dieren weigeren,"'1 zegt Clementine vertwijfeld terwijl zij omringd wordt door zo'n twintig jonge katten en vijftien volwassen jroezen en katers. „Op het moment is er weer een geboortegolf bij de katten."Van de twintig bezorgde katjes wordt er maar soms eentje af gehaald," vertelt Clementine in de binnenruimte voor de katten. Eén van de wensen van de Hargahoeve is een buitencatte- ry, waar de katten buiten kun nen lopen. Er zijn verwarmde binnen- en buitenkennels voor honden. „Wie weet brengen we wel voldoende geld bij elkaar om dat te betalen," hoopt be heerder Clementine. Het verjaardagsfeest begint zondag 1 juni om half elf. Bur gemeester drs. Reinier Scheers geeft het startsein voor de Open Dag, die tot 18 uur duurt.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1