Warend issen: blik in n recent verleden emeente trekt haar protest in rouwengroepen spelen puur voor lol en de muziek in oudsbloem fereniging roept op tot huuraetie Kabel is inderdaad duurder Bevolking groeit nog Schiedam steeds Verkeersprijs krijgt plek in stadskantoor Jubilea VADERDAG-IDEEËN BOSCH BOSCH BOSCH Nu is kwaliteit aanzet! BOSCH kwaliteit aanzet! BOSCH BOSCH ZEEMAN'S IJZERHANDEL B.V. m Nu is kwaliteit aanzet! Nu is kwaliteit aanzet! Nu is kwaliteit aanzet! Nu is Nuls kwaliteit aanzet! Etage brandt uit - WS Van een onzer verslaggeefsters 'SCHIEDAM De woningbouw van luxe 2, 3, 4 en 5-kamerapparte- menten aan het Spin huispad in het 'Apparte mentengebouw De Noordmolen' gaat niet sdoor. Bouwer Van der Hammer Vastgoed BV uit Spijkenisse heeft dit gistermiddag ver- 1 klaard. De gemeente en in het bijzonder wet houder van stadsont wikkeling Chris Zijde veld is nooit officieel op de hoogte gesteld van het niet doorgaan van de bouw van 'koopwo ningen met parkeer plaats' op de kaalslag. Concurrentie Slachthuis De Schiedamse vrouwengroep Jamrax bijt zaterdag het spits af tijdens de Fema le Music Makers Night in de Goudsbloem. Foto Ed Eggermont. Eyeliner Campagne van 313.- voor 209.- van 352.- voor 235.- van 436.- voor 289.- van 260.- voor 179.- van 380.- voor 259.- van 248.- voor 165.- Natuurlijk bij: Broersvest 50-52 Schiedam Tel. 267594 l M u\ 'M ■*1 w nal schiedam 14 WOENSDAG 4 JUNI 1S86 Woningbouw pinhuispac is voorlopig van de baan „Wij weten van niets. Zij 1 moeten die borden dan maar eens weg komen halen," aldus t een verbaasde Zijdeveld. De borden met opschrift 'Premie i C luxe appartementen' en de telefoonniiïnmers van de bou- vers staan nog steeds op de hoeken van de kale plek tussen v het centrum en de Parkweg. I „Waarom haalt de gemeente zelf die borden niet weg," SCHIEDAM Na rugge spraak met een advocaat heeft de bewoners vereniging Schie dam West gisteren bewoners van 213 St. Jozef-woningen op geroepen de 1 juli-huurverho- ging niet te betalen. Vorige week voorspelde één van de bestuursleden al dat de actie zou worden gevoerd. Ze is gericht tegen de onverwach te vermeerdering van twee procent die de SSSW op last van het ministerie moet Invoe ren. In de jaren '83, '84 en '85 zijn verhogingen door de Huur Advies Commissie (HAC) af gewezen. Dit advies werd toen door het rijk overgenomen. SCHIEDAM De beneden verdieping van een woning (aan de Oude Sluis is dinsdag ochtend vroeg uitgebrand. Door nog onbekende oorzaak j vatte volgens de politie een „hoop rommel" rond drie uur vlam. De borden zijn blijven staan aan het Spinhuispad. "Waarom haalt de bou wer ze niet weg," vindt wethouder Zijdeveld. Fo to Ed Egger- mont. vraagt een woordvoerster van projectontwikkelaar Van der Haramen zich af. „Wij gingen er al wel van uit dat die huizen daar niet zou den komen," aldus Zijdeveld. Vorig jaar al bleek de animo voor de Premie C koopwonin gen miniem. De gemeente heeft nog besprekingen ge voerd om op het stuk grond tussen Groen Weegje, Noord molenstraat, Sint Annazuster- straat en het Spinhuispad huurhuizen neer te zetten. Ook dit initiatief liep spaak op mi nieme belangstelling. „Wij gaar nu een nieuwe projectontwikkelaar zoeken. In de nieuwe plannen moet ook plaats komen voor winkels. Wij denken dat een Spinhuis pad-winkelstraat een aanwinst zal betekenen. De winkelstraat kan het centrum en de Park weg met elkaar verbinden. Misschien maken we de wonin gen daarmee aantrekkelijker," aldus Zijdeveld over het stuk grond in het Schie/Noordvest/ Korte Haven-gebied (Schleno- ko) Het aantrekken van winke liers voor het Spinhuispad werd eind vorig jaar bespro ken in de gemeenteraad. De gemeente wilde het vestigen van winkels mogelijk houden aan het Spinhuispad of de Vij- gensteeg. De Kamer van Koophandel, de Verenigde Schiedamae On dernemers en de winkeliers verenigingen van de Dam en de Hoogstraat willen per se geen winkels aan het Spinhuis pad. In bezwaarschriften teges de gemeente protesteerden zij tegen de verwachte concurren tie van nieuwe middenstan ders. „Versterk de bestaande winkels en breek de huidige branches niet af," vond zelfs het WD-raadslid Prins, eige naar van een speelgoedwinkel aan de Hoogstraat. Prins en de winkeliers vleien WD-wethouder Cor van Til- borg aan omdat zij hem ver dachten met de .vrijstelling' voor winkeliers een projectont wikkelaar te paaien. Prins pleitte voor een gedegen on derzoek naar de behoefte aan nieuwe winkels, PvdA-wethouder Chris Zij develd ziet geen bezwaar in het 'intekenen* van winkels In de bouwplannen „Dan kunnen we die verschrikkelijke kale donkere plek misschien netjes wegwerken," aldus Zijdeveld. Tot voor tien jaar stonden op de kaalslag kleine branders knechten huisjes en het oude dierenasiel. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Een blik terug in een recent en overzienbaar verleden." Zo noemt fotograaf Cees van der Heulen zijn fotoboek "Varend Vissen" dat gisteren in het Vis serijmuseum werd, gepresen teerd. De bekende zeefotograaf overhandigde er het eerste exemplaar van het ruim i400 foto's tellende boek aan staats secretaris A. Ploeg (landbouw en visserij). „Veertig jaar: zo lang heb ik er over gedaan om al die foto's te maken", legde Van der Meu- len in de Muziekkamer van het museum uit tijdens een bijeen komst, belegd door uitgever De Alk uit Alkmaar en de Vlaardingse boekhandel Den Draak. Hij vertelde, dat het idee voor het hoek, dat de na oorlogse ontwikkeling in de visserij laat zien, afkomstig was van de uitgeverij. Met "Varend Vissen" heeft Cees van der Meulen (65) een fraai boek aan zijn oeuvre toe gevoegd. Als "portret van 40 jaar visserij" mag het boek ze ker aan zijn doel beantwoor- Cees van der Meulen geeft het le exemplaar aan staatssecretaris A. Ploeg. (Foto Ed Egger- mont) den door de tekst te beperken tot eenregelige fotobijschriften roept het althans voor geïn teresseerde leken meer vra gen op dan het beantwoordt. Varend Vissen, portret van 40 jaar visserij. Cees va® der Meulen. Alkmaar, 1986. ISBN 90-6013-943-7 geb. Prijs; 49,50; na 1 juli 57,50. SCHIEDAM Schiedam heeft bakzeil gehaald met haar officiële protest bij de provin cie tegen bezuinigingen in het bej aardenwerk. De gemeente heeft ruim een ton minder toe gezegd gekregen voor het zo genoemde flankerend ouderen beleid. Gerekend was op onge veer 400.000 gulden. De conse quentie van de korting is dat er flink gesnoeid moet worden op voorzieningen die als onder deel van het beleid zijn opge zet. Schiedam zoekt haar heil nu in een procedure via de Raad van State. De gemeente had al reke ning gehouden met een afkeu ring van het protest. „Als de provincie ons gelijk had gege ven, had ze meteen voor mil joenen guldens aan claims kunnen verwachten. Ook ande re gemeenten hadden gepro testeerd," zegt chet G. W. J. van Marsbergen van de afde ling Sociale Zaken en Volksge zondheid. Het grote bezwaar van de gemeente Schiedam is dat zij een beleid heeft opgezet, geba seerd op een overheidssubsi die. Door nieuwe regelingen wordt het geld voor het flanke rend beleid nu verdeeld door de provincie die een geheel an dere kijk op de zaak heeft. Ge meenten die voorheen niet zo veel aan flankerend beleid de den, krijgen toch een bijdrage. Dit geld wordt gekort op ge meenten die al wel activiteiten hebben opgezet. De provinciale korting werd eind vorig jaar bekend en geldt voor 1985. Dat betekent dat de verwachte vier ton al lang en breed is ntgegeven. Het flankerend beleid is erop gericht om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Dit is deels opgezet door bezuinigingen in de be jaardenzorg. Onder de vlag van de stichting Raad voor het Bejaardenwerk zijn activitei ten als een wijkwerkster in West, een informatienummer en een preventiewerker opge zet. Zowel de Raad voor Be jaardenwerk als de gemeente vrezen dat de activiteiten op de tocht komen te staan als de korting gehandhaafd blijft. i (Van een onzer verslaggeefsters J .SCHIEDAM De drie vrou- i wenbands, die zaterdag in café de Goudsbloem de Female Mu sic Makers Night verzorgen, zijn beslist niet feministisch te noemen. „Puur voor de lol en voor de muziek" komen de da mes uit Rotterdam, Den Haag en Schiedam het Schiedamse muziekcafé op stelten zetten. JDe nieuwe Schiedamse mei dengroep Jamrax bijt om tien. uur 's avonds het spits af met hun 'sadowave'-muziek. Orga- nisator Ron Jaspers was gis teravond te horen in Vara's Popkrant. „Ze vonden het een leuk initiatief om de vrouwen groepen een kans te geven," al- dus Jaspers enthousiast. „Onze muziek lijkt punkerig, 5 maar de klanken blijven wel herkenbaar. Ze maar, 'zachte punk'. De teksten zijn keihard f en gaan over sex. Deze 'smeri- ge en vieze' teksten hebben we zelf bedacht en geschreven," 4 aldus het kwartet negentien ja- I rigen, dat aangesproken wil worden met de artiestennamen Bram, Jelle, Bug en Joos. De vier vriendinnen uit Schiedam Oost begonnen een half jaar geleden met musicieren. „We konden er geen hout van. Maar we zijn zonder hulp, uitleg of les begonnen," zegt Bram. Het meestal in het I zwart geklede kwartet beleeft zaterdag haar eerste optreden. „Nee, zenuwachtig zijn we niet. Het gaat gev/ooj goed," verzekert Bram. De groep Jamrax, dit woord Is Engelse slang voor 'tam pon', speelt een cover Venus - van Shocking Blue. De rest van het programma van een half uur wordt volgespeeld' met eigen werkjes. De stukken hebben namen als 'Stoned ■again', 'Dracula', "She hates play-mates', en '1,2,3 en 4'. "Lekkere ruige muziek maken, dat gaan we doen. Het publiek zal niet teleurgesteld worden," voorspelt Bram. De groep kwam, evenals de eerste Schiedamse vrouwen- band de Crumpets, voort uit het muziekcollectie! het Slachthuis. Een aantal jonge musici kraakten in 1980 een be drijfsruimte aan de Noordmo ienstraat 4c. Zij vormden vijf popgroepen, waaronder de vrouwenband Crumpets met Diana Roozen, Helena J„ Tan- ja op 't Ende en Jacqueline de Haas. Jacqueline doet nu de promotie en het management voor de vier Jamrax-dames. Het Slachthuis-imperium viel in 1982 uiteen, omdat zij uit het pand aan de Noordmo- lénstraat gezet werden. Een gedeelte van de mensen ging door met het muziekcollectief. Zij repeteren nu in een ruimte naast het Passagetheater. De ze ruimte hebben zij weer het Siachthuis gedoopt. Ook Jam rax oefent in dit zaaltje roet de ingang aan de Broersveld. De muziekinstrumenten zijn als volgt verdeeld: Bram, drums; Joos, gitaar; Bug, zang en Jel le, bas. De Haagse groep Eyeliner treedt na de Schiedamse 'pri meur' op in de Goudsbloem. Deze Haagse vijfvrouwsforma- tie timmert al twee jaar aan de weg. Zij treedt regelmatig op in de regio met muziek uit de jaren zestig en zeventig. "Frisse, swingende funk roeit, waarbij je absoluut niet stil kan blijven staan. Dat wordt dansen," aldus Eyeliner. De groep wordt gevormd door Betty Raatgever, sologitaar, zang; Joyce van der Smitte, ritmegitaar, zang; Ineke de Bles, synthesizer, zang; Arian- ne Col ié, basgitaar en Debby Groen op drums. Sologitariste Betty maakte voorheen deel uit van de Rotterdamse vrou wengroep Pat Scapola. Deze band verzorgt het slot-optre- den van het Female Music Ma kers Night, georganiseerd door de Schiedammer Ron Jaspers. Jaspers was gisteravond te horen in Vara's Popkrant. Het vrouwenpopgebeuren werd landelijk aangekondigd. "Ze vonden het een leuk initiatief om de vrouwengroepen een kans te geven," aldus Jaspers, enthousiast dat zijn idee zo'n bijval vond. Het slotoptreden van Pat Scapola begint rond half een "s nachts. De Rotterdamse groep speelt de muziek die zij goed vindt. "Wij willen ons niet bin den aan een vaste stijl. Nee, we doen ook covers van andere groepen. Zo wordt het een af wisselend muziekavondje," ai- dus lead-zangere3 Car In van der Sluis, De groep bestaat verder uit: Joke Slingerland, toetsen, zang; Lisa Jonker, so logitaar, zang; Pauline Visser, slaggitaar, zang; Marianne Hobbelaar, drums; Stef Seag- liola, bas en als enige man tus sen vele vrouwen; José de Groot achter de knoppen. Toegangskaarten voor de Vrouwennacht' in muziekcafé de Goudsbloem, Sint Annazus- terstraat, zijn bij de Schie damse VVV, Buitenhavenweg, en achter de bar te koop A 115,- per persoon. Twee con sumpties gratis. SCHIEDAM De Schiedamse kabel is voor televisiekijkers duurder dan de Rotter damse. Het gemeentebe stuur erkent dit min of meer in antwoord op een brief -at de Schiedam mer H. Henrichs. „Het verschil is minder groot dan wellicht wordt ge dacht," vindt het college van burgemeester en wethouders in zijn ant woord. Henrichs was tot de conclusie gekomen dat de Rotterdamse ka bel bijna evenveel kost als de Schiedamse, maar daar tegenover wel meer zenders heeft. In Rotterdam kunnen de kabelabonnees dage lijks genieten van zes tien kanalen. De Schie dammers moeten het met twaalf kanalen doen. De steden brengen respectievelijk ƒ14,50 en 14,55 per maand in re kening „Hoe komt het nu dat de gemeente Rot terdam voor het zelfde geld meer zenders heeft?" was ie simpele vraag die Henrichs in zijn schrijven aan de ge meenteraad stelde. „Of de prijs per maand moet naar beneden of er moe ten evenveel zenders ko men als in Rotterdam," eist hij verder. In haar antwoord, dat in feite niet ingaat op de vraag waaróm er in Rot terdam meer kanalen zijn, sjoemelt het college met cijfers en brengt zij de kwaliteit van het ge- bodene in het geding. Over de "16" kanalen in de Maasstad zegt het: „Rotterdam beschikt weliswaar over "15" ka nalen, doch daarop wor den elf programma's van technisch goede kwaliteit doorgegeven. Van de overige vier ka nalen zijn er twee bezet door Engelse zenders welke slecht of helemaal niet te ontvangen zijn." De rest wordt volgens het college bezet door ondertitelde Nederland se netten en een infoka- naal. SCHIEDAM De afkalving van het Schiedamse bevol kingsaantal lijkt definitief ge keerd. In het eerste kwartaal van dit jaar groeide het aantal Schiedammers licht: met 137 naar 69.215, De verwachting is dat de groei zich de komende maanden zal doorzetten maar dat de grens van zeventigdui zend inwoners in '86 net niet wordt gehaald. Vanaf juni vorig jaar is het aantal Schiedam mers groeiende. In die maand bereikte het bevolkingsaantal een voorlopig dieptepunt met ruim 68.900 inwoners. „De ontwikkeling ziet er gun stig uit," vindt chef J. van der Meulen van de stafafdeling So ciografie. „Als het zo doorgaat komen we dit jaar dicht bij de 70.000 al verwacht ik niet dat het daarboven komt. De trend is hoopvol." Aars het begin van dit jaar tel de Schiedam 69.078 inwoners. Vanaf januari vestigden zich 760 mensen van buiten de stad zich in Schiedam. In de zelfde periode vertrokken er 597. Er gingen 26 mensen méér dood, dan er werden ge boren, respectievelijk 218 en 192. In de drie maanden wer den er 68 huwelijk en gesloten en gingen 65 echtparen uit el kaar. De variatie in de nieuwbouw in de stad ziet Van der Meulen als de reden voor de opmars in de bevolkingscijfers. „We heb ben een gevarieerde aanpak. Nieuwbouw in de stadsuitleg en renovatie in de oude wijken. Met name de stadsuitleg is voor de verhoging van het in wonersaantal belangrijk. Een behoorlijk percentage van de mensen die daar wonen komt van buiten de stad." Schiedam bouwt jaarlijks zo'n vijfhonderd woningen zonder rijkssubsidie. De afgelopen maanden zijn drie advertentie campagnes gevoerd waarin Schiedam als „woonstad" op -> de voorgrond trad. In septem ber is de vierde en laatste campagne te verwachten. De lezers van de advertenties kon den door het opsturen van een bon een informatiepakket over het wonen in Schiedam opvra gen. Ongeveer 500 pakketten zijn inmiddels verstuurd. De aanvragen kwamen uit een groot gebied rond de stad. De meeste nieuwkomers zijn afkomstig uit de buurgemeen ten Rotterdam en Vlaardmgen. De grootste concurrent wat betreft het aantrekken van nieuwe ingezetenen is de groeigemeente Spijkenisse. SCHIEDAM Tijdens een of ficiële bijeenkomst zai Schie dam op 25 juni de ANWB-ver- keersprijs in ontvangst nemen. Het ongeveer 1 meter 25 hoge en tachtig kilo zware kunst werk zal in de hal van het stadskantoor worden neerge zet. Schiedam kreeg de prijs op 25 april ai toegekend op een beurs van de ANWB in de Amsterdamse RAi. Omdat het kunstwerk, een abstract bron zen plastiek, niet meteen ver voerd kon worden, kreeg wet houder Zijdeveld een miniatuur beeld overhandigd. Van de vier winnaars krijgt Schiedam zijn prijs als eerste. Begin juli „volgen de gemeenten Maastricht, Goor en Obster- land die in de andere catego- 'ieen Zegevierden. "De steden hebben zelf mogen bepalen wanneer zij de prijs in ont vangst wilden nemen," zegt een woordvoerder van de automobleiorganisatie. Als-het aan de ANWB had gelegen, waren de prijzen al veel eerder uitgereikt. "Ze willen er kenne lijk een happening omheen bouwen." Schiedam kreeg de prijs voer haar maatregelen die de veilig heid in het verkeer hebben vergroot. SCHIEDAM Drie medewer kers van Wilton Fijenoord vie ren deze maand hun 25-jarlg,of 40-jarig dienstjubileum. Bin- nentransporteur op de afdeling reparatie J. M. Buskens uit Vfaardingen is 25 jaar in dienst. De Rotterdammer J.M. v.d. Klink, monteur-bankwer ker op de afdeling reparatie, heeft er eveneens 25 jaar op zitten bij Wilton. De Schiedam mer J. d. Valken, scheepsme- taalbewerker op de afdeling reparatie, werkte 40 jaar op de werf. - Klop boormachine Rechts-links- draaiend CSB 500 RLE "electronic" Siuur-elcctromc 500 W Dubbel geïsoleerd Rechts linksdraaiend voor hei in en uitdraaien van schroeven Boor 0 tn beton 15, staal 10, hout 25 mm 0 Met extra handgreep Pendel- decoupeerzaag PST 55-PE "electronic" 380 W Drie standen pendel beweging Regel electronic Zaagkapaoteit in hout 5$, sua! 5 mm Verstekzagen tot 45° Dubbel geïsoleerd Cirkel zaagmachine P MS 54 Zaagkapacneit 54 mm 900 W Rondom gesloten voetplaat Sltpkoppelmg Vcilighetdsschakelaar Hardmctaal speciaal zaag blad Dubbel geïsoleerd Bovenfrees POF 400 Handzaam en lïchl om gleu ven. kanten, profielen en doorgaande gaten te frezen 400 W Dubbel geïsoleerd Band- scbuurmachine PBS 75 Schuuroppervlak 75 x 130 mm 620 W Fijn instelling van de gclei- dcrol Ingebouwde stof afzuiging Dubbel genoteerd Schaafmachine PHO 100 Schaafbrcedie 62 mm Spaandiepte 0-1 mm Sponningdiepte 0-8 mm 450 W Hardmnalcn kanrelmcssen Dubbel geïsoleerd i i I -1

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1