weigert donatie waa Verpakking of inhoud? wegwijzer 'Ontmoedigend: aan huizen gebeurt niets' Textiel met vouw in het Zonnehuis min i/m *imaa\ 54 gebruikte A-1 auto's. Van alle merken. Instappen en zorgeloos met vacantie Voetbal-exposllle in bibliotheek Noord fifiÊ Bij aankoop van een gebruikte A-1 auto betaalt de EVAG voor uw in ruil 2000,=, ongeacht merk, bouw jaar, wel of niet goedgekeurd. Mits...... ..uw kenteken tenminste 3 maan den op uw naam staat. Is uw auto méér waard? Voor ons geen punt. Er is nu véél vraag naar goede ge bruikte auto's. Allé Evag A-1 auto's 3 maanden of 10.000 km garantie. Desgewenst A-1 garantie extra. Bij auto's vanaf 10.000,= tot 12 maanden/30.000 km v.a. 295,= meerprijs. f v 1 mÊL -JU* - „JHH ^ÉËÉBIWB WS;V,. ■mmmm. SCHIEDAM Het gemeentebestuur van Schie dam heeft zich de woede op de hals gehaald van de stichting Europa Kinderhulp door te weigeren donateur te worden. De organisatie, die vakanties van arme Nederlandse en buitenlandse kinderen financiert, had begin dit jaar voor een kleine bij drage van minmaal honderd gulden aangeklopt. In een summiere afwijzing zegt het college „geen aanleiding" te zien af te wijken van zijn beleid waarin nooit donaties maar alleen subsidies wor den gegeven. De stichting vatte het antwoord op als een regelrechte miskenning van haar activitei ten en reageerde met een brief op poten aan het stadskantoor. De op brengstvan de dertig glasbakken ih Schiedam groeit jaar lijks enkele tonnen. (Fo to: Ed Eg- germont) WÊmmSm, Coster is bezig met zijn jaarlijkse huurstrijd: „Als iemand een huurverho ging krijgt voor een prima huis is er niets aan de hand." Foto Ed Egger- mont. Bowoto Willy Reppel voor "een échte Reppel". Foto Ed Egger- mont. '"V SHOWROOM 2e van Leijden Gaelstraat 38 Vlaardingen-Oost Te iTo 10-434 88 23 AUTOSHOP en WERKPLAATS Boslaan 6-12 Vlaardingen-Oost Tèl.: 010-434 41 44- Vrijdag koopavond tot 21.00 uur. Autosshop 's zaterdags open tot 13.00 uur ''•fjÉv." 4 4 su m U rns&mÊssmm HET VRIJE VOLK schied - .^15j .'J,. 1 1 DONDERDAG 5 JUNI 19SS 'Dit is grove minachting' „Wij -kunnen accepteren dat een gemeente ,née' verkoopt. Doch dat de gemeente Schie dam dit doet, na al wat wij hebben gedaan en ook nu nog doen voor uw minderbedeelde inwonertjes, getuigt in onze ogen van grove minachting, hetgeen: ons diep heeft ge kwetst," Schrijft voorzitter A. Wèsterveld van Europa Kin derhulp, in de brandbrief die .aan de hele gemeenteraad ge- richt is. In haar antwoord daarop slaat Schiedam hard terug; „Het staat een gemeente vrij om zelf te bepalen of en op welke wijze zij financiële steun biedt aan een bepaalde organi satie of instelling. Bovendien behouden wij ons het recht voor zelf de prioriteiten te be palen volgens welke wij de ons ter beschikking staande gelden besteden," aldus het college in een brief eind vorige maand. Het steekt de Europa Kin derhulp dat het gemeentebe stuur het in haar ogen doet voorkomen, of de stichting niets voor Schiedam te beteke nen heeft In dat averhand ver wijt zij het gemeentebestuur gebrek aan informatie: „Als u zich werkelijk had verdiept in onze activiteiten, had u kunnen weten dat wij a! jaren actief zijn voor een aantal minderbe deelde/kansarme kinderen uit Schiedam," aldus voorzitter Westerveld. „Daarbij dient nog vermeld te worden dat de gemeente Schiedam nooit één cent heeft betaald om bijvoorbeeld de reis van deze- kinderen naar hun gastgezin te bekostigen." De stichting zegt juist nu aan te kloppen om uit de rode cij fers te geraken. Ze zegt het slachtoffer te zijn geworden van de economische recessie. Europa Kinderhulp had trouwens in haar donatiever zoek een uitvlucht Ingebouwd in geval de begroting van de gemeente een extra uitgave niet aankon: Europa Kinderhulp had over het afgelopen boekjaar een te kort van 30.000 gulden. Jaar lijks worden duizenden kinde ren bij gastgezinnen onderge bracht voor vakanties van zo'n 3 weken. De organisatie werkt al 25 jaar zonder subsidie. Wat is nu belangrijken de verpakking of wat er in zit? In Schiedams nieuwste campag ne om de dagelijkse afval stroom te beperken, heeft de verpakking de voorkeur gekre gen. De'consument wordt op het'hart gedrukt „bewuster" te winkelen en „selectiever" arti kelen in te slaan. Goederen die zijn verpakt in milieu-vriende lijk materiaal, dat liefst ook nog geschikt is voor herge bruik, 'moeten de -voorkeur krijgen boven meer verderfe lijke soorten, y De hoopvolle cijfers over de opbrengst van de glasbakken in het vorig jaar geven de ge meente moed om een „stapje verder" te doen op weg naar een schoner en ook goedkoper milieu. In 1985 werd achttien ton meer gebruikt glas in de dertig bakken geworpen dan het jaar ervoor: 820 tegen 802 ton. Vorig jaar juni kreeg Schiedam van de Vereenigde Glasfabrieken de Gouden Fles (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De jaarlijkse strijd: tussen'huurder en huis baas is weer ontbrand. Hans Coster,' huurexpert van de be wonersvereniging Schiedam West, merkte het afgelopen maandag bij zijn wekelijkse spreekuur. De wachtkamer zat vol met mensen die de verho ging van het aantal; huurpen ningen niet voor lief willen ne men. „Toch weten nog te wei nig mensen dat ze het simpele recht hebben om te proteste ren tegen de huurverhoging," zegt Coster. „Nog steeds kom je; de raarste dingen tegen." ,1 juli betekent niet alleen het begin van een. zomermaand, maar tevens het sein voor huisbazen om de huur te ver hogen. Twee procent is het meest voorkomende. Zoals wettelijk voorgeschreven heb ben de meeste - huurders de schriftelijke voorbode van de verhoging in de bus gekregen. Minstens zes weken van tevo ren moet deze worden aange kondigd. Het is niet toevallig dat juist in Schiedam West de jaarlijk se huurverhoging voor de no dige comotie zorgt. De wijk is oud en lang niet altijd is de tand des tijds bijgehouden door het onderhoud. En ach terstallig onderhoud is dé re den bij uitstek om een huur verhoging tegen te houden. „Je ziet duidelijk de verschillen. Eigenaar bewoners houden nun bezit zo góed mogelijk bij. De woningen van huurders zijn doorgaans slecht onder houden. Als iemand een huur verhoging krijgt in een prima huis, is er niets aan de hand. Zo zou het moeten. Maar als je iets verhuurt, een eerste le vensbehoefte, en er vervolgens geen moer aan doet. In de huurwet staat dat een ver huurder verplicht is de huizen të onderhouden. Ze moeten wel weten waar ze aan beginnen," zegt Coster. Op zijn; spreekuur maakt Coster de wijkbewoners weg wijs in'de wereld van formali teiten. :'v;V«pai:,£ bezwaarschrift heeft- tegenwoordig 'een. num- mer :dat al bijna nietmeer uit ie spreken is. Vroeger was dat D 1066. Dat wist iedereen wel. Tegenwoordig is het een paar miljoen, nummer 2.2105.2500.0. We zijn bezig om de1 boel te vereenvoudigen zeggen ze dan," aldus een cynische Cos- ter. Via het bezwaarschrift, dat naar dé verhuurder'móét wór den gestuurd; kunnen huurders hun verhoging weigeren. Met 'opgaaf van - reden uiteraard. Het is aan de verhuurder om het bezwaarschrift te aanvaar den of naar de Huur Advies Commissie te stappen. Dit re gionaal orgaan beslist (bin dend) of een huurverhoging wel of niet redelijk is. In alle zaken die met mede werking van Coster voor de huurcommissle zijn uitgevoch ten, kreeg de huurder gelijk: „We gaan daar niet zo maar naar toe natuurlijk," bena drukt Coster. „Ik heb een keer bijna 1100 gulden voor huur ders teruggekregen. Het frus trerende is dat er in veel ge vallen niets gebeurt. Er zijn zaken die al twee of drie keer voor de commissie zijn ge weest. Dat zijn hulsbazen met uithoudingsvermogen. Ze trek ken een huurverhoging in, maar doen niets aan de wo ning. Het is ontmoedigend." Coster: zegt de hulp van het geméeritélijkë- Bouw- en Wo ningtoezicht .te missen in zijn strijd tegen het achterstallig onderhoud. „Ze zijn best wel op de hoogte maar doen niks of weinig," vindt hij. „Huisbazen krijgen soms een aanschrij ving waarmee zij het recht verliezen de huur te verhogen. Maar dat is niet de bedoeiing. Die woningen moeten goed zijn! Bowoto kan opdracht ge ven om een. woning op te knap pen en de huisbaas de reke ning sturen mét een boete van twintig procent. Er wordt vrij wel nooit ingegrepen. Lees de jaarverslagen er maar op na." De huur van woningen wordt bepaald aan de hand van een landelijk geldend puntensys teem. Gebaseerd op grootte en faciliteiten (toilet, douche en dergelijke) scoort een huis. Het ministerie heeft richtlij nen verspreid voor de bereke ning van de huur aan de hand van die punten. Een huurver hoging kan om vijf redenen worden geweigerd. Behalve het genoemde achterstallig on derhoud zijn dat een te hoog percentage, een verkeerd opge geven oude huurprijs, onjuist aantal punten'en als de verho ging binnen een jaar wordt in gevoerd. overhandigd, even nadatde vijf miljoenste kilo gebruikt glas de ovens was ingegaan om te worden hersmolten. Het succes van de glasbak ken neemt niet weg dat nog steeds een flink aantal ge bruikte glasscherven richting afvalverwerking VAM in" Wijs ter verdwijnt/ Geschat wordt dat zo'n 1250 tón pér jaar door de mazen glipt. Vandaar dat de gemeente steevast blijft ha meren op het scheiden van af val bij de basis, dus bij en vooraldoor de bevolking. „Er kan jaarlijkseen besparing:1: .van ongeveer 90.000 gulden mee worden gedaan,"cijferen de nutsbedrijven voor. Schie- dam betaalt de VAM pér.: ton. Ongeveer acht procent van de totale stroom huisafval be staat nog uit glas. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN/SCHIE- DAM Textiel en ingewéven vouwen. Dat is de rode draad door het werk van de Schie- damse kunstenaar Willy Rep pel. Ze weeft een stuk textiel, plaatst daarin een ingeweven vouw en maakt er éen object of een schilderij van. Haar werk is sinds gisteren te zien in „Het Ontmoetingspunt", de recrea tiezaad van Het Zonnehuis in Vlaardingen. Reppel (40) zegt dat „een échte Reppel" te herkennen is aan de twee 'kleuren' zwart en wit, het feit dat de stof is ge weven en de ingeweven vouw. „Je legt niet zo maar een vouw," zegt Reppel. „Nee, zo'n ding moet je in de stof weven. Dan krijg je het speciale ef fect. Voor zover ik- weet, ben ik de enige die op deze wijze werkt." Ongeveer dertig exposities in binnen- en buitenland staan op haar naam. In de régio Rot-; ter dam' en omstreken heeft ze alleen een aantal malen geex- posëérd in Schiedam. Haar textielschilderijen hebben on der meer gehangen in het Ste delijk Museum, De Teerstoof en de Blauwe Brug. Een opleiding in textiel heeft Reppel nooit gehad. Ze noemt zich een autodidact. „Wel had ik graag de kunstacademie willen volgen. Maar helaas is dat er nooit van gekomen," zegt ze. „Ik heb hier wel een dagtaak aan. Daarnaast heb ik ook nog twee kinderen. Maar als je de tijd goed indeelt lukt het wel." Expositie Willy Reppel, Het Zonnehuis, Dillenburgslngei 5, Vlaardingen. Geopend tot 28 juni. Redactie Het Vrije Volkseditie Schiedam, Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 4266646 of 4736061. Kopij vóór deze rubriek'dient uiterlijk de woensdagochtend vooraf- gaand aan de {plaatsing op donderdag in ons; bezit té zijn. •STEDELIJK MUSEUM Het Kallos Trio geeft zondag- middag 8 juni een concert in f het StedeliJk Museum Schie- \dam, Hoogstraat. Het Kallos y Trio (bezetting: piano, viool en violoncello) speelt ondermeer werken van Ives, Fauré, Pijper en Voorn, Aanvang 14.30 uur. Het concert is georganiseerd door de Vereninging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam. Leden van deze vereniging betalen 3,- voor éen plaatsbewijs, voor niet-ie- - den is dit 5,- en voor houders van eén CJP of Pas 65 even eens ƒ3,- HUISVROUWEN - De vrouwen van de Nederland se Vereniging voor Huisvrou- wen, afdeling Schiedam maken de komende maanden een reeks zomerwandelingen. De, eerste is donderdag 12 juni. Belangstellenden moeten om 10 uur in het Pannekoekhuis in het Beatrixpark zijn. Zij trek ken dan de polder in voor een wandeling van ruim een uur. Inlichtingen: .tel. 4737202. TOERCLUB RIJNMOND De fietstoerclub Rijnmond rijdt zondag 8 juni de Westland- Duinentocht. Deze fietstocht óver een afstand van 80 kilo- meter voert door het Westland en het fraaie duingebied tus sen Hoek van Holland en Kijk duin. De start is om 10 uur bij de Wielerbaan Schiedam, Olympiaweg, deelname ƒ3,-. Van maandag 9 tot en met donderdag 12 juni wordt de Avondfietsvierdaagse in Schie dam gereden. De start is iéde re avond bij dëWielerbaan M Schiedam, Olympiaweg, tussen 18.30 en 19 uur. In totaal wordt een afstand van 100 ki lometer afgelegd. De deelname kost 3,50 tijdens de voorin schrijving. Inschrijvingen tij- dens de startavond (maandag) worden met 1,- verhoogd. In lichtingen: tel. 4357266. DE ERKER In wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat 32, is woens dag 11 juni een playback/ soundmix-wedstrijd voor kin deren van 4 tot en met 13 jaar, aanvang 13.30 uur. Deelne- mórs'.moeten zich voor. 9 juni opgeven bij de Erker, tel. 4267767. •HENGELSPORT De leden van de Hengelsport- i vereniging Schiedam en Om streken kunnen zaterdag 7 juni meedoen aan een karpercon cours in het Beatrixpark: Er mag gevist worden van 5 tot 11 uur. Het gaat om het .grootst aantal centimeters ge- i vangen karper. De prijsuitrei king ic- om 11.30 uur bij het Pannekoekhuis. Verdeirheeft de hengelsport- - vereniging een aantal concour sen In de Poldervaart óp het.' programma staan, met als iri.- zet het kampioenschap van Schiedam. De eerste avond waarop gevist wordt is woens-v dag 11 juni, van 19 tot 21.30 v. uur. De overige visavonden zijn - 18 juni en 2 juli, Er wordt ge- vist op gewicht. NATUURGENOT De Schiedamse aquarium- en terrariumvereniging 'Natuurge not in huis' heeft vrijdag 6 juni de seizoenslotavond in het ge bouw Sociale Belangen, Lange. Haven 73. Aanvang 20 uur,,'Op..V hét programma staat onder- meer een bingodansant met Ich terij. inlichtingen: tel. 4267486. ZOMERKAMP Het CiJ.V. slaat de tenten voor" het zomerkamp dit jaar weer op In Leusden van 2 tot en met 9 augustus. Voor het zomer- kamp kunnen ook niet-leden van de C.J.V.-afdeling Schie dam zich aanmelden. Kosten voor hét kamp zijn 100,-. In lichtingen en inschrijvingen: tel/ 4704274 of 4620112. PODIUM In café Podium, Lange Haven 28, kunnen belangstellenden vanavond terécht voor een sessie, aanvang 22 uur. Zater dag 7 juni treedt de Amster- damse groep 'No Holding Back' op in Podium. Deze vijf- mans-formatie speelt rock en soul. Aanvang 22 uur, toegang ƒ2,50. Voor zondag 8 juni staat Frans Nouws The Feeling ge programmeerd. Dit solopro- gamma bevat liedjes, poëzie en muziek. Aanvang 22 uur, de toegang is vrij. INSTUIF De Stichting Instuif Schiedam heeft vóór zondag 8 juni een disco met Funny Bunny op het - programma staan in zaal Irene, Nieuwe Haven 155. De aan- vang is 20.30 uur, toegangs prijs 5,-. WEEKENDDIENSTEN Het Schiéiandziekenhuis aan de Stadhoiiderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel.' 4733733. Ambulance, tel. - 4333300. Huisarts: bellen met de boodschappendienst, tel 4206611. Spoedrecepten, tel. 4261480. Tandarts: G. M. Schuurman, Warande 156, tel. 4265271. Spreekuur van 17 tot 17.30 uur, op zaterdag en zon- dag.. SCHIEDAM Boeken over voetbal, voetbalfoto's en een videofilm met voetballes van Wiel Coerver vormen een ten toonstelling in het bibliotheek-; filiaal Noord in wijkontmoe- tingscentrum de Blauwe Brug: De expositie is ingericht in het kader van het Wereldkam pioenschap Voetballen 1986, dat nu in Mexico gehouden wordt. In alle vestigingen van de openbare bibliotheek Schiedam liggen lijsten klaar. Deelnemers kunnen voorspel len welk nationaal team er dit jaar Wereldkampioen wordt. De Nederlandse 'oranje-kleu ren' zijn niet in de race, want de Hollandse voetballers kon den zich geen plaatsje verove ren in het wereldtoernoói. Drie kwartaalabonnementen op het sportblad Voetbal International vormen de prijzen. Inleverda tum: uiterlijk 20 juni aanstaan de. Deelname gratis. voor uw inruil auto

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1