kortaf woonwa Fietsvierdaagse van start v Merkwaar bleek nep Vergrijzing LRO-lérarencorps verontrust nieuvve directeur 'Doe vissers Bacolod vier schepen eadeau' LtfÊSÊË Geldkist, lampen en kompas verdwenen 'Schiedam heden en verleden' te kijk més Busje te water Wmsgmm mmmemmmismm Yasser Arafat groet Vlaardingse burgemeester Voetballer gewond WÊÊmé WÊêêè Brandstichting om opname in inrichting ïmsl Autokraker viert z'n verjaardag in de cel Gebroken neus na botsing Beeldenroute Sportschoenen raadsel voor politie lMi£ w fes Bki I irÊM SCHIEDAM Meer dan vierhonderd fietsers ver trokken gisteravond massaal voor hun eerste avondje 'Avondfietsvierdaagse' door Schiedam en omstreken. Rond half zeven setten de honderden fietsers de voeten op de pedalen voor, de eerste vijfentwintig kilometer. Deze hele week wordt er 's avonds gereden door Mid den-Delfland en de stad. Voor het eerst is, op veler verzoek, een ritje door het Vlaardingse oeverhos, het IAckerbaertbos in de route opgenomen. De deelnemers moeten in totaal honderd kilometer fietsend afleggen. Start: Wielerbaan, 'sportpark Harga, Olympiaweg. (Foto: Ed Eggermond) Directeur Henny van de Woerd van de LBO'Ter' Schie': „Toe komst van het onderwijs po litiek kat-en- muis-spelle- tje." (Foto: Ed Egger- mont) Beeldvorming Van Campenhout drong door tot ministerieel ni veau en zag de bevolking kreperen. (Foto: Ed Eg- germont) ONS Jubileum BVSZ Op deze aquarel van Octave de Coninckis te zien hoe rond 1959 de Nieuwe Damlaan werd aangelegd. (Repro: Ed Eggermont) Foto's Fotoboekje WWWmi. i v J i- Raadsleden willen uitleg over achterhouden brief Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Eén -dreig-:. brief van de provincie over het Schiedams woonwagenbeleid is op verzoek' van de afzender achtergehouden. Deze verkla- ringgaf burgemeester drs.' R.; Scheeres gisteravond tijdens een gemeenteraadsvergade- ring voor de verwarring die over de brief, is ontstaan. .Voor al D'66 en CPN hekelden het gedrag van B. en.W. CDA-fractievoorzitter Slem SCHIEDAM De her komst van 12 splinter nieuwe sportschoenen, van dure merken, stelt de Schiedamse politie voor raadselen. De schoenen, alleen rechter of linker exemplaren en geen bijel- kaar passende paren, werden zondag gevonden in een vuilcontainer op het De la Marplein in Vroudhoek. De politie v raagt inlichtingen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Een 23-jarige Schiedammer heeft zaterdag middag brand gesticht in zijn pensionkamer aan de Nicolaas Beetsstraat ó'm een 'opname in een psychiatrische kliniek af te dwingen. De pensiongast liep tijdens de brand, die ge blust werd door bewoners en de brandweer, op straat .Hij was eerder opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. De man wil. weer terug haar de kliniek, volgens de, politie. De man zit nu op het hoofdbureau van politie. Hij wordt óf voor geleid aan de officier van justi tie wegens brandstichting óf overgedragen aan de artsen in een psychiatrisch ziekenhuis. Rosman vroeg zich af waarom de gewraakte brief niet op de raadslijst van mededelingen en ingekomen 'stukken prijkte. Dë brief werd op 13 mei jongst leden verstuurd aan de ge meenteraad. Het college van B. en W. kreeg, hiervan een af schrift.. CPN-er Uifert Bruseker: „Wij hèbbèn in de kranten moeten lezen over de brief die aan ons land ais raad'geadres seerd was. In de alarmerende brief wil de provincie de ge meente dwingen twee woonwa- geniokaties aan .te wijzen. Daarna kwam naar buiten dat het ultimatum een misver stand was. Korte -tijd -later bleek de brief helemaal niet in getrokken. Ik had die brief wil len zien. Zeker op de lijst van ingekomen stukken." Ook D'66-er Adri Reijnhout keurde de'handelwijze van het gemeentebestuur af: „Deze •manier van doen, in de 'zaak' van de ultimatum-brief is op zijn zachts gezegd niet netjes." In de brief stelt de provincie dat Schiedam moet heslissen tot twee woonwagenkamp-lo- katies: een aan de Koekoeks laan en een in de hieuw te bou wen wijk Spalaad. De brief zou, volgens loco-burgëmees- ter C. Zijdeveld als niet ge schreven, maar 1 vólgens de provincie als wel geschreven beschouwd moeten worden. „De brief bestaat wel dege lijk, maar wordt de 'ijskast' in •gestopt. Er is met de provincie afgesproken om over dé in houd een afzonderlijke bespre king te voeren tussen het colle ge van Provinciale Staten en het gemeentebestuur," aldus burgemeester Reinier Schee- res. Burgemeester Scheeres ver dedigde zichzelf en het ge meentebestuur met de woor den: „De provincie heeft toege zegd tot na de besprekingen tussen beide dagelijkse bestu ren geen gevolg te geven aan de inhoud van de brief. Het ul timatum gaat de "ijskast" in. De situatie doet zich voor dat Provinciale Staten ons vraagt een brief achter te houden." -':-y iVJ SCHIEDAM De ver jaardag van een Schie damse jongen begon maandagochtend vroeg in de cel van het hoofdbu reau van politie. De jon geman, die maandag zijn achttiende verjaardag vierde, werd op heter daad betrapt bij het in breken in een personen auto. Op het politiebureau werden geen cadeautjes uitgedeeld. De jarige moest zijn buit, een auto radio, eveneens inleveren. De rest van de auto kraak-buit zei hij onder weg te zijn verloren. Hij bekende nog eens vier auto-radiodiefstallen uit wagens, geparkeerd aan de Dirk van Wassenaar straat en de Vlaardinger- dijk. Drie van zijn kornui ten, twee Schiedammers en een Rotterdammer, zijn ontkomen. SCHIEDAM Een gebroken neus was het enige letsel dfct een 42-jarige automobilist uit Hellevoetsluis opliep nadat hij tegen de vangrail en de tunnel- wand op rijksweg 20 aanreed. De man raakte zaterdagavond de macht over het stuur kwijt omdat hij met zijn wielen te recht kwam in de afwaterings geul naast de rijksweg. De Schiedamse politie, de brand weer, een takelwagen, de post- groep Driebergen van de Rijkspolitie en een ambulance kwamen eraan te pas om de bestuurder uit zijn totaal ver nielde auto te halen. De automobilist heeft tijdens dë zig-zag-rit op de rijksweg ter hoogte van de afrit Schiedam centrum geen andere perso nenauto's geraakt. f V - - SCHIEDAM Een 37-jarige Rotterdamse handelaar is vrij dagmiddag van de Schiedam se weekmarkt gehaald met a! zijn koopwaar. De man ver kocht 'vervalste' poloshirts, trainingspakken en jacks. De nagemaakte merkartikelen droegen de namen van beken de- merken Lacoste en Eilesse. De totale handelswaarde van de in.beslag genomen 170 polo-; shirts, 87 trainingspakken en 1 jack bedraagt 10.000 gulden. De politie voerde de aanhou ding in samenwerking met de Rotterdamse Economische Controledienst. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De vergrij zing binnen de lerarencorpsen van het Lager Beroepsonder wijs is het belangrijkste onder werp van een brief die de LBO Ter Schie naar verschillende overheidsinstellingen en vak bonden stuurt. Het beraad dat aan deze brief voorafging, was één van de eerste initiatieven van de nieuwe directeur van de scholengemeenschap Ter Schie, Henny van de Woerd (41). Van de Woerd trad een maand geleden in dienst in een drukke tijd van roosters ma ken, examens, 'duizend-en-'eén- dingen' en talloze problemen. „Het werk viel mee," aldus Van de Woerd, die ervaring op deed ais directeur van de LHNO de Hargahof. Van de Woerd vindt .de ver grijzing binnen de onderwijs- korpsen van het LBO veront rustend. „Een heel leger van jonge, enthousiaste leerkrach ten wordt aan de kant gescho ven. Voor de meeste van hen wordt het straks een groot pro bleem om opnieuw aan de slag te komen. En dat terwijl het merendeel-van de oudere leer krachten erom zit te springen het rustiger aan te doen. Hun activiteitendrang loopt terug en de spanningen worden gro ter; zij hebben er vaker proble men mee flexibel met de jeugd om te gaan. Ook wat onder wijsvernieuwingen betreft, moeten we het van jonge, en- thouslaste leerkrachten heb ben." De LBO Ter Schie' heeft zoals de meeste opleidingen te kampen met een teruggang van het aantal leerlingen. Door de overheid is bepaald dat 'ëen klas gemiddeld 24 leerlingen moet hebben; minder leerlin gen betekent dus minder klas sen. Minder klassen-heeft weer tot gevolg dat het aantal do centen •■-. terugloopt. Bij 'Ter Schie' worden het komende schooljaar zes leerkrachten ontslagen. Jonge leerkrachten, want. pok weer volgens over- héidsbepalingen geldt: wie hét laatste komt, gaat'teerst. Van de Woerd vindt dat er eèn goede regeling moet ko men voor de jonge leerkrach ten dié de laan worden uitge stuurd. Hij denkt in de richting van werken met behoud van een uitkering, zodat de leer krachten hun opgebouwde rou tine kunnen verbeteren. Voor de oudere leerkrachten van rond de vijftig kan gedacht worden aan een regeling; een vermindering van het aantal uren of een nog vroegere uit treding (VUT). Van de Woerd: „Nu is het zo dat oudere leerkrachten alleen' via ziektewet en afkeuring de kans krijgen rustiger aan te doen. Het is een algemene ten dens, daarom zou een bepaling van de overheid goed zijn." De brief behandelt, behalve de vergrijzing, ook het negatie ve beeld dat over het LBO be staat. Volgens Van de Woerd wordt het LBO beschouwd als 'restonderwijs', in de trant van: als je niks kan, moet je maar naar het LBO. Hij vindt dat er betere voorlichting no dig is. „Het LBO is niet voor 'domme' leerlingen, het is vak gericht. onderwijs waar met handen, hart en hoofd'gewerkt wordt. Sinds dit jaar kan-er examen -worden, gedaan op D-niveau, dat staat gelijk aan MAVO; de verschillen zijn dus niet meer zo groot." Met de brief wil Van de Woerd 'duidelijkheid' afdwin gen. „Sinds ik in het onderwijs zit, dat is vanaf '68, worden we heen en weer geslingerd. Het is steeds afhankelijk van de politieke koers van het kabinet wat de toekomst van het on derwijs gaat worden. Het lijkt op een kat en muis-spelletje; dat is op zijn zachtst gezegd niet bevorderlijk voor de kwaliteit van het onderwijs," aldus de nieuwe directeur van 'Ter Schie'. VLAARDINGEN Iedul- fitr (einde ramadan) was gisteren voor een delegatie van de Palestijnse Arbeiders Vereniging in Vlaardingen aanleiding om burgemeester Van Lier een handgemaakt en met parelmoer ingelegd sleradenkistje uit Bethlehem cadeau te doen. Het kostbare geschenk ging vergezeld van een visitekaartje met handte kening van PLO-ïelder Yas ser Arafat. .Deze stad heeft ons haar liefde.- geschonken," zo ver klaarde opbouwwerker Ibra him Albaz de reden van het bezoek van zijn landgenoten. De burgemeester vond: „Er is een goede relatie tussen Vlaardingers en mensen die van buiten komen." Hij her innerde eraan dat Nederland een lange traditie heeft van gastvrijheid voor opgejaagde buitenlanders. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Als vis- sersstad zou Vlaardingen de vissers van Bacolod City op het Filippijnse eiland Negros vier schepen cadeau moeten doen. Dit verzoek van de vis sersvakbond Federation Small Fishermen Negros (FeSFiN) in Bacolod heeft de Vlaardin- ger Dirk van Campenhout gis teren overgebracht aan burge meester A. A.'J. M. van Lier. Van Campenhout is het afgelo pen weekeinde teruggekeerd uit de Filippijnen van een stu diebezoek namens de stichting Vlaardingen voor Ontwikke lingssamenwerking (VLOS). Hij stelde er een 'boodschap penlijst' samen van de noden en de wensen van het volk. „Naast de hulp, is het vooral de bedoeling van de Filippij nen dat wij iets leren", zegt Van Campenhout. „Zo zouden, we wat moeten Ieren van de vrouwenstrijd op de eilanden groep, die gericht is op 'eer herstel' van de .Filippijnse vrouw. Daarbij gaat het niet zo zeer om emancipatie, maar meer om een actie tegen de uitbuiting van de vrouw. Het steekt de Filippijnen dat zo veel vrouwen misbruikt wor den in bordelen en zo meer." In september zullen de geza menlijke vakbonden in Baca- lod een vrouw aanwijzen die naar Vlaardingen zal komen. Zij zal dan opnieuw de wensen van het volk vertolken en de vrouwenstrijd tegen exploita tie toelichten. De Filippijnse bevolking en met name ook de vrouwen onder hen, zien het huwelijk als beste waarborg tegen de uitbuiting van vrou- Van Campenhout, die van 21 april tot 8 Juni door de Filip pijnse eilanden reisde, heeft zijn oor bij de diverse organi saties te -luisteren gelegd. Hij bezocht boeren, onderwijzers, advocaten en vissers. Ook is hij geïnformeerd door vakbon den, kerken, culturele organi saties en medische instanties (onder meer ziekenhuizen). President Aquino heeft hij niet gesproken, maar Van Campenhout wist wel door te dringen tot ministerieel niveau via een gesprek met Permita Perdo de Tavera. Mevrouw Perdo de Tavera is minister van Sociale zaken en Ontwik keling. De precieze resultaten van de reis moeten Van Campen hout nog duidelijk worden. Maar dat hij een indruk heeft gekregen, maakte hij in zijn eerste verslag duidelijk. „Ik heb mensen zien stervan van de honger.'De tegenstelling ge zien tussen de rijken en hen die kreperen. Geleefd tussen de allerarmsten en gesproken met leiders." Een delegatie van de Neder landse Maatschappij voor Han del en Nijverheid brengt van daag een bezoek aan de Open bare Nutsbedrijven Schiedam. Directeur dr. ir. J. van Willigen geeft een toelichting over de werkzaamheden van de ONS. De video-film 'Windenergie' wordt vertoond. De gasten be zoeken het Centraal Antenne Installatie (CAI)-ontvangstation. het gas-ontvangstation en het schakeistatión electriciteit. Chauffeur Wim Nesse viert op zaterdag 14 juni in zaal de Rank, Schiedamseweg 12, dat hij 25 jaar voor het transport bedrijf Kleinekoort, Poot en Baade heeft gewerkt. De vrachtwagenchauffeur trad een kwart eeuw geleden op 26 juni in dienst bij het nationaal en internationale transportbedrijf. De Schiedamse 'trucker' reci- pieert van 14 tot 16 uur. De Bewoners Vereniging 1 Schiedam Zuid (BVSZ) geeft el ke dinsdag van 19 tot 20 uur in de maanden juni en juli infor matie over huurverhoging. Het spreekuur wordt gegeven in het BVSZ-lokaal in het gebouw aan de Zwartewaalsestraat 16. Niet aileen huurders zijn wel kom. Ook huiseigenaren, die hun woningen verhuren, kun nen bij de bewonersvereniging terecht. „Omdat de verhuur ders vaak slecht op de hoogte zijn van hun rechten en plich ten," aldus de BVSZ. SCHIEDAM De geldkist van de speel-o-theek Ikkie, geves tigd in een lokaal van wijkont- moetingscentrum de Blauwe Brug, Bachplein, is gestolen. In de kist zat een gering bedrag aan geld. Onbekenden sloegen dit week einde de ruiten in van Vari BV aan de Nijverheidsstraat. Zij namen een paar sets lampen en een handschijnwerper mee ter waarde van 300 gulden. Een boot afgemeerd bij de Watersportvereniging de Meér- tros, kreeg eveneens onbeken de gasten. De inbrekers ver nielden een stuk tentdoek en een gedeelte van de reling. Twee accu's, een hydrometer, een kompas en een tempera tuurmeter werden meegeno men. Schade bedraagt 2000 gulden. SCHIEDAM Enkele tiental len foto's, aquarellen, schilde- rijen, tekeningen en twee stadsmaquettes vormen de tentoonstelling 'Schiedam he den en verleden' die in het Stedelijk Museum te zien Is. In de educatieve zaal hangen meer dan 20 aquarellen van de Schiedamse kunstenaar/teke naar Octave de Coninck, 1 aquarel van H. C. A. Paradies, schilderijen van Cornelis Kloos en van de Rotterdammer Char les Kemper. Deze kunstwerkjes hebben alle de Schiedamse binnenstad van dertig jaar ge leden tot onderwerp. Het expositiemateriaal is bij eengebracht door Dingenus van de Vrie en Pim Schenke laars van het Stedelijk Museum in het kader van het basis scholenproject Schiedam Schoon Natuurlijk. De afgelo pen maanden loodsten zij meer dan vijfhonderd basis schoolleerlingen langs de pren ten van oude vergeten en meestal verdwenen stukjes Schiedam. Het project is nu afgelopen, maar het museum wilde de unieke aquarellen op de twee de etage, nog niet meteen te rug brengen naar bruikleenge ver het Gemeente Archief. Vooral de prachtige zwart/wit en kleur-tekeningen of aqua rellen van De Coninck geven een duidelijk beeld van Schie dam in de jaren vijftig en zes tig. De honderden schoolkinderen kregen bij binnenkomst een stapeltje 'polaroid' foto's met afbeeldingen van de huidige binnenstad. Met de kleine 'di- rect-klaar-fotootjes' in de hand moesten de jongeren proberen de bijbehorende plaats te vin den op een aquarel of schilde rij aan de wand. „Dat hadden ze vaak heel gauw door. Ze vonden uiteraard aanknopings punten in de torens van bij voorbeeld de Sint Jan- of de Singelkerk. Terwijl er plaatsen bij zijn, die totaal zijn veran derd", aldus Dingenus van de Vrie. Het Stedelijk Museum onder handelt momenteel met de Rotterdamse architectuur-foto graaf Jannes Linders. Het mu seum wil een fotoboekje sa menstellen met oud en nieuw Schiedam. „We zijn door dit project van het gemeentelijk bureau onderwijs en de afde ling plantsoenendienst van ge meentewerken aan het denken gezet. Een fotoboek Schiedam heden en verteden lijkt ons wel wat", aldus Van de Vrie. In het boekje zullen enkele van de aquarellen van Octave de Co ninck gereproduceerd worden. „Er zijn zeer markante plaat sen bij, zoals dat gezicht op de Gorzen of dat met de Damlaan in aanbouw", zegt Van de Vrie. In de bovenzaal van het mu seum hangen ook ongeveer dertig foto's van alle beelden of monumenten in de stad. „Het project was ook bedoeld om de kinderen voorzichtig heid bij te brengen. Zorg voor de omgeving en dat zij niet overal hun naam op moeten kalken", aldus Van de Vrie. ^I- le Schiedamse beelden zijn op foto gezet en gebundeld in een Beeldenroute boekje. De leerlingen mochten zelf een beeld ontwerpen. Sommige scholen vervaardigden zelfs een kleibeeldje. In de vitrines in het trappenhuis van.het mu seum liggen de beeld-ontwer pen. Een school maakte een beeld van een 'hand-met-zak- patat-met' en een andere klas bedacht een groot dambord beeld. „Dat beeld moest bij de Nieuwe Damlaan komen na tuurlijk", vertelt Van de Vrie. In het midden van de zaal staan twee maquettes van de stad Schiedam. De ene ma- v quette laat de situatie in 1945 zien. De tweede stadsmaquette werd in 1981 samengesteld door gemeentewerken. De op pervlakte van de stad is dan zeker twee keer zo groot ge- worden door de bouw van Groenoord en Woudhoek. De tentoonstelling 'Schiedam he den en verleden', de Beelden route en de maquettes zijn gratis te bezichtigen. De expo sitie Is te zien tot en met 15 juli. SCHIEDAM Een 28-jarlge Rotterdammer kopte de bat tij dens een voetbalwedstrijd bij Martinlt op het sportpark Thur- lede zó ongelukkig, dat hij moest worden opgenomen met een zware hersenschudding In het Schielandziekenhuls. De ambulance had grote moeite het voetbalveld te bereiken, omdat veel supporters hun auto's op dé parkpaden had den geparkeerd. SCHIEDAM Door nog onbe kende oorzaak raakte een nieuwe VW-bus in de nacht van zondag op maandag te water In de Noordvestslngel. De brandweer, een takelwagen en de politie haalden de witte bus uit de Noordvest.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1