'De school is geen leerfabriek meer Slangen te ki k WINNAAR ARMANI) (12) 'OOK U WORDT REDANKF Bewonersvereniging wil opbouwwerk PTT: concurrentie rukt verder op ZAKEN WAAR "SERVICE" CENTRAAL STAAT «Isinli Üi>feeffmgton v.dofiaiïdbv ws smeden W. de Nie L. Voogd A.P.K.-keuringen Banden - Accu's - etc. VOOR ALLE SOORTEN KONTAKTLENZEN. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN GEN/MAASSLUIS Scholieren van 18 jaar en ouder die de 1030 gulden lesgeld niet ineens kunnen betalen, krijgen in Vlaardingen en Maassluis een betalingsregeling voorgesteld. Schiedam heeft geen extra financie ringsregeling getroffen. Eerder besloot de ge meente Rotterdam het lesgeld voor de eerste ter mijn voor te schieten. Dat voorschot moet uiter lijk 1 december terugbetaald zijn. Basisschool-hoofd Frouke Oostra: "Het is hier geen kinderbewaarplaats". (Foto: Ed Eggermont) Standpunten Meester Arie au rts mmmpr - Microfoon f 5.— r 1 1 Wfisk LIDA.N.V.C. 5 verwarming sanitair las- en konstruktiewerk onderhoud van alle gasapparatuur HUSQVARNA SPECIAALZAAK Uw vakman voor HUSQVARNA NAAIMACHINES OOK VOOR KLEINVAKARTIKELEN ENZ. Van 's-Gravendijkpiein 37a Vlaardingen-010-4341693 antieke en oude grenen meubelen en kleingoed waar kwaliteit en service voorop staan! tel.010-4601691 holland HET VRIJE VOLK scUedam f4 DONDERDAG 12 JUNI 1986 i-mm CP-WS-'- y S> '.f4 A 'a/%/ Ms'&k&yf. A s,/ 4:4 MPJggb >~vM.fSvSSf* oor minima Schiedam geen regeling lesgeld Op grond van de nieuwe les- geldwet moet voor iedere leer ling die aan het eind van deze maand 18 jaar is, lesgeld wor den betaald, voordat de scho lier in de banken mag plaats nemen. De maatregel leidde tot dusverre tot enorme pro testen. „Werkelijk volslagen krankzinnig," zegt VI aar dings wethouder A. Maarleveld. „Als je twee studerende kinderen -an boven de 18 jaar hebt, ben je ineens ridder te voet." In overleg tussen het Rijk, de gemeenten en de schoolbe- Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Het onderwij zersteam en de ouderraad van de openbare basisschool de Klinker probeerde gistermid dag duidelijk te maken dat de school meer is dan een kinder bewaarplaats en/of een leerfa briek. Tientallen, zo niet hon derden vaders, moeders, opa's en oma's bezochten tussen vier en zeven uur de informatie markt m de school aan de Warmoezenierstraat. „De meeste basisscholen ein digen het jaar met een school reisje Wij doen dat aan het be gin van het nieuwe schooljaar. Daardoor kunnen de leerlingen elkaar beter leren kennen via een gezamenlijke start," aldus schoolhoofd Frouke Oostra in de school, die in oktober vorig jaar door oud-wethouder Her man Posthoorn werd geopend. Frouke Oostra legt uit: „De kinderen kunnen nu met hun ouders het gebouw door. Wij laten de hedendaagse leerme thodes en leermiddelen zien. Er is uiteraard aan de inwen dige mens gedacht: hapjes, slaatjes, koek, cake en limona de. De opbrengst van de infor matiemarkt wordt in een pot gestort. Van dat geld wil de ouderraad een computer aan schaffen." De school kan gebruik ma ken van de twee gemeentelijke computer-lokalen. „Dat zullen we zeker doen, maar daarvoor moeten we ons gebouw uit. Wij zouden graag zelf een compu ter hebben," aldus Frouke Oostra, in de grote hal midden in de school. „De schoolgebou wen van vandaag zien er to taal anders uit dan in onze kin dertijd," zeiden vele bezoeken de ouders en groot-ouders. De Klinker heeft een tiental lokalen. De meeste lokalen hebben grote schuifdeuren. Die deuren kunnen opengezet wor den. Dan wordt de klas veran derd in een ruime hal. De in richting is helder en licht ge houden. Kinderen en ouders hadden keihard gewerkt om de eerste informatiemarkt een succes te maken. Buiten op het school plein konden de kinderen voor 25 cent een ritje op een pony- maken. Binnen werden klei- en brooddeegfiguren verkocht, stond speelgoed te koop en werden dia's vertoond. Leerlingen vertoonden kle ding. Sommige artiesten-in-de- dop traden op een plankier op met een playback-act. De clowns Rein en Trijn ver maakten met vreemde taal grappen en grollen het publiek. In een donker gemaakt klaslo kaal stond de televisie aan. Er was een video-film over de klassen gemaakt. De leer lingen zongen eigengeschreven liedjes, lieten zich schminken of luisterden naar sprookjes. „Tja, ik had wel op zo'n leuke school willen zitten," zei een oudere heer spijtig temidden van een aantal enthousiaste scholiertjes. sturen is nu besloten het be drag in twee termijnen te in nen. Rotterdam laat de ouders een schuldbekentenis voor het voorschot van de eerste ter mijn tekenen. In alle gevallen moet het totale bedrag vóór 1 december door de ouders op tafel worden gelegd. Het Schledamse college heeft nog geen officieel stand punt ingenomen. „Daarvoor is het nog veel te vroeg," zegt een woordvoerder van de afdeling onderwijs op het stadhuis. „De circulaire van het ministerie is nog maar pas binnen. Maar het is wel al duidelijk dat onze gemeente geen enkele actie zal ondernemen. De richtlijnen van het minis terie geven aan wat de ouders al dan niet kunnen doen. Ze "kunnen het geld terug krijgen via de rijksstudietoelage-rege- ling of via de regeling tege moetkoming studiekosten. Dat is iets tussen het Rijk en de ouders. De gemeente blijft hier in principe buiten." Wethouder A Maarleveld (Onderwijs) wil de Vlaardïng- se slachtoffers van de regeling wel proberen te helpen. „Het heeft geen zin zomaar alles voor te schieten (zoals in Rot terdam) want uiteindelijk moeten ze tóch vóór het eind van het jaar alles hebben be taald. Maar mensen die echt niet uit de financiële proble men komen kunnen contact op nemen met de rector of de di recteur van de school. Via die weg kunnen we tot een finan cieringsregeling komen." De wethouder benadrukt dat hij vindt dat de gemeenten toch vooral ook een sociale taak hebben. Hij vindt de inning van het lesgeld nog dit jaar "een onbillijke zaak". Ook in Maassluis is de ge meente van plan om met leer lingen "een regeling te tref fen". Woordvoerder C, Bos (Onderwijs): „Een officieel standpunt heeft het Maassluise college nog niet. Maar wij zijn al blij dat het geld niet in sep tember, de zogeheten teldatum (aantal leerlingen), binnen hoeft te zijn, maar in decem ber. Ik ben ervan overtuigd dat het college in voorkomende ge vallen een handje wil helpen." VLAARDINGEN Een tentoonstelling met en over slangen is vanaf zaterdag 14 juni te be zichtigen in de Harmo nie in Vlaardingen. Deze slangenexpositie, ge naamd Serpo, is volgens de organisatoren de grootste tentoonstelling met levende slangen, ooit m Nederland ver toond. Pythons, boa's, adders, brilslangen, mamba's, ratelslangen en nog vele andere soorten zijn vei lig achter glas te bewon deren in natuurgetrouw ingerichte terraria. Teksttableaus en video- produkties vertellen het een en ander over deze diergroep. Het doel van de tentoonstelling is om de slechte reputatie van de slang te verbeteren, omdat die slechte naam onterecht is, menen de organisatoren. De expositie is van dins dag tot en met zondag geopend van 10 tot 22 uur en 's maandags van 14 tot 22 uur. Tot en met 22 juni. wegwijzer Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM „Ook u wordt bedankt," glunderend bedankte de 12-jarige Schledamse Ar™ mand Groeneveld gistermid dag iedereen in wijkcentrum de Erker. Voor het zingen van 'When the going gets tough' van Billy Ocean ontving Ar- mand een prachtige goudkleu rige eerste prijs. „Dat had ik niet verwacht," zei Armand apetrots over zijn prestatie tij dens de soundmix- en play- backshow voor kinderen. In de jeugdkelder Under ground van de Erker zat het stampvol jongeren. Ongeveer twaalf kinderen in de leeftijd van 5 tot en met 12 jaar traden op. Twee deelnemertjes zongen, zelf: Armand en de achtjarige Brian Schaper. Zangeres en buurtbewoon ster Grace Szymanska zat in de jury: „Het is altijd zo vrese lijk moeilijk om de prijzen te verdelen. Wij vonden Armand heel goed. Geweldig hoe hij zo maar 'live' durfde te zingen. En hij kende de tekst ook zo goed." Armand reageerde: „Ik ken dat nummer helemaal uit het hoofd. Ik kan het altijd zingen, ook zonder begeleidingsband of muziek. Ik kan gelukkig goed zingen, ik wil later zan ger worden." Armand, hij werd in Surina me geboren, woont dichtbij de Erker. Hij zit in de zesde klas van de basisschool Goeman Borgesius. Zijn meester Arie Wies ontdekte hem. Armand: „De meester zei steeds maar: 'Jij kan goed zingen*. Hij heeft mij geholpen. Hij helpt mij ook met het uitbreiden van het re pertoire. Ik zing graag de lied jes van Duran Duran: Wild Boys en Reflex". Het voetbalvriendje van Ar mand, Patrick Voshol, voor de playback-wedstrijd gesierd met een grote zwarte vetkrijt- snor, voorspelde in het stik donkere Underground al dat zijn vriendje met de eer zou gaan strijken. „Op naar Henny Huisman", t ;.«?W0wSw5jB>«w<>ate •«£••4«i'-v :"V j i* V- De 12-jarige Armand Groeneveld (midden tussen vriendjes en vriendinnetjes) won de eerste prijs met zingen in de Erker. (Foto: Ed Eggermont) klonk er in de kelder-ruimte waar de muziek van zangeres Madonna wel tien keer op klonk. De meisjes Leonie (12) en Angelique (9) dansten heel beweeglijk op de klanken van Madonna's Borderline. Wat is de muziek van die 'ietwat hoe rige, uitdagende* zangeres toch vreselijk populair. jVooral hele kleine meisjes zijn ge charmeerd van de met kralen, kettingen en kruisen omhan gen Amerikaanse. Tot tien keer toe stond een plaat of een bandje van Madonna op „Dat is mijn zusje", riep een jonge tje over een meisje dat ge hurkt en met de rug naar het publiek klaar stond. Ook zij playbackte Madonna. „Ik kan dat liedje nu uit het hoofd", al dus het jongetje, dat samen met het andere publiek stond te swingen op de stoelen. De oudere organisatoren van het playback en soundmix- feest hadden vooral lol om de negenjarige Jolanda. Met een grote opgevulde boezem deed zij de zangeres Dolly Parton na. „Met microfoon", zoals zo uitdrukkelijk op de poster stond vermeld. De Schledamse Jannie Kob ben (19) was gevraagd om m de pauze te zingen De Schle damse volgt muziek- en zang lessen m het wijkgebouw. Jar me: „Het is de bedoeling om m de toekomst mee te doen aan talentenjachten Ik wil nu er varing opdoen. Ik moet nog een boel leren". Ook Jannie bracht Madonna's Borderline Het hele publiek zong in koor mee. Jury-lid en vaste bezoekster van het buurthuis Grace Szy manska zong drie rustige lied-, jes. „Ik zit hier vaak, hel is reuze gezellig hier. Zingen doe ik tegenwoordig met meer voor mijn beroep. Ik heb een dochter Diane. Ik speel eerst eens huisvrouw", aldus de Poolse, die nu tien jaar in de Schledamse wijk West woont. Grace gaf winnaar Armand nog een complimentje „Dat nummer is moeilijk. Hij deed het prima" STEDELIJK MUSEUM Aad van der Hoeven geeft za terdag 14 juni een orgelconcert in de Aula van het Stedelijk Museum Schiedam. Van der Hoeven speelt een programma waarop ondermeer werken staan van Mozart, Mendels sohn, Haydn. Sabadini en Young Het concert, georgani seerd door de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum Schiedam, begint om 15 uur en zal ongeveer drie kwar tier duren De toegang is vrij NOVOTEL Honderden poppen zijn zater dag 14 juni te zien in de zalen van het motel Novotel De pop- penbeurs/tentoonstelling is ge opend van 10 tot 16 30 uur Naast het bezichtigen van de oude en antieke poppen kun nen belangstellenden hier te recht voor alle materialen om zelf poppen te maken Beken de Nederlandse poppenmaak- sters geven demonstraties van hun handwerk Ook is er gele genheid om oude poppen te la ten taxeren INSTUIF De Stichting Instuif Schiedam, zaal Irene, Nieuwe Haven 155, heeft voor zondag 15 juni een disco in petto. De disc-jockey deze avond is het oud be stuurslid Peter Aanvang 20.30 uur, de toegangsprijs is vijf gulden THE DITCH Het Three'O Joop Hendriks geeft zaterdag 14 juni een con cert in jazzcafé The Ditch aan de Korte Haven Om 21 30 uur begint dit avondje jazz van eigen bodem. NIVON De Nivon, afdeling Schiedam heeft een flinke wandeling uit gestippeld In en om Heenvliet Belangstellenden moeten zich voor deze tocht, zaterdag 14 juni, verzamelen bij het station Schiedam (bus 80) Inlichtin gen tel 4737772 SCHIELANDGALERIE De expositie in de Schieland- galerie van Jan v d Haspel en Marian Nieland is dit weekein de voor het laatst te zien Bei den exposeren schilderijen met gemengde technieken. De ten toonstelling is ondergebracht op de B K Laan en de Stad houderslaan De Galerie is da gelijks geopend van 9 tot 18 uur HENGELSPORT De Hengelsportvereniging 'Schiedam en Omstreken' houdt zaterdag 14 en 28 juni vlsconcoursen voor de jeügd tot en met 14 jaar, in de Pol dervaart. De inzet van deze twee wedstrijden is het jeugd kampioenschap van Schiedam. Het inschrijfgeld is 1,50 per keer. De inschrijving sluit vrij dag 13 en 17 juni om 16 uur. Inschrijving is mogelijk bij de witte brug CLUBHUIS OOST In samenwerking met de Stich- t>r Maatschappelijk Werk or- ga' ".eert Clubhuis Oost don- dei g 19 juni een informatie- ochtbnd over de voorgestelde huurverhoging Aan de orde komt hoe huurders bezwaar kunnen aantekenen tegen de voorgestelde huurverhoging Ook komt het aanvragen van huursubsidie ter sprake. Aan vang van de Informatie-och tend is 9 30 uur, Clubhuis Oost, Galileistraat 86. Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam Telefoon: 4266646 of 4736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagoch tend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. DE ERKER De Rotterdamse vrouwenband Pat-Scapola treedt zaterdag 14 juni op in de jongerenkelder van wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat 32 De toe gangsprijs is 3,50 (Inclusief een consumptie) Aanvang 21 30 uur Voor kinderen van vijf tot en met dertien saar heeft het wijk- centrum de Erker een zomer kamp in Hattum op het pro- - gramma staan. De kosten voor deze vakantieweek van 28 juli tot 2 augustus zijn 125,- per kind Meerdere kinderen uit een gezin krijgen korting. Voor meer informatie en opgave tel. 4267767. PODIUM In cafe Podium, Lange Haven, 'p Is vanavond gelegenheid om mee te doen aan een sessie. Vrijdag 13 juni treedt hier Can- J dy Dulfer voor het voetlicht, met haar band Funky Stuff Aanvang 22 uur, de toegangs- prijs is 4,—. Voor zondag staat de 'multi-instrumentalist' Piet Legerstee op het pro gramma. De toegang hiervoor is vrij r BEATRIX-LOOP I In het Beatrixpark wordt zater- dag 14 juni voor het eerst de Beatrixloop gehouden Deelne- mers kunnen kiezen uit ver schillende parcoursen, name lijk van 1, 5 en 10 kilometer. Deelnemers kunnen zich om kleden bij w Excelsior In- schrijving tot een half uur voor j de start bij de organisatie. Grillroom Beatrix, Parkweg 13 De starttijden zijn voor de 5 jeugd 12 30 uur, kosten 3, voor het 5 en 10 kilometerpar- cours aanvang 13 uur, kosten SINGELKWARTIER De wijkvereniging het Singel- kwartier houdt dit jaar een va- kantieweek voor kinderen In de Loonse en Drunense Duinen, van 5 tot 12 juli. De kinderen 1 verblijven m een kampeerboer derij in de bossen De kosten zijn ƒ110,-- per kind. Inlichtm-1 gen* tel. 4738990 BLAUWE BRUG De Stichting Samenlevingsop bouw Schiëdam-Noord heeft een zomerkamp op Terschel ling in petto voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar, van 25 juli tot en met 1 augustus. De kos ten bedragen 60,— per kind. Voor inlichtingen en een informatiefolder kan gebeld 1 worden naar de SSSN: tel. 1 4701267 of 4702207. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan 4 de Stadhoudersfaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 4733733. Ambulance, tel. 1 4333300 Huisarts- bellen met - de boodschappendienst, tel. 4206611. Spoedrecepten, tel 1 4261480. Tandarts: D. J. van Gendt, M C M. Grootstraat 9, tel. 4737348. Spreekuur van 17' tot 18 uur, op zaterdag en zon-1 dag. Oranjestraat 19 - Schiedam -Telefoon: (010)4738700 Koopcentrum Koningshoek - Maassluis - Telefoon: (01899) 19039 SCHIEDAM „Wij willen opbouwwerk. Wij dreigen te verdrinken in het werk", is de noodkreet van de Bewoners Vereniging Schiedam Zuid. De BVSZ probeert de verantwoor delijke wethbudc,. Luub Haf kamp tesamen met de ontsla gen opbouwwerker van Zuid, Armand van Puyvelde, rond de tafel te krijgen. De BVSZ nodigt de wethouder uit. Beter gezegd: daagt de wethouder uit om een open discussie te voeren over de zin en onzin van het opbouwwerk in Schie dam. Onafhankelijke betrokkenen moeten aan Van Puyvelde en Hafkamp de vragen gaan stel len. De volgende vragenstel lers hebben zich bereid ver klaard mee te werken: Hans van der Vlist, Herman Noorde- graaf, Hans Bakker en Kor Ke gel. De open discussie zou ge voerd moeten worden in het lo kaal van de BVSZ in de school aan de Zwartewaalsestraat. „Tot nu to» heeft de wethouder met gereageerd op onze uitno diging in een open brief', ver telt BVSZ-voorzitsler Dinl Nes se. „Wij bellen hem vaak met de vraag waar dat nieuwe op bouwwerk nu blijft. Wij krij gen hem nooit aan de telefoon. Hij weet er waarschijnlijk geen raad mee. Deze zaak sleept nu al een jaar. In de tus sentijd komen wij om van het werk", aldus DIni Nesse. Het probleem rond het op bouwwerk in Schiedam dateert van jaren geleden. De stich ting Schledamse Werkgevers instituut voor Opbouwwerk (SSWO) regelde tot vorig jaar de aanstelling van opbouwwer kers in de stad. De Sivos, de stichting Stedelijk Instituut voor Opbouwwerk Schiedam, nam die taak eind vorig jaar over. De Sivos vroeg in januari van dit jaar twee opbouwwer kers voor de hele stad. Twee kandidaten: Gerard van Put ten en Armand van Puyvelde waren zo goed als aangeno men toen de vertegenwoordi gers van de wijken Nieuwland en Centrum daar een stokje voor staken. Deze wijken wil den opbouwwerkers per wijk. „Wij dachten eerst dat het hen om de mensen ging. Dat hebben zij altijd ontkend", al dus Dini Nesse. De intern ru zie betekende dat de Sivos geen opbouwwerkers mocht aannemen van subsidieverle ner de gemeente. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN De PTT gaat ervan uit dat een deel van de omzet in Maassluis verloren gaat aan de Stadspost. 'Tante Pos' is hierover enigszins bezorgd. Dit zei gisteren woordvoerder N. Hamers van het hoofdpost kantoor in Schiedam in reactie op het nieuws dat de Stadspost Sehiedam/Vlaardingen per 1 juli begint met een bestel dienst in Maassluis. „Landelijk gezien hebben particuliere postbestellers ongeveer één twee percent van de omzet in handen. Nou lijkt één percent weinig, maar gekapitaliseerd is hei toch heel veel Het is duidelijk dat de concurrentie oprukt," zegt Hamers. Het idee dat m Nederland meer dan honderd plaatselijke besteldiensten opereren, zit Hamers niet lekker. Hij wijst erop dat na kinderziektes de particuliere posterijtjes le-" vensvatbaar blijken. De Stads post bezorgt in samenwerking met onder meer Rotterdamse City Post dagelijks in vrijwel het gehele Rijnmondgebied. De uitbreiding met de dienst in Maassluis wordt als een be langrijke stap in de service ge zien. Bovendien verzorgt Stads post via de Particuliere Post- besteldienst Nederland, een sa menwerkingsverband van veertig stadspostdiensten, be stellingen in grote delen van het land. Hamers zegt dat de PTT weinig merkt van de concur rentie doordat de economie aantrekt. „De omzet groeit. Dus wie zou moeten merken dat we van ons marktaandeel één of twee percent verliezen? En wordt het al opgemerkt, wie ligt daar dan van wak ker?" Niettemin is Hamers van mening dat het terreinverlies nauwlettend door de PTT in het oog gehouden moet wor- den. „Als klanten van de PTT naar de Stadspost lopen, moe ten we dat heel kritisch vol gen. Iedere klant is er immers één. Als bijvoorbeeld de volks tuinvereniging overstapt naar de Stadspost, is dat droevig maar met verontrustend. Zo'n vereniging wil z'n zaakjes voor een koopje geregeld hebben. Als dat kan bij de Stadspost, moet de vereniging dat doen. Maar betreft het een solide be drijf, dan moeten we ons ern stig beraden om terug te slaan," Callenburgstraat 80 Vlaardingen Telefoon 010-4343096 REPARATIE VAN'ALLE MERKEN'r NAAIMACHINES IN EIGEN WERKPLAATS I «tend Onderhoudsbeurten i' keurigs-- j bechjf m I Fultonstraat 7 Vlaardingen Tel. 010-4343413 markt 39 3131 cr vlaardingen

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1