Kindvall junior in Kuip Eerst ijsdan bloemen Privacy raakt in de knel bij afgifte passen ay Bij Nel kan alles ZIN IN EEN ZOMER ABONNEMENT? VUL DE BON I Rampzalige brand in Schiedam Monteiro terug naar Kaap Verdië Verdachte fontamers Ziekenhuis pas over 5 jaar steriel DF|»I|oUlEURRD i iOKEH DRERH5 Historische vondst in Dordt w *jt ■tsyftk mznalvOM VRIJDAG 13 JUNI 1986 PAG 13 (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM „Kies voor de techniek. Vak manschap heeft de toekomst." Met die leuzen starten de arbeidsbureau's, het Centrum Vakoplei ding Volwassenen en de Stichting Metaalelektro Opleidingen Rijndelta (SMOR) een gezamenlijke wervingscampagne voor de metaal- en elektro technische industrie. Avondcursussen Leuk hoor, om na af loop van de avondvier daagse een bloemetje te krijgen. Maar bij het huidige weertype fietst een ijsje er na het lopen ook wel in, vinden deze deelne- mertjes aan de "alter natieve avondvier daagse" van de Char- loise kleuterschool De Triangel. De likkertjes hebben hun bloemen dus maar even op de grond gelegd. Wat het lekkerst is moet het zwaarst wegen, niet waar f (Foto John de Pater) door RIEN VROEGINDEWEIJ wordt vervolgd door JACQUES POST Nels Place: pils uit de bus en uitzicht op het stadsverkeer ên blinde muren. (Foto Niels van der Hoeven). Terras: Nels Place, Claes de Vrieselaan/ hoek Nieuwe Binnen weg, Rotterdam Vroeg Zie verder pagina 15. NAAMVOORL ADRES- POSTCODEHUISNR PLAATS TELEFOON0-v .m. controle bezorging) - ROTTERDAM Niklas Kindvall, de 19-jarige zoon van oud-Feyenoorder Ove, za! in het najaar, na afloop van de voetbalcompetitie in Zweden, enige weken stage lopen bij Feyenoord. Jeugd trainer Wim Jansen en se cretaris Fred Blankemeijer legden tijdens een bezoek aan Zweden het contract met Kindvall, de topscorer van derdeklasser Alsvjo, vast. Hij wordt ook begeerd door enkele clubs uit de Zweedse hoogste divisie. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het monu mentale, uit 1800 daterende pand op de hoek van de Korte Haven en de Elzens- teeg in Schiedam is van morgen vroeg gedeeltelijk afgebrand. De klokgevel en een deel van het pand stort ten op straat. Bewoners van omliggende huizen werden van hun bed gelicht. De brand, die waarschijn lijk is ontstaan bij de cen trale verwarmingsinstalla- tie op de zolderverdieping, richtte voor ongeveer een half miljoen gulden schade aan in het pand, dat vroe ger als jeneverstokerij en later als kantine van druk kerij Roelants is gebruikt. De op de tweede verdieping gevestigde jazzclub The Ditch liep grote waterscha de op. Dankzij de aanwezig heid van een dubbel plafond sloeg de brand niet naar de jazzclub over. Als gevolg van de brand was een groot deel van de Schiedamse binnenstand vanmorgen vroeg in dikke rookwolken gehuld. Verte genwoordigers van de His torische Vereniging Schie dam noemden de uitslaande brand "een ramp voor het historisch bezit van de stad." Eigenaar Albert Brongers, die de zolder ge bruikte als opslagruimte voor zijn machinehandel, was bezig met de restaura tie van het pand. Hij wil die snel hervatten. DORDRECHT De Gro te Kerk in Dordrecht blijkt Inderdaad gebouwd op de resten van een kerk in Ro maanse stijl uit de twaalfde eeuw. Dat al eerder geuite vermoeden is bevestigd door de vondst van een tuf stenen muurtje tijdens de restauratie van de grafkel ders onder het hoogkoor van de kerk. Verder onder zoek van de vondst is niet mogelijk, omdat dan opgra vingen nodig zouden zijn. Daar is het gebouw niet te gen bestand. Weer volop banen metaalindustrie De metaalsector heeft grote behoefte aan goed geschoold personeel. Hoewel de werkloos heid in de metaal- en elektro- I technische beroepen nog erg hoog is, zijn de vacatures voor elektromonteurs, meet- en re- I geltechnici, instrumentfitters, pijpfitters, bankwerkers, I draaiers en frezers nog moei- I lijk vervulbaar. De technologi- I sche veranderingen in de be- I drijfstak maken bij- om- en J herscholing noodzakelijk. I Maar daarnaast is het ook no- I dig de toeloop van het aantal 'nieuwe' vaklieden te vergro ten. Directeur Suijker van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Rotterdam verwacht anders een tekort aan vaklieden in de jaren negentig. De campagne is gericht op de jeugd, die in de bedrijfs- scholen van de SMOR terecht kan en op de ouderen en werk lozen die bi] het CW terecht kunnen. Vooral ook mensen met een Mavo- of Havo-opleiding en vrouwen worden aangespoord om voor de techniek te kiezen. Zij kunnen met een zoge naamd "voorschakeltraject" vertrouwd worden gemaakt met de handvaardigheids- eisen die de techniek stelt. Vol gens Suijker hebben Havo- kianten al eerder bewezen het in de techniek goed te doen. De jongeren kunnen terecht bij de SMOR, werkzoekenden met al of niet afgemaakte op leiding kunnen bij het CW te recht. Mensen, die reeds een baan hebben, maar de techniek in willen, kunnen via avond cursussen bij het CW worden geschoold. Voor het komende school jaar staan er bij de diverse be- drijfsscholen nog 80 van de 800 plaatsen open. Bij het CW kunnen 150 mensen direct te recht. Directeur Suijker garan deert de cursisten een baan en een goed salaris. Volgens hem komt er weer lucht in de me taal, na de ontslaggolven van de afgelopen jaren. Het per spectief op iangere termijn noemt hij gunstig. „De metaal industrie heeft zich in 1985 ge stabiliseerd en de werkgele genheid is zelfs licht gestegen. Dat betekent dat er natuurlijk verloop van 3000 vacatures per jaar te verwachten is. Boven dien heeft er onder de vaklie den vergrijzing plaatsgevon den, terwijl de arbeidstijdver korting de behoefte nog eens extra vergroot," aldus Suijker. In het afgelopen jaar zijn er m de metaalsector meer werk zoekenden uitgeschreven dan ingeschreven, 1700 tegen 1600. Het aantal aangemelde vaca tures steeg tot 1000 en dat is 50 percent meer dan vorig jaar. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Domingos Moreira Monteiro, een 28-jan- ge Kaap Verdiaan die vandaag Nederland moet verlaten, heeft zijn hongerstaking in de Rot terdamse Pauluskerk na negen dagen gisteren beëindigd. Hij zal vrijwillig naar Kaap Ver die terugkeren op voorwaarde dat hij een paar dagen de tijd krijgt om zijn vertrek voor te bereiden. Monteiro is op één dag na drie jaar getrouwd geweest met een Nederlandse vrouw. Voor een definitieve verblijfs vergunning had het huwelijk minstens drie jaar moeten du ren. Overleg met de ambtena ren van het ministerie van Justitie heeft gisteren niets op geleverd. Volgens de Kaap Verdiaanse Arbeiders Vereni ging, die het voor Monteiro op neemt, kwamen de ambtena ren niet verder dan de uit spraak: "regels zijn regels" Het ministerie van Justitie vindt dat het huwelijk van Monteiro, dat in '83 werd ont bonden, geen duurzaam karak ter had. De Nederlandse vrouw pakte na twee jaar haar biezen en trouwde een maand na de scheiding met een andere man. Monteiro voert aan dat hij al zes jaar in vaste dienst is bij het schoonmaakbedrijf Storm en aan zijn Nederlandse vrouw via de Gemeentelijke Sociale Dienst in Rotterdam alimenta tie heeft betaald. Boulevard of Broken Dreams, het van daag losgebarsten theaterspektakel in het park bij museum Boymans-van Beu- ningen, moet Rotterdam naast veel ver tier ook een misdaadverhaal opleveren. Het komt uit de pennen van acht bekende Rotterdamers. Rien Vroegindeweij, schrijver en colum nist van deze krant, gaf de aanzet, die u hierbij aantreft. Op de Boulevard zai Jac ques Post, misdaadauteur van professie, in de namiddag het eerste vervolg schrij ven. Zijn tekst wordt ter plekke door Ra dio Rijnmond uitgezonden tussen 17 en 17.30 uur en morgen voor de eeuwigheid vastgelegd in Het Vrije Volk. De volgen de afleveringen worden zoals de vlag er nu bij hangt verzorgd door Pleter van Empelen, direeteur van het Maritiem Museum Prins Hendrik, Wim Crouwel, di recteur van Museum Boymans-Beunin- gen, Frans Vogel, tekstschrijver, André van der Louw, bestuurder, Jules Deelder, schrijver en Jan Oudenaarden, eveneens schrijver. Ook die zult u op de radio kun nen horen en in Het Vrije Volk kunnen lezen. Rien Vroegindeweij neemt ook het slot voor zijn rekening. Waar 'Verdachte con tainers' op uit draait hoort u op zaterdag 21 juni en leest u op maandag 23 juni. Veel plezier'. t Het was tien uur in de ochtend toen in het kabinet van burge meester Zeezout de telefoon rinkelde. De burgemeester stak snel de laatste hap van een broodje halfom in zijn mond en nam de hoorn van het toestel. "Mè-zézou," hoorde commis saris Blauwzuur aan de andere kant van de lijn. "Bonjour, burgemeester, met Blauwzuur hier. Ik ben net te rug uit Parijs. Commissaris Maigret laat u groeten Hij verwacht dat het spul vandaag in onze haven aankomt. In containers, ja." „Stukgoed!" riep de burge meester uit. „Hou dat schip in de gaten, Blazu. Zet onmiddel lijk een paar mannetje op de terminal. Of ga er zelf heen. Nog lekke banden gehad?" „Eentje maar, burgemees ter. In de buurt van..." „Stukgoed!" riep de burge meester weer, nu iets minder enthousiast. Hij smeet zonder verdere plichtplegingen de hoorn op het toestel en begon aan een tweede broodje half om, dat hij tijdens het tele foongesprek rijkelijk met zout en peper had bestrooid. Straks precies in zijn lunchpauze, moest hij een lint doorknippen en dan zou er van eten niet veel komen. Terwijl burgemeester Zee zout in zijn kabinet zijn tweede broodje halfom verorberde, keek commissaris Blauwzuur verliefd naar zijn Gazelle, die hij in zijn kamer op het hoofd bureau van politie had gepar keerd. Hij durfde hem niet bui ten laten staan, want de stad zat vol met fietsendieven. Hij was vanmorgen uit Parijs aan gekomen en hij had inderdaad maar één lekke band gehad, ergens In de buurt van Rijssel. Maar die was zo gemaakt In Parijs had hij zijn gepensio neerde collega commissaris Maigret geraadpleegd over een grote smokkelzaak. Twee Misdaadverhalen uit de Rotterdamse haven, geschreven op 'containers met voorgebakken stokbrood, waarin 'het spul" was verstopt, zouden met een Frans schip uit Marseille in de haven van Rotterdam worden afgeleverd. Verdachte num mer één, aan wie de containers waren geadresseerd, was zijn eigen warme bakker. Wie had dat kunnen denken! Bakker Bos van de croissanterie naast het hoofdbureau van politie. „Mannen!" riep de commis Grijp en Gier, die in het be lendende kantoor een kruis woordraadsel zaten op te los sen, lieten van schrik hun pot lood vallen en snelden naar de kamer van de commissaris. „Mannen," sprak commissa ris Blauwzuur, „vandaag slaan we een grote slag. Jullie gaan onmiddellijk naar Terminal Twee en houden alle Franse schepen die daar binnenkomen in de gaten. Apropos, als je een wagen van bakker Bos bij of op de Terminal ziet, laat mij dan onmiddellijk oproepen. Ik ga zelf eerst eens even een paar heerlijke croissants bij bakker Bos proberen...." (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Vereni ging van Nederlandse Ge meenten heeft grote bezwaren tegen de manier waarop het ministerie van Buitenlandse Zaken de afgifte van paspoor ten aan het regelen is. Volgens de organisatie van de geza menlijke gemeenten kan bij de aanpak van Buitenlandse Za ken de privacy van de burger in het gedrang komen, evenals de service die aan die burger wordt geboden Bovendien vindt de VNG het verkeerd dat Buitenlandse Za ken alle gemeenten van beeld schermapparatuur wil voor zien, zonder daarbij rekening te houden met de verdere auto matisering bij de gemeenten. „Op die manier zit de amb tenaar straks achter een hele batterij beeldschermen: één voor de paspoorten, één voor de rijbewijzen en ga zo maar door," schertst een VNG-amb- tenaar. Over de invoering van een nieuw paspoort naar Europees model dat minder gevoelig is voor fraude en namaak dan het huidige wordt al jaren ge sproken. De VNG en Binnen landse Zaken hadden de afgif te van die passen op dezelfde manier willen regelen als de afgifte van de huidige grensdo- cumenten. Buitenlandse Zaken echter wil daarbij een particu liere instelling betrekken. Het ministerie is van plan een combinatie van Kodak, Elba en Philips te belasten met het beheer van een centraal be stand van paspoortgegevens. Tijdens een bijeenkomst die het ministerie heeft belegd om 40 van de 714 gemeenten in Ne derland over zijn plannen te informeren is gebieken, dat niet de burgemeester, maar deze centrale geprivatiseerde produktie-eenheid verantwoor delijk wordt voor de afgifte van paspoorten. Daar zullen de persoonsgegevens ook worden getoetst aan de signalerings- lijst (de lijst van mensen met wie de justitie nog iets te ver hapstukken heeft). Een dergelijke centrale re gistratie is volgens de VNG hoogst ongewenst, zolang er nog geen Wet op de Persoons gegevens is. Het is volstrekt onzeker wat voor gegevens er in de toe komst aan de paspoortgege vens gekoppeld kunnen wor den. De VNG wijst er op, dat in de oorlog is gebleken hoe ris kant een centrale persoonsad ministratie kan zijn. Een probleem is volgens de VNG ook, dat heel wat aanvra gers van paspoorten bij cen trale registratie langer op een nieuwe pas zullen moeten wachten. Nu kunnen ze, zeker de mensen in de tachtig ge meenten die de afgifte van paspoorten helemaal zelf rege len, vaak al binnen een dag hun nieuwe pas in huis hebben. Het is maar de vraag of het straks zal lukken om de bur ger althans binnen twee dagen aan een pas te helpen, meent de VNG. Ze wijst er op, dat de Twee de Kamer weliswaar heeft in gestemd met de ideeen van Buitenlandse Zaken (het standpunt van Binnenlandse Zaken en de VNG is door de Kamer niet gevolgd), maar dat de Kamer daarbij wel en kele randvoorwaarden heeft gesteld. Zo mocht de nieuwe pas niet duurder zijn en mocht de service aan de burger niet achteruitgaan. Het Is niet ge bleken dat aan die voorwaar den wordt voldaan, maar Bui tenlandse Zaken is al wel in de slag met Kodak, Elba en Phi lips en begint de gemeenten al te vertellen hoe de afgifte van passen straks zal verlopen. Dat vindt de VNG niet in de haak. Ze heeft de gemeenten aan geraden met in te gaan op het verzoek van Buitenlandse Za ken om contactpersonen aan te wijzen voor de kwestie van de paspoortafgifte. Overigens merkt de VNG op, dat de ge meenten het overgrote deel var de papierwinkel die afge- wer it moet worden voor de vernieuwing van een pas moe ten blijven doen. Juist het deei van het werk dat uit pen oog punt van privacy het gevoe ligst is wordt hun echter uit handen genomen. „Terras. Deel van het trottoir, voor een café, waar men kan zitten." Zo om schrijft een, nogal beperkt, woordenboek dat. Een pove re omschrijving, die echter redelijk recht doet aan Nels Place, zij het dat het café ontbreekt. Een stuk trottoir, waar je kunt zitten, geen toiletten: niks. Nels Place is het stads- terras m zijn rudimentairs- te vorm: wat oude tafeltjes en stoeltjes, rood en geel, en in plaats van een café een oude Citroenbus op de stoep, waar pils en fris drank (12,-) uit komen. Geen parasols, geen tafel kleedjes, geen asbakken, geen bomen, geen afschei ding. Een hoop wind, een hoop stadslawaai, dat wel. Maar: de drankjes zijn koel, al moet de oer-Rotter- damse Nel („so-óóhéé") tel kens twee rijbanen overste ken om in café Boekhout, veertig meter verder, ijs blokjes te halen. En de oude, roodbruine bus, die de wereld al een paar keer rond lijkt te zijn gegaan, beschikt tóch maar over een gekoelde tap: so-óóhéé! Het belangrijkste van dit terras (waar elke passant, om de bocht af te snijden, dwars doorheen loopt) is echter dat er veel te kijken valt essentieel voor een stadsterras. Lijn 4 en lijn 9 mogen dan met veel lawaai voorbij denderen, de uitlaatgassen van de stroom voortdurend langsrazende auto's mogen je dan een gratis rokertje geven; waar heb je zo'n goed zicht op het gewone stadsvolk als op dit terras? Een haringkraam en een Surinaams reisbureau aan de ene kant, een groenten- stal, een patatkraam en een afhaal-Chinees aan de an dere beweging genoeg. En „gel&chen" dat er soms wordt, „so-óóhéé"'. Vanaf een uur of elf heeft Nel zon, maar op een mooie dag staat het spul al eerder buiten. Een béétje Rotter dammer laat zich toch niet afschrikken door wind en schaduw, „bè-je-gek"! „Ome" Harry bijvoorbeeld wil al vroeg op het terras neerstrijken „laatst heb- ie nog stokbrooje gehaald, met hele rooiekoole d'rln. so-'oóhéé, gelachen!" En: Tante Riet, die komt ook al tijd, net als die Surinaamse gosers daar." Een 'volks' buurtterras, dat Nels Place. Daar kun je nog begroet worden door een tik met een plank tegen je kop, van een kennis die loopt te sjouwen, „omdat-ie mot werreke". En daar zie je bij voorbeeld Harold, jaar of zestien, het terras op komen struinen. „Bèje vroeg?" „Ja, net ontslagen, verslapen." „So-óóhéé:" „Kan mij 't verrotten, ga ik straks lekker zwemmen." „Gelijk heb-ie jongen." Te gen het lunchuur veel mei den ook op het terras, 20, 30 jaar, „van de kantoren". Het is zo'n terras, waar het „blijft druppelen". Men sen strijken er met hun boodschappen, honden en besognes een kwartiertje neer om „effe wat zon" mee te pakken, wat te kletsen en te kijken naar wat er nou allemaal weer langs komt 3chuiven. Joviale Rotter dammers. zwervers, Ma rokkaanse vrouwen met grote tassen en kleine kin deren, Sunnamers, Hindoe- staanse meiden, Turkse mannen één grote door snee van de „gewone" stadsbevolking trekt voor bij. Voor het vierde jaar nu al is „Nels Place" verrezen in die hap uit de straathoek, waar eens Jamin zat en waar volgend jaar weer ge bouwd gaat worden. Aan twee kanten straat, uitzicht op een stukkie „plein" waar de wind vandaan komt, en aan de andere kant de be schutting van een blinde muur. waarop grafitti-jon- gens hun sporen hebben achtergelaten: „Sharp" en „Zip" waren ook op „Nels Place". Wie op Nels terras even de rug wil rechten (want zo gemakkelijk zitten de stoeltjes op den duur ook weer niet), wordt hoog op de blinde muur gezellig ge confronteerd met een ge schilderde kernoorlog: „Apocalypse Now". Echt een terrasje om even lekker uit te blazen dus. Maar of die kernramp haar nu letterlijk boven het hoofd hangt of niet. Nel blijft lachen en bedient haar klanten vlotter dan de wind: „so-óóhéé"! En wie geen tijd heeft om te zitten, loopt even naar de oude bus, kiept in drie slokken een pils naar binnen, en gaat verder zijns weegs. Bij Nel kan alles. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het zal nog minimaal vijf jaar duren voordat de Nederlandse zie kenhuizen voldoen aan de nieu we voorschriften voor de steri lisatie van ziekenhuis-appara- tuur. Dit stelt apotheker R. T. van Dellen, hoofd van de afde ling Centrale Sterilisatie van het Rotterdamse Sint Clara Ziekenhuis. „De aanbevelingen die de Geneeskundige Hoofdinspectie van de Volksgezondheid doet in haar rapport over de sterili satie van zlekenhuisappartuur vormen in feite een open deur," stelt Van Dellen. Volgens deze week gepubli ceerde onderzoeksresultaten wordt er door ziekenhuizen .gesjoemeld' met die sterilisa tierichtlijnen, sterilisaUeappa- ratuur zou niet voldoen aan de kwaliteitsnormen en op grote schaal worden weggooi-instru- menten opnieuw gebruikt. Van de jaarlijks ongeveer anderhalf miljoen ziekenhuis behandelingen treden in onge veer 110.000 gevallen infectie op. In acht percent van die ge vallen moet volgens de Inspec tie de oorzaak worden gezocht in een gebrek aan hygiene in de ziekenhuizen. ACHT WEKEN LANG GEZELLIG ZO'N VEELZ ...KRANT IN HUIS VOOR EEN SPECIALE ZOMERPRIJS: SLLüHfS ƒ29,70! (NORMALE PRIJS: 39,60) 'MSm STUiJR MIJ ACHT WEKEN LANC VRIJBLIJVEND HET VRIJE VOLK VOOR DE SPECIALE ZOMERPRIJS V AN 29,70: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Het Vrije Volk, t a.v. Abonnementenadministratie, nu l±^mm im hk ski wSf

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1