de vlucht voor hitte Gemeentebelangen blijft actief Buiten de rent voor Veste Afrika Hafkamp: niet discussiëren Exclusieve meubelen en keramiek op Lange Haven Vlaardings bezoek aan Eilijlpijnen: 'Tien kinderen spelen naast de doodkist' *5 ËÉSmmmm Thuis»* en toch inbraak Vierdaagse voor fietsers 300 gulden voor blinden ■SBH WÈÈm y s 4mèSi11111HK* wmm ws - Aparte aandacht Mislukt Enquête „Niet om uit' te houden." En dus sloot filiaalhoofd Ellen Franke gistermiddag persoonlijk de twee toegangsdeuren van de bibliotheek in de Blauwe Brug. In overleg met directeur Henk Ewoldt had het voltallige personeel van de biblio theekvestiging besloten de boel wegens de enorme hitte in het pand om twaalf uur te sluiten. Maandag al was de tempe ratuur opgelopen tot bijna veertig graden Celsius. Een'papiertje op de deur met de tekst "wegens warmte gesloten" moest het teleurgestelde publiek een verklaring gevem „Wé-wórden: er-gewoon 'ziek van", zei Ellen-Franke even' voordat ze de biblio theek afsloot. De brandende zon en de zinderende hitte hadden vooral hun ef fect op de bovenste verdieping van het bibliotheekfiliaal: Het platte dak en de rijen ramen maakteii van de afdeling studie en volwassenen één ware broei kas. „We werken al met- wisseldiensten. Telkens als je hier weg kan, slaak je een zucht van verlichting", aldus de filiaal houdster. Voor zover békend haddén an dere delen van wijkcentrum De Blauwe Brug hoegenaamd geen last van de hitte'f Klokslag: twaalf, het heetst van de dag, sloot:filiaalhoofd Ellen Franke, de deuren Van haar bibliotheek. .Wegens-war.mte gei sloten. (Foto: Eggermont) Sponsors Hafkamp komt niet: verhinderd of gezichtsverlies? (Foto: Ed Eggermont) Winkelboulevard ■hrmmv mmm ÜH i, >i .mmdm:- HET VRIJE VOLK schiedam v'in'-:"ij WOENSDAG 18 JUNI 1986 'V/ivWs Vrouwen willen presentiegeld (Van een onzer verslaggeefsters) ■iSCHIEDAM Er moet een emancipatiecommissie komen, door de gemeenteraad ingesteld, met beslissingsbevoegdheid. De zestien nieuwe commissieleden zouden ieder 45 gulden presentie geld; per vergadering moeten ontvangen. Dat schrijft de Stich ting Schiedamse Vrouwenemancipatie Organisatie (SVO) deze week in een brief aan de gemeenteraad. Wijnker legt uit: „Het onder deel emancipatie dient binnen elke portefeuille aparte aan dacht te krijgen. Wij stellen voor dat er op iedere gemeen telijke afdeling een ambtenaar aanspreekbaar of verantwoor delijk wordt gesteld ten aan zien van emancipatie." ,;Veel vrouwen zetten zich vrijwillig in om de positie van vrouwen te verbeteren. Zij hebben niet gekozen voor een achterstand op diverse terrei nen. Zij moeten zich veel in spanningen getroosten op pri vé gebied zowel als in het openbare leven. Deze vrouwen hebben recht op een kieine fi nanciële vergoeding. Deelne mers aan andere adviesorga nen krijgen dat ook," vindt het SVO over de in te stellen ad viescommissie. Deze. door ht SVO 'brede emancipatiecómrnissie' ge noemde groep SVO-vrouwen, ambtenaren en de gemeentelij ke beleidsmedewerkster eman cipatie, moet het zogenoemde 'facetbeleid te stimuleren. lEmancipatiewerkster Vera In i9gi heeft de gemeente ge probeerd een brede werkgroep emancipatie van de grond te krijgen. „Dat }s mislukt, om dat de deelnemende vrouwen vonden dat ze te weinig echte inbreng hadden. Verder wer den er steeds vergaderingen afgelast of juist weer bijeenge roepen wanneer het de werk groepleden van de gemeente lijke afdeling Cultuur, Sport en Jeugdzaken uit kwam. De ver gaderstukken kwamen vaak niet aan, waardoor de werk groepleden de vergaderingen niet konden voorbereiden," staat te lezen in de uitgebreide brief aan de gemeenteraad. Uit een enquête is inmiddels wel gebleken dat alle betrokke nen een emancipatiecómrnis sie willen waarvan ambten aren deel uit maken. De voor-, keur van de SVO gaat uit naar een zogenoemde ex artikel 62 commissie. Een ex artikel 62 kan een beroep doen op ambte lijke hulp. Een ander motief om te kiezen voor een advies commissie ex artikel 62.is het feit dat er geen raadsleden of een wethouder deel uitmaken. „Wij denken dat onze adviezen zwaarder zullen wegen, omdat de commissie wel door de ge meenteraad wordt ingesteld," aldus Vera Wijnker. Het SVO vraagt de gemeen teraad om alle vrouwenorgani saties in de stad op de hoogte te stellen van hun voorstel. Het SVO heeft burgemeester drs. R. Scheeres gevraagd als coör dinator op te treden. SCHIEDAM De politie ke partij-Gemeentebelangen, die bij de raadsverkiezingen niet aan de bak kwam, wil niet in de vergetelheid gera ken. De partij is van plan el ke week een spreekuur te houden waarin aanhangers hun problemen kunnen mei- den die door. departijleden weer worden „doorgespeeld" naar de juiste instanties. Volgende .week dinsdag avond is het eerste spreek uur, in de Tcerstoofvan ze ven tot half megenr ,-,Op onze lijst werden 762 stemmen uitgebracht. Zoveel kiezers mogen niet worden teleurge steld" zegt Jan Hagendoorn in een verklaring. „We ne men volgende keer weer deel aan de gemeenteraadsver kiezingen." Gemeentebelangen werd enkele maanden geleden op gericht door een aantal onte vreden CD A-aanhangers on deraanvoering van Wlm Schenkelaars. De groep bleef landelijk het CDA trouw, maar wilde plaatselijk ande re prioriteiten stellen. Onder de „dissidenten" bevond zich ook Ru Hartog die toen nog in de, gemeenteraad zat voor het CDA. Hij werd ge royeerd. Gemeentebelangen voor spelt dat bij alle commissie vergaderingen en bijeen komsten van de gemeente raad een vertegenwoordiger aanwezig zal zijn. Indien no dig wordt van het spreek recht voor het publiek, ge bruik, gemaakt. SCHIEDAM Sport Aid for Africa, dat vorige maand over de hele wereld werd gehouden, krijgt komende zaterdag een vervolg in Schiedam. Scholen gemeenschap Buiten de Veste houdt dan een World Runners Prestatieloop. Het ligt in de be doeling om met het sportieve evenement minstens tiendui zend gulden in het laatje te krijgen. Met dit geld moet een ontwikkelingsproject in Kenia worden gefinancierd. Het betreft een boerderij voor de Masai-stam in het dorp Lemek, ongeveer twee honderd kilometer van de hoofdstad. Op deze modelboer derij moeten de nomaden van de Masai-stam de akkerbouw onder de knie krijgen. Het pro ject is een initiatief van de Stichting Mensen in Nood en kost in totaal zo'n 30.000 gul den. Een scholengemeenschap in Heerlen is Buiten de Veste al voorgegaan en heeft de eer ste tienduizend gulden bijeen gelopen. Dat de prestatieloop in Schiedam niet samenvalt met het wereldwijde SportAid komt door tijdgebrek. In ja nuari al begon de school met de voorbereidingen voor het evenement. Op dat moment wasde datum voor Sport Aid nog niet bekend maar moest wel een Schiedams tijdstip worden vastgesteld. f Sponsors spelen een belang rijke rol bij het welslagen van de loop. Elke deelnemer kan zich door een geldschieter la ten sponsoren, Op het deelne- ;mersformuIier kan worden 'aangegeven hoeveel er per ki lometer die de deelnemer MAASSLUIS In Maassluis begint dinsdag 24 juni de fiets vierdaagse. .Wie de avondvier daagse'uitfietst (van dinsdag tot en met vrijdag),'krijgt een médaille. De start is steeds om zeven uur 'a avonds bij de WV, Koningshock in Maas sluis en de afstand is 25 kilo- metér 'pér avond.Een - start kaart. kost vijf gulden (voor- verkoop tot en met maandag ddi bij dé VVV) en zes gulden op. 'dinsdag. De - afzonderlijke routebeschrijvingen pér avond kosten twéé gulden per. stuk. loopt, betaalt wordt. Verder gaat het inschrijfgeld van 2,50 per persoon voor honderd procent naar Kenia. Buiten de Veste heeft de eerste duizend gulden ai binnen dankzij de re clames in het programma boekje. Ook leerlingen van de scho lengemeenschap zelf doen uiteraard mee. De klas die het hoogste bedrag bij elkaar rent, krijgt een feestavond aangebo den. Deze bonus is afkomstig van de ouderraad. De Schiedamse World Run ners kunnen kiezen uit vier af standen: 3, 5, 10 en 15 kilome ter. De start van de eerste twee afstanden is om half twee 's middags. De twee lagere be ginnen om half drie. Tot een half uur voor de start kan men zich aanmelden. Buiten de Veste geldt als startpunt en ligt aan de Van Leeuwenlaan 3. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wethouder Luub Hafkamp (welzijn) doet niet mee aan dé publieke dis cussie over het opbouwwerk die de bewoners vereniging in Zuid wil houden. In een verkla ring zegt de bewonersvereni- ging dat Hafkamp'niet op haar uitnodiging is ingegaan. Vol gens Dienie Nesse, voorzitster van de vereniging, was Haf kamp bang zijh gezicht te ver liezen in de discussie: „Hij had volgens zijn zeggen toch-al de naam het opbouwwerk om zeep te willen brengen waard oor hij er geen goed aan zou doen alleen maar af te gaan," zegt ze in de verklaring. De wethouder was op de discus siedatum, volgende week don derdag, verhinderd door ande re afspraken. De bewonersvereniging zegt het wegblijven van Hafkamp te betreuren maar is geenszins uit het veld geslagen: „On danks dat we het jammer vin den. zijn we bereid met de poli tiek te gaan praten. Als er maar iets gebeurt. We juichen elke stap op weg naar goed op bouwwerk toe," aldus de ver klaring. Het lag in de bedoe-_ ling dat Hafkamp zijn beleid van de afgelopen jaren zou verdedigen voor een vier leden tellend panel. Daarin hadden ondermeer zitting een journa list en leden van de werkge versorganisatie in'het opbouw- werk, het SIVOS. Inzet van de debatten, die nü zonder 'de wethouder gevoerd 'zullen worden, is de nóg im mer voortdurende impasse in het opbouwwerk. Twee be roepskrachten, Armand van Puyvelde én Gerard van Put ten, zijn voorgedragen voor de twee vacatures maar nog steeds niet in dienst genomen. Een knallende ruzie in het be stuur van het SIVOS gaf de ge meente een reden om de twee voorlopig nog niet op de loon lijst te laten zetten en de subsi diekraan dicht te houden. Begin dit jaar stapten de vertegenwoordigersvan Nieuwland en Centrum uit het SlVOS-bestuur. Hoewel dit nooit keihard is genoemd, was de voordracht van Armand van Puyvelde dé reden daar voor. De meerderheid wilde Van Puyvelde aannemen. Hij was tot vorig jaar de opbouw werker in Zuid. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Binnen drie maanden staat er een pandje minder leeg, ongebruikt en on bewoond aan de Lange Haven. De Schiedammers An van den Brand van galerie 't Koets- huys en Nol Heuvelhorst van het gelijknamige architecten bureau gaan op Lange Haven nummer 83 een winkel in ex clusieve kantoormeubelen en keramiek openen. „Het idee ontstond een week geleden. Van de eigenaar van het huls hoorde ik dat hij graag wildé verhuren. Ik sprak erover met Nol, die ik ken uit het koffiehuis de Kof fiepot aan de Hoogstraat. Hij heeft hiervan de inrichting ge daan," vertelt de galerie-houd ster An van den Brand enthou siast. Nol Heuvelhorst vult aan: „Tja, de zwarte vloerbedek king is al besteld. Wij kregen afgelopen donderdag de sleu tel. Dit weekeinde ruimden we het huis leeg. Nu gaan we ver ven, schilderen, muren uitbre ken en inrichten." An van den Brand beheert sinds drie jaar galerie, 't Koetshuys aan de Lange Haven 73. Zij kijkt bij het nieuwe pandje naar bin nen. „Wij, Nol en ik, kunnen el kaar de bal toespelen. Ik ga de winkel doen. De winkel gaat van dinsdag tot en met zater dag van 12 uur tot 6 uur open", aldus An van den Brand die de Schiedamse Hanneke Wens- veen bereid heeft gevonden de winkel te gaan 'draaien'. Nol Heuvelhorst is architect. Hij krijgt vaak verzoeken om na een verbouwing of na nieuwbouw een gebouw in te richten; Nol: „Heel regelmatig komt er vraag naar meubels. De mensen willen niet alleen advies over vloerbedekking, kleur van de muren, maar ook .over de vorm van de verlich ting en de meubels. Uit erva ring heb ik geleerd dat de ie- vertijd van tafels, bureaus en kasten heel lang is. Zo ben ik noodgedwongen begonnen met het zelf ontwerpen van meu bels."- Nol Heuvel horst en An van den Brand voor het pand Lan ge Haven 83 waar zij een winkel in ex clusieve meu belen en kera miek gaan be ginnen. (Foto: Ed Egger- mont) An van den Brand:„In het winkelpandje, dat geheel in Nols stijl wordt ingericht in wit en zwart, komen zijn meu bels te staan. Op die meubels zet ik dan weer mijn keramiek te koop. De kunst krijg ik van de kunstenaars in consignatie. Dat heeft grote voordelen, voor de makers zowel als voor mij. Wanneer een stukje kera miek 'niet loopt' dan geef Ik het retour. Zo kunnen klanten, die in de galerie 't Koetshuys. niets zien van hun gading, te recht in het nieuwe winkeltje." De afgelopen week produ ceerde Nol Heuvelhorst een folder met foto's van het meu bilair dat hij levert. Nol: „Ik verkoop onder de naam Ofidd (Office for Interior design and decoration) meubelen van de fabrieken Fantoni, Kusch en co, Hilie en Hoffmeister. En werk uit eigen collectie uiter aard." Het pand Lange Haven 83 is het buurhuis van de edelsmid Rob van der Ham. Rob is opge togen over de vestiging van de nieuwe winkel aan de haveri; „Het wordt een mooie winkel boulevard langs èen druk punt," lacht An van den Brand, terwijl zij overlegt met Nol over het buitenaangezicht van het huis. „Het pand ziet er prima uit, alleen de voordeur heeft een lelijke kleur. Misschien komt er een raam in," vertelt Nol. Binnen wordt de gehele ruimte uitgebroken. De gang wordt bij de 'winkel' getrokken en een tussenmuur verdwijnt. De mu ren en plafonds worden wit. Over de toepassing van een kleur in de inrichting is het duo het nog niet eens. „Wij zijn twee doordouwers. Dus wij ko men er wel uit," vindt An. Nol lacht: „Ik vind natuurlijk dat ik een geweldige smaak heb. Alles wordt overdacht Het wordt een prachtige show, room." VIAARDINGEN Drie wonln- gen aan de Anna van Buren-s straat en de Philips Willem straat hebben ongewenst be-. .V zoek gehad. In alle gevallen - waren dé bewoners thuis ten tijde van de inbraak.. Bij twee woningen werd de achterdeur geopend met een valse sleutel. Bij de derde Woning gebeurde dat ook, maar kwam men niet verder, omdat er extra sloten op de deur zaten. Wel werd geprobeerd de deur te force- ren. De buit bestond uit giro bescheiden en 100 gulden. Het warme wéér van de afgelo pen dagen maakt het inbrekers wel erg gemakkelijk bun slag te slaan. In Maassluis stonden bij woningen aan de Ijsvogel- straat en het Burg. Domisse- plein resp. de tuindeur en de balkondeur open. Uil het eer ste huis verdwenen een porte monnee en enkele pakjes shag, uit hét tweede twee geld kistjes met klein geld en enke le girobetaalkaarten; Uit dé etalage van een foto zaak aan de Nieuwstraat zijn een camera.en enkele zoom lenzen ter waarde van 3500 gulden, ontvreemd. Tenslotte were, bij hei piassengebied aan de Schenkëldijk een surfzeil tér' waarde van 600 gulden ont-'-w vreemd. VLAARDINGEN De Neder- lanse Vereniging van Blinden en Slechtzienden heeft van-i daag een cheque van 300 gul den gekregen van de Vlaar- dingse openbare basisscholen, die aan een project van de ver eniging hebben deelgenomen. Het geld is bestemd voor de produktie vsfn een voorlich tingsfilm. De overhandiging vond plaats tijdens een evaluatiegesprek over het project, waarbij blin- den en slechtzienden begin dit jaar Vlaardingse basisscholen1 bezochten. Zo maakten de leerlingen kennis met allerlei hulpmiddelen voor blinden en slechtzienden en ze kregen een film te zien over blinde kinde ren. Het is de bedoeling het project om de 1 2 jaar te her halen. V .s; A.'- jst-stftu'.! De 25-jarige yiaardin- ger Dirk van Campen-.. hout beschreef gisteren inHet Vrije Volk zijn indrukken van de eerste dagen van, zijn 47-daag- se reis door. de, Filippij nen. Hij kwam aan op een mooi vliegveld, zag het bedelend volk langs de wegen dwalen en be keek foto's van gemar telde lijken van vrij-, heidsstrijders. „Plotse ling drong het tot me door hoe Instabiel de'po litieke situatie hier. nog altijd is," zei Dirk in zijn verslag. Van Campenhout be-, zocht van 21 april tot 9 juni de eilandengroep in het kader van het vriendschapsverband tussen Viaardingen en de Filippijnse vissers- stad Bacolod City. Hij maakte de trip in op dracht van de stichting Viaardingen voor Ont- wikkelingssamenwer- king en bewustwording (VLOS). TON DAMEN sprak met Van Campenhout op basis van dagelijks bijgehouden aantekenin gen, waaruit de ontwik kelingswerker een dag boek zal schrijven voor de VLOS. Vandaag DEEL 2: 'Duizenden mensen 'dié moeten .leven op een vuilnisbelt." MANILA, 23 april 1986 '.„Na mijn' aankomst slé: pen mijn vakbondsvrienden' me letterlijk overal naar toe. Het schérpst herinner ik me nog het bezoek aan Smoky -Mountain. Een reu- zewuilnisbelt, waarop enke le duizenden mensen wo nen. Ook" hun hutten, aan el kaar geklonken golfplaten, staan bovenop de belt. De bewoners werken in 'het vuil. Ze pakken, eh pick up plastics, cans of softdrink, eh, ja ik blijf steeds maar in het Engels praten— En fin, ze verzamelen plastic. Cola-blikjes en dergelijke. Als ze grote hoeveelheden hebben opgeslagen verko pen ze het gesorteerde af val. De stank is er ondrage lijk. Amerikanen, die er ook hebben gekeken kregen di rect een nervous-break down. eh; een zenuwinzin king. Wassen en drinken uit de gitzwarte rivier, terwijl een mist van rook boven de belt hangt. Het deed me walgen en kokhalzen. Lan ger dan een half uur kon ik het er niet uithouden. Smo ky Mountain is een typisch produkt van de Filippijnse ongelijkheid." sj<Jr "h iI' - /r- j'yïvï BACOLOD CITY 26 april - 7 mei 1986 r „Het welkom In Bacolod City waarmee Vlaardin- gen een vriendschapsband heeft is vrolijk. Ik word opgewacht door rijen vis sers met spandoeken "Wel-'* come Dirk van Campen-1; hout". Waar heb ik dat aan 'verdiend? Ook hier volgend weer de talloze bezoeken'' aan hulporganisaties, sui-/ kerplantages waar men-"*, sen voor twee gulden per '1 dag hard moeten werken en zo meer. Oh ja, dan be-*''* zoek ik ook nog de plantage Santa Angela, en laat daar de 1.265 gulden achter die"' de Vlaardingse basisschool 't Ambacht bij elkaar heeft»» -gebracht. Tussendoor- een avondjei: naar een nachtclub. "Alle"' meisjes' in: hooggesloten- kleren, maar zo sexy ont--* worpen, dat-ik toch nog op—' gewonden raak. Het doet"'- me denken aan die nacht in Rome toen ik voor het eerst in zo'n club terecht kwam.-: Een gevoel van niet op de.; juiste plaats te zijn. Op woensdag 7 mei ben ik in Escalante; de plaats van'- 't Escalante-incldent, waar bij 21 mensen werden dood?, geschoten door pro-Marcos- aanhangers. Ik logeer in het klooster van de Karme-.y lieten. Er wonen uitsluitend.- Nederlandse priesters. Kar?»? meiiet Harry Bloemen ont- -j fermt zich over mij. Op eenKi ochtend wekt-hij me. Even-.,, to biess a death, eh, een do-c r de zegenen. We klimmen in,,, f zijn oude rammelende Ke}vu ver en rijden twintig minu-- •ten over losse stenen. Kq-;,- men we bij- bamboehutten,,. - op palen met palmbladeren. "Old Escalante," zegt Har- ry. We klimmen.in zo'n,hut. Midden in de woonkamer staat een kist. t*. Ongeveer tien kinderen t spelen rond de kist. Door het ruitje van de deksel zie ik een meisje. Ze is 17 jaar oud en is een week dood,,, wordt me verteld. Ze zeg-£ gen me niét hoe ze heet en" ik durf het niet te vragen. Ook durf ik mijn camera niet te richten, al zou ik het graag willen. Ze is overle den omdat haar ouders geen geld hadden voor in fuus en bloed. In het zieken huis wilde het medisch per soneel niets voor haar doen. „Slachtoffer van hét sys teem," zegt Harry. Hij haalt wijwater uit een flesje en sprenkelt het over de kist. De ouders van het meisje zijn vrolijk. Hun dochter is naar een betere wereld. Haar zusjes dansen in de kamer. Een dode zijn - ze wel gewend. Het leven is niets waard." Morgen: aflevering 3 en slot. „Filippijnse autoritei? ten en Nederlandse snij- .bloemen."

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1