Wederopbouw om half tien? m Illegaal vissen neemt toe Aanpassingen mogelijk in Witte Dorp 'POPMUZIEK... OOK VOOR JOUW? BEREIKT 12-JARIGE KINDEREN liF-^ Een baan naar 50.000 gulden Is van de baan Kortaf Programma CJV-feest ■mm 4e-W6 I#:'rnrnm :?>v-'!^ r*- *>y (Van een onzer verslaggevers)' SCHIEDAM Schiedam :heeft sinds vanmid dag officieel, een Educatief Centrum voor Volwas- senen (ECV)-t Wethouder Luub Hafkamp opende ,het;ECV dat is gevestigd in het MCM de Groot huis aan.de-Stadhouderslaan. Lang zal, het cen trum vermoedelijk niet gevestigd blijven in dat pand: Coördinator Henk Tiggelhoven is met biblio- theekdirecteur Henk Ewoldt al overeengekomen dat-het centrum wordt ondergebracht in de nog te bouwen nieuwe bibliotheek. "We zitten nu buiten de looproute," verklaart de coördinator. Aangehaakt Henk Tiaaelhoven ziet zittend op het puntje van een nieuw aangekocht bureau in het MnSaSintZ glote vZdell: „Vro Nu worden we gedwongen om te overleggen. (Foto. Ed Eggermont) 'z2'< Open School Excursies Kees van Kralingen, met de toet sen op zijn schoot en Auke Pol, de gitaar losjes onder de arm, in het buurthuis waar zij popmuziek zullen doce ren. (Foto: Ed Egger mont) Slopen Een maquet te van het plan van De Leij. (Foto: De Leij) Links Paul de Leij, naast hem Jan Geus- kens, pro jectleider. (Foto: Rob Comelder) Robbeneiland <-*r HET VRIJE VOLKl Cvi*. ¥3.' v r? i» c k r1,?jK' '*-•<*>„ *T X - '-b* a%a w ..t VRIJDAG 20 JUNI 1986 i Feitelijk is het centrum maanden geleden al voorzich tig begonnen met werken. Dit had dan voornamelijk betrek king-op het inrichten van de verkregen ruimte: „We hebben gewacht met de officiële ope ning tot iedereen er was en al- les'op z'n plek stond," legt Tig gelhoven uit. „Van de week zijn-de laatste meubels uit de Trechter hierheen gekomen. We wisten niet precies wat we zouden krijgen en moesten dus wachten met het aankopen van nieuwe spullen." Het educatief centrum moet uitgroeien* tot het zenuwcen trum van vrijwel alle cursus sen-die er in de stad worden gegeven. Als organisatie geeft het ECV slechts een beperkt aantal- cursussen, voorname lijk taalcursussen. Verder zijn elf ,-organisatie bij het ECV "aangehaakt". Mensen die aan kloppen. -voor een opleiding kunnen worden verwezen, krij- gen informatieover prijs en inhoud en kunnen meteen wor den ingeschreven. De instan ties, variërend van de- stich- ting ABC taalcursus tot Vrou- ,wen oriënteren zich in de sa menleving, blijven zelf verant woordelijk voor het geven van de lessen. - „Vroeger - was het cursus werk versnipperd," zegt Henk Tiggelhoven die tot aan de op heffing begin dit jaar in dienst was bij de-Schiedamse Ge meenschap (SG) en daar het cursusdeel(VNO) onder zijn hoede had. „Voorheen werd.ik ;aan de lopende band gebeld door mensen,die zich wilden opgeven voor een., cursus die wij niet gaven. Dan moest ik ze verwijzen maar dat snapten er-een hoop niet. De cursus stondtenslotte in hetzelfde boekje aangekondigd en in de krant onder-dezelfde kop. Het was verwarrend. Nu kas ik in principe iedereen die zich aan meldt al Is het voor een andere organisatie dan het EVC,--wel inschrijven." In het ECV zijn vijf richtin gen samengebracht: culturele minderheden, mensen, zonder werk (Trechter), vrouwen edu catie, alfabetisering en de al- gemene 'educatie van de Schie damse Gemeenschap. Elk van de richtingen levert één lid voor het ECV-bestuur dat ver der een zevental adviseurs telt. Voorzitter is Hans Olde Mon nikhof die bij het Openbaar Li chaam Rijnmond met educatie is bezig geweest. „Het grote voordeel is dat we nu gedwongen worden om als instanties onderling met el kaar te overleggen. Vroeger richtten we ons op afzonderlij ke groepjes. Nu is er overzicht. Er kan ook beter nagegaan worden waar behoefte aan is," vindt Tiggelhoven. Het ECV zag niet .zonder slag of stoot het levenslicht. Het overhevelen van de Trech tercursussen naar de Stadhou derslaan bleek later het begin van het einde voor het werkio- zenproject. Velen zagen de ver huizing van de VNO-afdeling als onderdeel van de omstre den ontmanteling van de A'ys Schiedamse 'Gemeenschap. „Het heeft niets te maken met de opheffing van de SG," zegt Tiggelhoven echter. „Ik heb in '79 al aangedrongen op een verzelfstandiging van het-cur suswerk." Het ECV hoopt volgend jaar met een uitgebreid cursusplan op tafel te komen. Hierin moe ten oplossingen worden aange dragen voor knelpunten in het cursuswerk die er volgens Tig gelhoven nog genoeg zijn. „Een voorbeeld is de prijs. Voor mensen met een uitke ring zijn sommige cursussen gratis .maar andere weer niet. Dat is heel verwarrend. Ons idee is basiseducatie (lezen. - ROTTERDAM De noorde lijke rijbaan van de Abram van Rijckevorselweg zal met ingang van vanavond 20.00 tot en met maandag 30 juni wor den afgesloten. De verkeers maatregel wordt ten hoogte van de Burgemeester Oudlaan genomen en houdt -verband met de aanleg van tramsporen en asfalteringswerkzaamhe- den. Het verkeer in beide richtin gen zal over de zuidelijke rij baan worden geleid. Het is raadzaam de Abram van Rijc kevorselweg zoveel mogelijk te mijden. O— MJ I. M. A 'X&ï/S The Ditch is dicht maar uit "officiële" stukken nog lang niet verdwenen. Her en der worden optredens van Barend Petersen nog aan gekondigd alsof de saxofo nist inderdaad zaterdag in het door waterschade ge teisterde jazzcafé staat. De Ditch moet echter zelf ook nog wennen aan de gedwon gen vakantie na de hevige brand die de verdieping bo ven het café aan de Korte Haven in as legde, getuige deze advertentie in een huis-aan-huis-blad deze week. "Wegens brand geslo ten. Tot nadere aankondi ging zullen wij aan de wer- deropbouw van onze jazz club werken," staat er te le zen. Bij de volgende zinsne de worden de wenkbrauwen gefronst: "Aanvang 21.30 en "verder zijn wij geopend iedere week van donderdag-tot zondagavond Gemakzucht van de advertentiemakers zal te grondslag hebben gelegen aan deze even komische als droevige fout. De clichés van vorige advertenties werden vermoedelijk klak keloos overgenomen. schrijven, rekenen enz.) gratis te stellen. Daarnaast de be roepseducatie voor tien pro cent betaalbaar te stellen en de meer luxere lessen evenredig in prijs te laten stijgen. Nu is er een willekeur. Het werkt heel gek. Een instantie krijgt een bepaald budget. Als iemand met een uitkering zich op tijd aanmeldt, krijgt hij nog voor niets les. Iemand die te laat is moet wel betalen Andere knelpunten die Tig gelhoven nu al signaleert zijn de soms gebrekkigè aanslui ting van de ene op de andere cursus en het feit dat jongeren niet echt inspringen op het aanbod aan cursussen. „Als be leidsmensen hebben we voorlo' pig nog de agenda's vol," aldus Tiggelhoven. Omdat het MCM de Groot huis toch al voor cursuswerk werd gebruikt, hoefde de vesti ging van het ECV niet gepaard te gaan met een dure verbou wing. Alleen het administratie kantoor en de hal kregen een face-lift: een likje verf, nieuwe bureau's en een balie. De yoor- deur werd beveiligd -met' een camera en een tv-toestel in het kantoor. Verder beschikt het ECV over vijf lokalen waar les kan worden gegeven. Ook de stichting Huishoudelijke Voor lichting en. het zogenoemde BKE-project (beroepsonder wijs voor volwassenen) maken van het pand gebruik. Omdat er bijna niets is ver bouwd, is het voor Tiggelhoven geen echt probleem om naar een nieuw onderkomen in de te bouwen bibliotheek te verhui zen SCHIEDAM Ille gaal vissen neemt in Schiedam steeds grotere vormen aan. Tot deze -conclusie komt de hen- geisportvereniging Schiedam en Omstreken. De eigen controleurs van de vereniging komen steeds .vaker vissers te gen 'die zonder enkele vergunning aan de wa terkant hun sport en hobby bedrijven. De ille gale vissers profiteren daardoor zonder mee te betelen van het werk dat de vereniging doet. Als na herhaaldelijke ver- zoeken de betrapte hen gelaars nog niet willen meewerken, geven de controleurs de hoosdoe ners aan bij de politie. Deze heeft de mogelijk heid bekeuringen uit te delen. Vissers in Schiedam hebben minstens twee vergunningen nodig. De landelijke viskaart en een plaatselijke vergun ning die door de vereni ging wordt uitgegeven en ƒ2,50 kost. Dit laatste is een voorschrift uit de Visserijwet. De op brengst van de vergun- ningverkoop gaat ge deeltelijk naar de hen gelsportvereniging. Volgens Sleeuwenhoek gaan de eigen contro leurs van de vereniging niet als boemannen te keer als zij iemand „be trappen". „Er zijn altijd wel mensen die zich ver gist hebben. Aan de an- ,dere kant heb je ook van die volhouders die per se geen vergunning willen kopen. Als een vriende lijk verzoek niet helpt, halen we er de politie bij. En dat helpt wel want de bekeuringen lo pen in de tientallen gul dens." Sleeuwenhoek wijt het niet kopen van de vereiste vergunnin gen aan „laksheid" van de hengelaars. „Ze den ken dat het nog steeds zonder kan." Niet voor alle wateren in Schiedam is een ver- gunning,:yan de vereai- r, ging nodig. In de haven, omschreven als vlot en bevaarbaar water, kan met één hengel zonder permissie de dobber worden uitgeworpen. De landelijke viskaart is hier wel van toepassing. De viskaart is verkrijg baar bij het postkantoor. De vergunning van de vereniging wordt bij en kele sportzaken ver kocht. HOEK VAN HOLLAND Hoek van Holland hoeft geen 50.000 gulden bij te dragen in de kos ten van de strandopspuiting. Overleg tussen deelraadsbe stuurder W. de Groot, deel raadssecretaris F. van Asperen en drie Rotterdamse wethou ders heeft ertoe geleid, dat de aanslag is overgeheveld naar een andere begrotingspost van Rotterdam. Nadat dit voorjaar het Hoekse strand was opgespoten voor gezamenlijke rekening van ge meente Rotterdam en rijkswa terstaat, wilde het Rotterdam se gemeentebestuur van het bedrag van anderhalve ton dat de gemeente moest betalen een bedrag van vijftigduizend gulden ten laste brengen van de Hoekse deelgemeentebe groting. De deelgemeente protesteerde heftig. In de eerste plaats om dat men tot het laatste toe on- De Stichting Educatieve Vrou wen Activiteiten (EVA), voor heen Open School, begint in september weer een cursus. Bij de Open School cursussen komen maatschappijleer, En gels en Nederlands aan bod.' Ook aan andere vakken wordt aandacht geschonken.' De leer lingen mogen zelf uitmaken welke onderwerpen zij bestu deren. In wijkcentrum de Blau we Brug, Bachplein worden de lessen gegeven op maandag en woensdagochtend. In het MCM de Groothuis aan de Stadhouderslaan worden elke maandag- en donderdagoch tend lessen gegeven.'Een, Open Schoolcursus duurt twee schooljaren van 32 weken. Het lesgeld bedraagt 100 gulden kundig was gelaten van de op spuiting, maar vooral omdat In de verordening is opgenomen dat in alle zaken de deelge meente betreffend, vooral overleg dient te worden ge voerd. Vooral dat laatste argu ment werd in een eerder ge sprek met mevrouw Van der .Pol, de nieuwe wethouder van wijkaangelegenheden, breed uitgemeten. Door nu het bedrag van vijftig duizend gulden te schrappen heeft de gemeente volgens Wim de Groot (D66) haar on gelijk toegegeven. Hij hoeft van het Rotterdamse gemeentebe stuur de toezegging gekregen- dat in het vervolg over alle Hoekse zaken vooraf overleg zal worden gevoerd, terwijl achteraf verantwoording zal 1 worden afgelegd wanneer de deelgemeente niet recht streeks bij de zaken betrokken Is.' per schooljaar, en niet 150 gul den zoals het Vrije Volk abu sievelijk vermeldde in een eer dere publicatie. Vrouwen, die een uitkering hebben kunnen prijsverlaging krijgen. De leerlingen'van de openbare basisschool de Singel zijn de 'hekkesluiters' dit jaar van het excursiebezoek aan de Open bare Nutsbedrijven Schiedam. De scholieren bezoeken dins-, dag 24 juni de ONS-kantoren" aan de Van Heekstraat en de Koninginnebrug aan de Voor haven. Het excursie-program- ma werd samengesteld in sa menwerking met het gemeen telijke bureau onderwijsconsu- lent. SCHIEDAM Het programma van het 24-uurs zaalvoetbaltoer nooi en het feest van het 100-jarige Christelijke Jongeren Ver bond van zaterdag 21 juni in de sporthal Margriet ziet er als volgt uit: zaterdag 21 juni i 09.30 uur start kinderspelen met doelschieten op de Schiedamse keeper Bas van Noordwijk 11.30 uur Jeugd Rijnmondband 12.00 uur luchtballonnen wedstrijd 12.05 uur play back John Denver 12.20 uur prijsuitreiking kinderspelen door Sparta-keeper Bas van Noordwijk 12.25 uur play back John Denver 12.35 uur tennis demonstratie N.I.S. 13.15.uur T- turn demonstratie Aliantie .13.45 uun—Wally Prenyll 14.30 uur De Havenzangers - 15.00 uur De Amazing Stroopwafels 15.30 uur Queen Willy and the Willy Boys 16.30 uur Sander, de Glno Vanelli van Henny Huisman 17.25 uur.— Arie Rlbbens 18.00 uur Jessica Hendriks 18.30 uur Anita Meijer 19.00 uur Afsluiting en prijsuitreiking In de sporthal staan stalletjes met diverse activitejten: darts gooien op 12 banen; een reuze sjoelbak: rodeo stier; wedstrijden home trainer-rijden: Rad van Avontuur; super springkussen, bar fin De opbrengst van dit feest ter ere van de honderdste verjaardag van het CJV is bestemd voor het Koningin Wiihelmina Fonds. i Vilavi win/ VLAARDINGEN Ze wa ren er nog een beetje beduusd van. Een snel reclamefoldertje Popmuziek... ook voor jouw?" had hen helemaal gegrepen. Het eerste contact, afgelopen maandag in Buurthuis De Ha ven in Vlaardingen, was dan ook nog wat onwennig voor ze. Maar ze gaven zich op en doen wel mee, in augustus. Twee le raren van de Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord geven dan lessen in pop muziek aan 02- en 13-jarigen in het buurthuis. Het enthousias me van de jeugd is zo groot dat „nog maar drie jongeren geplaatst kunnen worden. „Te weinig kinderen uit deze buurt kloppen aan bij de- mu ziekschool," zegt Erna Loh- man van De Haven. „Ze komen er om een óf andere reden niet toe iets aan muziek te doen. Geld is bijvoorbeeld zo'n re den: Vandaar'dat de muziek school op' de 'gedachte kwam de lessen hij. ons te komen ge: ven voor- drie gulden per Ie-, suur."'t De'cursus is voorlopig nog een experimenteel evenement '«„Maar aisVde opzet slaagt Waar het wel naar uitziet "gaan wé*door," zegt Lohman. Y,mi De' less#*,wordengegeven |£s?£ door Kees van Kralingen (toet sen) en Auke Pol (gitaar). Ze leren de kinderen in zes lessen him instrument (keyboards/ toetsen of gitaar) te verkennen en stellen daarna een popband je samen. Zo leren de cursisten 'samen met andere kinderen te spelen. De volgende twaalf les sen wordt1 aan de techniek van VV>-*x- - de 'leden van de band' gesleu- Dlrecteur Hans Mulder van de Streekmuziekschool hoopt de muziekcursus ook in andere wijken te geven „als dit pro ject slaagt". „Ik kreeg van wet houder Maarleveld (cultuur- red) een nummer van een buurthuis. Dat nummer, heb ik '1^ gedraid en ben tot zaken geko men. Het had ook een ander builrthuis kannen zijn. Nu ko- "men de andere wijken later aan de beurt." De muziek school leent de instrumenten uit aan de cursisten voor de duur van de cursus. „We leve ren een compleet aanbod," zegt Mulder. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het was voor mij een uitdaging om mo gelijkheden te vinden binnen het strakke programma dat de Witte Dorpbewoners hebben opgesteld. Op een aantal pun ten zijn de eisen zeer uitge sproken, maar dat gegeven heb ik juist geprobeerd uit te buiten." De Amsterdamse architect Paul de Ley (43) heeft geen en kele moeite met de vergaande inspraak van de bewoners van het in de komende jaren te vervangen Witte Dorp. Zijn ontwerp voor de nieuwbouw het plan "Damloperplein", werd verkozen boven de plan nen "A" en "J.J.P.-Nieuw" van twee andere architecten. De gemeente Rotterdam trok 50.000 gulden uit voor deze unieke selectieprocedure. De naam van het afgewezen plan, "J.J.P.-Nieuw", is bedoeld als knipoog naar de oorspronkelij-. ke schepper van het Witte Dorp, de bekende architect J. J, P. Oud. Zijn ontwerp werd in 1923-'24 verwezenlijkt op een driehoekig terrein tussen de verbrede Schielandsche Hooge Zeedijk (nu Schiedamseweg) en een nieuwe weg voor door gaand verkeer (de huidige Franselaan). De huizen souden 25 jaar blijven staan, om tijde lijk het hoofd te bieden aan de woningnood die Rotterdam toen al kende. De inspiratiebron voor Oud was het Scandinavische vis sersdorp: een langgerekte drie hoek, waarvan één punt naar zee wees, met in het midden een pleintje. Omdat heifunde ringen te kostbaar zouden wor den, kwam het Witte Dorp op betonnen platen te staan, die direct op de bodem rusten. De 335 hulzen en acht winkelpan den waren toch maar „tijdelij ke voorzieningen", die na ver loop van tijd plaats moesten maken voor een park. Het Witte Dorp bleef echter veel langer bestaan dan de plannenmakers "destijds kon den bevroeden. Na enkele reno vaties, achteraf bestempeld als mislukt, kwam de Dienst Ge meentewerken vorig jaar met •/>rm een rapport, waaruit zonne klaar bleek dat de 250 overge bleven panden er zeer slecht aan toe waren. Sinds de bouw waren de pan den tussen de dertig en veertig centimeter verzakt, wat onder andere leidde tot grote scheu ren in de buitenmuren. De on dubbelzinnige conclusie van het Gemeentelijk Woningbe drijf, de huisbaas, luidde: slo pen en nieuwbouw plaatsen. Minder dan twee weken ia- ter kozen de bewoners, met pijn in hét hart maar ook op gelucht, eveneens voor die op lossing. Echter, alle bewoners moesten de kans krijgen terug te keren in het nieuwe Witte Dorp. Bovendien moest het dorpskarakter van de buurt behouden blijven. Het plein in de wijk moest zeker blijven en hoogbouw was uit den boze. Uit de naam van het plan dat uiteindelijk is gekozen, "Damloperplein", blijkt al dat architect Paul de Ley goed heeft geluisterd naar de wen sen van de bewoners. Ook in zijn ontwerp neemt het plein een centrale plaats in. Toch is het plan beslist geen kopie van het Witte Dorp van J. J. P- Oud, benadrukt De Ley. „Ik heb het ontwerp van Oud heel lang bestudeerd, juist om nieuwe uitgangspunten te vin den. Zijn plan zit heel doortim merd in elkaar, het Is een ty pisch voorbeeld van zijn opvat- tingen. Maar met de normen die in zijn tijd werden gehan teerd, red je het echter niet. Dat is technisch en sociaal ge zien onmogelijk." De Ley heeft gekozen voor een heel andere omgeving van het plein dan Oud. „De bewo-, ners zullen in mijn ontwerp j het plein op een andere manier kunnen benaderen." Het Rob beneiland, een stukje Oud-Ma- thenesse, wordt ook bij net- Witte Dorp getrokken. Op het "eiland",-dat nu nog twee scho-. Jen herbergt, komen 40 bejaar denwoningen. Volgens De Ley; moet het eiland toch enigszins worden afgeschermd van de rest van de buurt. Hij doet dat door op een tussenstuk een plantsoen met een vijvertje in het midden aan te brengen. Voor de nieuwbouw verrijst zal De Ley, voor het eerst, met de bewoners in debat gaan over zijn plannen. Dat die wel licht aan zijn ontwerp gaan sleutelen, vindt hij niet be zwaarlijk. In de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt deed hij er varing op met meedenkende bewoners. „Natuurlijk heeft mijn plan een aantal essenuele onderdelen. Het is niet eeuwig aantastbaar. Als er werkelijk belangrijke uitgangspunten moeten veranderen, zal ik daarover een pittige'discussie voeren met de bewoners.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1