Stoomfeest wordt nog groter Timmerkamp weerstaat zelfs stammenoorlog 1 t Valse telefoontjes over 'ongelukken' Politie op de fiets voor vogelasiel Midzomernacht- strandwandeling ANWB-verkeersprljjs VAKANTIESERVICE A 'Cl mm ijpl f 'Dk »°J v 1 -<■ Uitlaatklep Hr* f4 fcwi HET VRIJE VOLK op uw vakantieadres? A BEZORGING B WEEKKAART KRANT PER POST Ij I 1 I I I I I I I I I I I I I I I I I I 1 I I I I i I (s.v.p. met bfokletters invullen) NAAM: ADRES: POSTCODE: WOONPLAATS: TELEFOON: 0 Voor!:_ huisno: tijdens onze vakantie maken wij ge bruik van de service: (lees eerst de toelichting, daarna duide lijk aankruisen) vakantieadres volledig invullen vakantieadres NIET invullen VAKANTIEADRES: Hotel/Camping: Adres: ONDERBREKING I 1 I I I I I I I I I I I I I I L. Postcode: Plaats: Land: Adres van huisje/caravan/tent op de camping: Vertrek: Thuiskomst: Wilt u deze vakantiebon uiterlijk 3 we ken vóór uw vakantie opsturen in een open envelop, naar Het Vrije Volk, afd. Vakantieadressen, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. (Een postzegel is niet nodig, die betalen wij). - I I I I I I I I I I I I I I I I 1 i i i i i i i i i i i i i i i i i I i i i i i i i i i HET VRIJE VOLK SP- ZATERDAG 21 JUN11986 /-u J mm wmm? Vrijwel dagelijks kom je in kranten berichten tegen over geval len van aanranding, verkrachting en incest. Het lijkt alsof deze vormen van seksueel geweld tegenwoordig vaker voorkomen dan vroeger. In werkelijkheid Is het echter zo, dat dit soort zaken voorheen werd doodgezwegen. Slachtoffers van seksueel geweld konden met hun verhaal vrijwel nergens terecht. Door de èmancipatiè zijn vrouwen en meisjes mondiger gewor den en langzaam maar zeker durven ze voor zichzelf op te ko men. Daarin worden ze door wet (verkrachting binnen het hu welijk is in tegenstelling tot vroeger strafbaar), de politie'(die niet direct meer reageert met "Hebt u geen aanleiding gegeven, mevrouwtje?") én een groot aantal hulpverlenende organisaties serieuzer genomen en bijgestaan. Het Samenwerkingsverband Opvang Slachtoffers Seksueel Ge weld Nieuwe Waterweg-Noord bijvoorbeeld bracht onlangs de brochure "Aanranding en verkrachting, blijf er niet alleen mee rondlopen" uit. Het doel van deze uitgave is om aan slachtoffers informatie te verstrekken, waardoor de drempel om aangifte te doen bij de politie en hulp te zoeken wordt verlaagd. De folder is inmiddels op een groot aantal plaatsen in Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis verspreid. s Per jaar worden In deze drie Waterweggemeenten ongeveer veertig aangiften gedaan van aanranding of verkrachting. De politie doet bij iedere melding steeds een beroep op de bij de gemeentelijke Gezondheidsdienst (GGD) werkende artsen, die deeruitmaken van het Samenwerkingsverband. De te hulp gesnelde arts praat in zulke gevallen met de vrouw of het meisje en onderzoekt haar tevens op mogelijke verwon dingen. Hén van die GGD-artsen is Marianne Soors. Zij Is schoolarts in Maassluis. Tijdens wachtdiensten in de avonden en in de weekeinden kan zij door de politie uit Schiedam, Vlaar- dirigen en Maassluis worden gebeld, om hulp te verlenen in geval van aanranding of verkrachting. (Van een onzer verslaggeefsters MAASSLUIS "Per jaar doen ongeveer 40 meisjes en vrouwen uit Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis, die zijn aangerand of verkracht^ aan gifte bij de politie. Op basis van gegevens en aantallen van verschillende hulpverlenende instanties, weten wij .dat dit- slechts het topje van de ijsberg is. En dat geldt niet alleen voor deze regio, ook elders tref je die grote verschillen In'aan tallen aan.'als het gaat om de ze twee vormen van seksueel" geweld. s „Ik denk dat de slachtoffers, die hun mond open doen, of erg flink óf heel erg radeloos zijn en-niet weten wat ze met die afschuwelijke gebeurtenis aan moeten. Wij, van het Samen werkingsverband, vinden dat je er niet alleen mee moet blij ven rondlopen. Wij vinden dat je jezelf/ als slachtoffer, alle kans moet geven om de aan- randing of verkrachting te verwerken, zodat er een streep onder kan worden gezet en dat je verder kunt leven." Dit -zegt de Maassluise arts Marianne Soors. Ze steekt,niet onder stoelen of banken dat het contact met slachtoffers van seksueel geweld haar', on danks de beroepsmatige hou ding die zij aanneemt, wel de gelijk raakt. Zij licht deze uitspraak toe met: "In de brochure, die wij hebben geschreven, wordt de nodige informatie over het me disch onderzoek, de gang van zaken bij de politie en justitie en adressen voor hulp, vrij za kelijk weergegeven. Dat is ook goed, denk ik. Bij de directe confrontatie met een slachtof- slachtoffer moet aangifte doen' GGD-arts Marianne Soors, hulpverleenster voor slachtoffers van seksueel geweld,. „De bekende gege vens over verkrachting en aanranding zijn slechts een topje van de ijsberg." Foto Ed Eggermont fer ben je weliswaar in de alle reerste plaats arts, maar je bent ook mens. Over dit aspect heb ik het ook wel met mijn collega's gehad. Zij hebben on geveer dezelfde ervaring. „Voor alle duidelijkheid: naar het slachtoffer toe ben je de arts die luistert, kijkt en doorverwijst. Toch wil ik, in het belang van de slachtoffers, nog eens extra wijzen op het verdriet en de pijn die zij mee maken door verkrachting of aanranding, Want jammer ge noeg ondervinden die meisjes en vrouwen in hun omgeving nog te weinig begrip voor de. situatie, waarin ze terecht zijn gekomen. En dat maakt het er voor hen bepaald niet makke lijker op." Marianne Soors wijst verder op de vooroordelen tegenover de slachtoffers.' "Er heerst nog steeds een mentaliteit van 'Wie loopt er nou ook alleen als vrouw in het donker over straat', 'Ja, wat wil je met die uitdagende kleding' en 'Je zal best wel aanleiding gegeven hebben*. Met dit soort opmer kingen kun je het gebeuren niet afdoen", meent zij. "Je hebt als slachtoffer mensen in je directe omgeving nodig, die bereid zijn naar je te luisteren en je te heipen. „Die mensen zijn er niet al tijd en daarom is het goed dat er hulpverlenende instanties zijn, die ervaring hebben met de problematiek die voort vloeit uit seksueel geweld. Daar kun je je verhaal kwijt. Niet alleen vrouwen, die recent seksueel zijn misbruikt. Ook vrouwen, die jaren geleden zijn aangerand of verkracht en die daar nu nog steeds last van hebben, vinden een open oor bij de hulpverleners." Marianne Soors begint, na dat ze door de politie is ge waarschuwd, allereerst een. praatje met het slachtoffer. Over het gebeuren, over het al dan niet aanwezig zijn van fa milieleden of vrienden als uit laatklep en opvangmogeiijk- heid. Maar ook over bijvoor beeld de mogelijkheid van zwangerschap. „Sommige meisjes en vrou wen zijn heel goed in staat om direct en duidelijk te praten over hun ervaring", weet Ma rianne Soors. „Maar er zijn er ook, die helemaal dichtklap pen. Die zijn zo overdonderd en overstuur, dat ze geen woord meer kunnen uitbren gen. Het is in allebei de geval len goed, wanneer ze ook later nog eens alles uitspreken tegen iemand, die ze vertrouwen o£ MAASSLUIS Het jaarlijk se Maassluise stoomfeest Fu- riade wordt nóg groter. Naast evenementen in de binnen- en buitenhaven, zullen bij de eerstvolgende editie van het maritieme gebeuren, op zater dag 4'oktober,'ook De Vlieten en de binnenstad worden be trokken. 1 „De Furiade trekt steeds meer bezoekers," legt Jaap de Nis van de organiserende stichting Maassluis Maritiem (SMM) uit aan boord van de Furie, de oudste Nederlandse stoomzeesleper waaraan het feest de naam heeft te danken. „We hebben meer ruimte no dig", vervolgt De Nie, „anders wordt het te gevaarlijk. Brand weer en ambulance moeten een vrije doorgang blijven houden." Bij de laatste Furiade schat te de Maassluise politie het aantal belangstellenden op 40.000. De organisatoren hou den het op tienduizend toe schouwers méér. Terwijl in 1985 de Furiade in eerste instantie niet door leek te gaan (te weinig sponsors), staat volgens de organisatoren nu ai vast dat het stoomfeest dit jaar „zeker doorgaat". Jaap de Nie: „We hebben-wel iswaar nog een gat van 5000 gulden van vorig jaar te dich ten, maar we kunnen door gaan. Dit mede dankzij het feit dat de gemeente de bijdrage van 2.500 tot 5.000 gulden heeft verhoogd." De Nie heeft de be- -groting vastgesteld op 27.000 gulden. Hij is nog op zoek naar sponsors die voor een bedrag van 22.000 gulden in de kosten kunnen bijdragen. De grote klapper van het stoomfeest blijft nog geheim, zo laat de organisatie weten. Volgens de plannen zal het programma bestaan uit red dingsoefeningen per helicopter door de Koninklijke Marine, rondvluchten en vliegstunts door het Maassluise vliegbe drijf Golstone, 50 vreemde een den van de Citroënclub Wag gel, de traditionele vloot- sebouw aan de buitenhaven, Open Huis scheepswerf. De Haas, voettochten met loopver eniging VTM, 'De Furiade- mars', vlootschouwen in de binnenhaven en de Vlieten, een braderie en veel muziek. Jaap de Nie zou dit jaar niet meer bij de organisatie zijn betrokken. Maar na de be stuurswisseling bleek zijn hulp zo nodig, dat hij zich officieel als 'adviseur' heeft laten strik ken. Het bestuur van SMM be staat op dat moment uit P. J. Huisman (voorzitter), G. Lan- gelaar Gzn (le secretaris), J. H. Terdu (2e secretaris), S. Goudswaard (penningmees ter) en E. Broekhart. Verder kent SMM nog een respectabel aantal adviseurs, hulp-boten- commissieleden en andere me dewerkers. yj'& Drukte in en rond de Maassluise haven tijdens de Furiade in 1985. Dit jaar wordt het stoomfeest nog groter. Foto Arie Wapenaar (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Stammenoor- logeri, gebrek aan geld, geen beroepskracht en dreigende nieuwbouw hebben de timmer- bouwspeelplaats op het Schie damse Hoofdplein in de Gor zen niet de nek om kunnen draaien. Kinderen, vrijwilli gers en de eerste en enige bouwspeelplaatsleidster van Nederland, Annelies de Groot, vieren volgende week het tien jarig bestaan. Ooit gingen alle houten kin-' derhutten, na een stammen oorlog' met kinderen uit de buurt,1 in vlammen op. Daders werden* nooit opgespoord. Kort erna in' 1979 leek het doek uit geldgebrek definitief te vallen voor het timmerkamp, dat on der de namen huttendorp, tim merkamp en Dukstad opereer de. De vorige wethouder van Cultuur, Herman Posthoorn, redde het huttenvolkje.- Hij stelde in oktober 1980 geld be schikbaar voor een berojps-. kracht. De bouwspeelplaats kreeg een eigen stuk grond aan het Schiedamse Hoofd aan het begin van de Maasboule vard toegewezen. Daarvoor bouwden, hamer den en zaagden de jeugdigen uit de 'Gorzenezen' op - een braak liggend stuk land achter de Heilige Hartkerk. Dat eer ste kamp was door kinderen zelf gestart, met hulp en bege leiding vanmedewerkers van de jongerensociëteit de Duk dalf, de voorganger van Club huis Zuid. V De eerste en enige bouwspeelplaatsleidster Annelies de Groot (links) met naast haar de vrijwilligers Gerril van Schappen en Ineke Groeneweg, met zoon Marco in het timmerkamp. Foto Ed Eggermont „De toekomst van. de bouw.-' speelplaats is, als hét aan het clubhuiswerk ligt, verzekerd," stelt Annelies de Groot. „Het blijft afwachten of die torenho ge 'bejaardenflat met het gou-, den randje' er nu wel of niet komt. Want dan moet het kamp gegarandeerd weg. Die nieuwe bewoners gaan natuur lijk klagen over de rook, het lawaai en de overlast." „Wij vinden dat de gemeente of die bouwer dan maar met geld over de brug moet komen, want ook jongens en meisjes die wat ruiger bezig willen zijn dan op een handwerkclubje, moeten in Zuid terecht kun nen," vullen de vrijwilligers Gerrit van Schuppen en Ineke Groeneweg aan. Of en wanneer er nieuwbouw neergezet wordt aan het Hoofd is nog niet be kend. De Bewoners Vereniging Schiedam Zuid ageert tegen des bouw van de dure woningen' voor bejaarden. „Wij blijven vrolijk door gaan," zeggen de vrijwilligers, die dagelijks ongeveer zestig tot zeventig kinderen ontvan-. gen na schooltijden en op de vrije middagen. „Ook de behoeften van kinde ren veranderen. Er wordt nog regelmatig getimmerd, ge zaagd en gebouwd, maar het fietscrossen is tegenwoordig enorm in. Daarom hebben we vorig jaar een echte fietscross- baan aangelegd op het bouw speelplaatsterrein. Deze win ter werd door bezoekers van de timmerplaats een fiets- crossciub opgerichtOp het terrein kwam een container te staan. Daar kunnen de fietsen de timmeraars, besehut tegen de wind, hun fietsen repare ren," legt Annelies de Groot uit. De fietscrossbaan werd aan gelegd met financiële steun van het landelijke fonds Jantje Beton, "geestelijke steun" van de Schiedamse jeugdconsulent Joop van Broekhoven en de spierkracht van een groot aan tal Gorzenezen. „Hutten houwen blijft wel het hoofdbestanddeel van de bouwspeelplaats-activiteiten," weet Anneiies de Groot, „al hoewel er geen hele huttendor- pen meer worden gebouwd." De huttenkinderen bezochten eens een soortgelijke bouw plaats in een Zoeterm. erse flatwijk. „Die gasten haden hele galerijen op drie verdie pingen hoog, joh," was een ver baasde opmerking na terug komst. Vanaf maandag 22 juni kun nen belangstellenden terecht op de bouwspeelplaats op het Hoofdplein bij het Schreiers- huisje. In het Schreiershuisje, eens 'rendez-vous' voor gelief den uit heel Schiedam, huis vest nu het kantoortje van de timmerbouwplaats en de crossbaan. Er hangen foto's in het kantoortje, die een beeld geven van tien jaar timmeren, bouwen, slopen en vuurtjes sto ken, pannekoeken bakken en crossen. Het tienjarig bestaan wordt woensdag 25 juni van 13.00 tot 17.00 uur gevierd op het terrein. Er is dan een spel- lencircuit opgesteld en er is voor de kinderen een luchtma tras. anoniem tegen een hulpverle ner. Er mee blijven rondlopen in je eentje kan grote gevolgen hebben zoals een blijvend schuldgevoel, problemen in so ciale contacten of met je part ner. Er zijn zelfs vrouwen die pas na jaren tot de ontdekking komen, dat ze door een ver krachting of aanranding voor een groot deel geblokkeerd zijn geraakt. Maar weinig vrouwen zijn in staat om de problema tiek, waarvoor ze zich van de één op de andere dag zien ge plaatst, alleen op te lossen", legt Marianne Soors uit. Na zo'n gesprek volgt het medisch onderzoek. De arts verzorgt, voor zover hij dat zelf kan, de verwondingen. In sommige gevallen moet er een gynaecoloog bij gehaaid wor den. Marianne Soors: „Behalve de hulpverlenende arts wil ook de politie precies weten wat er ge beurd met het slachtoffer. Ze ker wanneer de vrouw of het meisje besluit om aangifte te doen. Om de dader te kunnen achterhalen is het voor de poli tie van belang om niet alleen gegevens te hebben. Ook spo ren van de aanranding of ver krachting kunnen er mogelijk toe leiden, dat de dader wordt gegrepen. Een zo op het eerste gezicht nuchter advies van de politie is steevast, dat het slachtoffer zich niet moet wassen en om kleden. In dat geval kunnen eventuele sporen, die als be wijs kunnen worden aange voerd, verdwijnen. Het is onze ervaring, dat de politie in de afgelopen jaren steeds meer begrip toont voor de situatie van het slachtoffer. Maar het is wel te begrijpen dat zij zo veel mogelijk sporen wil be machtigen. Ik verwacht dat in de toekomst, aan de hand van het soort sperma, de kans gro ter wordt om de dader aan te wijzen." Marianne Soors zegt heel goed te beseffen dat het niet eenvoudig is voor het slachtof fer om aangifte te doen. De re den daarvan kan zijn dat de dader een bekende is; dat het slachtoffer bang is voor repre sailles of de schuld, door voor oordelen van de omgeving, bij zichzelf zoekt. „Je moet je voorstellen dat je door de politie als slachtof fer wordt verhoord", vertelt de Maassluise arts. „Dus niet de dader, maar het slachtoffer wordt aan de tand gevoeld. Toch is dat nodig, voor de be wijsvoering en het onderzoek. Ik vind dat alle slachtoffers aangifte zouden moeten doen", vervolgt Marianne Soors. „In hun eigen belang en dat van andere, toekomstige slachtof fers. „Over dat laatste maak ik me voorlopig weinig illusies. Seksueel 'geweid-heeft vooral te maken met de heersende mentaliteit en machtsverhou dingen. Ik denk dat het nog heel lang zal duren voordat men beseft, hoeveel schade vrouwen en. meisjes oplopen door aanranding en verkrach ting. Nogmaals, als het je overkomt, doe je mond open zodat je niet in je eentje jaren lang blijft tobben", besluit Ma rianne Soors. VLAARDINGEN De Vlaar- dlngse politie is opzoek naar „een gek" die steeds mensen opbelt met de mededeling dat een familielid van hen in het ziekenhuis is beland. De man schijnt zich uit te geven voor een agent van de Vlaardingse politie om vervolgens een alar merend verhaal op te hangen. „Uw zoon heeft vanmorgen een auto-ongeluk gehad. Hij is opgenomen in hét Holyzieken- huis met een gebroken been en gekneusde ribben," was bij herhaling de tijding. Ais de fa milieleden dan geschrokken gingen informeren bij het zie kenhuis, bleek dat het verhaal niet klopte. Tientallen Vlaardingers hebben inmiddels bij de politie aangifte gedan van 'een raar telefoon tje'. 'S-GRAVENZANDE Vijftien politiemannen uit 's-Graven- zande beginnen in augustus aan een fietstocht van 1100 ki lometer naar het Duitse plaats je Bad Karlshofen. De agenten wiiien met hun tocht geld inza melen voor vogelasiel 'De Houtsnip' in Hoek van Holland. Bad Karlshofen is de Europese zusterstad van 's-Gravenzan- de. Het geld moet worden gestort door bedrijven en particulieren die door de politie persoonlijk worden benaderd. Ook leveren bedrijven ais sponsors spullen voor de tocht. Naar verluidt is al een flink bedrag bij elkaar gebracht. Cijfers wil de politie nog niet vrijgeven. De agenten brengen geregeld gewonde vogels of vogels die met de vleugels in de olie zijn gekomen' naar De Houtsnip. Uit waardering voor de opvang van de vogels, besioten de po- litiemannen iets voor het asiel te doen. Ze hopen de tocht heen en terug binnen zes dagen te volbrengen. Belangstellenden kunnen zich wenden tot de politie van 's-Gravenzande: Tei. 01748-12333. HOEK VAN HOLLAND In de nacht van zaterdag 21 op zon dag 22 juni wordt vanuit Hoek van Hoifand voor de elfde keer de riachtstrandwandeitocht ge houden. De tocht voert naar de Oude Haven in Scheveningen. De midzomernacht-strandwan- deiing trekt jaarlijks veel Hoek se deelnemers. De wandelaars kunnen na mid dernacht tot één uur starten en de wandelafstand is 25 kilome ter. Men kan inschrijven op postgi ro 2229000 van de NCS in Rot-, terdam tegen betaling van zes gulden. In Ter Heijde zal soep worden cz verstrekt en bij aankomst in ,v Scheveningen krijgt men koffie of thee. 7 Voor wandelaars die uit Rotter-' dam komen, zullen speciale bussen worden ingezet mits f' men zich daarvoor opgeeft bij L. van Yperen, 01883-17934. De kosten zijn dertien gulden. 'f< SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld van Schiedam neemt komende woensdag de ANWB-verkeersprijs in ont vangst. De stad kreeg de prijs op 25 april al toegekend. Schiedam bleek in de catego rie 50 tot 100 duizend inwo ners de meest aansprekende resultaten te hebben bereikt wat betreft de verkeersveilig heid in de gemeente. De prijs bestaat uit een plastiek dat symbolisch het verkeer voor stelt. Het kunstwerk, gemaakt door B. A. F. van Zanten, weegt zeventig kilo en is onge veer 1 meter 25 hoog. Het zal om elf uur 's ochtends worden onthuld in de hal van het stadskantoor van Schiedam. In een uitgebreid en luxe uitge voerd rapport somde Schie dam enkele maanden geleden de prestaties in het verkeer óp voor de jury. Zo werden de ge'-' scheiden fietspaden en ver smallingen in straten als de I Burgemeester Knappertlaan ert de Singel opgevoerd als voor beelden. De plaatsvervangend directeur' van de ANWB, J. Barkhof, zal de trofee namens de automo- bielorganisatie aanbieden. r<j y Natuurlijk kan dat. Indien u van een van onze ser vicemogelijkheden gebruik wilt maken, vult u dan de vakantie-servicebon In. Heeft u nog vragen? U kunt altijd onze lezersservice bellen: 010-4.14.74.00 Het VRIJE VOLK wordt zonder extra kosten t/m 6 september bezorgd op de volgende vakantie-a dressen: 1. Recreatie Centrum Hoek van Holland (Oude en nieuwe kamp) Hoek van Holland. 2. De Meeuw Brieile. 3. Ronde Weibos Rockanje. 4. Waterbos Rockanje. 5. lterson Rockanje. 6. Vlugtenburg 's- Gravenzande. 7. De Quack Hellevoetsluis. 87 De Weergors Hellevoetsluis. 9. Recreatiepark Krui- ninger Gors Oostvoorne. 10. De Groene Weide Ouddorp. Op veel campings en volkstuinen in Zuid-Holland is HET VRIJE VOLK te koop. Indien u de vakantie op één van deze locaties doorbrengt, ontvangt u van ons weekkaarten met bonnen. Tegen inlevering van een bon kunt u da gelijks uw krant afhalen bij één van onze losse verkooppunten. De bezorging van uw krant op uw huisadres wordt gedurende uw vakantieperiode tijdelijk onderbroken. Deze extra service valt bin nen de normale abonnementskosten. Nederland, België: Indien op uw vakantieadres HET VRIJE VOLK niet verkrijgbaar is, wordt uw krant u per post gratis toegestuurd (zonder extra kosten buiten uw abon nement). Binnen Europa: P.T.T. tarief ƒ3.- per dag (extra kosten naast uw abonnement). Buiten Europa: PTT dagtarief (extra kosten naast uw abonne ment). U dient er wel rekening mee te houden dat verzending per post, tijdens de vakantieperiode, dikwijls vertraging ondervindt. HUISADRES: U gaat op vakantie en u heeft geen mogelijkheid om HET VRIJE VOLK op uw vakantieadres te la ten bezorgen èn u wilt ook geen overvolle brie venbus op uw thuisadres; dan is er de mogelijk heid om gedurende uw vakantieperiode de bezor ging tijdelijk te onderbreken op uw huisadres, en wordt het betreffende abonnementsgeld automa tisch verrekend met de eerstvolgende abonne mentsperiode. huisno:

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1