Gooi- en smijtwerk bezorgt hond hersenschudding Bewoners PKO-laan zijn ongevallen zat Christus krijgt 'gewapende' hand 'Smeriger Optreden tegen kuüenbijters oliesheik redt Hotel Luie Lift Werkloosheid Sint Lldwina: heilig of hysterisch d over woonw Brandweer Vlaardingen heeft het maar druk 1 Dit zilveren beeld van Lid wina wordt- tij- 'i dens de jaar- lijkse processie hi de Singel kerk rondge dragen, Hetis. een geschenk van katholie- ken die des- tijds meenden dat dankzij Lidwina Schie dam tijdens WO II voor bombardemen ten was ge spaard. (Foto:' EdEgger- mont) 't Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Het conflict tussen de gemeente Schiedam en de Provincie Zuid-Holland over het plaat selijke woonwagenbeleid lijkt van de baan. In een spoedoverleg hebben beide partijen de controverse uit gepraat. De onenigheid was ontstaan na een alarme rende brief uit het provinciehuis in Den Haag. Daarin dreigde de provincie met gerechtelijke stappen als Schiedam niet in haar raadsvergadering van juni de Koekoekslaan zou aanwijzen als mogelijke vestigings plaats voor een woonwagenkamp. Schiè Anorexia Maden Dubbelgangers Lijden T7:"; -;r>f W-% Opnieuw onderzoek naar lokatie 'Schie' SCHIEDAM Een ruzie tussen twee Schiedam-West ^bewoners heeft "een,'hond, ,bijna het leven gekost. Een 31-jarige bewoner van de Gordonstraat ergerde zich: aan de rijstijl van een 20-ja- rige buurtgenoot. 1 De geër gerde man gooide een bier flesje over de langsrijdende wagen heen. De automobi-: list wilde daarna de flessen- ygooier „plat" rijden. Hij feed op de voor zijn huis zittende man af. Die greep een baksteen en wierp deze door - een portierraampje naar binnen. Een in de auto zittende' hond kreeg de steen op zijn kop en viel flauw. Bij de hond werd la ter een hersenschudding geconstateerd. - De j eigenaar,die dacht dat zijn beestje de geest ge geven had, greep een krik uit de achterbak en sloeg 'hiermee toe. Deflessen-, gooier bleek naderhand een gat in zijn hoofd te hebben. Hij werd behandeld in het Schielandzi'ekenhuis. De man sloeg op de vlucht voor de krikgooier, die dok de slinger van de krik in de strijd wierp. Omdat de ach- tervolgde man zich bukte vloog de slinger door, de achterruit van een verder op staande wagen. De man nen zijn op het politiebu reau verhoord. Daar heb ben zij, na .behandeld te zijn in het ziekenhuis, elkaar de hand geschud. Dit laatste is opmerkelijk om dat de provincie zich altijd heeft gekeerd tegen deze plek. Provincie en gemeente zijn het ook eens over een woonwagen kamp in de nog aan te leggen wijk Spaland. De omstreden brief wordt nu verder „buiten behandeling" gehouden. verstuurd" moest worden be schouwd. Dit laatste werd weer door woordvoerders van de provincie ontkend. Wethouder Luub Hafkamp, gedeputeerde I. Giirither was die in het vorige college voor gesteld. Niet veel iater kwam het woonwagenbeleid verant- wethouder Chris Zijdeveld, in- woordelijk was, reageerde middels de nieuwe portefeull- hoogstverbaasd op het ultima- lehouder, met-de stelling dat tuin dat mede door toedoen de brief een foutje van de pro- van zijn WD- partijgenoot- en vincie was geweest en „als niet In een verklaring zegt het college vanburgemeester en wethouders dat het overleg met de provincie In een ge sprek vorige week is „ge stroomlijnd." Verder worden enkele punten opgesomd waar over de beide partijen het eens zijn geworden: ondermeer een onderzoek naar de haalbaar heid van een woonwagenkamp aan de Overschieseweg, om schreven als lokatie „Schie". Opvallend is dat met geen woord wordt gerept over de omstreden lokatie Koekoeks laan. De gemeente (die hier per se geen kamp wil gezien het enorme aantal bezwaar schriften van omwonenden) lijkt hierover nog geen over eenstemming te hebben be reikt met de provincie (die daar dus wel voor voeit). j (Van een onzer verslaggevers) I SCHIEDAM Honderdzes- itig bëwoners van de Prof. Ka- merlingh Onnesiaan in Schie- jdam-Oost dringen in een brief iaan B. en W. aan op verkeers maatregelen. Volgens hen is de t ("prima geasfalteerde") laan onveilig door zijstraten en vluchtheuvels. Veel auto's rijden er "met een soms bloedstollende snelheid" en passeren soms de vluchtheu vels aan de verkeerde zijde. onder de vloer van de inmid- dels Hervormde Grote Kerk een gebeente ontdekt, dat toch wel erg leek op de be schrijvingen, zoals vrome mid deleeuwers die van Lidwina - hadden gemaakt. De weten schap was inmiddels zo ver voortgeschreden, dat men uit oude botten heel wat op kan maken. Zoveel, dat er sindsdien twijfel bestaat: waar lag de echte Lid wina nu? In de Grote Kerk of in België? Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Pastoor Vis mans van de Rooms Katholie ke Singelkerk heeft heel wat te stellen met het cadeau, dat de Nederlandse Hervormde broe ders hem onlangs deden. Zij droegen een uit de Grote Kerk opgegraven middeleeuws ger beente aan hem over, het ge beente van Sint Lidwina. Al thans dat beweren de geleer den. Belgische nonnen bewa ren al eeuwen een ander aan de Schiedamse heilige toege schreven skelet. Het gaat er nu om, welke resten de echte zijn. Het Schiedamse zal in het pa- thoioglsch-anatomlsch lab van Groningen worden onderzocht. Nu berust het nog in een ver zegelde kist op de pastorie. Pastoor Vismans heeft reden tot zorg. Voor dé katholieke eredienst, zoals hij die opvat, is het van groot belang, dat de echtheid van het gebeente wordt vastgesteld. Overblijfselen van heiligen wor den namelijk zorgvuldig be- waard. Zij zijn middelpunten van verering/van wat in vak termen heet "speciale devotie" en naar zulke "relikwieën" 1 trokken de mensen dan ook ter bedevaart. Ongevallen blijven dan ook niet uit en die zijn de bewoners zat. „Zeer recent moest weer een jong meisje voor een we kenlang verblijf naar het zie kenhuis. Voor de meeste bewo ners aan de laan is de maat nu vol", aldus de bewoners. Het Initiatief voor de brief is geno men door een van de bewo ners, een moeder met twee kinderen. Ruim honderdzestig gezinnen gaven hun steun aan de brief. De linkerhand van hét Christ tusbeeld voor de Singelkerk is weg. De ten hemel geheven hand van het beeld is bij de pols afgebroken. De "amputa tie" is door onbekend gebleven vandalen gedaan. Eerder al was er een vinger van de hand verdwenen. Pastoor P. M. Vis mans is triest over de vernie lingen, die het stenen Heilige Hart beeld verminkten. Er kwam nog een probleem bij: de deskundigen meenden uit het gebeente te kunnen vast stellen waar Lidwina precies aan had geleden en die infor matie bracht de Delftse psy chiater Piet Stoik ertoe een boek te schrijven over het ziek teproces van Lidwina. Zijn diagnose: anorexia nervosa, een psychische aandoening die voorai vrouwen ertoe brengt zich bijna dood te hongeren. Stoik schreef een boek, dat weinig vrome katholieken ?;r waardeerden. /-<•. i--.- De geestesgesteldheid van Lid wina was volgens hem een vorm van hysterie en tijdens een lezing in Schiedam zei hij, - dat een meisje met dezelfde problemen in déze tijd gewoon de buitenlucht in gestuurd was. Dat lijkt een beetje op het standpunt van de Schiedamse pastoor uit de tijd van Lidwina.' Hij vond dat het uit moest zijn met die rare fratsen en draaide pas veel later bij. Als in Groningen de echtheid van het gebeente uit de Groté Kerk wordt vastgesteld/is dat echter wel een aanslag op de:., heiligheid van Lidwina. Althans' voor buitenstaanders. En dan te bedenken, dat histo rici in het westen op het mo- 0 ment een boek uit Amerika met rode oortjes lezen. Het heet "Heilige anorexie" en het behandelt een hele reeks van vergelijkbare gevallen uit het verleden: meisjes die omwille van de liefde Gods slechts spinnewebben aten, heiligen, die de wonden van zieken uit- likten enzovoorts. "Heilige anorexie', is één grote verdedi ging van Stolks conclusies. „Wij willen de hand laten te rugzetten aan de arm. Dit keer zal het wel een 'gewapende' hand moeten worden, ver sterkt met ijzer of staal in het binnenste", denkt pastoor Vis mans, die vreest dat het her stellen van de hand rond de vijfduizend gulden gaat kos- (Van een onzer i verslaggeefsters) SCHIEDAM Er moet strenger worden opgetreden tegen hondenbezitters die hun viervoeter los laten lopen. Po litieagenten zouden achter ba zen van loslopende honden aan moeten gaan. Dit schrijft de Schiedamse afdeling van^de Consumentenbond in een tgief aan de Schiedamse Gemeente politie. De Consumentenbond 'ageert in de brief tegen de overlast van honden. „Kijk, met' een goed sopje is hondenpoep van je kleren té krijgen. Maar ais je gebeten wordt door een hond zit je lan ger met last of pijn", aldus me vrouw J. Steens-Groenendijk, voorzitter van de werkgroep Schiedam van de Consumen tenbond. „Strenger optreden .tegen hondenbezitters kan veel leed en ergernis voorkomen. Het. laatste jaar zijn twee van onze leden door een hond in de kui ten gebeten. De ene terwijl zij door de polder achter Kethel fiétste en de andere in Groeen- oord", aldus mevrouw Steens verbolgen over de loslopende bijters. „Ze kunnen wel zeggen:'Je moet niet naar zo'n beest gaan schóppen want daar komen ze juist op af. Maar dat is toch te gek. Een hond behoort volgens de Wet aangelijnd te zijn in Ne derland. Dat geldt net zo goed voor Schiedam", aldus me vrouw. Steens.'.,.".. Bij de werkgroep Schiedam van de Consumentenbond ko men jaarlijks diverse klachten over hondenoveriast binnen. „Wij hopen dat de politie rea geert op onze brief. Want in de strijd tegen hondenpoep en naar kuiten happende honden kunnen wij alle hulp gebrui- _ken", zegt mevrouw Steens. „Wij wilden het beeld gelijktij - dig laten repareren met de re novatie van de zijmuren van de kerk. Monumentenzorg heeft verklaard dat deze reno vatie tot 1990 uitgesteld wordt", aldus de katholieke geestelijke, die onlangs con tact heeft gezocht met een kunstenaar/reparateur die een nieuwe hand moet boetseren aan het stenen standbeeld met de geheven armen. (Foto: Ed Eggermont). Schiedam was in de vijftiende eeuw al tijdens het leven van Lidwina zo'n bedevaartplaats. De heilige paste in een mode die toen en in de eeuwen daar na de kerk beheerste: accepte ren van vreselijk lijden, daarin zwelgen, het aan iedereen la ten merken. Lidwina was als meisje op het ijs gevallen en sindsdien ziek gebleven. Na enige tijd kwam zij het bed niet meer uit. Zij at niet meer. Zij koesterde de maden in haar wonden. Zij vertelde over vi sioenen waarin zij de hemel bezocht. Rond haar bed vonden won derbare "genezingen" plaats net als nu bij Johan Maasbach in de Havenkerk. En zij stierf ongeveer vijftig jaar oud vol gens de legende letterlijk in geur van heiligheid. Het stonk in haar ziekenkamertje niet meer naar verrotting, maar het rook heeriljk naar verse rozen. De Schiedamse katholieken bestelden haar lijk zorgvuldig ter aarde, want de stroom pel grims en zoekers van wonde ren, zoals ongeneeslijk zieken, moesten vooral niet verflau wen. Daar leefde een aardig gedeelte van de stad van. Veel middeleeuwse steden ont leenden hun bloei voor een be langrijk deel aan het bezit van relikwieën van heiligen. Men ontzag zich dan ook niet zulke overblijfselen van heiligen op grote schaa) te vervalsen, want de kassa moest blijven rinke len. De kerk van de twintigste eeuw is nog wei voorstander van re- likwieënverering, maar het voorwerp daarvan moest wel écht zijn. Het gebeente van Sint Lidwina is tijdens de Tachtigjarige Oor log verdwenen. De Watergeu zen protestanten en aan hangers van prins Willem van Oranje sloegen katholieke voorwerpen van verering het liefst stuk en daarom brachten vrome gelovigen ze waar mogelijk in veiligheid. Het gebeente van Sint Lidwina dook in België op... Althans dat beweerde men... Maar eind jaren veertig werd SCHIEDAM Een verliefde oliesheik, twee dubbelgangers, enhotelinspectrice, Ameri kaanse toeristen, een lift en ho telpersoneel zorgden gisteren voor hilariteit in zaal Irene. De scholieren van de hoogste klas van de Erasmusschool voer den de musical 'Paniek in ho- jtel de Luie Lift' op voor ouders, leerkrachten en mede scholieren. De beheerder van het hotel, zijn kinderen en het personeel proberen in de musical alles in het werk te stellen om de enige 'ster' te behouden. Hotelinspec trice 'Michelle La Belle komt het hotel de 'ster' af pakken. 'in 1 Het onverwachte bezoek van dé steenrijke olie-sheik Alie ben Zine met-zijn vijf vrouwen, moet uitkomst bieden. De sheik wordt gevolgd door twee dubbelgangers/ Het in verval ^geraakte hotel de Luie Lift raakt daardoor helemaal aan de grond. Een van de dubbel- rganger-sheik raakt zijn hart kwijt aan een beeldschoon ka mermeisje. c "Je brengt mij in extase, je bent mijn oase," zingt de sheik het meisje toe VLAARDINGEN De Vlaardingse brandweer rukte vorig jaar 5S9 keer uit: 21 keer meer dan in het jaar ervoor. Dit blijkt uit het jaarverslag 1985. Driemaal werd het korps geconfronteerd met een dode lijk slachtoffer. Op 5 april werd een vermiste jongen dood aangetroffen in het water van de Oosthavenkade, nadat de brandweer een week had gedregd en gedoken, en een dag eerder werd een 3-jarig vermist jongetje gevonden in de vijver van het Oranjepark. Het derde slachtoffer werd dood in zijn woning aamgetrof fen. De brandweer klom op verzoek van de politie het huls binnen omdat de bewoner ver mist werd. Nu is Lidwina óók nog een hei lige van het rijkse Roomse le ven. Zij was een wapen in de strijd tegen socialisme en libe ralisme die de Nederlandse kerk in de negentiende eeuw en de eerste helft van de twin tigste eeuw op het scherp van de snede voerde. In dat kader bracht de katho lieke kerk veie voorbeelden voor het voetlicht van heiligen; die niet in opstand kwamen te gen de slechtheid van de we reld, maar juist hun lijden ge duldig droegen. Lidwina was daar een mooi voorbeeld van en om die reden werd zij een: dikke honderd jaar geleden heilig verklaard. y' Nu de katholieke kerk op haair linkse schreden terugkeert, neemt ook de heiligenverering toe. Steeds meer conservatie ve katholieken-begeven zich eenmaal per jaar naar Schie-' dam om daar de feestdag van hun lijdende heilige te vieren; Hoe dan ook: een echte reli kwie trekt altijd volk. Misschien is het geschenk nog niet direct een zegen voor Vismans. Het Is in ieder geval een zégen voor de middenstand. In 1985 rukte de brandweer 352 keer uit na een brandmel ding en 207 keer om hulp te verlenen. In 111 (branden) en 12 (hulpverleningen) gevallen was het loos alarm. Deze cij fers bedroegen in 1984 resp. 120 en 9 en in 1983 73 en 1. De pieken bij alarmeringen lagen in 1985 op zaterdag (branden en hulpverleningen), het vaakst tussen 16 en 17 uur. Ook in 1984 en 1983 was dat het geval. In zijn voorwoord signaleert brandweercommandant P. de Jong, dat de brandweer er in de toekomst vele taken bij zal krijgen. Dit houdt verband met het opheffen van de wet Be scherming Bevolking en het overhevelen van de taken van de BB naar de brandweer. Naar verwachting zal dat vol gend jaar gebeuren. „Vooral op het gebied van de opleidingen zal er werk aan de winkel zijn," denkt de brand weer-commandant. ,JDe cen trale vraag is: wie zal dat be talen? Voor een groot deel het rijk, maar ook de gemeente zal in de buidel moeten tasten.' nen naar 320 banen. In mei werden 265 vacatures aange meld. De jaarlijkse golf schoolver laters die zich bij het GAB aanmeldt, heeft zich al enigs zins in gang gezet, gezien de stijging van het aantal werk zoekenden onder de 23 jaar: van 2391 naar 2470. Een groot aandeel daarin had de stijging Werkloosheid Schiedam Vlaardingen Maassluis Rozenburg Hoek van Holland (R.dam) Maasland Totaal Een daling van de werkloos- heid in de sectoren metaal an bouwnijverheid tegen een stij ging van het aantal werkzoe kenden in de sectoren handel en kantoor vielen vrijwel tegen elkaar weg. De mogelijkheden voor, mannen en vrouwen op de arbeidsmarkt zijn niet ge lijk. Terwijl er 71 mannen min der als werkzoeker geregis treerd stond, steeg het aantal vrouwen met 74. Het totaal aantal inschrijvingen bedroeg 592. tegen 589 uitschrijvingen. De vraag naar personeel gaf een positieve ontwikkeling te zien: die vermoedelijk te wijten is aan het seizoen. De open staande vraag steeg met 55 ba- Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM/VLAARDIN GEN/MAASSLUIS De werk loosheid in het Waterwegge bied is in de maand mei nage noeg gelijk gebleven. Bij het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) stonden op 31 mei 8784 mensen als werkzoekend inge schreven. Dat waren er drie meer dan de maand ervoor. Dit blijkt uit de cijfers van het" GAB die onlangs werden vrij gegeven. De stagnatie in het aantal werkzoekenden komt nadat enkele maanden achter-, een de werkloosheid telkens licht was gedaald. Een verkla ring voor de stilstand is niet 'gegeven. zitter van de commissie van advies van het Gewestelijk Ar beidsbureau is. De cursisten studeerden twee jaar In de volgende richtingen: autotechniek (hulpmonteur - VAM), bejaardenhetpenden, administratie, computeroplei ding voor de secretariaats praktijk, vrouwen in technische beroepen en elektrotechniek. De diploma-uitreiking begint om 20 uur. SCHIEDAM Een ongekend hoog aantal van 80 kandidaten krijgen woensdagavond uit handen van Schiedams burge meester drs. R. Scheeres een diploma van de beroepsoplei dingen voor volwassenen (BKE) uitgereikt In de Schie damse zaal Irene, Nieuwe Ha ven 155. De geslaagden wor den toegesproken door de burgemeester, die tevens voor-

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1