i Stevan Wil schilder worden 1 Nog even en Schiedam heeft geen iepen meer Voor de thuisblijvers Noordzeestrand WÈÊÈÈÊtBM Antiekhandel: 2 keer ingebroken Weer inbraak in pastorie Fietser omver gereden Industriebond: 'Bedrog Lubbers' 8»ll#liJïlSII ws (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het personeel, ouders en het be stuur van Scholengemeenschap Ter Schie is ge schokt door het ontslag van een aantal leerkrach ten. De scholengemeenschap voor LTO, LHNO en ITO heeft een brief op poten naar het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen gestuurd hier over. „Dit bezuinigingsbeleid en de ontslagen van fjonge collega's zijn rampzalig voor het Lager Be roepsonderwijs," schrijven de personeelsleden ■van Ter Schie verontwaardigd aan de verantwoor delijke minister. Pluriform Pokdalig Tobbedansen Koninginnebrug Bibliotheek '•"V HET VRIJE VOLK DINSDAG 8 JUL11986 Ontslagen zijn rampzalig voor LBO-onderwij s 4 „Politici, die niet geremd worden door enige kennis van zaken, laten het beroepsonder wijs verkommeren. De bezui nigingen gaan in de toekomst zorgen voor bet sluiten van jscholen, het opheffen van afde- ilingen en nog meer ontslagen," «aldus de Ter Schie-medewer- ikers teleurgesteld. 3 Directeur H. M. van de jWoerd waarschuwde twee we iken geleden in ónze krant voor. de dreigende vergrijzing onder •het LBO-leerkrachtënbestand. "„De vergrijzing onder het in- toimpende personeelsbestand gaat een toenemende werk druk veroorzaken. Tevens verr jwachten wij een groter ziekte- Iverzuim. Terwijl de jonge ent housiaste leraren een voor het ^onderwijs verloren generatie .dreigen te worden," aldus di recteur Van de Woerd. „Hun inzet en werkvermo gen zijn juist van eminent be lang om de onderwijsontwik kelingen en vernieuwingen te kunnen bijbenen. Vooral omdat •wij modern onderwijs willen geven. Onderwijs afgestemd op het bedrijfsleven. De roep SCHIEDAM De Schie- damse afdeling van de Indus- triebond FNV beschuldigt Mi- nistér-president R. Lubbers van verkiezingsbedrog. „De in standhouding van de nettokop peling tussen het minimum loon en de nünimumuitkerin- gen worden in het concept re- geer akkoord losgelaten," coh- jcludeert de Industriebond FNV tot haar ontzetting in een brief, die deze week aan het Miniate- rie van Algemene Zaken is verstuurd. uit het bedrijfsleven naar goed opgeleide vaklui wordt alleen maar groter," aldus Van de Woerd, die gesteund door per soneel en ouders van leerlin gen vindt dat de verantwoor delijke politici deze rampzali ge ontwikkelingen in het LBO- onderwijs moeten keren. „Verlaat het pad van de ver dere afbraak. Zorg voor vol doende personeel, een goede inventaris en ruimere financi ële middelen," staat in de boze brief te lezen over het aange zegde ontslag voor een aantal medewerkers. De leerkrachten hebben hun ontslag gekregen omdat het leerlingenaantal de laatste jaren terugloopt. ;,Wij krijgen wel steeds meer te maken met sociaal maat schappelijke problemen, die met de leerlingen de school binnen' komen. Deze proble men vragen oplossingen. Die oplossingen kunnen wij niet bieden in grote klassen, met weinig middelen en te oud per soneel," aldus Van de Woerd in de brief, die nog net voor de zomervakantie de deur uit ging. Het initiatief tot het op stellen van de brief is Van de Woerds eerste officiële daad als directeur van de Schie- damse Scholengemeenschap Ter Schie, nadat hij in mei de taak van J. van Vierzen heeft overgenomen. - kortaf Met felgekleurde baretten op het hoofd, een palet met verf in vele kleu ren in de handen en met witte jassen aan stonden vele kinderen op het Hema- plein te schilderen. De Jeugdland-kara vaan streek neer op het Hemaplein met de creativiteit-wagen, één van de vijf gratis activiteiten gisteren. Tommy (4) uit de Oosterstraat vindt vooral zijn gekleurde baret erg mooi. De broertjes Gerrit (6) en Michel (4) gaan er flink tegenaan met de kleuren geel en bruin. Stevan (4) on zijn zusje Carola (7) kwamen met hun moeder uit Groenoord om lekker creatief te rom melen. Steven legt even uit dat hij in Spanje woont. ,fDaar woont Sinterklaas ook," voegt de kleine blonde jongen er trots aan toe. Hij leeft zijn fantasie op het witte papier eveneens uit. Hij wil later schilder worden. Zijn zusje houdt het bij majorette: Tientallen kinderen kwamen knutse len op het plein aan het begin van de Lange Kerkstraat. Er werden kraaltjes geregen. Er werden kunstwerkjes ge maakt met lollystokjes, spelden, draden en zonnebloempitten. Sommige kinde ren leefden zich uit met klei, wol of krijt op straat. (Foto Ed Eggermont) Van een onzer r verslaggeefsters SCHIEDAM „Het is eeuwig zonde. Man, man, wat verschrikkelijk," vinden voor- bijfietsende Schiedammers in het sportpark Thurlede. Zij treuren om de, sinds vorige week tientallen, door de iep- ziekte gevelde bomen. »De iepenziekte heeft epidemische vormen aangenomen. De boomploeg van de dienst van gemeentewerken, afdeling plantsoen, kreeg.. een,,,trieste taak aan het rooien' van (leibo men. Het werden er steeds meer. „Nog éven en Schiedam kent geen iepen meer. Het gaat ver schrikkelijk hard. Heb je er een aantal weggehakt, dan zie je de besmetting al weer in de volgende bomen zitten," leggen Frank van Deursen en Ottó van Keulenburg van de plant soenendienst uit. Zij zaagden al dertig bomen om langs het pad langs hét volkstuinencom plex Thurlede. Volgende week gaan alle. iepen aan Öe achterzijde van het volkstuinencomplex 'er aan'. de rampzalige ziekte van de iepen heeft zich snel. uitgebreid tot de bómen op het sportcom- De laan langs het volkstuinen complex Thurlede is kaal zonder de dertig iepen. (Foto: EdEggerff" Ed(hJM montj plex van PPSC en SFC dichtbij de Fokkerstraat Ook in Groen oord en in Woudhoek langs de Woudweg en de Harreweg is de gevreesde en voor iepen do delijke ziekte geconstateerd. „De ziekte heeft harder toege slagen dan we dachten," aldus gemeentewerken voorlichter Jan Langstraat triest Zelfs het jonge iepenbestand ten noorden van het Beatrix- park is aangetast. De gemeen te overlegde gistermiddag met Rijkswaterstaat omdat langs Rijksweg 20 eveneens zieke iepen zijn aangetroffen. Staats bosbeheer zal deze bomen moeten weghalen. Het gaat om drie iepen. Tot nu toe is de do delijke ziekte niet vastgesteld in het centrum en het zuiden van de stad. p De afgezaagde bomen moe ten afgevoerd worden naar de Afvalverwerking Rijnmond. „Alleen als we de bomen van de bast ontdoen, schillen, mo gen we het hout houden. Maar dat schillen is bijna geen doen. Dan ben je de hele dag bezig met drie boompjes voor je open haard hout. Dus we hak ken de bomen in stukken van een meter lengte. Dan gaat net besmette hout in een afgedekte vrachtwagen naar de AVR om daar vernietigd te worden," vertelt Van Deursen. IIH BAEJi. - „Twee retourtjes Hoek vah Holland en een klein hondje." Bepakt ;en bezakt staat het oudere echtpaar voor het lo ket van het Rotterdamse Centraai Station- Hier begint .hun uitje naar hoek van Hol land eigenlijk al. Een kaartje kopen, 't heeft altijd iets spannends. En hun hondje: moeten ze voor hem ook be talen? De lokettiste: „Als u 'm in een tas of op schoot mee neemt is het gratis, anders moet u een kinderkaartje voor 'm kopen." Het wordt een kinderkaartje. Perron 4. maandagmorgen. Er is veel volk voor de trein naar „De Hoek". Het schitte rende weer van vandaag heeft veel badlustigen uit de veren' gekregen. Strandtas- sen in de bagagerekken, .■melkwitte benen in korte .broeken en ongeduldig rond- draaiende honden in het .gangpad. Daar is ook het kleine hondje. Hij gaat inder daad niet op schoot. Aange- lijnd likt hij z'n neus nog eens af, in blijde afwachting van de dingen die komen gaan. '4 De voorpret heeft zich in middels ook meester ge maakt van de volledig beta lende passagiers. Verhalen <>ver vorige strandtochtën én langdurige buitenlandse va kanties borrelen op. De om- -gangsvormen worden intus- v sen met die kledij wat luchti ger:. wildvreemden mengen Zich ongevraagd in eikaars gesprekken en als een laatxo- mer neerploft naast een hem 'onbekende dame van middel bare leeftijd zegt hij voldaan: „Zo, ik ga lekker naast jou zitten. Omdat je zo mooi bent." En weg gaat de trein. Station Hoek van Holland Strand nadert. De treinbe stuurder blijkt in een lollige bui. Door de geluidsinstalla tie klinkt het: „Dames en he ren, we hebben een storing in de deuren. We kunnen ze pas om twee uur vanmiddag openkrijgen." Ja, ja, hij baalt natuurlijk dat hij weer terug moet. Niemand reageert se rieus op de mededeling. De deuren gaan zonder manke ren open en de hele menigte loopt in colonne naar het brandend zand. Een paar honderd meter. Voor de echte luiaards is er een taxiwa- gentie. Het strand van Hoek van Holland is het eind van de ge le kustlijn die in Den Helder begint en dat zie je maar a! te goed. De industrie van de Maasvlakte is hier een opval lende buurman. Net aan de overkant van het Hoekse zee gat begint een pokdalig veld van weinig toeristische olieopslagtanks. De natuur liefhebber wendt dan ook het hoofd naar rechts, naar het noorden- En waarom zou hij niet een fiihke wandeling, ma ken die kant op? Schevenin gen moet te halen zijn, neer zijgen In het zand kan altijd nog. Daarom; schoenen uit en op pad. P VV:1 Grote afstanden schatten op het strand is een.onbegon- nen zaak. In de verte zie je Op een paar honderd me ter van het NS-station: het strand van Hoek van Holland (Foto: Ge rard van Bree) een heuvel of een gebouw. Hoever zou het zijn: een kilo meter? Anderhalve kilome ter? Je loopt en je loopt, maar elk oriëntatiepunt lijkt met de horizon mee te ver schuiven. Je zal dat nooit be reiken. Gezichtsbedrog na tuurlijk, want uiteindelijk kom je overal. Van Hoek van Holland naar Scheveningen is vla het strand ongeveer 20 kilome ter. Je moet twee keer omlo pen: bij Kijkduin in een stuk privé-strand (schandalig, eigenlijk) en bij Schevenin gen vormt de haven een on derbreking. In rustig tempo doe Je zonder stops ongeveer vier-en-een-half uur over de tocht. Kijkduin ligt op twaalf kilometer van het startpunt: goede plek vóór de lunch. Maar we zijn nog maar aan het begin. Het strand van Hoek van Holland gaat min of meer geleidelijk over in dat van 's-Gravenzande. Veel badgasten lopen daar in hun nakie. Als passerend strand- wandelaar voel je je heel erg aangekleed bij die aanblik maar het went snel. Van twee borsten kun je nog opge wonden raken, van een heel strand vol lukt dat echt niet meer. j Naast naakte Nederlanders zijn er op het Noordzeestrand ook veel in kurze Hosen ge stoken Duitsers. Een van hen' moet zich aangesproken voe len door de in het zand ge schreven verklaring "Klaus 1st lieb". Een klein Duits meisje kondigt de aanwezig heid van een derde soort strandbewoner aan: „Mutti, Mutti! Eine Kwalle!" Kwallen dus. Dode. In alle maten en soorten. Ze liggen soms verdekt opgesteld on der een hoopje opgewaaid zand. De blootsvoetse wande laar die minder alert is wacht nog onaangename ver rassingen. De eerste stop houdt bij strandtent' Dé Bank bij "s Gravenzande. Tijd voor een welverdiend ijsje. „Marie-Louise, moet jij nog wat drinken?" schalt een da- me over: het strand. "Nee? Nou, even kijken, dan wordt het twee broodjes kroket, een frikandel, een patat-met en drie bier." Dank u voor de goede raad, dokter. En tot ziens maar weer. Verder over het strand. Langs roodverbrande ruggen die het vanavond nog zwaar zullen krijgen bij het insla pen en langs malloten die met een walkman op hun hoofd de stilte van de bran ding te lijf gaan. Een paar ki lometer voorbij 's-Graveh- zande houdt de drukte op. Er wordt daar aan het strand gewerkt. Geen gezellig ge zicht. Vanaf Kijkduin is er wel weer strandvolk. Dat blijft zo tot Scheveningen aan "toe. Bij Scheveningen beklimt de inmiddels vermoeide wan delaar de boulevard om lang durig van het uitzicht te ge nieten. De tramlijnen 1, 7 en 9 brengen hem naar het Haagse Centraal Station; lijn 8 gaat naar het Hollands Spoor dat een betere verbin ding heeft. Aan het loket spreekt hij de vertrouwde woorden: „Mag lk van u een enkeltje Rotter dam?" V Dé kosten van dit dagtoch tje: voor de trein naar Hoek van Holland G£0 gulden en voor de trein vanaf Den Haag 5 gulden. De tramrit kost drie strippen. Brood mee en u bentvoor minder dan 15 gulden uit en thuis. Roland Vonk Dinsdag 15 en woensdag 16 juli worden televisie-opnamen gemaakt aan de Lange Haven/ Vismarkt door de TROS voor het programma 'Te land, ter zee en in de lucht'. Ih verband met de opnamen van het on derdeel Tobbedansen zijn van af maandag 14 juli van 7.00 uur tot donderdag 17 juli ver- keersbeperkende maatregelen genomen. Er mag niet gepar- keerd.worden op de Vismarkt en.voor de. woningen Lange Haven huisnummers 70 t/m 134 en 69 t/m 141. Vanaf dinsdag mag er geen wagen staan op de Appel markt. De Appelmarktbrug is die dag afgesloten. Het' scheepvaartverkeer door de Lange Haven is deze dagen gestremd. Woensdag 16 juli vinden de opnamen plaats. De volgende straten zijn 8 tot 18 uur afgesloten voor verkeer: Lange Haven, beide zijden; Korte Haven, zuidzijde; West- vest; Walvischstraat; Appel markt; Keetsteeg; Branders- steeg; West Molenstraat/EI- zensteeg; Hoogstraat vanaf 11 uur voor bestemmingsverkeer. Er mag in deze straten ook niet geparkeerd worden tijdens de ze uren. Vanavond kunnen belangstel lenden die alle afsluitingen niet kunnen volgen vragen stellen aan de gemeente. De voorlich tingsbijeenkomst wordt gehou- den'i n de recreatiezaal van het stadskantoor, Emmapiein. Aanvang 17 uur. Inlichtingen; tel. 426500, toestel 127 of 291 De Koninginnebrug over de Buitensluis in de Voorhaven* krijgt van 14 juli tot en met 26 juli een opknapbeurt. Tijdens deze önderhudswerkzaamhe- den kunnen zich stremmingen voordoen, dié kunnen uitlopen tot enkele uren wachten. De havendienst van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam geven inlichtingen, tel. 4622222, tóé- stel 168 of 169. Maar 26 inzenders van 200 inT zenders van de bibliotheek- prijsvraag 'Wie wint de We reldkampioenschappen Voet bal 1968?' hadden goed ge gokt. De wedstrijd was verbon den aan de fototentoonstelling van Wereldkampioenschappen die in bibliotheek filiaal Noord in de Blauwe Brug werd gehou den. De prijswinanars: A. K. Langewis, J. Jedeloo en M. C. J. van der Schelde. Zij wonnen een abonnement op een sport tijdschrift. De ziekte wordt veroorzaakt en verspreid door de iepespint- kever. Dit beestje legt zijn eit jes in zieke en verzwakte iepen, de broedbomen. De jon ge kevertjes vliegen uit. De ke vers zoeken in een straal van een vierkante kilometer eén 'eigen' bóom. Aan de toppen van de takken worden de ,bla- :dj?rpn' bjpïiiu '"Deze wijzen óp'de ziekte. De iepen, ziekte is moeilijk te constate-; ren. „Vanuit de hoogwerkers zagen de medewekera verle- aèa",wëe(s3pas'höe erg h^tTyas. I gesteld' mét* 'dé'' iepen. Daar za- gen ze al die bruine vaantjes," aldus gemeentewerker voor lichter Jan Langstraat. „Tegen de ziekte zelf valt niets te doen. Rooien, de enige oplossing. Maar in de toe komst. wil gemeentewerken een andere 'plant-politiek' gaan volgen. Wij willen een grotere, pluriformiteit brengen in de nieuwe aanplant. Nu kan de ziekte zich verspreiden om dat de iepen allernaal naast el kaar in lange rijen gepoot zijn. Dan houd je de ziekte niet te gen," aldus de voorlichter. Het exacte aantal te rooien iepen staat nog niet vast.(Het zijn in ieder geval meer 'dan vijftig exemplaren. SCHIEDAM Antiekhande laar Simon A. Bijl werd in de nacht van vrijdag op zaterdag twee keer door inbrekers be zocht. De eerste ongewenste gasten gooiden rond drie uur 's nachts stenen door een van de ruiten van de antiekwinkel. De, door het stilalarm gewaar schuwde, politie kon drie Schiedammers in kennelijke staat van dronkenschap in de kraag vatten. Een van deze mannen in de leeftijd van 46, 35 en 22 jaar, bekende stenen gegooid te hebben door de !i" ruitjes van een raam. Een dik,.- uur later ging het alarm ten tweede male al. Nu maakten inbrekers er geen half werk van. Met grof geweld trapten zij het raam met de kieipe ruit jes volledig in. De dieven zagen kans er vandoor te gaan met een antieke olielamp, een spie gel en antieke klokken. Een antieke ktok lieten zij in de haast in stukken uiteen vallen op de stenen vloer. De schade loopt in de tienduizenden gul dens. SCHIEDAM..-7^ De pastorie aan de Singelkerk kreeg het afge lopen weekeinde weer onbe kende bezoekers. De politie .ging zondagavond om onge veer tién uur zelfs met politie hond Oscar het pand binnen. Pastoor P. M. Vismans vreesde dat de insluipers zich nog in het gebouw zouden bevinden. Er werd niemand aangetroffen in de pastorie. Er was te zien dat inbrekers via de achterin- gang waren binnengekomen. Schade éh buit'zijn nog niet bekend. Vorige weken werd er meerdere keren ingebroken in de. pastorie. Er werd wijn, bier en voedsel gestolen. SCHIEDAM Een onbekend gebleven bromfietser heeft de vakantie van de 34-jarige Schiedammer J. H. O. verpest. O. reed op zijn fiets op de Koe- marktbrug toen hij om ver werd gereden door een brom fietser, die een gele helm - droeg. De fietser was juist op weg naar de politie om zijn va kantie- en onraadadres op te geven. Na de aanrijding werd de onfortuinlijke Schiedammer met gebroken middenhands- beentjes, diepe schaafwonden aan armen, benen en gezicht naar het Schieiandziekenhuis gebracht. Na behandeling mocht hij naar huis. Zijn va kantie kan hij wel vergeten. Het ongeval gebeurde vrijdag rond kwart voor vijf's mid dags. De politie vraagt getui gen contact op te nemen. enda BIOSCOPEN ALHAMBRA 1, tei. 4330293: Dance with a Stranger (16 jr), 7 en'9.30 uur. ALHAMBRA 2, tel. 4330293: D.A.R.Y.L. (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CALYPSO 1, tel. 4131855: Po lice Academy 3: 't zal je leraar wezen (a.l,), 2, 7 en 9.30 uur. CALYPSO 2, tel. 4131855: The jewel of the Nile (a.l.), 1.45, 6.45 en 9.15 uur. CALYPSO 3, tel. 4131855: Out of Africa (a.!.), 8 uur. CENTRAAL, tel. 4138210: Sex feestjes (18 jr), van 12.15 tot 21.30 uur. CINEMA NRC, tel. 4330293: The naked cage (16 jr), 7 en 9.30 uur. CINEMA OSCAR, tel: 4330293: Hot resort (16 jr), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 1, tel. 4115300; Police Academy 3; 't zal je le raar wezen 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 2, tei. 4115300: Pretty in Pink (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMAS, tel. 4115300: La Cage aux Folies 3 (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 4, tei. 4115300: Out of Africa (a.l.), 1.45 en 8 uur. CINERAMA 5, tel. 4115300: Romancing the stone (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CORSO 1, tel. 4121110: Red Sonja, (12 jr), 2, 7 en 9.30 uur. LUMIERE 1, tei. 4117755: The Hitcher (16 jr), 2, 7 en 9.30 uur. LUMiÈRE 2, tel. 4117755 The Philadelphia Experiment (12 jr.) 2, 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 3, tel. 4117755: Run away train (12 jr), 1.45, 6.45 én 9.15 uur. LUMiÈRE 4, tel. 4332013: Mur phy's Law (16 jr), 8.45 en 9.15 uur. REX, tel. 4772793: Sex-pret 18 jr), Hard Core (18. ir), di. wo. 10 - 24 uur (dóorl. voorst). THALIA, tel. 4111555: Highlan der (16 jr), 2, 6.45 en 9.30 uur. 't VENSTER 1, tel. 4364998: di: a Passage to India, 21.30 uur. 't VENSTER 2, tel. 4364998: Teorema, 22.00 uur. beh. ma. 't VENSTER 3, tel. 4364998: Fellini's: Ginger Fred, 21.30 uur beh. ma. LANTAREN, tel. 4364998: Lightning over water, 21.30 uur. v' EURO (Spijkenisse), tel. s 01880-24144; Out of Africa (a.l.) 8 uur.Police Academy 3 (a.l.), 1.30, 6.45 en 9.15 uur. Iron Eagle (a.l.), di. wo. 1.30, c 6.45 en 9.15 uur. Runaway Train (12 jr), 1.30, 6.45 en 9,15 -i uur. TIVOU (Heilevoetsluis), tel. 01883-12608: Zaait: White. nights (a.l.), di. 8 uur. Zaal 2: Militaire Academie (16 jr), di. 8.30 uur. - f KINDERVOORSTELLINGEN: J CINEMA NRC: Feestelijke re vue van tekenfilmsterren (a.l.),, 2 uur. LUMIERE: Zaal 4: De fluit met de zes Smurfen (a.l.), 1.45 uur. ALHAMBRA 1: Walt Disney s Peter Pan (a.l.), 2 uur. CALYPSO 3: De Troetelbeer tjes (a.!.), 2 uur. EURO: De Troetelbeertjes (a.l.), 1.30 uur. TIVOLI: Zaal 2: Brewster Mil lions (a.l.), wo. 3 uur. De Troe telbeertjes (a.l.), wo. 2.30 uur. DIVERSEN DIZZY, tel. 4773014: Truus Kroeze, di. 22.00 uur. AUTOBUSSTATION: haven rondrit en bezoek aan Brielle. Vertrek CS wo. 9.30 _uur, ver trek Zuidplein wo. 9.15 uur, ENERGIEHAL: Sportsoos, wo. 11-18 uur. DE PLOMPERT: Sportsoos, wo. 10-17 uur. BINNENWEGPLEIN; poppen kast, wo. 13-16 uur.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1