Zomer Zaterdag deel 3 w\ agenda Ingebroken in garage m Vlaardingen maakt bulletin over mest B|J thuiskomst na vakantie huis in as Openingstijden van bieb gewijzigd Wij feliciteren Dick van Foto's: Ed Eggermont diversen WV WS Zomer Zaterdag: zo heet onze serie, die elk jaar met een ander thema gedurende de zomermaanden verschijnt. In voorgaande jaren vergeleken wij oude en nieuwe wijken in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis; wij namen als rode draad pleinen of kuierden kriskras door de drie Waterweg-steden. Dit jaar (een bijzonder jaar, want de serie gaat haar vijfde jaar in) pakken we straten in de drie steden bij de kop, die dezelfde naam hebben. Wij praten met bewoners en snuiven de sfeer op. In de voorgaande afleveringen passeerden de Sta tionsstraat en 'Oosterstraat de revue. In deel 3 de Schiedamseweg in Schiedam en Vlaardingen. Over 'een doctorandus, die gepromoveerd is; een bussluis, huizen die schilderachtie namen dragen, een stugge boer en een rozen snoeiende vrouw... SCHIEDAM/VLAARDÏNGEN Wat is het top punt van snobisme en zuinigheid? Je promoveert van doctorandus tot doctor en je geeft de letter 's' op je naambordje op de deur een likje witte verf, zodat er niet meer 'Drs' voor je naam staat, maar 'Dr'. Het nogal armoedige resultaat doet denken aan een tikfout, die met een versleten strip Tipp- Ex is gecorrigeerd. Dit minieme detail valt te be wónderen op één van de voordeuren aan de Schie damseweg, in Vlaardingen. De trap ernaar toe wordt geflankeerd door twee leeuwtjes, maar een -nieuw naambordje kon er niet af. Afgesloten Kleurrijk ïtxmÈÊm iPMsI „De rozen doen het beter dan vorig jaar. Er is nu meer zon, rozen varen daar wel bij". Landelijk Kethel: een pereboom, een hooiberg en een mesthoop. Contacten De leeitw van de doctorandus kzrrfa De heer en mevrouw van der Windt voor hun woning "Mon Abri". Dorpshuizen in Kethel. De burgemeestersdochters leg den in 1923 de eerste steen. Gevelsteen in Vlaardingen met de vroegere naam van de Schiedamseweg. Ot en Sien Diamanten bruiloft vandaag en morgen ROTTERDAM EN OMGEVING Johan en zus Annelies van Schaik aan het toerk in hun kapsalon aan de Schiedamseweg in Vlaardingen HET VRIJE VOLK vlaardingen/schiedam MAANDAG 21 JUL11986 ;v YA De koude kak van de Schie- 'damseweg, geconcentreerd op enkele vierkante centimeters. Voor warme kak heb je meer ruimte nodig. In het dorp Ke- thel ten noorden van Schiedam woont aan de Schiedamseweg een boer. Hij is de laatste boer van het dorp. Noemt zich "vee houder". Het is een stugge, weinig spraakzame man, die lang moet nadenken over het antwoord op de vraag: „Hoe veel koeien heeft u?" En als het dan komt, zegt hij: „Onge veer vijftien." Op zijn erf ligt échte kak, een mesthoop, zij het een kleintje. Tweemaal de Schiedamse weg. In Vlaardingen met 260 huisnummers en in Schiedam en Kethel met 120 huisnum mers. De Schiedamse begint in het dorp op de kruising Noord einde, Dorpsstraat en Vlaar- dingseweg. volgens het nogal geroeste bord van de Konin klijke Nederlandse Toeristen Bond op een afstand van 4 km .van Vlaardingen.De paal staat scheef, de verbogen bord jes wijzen alle kanten op. Het Vlaardingse zusje begint bij de Oude Havenbrug en eindigt in een merkwaardige driesprong. Wie vanuit Schiedam Vlaar dingen binnenrijdt, merkt dat niet. Want de Schiedamseweg is half afgesloten. Dat wordt al aangekondigd voor het spoor wegviaduct. Daar staat een groot oranje bord met de tekst „Schiedamseweg en 2e Van Ley den Gaels traat voor aut overkeer afgesloten". De tekst -wordt nog één keer herhaald na de stoplichten en alsof auto mobilisten analfabeet zijn wordt de afsluiting nogmaals benadrukt met het verkeers bord eenrichtingsverkeer en driemaal een tekening van een auto, die in een valkuil kukelt. Die ongastvrije entree, in het jargon van de verkeersin- genieurs 'bussluis' geheten, heeft alles te maken met het Verkeerscirculatieplan Vlaar dingen. Een van de meest oms treden politieke besluiten, waarvan de bevolking al thans volgens het gemeentebe stuur de heilzame werking maar niet wil begrijpen. De bussluis illustreert dat. Het ge mene stalen frame, dat aan beide zijden van de kuil is aan gebracht, is danig gebutst. Hoeveel autocarters zouden hier gesneuveld zijn? -cDat is één tak, de andere twee takken beginnen bij de Spoorsingel en de Parkweg. De ene kant is armoedig. Motor home Henk Vink staat leeg. Een driehoekig bordje met de tekst "Terras, eigen grond" bo ven de vuile etalageruiten her innert aan een beter verleden. De andere kant, verscholen achter de joodse begraaf plaats, geeft al een voorproefje van wat de Schiedamseweg verderop zal worden: een sjie- ke laan voor de gegoede burge rij. Zelfs het urinoir doet daar aan mee. In tegenstelling tot zijn broertje op de Westhaven plaats stinkt het in het geheel niet. Die begraafplaats is een merkwaardige enclave in het calvinistische Vlaardingen. Je kunt er jaren langsrijden of -fietsen, zonder hem op te mer ken. Dat komt door het hoog opgeschoten struikgewas. Het is een heel kleine begraaf plaats aangelegd in de jaren zestig van de vorige eeuw, en kele tientallen vierkante me ters groot. Er staat één zerk met een Hebreeuwse tekst, maar volgens het archief lig gen er vijf doden begraven. Het roestige slot wekt niet de indruk, dat er nog'nabestaan den in Vlaardingen 'wonen: On danks het vele onkruid dat er welig tiert, wordt het paadje naar het toegangshek wel opengehouden. De Schiedamseweg vertakt zich voorbij de begraafplaats nog eenmaal. Eén tak loopt tot de Aert van Nesstraat richting 2e Van Ley den Gaelstraat om haaks op de weg weer terug te keren,'een andere tak draait aan de andere kant tobdeïtepe- straat naar rechts'entlföhïf ook haaks weer terug. Inmiddels kan al volop van de sfeer van 'chic' genoten worden. In de herenhuizen wonen een huis arts, een tandarts, een archi tect, een KNO-arts (keel, neus, oren), een architect. En de wo ningen krijgen namen. In "Mon Abri" woont de fa milie Van der Windt. Het huis is in 1916 gebouwd en in 1956 door dé huidige bewoners be trokken. Er zijn zes kinderen in grootgebracht. De vrouw des huizes vindt de Schiedam seweg "een mooie weg" en het "tussenstukje" waar zij woont met het "mooie parkje" ervoor "prima". Het eenrichtingsver keer op het stukje met de bus sluis deert haar niet. „Het was even wennen, ik vind het om rijden niet echt hinderlijk", zegt zij. „Het ging vroeger ietsje sneller, da's waar. Maar het verkeer is wel minder ge worden." Na "Mon Abri" en '"t Toe pad" (de naam van de Schie damseweg voor 1880) volgen nog talloze kleurrijke namen als "Zonneweelde", "Bloemen-, lust" en "Iepenschoon". Eén naam verwijst in alle beschei denheid naar de bewoners, de ze villa heet "Walesteyn" naar de Vlaardingse huisaannemer Henk van der Waal. Inmiddels zijn niet alle kapitale panden meer bewoond, veel zijn in ge bruik als kantoor. Er zijn nota riskantoren, makelaars, ban ken, twee begrafenisonderne mers, het kantoor van een Kraamcentrum. Het kronkeli ge levenspad weerspiegelt zich in de Schiedamseweg. Voorbij het Verploegh Chas- séplein heeft de bebouwing minder allure, behalve dan die ene kapitale villa, door reder IJzermans in 1883 gebouwd, waarin bank Mees en Hope is gevestigd. De Nieuwe Ooster- kerk meldt: "Het bloed van Je- De doctorandus is doctor geworden rioz'ï''JiïOIU til li© IVO Idool v.i'j>lj;n iiaJif b:-> ff-1 f MQ ,obi zus Christus, Gods zoon, rei nigt ons van alle zonden". De Schiedamseweg wordt een -<W1hkfelStMatu 'mèï1 "'ató/'foïig'ste 2Ibdtt®tudi9"M^on?'iyê :eigena- ressê ontwérpt' ëxclüsieve da meskleding, waarbij het twee de exemplaar van een ontwerp misschien een kopie van het eerste is, maar waarbij het derde al een ander kraagje heeft, zo meldt de sympathieke verkoopster. „De Schiedamseweg een sjieke straat? Dat leeft nog wel bij oude Vlaardingers," zegt Johan van Schaik, die er sa men met zijn zuster Annelies een kapsalon heeft. Hun vader begon de zaak 29 jaar geleden aan de Van Leyden Gaelstraat. Heren in de voorkamer, dames in de achterkamer. „Een fijn punt voor de zaak," noemt hij de huidige lokatie. Hier geen dames- maar alleen een heren kapsalon. Wel nog steeds in de voorkamer. Voor buurtroddel of kappers- politiek moet je niet bij Van Schaik zijn. „Ik ben niet iemand die van iedereen alles af weet", zegt Johan, bijna op verontschuldigende toon. „Ik probeer mijn klanten netjes te knippen. Ik ben geen prater." Praters wonen er evenmin aan de Schiedamseweg in Schiedam en Kethel. Of ze zou den toevallig allemaal met va kantie moeten zijn. Zo meldt de barjuffrouw van café 't Hoefijzer in het nieuwbouw winkelcentrumpje vlakbij de oude dorpskern pas bij het af rekenen, dat de vijftien minu ten eerder bestelde tostie „er zo aankomt". Toch is het niet druk in de zaak. De eerder ver melde veehouder van nummer 16 is al evenmin een prater en een rozen snoeiende vrouw wil geen naam hebben. Zou het iets te maken kun nen hebben met het verleden? „Vanaf Kethel tot Schiedam had je vroeger boerderijen. Tot de Dam in Schiedam. Daar begon het", vertelt de vrouw van nummer 16. Van haar echtgenoot had al die nieuw bouw van Kethel, Kethel-tuin- dorp, Groenoord en"Woudhoek, die het oude dorp in een worg greep lijkt te houden, „niet ge hoeven". „Maar daar kun je nu eenmaal niet onderuit", vindt hij niettemin. Bestaat Kethel eigenlijk nog wel? „Echte oude Kethellappers zijn er niet veel meer", zegt de boer. En de „nieuwe" bewoners? „Van lie verlee krijg je meer contacten, maar het duurt wel lang", vindt nummer 16. De Schiedamseweg in beide CiWi seweg „uitstekend", „heel rus tigjes" en „prima". Ze woont in een villa, twee onder één kap, van een dermate ontwerp, dat de meeste mensen volkomen verkeerd zitten bij het schat ten van het bouwjaar. De wo ningen zijn 30 jaar oud. „Ieder een denkt dat ze jonger zijn", zegt ze. Het werk in de tuin lijkt haar wel te bevallen. „Het is natuur, je blijft bezig." Ze vertelt dat de rozen het beter doen dan vorig jaar: „Er is nu veel meer zon, rozen varen daar wel bij." Richting dorp krijgen de huizen met uitzondering van een blok drive-in woningen meer karakter. Een gevelsteen meldt, dat de eerste steen in 1923 is gelegd door Willy en Kitty Verveen, dochters van de toenmalige burgemeester van Kethel en Spaland. Onder de dakrand van een boerderij to nen fraaie tegeltableaus een landleven, zoals Ot en Sien dat geleefd moeten hebben. En ja wel: op het erf likt een poes zich schoon en er staan een paar klompen. En dan, na de hypermoderne 24 uur bankservice met auto straatje van de Bondsspaar bank, een modieus woonerf op wandelend, ontvouwt zich een straat, waar de tijd heeft stil gestaan. Een pereboom, een hooiberg, een mesthoop, een huisje met houten jaloezieën ■en een stoere boom op een soort dorpspleintje. Het is er zo on-Schiedams, dat de naam Schiedamse-weg beter gelezen zou kunnen worden als Schle- dam-weg. steden; elke overeenkomst houdt op bij de richting, waar de naam naar verwijst, In Schiedam een landelijk begin in het dorp en een landelijk eind bij een uitloper van het Prinses Beatrixpark. Overwe gend eengezinswoningen met keurige tuintjes, enkele villa's en enkele dorpshuisjes met ho ge schuine daken en rode dak pannen. Een paar huizen heb ben namen. Er is een „Binnen haven" en een „Tu-Ma-Ma-Co". De naamloze rozen snoeien de vrouw vindt de Schiedam- MAASSLUIS Uit een garage aan de P. C. Hooftstraat in Maassluis zijn twee autoradio- cassettespelers ontvreemd. Deze lagen los in een kantoor tje. Uit een auto werden de hoofdsteunen, speakers en de console verwijderd. De inbre kers kwamen binnen via de zij deur, die vermoedelijk niet af gesloten was. Tevens werd ingebroken in een woning aan de Spinnerij. Hier bestond de buit uit een televi sie, cassettedeck, versterker, leren jas en 1200 gulden aan contant geld. De politie heeft er vooralsnog geen idee van hoe men is binnengekomen, daar braaksporen ontbraken. VLAARDINGEN De ge meente Vlaardingen heeft een informatie-bulletin samenge steld over het gebruik van mest in de tuin. Mestgebruik is één van de oorzaken van de verzuring van het milieu ("zure regen"). Naar schatting dertig percent is hieraan toe te schrij ven, de overige zeventig per cent komt voor rekening van zwaveldioxide en de stikstof oxiden, die bij de grote indus trieën en in het verkeer vrijko men. In het bulletin, dat bestemd is voor de eigen Vlaardingse be volking, wordt ingegaan op de oorzaken van de verzuring als gevolg van het gebruik van mest, de natuurlijke afweer en de bestrijding van verzuring. Met het samenstellen van het bulletin wi! de gemeente Vlaar dingen een bescheiden bijdra ge leveren aan het anti-verzu- ringsbeleid van de overheid. Eerder besloten B. en W. van Vlaardingen alleen nog auto's te kopen voor gemeentelijk ge bruik die voorzien zijn van een katalysator. Het informatie-bulletin is ver krijgbaar bij de afdeling voor lichting ten stadhuize en bij het bureau Volksgezondheid en milieuhygiëne (kamer 101/102). MAASSLUIS Voor een Maassiuise familie eindigde de vakantie buitengewoon onfor tuinlijk: bij thuiskomst bleek het huis, een eengezinswoning aan de Richard Hoilaan, te zijn afgebrand. Dat gebeurde vrij dagnacht, een etmaal voordat de familie arriveerde. De brandweer had circa een haif uur nodig om het vuur te blus sen. Aangrenzende percelen Hepen daarbij nogal wat water schade op. Vermoedelijke oor zaak was een oververhitte fri tuurpan, waarin de 19-jarige zoon des huizes die niet mee op vakantie was, een kroketje wilde bakken. Doordat ver schillende ramen openstonden, werd het vuur flink aangewak kerd en kon het zich razend snel door het huis verspreiden. HELLEVOETSLUIS De ope ningstijden van de gemeente- bibliotheek in Hellevoetsluis zijn de komende weken flink gewijzigd. In verband met de beperkte personeelsbezetting In de vakantieperiode is de bi bliotheek op zaterdagen en op vrijdag van 17.30 tot 18.30 uur gesloten. Van 2 augustus tot en met 16 augustus kunnen er helemaal geen boeken worden geleend. Dit houdt verband met verbou wingswerkzaamheden: De ex positieruimte op de eerste ver dieping zai bij de uitleenzaal worden getrokken. Verder zul len nieuwe voorzieningen als compact-discs en bladmuziek tegen diefstal beveiligd wor den. Pieter Stamkot (84) en Agatha den Breejan (SO) vieren van daag hun 60-jarig huwelijks feest. Het bruidspaar woont in het bejaardenhuis Valcken- steyn in Rotterdam-Pendrecht. De heer H. P. van Oostende van de deelgemeente Charlois heeft het echtpaar vandaag rond koffietijd gefeliciteerd. Pieter en Agatha Stamkot kre gen drie zonen en twee doch ters. Zij hebben ondertussen zeven kleinkinderen en een achterkleinkind. De heer Stam kot heeft altijd bij Wilton ge werkt. Hij was vroeger een „kiaverjas-fan". Mevrouw Stamkot houdt van handwer ken. ALHAMBRA 1, tel. 4330293: Back to the future (a.l.), 2, 7, 9.30 uur ALHAMBRA 2, tel. 4330293: Kisse jongens (16), 7, 9.30 uur CALYPSO 1, tei. 4131855: E.T, (a.l.), 1,45, 6.45, 9.15 uur CALYPSO 2, tel. 4131855: The jewel of the Nile (a.l.), 2, 7, 9.30 uur CALYPSO 3, tel. 4131855: Po lice Academy 3 (a.l.), 1.45, 6.45, 9.15 uur CENTRAAL, tel. 4138210: Meisjes van Manhattan (18), doorl. van 12.15 tot ca. 21.30 uur CINEMA NRC, tel. 4330293: Highlander (16), 7, 9.30 uur CINEMA OSCAR, tel. 4330293: Hot resort (16), 2, 7, 9.30 uur CINERAMA 1, tel. 4115300: Police Academy 3 (a.!.), 2, 7, 9.30 uur CINERAMA 2, tel. 4115300: Pretty in pink (a.l.), 2, 7, 9.30 uur CINERAMA 3, tel. 4115300: Out of Africa (a.l.), 1.45, 8 uur CINERAMA 4, tel. 4115300: ,Sans toit ni loi (16), 7, 9.30 uur CINERAMA 5, tel. 4115300: Romancing the stone (a.l.) 2, 7, 9.30 uur CORSO, tel. 4121110: Cobra (16), 2, 7, 9.30 uur LUMiERE 1, tel. 4117755: Car Trouble (12), 2, 7, 9.30 uur LUMIERE 2, tel. 4117755: Short Circuit (a.l., 2, 7, 9.30 uur LUMIERE 3, tel 4117755: The Hitcher (16), 6.45, 9.15 uur LUMIERE 4, tel. 4332013: Run away train (12), 1.45, 6.45, 9.15 uur REX, tel. 4772793: Women at play (18), doorl. van 10.00-24.00 uur THALIA, tel. 411155: The mo-.v ney pit (a.l.), 2, 7, 9.30 uur 't VENSTER 1, tei. 4364998: Zomerfilmfestivai, div. films. (16), 9.30 uur, beh.ma. 't VENSTER 2, tel. 4364998; Ginger Fred (16), 10 uur, beh.ma 't VENSTER 3, tel. 4364998: Eijanaika (16), 9.30 uur LANTAREN, tel. 4364998: La fiancée du pirate (16), 10 uur, beh.ma EURO (Spijkenlsse), tei. 01880-24144: Cobra (16), 1.30, 6.45, 9.15 uur Police Academy 3 (a.l.), 1.30, 6.45, 9.15 uur Out of Africa (a.l.), 8 uur Teen Wolf (a.l.), 1.30, 6.45, 9.15 uur TIVOLI (Hellevoetsluis), tel. 01883-12608: Cobra (16), ma.- di. 8 uur. Abel (a.l.), 8.30 uur- Kindervoorstellingen: CINEMA NRC: Pietje Kort staart (a.l.), 2 uur CALYPSO 1:E.T. (a.l.), 2 uur LUMIERE: Peter Pan (a.l.), 1.45 CINERAMA 4: De troetelbeer tjes (a.l.), 2 uur EURO: Peter Pan (a.l.), 1.30 uur ALHAMBRA: D.A.R.Y.L. (a.l.), 2 uur SPANGENSEKADE: viswed strijd, ma. 19.00 uur NEPTUNUS HONKBALSTA DION: Worid Champion Base ball, ma. 20,00 uur CAFE DE B, tel. 4330915: Workshop olv Mark Lewis, ma. - 21.00 uur LAURENSKERK: orgelconcert door René Rakier, ma. 20.15 uur AHOY', tel. 4812122: jeugd- land, dagelijks 10.00-16.30 uur DE PLOMPERT, Zuiderpark weg 10: Sportsoos, di, 10.00-17.00 uur

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1