Blijdorp heeft nu ook echte woestijn i 9 iiü Voor iedereen is er nu een Bugatti m ■ji. in Eerste loodsbrevetten buitenlandse kapiteins Arco breidt uit in Botlek Fuchsiashow Taklifteri bergen gezonken tanker Jazzclub Lijnbaan blijft toch bestaan Galvanlseerders lozen gif nod Coolslngel als kunst- en carnavalbolllëverd Deltaziekenhuis wil uitbreiden Stoomturbine Galllelstraat Directeur GGD met vervroegd pensioen WÊmmmm f ""7 SIa»ÉM (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor de tweede keer deze week is Schiedam opgeschrikt door een gewapende overval. Een ongeveer 20-jarige man duwde gis termiddag een pistool in de nek van een assistent filiaalhouder van Albert Heijn. Hij dwong hem de kluis van de supermarkt te openen. De overvaller verdween vervolgens met ongeveer 75.000 gulden. Geldwagen Harem Opwarmen De Britse koopvaardij-officieren die gisteren als eerste buitenlanders een Nederlands loodsbrevet verwierven. Hier ontvangt kapitein D.A. Ellerby zijn diploma uit handen van directeur Van Aken van het Loodswezen: (Foto: ANP) Alles is echt in de Blij dorp-woes tijn, alleen de cactussen zijn van plastic. Ge rard Visser zai z'n han den er niet aan openrij ten. (Foto Salco Occhi- pinto). Imitatie Vrachtwagens De modellenexpositie in de Bijenkorf: ,(De auto is een symbool van menselijk ver nuft." (Foto Gerard van Bree) Naïef VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 Wederom gewapende overval in Schiedam Gorzen, was op het moment van de overval gesloten. Van het personeel was alleen de as sistent-filiaalhouder achterge bleven. De overvaller is ver moedelijk rond één uur via de achteringang de winkel bin nengekomen. Hij besloop de medewerker van achteren en bedreigde hem met het vuur wapen. De asslstent-filiaalhou- Afgelopen dinsdag "beroofden twee gewapende mannen een vestiging van de Rabobank in Schiedam van zeventigduizend gulden. De politie ziet voorals nog geen verband tussen de twee overvallen. Het Albert Heijn filiaal, dat is gevestigd aan 'de Groene- laan in de Schiedamse wijk De der was gedwongen de kluis te openen. Nadat de filiaalhouder onder bedreiging de bundels geld in een plastic zak had gestopt, werd hij door de overvaller met telefoonkabel met z'n han den aan z'n voeten vastgebon den. De overvaller sloeg op de vlucht. De assistent-filiaalhouder zag kans binnen enkele minu ten los te komen. In de aan de overkant gelegen rijwielzaak belde hij de politie. „Die man was helemaal overstuur," zegt de eigenaar van deze zaak. Een speurtocht van de politie in de wijk leverde niéts op. De overvaller moet op de hoogte zijn geweest van de si- tuatie in het supermarktfiliaal. „Elke week kwam. de geldwa gen precies om twee uur langs," aldus de rijwielhouder. „Hij moet dat geweten heb ben." Met de 75.000 gulden ver dween de weekopbrengst van het filiaal. Van de directie van de supermarktketen kreeg het personeel opdracht geen mede delingen te doen over de roof. De supermarkt ging *s mid dags gewoon weer open. Het signalement van de overvaller luidt: gekleed in een grijs trainingspak, ongeveer 1 meter 80 lang, sportief postuur en bruine moccasins. Hij had een blauwe bivakmuts op. 4 f/- ROTTERDAM Tien Brit se kapiteins en eerste officie ren in dienst van North Sea Ferries hebben als eerste bui tenlanders een Nederlands loodsbrevet verworven, waar door zij voortaan hun schip zelf Europoort mogen binnen varen zonder een beroep te hoeven doen op een Nederland se loods. Het gaat hier om de uitvoe- Van onze verslaggeefster ELLEN SCHOLTENSH ROTTERDAM Behoed zaam tilt hij een gila-monster aan zijn staart op en legt hem buiten de looproute. Deze ha gedis, van de enige soort ter wereld die giftig is, maakt geen aanstalten om aan te val len maar zoekt een rustig plek je op. „Kom maar binnen hoor", wordt er geroepen. „Moet je eens voelen, hoe warm het bovenop de rots is." De rots in kwestie is onge veer anderhalve meter hoog en de enthousiaste gids in de Blijdorp-woestijn is Gerard Visser. Na twee weken in de Amerikaanse Sonora-woestijn te hebben gebivakkeerd, maak te het .hoofd van de afdeling koudbloedige dieren in de Rot terdamse „Zoo" "een natuurge trouwe copie. - f De woestijn, van vijf bij twee meter, benadert de werkelijk heid zo dicht mogelijk. Aan de zijkanten staan twee rotsen op gesteld, de onderkant is van zachte kalksteen, de bovenkant van graniet. Zelfs de spleten in de rots hebben dé juiste afme ting, Dat moet ook,- want ze dienen als schuilplaats voor de chuckwalla's die zich in de ruimte bevinden. S; Deze woestijnleguaan zoekt de rotsspleten op ais er gevaar dreigt en zet zich vast door zichzelf op te blazen. „Hij zit dan muurvast", zegt Gerard Visser. „Vijanden kunnen hem ér onmogelijk uithalen, met uitzondering van de mens. In- dianen staken vroeger een speer door de dieren, haalden ze uit de rots en aten ze op." Van Indianen zullen de Blij- dorpse chuckwalla's weinig last hebben, wel van soortge noten. Het is de bedoeling dat r»-.er binnenkort twee mannetjes bij komen, in gezelschap van een eigen harem. „Precies zoals in de natuur gebeurl, zul len ze een rots, veroveren en .een territorium maken", ver klapt „het hoofd" alvast- Zijn kennis over het leven in de woestijn ontleent hij aan boeken, maar ook aan ontdek kingstochten in het bloedhete stukje Arizona. De medewer ker van diergaarde Blijdorp logeerde vorig jaar in de sta caravan van een museum-cu rator, van wie hij veel heeft opgestoken. Zo weet hij dat het bassin in de Blijdorp-woestijn pas in het voorjaar gevuld mag worden, „omdat het daar' op dit moment'óók zomer is". Het moeilijkst na te bootsen is volgens Gerard Visser het 'temperatuurverloop. Overdag is het In het verblijf ongeveer dertig graden en bovenin zelfs ui vijftig graden omdat de chuck- rwalla's zich af en toe willen op- ROTTERDAM Het Ameri kaanse concern Arco Chemi cals wil haar vestiging in de Botlek uitbreiden met een fa briek voor polyolen (poly-alco- holen). Dit is een grondstof bij de fabricage van harde en zachte polyurethaan schui men. (onder meer het schuim- plastic in meubels.) Arco heeft bet ingenieursbu reau Badger in Den Haag op dracht gegeven een opzet te maken voor déze fabriek en een marktanalyse uit te voe ren. Als deze studies een gun stig resultaat opleveren, kan de fabriek begin 1988 in bedrijf .komen.' •-\Arco deelt niet mee welke capaciteit de fabriek krijgt en om welke Investering het gaat. De nieuwe eenheid komt op het terrein van de bestaande Arco- 'fabriek v aan" de Seinehaven, "f vroeger bekend als Oxlrane. ring van een EG-rlchtlijn uit de jaren zeventig, die bepaalt dat Europese onderdanen on der bepaalde voorwaarden voor een dergelijke ontheffing in aanmerking kunnen komen in de lidstaten. De richtlijn be staat dus al vele jaren maar is in Nederland pas per 1 januari van dit jaar van kracht gewor- den. De ontheffing wordt alleen verleend aan buitenlandse offi cieren die met een bepaalde frequentie een vaste route va ren, North Sea Ferries (een ge zamenlijke onderneming van Nedlloyd en het Britse P&O) onderhoudt met vier schepen een dagelijkse dienst vanuit Rotterdam en het Belgische Zeebruggé op Hull In Enge land. :-U'; Het is voor maatschappijen financieel aantrekkelijk om of ficieren met dit loodsbrevet in dienst te hebben omdat zij dan minder loodsgeld kwijt, zijn, bevestigde een woordvoerder s? van North Sea Ferries. Hij had het in dit verband over een "flinke besparing". -v De loodsbrevetten werden gisteren uitgereikt door de di recteur van het Directoraat- Generaal Scheepvaart en Ma ritieme Zaken (DGSM) dis trict Rijnmond, aan welke in stelling de buitenlandse offi cieren hun bekwaamheid moe- ten bewijzen. ';:;r Er zijn al langer Nederland se officieren op schepen die een geregelde dienst onderhou- - den ?die een soortgelijk brevet 1 hebben waardoor zij onder éigen gezag een buitenlandse - haven hmogen binnenvaren. Mét name Engeland toonde' zich op dit punt voortvarend. Daar werden al aan het eind van de jaren zeventig de eer ste ontheffingen verleend. Dat Nederland hier. achterop is geraaid ylndt'-zijn.oorzaak in de nieuwe loodswet, die nog in de maak was toen de EG- richtlijn afkwam en die ver volgens weer werd doorkruist door de privatiseringsplannen voor het Nederlandse loodswe- zen.-/v? warmen, 's Nachts moet de temperatuur echter zakken tot nul graden, iets dat tot dusver re nog niet is gelukt. „Er is nog geen air-conditioning", legt hij uit. „Vervelend voor de dieren, maar voorlopig blijft het 's nachts schommelen rond de twintig graden." Het meest bewerkelijk zal volgens de Biljdorp-medewer- ker de winterperiode worden. In de woestijn zal het immers veel kouder moeten zijn dam in de rest van de Rivièrahal. „Die lage temperatuur hebben de dieren nodig om aan hun win- terrust toete komen, de be langrijkste voorwaarde om te kunnen fokken. Eten doen ze dan nauwelijks, pas in maart, april, komen ze weer tot leven. In die maanden wordt flink ge geten en vindt de voortplan ting plaats." Gerard Visser denkt dat de omstandigheden hiervoor ideaal zijn. Dat kan ook bijna niet anders, want hij werkte vier maanden aan de imitatie woestijn. Het enige waar hij geen oplossing voor gevonden heeft is de begroeiing. Ze zijn nauwelijks van echte te onder scheiden: de cactussen in het Arizona-verblijf zijn van plas tic. „Woestijncactussen kun je onmogelijk goed houden", zegt hij. „Elk half jaar kun je ze weggooien." Van welk materiaal de cac tussen zijn vervaardigd zal de woestijnbewoners een biet zijn. Volgens Gerard Visser hebben de vier gila-monsters en de twee chuckwalla's het gewel dig naar hun zin. „Deze dieren zaten eerst In andere verblij ven. Gewoonlijk eten ze niét nadat ze zijn overgeplaatst, nu dezelfde dag nog. Het klinkt misschien sentimenteel, maar de dieren gingen meteen rech top lopen toen ze in hun nieuwe verblijf terecht kwamen, hun oogjes straalden zelfs. Vandaar dat we in de toe komst nog meer van dit soort natuurgetrouwe verblijven gaan bouwen. Eind dit jaar ga ik daarom in Australië met va kantie." ROTTERDAM De Neder landse Kring van Fuchsia vrienden houdt vanaf 9 augus tus voor het eerst sinds drie jaar weer een fuchsiashow. Dat gebeurt dit keer in het Rotterdamse Plaswijckpark aan de C.NA. Looslaan. De bloemententoonstelling is tot 16 augustus dagelijks te bezoe ken van 10.00 tot 20.00 uur. Toe gang ƒ2,75. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een auto salon van 215 vierkante meter, maar met een bezoekersaantal dat alle verwachtingen verre overtreft. De Rotterdamse Bij enkorf heeft in de roos gescho ten met de expositie van auto modellen op de tweede verdie ping. Jong en oud vergapen zich; of roepen verrast „oh" en „ah". Niet alleen door de vele schokken der herkenning, want er is veel nostalgie te be wonderen, maar ook van de prijzen voor de grootste mo dellen. Wat te denken van een Mer cedes Benz Cabriolet van een halve meter met linnen dakje ƒ715 of een Volvo F12 trailer van ongekende afmetingen ƒ795. Dat zijn de duurste para- depaardjes. Er zijn al model len te koop voor 2,25. En vele geïmporteerde modellen blij ken bij De Bijenkorf ook aan zienlijk veel minder te kosten dan ln menige erkende speel goedwinkel. Adjunct filiaal-directeur P. J. J. Merkx ls net als zijn klan ten dolblij met de 1200 minia turen. ..We hadden van te vo ren een schatting gemaakt van de omzet in de zes weken tot eind augustus. Na twee weken hadden we die al gehaald. En dat betekende meteen proble men, want we wilden de mo dellen zoveel mogelijk in voor raad houden, wat wil zeggen dat we meteen de fabrieken om snelle aanvulling moesten vragen-" Kern van de exposltie-in-mi- niatuur is onder meer een se rie vrachtwagens van De Bij enkorf die speciaal ter gele- genheid van deze eerste auto salon is gemaakt Een model van de eerste bestelwagen uit 1930 kost 25, een groot model van een truck met oplegger van nu 79 (er is een beperkt aantal gemaakt, dus de klant krijgt een certificaat; een ges te naar de verzamelaars) en er is een kleinere versie van de truck met oplegger 16,95. Merkx: „Elk zich respecte rend warenhuis in het .buiten land heeft zijn eigen vrachtwa gens in de collectie miniatuur auto's zitten, maar wij hadden dat tot op heden nog niet. Dat is nu verholpen en we zullen de wagens ook blijven voeren in onze speelgoedcollectie. Hoe wel, speelgoed is het niet voor iedereen. Veel van ons perso neel heeft al zo'n jaren '30 be stelwagen gekocht. Gewoon voor thuis, op een goed zicht bare plaats." Andere aandacht trekker ls een heuse auto (wat heet!) uit de jaren zestig. Een Mes- serschmltt driewieler uit 1963 van de heer Spielings van de Groene Kruisweg in Rhoon. Een wagen die weliswaar op zijn autopedbandjes 110 km/ uur kon rijden, maar de nieren van zijn inzittenden niet spaar de. Déze zaten achter elkaar onder de openslaande cockpit. In de Bijenkorf staat de Mes- serschmitt met pech bij een praatpaal van de ANWB, ter wijl de bestuurder met een ge varendriehoek in de weer is. En hoewel deze driewieler een aardige kruising is van een miniatuur en een echte auto, gaat de belangstelling van de meeste bezoekers toch uit naar de echte modellen. De opstelling laat velen likkebaar den. Wat te denken van alle brandweerwagens onder een stolp; of de keur aan Porsches en Ferrari's; of een opstelling van modellen uit de jaren vijf tig met Buick's, Fords en Chevvies, die in werkelijkheid bijna zijn uitgestorven. En evenmin ontbreken modellen die niet kloppen: geheel blik ken vrachtwagentjes die hun charme ontlenen aan de naïe ve vormgeving. Wie een Bugatti wil kopen kan nu zijn slag: slaan. Model 57S uit 1933 heeft u al voor ƒ22,50. Een beetje in een hoekje weggefrommeld staat een TV waarop een constante video presentatie plaats heeft met filmpjes waar de glorie van de oude auto's wordt getoond. Een bandje over de Alfa Ro- meofabrieken geeft niet alleen opkomst en neergang van dit grote concern aan, maar te vens waarom een autosalon (ook al is hij in miniatuur) zo gewild is bij het publiek. „De auto is een symbool van men selijk vernuft en heroiek," zegt een van de oude Allarijders. „De beste en mooiste auto's wekken begeerte op." VLISSINGEN Het bergings bedrijf Van den Akker uit Vlis- singen heeft donderdag de op dracht gekregen de bijna 1.200 ton metende Belgische binnen- vaarttanker Patricia V te lich ten. Dif schip verging dinsdag middag voor de Buitenhaven van Vlissingen. Drie drijvende bokken, waaronder twee Tak- liften uit Rotterdam en de Simpson uit Vlissingen zullen het karwei moeten klaren. De Patricia V verging dinsdag middag door nog niet opgehel derde oorzaak toen het schip de haven van Vlissingen uit voer. De vier opvarenden wer den gered. De Patricia V ligt op 25 meter diepte in de vaar geul. Het schip is geladen met melasse.L;?"'-: Volgens directeur W. Mange van hetbergingsbedriji Van den Akker gaat het h ier om een noga! moeilijk karwei. De Patricia V is namelijk gebroken tussen tank - t en tank 2. Er zul- len twaalf stroppen onder het schip moeten worden aange bracht voor het gelicht kan worden. Als rijkswaterstaat toestemming geeft dan zal za terdag al met de werkzaamhe den worden begonnen. Het schip is woensdag door Rijkswaterstaat onder de wrak- kenwet geplaatst. Nu de verze kering van het schip garanties heeft gegeven tot betaling van de bergingsoperatie kan snel met de berging worden begon nen. Mange verwacht dat de operatie ruim een week in be slag zal nemen. ROTTERDAM De jazzclub onder het Lijnbaancentrurh in Rotterdam blijft toch open. De stichting Sunship gaat de voor malige bioscoop, die na de sluiting van jazzcafé Mephisto werd gekraakt en omgedoopt tot Thelonius vanaf 1 septem ber exploiteren. De stichting krijgt van de gemeente Rotter dam een subsidie van 32.000 gulden. Het voortbestaan van de jazz club, waarvoor onder meer het bestuurslid Willem van Empei van Sunship zich heeft ingezet, was onzeker door plannen voor verhuur van het Lijnbaan- centrum (plus de bioscoop be neden) aan „buurman" Ter- meulen. Het warenhuis hechtte echter niet al te zeer aan de ruimte van de bioscoop en ziet nu af van huur. i DEN HAAG Galvanische be drijven in de provincie Zuid- Holland lappen nog regelmatig de voorschriften van de Wet Chemische Afvalstoffen aan hun laars. Dit blijkt uit het jaar verslag van het Technisch Co ördinatie Overieg, dat in Zuid- Holiand toeziet op de naleving van de Wet Chemische Afval stoffen (WCA). Vorig Jaar werden bij 51 gal vanische bedrijven in Zuid-Hol-; land (exclusief het Rijnmond gebied) 134 overtredingen van de WCA geconstateerd. In 105 gevallen ging het om het niet- melden van de afvoer van che misch afval. In 29 gevallen werd hét afval door de bedrij ven afgezet aan niet-vergun- ninghouders. Het Technisch Coördinatie Overleg is ook begonnen met controles bij chemische wasse rijen en garages. De resultaten van die controles zijn nog niet bekend. Het Technisch Coördinatie Overleg inventariseert tegelij kertijd met de controles de be drijven en het gebruik en de afvoer van chemische midde len. Die inventarisatie wordt In het jaarverslag „een groot suc ces" genoemd, al blijkt de hoeveelheid werk groter té zijn dan In eerste iriètantie Wérd aangenomen.-'' ~'v' ROTTERDAM De traditions Ie Kunstmarkt en het Anti!- iiaans Zomercarnaval openen op zaterdag 23 augustus het culturele seizoen in Rotterdam. De Kunstmarkt en het carnaval worden gehouden op de Cool slngel en een deel van de Leu- vehaven, die hiervoor worden omgetoverd tot een boulevard met podia, theatertenten en in formatiemarkten. In het Stad huis, het postkantoor, de Beurs, het nieuwe maritlemmu- seum, het museumschip De Buffel en het Luxortheater zul len ook activiteiten plaatsvin den. Op totaal zeventien bin nen- en buitenpodia geven ar tiesten, groepen en ensembles voorproefjes van hun nieuwe programma. De Kunstmarkt wordt afgeslo ten met een parade van het Antiliiaans Zomercarnaval. De ze parade, die nu al meer deel nemers telt dan de parade van 1984, volgt een route van acht kilometer door de Rotterdams? binnenstad. De parade eindigt om half zes op de Coolsingel. Voorafgaande aan de parade zai een Koninginnenverkiezing plaatsvinden (16 augustus). Het slotbal wordt gehouden na de Kunstmarkt. POORTUGAAL Het Delta- ziekenhuis heeft vergunning aangevraagd voor een speciale afdeling voor geestelijk gehan dicapten met een psychiatri sche stoornis. Het gaat om een afdeling van zestien plaatsen, die in een vrijkomende dienst woning aan de rand van het ziekenhuisterrein zou moeten komen en die zou moeten die nen om aan de behoefte aan dergelijke opvang in het zuide lijk deel van de provincie Zuid- Holland te kunnen voldoen. De afdeling is volgens het Del taziekenhuis nodig voor de be handeling van patiënten die of vanwege hun leeftijd niet zou den kunnen verhuizen óf van wege de ernst van hun stoornis gedurende langere tijd een specifieke behandeling nodig hebben. Verder Is er nog een groep mensen die hun hele le ven ln het ziekenhuis zal moe ten verblijven. De aanvraag voor de vergunning bij de mi nister van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur omvat overigens ook nauwe werkaf spraken niet het centrum voor geestelijk gehandicapten Hoo- ge Burch In Zwammerdam. ROTTERDAM Na de op dracht van de gemeente Rot terdam voor de levering van drie gasturbines door Brown Boveri Nederland heeft dit be drijf nu opdracht gekregen voor de stoomturbine-Installa tie voor warmtelevering voor de stadsverwarming en de overkoepelende meet-, regel en besturingsinstailatie. ln to taal komt de waarde van de opdrachten nu op ruim 110 miljoen, aldus Brown Boven. Het geheel maakt deel uit van een gecombineerde warmte/ krachtinstallatie In de centrale Galilelstraat, die in september 1988 in bedrijf moet zijn. ROTTERDAM Directeur dr. J. van der Meer van de Ge- meentelijke Geneeskundige Dienst (GGD) Rotterdam neemt 25 augustus aanstaande af scheid. De heer Van der Meer die anderhalf jaar ziek is ge weest gaat met vervroegd pen sioen. Hij krijgt op de dag van zijn officiële vertrek van 16 tot 17.30 uur in het stadhuis een receptie aangeboden van het Rotterdamse gemeentebe stuur.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 2