Europa Kinderhulp met vakantie 'Eens stonden wij naast elkaar, nu is het roven én stelen' m SCIENTOPIA OP PIER m 'Waard' krijgt 'Rotterdams' water VAKBONDSLID JACOB VERHOEV (92) OntsEag directeur Tuinstad Zuidwijk Gif Schoonhoven wordt afgegraven wm m Zeven jaar geëist tegen Vlaardinger m m Voorlichting over gezondheidszorg 1 ROTTERDAM De gemeente Rotterdam wil de komende vier jaar werk maken van de kinder opvang. Op dit moment zijn we bezig met een nota Kinderopvang, waarin voorstellen zullen worden gedaan over uitbreiding van bestaande opvang en het scheppen van nieuwe gesubsidieerde opvang centra," vertelt Ineke van Hassel van de afdeling Jeugdzaken van de gemeente Rotterdam. Volgens haar is er in het programaccoord van het college van burgemeester en wethouders voor kinderop vang anderhalf miljoen gulden Uitgetrokken voor de komende vier jaar. Kinderen uit Oost-Europa en Afrika kwamen per bus aan, om op kosten van de Stich ting Europa Kinderhulp hier vakan tie te hou den. (Foto Ed Egger- mont) -# Weer en wind Als kleine jongen zocht Verhoev in de ashopen uit de bran derijen naar stukjes co- kes. (Repro: Ed Egger- mont) Jacob Ver hoev (92) en zijn echtge note in zijn huiskamer in het Sint Jacobs Gast huis: „Wij hebben het nu goed, maar daar hebben we recht op." (Foto: Ed Eggermont) Voorlopers v Geen baas Voorrecht Snoepjes De maquette van de Müllerpier met gebouiven, en de aan de overzijde van de Parkhaven liggende Euromast, is even vergeten. De Müllerpier dingt nu mee naar het landelijk science center Scientopia. (Foto Archief HVV) Rotterdam wil uitbreiding kinderopvang Pio.atsen in Rotterdam waar nog geen kinderdagverblijven zijn of halve-dag-opvang be staat zijn onder meer Hille- gersberg/Schiebroek, IJssel- monde, de Afrikaanderwijk en enkele andere wijken in Rot terdam-Zuid. De gemeente gaat ook een "stimulerend be leid" voeren naar bedrijven toe om die te interesseren voor het starten van bedrijfscrèches. ;c i Hoe de invulling van dat be leid er uit gaat zien is, volgens Van Hassel, nog niet duidelijk. In Rotterdam hebben het stad huis en de gemeentelijke be drijven in het Europointge- boüw al een 'eigen - kinderop vang. Ook bijna alle ziekenhui zen in Rotterdam hebben een eigen crèche. -. i I Gerard Rovers van de afde ling Economisché Zaken van de gemeente Rotterdam heeft om een idee te krijgen van de belangstelling voor kinderop vang in het bedrijfsleven tot hu toe tien personeelschefs van middelgrote en kleine be drijven gevraagd of er bij per soneelsleden een duidelijke be hoefte is aan crèches. Zij ver telden hem dat er geen grote belangstelling voor is en als reden geven zij daarvoor on der meer op dat ze zeer jeugdi ge werkneemsters in dienst hadden en dat veel gebruik wordt gemaakt van part-time krachten, die meestal wat ouder zijn. Gerard Rovers is van plan nog veertig bedrijven te informeren. Bedrijven die een eigen op vang op willen starten, kunnen daarvoor in de loop van vol gend jaar terecht bij de ge meente. Maar nu al is er de Stichting Kinderopvang Ne derland (SKON), die desge vraagd een kinderopvang op zet voor een bedrijf tegen een betaling van twaalfduizend gulden per kind per jaar. Volgens Alice Hoogenhout van deze stichting kost het een bedrijf in feite minder dan twaalfduizend gulden. „Dè ouders moeten ook een bijdra ge levéren, en wel volgens richtlijnen die het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur daarvoor heeft op gesteld. Zo moet een gezin met een netto-maandsalaris van 1500 gulden per maand 45 gul den betalen voor de opvang van een kind. Een gezin dat per maand 3600 gulden 'schoon* verdient moet per kind 609 gulden vergoeden. De- zeprijzen gelden zowel voor gesubsidieerde als voor com merciële kinderdagverblijven. Op dit moment is de SKON in gesprek met de PTT-tele- communicatie en het PTT- postdistrict in Rotterdam over de opzet van kinderopvang daar. Binnenkort schrijft de stichting alle grote bedrijven in Rotterdam aan met: de vraag of ze geïnteresseerd zijn in een eigen kinderopvang. De SKON heeft al crèches op po ten gezet in Groningen, Den Haag en Amsterdam. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Met grote ogen stapt hij voorzichtig uit de bus. Net vertrouwd met alle andere kinderen die mèt hem het grote avontuur tegemoet JDobr;;onze. medewerker HAN VAN DEB HORST 1 Dezèeeuw;, heeft iets - heel bijzonders. Vroeger bleven de dingen min of méér hetzelfde, na/verandert de maatschappij in razend tempo. De mensen moeten, zich steeds aanpassen bij-* de nieuwste ontwikkelin gen en als je niet rijk of mach tig bent, dan wordt Je geleefd. Dat heeft Jacob Verhoev, nu 92, vanaf zijn vroegste jeugd dan den lijve ervaren. En dat idee verbittert hem. Gelukkig had hij zijn hele leven lang één grote steun, de organisa tie, de vakbond. In zijn bejaar denflat op de benedenverdie ping van het Sint Jacobs Gast huis legt Jacob Verhoev uit, hoe een gewoon mens in deze razende eeuw met vrouw en gezin overeind bleef. En hoe die lui 'van boven' je blijven bedreigen. SCHIEDAM „Ik ben stu- cadoor geworden net als mijn vader. Hij woonde in de Gor zen, in de Visserstraat en daar ben ik 1895 geboren. Je had in Schiedam toen driehonderd branderijen en die stookten met cokes. Wij werden als kin deren 's-nachts om drie uur door onze moeder wakker ge maakt én dan gingen wij met een soort zeepkistje de asho- pen langs om bruikW-e stuk jes kool te verzanicx-.-n. Dat werd dan thuis opgeslagen en wat we overhielden, dat ver kocht mijn moeder voor zes cent per emmer. Dat geld legde ze dan opzij eir daar werden onze zondagse kleren" voor gekocht. Je kunt dus wel zeggen, dat ik al tij- dens mijn schooltijd gewerkt heb. In die dagen was het zo, dat je op je' twaalfde moest gaan meehelpen om het brood voor je gezin te verdienen. Ik kon gaan werken bij een schil dersbaas, Heckendorf en daar had ik zeventig cent in de week. Nou zat toen op de Grote Markt bakker van der Meèr en door tussenkomst van een buurjongen kon ik daar komen voor drie gulden in de week. Die mensen waren heel goed voor mij,1 bijna als een vader en een moeder. Ik heb het daar reuze naar mijn zin" gehad. - Maar mijn vader was er eigen lijk niet voor. Die wilde, dat ik - net als mijn broer in het stuca- doorsvak zou gaan. Zo kwam ik ook in de bouwe- rij terecht en daar ben ik ge bleven. Je zat overal: in Rot-' ter dam, in Amsterdam, in Den Haag, Mijn eerste karwei was in Gouda. Dan ging je, zoals ze het: toen noemde 'ergens in de kóst liggen'. Ik heb de tijd nog meegemaakt, dat we 's-mor- gens om half acht begonnen en -dat we 's-avonds om negen uur -ophielden. Het werk ging zo- mgr en winter door. Daar stdihd je dan in weer en wind met een petroleumlampje om je bij te lichten. En dan werk ten we zaterdags door tot vier uur. Ik was natuurlijk nog geen volslagen stucadoor en daar om verdiende ik zo'n twaalf, dertien gulden in de week. Daar gingen die kost af en de reiskosten. Je had vaak geen werk. Ik heb èeri keer dertien weken zónder gelopen. Dan trok je de eerste zes weken van de orga nisatie en daarna moest je het zelf maar uitzoeken.- Ieder, ogenblik was het staken voor een paar rotte centen. Er werd altijd hard gevochten." In 1910 werd Verhoev lid van de Algemene Nederlandse Stu- cadoorsbond die inmiddels is opgegaan in de Bouw- en'Hoüt- bond FNV. Hij is nog steeds lid. „Er werd altijd hard ge vochten en daarom zijn er zo veel verbeteringen aange bracht. De stucadoors waren altijd één van de eersten die de zaak aanpakten. Wij waren haast het eerste vak waar ze dé vrije zaterdag kregen." Alleen de loodgieters hadden dat eerder voor elkaar dan ik. Wij zijn altijd de voor lopers geweest. Je kunt je niet indenken, wat het vroeger voor een tijd was. Het was steeds knokken geblazen. En we waren standvastig. We bezochten steeds de verga deringen. Dat organisatieleven was vroeger zo belangrijk. Te genwoordig is het slecht, hoor. Daar heb ik wel ondervinding van gehad. Toen ik 75 jaar lid was van de bond, is daar hele maal geen aandacht aan ge schonken. Er was wel een feestavond van de bond met dansen en doen voor de jeugd, maar er werd hélemaal niet over de organisatie gesproken. Vroeger stonden de mensen meer naast elkander. Ze had den meer vertrouwen ;in el kaar. Dat is nou weg.' De men sen zijn tegenwoordig heel an ders, onderling. Vandaag is ffèt roven en stelen. Ze hebben nu een heleboel tijd voor andere dingen. Dat komt door de werkloosheid en zo. Ja, je kunt daar ook weinig aan doen. Ik heb nooit in het bestuur van de bond willen zitten. Want dat is een hele zware op gave. De man is nou honderd jaar geworden, Drees, zo iemand als hij, Troelstra, of Vliegen.... Ik vind altijd; wat je ook mag zijn, als je je ergens voor geeft, moet je daar ook naar leven. Dat is moeilijk om dat te volbrengen. Je mag geen fouten maken. Daaróm heb ik nooit een bestuursfunc tie willen hebben. Ik heb wel altijd meegewerkt, als het in belang van de organisatie was. En ik heb groot respect voor de mensen die het in een be stuursfunctie wel volgehouden hebben. Bovendien'kan ik geen baas zijn. Daar hébik niet het ka rakter voor. Je moet dat kun nen, baas te spelen. Mijn vader is later voor zichzelf begonnen en déarom heb ik later zijn zaak nooit overgenomen." J Wie geén- baas wil spelen, wordt'zelf geregeerd. Dat zette een stempel op Verhoevs Ie-, ven. Het begon in 1914, toen wegens de eerste Wereldoorlog de Nederlandse regering voor de veiligheid alle Hollandse jongemannen mobiliseerde. Drie jaar was Jacob Verhoev zandhaas. „Van 15 december 1914 tot 13 april 1917. En we hadden nog geen gulden soldij per week. Dikwijls werd er een sigaret doormidden gebroken en daar stonden we dan met zijn tweeën van te roken. Wie heeft het recht om mij te dwin gen een geweer in handen te nemen, om een ander dood te schieten die ik helemaal niet ken? Daar ben ik niet voor op de wereld gekomen. Ik heb groot respect voor mensen die dienst weigeren, groot respect. Nu nóg. Ze willen over je. re geren, ze verplichten je tot dit en dat, en wie geeft ze daar het recht toe. Van de nieuwe rege ring verwacht ik ook niet veel. Ik geloof wel, dat het een grote steun voor ons is, dat Wim Kok zich voor ons heeft ingezet. Net zoals Dr. Drees en zoveel anderen vroeger. Die man bij voorbeeld die zo vroeg gestor ven is...Hoe heet hij ook al weer. Koos Vorrink! Zijn dood is een heel groot gemis ge weest. Het is allemaal zo omvangrijk, als je het wereldgebeuren mee maakt. Ik heb dat achter de nag. Voor mij hoeft dat niet meer. De krant heb ik ook op gezegd. Ik heb altijd van het begin af'aan de Voorwaarts gelezen en later Het Vrije Volk. Maar ineens had ik er geen zin meer in. Dat komt zo ineens. Je weet niet, wat daar de'reden van is. Ik heb altijd graag een borreltje gedronken, maar jaren terug zei ik ineens tegen mijn vrouw: „Ik heb 'er geen zin meer in," En daarna geen druppel meer aange raakt..: Ik zit wél de hele dag te den ken. Een tijd terug kwam de secretaresse van het Sint Ja cobs Gasthuis die is nou ook alweer een hele tijd met pen sioen langs om te vragen, of ik niets in het huis wilde doen. Ik zei: ik ben de hele dag bezig. Ik denk. Als je denkt, dan ben ik bezig. Gelukkig kan ik dat op mijn leeftijd nog. Ik ben ge zond. Ik kan nog goed horen. Ik lees zonder bril. Dat is een voorrecht. En op het ogenblik hebben wij ouderen het goed. We hebben geen zorgen, er is genoeg geld. De kinderen, hoe ven hun ouders niet meer bij te staan, wat zo vaak met ruzie gepaard ging. Met mij gaat het goed. Maar daar heb ik ook recht op, want ik heb heel mijn leven voor de maatschappij gewerkt. Laten we dat niet vergeten." gaan. Zodra hem duidelijk is dat hij met die grote vreemde meneer alleen verder moet, barst hij in tranen uit. Hij heet Nidal -Taha, is acht jaar en komt uit Libanon. Nidal is een van de honderd kinderen die door de Stichting Europa Kinderhulp voor een vakantie naar Nederland zijn gehaald. Vanuit Oost-Europa, de Arabische landen en Afrika, zijn zé met hun ouders ge vlucht en leven nu in vluchte lingenkampen. Bijna een jaar wonen ze in Duitsland en Oos tenrijk. Ze kunnen zich rede lijk verstaanbaar maken in de Duitse taal. Dat is voor de meeste gast gezinnen waar de kinderen worden ondergebracht een he le zorg minder. De kinderen zullen hier drie weken verblij ven, v ondergebracht in ver schillende provincies. De Stichting Europa Kinder-. !.ulp bestaat dit jaar 25 jaar. In 1985 js de stichting heel voorzichtig gestart met de or ganisatie van vakantiereizen voor kinderen van buiten Europa. "Voorzichtig aan", zegt voozitter A. Westerveld, ARNHEM Tegen een 44-jarige man uit Vlaardingen is zeven jaar gevangenisstraf geëist voor de rechtbank in Arnhem. De man wordt ervan verdacht dat hij in oktober 1985 in Almelo de 34-jarige Henk Bekhuis uit Enter door een pistoolschot om het leven heeft gebracht. De procureur-generaal bij het Arnhemse Gerechtshof, mr. C. Bleichrodt, wees er on der meer op dat de Vlaardin ger, J. K., enkele jaren geleden al eens is veroordeeld voor schuld aan de dood van iemand. Dat gebeurde in Rot terdam, waar zijn slachtoffer een zware mishandeling niet overleefde. K. kreeg daarvoor drie jaar. Het gerechtshof wijst op 21 augustus arrest. De zaak in Arnhem speelt in ho ger beroep omdat de recht bank in Almelo eerder dood slag vonniste, maar de officier van justitie acht moord bewe zen. ROTTERDAM Er komt in Rotterdam een speciale cursus voor Turkse en Marokkaanse vrouwen die voorlichting moe ten gaan geven over gezond heid en gezondheidszorg. Die voorlichting moet in de eigen taal worden gegeven aan groe pen Turkse en Marokkaanse vrouwen in de Maasstad. De cursus is een initiatief van het Samenwerkingsver band Gezondheidsvoorlichting en -opvoeding in Rotterdam. De cursus zelf is afgeleid van een landelijk leerplan dat is ontwikkeld in samenwerking met het Bureau Voorlichting Gezondheidszorg Buitenlan ders. In Rotterdam is het vor mingscentrum 't Kruispunt het uitvoerend orgaan, samen met het Beroepskwalificerende Edueatieprojeet. Meer inlichtingen over de speciale cursus kunnen wor den ingewonnen bij het Samen werkingsverband Gezond heidsvoorlichting, telefoon (010 - 4339483 en vormingscen trum 't Kruispunt, telefoon (010) - 4780655. "omdat deze kinderen een to taal andere achtergrond en cultuur hebben dan bijvoor beeld de Algerijnse kinderen die al jaren in Frankrijk wo nen of de kinderen uit Ierland. Dé kinderen die deze weken hier te gast zijn, komen onder meer uit het. grootste vluchte lingenkamp van Europa, in de buurt van Wenen en uit diver se, opvangcentra in Berlijn én Keulen. De kinderen hebben zelden of nooit iets extra's. "Het doet je wat, zegt Bertus Westerveld", als je ziet dat een jongetje uit Iran zijn snoepjes broederlijk deelt met zijn vriendje uit Irak. Veel van de ouders zijn gemarteld of ver volgd, hetgeen een enorme druk op het gezin legt". Volgens de leiding van het psycho-sociaal centrum in Keulen zijn er ook kinderen ge marteld. De gastgezinnen die een dergelijk kind in huis krij gen, zijn hierover ingelicht omdat deze kinderen nauwe lijks iets durven zeggen. De Stichting Europa Kinder hulp doet meer dan enkel kin deren naar Nederland halen. Gisteren keerde een trein met 1100 kinderen terug naar Ber lijn. Voor ruim 20.000 gulden aan speelgoed en kinderkle ding is meegegaan. De stichting weet dat er nog veel nodig Is in de vluchtelin genkampen. Er wordt nu actie gevoerd om in elk kamp een speel-o-theek op te richten. Hiervoor is zeer veel geld no dig. Een groot Nederlands kle dingbedrijf heeft hiervoor al 10.000 gulden overgemaakt op het speciaal daarvoor ingestel de gironummer 9662, ten name van de Stichting Europa Kin derhulp, onder vermelding van "Actie Berlijn". 'S-GRAVENDEEL De op handen zijnde reorganisatie van de drinkwatervoorziening in Zuid-Holland zal de Stichting Bronwaterleiding Hoeksche Waard geen banen gaan kos ten. De stichting gaat vanaf 1 januari 1987 nauw samenwer ken met de DWL Rotterdam en wordt met nog 5 andere water leidingbedrijven aangesloten op de produktiebedrijven Be renplaat en Kralingen. Provin ciale Staten wil op deze manier het aantal drinkwaterbedrijven in Zuid-Holland drastisch ver minderen.' Op dit moment is het 'Hoek sche' grondwaterbedrijf reeds via een 200 meter lange zinker door het Spui met de Beren plaat op Voorne-putten ver bonden. Volgens H. van Huffe- len, hoofd technische diensten, is deze leiding in 1974 aange legd om in geval van calamitei ten hulp te kunnen bieden. „Die zinker kan in de toekomst goed worden gebruikt", zegt hij. „Er moet op de Hoeksche Waard nog wel een verlengde landleiding van circa 2 kilome ter worden aangesloten. Uit eindelijk zal men de druk in de leiding opvoeren zodat ook de verste uithoeken van ons ver zorgingsgebied kunnen worden bereikt." Ofschoon Van Huffelen steeds benadrukt dat ai deze plannen nog moeten worden „uitgekris talliseerd" schat hij dat met de aanjeg van het totale landlei- ding-gedeelte een bedrag van rond de drie miljoen gulden is gemoeid. Zoveel kost ook de bouw van een onthardingsin- stallatie, die bij de Stichting Bronwaterleiding Hoeksche Waard op het verlanglijstje stond. „Als die hele reorgani satie niet was doorgegaan", zegt Van Huffelen, „dan had ons bedrijf een dergelijke in stallatie neergezet. Nu de fusie echter definitief is moet zo'n investering natuurlijk ais nutte loos worden gezien". 'ff De bedrijven die vanaf volgend jaar bij de DWL Rotterdam zijn ingedeeld worden allemaal af hankelijk van oppervlaktewa ter. 'Zuid-Holland-Zuid' gaat bestaan uit de'Waterleidingbe drijven in 's-Gravendeel, Dor drecht, Vlaardingen, Maassluis, Delft en vermoedelijk het ;,jS- Westiand. De meeste van hen zullen weinig van de fusie mek ken omdat ze nu al Rotter- dams drinkwater distribueren. Naast Zuid-Holland-Zuid wordt de provincie verdeeld in Zuid- Holland-West met het duinwa terleidingbedrijf in Den Haag als middelpunt, en Zuid-Hol- J land-Oost (grondwater) met als; centrum Gouda. De Stichting Bronwaterleiding^j Hoeksche Waard zal als pro- duktie- én distributiebedrijf verreweg het meeste last vari de reorganisatie hebben. „Jé-/ moet het zien ais een gemeen telijke herindeling", besluit Van Huffelen. „Daar staan de meeste kleine gemeentes ook niet bepaald om fe springen. Wij hebben hier een goed lo pende tent en prima relaties met de gebruikers. De dreiging van een fusie hing ons echter j al jaren boven het hoofd. We hebben tot op het laatste mo ment nog aangedrongen op een kleinschaliger samenwer kingsverband. Het heeft helaas niet mogen baten". Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Het bestuur van de Stichting voor Volks huisvesting Tuinstad Zuidwijk in Rotterdam stapt naar de kantonrechter om directeur P, C. Floor te ontstaan. De reden voor het beëindigen van de ar beidsovereenkomst met de di recteur, die sinds 14 juli ziek thuis zit, Is volgens voorzitter C. B. Verhoeff van de woning bouw 'rporatie een ernstig vers... i van mening over het gevofc. 'e en te voeren beleid bij het l .'drijf. Het bestuur is tot die slotsom gekomen mede naar aanlei ding van een rapport van de accountant, waaruit bleek dat Floor plannen had om het woongebouw De Peperclip in de wijk Feijenoord aan te ko pen. De directeur was daar over buiten het bestuur om in onderhandeling met de huidige eigenaar, het Gemeentelijk Woningbedrijf Rotterdam. Een andere reden voor het nu dreigende ontslag van Floor is een forse overschrijfing van het budget als gevolg van het in- schakelen van de Zweedse ar chitect Peter Broberg (een vriend van Floor) voor mogelij ke renovatie van de Horsten- buurt in Zuidwijk. - Het bestuur van Tuinstad; Zuidwijk heeft gistermiddag in een persverklaring meege- deeld dat het uit is op een zo H spoedig mogelijke ontbinding van de arbeidsovereenkomst met Floor en dat binnenkort besloten zal worden de vacatu re bij de corporatie te vervul len....- 'J-:--" SCHOONHOVEN Het sterk verontreinigde tarrein van de voormalige gasfabriek in Schoonhoven zal worden ont graven. Ook onder de aan het gebied grenzende hulzen zal de vervuilde grond worden weggehaald. Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft deze week voor ontgraving van het terrein gekozen. Op de meest verontreinigde plaatsen zal de grond tot een diepte van vierenhalve meter worden weggegraven. Op de overige plaatsen zal alleen de anderhalve meter dikke boveri7! laag worden verwijderd. De.sa> nering van het oude gasfaT„_l^ briekterrein kost ruim tien mil-.j joen gulden. Bewoners vari èn-„ kele huizen zuilen bij de uitvoe ring van de sanering tijdelijk elders ondergebracht worden, Tijdens een informatie-avorid op maandag 11 augustus aan7;. staande zal het saneringsplan L- door de provinciale project groep worden toegelicht. De bijeenkomst, die om acht uur begint, wordt gehouden in de Willem de Zwijgerschool aan de Willem de Zwijgerlaan. i

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1