Eerste (wijze) les van Jan Pronk Kort i 2; om fraude met gif Voetbalclubs Rotterdam Inrijgen meldingsplicht Verdachten van Schiedamse bomaanslag bekennen niet Het domein van de Schöeversen ZIN IN EEN KORTING VAN 50%? VUL DE BON IN. Twee jaar jvöor fatale imessteek |7 jaar voor doden neef Monteiro vrijwel zeker 't land uit Vrouwen slaan |met tafelpoot 8 I Zkutwterjc wcn4lu4*t! DINSDAG 12 AUGUSTUS, PAGINA 9 r Oud-minister J. Pronk spreekt de kennismakendè studenten van de Erasmus Universiteit toe: „Hoe breed ben je?" (Niels van der Hoeven). (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Op verscheidene plaatsen in Nederland ligt in totaal 60.000 ton met cyanide verontreinigd industrieel gips illegaaJ 'opge'slagen?: In een kort geding';dat /yaridaag'voor'dé president van de rechtbank in Dordrecht dient, eisen de Staat der Nederlanden en enkele particuliere be drijven, waaronder het Dordtse Zeehavenbedrijf, dat het, gips- binnen dertig dagen Wordt opge ruimd. s"'v Wegen - "J- JijMT vluchtgeya'ariij „Het voetbal vandalisme duldt geen langer uitstel van maatre gelen." (Foto Ben Wind) Zelfregulering Popconcerten Inzameling Commissaris De serre van de Cosy Corner: lampekappen uit de tijd dat grootmoeder modern wilde doen. (Foto Ed Oudenaarden) VIER WEKEN LANG GEZELLIG ZO'N VEELZIJDIGE KRANT IN HUIS. VRIJBLIJVEND ÈN... VOOR DE HALVE PRIJS: SLECHTS ƒ9,90! STUUR MIJ VIER WEKEN LANG VRIJBLIJVEND HET VRIJE VOLK VOOR DE HALVE PRIJS: SLECHTS 9,901 NAAM VOORL ADRES POSTCODEHUISNR PLAATS TELEFOON (i.v.m. controle bezorging) i ROTTERDAM Twee Jaar, gevangenisstraf heeft |dè '18-jarige S. R. uit Rotter- !dam vanmorgen gekregen 'voor het doodsteken van de leven oude Jan Roggeveen .op 28 april dit jaar. S. R. had van Roggeveen jeen klap gekregen in jonge rencentrum De Boeg in Het (Oude1 Noorden. Vier dagen jlater organiseerde S. R. een '„strafexpeditie", samen met zijn 20-jarige broer P. jR. en'zijn 24-jarige neef L. jvan G. Op de Zaagmolenka- |dë zagen zij hun slachtof fer, S. R. bracht de dodelij- '.ke steek toe, terwijl Van G. i Roggeveen vasthielden (broer P. R. toekeek. I Van G. en P; R. kregen ieder zeven maanden ge- Ivangenisstraf. De recht sbank heeft rekening gehou- \deri' met oprechte spijtbetui- gingen van het drietal en het feit dat zij een blanco strafblad hebben. 1 ROTTERDAM De Rot terdamse politie heeft gis termiddag twee vrouwen gearresteerd/op verdenking jvan openlijke geweldple ging en zware mishande ling van een 32-jarige bar- bezoeker op Katendrecht. De vrouwen tuigden de man zaterdagnacht af met een - tafelpoot, nadatdeze had geprobeerd zonder te betalen de bar te verlaten. S-. - f I- ROTTERDAM De Rot terdamse rechtbank heeft anochtend de 32-jarige toy S. veroordeeld tot ze iven jaar onvoorwaardelijke -gevangenisstraf met aftrek, jWegens het doodschieten Jvan zijn neef J. H. Hooplot, seen roofoverval op de Ver- jenigde Spaarbank in Zaan- 'damejuepn.mislukteroof: jo verval ópeenigeldioper.in f Amersfoort.'De rechtbank jachtte'" de .teniastë: gelegde. feiten alle bewezen. ie (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Als hier, afstudeert, is dat.'een pré. Minstens zo belangrijk is ech ter de vraag: hoe breed ben je? Zorg ervoor, dat je geen oog kleppen op hebt, dat je je niet alleen interesseert voor je eigen vakgebied. Later bij een sollicitatie moet je, behalve je technische kwaliteiten, laten zien wat je ëxtra's zijn. Die zullen de doorslag geven." Deze tip gaf Tweede-Kamer lid Jan Pronk gistermorgen aan de nieuwe eerstejaars-stu denten van de Rotterdamse Erasmus-Universiteit. De on geveer 1800 deelnemers aan de kennismakingsweek, de „Eure- kaweek", kregen van de oud minister en voormalig student van de Economische Volksho geschool enkele wijze lessen. Het erin pompen van de les stof mag volgens Pronk niet alle aandacht krijgen; Studen ten in spé moeten nu ai besef fen dat het verwerven van in zicht, de aard en de benade ring van problemen er ook bij- hoort, evenals de filosofie en de ethiek van vragen waarmee hij of zij te maken krijgt. „Niet alleen het probleem zelf is be langrijk, maar ook: hoe pak je een probleem aan en welke lo gica gebruik je." Dat er nog iets anders be staat dan alleen een studenten leven mag niet vergeten wor den. „Een academie is geen ivoren toren," aldus Pronk. „Oriënteer je op de maat schappij, anders wordt het een jungle voor je. Probeer met zo veel mogelijk mensen in con tact te komen." \- Eenzelfde boodschap had professor dr. M. W. van Hof, rector-magnificus van de Erasmus-Universiteit. „Leer omgaan met mensen. 'Wordt in godsnaam lid van een studen tenvereniging", zo hield hij de aankomende eerstejaars voor. Van Hof heeft gemerkt dat er op de universiteiten een my the bestaat: het spook van de twee-fasenstructuur. Het pro- gramma voor het doctoraal examen is daarbij verkort van vijf naar vier jaari Veel te kort, vinden vele studenten. De rector-magnificus is het daar niet mee eens: „Voor het docto raal staat maximaal zes jaar, maar dat hoeft geen ramp te zijn. In sommige gevallen is verlenging best mogelijk." i Gipsopslag blijkt cyanide Het kort geding is--aangé-~|- voedings- en wasmiddelenbe- spannen tegejti^et"Westduitse drijf Joh. Benckizer, Ludwigshafen en de firma Bos Bouwstoffen BV in Rolde. Bei de bedrijven worden verant woordelijk geacht voor de in voer van het afvalgips, dat af- -komstig.i.ds van de bereiding •vaircitróënzuur. 'S ,1.' ts'WislWS' De firma Bos Bouwstoffen beschikt niet over de vereiste vergunning op grond van de Wet. Chemische Afvalstoffen. Bos heeft geen.verwerkingsca- '-"Hpiö^fcpok jelders in Neder land is er geen verwerkings mogelijkheid. Het afvalgips is doorhet Drentse bedrijf aan zeven be drijven ter opslag aangeboden. Daarbij wérd- nietS'Hgemeld over de*cyiÈinidé)tóeéó^'gtóg>i Het afval zóu óver de wég wor den afgevoerd en worden ge bruikt bij de aanlegvan we- ,gen. Behalvë'bij Hét Zèëhavëribe- drijf in Dordrecht ligt het gips bij opslagbedrijvén in Werken dam, Moerdijk, Oss, Druten,- Goor en Wijk bij Duursted|ji|^ Het gips is verontreinigd met een ijzercyanideverbin- ding. Hierdoor wordt het afval blauw gekleurd en is het scha delijk voorihet milieu. De ze-' ven^épslagbedrijven overleg- geri 'nu over tijdelijke maatre-' gelen om schadelijke gevolgen' voor het milieu te voorkomen. Bos Bouwstoffen is door vor deringen van de zeven,'.betrok-, ken opslagbedrijven inmiddels failliet. De directeur van deze firma; wordt door de. justitie vastgehoudenjjjjjrionidat ——hij ROTTERDAM Feyen- oord, Sparta, Excelsior, de KNVB en andere organisato ren van betaald-voetbalwed strijden krijgen in Rotter- dam de plicht voor elke ont moeting een risico-analyse te overleggen en op te geven welke maatregelen ter voor koming", van wanordelijkhe den; zij zelf nemen. Afwijken van deze of eventueel nader door burgemeester Peper voorgéschreven maatrege len leidt automatisch tot een speelverbod.; Rotterdam wil hiertoe ko men door wijziging van de APV mét 'een modelbepaling, die een speciale werkgroep van dé Vereniging van Ne derlandse v. Gemeenten (VNG) samen met het Lan delijk Overleg Voetbalvan dalisme heeft ontwikkeld. Dat "gebeurde nadat de waarnemend voorzitter van de Raad van -State gebruik making van artikel 210 van delf: Gemeentewet door de '--burgemeester van Deventer •Ivoor een speelverbod bij Go- Ahead Eagles onjuist noem- de. „Voetbalwedstrijden met een sterk 1' publiekaantrek- kendkarakter .behoren, tot; het; normale cultuurpatroon en daaruit volgendeversto ringen yanidc; opénbar.e orde zijn geen "onvoorzienbare uitzonderingssituatie," con stateerde hij. De staatsraad adviseerde eèn vergunningstelsel voor de voetbalwedstrijden te ont wikkelen. Rotterdam heeft echter om praktische en principiële redenen gekozen voor een in de APV opgeno men meldingsplicht. Dat voorkomt een tijdrovende administratieve rompslomp voor routinewedstrijden, maar legt bovenal de verant woordelijkheid op de juiste plaats, zo redeneert het Rot terdamse college. „Het stelt de zelfregule-, ring door de organisatoren voorop als logisch gevolg van de bij hen liggende ver antwoordelijkheid voor be paalde neveneffecten van hun veelal sterk commer cieel getinte initiatieven," al dus B en W in het voorstel, dat de gemeenteraad zal be spreken In zijn eerste verga dering na de nationale-com- petitiestart. Overigens behouden de ge meentelijke autoriteiten hun bestuurlijke' verantwoorde lijkheden en bevoegdheden:. Wanneer niogèlijke risico's verschillend worden inge schat en ook na overleg geen adequate-verdeling van ta ken kan worden bereikt, zal het verlenen van toestem ming voor een aangemelde wedstrijd afhangen van door de organisator op straffe van een speelverbod te vervullen voorwaarden." Op deze wijze worden ta ken en verantwoordelijkhe den van burgemeester en po litie tot de juiste proporties teruggebracht, meent het college. Het kondigt aan dat het nieuwe APV-artikel later aangepast zal worden om het ook te kunnen hanteren voor popconcerten, sportieve manifestaties als marathon- en wielerwedstrijden, vlieg- feesten enz. Het voetbalvan dalisme duldt echter volgens het gemeentebestuur geen langer uitstel. Reden ook. om de nieuwe verordening di rect na aanname op 21 augustus van kracht te ver klaren., Met het nieuwe APV-arti kel in de hand kan de burge meester ook een andere speeldag of aanyangstljdstip voorschrijven. - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM ROTTERDAM De twee Schiedammers die ervan worden verdacht de bomaanslag te hebben ge pleegd op een Turks koffiehuis in Schiedam-Nieuwland, heb ben nog altijd geen bekentenis afgelegd. Niettemin gaan de Schiedamse politie en het Openbaar Ministerie in Rotter dam na, of het tweetal contac ten heeft met andere ultra rechtse groeperingen. De ver dachten, 18 en 22 jaar oud, zijn lid van-het Schiedams Jonge- renfront. Volgens het Openbaar Minis terie ligt het "zwaartepunt van het.onderzoek op de twee ar restanten. „Wij sluiten contac ten in beginsel niet uit, maar willen eerst het bewijs rond krijgen tegen deze verdachten. Het is ons niet'bekend dat zij bij een burgerwachtzouden behoren die in Schiedam actief is", aldus de officier van Justi tie vanochtend. Dat het Schiedams Jonge- renfront actief is in Schiedam blijkt uit het feit dat politie commissaris' Piet van den Hengel onlangs, terwijl hij winkelde, een racistisch pam flet in zijn handen kreeg ge frommeld. Volgens Van den Hengel kan weinig worden ge daan tegen de verspreiding •De eigenaar van koffiehuis Serhat in Schie dam, dat inmiddels is dichtge timmerd na de bomaanslag van het Schiedams Jongeren- front afgelopen zondag, maak te gisteren zijn excuses bij de buurtbewoners. De veront schuldigingen waren gericht op de „herrie" die zondag avond was gemaakt bij 'het vasttimmeren-van de planken in plaats van de verbrijzelde etalageruit. Om onduidelijke redenen kon het koffiehuis pas rond twee uur 's nachts wor den dichtgemaakt. De verontschuldigingen zijn typerend, voor de houding die de Turkse gemeenschap in Schiedam na de daverende knal aan de dag legt. Algeme ne angst wordt vermengd met een misschien nog groter ge voel van verbazing. Wat heeft dit nu allemaal te betekenen?. - „Welke mensen doen nu zoiets? Wat is hier de reden van? Waarom wordt er bij ons een bomaanslag gepleegd?"- zegt bijvoorbeeld Harun Saki. Hij was gisteren een van dé weinige Turken die nog een be- zoekje brachten aan het „ver duisterde" koffiehuis. De vrees dat er wederom een aanslag zou worden gepleegd had het aantal bezoekers tot een hand jevol teruggebracht. „De zaak blijft open," aldus Saki namens eigenaar Yasin Keskinyer, die geen 'Neder lands spreekt. „Er is een hoop geld in gestoken en dat krijg je niet terug door dicht te gaan." Vrijwel iedereen die ernaar wordt gevraagd, spreekt diepe verontwaardiging uit over de bomaanslag. „Tjonge, dat dit kan gebeuren,"- zo reageerde het vroegere raadslid Herman Noordegraaf (PPR). Hij was In de afgelopen tien jaar in de raad de politicus die zich het lot van de buitenlandse Schie dammers speciaal aantrok. „Het hing al enige tijd in de lucht, maar het is voor de poli tie ontzettend moeilijk om er vat op te krijgen. Wij hebben in de politiek altijd de indruk gehad dat het Schiedams Jon- gerenfront een zeerbeperkte groep vormde. Het blijft diep treurig." Noordegraaf vermoedt dat het Schiedams Jongerenfront contacten onderhoudt met ge- lijkdenkende organisaties die landelijk opereren, zoals die van Joop Glimmerveen. „Het zou kunnen dat hij Schiedam gebruikt om de aandacht te trekken. Het is maar een ver moeden maar dat zou ontzet tend gevaarlijk zijn. Ais het een kleine groep van Schie dammers alleen is, kun je het beter in de hand houden." Ook van andere kanten, zoals door het ADAP-comité, wordt be weerd dat ercontacten met grotere organisaties zijn. Zelfs wordt beweerd dat. Schiedam mers worden „ingehuurd", om in hun woonplaatsacties te plegen. r - - v.. v: De bomaanslag op het kof fiehuis is de laatste tijd de meest opzienbarende racisti sche uiting in Schiedam. In de afgelopen twee jaar is Schie dam al meermalen in het nieuws gekomen door racisti sche acties. Ondanks de bomaanslag wil de Schiedamse politie niet spreken' van een escalatie van racistisch geweld in de stad. „We vermoeden dat deze actie z'n grondslag heeft in de rellen van tien jaar geleden," zegt po litiewoordvoerder J. P. van Hoff. „Ik weiger om de aanslag als escalatie te zien. Als er in Schiedam iets met buitenlan ders gebeurt, komt dat meteen weer boven water." Over de identiteit van de twee Schiedammers die in ver band met de jongste aanslag zijn aangehouden, bewaart Van Hoff een diep stilzwijgen. Volgens hem is de politie de twee op het spoor gekomen door aanwijzingen in het kof fiehuis. De verdachten zijn 18 en 22 jaar oud. Café Cosy Corner, Nieuwe Binnenweg 142, Rotterdam. Het vakantieseizoen, dat voor de meeste horecagele-, genheden de mooiste tijd van het jaar is, komt café Cosy Corner juist niet zo. gelegen. Want het aantal zomertoerlsten dat het eta blissement dan bezoekt, weegt niet op tegen het uit blijven van de stroom Schoevers- en HTS-leerlin- gen die tijdens de schoolpe riode de Corner als pleister plaats gebruiken. Ongeëmancipeerd als Ne derland schijnt te zijn, le vert Schoevers met z'n op leiding vrijwel alleen da- mësklanten aan de Cosy Corner en de technische school kennelijk nog steeds bijna uitsluitend mannelij ke bezoekers, die als bijen op de honing af komen. De Cosy Corner is dus strate gisch gelegen, op de hoek Mathenesserlaan en de Nieuwe Binnenweg in Rot- terdam. In hun lunch- en andere pauzes hoeven de Schöeversen slechts de straat over te steken. Voor al op de vrijdagmiddagen is het daarom voor. de kel ners manoeuvreren op de vierkante millimeter. Van die.drukte is het café nu, begin augustus, versto ken. Niet één secretaresse is er te bespeuren. Hier en daar slechts is een tafeltje bezet •—""werder is het een Zee van Rust. Rust? Eigenlijk heeft Co sy Corner daarvoor te véél weg van een huiskamer op drie hoog achter, waar de tijd qua binnenhuisarchi tectuur één decennium ach terloopt. Hier kan geen sprake zijn van rust, hier treffen wij een geval aan van dorre saaiheid, waar het toevallig óók nog rustig is. In de vitrine, serre zo u wilt, hangen griezelig op el kaar afgestemde lampekap pen uit grootmoeders tijd, althans uit de tijd waarin grootmoeder modern mee wilde doen. Kwastjes van gouden draden omranden de eveneens gouden kappen. De tafeltjes, rond in de, ser re en vierkant in het bin- nengedeelte, staan bedekt met een tapijtje te wachten op aanschuivers. Voor hen is er plaats ge noeg. Binnen staan Zo'n tien tafels, in de serre pakweg vijftien. Andere zitmoge- lijkheden zijn de bar of de guitige hoekjes rondom de biljarttafels (2). Uit de speakers, verdekt opgesteld in 's cafés hoeken, dwarreltversleten rock 'n roll over de hoofden van de klanten (miniem in aantal), afgewisseld met 'swing' van Abba en draaiorgelachtige muziek. De jonge barkeeper Dennis van der Heiden; (één dienst jaar Cosy Corner) kan ver zekeren dat in de schoolpe riode topveertigbandjes prioriteit hebben. Elke maand opnieuw opgenomen door een jongen, en de Schoevers-girls zullen erbij zweren. Het terras is op'deze drui lerige augustusdag niet uit gestald. 's Winters is de zondagmiddag het domein van wat oudere klanten. Vaste koppels betreden dan de Corner om elkaar op de wekelijkse thee te begroe ten. Mensen uit verschillen de wijken van de stad heb ben elkaar hier leren ken nen en hebben een traditie in stand te houden: ze schuiven aan om een uur of één en verlaten het pand te gen de avond. Nü is er gebrekkig En gels te registreren:Een zankenlunch is bezig zich te ontwikkelen. Twee heren in grijs/blauw-kostuum kau wen op een biefstuk onder het uitwisselen van eerste beleefdheden. Nader onder zoek leert dat minstens tweederde van de aanwezi ge gasten "zakenluncht". Op te makenuit-, de' koffers naast de tafels, de papieren er bovenop en de houding van de heren (niet één da me te zien) in het alge meen. De lunchmogelijkheden die op de 'kleine spijskaart' aangeboden worden, begin nen bij een sneetje kaas en eindigen bij een bord frie ten met biefstuk. Daartus sen zweven gebakken mos- -selen en kroketten (twintig procent). Wat Cosy Corner verder te bieden heeft zijn diverse likeuren, whisky's en cognacs. Koffie/ thee en melk ook. Nog cén half uurtje dan, maar daarna komt echt de onontkoombare conclusie: hier gebeurt Werkelijk Niets. Misschien is het hier beter toeven in de schoolpe riode. Als je op Schoevers of op HTS zit, kan dat haast niet missen. ROTTERDAM Het ziet er naar, uit, dat de 28-jarige Kaapverdiaan Domingos Mo- reira Monteiro uit Rotterdam, op vrij korte termijn Neder land zal moeten verlaten: „Zijn pogingen alsnog een verblijfs vergunning te bemachtigen, hebben geen redelijke kans van slagen." Deze stelling poneerde pro cureur mr. E. van de Loo uit Den Haag gisteren namens de Staat der Nederlanden tijdens het kort geding voor dé presi dent van de Rotterdamse rechtbank, dat Monteiro had aangespannen om uitwijzing' uit ons land te voorkomen. Op 25' augustus zal mr. F. J. M. Nivard hierover uitspraak doen. Monteiro zou volgens eerde-, re berichten welgeteld één dag te kort getrouwd geweest zijn om voor een verblijfsvergun ning in aanmerking te komen. Mr. Van der Loo: „Men is. daarbij ten onrechte uitgegaan; van de datum, waarop de echt scheiding is ingeschreven. Maatgevend is echter de da tum, waarop het huwelijk ont- wricht was. En dit was, gezien de door zijn toenmalige Neder landse vrouw ingediende eis tot echtscheiding, al minstens een jaar eerdér." Volgens mr. N. Vermolen, de raadsman van Monteiro, heeft het ministerie bij de behande- ling van de zaak te laat gerea geerd op het herzieningsver- zoek, nadat staatssecretaris •mevrouw Korte-van Hemel (Justitie) tot uitwijzing had besloten. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Het Vrije Volk, t.a.v. Abonnementenadministratie, Antwoordnummer 1579, 3000 VB ROTTERDAM. sc

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 2