kunstenaar Schadeclaim Steendijkpolder Tegenslag voor dissidente taxi centrale I Personeel RET woedend Welke is dan gevraagd? op directeur Na oudere jongeren nu 'wat ouderen' PatentRekeninc Deelder hééft rmcim nieuwé show al EN TOCH 'N HOGE RENTE verenigde spaarbank Gesprek met Van Nievelt gaat verder Credit Lyonnais Spanjersberg overleden Agent gewond Val in ruim De Patent-rekening: een vrije spaarvorm met een rentevergoeding die oploopt naarmate u meer spaart Zelfs tot 5V2% over uw volledige spaarsaldo. Bovendien wordt de renté tweemaal per jaar bij geschreven. Met de Patent-rekening haal je méér uit je spaargeld. 3 ;K' m:.. m >>«- J&- S*M ::m- ->- lyiankrachtgebrek Fictief De Bruijn: ,J)irecteur Kunst moet zich aan de regels hou den." (Foto Gerard van Bree). "Zwarte dag" Van onze verslaggeefster LELIA KUIPER MAASSLUIS De rechtbank gaat binnenkort beoordelen of de gemeente Maassluis aansprake lijk is voor de ernstige verontreiniging van de Steendijkpolder. Drie wijkbewoners gaan een pro ces aanspannen om de aansprakelijkheid van Maassluis te bewijzen. Zij stellen dat de waarde van hun woningen door de -— inmiddels ook offici eel erkende ernstige bodemverontreiniging 20 tot 30 percent is gedaald. Financiële klap Slechte wet - DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986, PAGINA 13\ Verbolgen 'é&A ftotó Ws- 'p&~ Sf&ö I 'SM '■/iüv-'t 'SM? dw»- sv£': •to'-: 'js&i •3Ü& •:#y. ■ftp* SA-V; 'pts ROTTERDAM Meteen j negatief advies op tafel van de Taxi Adviescommissie, een adviesorgaan' van de 'gemeenteraad, vergadert het -Rotterdamse college van B en W morgen over de nieuwe taxicentrale St. Job. Burgemeester en wethou ders xnoeten de 'chauffeurs, die met1 een eigen centrale willen gaan draaien, hier voor toestemming geven. Maar vast staat dat die centrale maandag in be drijf wordt genomen. Tegen welke overheidsbeslissing ook gaan de chauffeurs in beroep, zo hebben ze al la ten weten. Liever starten ze met de nodige vergunningen. Maar als het aan de Taxi Advies commissie ligt krijgen ze die dus niet. De bestaande taxicentrale TTC verzet zich"ook fel tegen St. Job. ROTTERDAM De kans dat 'het aantal ontslagen bij Van Nievelt Goudriaan la ger dan 175 zal uitvallen is gering. Wel is er voor de bonden misschien een bete re afvloeiingsregeling uit het vuur te slepen. De zeeliedenbond FWZ onderhandelde gisteren verder met de directie van de in moeilijkheden verke-' rende rederij. Volgens vak bondsbestuurder Sarton was de opstelling van de di rectie deze keer redelijk constructief. Maar de'afvloeiingsrege ling zoals de directie zich die voorstelt is met name voor personeel beneden 55 jaar slechter dan wat tot dusverre gebruikelijk was In de koopvaardij. Voorals- nog wijst de FWZ haar re soluut van de hand. De collectieve ontslag aanvraag voor 175 man is nog niet in behandeling ge nomen door het Arbeidsbu reau. De rederij zal eerst nadere informatie moeten overleggen. S Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM RET-di- recteur J. J. Ph. Kunst kan vol-' gende week op boze woorden si* rekenen.in zijn medezeggen- schapscommis3le (MC). Deze personeelsvertegenwoordiging voelt zich volstrekt gepasseerd bij de bekendmaking dat er 130 arbeidsplaatsen moeten ver- ifij vallen bij de vervoersdienst. „Kunst behandelt ons als een kleuterklas en dat pikken we ;|f;; niet meer,", stelt MC-woord- voerder Harrie de Bruijn woe- dend. „Hij handelt geheel in strijd met de geldende regels." De Bruijn, die MC-lid' is na- «as mens de AbvaKabo en als vice- voorzitter in die club functio- neert, toonde zich deze week met stomheid geslagen toen de RET-dlrecteur in de raads- S-T' commissie Verkeer en Vervoer zijn bezuinigingsplannen ont- vouwde. De RET-er wist dat er negen miljoen gulden bezui- ■251' nigd moest worden maar meende dat daar nog verder overleg over zou komen. Eer- dere voorstellen waren al op tegenstand in de MC gebotst. De "spiegel" voor het historische, herbouwde café De Unie aan de Rotterdamse Mauritsweg. Onderop zijn de "extra" leuzen te zien, die kunstenaar Frits Jansen en anderen hebben aange bracht. (Foto Tielemdn van Rijnberk): Directeur Kunst wil de ar beidsplaatsen latenvervallen bij de technische afdeling en de administratie. Maar vol gens De Bruijn kan dat hele maal niet. „We hebben in de garages voor ongeveer achttien mil joen gulden aan reparatiema teriaal liggen. Door gebrek aan mankracht kan dat niet worden aangebracht Het is onmogelijk om aan de eis van de minister te voldoen," aldus het MC-lid. Wethouder Jan Laan (Ver keer) gaat er vanuit dat de soep niet zo heet gegeten wordt als zij wordt opgediend. „Een MC kan zich de weelde veroorloven om te zeggen dat ze de bezuinigingen niet pik ken. Maar een directie kan dat niet," aldus Laan. De wethouder meent dat bij de onderhandelingen in Den Haag het maximale is bereikt „door de bezuinigingen tot ne gen miljoen gulden te beper ken". Laan: „We hebben nu (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotter damse Kunst Stichting wil niet de namen prijsgeven van de vijf Rotterdamse kunstenaars die zij, volgens eigen zeggen, heeft benaderd voor het zoge naamde 'spiegelproject'.' In het Rotterdamse kunstenaarswe reldje wordt ernstig betwijfeld of de RKS ooit kunstenaars heeft benaderd. De directeur van de RKS, Paul Noorman: "Wij hebben wel degelijk vijf Rotterdammers gevraagd, daar hoeft niemand aan te twijfelen". Als u de namen dan noemt, dan neemt u alle twijfels weg. Noorman: "Wij laten ons als RKS niet in het defensief druk ken. Die namen noemen we dan ook niet. Trouwens, we moeten ook af van de heïè dis cussie of Rotterdamse kuns tenaars wel of niet het exclu sieve recht hebben om van de RKS opdrachten te krijgen. Als Kunststichting zijn wij vrij ons beleid op dat gebied te be palen, mits de Rotterdammers zelf op kunstgebied zo min mo gelijk tekort komen." Als u die namen nu wèl noemt/bent u juist van die he le discussie af. Noorman: "Nogmaals, we gaan niet in het defensief. Het idee omtrent de gevel van het nieuwe RKS-onderkomen is al anderhalf jaar oud. „Diverse kunstenaars uit Rot terdam en daarbuiten hebben we'gevraagd met ideeën te ko men. Al pratend kwamen we in contact met Barbara van Loon en Toon Hartogs. In dat sta dium waren zij door de RKS nog niet voor een opdracht ge vraagd. Toen zijn ze zeif met een voorstel gekomen dat we afkeurden. Hun tweede voor stel, het spiegelproject, heeft uiteindelijk de doorslag gege ven." Voor het openingsproject rond het historische café De Unie aan de Rotterdamse Mauritsweg (officiële opening op 29 augustus) geeft de Kunststichting rond 300.000 gulden uit. Het uittrekken van dit hoge bedrag leidde tot veel kritiek in de Rotterdamse kunstenaarswereld. Dit omdat de RKS jarenlang juist in dat wereldje 'een bezuinigen is troef-beleid heeft gevoerd. Frits Jansen, de beeldend kunstenaar die vandaag we gens het "bekladden" van de Unie-spiegel in kort geding voor de rechtbank is gedaagd: "Het is een schande. Het ene kunstenaarscentrum in Rotter dam moet uit geldgebrek slui ten en dan smijt de RKS ineens met tonnen. Voor zo'n twee ton per jaar hadden ze het Lijnbaancentrum kunnen open houden, maar neen, ddt moét dicht. Is dat beleid?" eenmaal te maken met een ka binet en minister} die meer voelen voor de auto dan voor het openbaar vervoer". Het. collegelid verzet zich niet direct tegen het voorstel van de RET-directie, ook al zoekt de MC steun bij hem. Laan: „De MC is een pittige, kritische "ploeg die vooral op de sociale aspecten zal letten. De directie is verantwoordelijk voor dienstverlening en so ciaal beleid. En daarin past geloof ik wel het ingediende voorstel". De wethouder verzekert dat directeur Kunst hem heeft ver teld dat de MC op de hoogte was van de ontwikkelingen. De RET-topman zelf benadrukt dat er geen gedwongen ontsla gen zullen vallen. Het gaat vol gens hem bovendien deels om fictieve functies. Dat zijn nooit vervulde plaatsen die wel hij het Rijk, dat het grootste deel van het vervoersbedrijf be haalt, waren aangemeld. De Bruijn gelooft dat alle- maal niet zo snel. Baarnaast onslateert hij dat de MC ook •s gepasseerd bij de uitvoering /an de reorganisatieplannen. „Niet alleen de topstructuur, maar het gehele bedrijf wordt gereorganiseerd. Daarover zouden wij geïnformeerd wor den, maar nu al zijn er enkele wijzigingen doorgevoerd. Kunst gaat voorbij aan de plichten die hij tegenover ons heeft volgens de gemeentelijke regels op het gebied van de medezeggenschap," aldus De Bruijn. Frits Jansen heeft in een soort ludieke actie, zoals hij dat zelf noemt, willen inhaken op het spiegelproject van Bar bara van Loon en Toon Har togs. Jansen: "De bedoeling van hun project is dat Rotter dammers woordassociaties maken met het trefwoord dat zij elke week in de spiegel pro jecteren. Ik heb niets meer en niets minder gedédn, en daar voor dagen ze je dan voor de rechter". De Amsterdamse en Leidse kunstenaars Barbara van Loon en Toon Hartogs vertellen een ander verhaal: "Frits Jansen heeft zich niet aan een eerdere afspraak tussen ons gehouden. Hij zou ons project ih tact hou den;" zodat het trefwoord van de week van alle kanten op de spiegel zichtbaar zou blijven voor het- publiek. Maar hij heeft zijn woorden zo gespoten dat ons trefwoord aan de rech terkant nu niet meer zichtbaar is en van de linkerkant nog maar een beetje. .Bovendien heeft hij ons be dreigd. Als wij hem niet zijn gang laten gaan, dan zou hij de spiegel omver laten trek ken. Daarmee heeft hij alle grenzen van fatsoen overtre den. „Wij betreuren dit kort ge ding, maar het is ons laatste middel: de principe-uitspraak aan de rechter ontlokken dat geen enkele kunstenaar het recht heeft het werk van een ander te beschadigen," zeggen Hartogs en Van Loon. De twee bevestigen dat er voor dit RKS-project geen openbare inschrijving is ge weest. Ze tonen er begrip voor dat Rotterdamse kunstenaars daar boos over zijn, maar zeg gen dat die wél zijn benaderd. Om verschillende redenen zou den die Rotterdamse kunste naars hebben afgehaakt. Frits Jansen; „Het is een' zwarte dag voor de kunstwe reld. Als zelfs al kunstenaars elkaar voor de rechtbank gaan dagen, is het einde zoek. Ik heb nooit bedreigingen geuit, maar ben wel door Hartogs be dreigd. Het omgekeerde ver haal dus. Ik zie deze gerechte lijke actie van Hartogs en Van Loon als niets anders dan een goedkope publiciteitsstunt." ROTTERDAM De gehele netto-winst van Credit Lyon nais Bank Nederland (de voor malige Slavenburgs Bank) over het eerste halfjaar van 1986 wordt in de stroppenpot gestopt. Die winst bedroeg /42,1 miljoen tegen vorig jaar 37,1 miljoen. SCHIEDAM Na de jon geren, oudere jongeren, en ouderen (ais vervanging voor bejaarden) heeft de gemeente Schiedam sinds kort een nieuwe leeftijds aanduiding: de „wat oude ren". Deze leeftijdscatego rie. zeg maar de jongere oudere, deed gisteravond in de commissie Stadsvernieu wing voor het eerst van zich spreken tijdens de be handeling van een plan voor de verbouwing van de vroegere Oranje Nassau- school. In dat pand worden zes tweekamerhuizen aange legd die voor de „wat oude ren" het meest geschikt zijn. Er werd jammer ge noeg niet bijverteld hoe oud de toekomstige bewoners nü eigenlijk moeten zijn. Het plan is met de nodige spoed in elkaar gezet. Vóór 1 september moet de aan vraag voor subsidie in Den Haag liggen, wil Schiedam nog voor een. rijksbijdrage in aanmerking komen. Het voormalige schoolgebouw staat aan de Francois Ha- verschmidtlaan. Een woordvoerder van de bewonersvereniging Schie dam West toonde zich ir. de commissievergadering on aangenaam verrast over het plan. Zijn kritiek was dat de vereniging niet van de plannen op de hoogte was gebracht. De commis sie had geen bezwaar tegen hpt plan. ROTTERDAM Een 22-jarige politieman is gis- teren met zijn gezicht in prikkeldraad gevallen bij de achtervolging van een .&£•-■ arrestant. Na behandeling ïa, in het Claraziekenhuis kon de agent naar huis. wi De politieman had nabij de Persoonshaven net een man aangehouden, maar deze ging er weer van door. Het Rotterdamse advocaten kantoor Loeve enVan der Ploeg zal de dagvaarding naar- de gemeente Maassluis verstu ren.. Dit advocatenbureau heeft veel ervaring opgedaan met eisen tot schadevergoeding bij de bodemverontreinigingen in Gouderak. Krimpen aan den Ussel en Lekker kerk. De drie Steendijkpolderbewoners die het proces gaan voeren, zijn door de bodemverontreiniging in grote financiële zorgen ge komen. Zij hebben hun huis moeten verkopen tegen prijzen die ver beneden het aankoop bedrag lagen of ze zijn ge- dwongen dagelijks over grote afstanden naar hun werk te reizen. Vrijwel alle 800 bewoners van deSteendijkpoler hebben de gemeente,enige maanden geleden al aansprakelijk ge steld. ;.y-ï: Omdat Maassluis tot nu toe niet met een financiële rege ling over de brug is gekomen, is de uitspraak van de rechter nu noodzakelijk geworden. Als de rechter de bewoners in het gelijk stelt, zoals in Den Haag en Dordrecht bij soortge lijke gevallen al is gebeurd, be tekent, dat een volgende finan ciële klap voor Maassluis. Als alle particuliere woningeige naren en de Algemene woning stichting Maassluis (AWM) een schaderegeling eisen, kost dat Maassluis tussen de 3,6 en 4,5 miljoen gulden. In. Dordrecht en Den Haag was de rechter van mening dat de gemeente vóór de bouw had moeten weten dat de grond ón der de huizen was vervuild. In de Steendijkpolder zijn twee oorzaken van de bodem verontreiniging aangewezen: een voormalige gemeentelijke vuilstortplaats en opspuiting met verontreinigd Rotterdams havenslib. Maassluis zal nu ze ker gaan proberen Rotterdam aansprakelijk te stellen voor het leveren van vervuilde bag gerspecie. De commissie Bodemonder zoek Steendijkpolder (CBS), die de bewonersbelangen inza ke de verontreiniging behar tigt, heeft met het aanspannen van dit proces niet de bedoe ling Maassluis tot de bedelstaf te brengen. CBS-voorzitter Harm Woudstra legt dat uit: „Wij begrijpen heel goed dat de gemeente dit allemaal niet kan betalen. Wij willen nu aan tonen dat de interimwet Bo demsanering een slechte wet is op dit gebied. Het rijk moet zich medeverantwoordelijk gaan voelen voor de schade die voortvloeit uit bodemveront reiniging." De Steendijkpolder staat op het punt te worden gesaneerd. Er wordt nu onderzocht welke schoonmaakmethode bruik baar en betaalbaar is. De kos ten van dé sanering worden geschat öp 100 tot 300 miljoen gulden. WS. •Sap.é S'ÖrA .'.ftaw We (tja*-. V& tss* Uir-ir tos*:? ROTTERDAM De Rot terdammer B. M. Spanjers berg van het bekende kaar- tenbedrijf Gebroeders Spanjersberg BV is op 79-jarige leeftijd overleden.' De heer B. M. Spanjersberg nam vier jaar geleden offi cieel afscheid van zijn uit geverij, waar hij meer dan vijftig jaar hèeft gewerkt. 'pf.h i v*# featr S«T- '.sfcat •SSS*: ROTTERDAM De 35-jarige Schiedammer H. Meerhof is gisteren aan boord van het vaartuig Adri.ian in de Eemhaven ernstig gewond geraakt. Hij werkte oo een steiger in het ruim en viel daar van af. De man is met rug- en hoofdletsel opgenomen in het Schiélandziekenhuis in zijn woonplaats. Maassluizers brengen stad voor rechter Het Rotterdam se Luxor zat gistermiddag .vol met ïn het 'oog lópende ar tiesten maar degene die het móAkte was de tweejarige Ari Deelder, het dochtertje van dichter/schrij- ver/shówman Jules.Ari drib belde heel wat af, van tijd tot tijd wat rust zoekend bij haar vader en collega Gerard Cox. (Foto Tie- leman van Rijnberk). (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM "De titel staat al vast dat is "JA Deelder" maar dat is nu nog het énige. Maar, reken daar maar op, de rest komt ook best in orde." Enkele uren voor hij naar de "derby" tussen zijn favo riete Sparta en Excelsior zou gaan kijken zei de Rotter damse aucteur Jules A. Deel der dit gistermiddag in het Rotterdamse Luxor Theater ter toelichting op zijn plan nen voor het komende thea terseizoen. Deelder, die in dit theater op 27 februari 1987 de lande lijke première geeft van zijn tweede avondvullende thea tershow, was mét echtgenote, hun dochter Ari ("Mijn per soonlijke bijdrage aan de emancipatie van de vrouw") en manager René Vallent- goed één van de tientallen Nederlandse artiesten die gistermiddag ter gelegenheid van de seizoenstart in Luxor het glas hieven. Onder hen Gerard Cox en zijn „Friese verloofde" Rients Gratama, die met hun nieuwe theatershow „Beperk te dijkbewaking" in decem ber vijf dagen in Luxor staan. Carry Tefsen, Conny Vandenbos en Dolf de Vries, die er in oktober met „Boef je" te zien zijn, Ted de Braak, die komend seizoen langs de theaters reist met „De rode draad is het verschil", Marti- ne Bijl met Henk van der Mo len, die op stap blijven met .Bijl". Sjoukje Hooymayer, die met Manfred de Graaf in „Het Hemelbed" opnieuw Rotterdam aandoet; en het viertal Sylvia Millecam, Maeve van'; der Steen, Jan Mesdag en Johnny Kraay- kamp jr., dat metCaroline Moift vanaf maart is te zien in „De babysitrevue" van Ischa Meijer, Robert Long, Paul Haenen en Henny Vrienten (muziek). Onder de bezoekers van de- ze tweede Luxor-seizoenbor- rel waren ook tal van Neder landse impresario's die hun inmiddels a! weer door het (buiten) land toerende arties ten vertegenwoordigden. Eén van hen was de Haagse thea terproducent. H. J. da Silva. die Nederland jaarlijks trac- teert op „Fiësta Gitana" en. die nu het uit „befaamde BBC-acteurs" bestaande ge- zeischap „The New Vic Com pany" hier naartoe haalt. Da Silva toonde zich onom wonden verbolgen' over het feit dat slechts twaalf Neder landse theaterdirecteuren, on der wie die van Luxor, het hebben aangedurfd een Brits gezelschap met een voorstel ling in de eigen taal te con tracteren. Hij raakte, samen gevat, de theaterversievan Geoffry Chaucers „The Can terbury Tales"aan de straatstenen niet kwijt. En dat, aldus Da Silva. terwijl het toch om verhalen gaat die „bijzonder wellustig zijn, waarvan iedereen rechtop in zijn stoel gaat zitten en zal denken: dat ze dat op het to neel durven te brengen." De aarzeling en afwijzing bij en door de meeste Neder landse theaterdirecteuren werden in veel gevallen met „de mensen verstaan toch geen Engels" gemotiveerd. Dat veroordelend zei Da Sil va: „En dan te bedenken dat die Engelse acteurs zich be reid hebben; getoond tegen een veel lagere gage dan ge woonlijk op te treden. Ik heb mij als Nederlander ge schokt gevoeld."

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1