Wethouders blijven op de fiets in openingsrit Honderden namen kijkje bij PTT m Politiek café net als 'Sonja' k J Mm? I Inspraak op nieuwbouw West Mient Jan Faber leidt vredesweek in Fancy Fair weggeregend Verdachten mis handeling vast SP praat over strategie Kunst en grappen in groèpstëhtponstëlling mmm imp WS Wti"""™*" HHMpn |L(. 1 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De stichting Mètha, die zich in zet voor Sri Lanka, mag in haar handjes knijpen als het afgelopen weekeinde haar geen flinke ver liespost heeft bezorgd. De jaarlijkse manifestatie werd door het publiek slecht bezocht en mag als mislukt worden beschouwd. Vooral het avondpro gramma, dat voor het eerst werd gehouden, bleek een misser en trok niet meer dan veertig mensen. Gebrek aan publiciteit rond de manifestatie wordt door het bestuur van de stichting gezien als be langrijkste oorzaak. Een matige belangstelling deed het Sri-Lankaiveekeinde mislukken. Op de.foto krijgt de stand van de Wereldwinkel een van de schaarse klanten te verwerken. (Foto: Ed Eggermont) De wethou ders Haf kamp en Van der Vel den maken een rondje over het gloednieuwe circuit. Bei den bleven óp de fiets. (Foto: Ed 'Eggermont) Ongeveer 200 Vlaardingers bezochten zaterdag de Salon de Harmonie om óver liefde te praten, en naar liefde te luisteren (Foto Ed Eggermont) Seks Grap HET VRIJE VOLK schiedam 4 MAANbAG 1 SEPTEMBER 1986 WMM, Sri Lanka slaat niet meer aan de stichting Mètha zuilen de Sri Lankezen het dit keer zon der de geldelijke steun uit Schiedam moeten doen. Je zou misschien zeggen dat het on derwerp niet meer aanslaat," zegt Hans Kreischer.: Maar aan de andere kant zie je dat het publiek in andere gevallen nog steeds geld over heeft voor goede doelen. Het valt alle maal tegen." Mogelijke oorza ken voor de matige belangstel ling waren volgens Kreischer Hou het er maar op dat we quitte spelen," zei secretaris Hans Kreischer na afloop van de Sri Lanka- dag. Elk jaar probeert de stichting middels activiteiten in de Korenbeurs geld bijeen te krijgen voor haar projecten. Evenals vorig jaar was het geld dit keer be doeld voor een medisch cen trum in het plaatsje Koggala in het zuiden van het vroegere Ceylon. Tot grote teleurstelling van ook concurrerende activiteiten (zoals rommelmarkten) elders in Schiedam en Vlaardingen. In de Korenbeurs had Mètha gezorgd voor een vertrouwd aanbod van activiteiten, vari ërend van een tentoonstelling over het project in Koggala, hapjes uit Sri Lanka tot een rommelmarktje. Zoals gezegd bleef het de gehele dag ontzet tend rustig. De bar bracht een kleine tweeduizend gulden op maar dat geld ging vermoe delijk in z'n geheel op aan het avondprogramma. Daarmee wilden we eens wat anders proberen," aldus Hans Kreischer die het mis lukte weekeinde wel op video film heeft vastgelegd. Je moet toch wat? We zulleii ons nog beraden over een eventueel volgend weekeind. Dat hangt helemaal samen met de ont wikkelingen rond de Schie- damse stichting voor ontwik kelingshulp." Leden van Mètha hebben deze week een gesprek met het gemeentebestuur over de toekomst van de stichting. I (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN „Een lekkere baan", constateerden de sportwethou ders L. Hafkamp (Schiedam) en IJ. van der Velden (Vlaar dingen) zaterdagochtend na. een openingsrit over het splin ternieuwe fietscrosscircuit in Schiedam. Waar iedereen toch een beetje op had gehoopt, een flinke schuiver van één der be windslieden, bleef uit. De beide heren behielden de macht over het stuur van de veel te kleine crossfietsen en legden het par koers in enkele minuten feil loos af. Ze gingen beiden vrij wel tegelijk over de finish. De wethouders werden gade- geslagen door enkele tientallen jeugdige f ietscrossers die maar ternauwernood him ge duld konden bewaren om het Schiedamse gravel te betre den. „Nu zijn wij toch aan de beurt?".vroeg bijvoorbeeld een crosser vam twee turven hoog, terwijl hij met z'n voorwiel het toegangshek probeerde weg te duwen. Op dat moment moes ten de wethouders nog vertrek ken. - VtH.S. m Met de opening van de fiets- crossbaan, die op het midden terrein ligt van de wielerbaan in sportpark Harga, komt een einde aan de al jarenlange roep om een eigen circuit. Door toedoen van coördinator Joop .van Broekhoven vam het Schiedamse' Jeugdland en de Vlaardinger L. Houtman is het circuit er uiteindelijk geko men. De twee kindervrienden ijverden al enige; tijd in de bei de gemeenten voor een baan. Ze vonden^ uiteindelijk een ge willig oor. bij het bestuur van de stichting Wielerbaan Schie dam die uiteindelijk vijftigdui zend gulden bij elkaar kreeg om het circuit aan te leggen. Joop van Broekhoven was zaterdag één van de vele te vreden toeschouwers. „Gewel dig hè, dit is werkelijk een unieke baan. Moet je kijken hoe hij erbij ligt, lekker tussen de bossen. vlakbij»cen< hotel?, aldus Van Broekhoven. Tij dens het Jeugdland van dit jaar werd de baan,al proviso risch in gebruik genomen. Bijna nog gooide het para- chutespringersteam Flying. Dutchmen roet in het eten bij de opening. Twee van de drie "sky-divers" kwainen op z'n zachtst gezegd ongelukkig neer. Eén vam de parachutis ten viel op een helling in de baan waardoor meteen de eer ste "deuk" in het circuit ont stond. Een andere duikvlucht i eindigde in een geblesseerd scheenbeen voor de parachu tist. - Hij kwam precies "op - één van de bobbels in het circuit terecht. De ongelukkige "sky-, diver" wérd- van het veld ge dragen. voor de vijftigduizend gul den is op het middenterrein., van de wielerbaan eèn circuit;, van een paar honderd meter' neergelegd. Hét verharde gra vel zigzagt naar de finish. De baan Voldoet aan de -strengste eisen en-is daardoorgeschikt voor internationale wedstrij den» Det-hobbels -zijn*wel wat lager dan op andere banen. Dit om te voorkomen dat de heu vels het zicht op. de wielerbaan belemmeren. De baan is weke lijks op woensdagmiddag en donderdagavond geopend, c jv g Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Bewoners en omwonenden van het gebied rond het Fabriplein in Schie dam hebben volgende week maandagavond de kans mee te praten over een bouwplan voor 54 huizen in de Van der Eist- straat en de HuysmanstraaL Het gaat om 1 vijfkamerwo ning, 23 vierkamerwoningen, 25; driekamerwoningen en vijf tweekamerwoningen. De huren van de huizen zullen variëren van 350 tot 525 gulden per maand. Nog voor er iets ge bouwd is, zal driekwart van de huizen al worden toegewezen. Op de informatie-avond, die vanaf acht uur wordt gehou den in het wijkcentrum De Er ker aan de Jan van Avenne- straat, kunnen de omwonenden reageren op de bouwplannen. De architect is aanwezig om zijn plannen te verdedigen. De gemeente wil volgend jaar september al beginnen met de bouw van het complex. Dat be tekent dat de definitieve plan nen voor maart volgend jaar bij het rijk moeten zijn ingele verd om nog op tijd voor subsi die in aanmerking te komen. Verwacht wordt dat de eer ste woningen worden opgele verd in de tweede helft van 1988. Er is een aparte werk groep die de nieuwbouw bege leidt. Leden van de bewoners vereniging, ambtenaren, de ar chitect en de bewonersdeskun- dige hebben hier zitting in. SCH1EDAM/VLAARDIN- GEN De vredesbewegingen in Schiedam en Vlaardingen hebben secretaris Mient Jan Faber van het Inter Kerkelijk Vredesberaad als gastspreker ingehuurd. Het bezoek van Fa ber geldt ais voorbereiding voor de Vredesweek 1986 die van 21 tot en met 28 september wordt gehouden. Faber zal spreken op donderdag 4 sep tember in de Nederlands Her vormde kerk aan de Vlaar dingse Maassluissedijk. In voorgaande jaren werd de voorbereiding voor de vredes week vanuit Schiedam gedaan. Nu is het de beurt aan Vlaar dingen. Mient Jan Faber zal een uitleg geven aan het the ma van de vredesweek: Ont spanning is ondeelbaar. De toegang tot de bijeenkomst is gratis: SCHIEDAM Er lijkt een vloek te rusten op de fancy fair van de Missions to Seamen. Voor het tweede achtereenvol gende jaar werd de jaarlijkse markt door regen en wind op de vlucht gejaagd. "Het was geen succes," concludeerde mevrouw N. Wuister Krans van de missions. "Er zijn maar erg "weinig mensen ge weest. Ik denk dat het weer daar een belangrijke rol in heeft gespeeld. Toen het rond vier uur begon te regenen heb ben we alles maar ingepakt," aldus mevrouw Wuister. De markt was 's ochtends re delijk van start gegaan. Bur gemeester R. Scheeres ver richtte de opening onder een zonnetje. In de daaropvolgende uren hadden de kraamhouders het niet al te druk. De fancy fair werd gehouden op het par keerterrein van Wilton Feijen- oord waar de vereniging ook een eigen onderkomen heeft. De Missions to Seamen is een dub waar zeelieden voor ge zelligheid en'huiselijkheid te recht kunnen. De opbrengst van de fancy fair was gisteren nog niet bekend. Het geld is be doeld voor onderhoud van het pand. Het i« voor het personeel van de Schiedamse PTT te ho pen dat er op normale werkda gen niet zoveel mensen komen als afgelopen zaterdagochtend tijdens het Open Huis. Honder den 'Schiedammers namen geïnteresseerd een kijkje in V het volledig verbouwde en ge renoveerde hoofdkantoor aan de Lange Nieuwstraat. Een kopje koffie van de post bleek :*en' ongekende trekker. De niewwe inrichting van het kan- {dor bleek? bif de 'meeste menz sen in dè smaak te vallen. De afgélèppt maanden is voor on- gevèer-ijl miljoen gulden aan - 'het kantoor „verbouwd. De lo- t ketten ztjn een kwart slag ge-' draaid en beter beveiligd. Van-; iffdaag. 'is': Keifvérfiouwde pand - voor het eetst "normaal" voor het pnlblièk geopend. jHet noo<D ■deboinv aan de overkant wordt dhn gesloten. (Foto 'Ed-TSgger- ment/ (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Alles no digde uit tot de liefde, zater dagavond in zaal de Harmonie in Vlaardingen. Door het schit terende decordhoek met warm rode rozen vervaardigd door kunstenares Wilma Kuil, échte rode rozen in vazen op de ta feltjes, chocolade-hartjes met intieme opschriften als 'mmm lekkertje* en stemmige muziek van het Amsterdams volkssa lon- en amusementsorkest was de juiste sfeer daar om te pra ten over liefde. De liefde in Vlaardingen, want dat was het onderwerp van het vijfde poli tieke café. Het leek deze avond net alsof Vlaardingen bij Sonja zat: „Een televisie-praatprogram ma maar dan zonder .die las tige caméra's," zo kondigden de gespreksleiders Dick van der Lugt en Aad Rietveld het politieke café aan, dat dit sei' zoen wordt voortgezet onder de meer toepasselijke naam Salon de Harmonie. Ook niet- politieke thema's komen in het vervolg" aan de orde. De Harmonie werd zater dagavond druk bezocht. Veel mensen hadden wél oren naar een onderwerp als Liefde in Vlaardingen, zo getuigde de opkomst van ongeveer -200 (be)zoekers Over een der gelijk onderwerp te praten bleek voor velen echter een probleem. De organisatie van .Salon de Harmonie had dertig Vlaardingers benaderd, maar niet één hiervan was bereid om aan de gesprekstafel plaats te nemen. „Liefde is nog altijd een taboe," concludeerde gespreksleider Van der Lugt. Wat is ware liefde in Vlaar dingen? Met deze vraag op zak bezocht John Knieriem, mede werker aan het politieke café gedurende enkele weken de plaatselijke cafés en discothe ken. Een opinie-onderzoek on der Vlaardingse jongeren. Zijn ervaring was, zo vertelde hij Aad Rietveld: „Eerst begonnen ze hard te lachen, dan keken ze een beetje gegeneerd en ver volgens begonnen ze over seks te praten. Liefde werd geasso cieerd met seks." Blijkbaar is seks een minder groot taboe dan liefde, als over het eerste wel gepraat kan worden. „Ja, je krijgt aanvankelijk veel stoere verhalen te horen over versieren en seks," ver telt mevrouw Anderson tijdens het politieke café. Zij is voor lichtster van de Rutgerstich- ting en heeft regelmatig ge sprekken met jongeren in buurthuizen en jongerencen tra. Die stoere vérhalen zijn niet alleen afkomstig van het man nelijk geslacht. „Meisjes kun nen er ook wat van," weet me vrouw Andersen. „Als ik het mag geloven zijn er soms meisjes die twintig jongêns ln één weekeinde versieren. Of meisjes die nonchalant hun handtasje open laten staan en op de plek waar normaal een spiegeltje hoort, zie je dan 'de pil' zitten." Veel jongeren denken dat je 'het' een keer moet doen, wil Je erbij horen, volgens mevrouw Andersen. Met de voorlichting probeert zij onder andere dit sprookje de wereld uit te hel pen: „Seks is meer dan neuken alleen. Knuffelen, praten, stre len: het hoort er allemaal bij. Seks is samen met elkaar alles beleven. Niet eerst naar de dis co en dan maar meteen huppe- ta..." Wat de feitelijke gegevens over liefde betreft het aan tal huwelijken en echtscheidin gen staan het er in Vlaar dingen nog niet zo slecht voor. Het aantal huwelijken in Vlaardingen gesloten en weer ontbonden, ligt onder het lan delijk gemiddelde. Liefde is een breed onder werp. Trouwen, scheiden, va derliefde. seks, geslachtsziek ten, religie, kleding, sociale controle, politiek, homofilie: het heeft er allemaal mee te maken en het kwam allemaal aan de orde. Maar wat nou 'de ware liefde' is, welk gevoel dat geeft, wat de bijbehorende ro mantiek is, dat werd niet ter tafel gebracht. Wat dat betreft ging het de artiesten beter af. „Jij zag mij wel zitten en ik jou," zo typeerde Cornells Pons, huiszanger en -pianist van Salon de Harmonie in één van zijn liederen een Vlaar dingse liefde, opgebloeid in een plaatselijke discotheek. De 3 Heren,, die op het bal-na in de Harmonie trakteerden, waren het ér driestemmig over eens dat: „Alle liefde, liefde, liefde van de wereld, die zit in het afwaswater..." m enda OTTERDAM EN OMGEVING ALHAMBRA 1, tel. 4330293: The Money Pit (a.l.) 2,6.45 en 9.30 uur. ALHAMBRA 2, tel. 4330293:' 9V4 weeks (.1.6) 2, 6,45 en 9.30 uur. CALYPSO 1, tel. 4131855: Po licy Academy 3 (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur. CALYPSO 2, tel. 4131855: The right stuff (a.l.) dag. 1.45 en 8.00 uur. CALYPSO 3, tel. 4131855: De Karate Kid II (a.l.) 2, 7 én 9.30 uur. CENTRAAL; tel. 4138210: Sex- therapie (18) 12.15 - 21.30 uur. I like to watch (18) di. wo. 12.15-21.30 uur. CINEMA NRC, tel. 4330293: Miracles (a.l.) 6.45 en 9.30 uur dl. ook 2.00 uur. CINEMA OSCAR, tel. 4330293: P. O. W. The escape (16) 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 1, tel. 4115300: Top Gun (a.l.) 2, 7 "en 9.30 uur. CINERAMA 2, tel. 4115300: Karate Kid (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 3, tel. 4115300: Out of Africa (a.i.) dag. 2 en 8.00 uur. CINERAMA 4, tel. 4115300: The jewel of the Nile (a.l.) 2, 7S' en 9.30 uur. CINERAMA 5, tel. 4115300: Manner (16) dag! 7 en 9.30 uur di. ook 2.00 uur. CORSO, tel. 4121110: Cobra (16) 2, 7 en 9,30 uur. LUMIERE 1tel. 4117755: Op hoop van zegen (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur. LUMIERE 2, tel. 4117755 Gung. Ho (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur. LUMIERE 3, tel. 4117755: 9<A Weeks (16)1.45, 6.45 en 9.15 O" uur; LUMIERE4, tel. 4332013: Als ineen roes(16)6.45en 9.15 uur. REX, tel. 4772793: Heerlijke vrouwtjes (18) 10.00 - 24.00 uur. v'.;;'C Adverteren doet begeren (18) t/m wo. 10.00 - 24.00 uur. THALIA, tel. 4111555: Polter geist II (16) 2, 7 en 9.30 uur. TIVOLI (Hellevoetsluis), tel. 01883 - 12608: Op hoop van zegen (a.l.) 20.30 uür, Out of Africa (a.l.) t/m wo. 20.00 uur. LAURENSKERK: Orgelconcert door Marijke Ferguson ma. 20.15 uur. DE UNIE: Filmliga 'Heat ma. 20.00 uur -Vvr BIBLIOTHEEKTHEATER: Mi- megroep Oceaan 'Bruiden' di.' i: 12.30 uur. v; i'/'jei 'fffVf fffiekvl Z f'ohtkca/ -VLAARDINGEN De groeps- tentoonstelling'van Vlaardingse" kunstenaars in De Harmonie, die zaterdag geopend werd, geeft eèn overzichtelijk beelcj van geproduceerde kunst in j/- Vlaardingen. Een gevarieerd beeld ook: de 21 kunstenaars die hun werk voor de expositie beschikbaar hebben gesteld, hebben wat de inhoud en stijl van hun werk betreft niet veel gemeen. Het resultaat is een grote gemêleerdheid, die maakt dat een rondgang langs de schilderijen alles behalve saai is. Op de expositie zijn krijttekeningen te vinden, aquarellen, zeefdrukken, olie verfschilderijen, ingetogen te keningen, expressieve schilde rijen, kortom; van alles wat. Een wandeling langs de kunst werken, leert dat Vlaardingen vele en verschillende kunste naars rijk is. Naast realistische portretten en landschappen, worden veel abstracte werken getoond. Expressieve schilde rijen in felle kleuren en „bewe gende" vormen. Een voorbeeld van zo'n ab stract schilderij is „Under the Cherry Moon" van de Vlaar- dingse kunstenares Maryoke. Het schilderij in felle rode en roze tinten, herbergt op het eerste/oog Lgëeo; voorstelling; het doek lijkt slechts gevuld té zijn met vlekken en vlakken. Na even turen, komt daar dan toch iets tevoorschijn: twee ar men, een rode b.h. en een hoofd. De vrouw lijkt te bewe gen; „Het is een sexy schilde rij", legt de kunstenares Ma ryoke (28) uit „Het is geïnspi reerd op disco. Zo werk ik meestal. Mijn onderwerpen zijn altijd disco's, figuren die dan sen In vreemde houdingen. Je kunt het bekijken zoals je wilt. Je kunt het kunst noemen of een grap." De kunstenaar Aad Hofman, die twee aquarellen heeft inge zonden voor de expositie, heeft een manier van werken die te gengesteld is aan die van zijn collega Maryoke. Zijn werk is realistisch en neergezet in zachte, bruine tinten. Zelf ty-<;. peert hij het als magisch-rea-"; listisch. Ook de krijttekeningen- van Jan van Reeven zijn realis tisch te noemen, toch maakt de kunstenaar ook gebruik van abstract, bewegende vormen. Naast de genoemde kunste- naars is er werk te zien van on der anderen Peter Dumas, Joop van Dorp, Betty Linders, Anneke van der Meer en Henk Horsten. De expositie is te be zichtigen tot 20 september in De Harmonie. VLAARDINGEN De Vlaar dingse politie heeft de vermoe delijke daders aangehouden van de mishandeling van een krantenjongen, eind vorige week. Op aanwijzingen van een getuige werden een 14-jarige en een 20-jarige Vlaardinger aangehouden. De jongste wordt als hoofddader gezien en wordt deze week voorgeleid voor de Officier van Justitie op verdenking van openbare ge weldpleging. De 20-jarige t Vlaardinger is inmiddels weer vrijgelaten. Een gekneusde neus, een ge scheurde iip, een brandplek pp z'n wang en beschadigde tan den hield de krantenbezorger i. over aan zijn ontmoeting met het Vlaardingse duo. De mis handeling vond plaats toen de" krantenbezorger zijn werk deed. VLAARDINGEN De Socialis- tlese Partij (SP) praat dinsdag: avond na over haar opstelling in de gemeenteraad. Voor de bijeenkomst zijn behalve de le den ook de Vlaardingse SP- stemmers uitgenodigd. Het ge sprek van morgenavond zal met name gaan over de begro tingsbehandeling in november. "Dan zullen er harde noten ge kraakt moeten worden", aldus de SP. In de uitnodiging maakt de SP alvast duidelijk, dat zij niet van plan Is "handjeklap te gaan spelen". "Wij zullen keihard op blijven komen voor onze standpunten, waar wij de ver kiezingen mee in zjjn gegaan". aldus de partij. De opsomming bevat punten als het terug brengen van de GEWB-winst. aanpak van achterstallig on derhoud, bouw van betaalbare huurwoningen enz. Verder schrijft de partij, dat zij zich niet zal laten misbruiken door de oppositiepartijen CDA en/of VVD. "De VVD en het CDA zitten te springen om het PvdA-college te laten vallen, in de hoop zelf weer wethouders- baantjes ie kunnen veroveren. Als het moet zullen ze daar voor zelfs de SP naar de mond praten", aldus de SP. De bijeenkomst wordt gehou den In zaal Concordia aan de Rijkestraat en begint om 19.30 -uur. r

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1