m Werkgroep voor verlegen mensen Keniabroodje smaakt goed Koemarktbrug dicht voor spoedreparatie Politie werft tijdens Brandersfeest 100 Jaar gezond IJlt op komst 100 modelbootjes In clubvtjver Brood-promotie via voetbal Opleiding tot systeembeheer Diefstal van fototoestel Snoeien WK mma Wmmmê léippfssfci&p Theater Schnurkerk Jeugdtheater Stadsgehoorzaal Harmonie Miljoenentekort in Schiedams onderwijs (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente Schiedam moet dit jaar miljoenen guldens toeleg gen op het basisonderwijs. Dit blijkt uit berekeningen die de gemeentelijke afde ling Onderwijs heeft gemaakt. Op een to taalbegroting van bijna 14,5 miljoen gul den zal tegen het einde van dit jaar een tekort zijn ontstaan van ruim 2,5'miljoen gulden. Het gat ontstaat vooral door de dure exploitatie van gebouwen die niet geheel door het rijk wordt betaald. Ver der wordt er in Schiedam meer energie verbruikt en zijn de kosten van het schoonmaken van de panden hoger dan de landelijke normen. j V. Normaal gesproken betaalt het rijk elke cent die een ge meente, uitgeeft voor het open- baar onderwijs en wordt in het bijzonder onderwijs voor de gebouwen gezorgd. Sinds augustus 1985 is er een nieuwe wet van kracht waarin de nor men voor de kosten die een ge meente kan maken zijn vast gelegd. Gebleken is dat Schie dam op diverse fronten te duur leeft. Verder speelt ook een rol dat de toelagen aan de ge meenten onder druk van bezui nigingen zijn verlaagd. „In principe zouden we in het basisonderwijs natuurlijk geen tekort moeten hebben," zegt chef G. Kruijt van de af deling onderwijs. „Het onder wijs is door het rijk aan de ge meenten gedelegeerd en zou voor de volle honderd procent moeten worden vergoed. Uit Het onder wijs in Schiedam kan flinke bezuinigin gen tege moet zien als gevolg van het mil joenente kort. Of dat ook in de klas te mer ken zal zijn is de vraag. (Foto Ed Eggermont) onze analyse blijkt dat vooral de kosten van de schoolgebou wen hoger zijn, dan de normen die het rijk stelt. Het tekort is al met al niet onaanzienlijk en we zullen ons moeten beraden over maatregelen." Volgens Kruijt ontkomt de gemeente Schiedam er niet aan om de komende tijd „flink te snoeien" in het onderwijs. Het tekort is trouwens geen verrassing. Ook in andere ge meenten worstelen de besturen met tekorten in het onderwijs. Opmerkelijk is dat Schie dam zich met haar eigen tarie ven in de onderwijsvingers snijdt. Kruijt: „Dat speelt het tekort mede in de hand. Wij betalen voor bijvoorbeeld de electra meer dan elders in het land. En dat wordt dan niet volledig door het rijk vergoed. Dat is de invloed die het lokale tariefbeleid heeft. Schiedam weet van tevoren wat het van het rijk voor bijdrage kan ver wachten. Als je dan het resul taat ziet, moet jè toch op je achterhoofd krabben," aldus Kruijt. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Vier Vlaardingse bakkers organise ren in de "Week van het Brood" 6-10 oktober) een voet baltoernooi voor de jeugd."Het wordt een soort mini-wereld kampioenschap," zegt initia tiefnemer Frans Hazenberg. 'Be ploegen worden samenge steld uit Vlaardingers van 9 en 10 jaar van diverse nationali teiten. Zo zullen onder andere Turkse, Marokkaanse en Ne derlandse teams deelnemen." De voetballers worden gese lecteerd uit met 'name leden van de Vlaardingse clubs. Het betreft de zogeheten F-pupil- len. Gespeeld wordt op woens dag- en zaterdagmiddag^ De "Week van het Brood" is een promotiestunt van de bak kers in Nederland. Zij zijn mo menteel eveneens actief met promoten van brood via een geldactiè voor het Derde We reldland Kenia. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Het Geweste lijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord in Schiedam en het NOVI geven een auto matiseringsopleiding van vijf maanden. De cursus is bedoeld voor werklozen tót 30 jaar, die minimaal HAVO met wiskun de of economie als vooroplei ding hebben gevolgd. De cur sus, die "systeembeheer klei nere systemen/nlet-vakkën- nis" heet, wordt gegeven door het Nederlands Opleidingsin stituut (NOVI). Het Is een dag opleiding van vijf dagen per week. Na voltooiing van de cursus kan men aan de slag als junior-programmeur met doorgroeimogelijkheden naar systeemontwerper en informa- tleanallst. Geïnteresseerden dienen voor 15 september con tact op te nemen met Bob Bootsma of Jaap de Bree, Ge westelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg Noord, Laan van Bol'Es 3, tel. 4705300. Wethouder Van der Velden feliciteert mevrouw T. Konings-Ravestijn. Foto Ed Eggermont) VLAARDINGEN Ze is giste ren 100 jaar geworden, komt uit een zakenfamilie, heeft de verzorgingsstaat zien groeien en is nog kerngezond. Me vrouw T. Konings-Ravestijn, bij goede kennissen bekend ais 'Trijntje', heeft de afgelopen 100 Jaar goed doorstaan. „De laatste vijf jaar is hier geen dokter meer over de vloer ge weest," zegt ze met voldoe ning. In familiekring en met wat ken nissen vierde Konings haar verjaardag. In de ochtend werd ze gefeliciteerd door loco-bur gemeester IJsbrand van der Velden, die haar een taart aan bood. Konings woont nog altijd zelf standig in haar woning aan de Olivier van Noortlaan in Vlaar- dingen. Ze kookt nog zelf en werkt dagelijks het hele huis door. Ze is geboren en ge trouwd In Vlaardingen, woonde enige jaren in Blithoven, Hilver sum en Baam en kwam twintig jaar geleden weer terug in haar geboorteplaats. Sinds haar man drie jaar geleden over leed, vindt Konings het leven minder plezierig. Haar enige zoon omschrijft haar als een kritische vrouw. „Haar kringetje Is langzaam maar zeker Iets kleiner gewor den. Ze volgt alle ontwikkelin gen niet meer op de voet. Maar ze heeft nog wel haar mening," zegt hij. Konings vindt dat de maat schappij er niet beter op is ge worden. „Te veel geld. Dat Is de pest," zegt ze. „Al die sub sidies en uitkeringen die ze maar willen geven, het streven naar een 32-urige werkweek. Daar kan toch niets van klop pen. Ze moesten eens zestig uur in de week gaan werken. Misschien dat het dan beter gaat," meent Konings. Zeventig Jaar geleden begon de heer Konings, echtgenote van de jarige, de autobus-on derneming Evag. Konings startte de lijndienst Vlaardin gen - Rotterdam. Voorheen reed tussen Vlaardingen en Rotterdam alleen de trein. De familie Konings was diep ge schokt toen na de oorlog de onderneming In handen van de overheid kwam. Een van de oud-chauffeurs, de 70-jarige F. P. Verkade zorgde ervoor dat bij de borrel de ver halen over de beginjaren van het familiebedrijf weer tot le ven kwamen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Mensen die last hebben van verlegen heid kunnen zich aansluiten bij de werkgroep Verlegen heid, die binnenkort weer be gint met bijeenkomsten. De groep, komt een maal per drie weken bijeen ln het Nl- von-centrum aan de Dirk Smitsstraat 76 in Rotterdam. Doel van de bijeenkomsten Is te oefenen met verlegen heid waardoor dit minder last geeft. Dit wordt bereikt door middel van gesprekken, rollenspelen en houdingsoéfe- ningen. Bij de samenstelling van het programma wordt zoveel mogelijk rekening ge houden met de wensen van de deelnemers. Eén van die deelnemers omschrijft het begrip verle genheid als1 "sociale angst". Mensen die daarmee kam pen, hebben het in het dage lijks leven soms heel moei lijk. „Je hebt nu eenmaal ln allerlei situaties met mensen te maken. Wanneer je te 'ver legen bent om contacten te maken, geeft dat problemen." „Een tijdje geleden hadden we in de werkgroep iemand die regelmatig naar werkbe- sprekir gen toe moest, maar dan niet uit haar woorden kon komen. Je begrijpt dat die werkbesprekingen al gauw een ware kwelling wer den." Mensen die verlegen zijn kunnen in bepaalde situaties gaan blozen, transpireren of bibberen. - Vaak ontstaat angst dat anderen deze ver schijnselen waarnemen. Het gevolg is dat verlegen men- - sen die situaties gaan mij den. In'de werkgroep Verlegen heid proberen de deelnemers elkaar een hart onder de riem te steken. Bemoediging en onderlinge solidariteit kunnen al veel helpen. Daar naast doet de groep oefenin gen uit een boek van de psy choloog 'lenk van der Molen. Deze psycholoog is in Gro ningen gepromoveerd op het onderwerp verlegenheid. Tij dens de bijeenkomsten zijn meestal geen deskundigen aanwezig. Eén van de oefeningen is bijvoorbeeld het houden van een spreekbeurt. Een deelne- mer krijgt een woord en moet proberen daarover iets te vertéllen. Eén rollenspel kan gaan over boodschappen doen. De kassabon klopt niet. Voor verlegen mensen is het moeilijk dm tegen de kassa juffrouw te zeggen dat zij te veel' berekent. Dat kan in een rollenspel geoefend worden. De kosten van de bijeen komsten bedragen enkele guldens. De deelnemers bren gen gezamenlijk de huur van de zaal in het Nivon-centrum op. Wie meer informatie wil, kan bellen met de contactper soon van de werkgroep Ver legenheid, teWoon: 01806-15615. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het zo genoemde Keniabroodje valt in de smaak. Bakkers ln Vlaar dingen hebben er inmiddels - zo'n 3200 van verkocht. Lande lijk zijn meer dan 200.000 van die luxe broodjes over de toon bank gegaan. Door het succes hebben de bakkers besloten dat 'ze het nieuwe broodje zullen blijven bakken. Sinds een week is het luxe, gevulde broodje van 400 gram het bevat onder meer noten, suiker, rozijnen en koffie voor de prijs van 2,90 gulden in de winkel verkrijgbaar. Van leder broodje dragen de bak kers vijftig cent af voor ont wikkelingshulp. Het geld komt ten goede aan een bakkers- school in Kenia. Nederland sluit hiermee aan op een pro motieactie van de Europese Vereniging voor Brood en Ban ketbakkerij. Bakker Frans Hazenberg, die zijn bakkerij aan de Hoog straat ln Vlaardingen heeft en mede-initiatiefnemer van de actie is, meldt dat de verkoop van het Keniabroodje beter is dan hij had verwacht. „Wij waren van plan om de predük- tie ervan na de actie (tot 29 september) te stoppen," zegt Hazenberg. „Nu het broodje zo'n succes heeft, gaan we door. Maar dan wel vóór een andere prijs, natuurlijk." Hij vermoedt dat de commerciële verkoopprijs op vier gulden zal komen te liggen. Hazenberg heeft zelf de vori ge week meer dan 800 Kenia- broodjes verkocht, waarvan 300 tijdens het Haring en Bier feest. Hij vreest dat de specia le broodzakjes, die voor de ac tie zijn ontworpen, deze week opraken. De ontwikkeling van het broodje Is een idee van de drie landelijke bakkersbonden. Het project moet er voor zorgen dat een bakkersopleiding in de Keniase stad Kiambu {25 km onder Nairobi) drie jaar lang door Nederlandse bakkers wordt georganiseerd. De school ls in 1985 begonnen. De totale kosten van het project bedragen 600.000 gulden. Daar- Een klant in de winkel van Hazenberg koopt een Keniahi oodje. (Foto Ed Eggermont) van is 400.000 gulden voor de broodjesactie door de bonden bijeen gebracht. Nu van de resterende 200.000 gulden al meer dan de helft de vorige week ls binnengekomen, heeft Hazenberg goede hoop dat het hele bedrag zal worden opge hoest. Gebleken is dat een derde deel van de bakkers in Neder land meedoet aan de verkoop van het Keniabroodje. Bij de klanten is de actie zo goed aangeslagen dat menigeen het project steunt met donaties. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Koe- marktbrug in Schiedam wordt dinsdagnacht voor-het verkeer afgesloten in verband met een spoedreparatie. Na telefoontjes van omwonenden werd een scheur gevonden in één van de rijplaten. De scheur ls zo lang provisorisch dichtgelast. „Maar dat houdt maar voor enkele dagen", aldus H. Knops van de afdeling Civiele Wer ken. „Het is in één nacht te herstellen." De rijplaten werden aange bracht bij een verbreding van de brug ruim twee jaar gele den. Die verbreding volgde op enkele ongevallen met vracht wagens. Zo zakten tot twee keer toe opleggers geladen met broodjes tin bij het oprij den van de brug door het hou ten fietspad. De wagens kon den geen kleinere draai maken en moesten wel over het fiets pad rijden. De omwonenden die de scheur ontdekten werden ge alarmeerd door de herrie. Steeds als er een vrachtwagen over de scheur reed, maakte het losliggende stuk een enorm lawaai. De stremming van de brug is van half één tot half zes 's nachts. Een omieidings- route word met oranje borden aangegeven. SCHIEDAM Een fototoe stel en een racefiets met een gezamenlijke waarde van ruim drieduizend gulden zijn gestolen uit een woning aan de Schle. De daders zijn via de achterdeur binnengekomen. Uit een woning aan de Dam verdwenen bij een inbraak sie raden en een stereotoren. De waarde is onbekend. De inbre kers zagen kans via een regen pijp op de eerste verdieping te komen. Daar werd het boven licht van een deur ingeslagen. De dieven verdwoien via de beneden gelegen winkel. SCHIEDAM De Schie- damse politie grijpt de ko mende Brandersfeesten aan voor een grote wervingscam pagne voor nieuw personeel. Op twee zaterdagen (20 en 27 september) zal de politie zich op opvallende wijze presente ren. De campagne is vooral gericht op vrouwelijke recru- ten. Het Schiedamse korps kampt al maanden met een serie vacatures die niet ver vuld kunnen worden. Op dit moment telt het korps 140 mensen terwijl er 148 moeten zijn. Een belangrijke plaats in de wervingscampagne wordt ingenomen door drie vrouwe lijke agenten die op dit mo ment hun opleiding krijgen. De dames zullen begin vol gend jaar bij het Schiedamse korps ln dienst komen maar geven op de twee zaterdagen al informatie over hun toe komstige werk. Verder wordt een bus van de Mobiele Een heid voor de gelegenheid als infowagen gebruikt en moet ook een botssimuiator van de ANWB voor de nodige publie ke belangstelling zorgen. Belangstelling die volgens politiewoordvoerder J. P. van Hoff broodnodig ls. „We pro beren door het aantrekken van nieuwe mensen ln leder geval onze huidige sterkte te handhaven," zegt hij. „Je hebt altijd te maken met mensen die functioneel leef- tijdontslag krijgen of bij an dere korpsen gaan werken. We moeten vooruitdenken." Eén van de grote proble men bij de politie is dat de korpsen hun eigen recruten op cursus moeten sturen. De opleiding duurt twee jaar waarna de aspirant agenten bij het korps gaan werken dat hen in eerste instantie heeft „gecontracteerd". Ver der krijgen de student-agen ten een karig loontje tijdens hun opleiding. Dat schrikt vooral de wat oudere geïnte resseerden af. Sinds kort krijgen recruten boven de 25 jaar het minimumloon. Het Schiedamse korps klaagt al langer steen en been over het afkalvende per soneelsbestand. Onlangs werd een Amsterdamse agente van Turkse afkomst naar Schiedam gehaald om reclame te maken onder-bui tenlandse vrouwen in de stad. De politie zal op twee dagen in september met een promotiestand aanwezig zijn bij informatiedagen in het migrantencentrum 't Park weg. Ze doet mee aan scho- lingsdagen die daar dan wor den gehouden. Als de bei voor de laatste ron de gaat ziet Rocky zijn kans schoon. Een van de hoogte punten van „Rocky 5"; een film van Sylvester Stallone, waarin Amerikaans bokser Rocky het fn Moskou moet op nemen tegen zijn Russische ri vaal Drago. Drago heeft dan ln eerder stadium Rocky's vriend Apolio doodgeslagen. De film Is donderdag 11 sep tember te zien In Theater De Schuurkerk aan het Schuurhof in Maassluis. De organisatie verwacht zo'n grote belang stelling dat zij adviseert om ruim voor de voorstelling een plaatsbewijs te kopen. Aanvang 14.00 uur en 20.30 uur. Toegang middagvoor stelling; 5 gulden, voor Pee 65 en CJP 2,50 gulden. Avond- vooretelling: 7,50, Pas 65 en CJP 6 gulden. Het Harmonie Jeugdtheater is de gehele maand september gratis. In het vierde seizoen wordt ook een programma voor tieners geboden, zodat er nu kinderen van tien tot zes tien jaar terecht kunnen voor toneel of film. De eerste voor stelling is woensdag 10 sep tember. De kleutergroep (4 t/m 6 jaar) en de kindergroep (7 t/m 12 jaar) beginnen ook op de 10e. De tienergroep (13 t/m 16 jaar) begint op 6 oktober met drama voor meiden en to neel voor jongens en meisjes. De vldeo-filmproductiegroep begint op 1 oktober. Het nieuwe seizoen in de Stadsgehoorzaal begint op donderdag 11 dfeptember met een optreden van Berdfen Stenberg. Op vrijdag 12 sep tember staat Seth Gaaikema -op hetzelfde podium met „En jou kies ik." Aanvang 20.15 V uur. Toegang: 22.50, 20.50, 17.50 gulden. y In de Harmonie komen op don derdag 11 september vijf ge kleurde vrouwen vertellen dan send over hun achtergronden, de onderlinge verschillen en overeenkomsten. Het program ma draagt de naam „Orange- melted". Met live muziek van Bart Femie en Denlse Jannah. Aanvang 20.30 uur. Toegang 10 gulden, Pas 65 en CJP 7,50 gulden. Op vrijdag 12 september staat Brigitte Kaandorp in De Har monie met het programma Laat mij maar even. Ze is Diva geworden. Met de nieuwe show trekt ze zingend door het land. Aanv-.g; 20.30 uur. Toegang: 12.50 gulden, Pas 65/CJP 10 gulden. Tenslotte op zaterdag 13 sep tember geeft een aartsbis schop aan twee priesters, Tho mas van Mulheim on Bernard: de Chambreville In „Naar de duisternis van het gebeuren" de opdracht heksenprocessen voor te bereiden. Met onder meer Peter Untelo en Ton van der Velde. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: 12.50 gulden en Pas 65/CJP 10 gulden. Stadsgehoorzaal en De Harmonie. Schledamseweg 51, Vlaardingen. VLAARDINGEN Maar liefst honderd radiografisch bestuur bare bootjes zijn aanstaand weekeind in Vlaardingen te zien tijdens het Nederlandse Kampioenschap Scheepsmo- dellensport. De organiserende vereniging Modelboot Club 'Vlaardingen' verwacht zo'n tachtig deelnemers van tien verenigingen. De Vlaardingse afvaardiging bestaat uit dertien Individuele deelnemers en één team. Er wordt strijd geleverd ln twaalf verschillende klassen. De eerstre drie deelnemers van elke categorie zijn gerech tigd voor Nederland uit te ko men op de wereldkampioen schappen volgend jaar In het Oostduitse Schwerln. Het evenement begint op za terdag 13 september om 10.00 uur, en er wordt doorgevaren tot 17.30 uur. Zondag 14 sep tember Is de aanvang 9.00 uur, en de prijsuitreiking om 18.30 uur. De wedstrijden worden gehouden in de clübvljver aan de Maasslulsedijk/George Ste- phensonweg. De deelnemers moeten op bei de dagen binnen zeven minu ten een boelenparcours afleg gen zonder de boelen te raken, waarna de boot in het dok moet worden afgemeerd zon der contact met de wal. Bo vendien moet een deel van het parcours achteruit worden ge varen. Na deze preclsle-vaar- proef wordt het model door een jury beoordeeld op "na tuurgetrouwheid". De modellen zijn ingedeeld in klassen met diverse lengtes. Binnen die klassen wordt een verdeling aangebracht tussen bouwpakketmodellen en sche pen die door de deelnemers zelf aan de hand van een werf- tekening zijn gebouwd. Daar naast wordt er nog een onder scheid gemaakt tussen aspi ranten, junioren en senioren. Het meest aantrekkelijk voor het publiek is de klasse waarbij een team van deelnemers met meerdere schepen een show opvoert volgens een van te vo ren ingeleverd programma. De Vfaaringse show, het blussen en wegslepen van een bran dend booreiland, zal het In de ze categorie moeten opnemen tegen de Nedlloyd Delft van het Rotterdamse 'Neptunus'. Dit team werd al twee keer we reldkampioen met hun tech nisch moeilijke act, waarbij zi) het 5,5 meter lange en meer dan 300 kilo zware model met kleine sleepbootjes de haven Inloodsen.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1