10 .1.1 mmm voltooi™ iü 'ïmk Organisatie Boekenweek had moeite met boeven HENK TROTS ÓP 9POSTPLEINTJE Gif en nieuwbouw funest voor kikkers en padden Eigen wervings folder politie Diefstal uit benzinestatio Flinke partij gereedschap uit auto weg Werkkeet brandt uit Weer auto mobilist tegen weg- afzetting WS %-\#4 >U:i/i¥$'&4$ï'%/ (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Die gekke glazen hokken kunnen veel geld besparen". Met een wijds gebaar en trots toonde wethouder ir. Chris Zijdeveld (stads ontwikkeling) gistermiddag de 92 nieuwe woningwetwoningen aan het Schutttersveld. Met de energiebespa rende onderdelen aan de huizen moe ten de toekomstige bewoners honder den guldens besparen op hun jaarlijk se gasrekening. Van links naar rechts in de glazen serre: wet houder Chris Zijdeveld, 'energeticus' ir. W. Velt- kamp en ir. D. Lems. "Het Schut tersveld pro ject is een schoonheid" (Foto's: Arie Wapenaar) li Z*£ mm Museiirrime- dewerker PimSchen kelaars po seert in de namaakcel die onder deel uit maakt van de Kinder- boekenweek- tentoonstel- ling in de Blauive Brug. (Foto: Arie Wape naar) Succes Misdaad op komst Spelers en schrijver van de klucht Drie is teveel. Vrijdag wordt de komedie opgevoerd in de Stadsge hoorzaal. Rechts staand hoofdrolspeler Joop Dode- rer. Zittend midden voor schrijver/regisseur Jan Blaaser. (Foto: John de Mol Produkties) STADSGEHOORZAAL HET VRIJE VOLK Schiedam DINSDAG 18 SEPTEMBER 1988 'i V %-V' ïi ''f/'Jr'i ^K. 'firn ff "b's f<i -7 «<1! s>' Z 1 Vethouder erkent: animo kampbewoners valt tegen De huizen in lichte kleuren, met de glazen aanbouwen en een warmte-terug-win-mstalla- tie, zijn bijna klaar. Deze week al wordt de eerste woning op geleverd aan de Noordvest- kant. Binnen vier weken kun nen de eerste gegadigden de sleutel verwachten van de energiezuinige huizen. iDe plannen voor het volbou wen van het Schuttersveld zijn in samenwerking met bewo ners van het Schiedamse woonwagenkamp Hof van Cy- rene gemaakt. De ongeveer vijftig Schiedamse woonwa gengezinnen zouden in het nieuwe complex onderge bracht worden. De kampbewo ners, die binnenkort van hun vaste plaats langs de Sehie worden verdreven omdat dat terrein niet aan alle eisen vol doet, tonen minder animo voor de energiezuinige huizen tus sen Damlaan en Noordvest dan werd verwacht. Wethouder Zijdeveld geeft toe dat de belangstelling van de kampbewoners gering is ge bleken. „Maar aan de bouw plannen hebben we niets ver anderd. Een besloten binnen- pleintje was één van die spe ciale wensen. De huizen zijn universeel verhuurbaar. De in teresse van andere Schiedam mers is groot. Er is veel vraag naar," aldus Zijdeveld, die voor de uitgifte van de huizen een bijzondere toewijzingspro cedure hanteert. Woonwagen bewoners, die op het Schutters veld willen wonen, krijgen voorrang. Schiedammers met een voorkeur voor een energie zuinig huis, staan "nummer twee" op de lijst van toekom stige bewoners. De glazen serres en de warmte-terugwin-instaliatie aan en in de hulzen werden be dacht door het Buro voor Ar chitectuur en Energievragen uit Eindhoven. Directeur, ir. Dennis Lems, ontwierp het project Schuttersveld in op dracht van de gemeente Schie dam in samenwerking met ir. W. Veltkamp. Die is 'energeti cus'. De huizen krijgen een ge middelde huur van ongeveer 530 gulden per maand. Directeur Lems vindt het Schuttersveld project een 'schoonheid'. Hij bejubelt voor al de contacten met toekomsti ge bewoners en buurtbewo ners. Lems, van oorsprong Oostenrijker, ontwerpt ener giezuinige laag- en hoogbouw. De gemeente Schiedam bena derde hem naar aanleiding van een groot project in Breda. Lems: „Na oplevering gaan we me{ alle gebruikers praten. Want de beste en meest zinvol le opmerkingen over de appa raten krijgen we van de ge bruikers." Het Schuttersveld project -moet eind november begin de- cember van dit jaar helemaal 'af zijn." I (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De organisa tie van de Kinderboekenweek (13 t/m 19 oktober) heeft het de afgelopen maanden niet ge makkelijk gehad. Oorzaak is het thema dat door de boek verkopers is uitgekozen: boe ven. „Daar moet je ontzettend mee oppassen," vindt bijvoor beeld Carel Beke die namens het Passagetheater lid is van het organisatiecomité. „Wat is nu eigenlijk een boef, het is een relatief begrip. Iemand die door het rode licht rijdt is al een boef. Bij het opzetten van de boekenweek moesten we uitkijken' dat we niemand in hokjes duwden." De moeite met het thema, dat samenhangt met de 100-ja- rige verjaardag van ons Wet- f boek van Strafrecht, hield niet i tegen dat de Kinderboeken- week grootser is opgezet dan vorig jaar. „Toen werkten we j voor het eerst met deze orga- i nisaties samen," aldus Beke. De boekenweek wordt opgezet j door de gemeentelijke biblio- theek, de plaatselijke boekver- kopers, het stedelijk museum, de gemeente en het Passage theater. De projecten die in het kader van "de boekenweek op de scholen worden gehouden, zijn gisteren al begonnen. Vergeleken met vroeger, wordt de Kinderboekenweek steeds meer een totaalproject. „Het was eerst voornamelijk een zaak van de boekwinkels en de bibliotheek. Die werkten niet samen zodat de scholen afzonderlijke informatie over activiteiten "kregen en zeker geen overzicht hadden," weet Beke. „Wat toen de organisa ties op eigen houtje deden, doen we nu op grotere schaal samen. Vorig jaar heeft bewe zen dat zoiets succes heeft." De animo onder de scholen, zo is inmiddejs gebleken, is erg groot. Vrijwel elke Schie damse schooi heeft wel één of meer groepen Ingeschreven voor één van de vele projecten. Geschat wordt dat zo'n twee duizend kinderen aan de diver se onderdelen zullen meedoen. De organisatie is tevreden met dit aantal. -. Elk van de deelnemende or ganisaties heeft een eigen on derdeel op poten gezet. Het museum tekent bijvoorbeeld voor een tentoonstelling over het gevangeniswezen in het bi- biiotheekfiliaal in de Blauwe Brug en een „speurproject" op de scholen. Hierbij is het de be doeling dat de leerlingen aan de hand van bepaalde gege vens een „dader" van een mis daad aanwijzen. Het project gaat uit van authentieke gege vens die zijn verstrekt door de Schiedamse politie. „Het gaat om simpele zaken," voorspelt Pim Schenkelaars, namens het museum lid van de organisa tie. „Aan het speuren is ook een wedstrijd verbonden." De bibliotheek staat onder meer garant voor de teken wedstrijd die rond het thema boeven wordt gehouden. De beste inzendingen worden ge bundeld en in boekvorm afge drukt. De belangrijke inbreng van het Passagetheater be staat uit het houden van een grote slotmanifestatie op zon dag 19 oktober. Op die dag staat het theater vol met aller hande kramen (onder meer de politie) en zijn er diverse voor stellingen. Op een voorstelling in de grote zaal na is het Kin derboekenbal gratis toeganke lijk. Trots poseert platenhande- laar Henk Post onder het straatnaambordje met zijn naam. In navolging van bur gemeester Scheeres pro beert ook Post zich in naam onsterfelijk te maken voor Schiedam. De afrol langs zijn platenwinkel aan de Hoogstraat heet sinds kort Henk Postplein. Door ken nissen is het bordje, uitge voerd in het gangbare straatnamenblauw, op de ge vel van zijn winkel geplakt. Post is in zijn nopjes met de ze onverwachte huldebetui ging. Normaal gesproken gebeurt dat pas als je dood bent." In werkelijkheid hangt het naambordje nauw samen met het komende Branders- feest dat zaterdag moet be ginnen. Post maakt deel uit van de organisatie van de feesten en een naam voor de afrol kwam goed van pas. „Het is makkelijker bij het aanduiden. In het spraakge bruik werd het al een beetje het Henk Postpleintje ge noemd, in plaats van de af rol aan de Hoogstraat," weet de platenbaas. „Ter hoogte van Henk Post, werd er dan gezegd. Ik vind dit een leuke grap. Ik vnst het natuurlijk van tevoren." De ludieke naamgeving mag dan handig zijn, illegaal is ze evenzeer. Namen van straten en pleinen, mits openbaar, mogen alleen wor den gegeven door de ge meenteraad. Particulieren moeten zich met het naam- geven beperken tot gelegen heden die niet openbaar zijn (bijvoorbeeld het Scheeres- plein op de werf van Wilton Fyenoord). Een woordvoerder van de gemeente laat weten in het geval Henk Post een oogje dicht te knijpen. „Als hij be weert dat het voor het Bran- dersfeest is, laat ik het nog even hangen. Daarna moet het wel weg natuurlijk. Al leen het gemeentebestuur kan een plein benoemen." Het is niet de eerste keer dat particulieren een stukje openbare weg vernoemen naar zichzelf. Enkele jaren geleden werd een sieeg van de Hoogstraat naar de Lange Haven omgedoopt in „Qui- bussteeg" naar het roem ruchte café om de hoek. Het bordje hing er uiteindelijk twee jaar voordat de ge meente de steeg haar offici ële naam teruggaf: de Wa ter steeg. (Foto: Arie Wape naar) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gif in de grond en nieuwbouw hebben aan honderden padden en kik kers het leven gekost. Dit con cludeert de Paddenwerkgroep in een verslag over de jaarlijk se overzetactie. Dit jaar post ten leden van de werkgroep tussen 7 maart en 24 april op de landwegen ten noorden van ;de stad. Hun doel was zoveel mogelijk padden en kikkers te behoeden voor de dood onder een autoband. „De padden- en kikkerpopu laties die vroeger van de Scheepvaartweg overstaken richting spoorlijn, polder en Woudhoek zijn uitgeroeid door de nieuwbouw," zegt de werk groep in het verslag. „Dat geldt ook voor enkele zoge noemde groene- kikkerrugpad- den. Deze bleken te vroeg te vervellen en naar onze gede gen informatie zou de oorzaak hiervan vuile grond of vuil wa ter kunnen zijn. Ook de kêerlus van de nieu we trambaan, die vorig jaar september in gebruik werd ge nomen, heeft volgens de werk groep voor de nodige sterfge vallen onder padden en kik kers gezorgd. „De keerlus van de tram ligt midden in het trekgebied van de amfibieën," aldus de werkgroep. „Dat was een flinke domper die we te verwerken kregen. Er zijn veel beesten op deze plaats gesneu veld en we zullen met de ge meente overleggen over een permanente oplossing." De werkgroep kreeg de nodi ge steun van oplettende tram bestuurders. Deze stopten voor dieren op de rails en waar schuwden de postende werk groepsleden. Ook plukten de bestuurders zelf soms beesten van de rails. Behalve gif, nieuwbouw en de trambaan zorgde volgens de werkgroep de strenge win ter voor nog meer dode padden en kikkers. „De amfibieën bij de Harreweg Noord hebben wel aan de trek meegedaan maar het waren er stukken minder dan vorig jaar. De vorst heeft de meeste schade toegebracht aan de groene kik kersoorten," aldus de werk groep. In totaal signaleerde de werkgroep 538 padden en kik kers die vanuit de sloot een plek zochten In het weiland om zich daar voort te planten. Er werden 115 dode exemplaren gevonden. SCHIEDAM „Bijna iedere dag beleef je wel iets anders. Je loopt niet de hele dag aan de hand van je baas. Een de mocratische werkplek." Deze drie wervende teksten komen uit de monden van de politie agenten Arnold van de Berg, Wout Mulders en Theo van Meggelen en staan in een bro chure die de Schiedamse poli tie in eigen beheer heeft laten maken. „Met de Schiedamse politie gaat het zo!!" beweert burgemeester Reinier Schee res met duim omhoog op de voorkant van de folder.. De brochure is deze week in- gebruik genomen en moet er toe bijdragen dat de enorme tekorten aan personeel bij het Schiedamse korps worden aan gevuld met recruten. Op dit moment telt het korps 140 per soneelsleden terwijl er eigen lijk acht méér hadden moeten zijn. De folder is onderdeel van de campagne om sollicitanten naar de Lange Nieuwstraat te trekken. Ook tijdens de komen de Brandersfeesten zal de poli tie zich nadrukkelijk presente ren. Verder wordt zelfs de kin derboekenweek aangegrepen om voorlichting over het werk bij de politie te geven. SCHIEDAM Het benzine station aan de Horvathweg is voor de zoveelste maal het doelwit van een inbraak ge worden. Afgelopen weekeinde wierpen onbekenden een steen door de etalageruit en klom men naar binnen. De dieven gingen er vandoor met een partij rookwaren en de voor raad zonnebrillen met een to tale waarde van zo'n 800 gul den. Ze richtten een schade aan van ruim 750 gulden. „SCHIEDAM Een. partij gereedschap met een-waarde: van zo'n 20.000 gulden is gesto len uit een servicewagen. De auto stond geparkeerd voor de deur van de eigenaar, een transportbedrijf aan de Van Heekstraat in de 's Graveland- sepolder. De dieven sloegen een ruit in en openden een deur. Daarbij werd een schade van enkele honderden guldens aangericht. SCHIEDAM Een werkkeet van de gemeente is zondagoch tend vroeg door nog onbekende oorzaak in brand gevlogen en geheel uitgebrand. Het vuur werd ontdekt door omwonen den die de brandweer alar meerden. De spuitgasten be dwongen het vuur met twee hogedrukstralen maar konden niet voorkomen dat er van de keet weinig overbleef. SCHIEDAM Een 46-jarige Schiedammer is zondagoch tend In alle vroegte tegen een verlichte wegafzetting van Rijkswaterstaat opgereden. Volgens de politie ontstond het ongeluk door „een combinatie van drank en slecht zicht". De man reed in op een met pijlen en schijnwerpers beveiligde mobiele afbakeningswagen. Met een surveillancewagen van de politie werd de automo bilist naar het Schieland zie kenhuis vervoerd. Hij klaagde over pijn In z'n borst maar kon na een korte behandeling naar huis. Hoewel er de afgelopen we ken al meermalen automobi listen tegen wegafzettlngen zijn gereden, durft de politie daar nog geen conclusie aan te verbinden, „Er gebeuren wei relatief veel ongelukken mee," vindt politiewoordvoerder J. P. van Hoff. „Over de oorzaken durven we geen uitspraak te doen." Rijkswaterstaat is aan beide zijden van rijksweg 20 onder de spoortunnel bezig met het aanbrengen van betonplaten tegen de wanden. De situatie verandert vrijwel dagelijks. Telkens moeten rijbanen wor den afgebet. TYPEN In wijkcentrum ae Erker wordt elke dinsdagavond lesgegeven in typen. Deelnemers aan de cursus worden begeleid door een deskundige voor een er kend diploma. Ook mensen die het type-diploma niet willen halen kunnen meedoen aan de lessen. Deelname 20.- per maand, exclusief lesboek en examengeld. De lessen worden gegeven van 19.30 tot 20.30 uur en van 20.45 tot 21.45 uur op dinsdag, behalve op de 2e dinsdag van de maand. VREDESWAKE Het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) houdt dinsdag 23 september een avondwake in het kader van de landelijke vredesweek in de Sint Marti- nuskerk aan de Willem An- driessenlaan. De dienst begint om 19.30 uur. Het IKV houdt woensdag 24 september een zelfde vredeswake in de Sint Jan de Doperkerk, Monseig neur Nofenslaan 99. Aanvang 19.30 uur. RECEPTIE Na 40 jaar in overheidsdienst te hebben gewerkt neemt chef van de onderafdeling riolering van de hoofdafdeling Civiele Werken J. J. Antes donderdag 25 september afscheid. Van 16 tot 17.15 uur kunnen collega's en bekenden hem de hand drukken in de recreatiezaal van het stadskantoor, Emma- straat 1. DWS In de kantine van voetbalver eniging Hermes DWS hebben onbekenden een inbraak ge pleegd. Er wordt niets vernnlst. De inbrekers gooiden een ruit in om binnen te komen. BIER Tennisvereniging TSF stond het afgelopen weekeinde op een droogje als gevolg van een inbraak. Onbekenden plunder den de biervoorraad en ver dwenen met drie vaten. De waarde van de buit is ongeveer 150 gulden. RUILBEURS Wijkcentrum de Blauwe Brug huisvest zaterdag 20 septem ber een verzamel- en ruilbeurs van 10 tot 16 uur. De beurs wijkt af van de snuffelmarkten. Op de beurs mogen geen huis houdelijke artikelen, antiek en varia worden verkocht. Voor de kinderen wordt een speciale hoek ingericht waar zij gratis overcompleet speelgoed te koop mogen aanbieden. Toe gang: volwassenen 2,50, kin deren vanaf 8 jaar 1.-. de al lerkleinsten gratis. IQ '4,-'$?//« 'f, PASSAGETHEATER De Schiedamse amateurto neelgezelschappen bijten za terdag 20 september het spits af van het theaterseizoen in het Schiedamse Passagetheater, Passage 9-13. Apolio, Blijdorp, Otheilo en Utile Dulce brengen ieder een eenakter over het voetlicht. Het Eenakter festival begint om 20.15 uur. Toegang ƒ7,50, CJP/Pas 65+ 0,50 re ductie. TEERSTOOF Gebouw de Teerstoof, Nieuw straat 12, houdt zaterdag 20 september open huis. De ver schillende gebruikers van het Schiedamse pand presenteren zich door middel van demon straties en informatie. Potten bakster Cathy draait potten. Het Delfts blauw atelier toont wat er allemaal te pas komt bij het maken van dit populaire aardewerk. De FilmcSub Schle- dam/V/deocafé heeft het vol gende programma opgesteld: 11.00 uur, koffieconcert; 12.00 uur, videopresentatie literair café; 13.00 uur, kleine dart competitie (bij voldoende be langstelling); 14.00 uur, verras singsfilm. Doorlopende voor stelling van cartoons. Er staat eten en drinken klaar. Een ieder mag met de videocamera werken. Toneelgroep Apollo en de Bewonersvereniging Schie dam Centrum verstrekken in formatie over hun bezigheden. Aanvang 10 uur. JEUGDTHEATER Woensdag 17 september houdt het Jeugdtheater Har monie (Schiedamseweg 51) een informatiemarkt onder de naam „Doe-weg-mlddag". De li monade staat klaar. Aiie mede werkers van het jeugdtheater zijn er. Er worden tekenfilms gedraaid. Aiie kinderen van 4 tot en met 16 jaar kunnen vra gen stellen over de geplande voorstellingen, „doe-midda- gen" en het zelf maken van een film of toneelstuk. Aan vang 14.30 uur. Toegang gra tis. De acteur/komediant Joop Do- derer speelt vrijdag 19 sep tember de hoofdrol in de klucht Drie is teveel" van Jan Blaaser. in de jaren vijftig trok het toneelstuk voile zalen. De regie is in handen van Blaaser. In de andere rollen zijn te zien: Diane Dobbelmann, Nelieke Burg, Guus van der Made, Ma- dy Afredo, Hans Boskamp, Dick Rlenstra en Joep Serton. Aanvang 20.15 uur. Toegangs prijzen 16,-, Pas 65+ en CJP ƒ11,-. Stadgehoorzaal, Schie damseweg 51, Vlaardingen HARMONIE Donderdag 18 september staat in de Viaardingse theaterzaal de Harmonie in het teken van de saxofoon. Het Rijnmond Saxofoon Kwartel dat bestaat uit Tom de Vette, sopraarrsax; Peter Stam, altsax; Henri Bok, tenorsax en Jan de Ligt, bari tonsax, speelt muziek uit de Renaissancetijd en heden daagse improvisaties. Op het programma staat werk van o.a. Jean-Baptiste Singelée, Ber nard van den Boogaard, Klaas de Vries en Glancinto Scelsi. Muziekdocent Martin Boere geeft uitleg over het instrument en de werken die gespeeld worden. Het kwartet wordt bij gestaan door Fransje Dorst op piano, Kino Haitsma op piano, Ad ae Jong op drums en Frank Uyttenbroek op bas. Aanvang 20.30 uur. Toegangsprijzen: 12,50, CJP/Pas 65+ ƒ10.-. Vrijdag 19 september staat de Belg Johan Verminnen met zijn chansontheatershow „Zeilers ver van huis" op het podium van de Harmonie. De Brusse-' laar zingt luisteriiédjes. Aart- 5 vang 20.30 uur. Toegangsprij, zen 12,50, CJP/Pas 65+ i ƒ10.-. Zaterdag 20 september komt5 het Engelse theaterduo Fo- reign Bodies met „Who will sa ve the world? The incredible Fo reign Bodies" naar de Harmo nie. De teksten van het 'scien ce fiction-achtige' stuk zijn in het Engels. Aanvang 20.30 uur. Toegangsprijzen: ƒ10,-, CJP/ Pas 65+ƒ7.50. Harmonie, Schiedamseweg 51. FILMHUIS HARMONIE Filmhuis Harmonie vertoont donderdag, vrijdag en zater dag Joegoslavische films. Don derdag 18 september draait Wie zingt daar zo?" van regis seur S. Sijatv. een zwarte ko medie over een bizarre busreis door het platteland naar Bel grado aan de vooravond van de Duitse inval. Met Pavle Vui- sic en Dragan Nikolic als twee zigeunerjongens in de hoofd rollen. Vrijdag 19 en zaterdag 20 sep tember wordt de Gouden Palm winnaar 1985 „Pappa is op za kenreis" van regisseur E. Kus- turica, vertoond. In de hoofd-, rollen: Moreno de Bartoli en Miki Manojlovic. Aanvang alle voorstellingen 20.30 uur. Toe gangsprijzen: ƒ6,50, CJP/Pas 65+5.-. SCHUURKERKTHEATER De thriller „Gorky Park" wordt donderdag 18 september ver toond in de filmzaal van het Maassluise Schuurkerktheater. De film speelt zich af in en rond het Moskouse Gorky Park. De gecompliceerde de- tektive film begint met de vondst van drie lijken. Na ruim twee uur volgt de verrassende ontknoping van de film. In de hoofdrollen: William Hurt, Lee Marvin en Joanna Pacula. Leeftijd vanaf 16 jaar. Toe gangsprijzen: middagvoorstel ling om 14 uur/5,-, CJP/Pas 65+ 2,50; avondvoorstetlin- gen 20.30 uur 7,50, CJP/Pas 65+ ƒ6,-. Schuurkerktheater, Schuurhof 142. 7

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1