m&mm'p wsm* wmm* 'Schledamse branders democraten eerste uur' tmmmm Brandewijn fc. Mass %Él4% '-" "f Vakmensen wHYkHP'. 'ks 44^4-44^' v f 4 Martelgang Werknemers van De Haas klaren hun laatste karwei. Revolutie Privileges schiedam- vlaardingen 14 ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1986 Het doek is deze week de finitief gevallen voor de 107-jarige scheepswerf de Haas in Maassluis. Bij de ze werf werkten nog maar enkele jaren geleden meer dan 100 mensen. Maar in de afgelopen jaren eisten de problemen in de scheepsbouw al hun tol. Uiteindelijk bleven er veertig werknemers over. Die staan nu ook op straat. Nadat de rechtbank in Rotterdam deze week het faillissement van de werf uitsprak, werden ze col lectief ontslagen. Mr. A. Calje.werd benoemd tot curator. Hij moet nu het faillissement verder af wikkelen. Over de oorza ken van de sluiting van de werf lopen de meningen van de betrokken paritjen uiteen. Volgens de Onder nemingsraad was er spra ke van mismanagement. De directie zou niet alles op alles hebben gezet om orders binnen te krijgen. De Industriebond FNV on derschrijft deze visie. „De directie heeft niets verlo ren. Het bedrijf De Haas B.V. bestaat nog. De ma chines en gereedschappen zijn overgeheveld naar de overige twee dochteron dernemingen en de direc tie is van een schuld van om en nabij de 1,5 miljoen gulden af. Directeur P. de Haas lijdt geen schade maar wel schande," aldus Theo Berger van de FNV. Directeur Piet de Haas legt alle beschuldigingen naast zich neer: „Ik ben er met m'n hele donder tege naan gegaan. Ik heb stad en land afgereisd voor or ders. Maar waar geen werk meer is houdt het op. Ik vind het vreselijk dat het bedrijf dat door mijn grootvader werd op gericht, nu opgeheven is. Ik heb vrijwel alle men sen, die er werkten, zelf aangenomen. Dat ze nu op straat staan snijdt me door de ziel." Van onze verslaggeefster r- - ANN EMIEKE VAN DER HOUWEN MAASSLUIS Waar eens een en al bedrijvigheid heer ste, heerst nu een grote stilte. ScheepswerfDe Haas ligt er, verlaten bij. De pijpers, de fit ters, de lassers en de bankwer kers zitten thuis. Het bedrijf, waar de meeste werknemers al tientallen jaren achtereen ln weer en wind schepen bouw den en repareerden, is opgehe ven. „Het was net een onweers bui. Het werd steeds donker der, het ging regenen en uitein delijk sloeg de bliksem in." Zo omschrijft Theo Berger, dis trictsbestuurder van de Indus triebond FNV de ondergang van scheepswerf i De Haas in Maassluis. Behalve de FNV zagen ook de ondernemingsraad en de di rectie de bui al geruime tijd hangen. Daarover bestaat geen verschil van mening. Wel over de oorzaken, die uiteindelijk tot de sluiting leidden. Scheepswerf De Haas be hoorde tot een van de drie on dernemingen van de Stichting Bedrijven De Haas. In 1879 richtte Henk de Haas (de grootvader van de huidige di recteur) de scheepswerf en machinefabriek „Zorg en Vlijt" op. Bij dit bedrijf wer den tot aan vorige week sche pen gebouwd en gerepareerd. Bij een andere poot van de stichting, de scheepsdleselmo- torenfabriek (de SDMM) wer den en worden "nog steeds mo toren en machines vervaar digd. Zes jaar geleden kocht de stichting Van Raalt's Machine fabriek aan. Vanaf dat mo ment beschikte de holding over drie ondernemingen. De werf had een aantal trou we klanten zoals Smit Tak, Rijkswaterstaaten een groot aantal sleepvaartbedrljven. Het bouwen en repareren van sleep- en duwboten vormde de hoofdmoot van de werkzaam heden. Natuurlijk waren de or derportefeuilles niet altijd royaal gevuld. Tijdens het ruim honderdjarige bestaan van de scheepswerf beleefden de elkaar opvolgende directeu ren zo nu en dan moeilijke mo menten. Maar steeds slaagden ze erin de zaak draaiende te houden, al moest er in de loop der jaren wel worden inge krompen. Twee jaar geleden echter, zo blijkt nu achteraf, kwam het begin van het einde in zicht. Drie leden van de onderne mingsraad, Louis Krleger (voorzitter), Rens Breddels en Gerard Reijmer, blikken terug op de laatste twee jaar van het bestaan van de scheepswerf, i Reijmer (29 jaar werkzaam bij De Haas): „Het is zonde van dit bedrijf en van de men sen die er werkten. Het zijn al lemaal vakmensen en dan nog y/'/yy 'f'y/rf '<a f yy/y\ f m'"'M 't/fryj, Afy, - ftS/ 'y,'* 'f. r. mm Wmmm ',s; //-/: èyVïAf; yM/.i Een beeld van Scheepswerf De Haas, die nu al bijna verleden tijd lijkt. (Fo to's: Arie Wapenaar) Hoe de bloeiende scheepswerf De Haas toch ten onder ging wel allround. Hadden we een klus die snel klaar moest, dan sprongen we allemaal bij en dan keken we er niet naar dat je dan werk verrichtte, waar voor je niet aangenomen was. Je deed het gewoon. We heb ben onderling altijd een goed contact gehad. Als de werkdag afgelopen was ging je niet me teen naar huis. Vaak gebeurde het dat we dan in de kantine nog wat met elkaar praatten en een kaartje legden". Het drietal is unaniem van mening dat de directie het bedrijf niet echt heeft willen redden. Dat directeur Piet de Haas en zijn rechterhand, de organisatie deskundige C. J. Tjebbes, niet met alle middelen probeerden de orderportefeuilles te vullen. Louis Krieger: „Twee jaar geleden zag het er somber uit. Er kwam steeds minder werk. Wij, de ondernemingsraad en de FNV hebben toen de direc tie gewaarschuwd. We hebben toen gezegd dat het zo niet lan- 'ger kon; er moest iets gedaan worden om de werf te behou den. Er kwam een plan op ta fel van de TH in Delft. De toen malige directeur, Henk de Haas, zag, net als wij en de hond, wel brood in dat plan. In het kort kwam het neer op het aantrekken van een commer cieel directeur. Er moest veel en veel meer dan tot dein toe het geval was geweest, gedaan worden aan acquisitie en het leek zinnig om een overdekte scheepsreparatieruimte te bouwen". Volgens de drie leden van de ondernemingsraad kwamen vader en zoon De Haas (Piet de Haas was uit de directie gestapt ten gunste van zijn zoon Henk en bleef uitslui tend voorzitter van de Raad van Bestuur van de stichting, red.) door dit plan echter frontaal met elkaar in botsing. Het veelbelovende reddings plan, althans volgens de werk nemers en de FNV, vond in de ogen van Piet de Haas geen genade. De Raad van Bestuur besloot directeur Henk de Haas te ontslaan, waarna Piet de Haas zelf opnieuw het heft in eigen hand nam. Louis Krieger: „Het plan werd van tafel geveegd maar wij bleven hameren op de drin gende behoefte aan meer werk. Sinds de komst van de heer Tjebbes, na het vertrek van Henk de Haas, zijn wij eigen lijk niet echt meer serieus ge nomen. Tjebbes beloofde ons een rapport samen te stellen over hoe het bedrijf nu verder moest. Dat rapport hebben we nooit gekregen. De directie deed opnieuw zaken op een manier die uit de tijd was. Je kunt tegenwoordig niet bij de telefoon zitten wachten tot er een opdracht binnenkomt. Je moet er op af. En dat deed de directie niet." Gerard Reijmer: „We wer den tijdens vergaderingen steeds afgescheept. Over die inspanningen van De Haas sr. wil ik niet zeggen dat hij niks deed. Het gebeurde gewoon niet op de goede manier. Ik denk dat De Haas te veel ver trouwen in anderen heeft ge had." Theo Berger (FNV) heeft eveneens weinig goeds te mel den over de huidige directeur en de wijze waarop de scheepswerf werd geleid. „Na de komst van de heer Tjebbes, die overigens door de bank van De Haas aan de werf is opge drongen, is er nog meer mis gegaan. Ze zijn op een verkeer de markt, de offshore, gaan Louis Krieger (voorzit- tèr Ondernemings raad): „Wij hebben steeds gewaar schuwd..." Directeur Piet de Haas: „Het bezoek aan de rechtbank voor het faillissement was een ware martelgang." zitten. Ze hebben zich niet in gevochten op andere markten. Kortom; er is in onvoldoende mate geprobeerd werk binnen te halen. Volgens mij hebben directie en de Raad van Be stuur zich op den duur alleen nog maar voorbereid op de af bouw van de werf. De directie heeft, in tegenstelling tot het personeel van de werf, niets verloren. Het bedrijf is over eind gebleven; er zijn nog twee dochters. De Haas sr. heeft zijn huis nog. Als ik nu hoor dat hij zich de opheffing van de werf zo aantrekt, denk lk dat het krokodilletranen zijn. Hij kan verder, de werknemers moeten maar afwachten," Directeur Piet de Haas heeft wel begrip voor de somberheid onder zijn voormalige werkne mers. Maar zijn visie op de oorzaken van de ineenstorting van de eens zo bloeiende scheepswerf is anders: „Als mensen denken en zeggen dat ik 'gewoon' verder kan hebben ze het mis. Natuurlijk, het bè- drijf bestaat nog. Maar de gang naar de rechtbank deze week was een martelgang. Want tot het laatste moment hoop je dat er nog een oplos sing komt. Het drama is eigen lijk begonnen toen wij meege sleept werden in het RSV-de- bacle in 1984. Ons bedrijf is al tijd gezond geweest maar toen waren we in een klap buiten onze schuld 1,8 miljoen gulden kwijt door het faillissement van RSV die aan ons uitbe steed werk niet meer kon beta len. Zo'n klap kom je niet zonder kleerscheuren te boven. De rek was er bij ons uit. Het advies bureau Van der Torn en Bu- ning onderzocht hoe we er voor stonden en hoe we verder moesten. De ondernemings raad en de FNV vonden dat geen objectief rapport en daar om werd de TH ingeschakeld. Dat was met name op advies van de FNV-bestuurder Henk Walravens. Achteraf bleek dat een broer van hem in de werk groep van de TH zat. Nou, die kwamen met een voor mij on aanvaardbaar plan. Mijn vrouw en ik moesten uit de raad van bestuur van de hol dingmaatschappij en verder zou er een acquisiteur aange trokken moeten worden. Ach- mm. 'Sv/A/, Si ZA* - a ter mijn rug om waren de FNV en de ondernemingsraad inmiddels bij onze bank hun nood gaan klagen. Die zegde prompt het vertrouwen in ons bedrijf op." Uiteindelijk lukte het de bank ervan te overtui gen, dat de scheepswerf nog wel degelijk toekomst had. Piet de Haas keerde, nadat zijn zoon Henk was opgestapt, terug in de directie. Wel ver plichtte de bank hem een 'cri sismanager* aan te stellen. „In het begin zag ik tegen de komst van de heer Tjebbes (de crisismanager red.) op. In die man heb ik me vergist. Hij is in een woord een kei van een vent. Hij heeft als een leeuw gevochten om de werf te red den. In 1985 speelden we dank zij hem quitte terwijl we dat jaar daarvoor nog flink verlies leden. In het afgelopen voor jaar ging het definitief mis. Enkele rederijen besloten hun schepen in plaats van een keer per twee jaar een keer per drie jaar een onderhoudsbeurt te laten geven. Tel daarbij op dat de Deltawerken, waarvoor wij veel onderhouds- en reparatie- werk hadden, afgerond wer den, dan is het te begrijpen dat dit twee gevoelige klappen wa ren. Maar bovenal wil ik wel heel duidelijk zeggen dat er in onze sector aantoonbaar onvol doende werk la. Dat geldt ook voor andere scheepswerven. Dat weet iedereen. Er bestaat heden ten dage een moordende concurrentie." Ten slotte benadrukt De Haas dat hij intensief gepro beerd heeft nieuwe orders in de wacht te slepen. „Ik heb er stad en land voor afgereisd, ik ben dit jaar zelfs niet met va kantie geweest. Maar waar niet Is houdt het op. Toen we het einde zagen naderen heb ben we onderzocht of er moge lijkheden waren voor een af vloeiingsregeling voor het per soneel. Maar hiervoor was geen geld meer. We hebben als holdingmaatschappij in juni de machines en gereedschap pen van de werf voor 6,5 ton aangekocht en op papier over geheveld naar de andere doch termaatschappijen. Dit uitslui tend om te voorkomen dat ze bij een openbare verkoping door 'lijkenpikkers' voor een appel en een ei gekocht zouden worden." Van onze verslaggeefster MARJAN MEIJER SCHIEDAM „De Patriot ten zijn anderhalve eeuw lang een ondergeschoven kindje ge weest. Zij werden beschouwd als collaborateurs, heethoofdi ge warhoofden en onvader landse mensen." De Schie dammer Frans Ch. Meijer (32) heeft een uitgebreide studie gemaakt van de Schledamse Patriottenbeweglng. Tussen 1780 en 1787 vochten de Schiedamse brandersknechten en branders voor vrijheid van meningsuiting, vrijheid van drukpers, gelijkstelling voor re ligieuze minderheden en voor al: de bemoeienis van het 'ge wone' volk met het bestuur van stad en land. De revolutionaire Schiedam mers stonden in hun strijd voor een liberalere samenleving niet alleen. Overal in de Republiek der Zeven Verenigde Nederlan den knokten mensen die zich Patriotten of 'vaderlandslleven- den' noemden tegen het abso lute bewind van stadhouder Prins Willem de Vijfde van Oranje. Volgend jaar wordt de twee honderdste verjaardag van de Nederlandse Patriotten Revo lutie herdacht met activiteiten sn herdenkingen. Prof. W. Th. M. Vrijhoff van de Rotterdamse Erasmus Universiteit bereidt de festiviteiten momenteel voor. De zeer uitgebreide doc toraal scriptie van (jonkheer) Frans Ch. Meijer wordt in het jubileumjaar uitgegeven door het Schiedamse Gemeente-ar chief op initiatief van archivaris drs. A. van der Feijst. De gevestigde orde en de his torici in Nederland weigerden tot ongeveer 1954 de Patriot tenbeweglng positief te bezien. De ommekeer en eerherstel van de revolutionairen kwam na publicaties van de Neder landse historicus professor Pleter Geyl en zijn Amerikaan se collega R. R. Palmer. Pal mer bracht zelfs onomstotelijk Republiek der Zeven Verenig de Nederlanden. Schiedam heeft daardoor bijgedragen tot het uitbreken van de oorlog met Engeland," beweert Frans Meijer. „De Schiedamse Patriotten waren absol jut geen marionet ten in hand ,n van Franse intri ganten. De O.tammers hadden een scherp oog voor de internationale verhoudin- gen. Zij kwamen consequent - >■- op voor de belangen van hun stad. Zij hadden de moed zich tegen Prins Willem van Oranje te verzetten. Deze mensen hebben ervoor gezorgd dat, nog voor de Franse revolutie uitbrak, in Schiedam en Hof land werd gesproken en ge dacht over democratie," zegt Meijer. Woedende Schiedamse pa triotten, waaronder Jan Schie- veen, Adrianus Maas, Ary Voogd, Johannes Briilenburg en Corneiis en Jacobus Nolet vonden dat de Prins een vijand van zijn eigen volk was. fn een zogenoemd Dankadres, een open brief die zij op 30 novem ber 1786 naar de Staten van Holland stuurden, schreven zij boos: „De prins gedraagt zich als een vijand van het vrijheid slievende Nederlandse volk. Hij is een heerszuchtige onbera den dwingeland, die zich laat beïnvloeden door heilloze raadgevingen en verfoeilijke" vleiers. Met zijn goddeloze qn .j kruiperige politiek heeft hij de veiligheid en de welvaart van het vaderland op het spel ge zet." Meijer vindt dat het negatieve beeld van de Schiedamse Pa triottenbeweglng de wereid uitf moet. In zijn doctoraalscriptie'1 breekt Meijer een lans voor de, Schiedamse liberalen van het eerst uur. Hij gebruikte in zijn scriptie de ideeën, geschriften en onderzoeken van Geyl, Pal mer en C, H. E. de Wit. Dr. de Wit promoveerde tot doctor met het proefschrift 'De strijd tussen aristocratie en demo cratie in Nederland 1780 - 1848'. De Wit heeft hiermee baanbrekend werk verricht en 'VÜi >7 rj-y-yh. itvun Frans Meijer, jonkheer, door afkomst aristocraat. Frans: „Mijn sym pathie ligt duidelijk bij de democraten." (Foto: Arie Wapenaar) aan het licht dat niet de Fran sen de 'uitvinders' zijn van de revolutie, maar de Amerikanen en de Nederlanders. Palmer wijst de Nederlandse Patriot ten aan als de eersten die er in Europa democratische Ideeën op na hielden. „Nou, dat was een steen In de vijver, een knuppel in een hoenderhok. Het hele histori sche wereldje stond op zijn kop. De these 'Atlantische Conceptie' van Palmer, demo cratisering aan beide zijden van de oceaan, sloeg in als een bom," legt Frans Meijer uit. „Het idiote komt nog: ondanks duidelijke argumenten, bewij zen en data blijven er nog steeds historici, vooraf vanuit Frankrijk natuurlijk, die bewe ren dat de Fransen de 'dra gers' van de revolutie zijn," voegt Meijer eraan toe. Maar in 1776 was In Amerika al een revolutie uitgebroken. De Nederlandse Patriotten els- ten tussen 1780 en 1787 be perking van de stadhouderlijke macht, bestrijding van de cor ruptie van de regenten, invloed van de burgerij op het bestuur, politieke gelijkstelling en her stel van de welvaart in het iand. „De Franse Revolutie echter brak pas in 1789 in alle hevig heid los," aldus Meijer. In 1795 wisten ook de Nederlanders de gehate stadhouder Willem de Vijfde definitief te verdrijven, Het land kreeg daarna een re volutionair bewind. De Schiedamse Patriotten wer den vooral betiteld als collabo rateurs omdat zij tijdens de oorlog tussen Engeland ener zijds en Frankrijk en de Ameri kaanse koloniën anderzijds de kant kozen van de laatste. Met de brandersstad Schiedam ging het uiterst goed. De han del in brandewijn bracht de stad weivaart en zorgde voor werk voor iedereen. Maar de alcoholische drank moest wel verkocht worden. De branders hoopten in Amerika een nieu we afzetmarkt voor hun pro- duktente vinden. Zij kozen daarom de kant van Amerika. Dit stond haaks op de politiek van Prins Willem van Oranje, die de Britse concurrent te vriend wilde houden. De Schie damse brandersmensen pleit ten echter voor levering van oorlogsmateriaal (masthout, touw en dergelijke) aan Frank rijk. „De Schledamse branders kregen het voor elkaar dat de Staten van Holland stemden voor onbeperkt konvooi: bege leiding van handelsschepen door marlnevaartulgen. De kleine stad Schiedam drukte hiermee zijn stempel op de re latie tussen Engeland en de de Interesse voor de Patriot tenbeweglng opnieuw gewekt. Frans Meijer zat uren in archie ven, bibliotheken en achter zijn bureau thuis in de Schiedamse Mariastraat om achter de ge schiedenis van de Schiedamse patriotten te komen. Frans: „Professor Geyl nam het In zijn onderzoek 'Patriotten en NSB-' ers' op voor de eerste 'liberale' Nederlandse beweging. Hij stelde dat de historici zich te veel hadden laten lelden door Franse, Engelse en Duitse - bronnen in hun ideeën over de- rechtschapenheid van de Pa- trlotten. De Amerikaan R. R..i„,„'. Palmer betoogde in zijn artikel»^ 'Veel in het kleine' dat aan bel"* de zijden van de Atlantische iy Oceaan rond 1780 grote groe^. M pen mensen in verzet kwamen ,„a tegen de privileges van de aria- ,•-> tocratle." i iwi» Meijer: „In Europa en in Ameri-->< ka kwamen de mensen in op- - stand tegen het absolutisme,^,, omdat de sociaal-economische;.,, structuur, de regeringsvormen;- en de gedachtenwereld ana- - loog waren. Met andere woor- i den: de strijd tegen patriotten en prinsgezinden was eigenlijk een conflict tussen aristocraten en democraten." Frans Charles Meijer werd geboren In Bandung in Indone- sië. Op zijn derde verhuisde hij noodgedwongen met vader, moeder en broertje Peter naar J Nederland. De, door Soekarno uit (ndonesië verdreven familie werd na aankomst in Neder land ondergebracht in een re patriëringskamp in Zandvoort. in '59 nam de familie haar In-., trek In een nieuwbouwwoning.'. in de Schledamse wijk Nieuw-' land aan de Mgr. Nolenslaan. Later verhuisde de familie naar.. Groenoord. Via de Willem de Zwljgermu— lo, de Havo In de Rotterdamse^-') Hofstedestraat en een M.O.-opleldlng geschiedenis - ,T kwam hij op de Universiteit in Leiden terecht. Hij was onder tussen leraar geworden aan zijn 'oude' Willem de Zwijger- - school in de Schledamse Sint Uduinastraat. Momenteel geeft hij geschiedenisles aan de cur- sisten van de Christelijke Avondscholengemeenschap te Rotterdam. Afgelopen juni be sloot hij zijn doctoraal-studie af met een honderden pagina's -* dikke scriptie 'De Vroedschap van Schiedam 1780 - 1795; Een politieke en maatschappe- lijke plaatsbepaling van de Schledamse vroedschap tij dens de Patriottenbeweglng'. En al is Frans Meijer dan een - Jonkheer en door afkomst dus, een aristocraat, zijn sympathie ligt duidelijk bij de democra- - - ten.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1