Geachte ouders en grootouders, wij hebben een leuke vooru. BBC inaandag op kabel Bewonerscommissie Heijermansflat: 'Waar blijft rente?' mm faam Programma feestdag De Dijk Wie zag ongeluk? De ttek-Iïjn Spaarrekening van de bank met de S- 1I1SÉÉS Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand WS mm 111181ËëtÊiÊÊÊÊm t^^ÊÊ^^mÈmsÊÊmÉÊÊiÉÊiÊÊmÊmmsmmMmÊÊÊÊÊÊs& wmMxsmm Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM „Ik heb het gisteravond in één adem uitgelezen en ik was het niet van plan, want het was al laat." Dat zei burge meester drs. Reinier Scheeres gistermiddag tijdens de officiële pre sentatie van Hans van der Sloots nieuwste boek "Een slok water, een bete broods". Congres De bewonerscommissie behaalde in het verleden di verse succesjes met acties. Vierde van rechts de heer ij; Zonneveld. (Foto: Arie Wapenaar) WSmiffim IliÜM Het personeel van waterleiding en gasfabriek broederlijk vereend. Ook in 1899 had den de nutsbedrijven wat te vieren: er was een grote gas- en watertentoonstelling in ^cMedam. (Foto's Arie Wapenaar) Voor 0 tof U-jarigeit: de Piek fijn Spaarrekening Schiedam spaarbank HET VRUE VOLK schiedam 10 DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 SCHIEDAM Het Schiedamse kabeltelevi sienet wordt maandag 6 oktober uitgebreid met de Engelse zenders BBCl en BBC2. Het Vlaardingse net wordt op dezelfde tijd, 's middags om half vier, uitgebreid met BBCl. De wethouders A. Wiegman van Schiedam en IJ. van der Velden van Vlaardin- gen verrichten dam een officiële handeling waardoor het mogelijk wordt BBC op de tv- schermen te brengen. De Schiedamse ge meenteraad ging eerder deze week akkoord met de uitbreiding van 12 naar 18 kanalen. De Schiedammers krijgen er ook nog Europa TV, Bel gië Frans, een speciaal kanaal voor ondertiteling van de programma's van Nederland 1 en 2 en een informatiekanaal bij. De kijkers kunnen pas na 1 januari '87 gebruik maken van het nieuwe aanbod. De aansluiting van de Engelse zenders loopt vooruit op de defini tieve uitbreiding. BBCl gaat wekelijks 113 uur uitzenden. Het te levisiestation is dagelijks in de lucht van 7 tot onge- °veer 1 uur 's nachts. In formatie, films, sport, amusement, drama, reli- gie en nieuws beheersen het tv-scherm. BBC2 gaat gemiddeld 94 uur per week uitzenden. Educa tieve programma's ma ken een groot deel uit van het aanbod. In Vlaardingen zal BBC2 pas eind januari op het scherm verschijnen. Bovendien wordt om streeks die tijd ook het zogenaamde tv-mozaïek aan de kabel toegevoegd. Ondanks de 'nodige tech nische ingrepen die hier voor moeten worden uit gevoerd, blijven de CAI- tarieven gelijk. BBCl zal uitzenden op kanaal 23, BBC2 op 41 en tv-mozaïek op 32. Het 'roozaïekjk bestaat uit een beeld van'alle uit zendingen op de kabel, geprojecteerd op één ka naal. De kijker ziet deze kleine beeldjes verzameld op zijn scherm. '1 WT"- m y O c 'Een slok water, een bete broods' ook nu nog leerrijk wegwijzer Vertegenwoordigers van de Openbare Nutsbedrijven (ONS), het gemeente-archief en enkele raadsleden waren naar het oude stadhuis geko men om het gebeuren bij te wonen. Gastheer Marl Dinge- nouts, voorlichter van de ONS, had geen beter moment uit kunnen kiezen: gisteren was het precies honderd jaar gele den, dat het eerste schone wa ter uit de Schiedamse kranen vloeide. Van Dingenouts is ook het idee voor het boek afkomstig. Hij vond, dat bij een groot scheepse viering van het eeuw feest van de waterleiding, zoals de ONS die had gepland, een stuk geschiedschrijving niet mocht ontbreken. Het contact met Hans van der Sloot, Schiedams meest vruchtbare geschiedschrijver, was toen snel gelegd. Scheeres meent, dat het boek ook. leerrijke lessen biedt voor- vandaag. „We beschikken nu over een gedetailleerde ge schiedschrijving van de meest essentiële voorziening in Schiedam. rWü hl"?6" sch°on drinkwai 1—ter heel vanzelfsprekend, SCHIEDAM „Het Is on redelijk dat het gemeentelijk woningbedrijf 50 gulden admi nistratiekosten rekent bij on dertekening van een huurcon tract. Het zou gratis moeten zijn." De bewonerscommissie van de Heijermansflat in Woudhoek is boos. Onder lei ding van D. Zonneveld leveren de bejaarden sinds juli vorig jaar strijd tegen het bureau Gemeentelijk Woningbeheer. „De waarborgsommen van 25 of 50 gulden zijn afgeschaft, klopt. Het geld krijgen we te rug, maar over de rente wordt niet gesproken. Maar dat geld krijgen we tenminste terug. Die administratiekosten zie je' nooit weer," aldus actievoer der D. Zonneveld. Tot 1 september moesten ai- le huurders van een gemeente woning, dat zijn er in* Schie dam zo'n 11.000, een waarborg- som betalen. Op advies zijn de ze waarborgsommen, in de volksmond beter bekend onder de naam sleutelgeld afge schaft. De waarborgsommen werden geheven om eventuele gebreken aan de woning, na vertrek van een huurder, te fi nancieren. Directeur van Wo ningbeheer A. Verdoes ver klaart: „Alle Schiedammers die ooit 25 of 50 gulden waar borg hebben betaald krijgen dit voor het einde van het jaar terug." „Over het vergoeden van die rente wordt helemaal niet ge sproken door Woningbeheer," aldus Zonneveld, die namens de bewonerscommissie bezig is om toch het rentebedrag te rug 'te 'vangen'. De zaak is voorgelegd aan de landelijke Huurcommissie. Een uit spraak is nog niet geweest. „De huurders zijn zo weer de dupe," vindt Zonneveld, die - sinds li jaar in de flat in Wni'dhrTl. weent. De bewonerscommissie van de Heijermansflat boekte eer-, der aardige succesjes met ac ties. Zo kregen de bejaarden het 11 jaar geleden gedaan dat zij niet mee hoefden te betalen aan de inrichting van de diens tencentrum zaal op de begane grond. „Man, dat was fantas tisch, sommigen kregen wel 1200 of 1100 gulden retour," herinnert Zonneveld zich. Uit die succesvol verlopen actie stamt ook de oprichting van de bewonerscommissie. Onder aanvoering van toen malige wethouder Eef Collé kregen de ouderen gedaan dat er een bushalte voor de deur kwam. De bewoners van de 160 huizen in de flat hoeven na een actie ook niet meer mee te be talen aan de brandmelder. Zij zorgden er eveneens voor dat het alarmsysteem bij het oude bleef. Het plan was om een nieuw regionaal geregeld alarmsysteem in te voeren. „Wij willen het oude systeem behouden. Wij betalen er 52 gulden per maand aan. En het werkt prima. In geval van nood is de vrouw van de huis meester zo onze flat binnen. Er hoeft niemand van buiten te komen," aldus D. Zonneveld, die ervan overtuigt is dat ac tievoeren helpt. Of zijn acties tegen de admi nistratiekosten van Gemeente lijk Woningbeheer zullen luk ken is de vraag. „Dat geld heb ben we gewoon nodig. Er wordt enorm veel werk verzet bij het tekenen van een huur contract. Daar komen we niet onderuit," aldus directeur Ver- does. „Schiedam geeft geen rente over de reeds ontvangen waarborgsommen. Dat- staat vast. Landelijk worden er nog acties voor gevoerd," aldus .Verdoes. <4 maar zo vanzelfsprekend is dat niet. Er zijn enorm grote en ingewikkelde voorzieningen voor nodig. Van de spaarbek kens in de Blesbosch tot aan een zeer uitgebreid onder gronds buizennet. Drinkwater is niet zo vanzelfsprekend. Dat lees je heel aardig in dit boek je. Het is een goed stukje be wustwording." Scheeres raadde de ONS aan "Een slok water, een hete broods" in te zenden naar het wereldcongres van waterlei dingbedrijven in Rome. Daar wordt de beste public rela- tionsprestatie op waterleiding gebied bekroond en volgens de burgemeester maakt Schie- - SCHIEDAM Het buurt huis in Schiedam Zuid aan de Westfrankelandsedijk ;-10 viert zaterdag het vierjarig bestaan van i jongerencen trum De Dijk met optredens van John Vermeer, de pop groep Goatspalace, de lera- renband Kibosh en de reg- gaeband RuteaiDubisf'-Ci» A"*" Hoogtepunt van het feest moeti-de modeshow."-worden van de zelfmaakmode van, het werklozenproject No Problem. De meisjes van het- naaiproject, dat onder lei ding van vaste kracht Anne ke Becker eind april van dit jaar'"van start ging, tonen hunlaatste-modenleuwtjes. Het programma ziet er als volgt uit: 15.15 uur, optreden met muziekband van John Vermeer: 15.45 uur, optreden popgroep Goatspalace; 19.00 uur, modeshow No Problem; 19.30 uur, optreden reggae- groep Kibosh; 22.15 uur, op treden reggaeband Rub a Dub. "''9 Burgemeester Scheeres neemt het eerste exem plaar van ,JHen slok wa ter, een beta broods" in ontvangst van auteur Hans van der Sloot. dam eep goeüè kans om die prijs ia de wacht te diepen, "Ein slok water, cpn bete broeds" is uitgegeven door de Schiedamse uitgeverij Ini?r- book International. Van ai maandag ligt het in de boek handel voor ƒ19,95. Medewer kers en gepensioneerden van de ONS krijgen hèt gratis. SCHIEDAM Een 33-jarige Schiedamse is dinsdagmiddag op de kruising Vlaardinger- dijk/Nieuwe Damlaan omver gereden.' De vrouw kreeg epn wondaan.i haar ^rechterbeen.; Zij werd, naar,het- Schielandt..,l,,J ziekenhuis vervoerd. De. auto mobilist reed na het ongeluk door zonder zich om de vrouw te bekommeren. De Schiedam se politie vraagt getuigen van het ongeval dat omstreeks 14.30 uur plaatsvond, rf F5 if. A- C piek-fun";paafrekening Kleine kinderen sparen nog niet zelf. Maar u kunt het ze al wèl leren. Daarom is er de Piek-fijn Spaarrekening voor kinderen van 0-11 jaar. Een spaar- vorm met extra hoge rente. Zo leert u ze al opgroeiend met geld omgaan. En bouwt u stap voor stap meteen een aardig kapitaaltje voor ze op. De Piek-fijn Spaarrekening is een ideaal begin voor baby's, peuters, kleuters en lagere schooljeugd. Informeer er eens naar. Of vraag de speciale folder "Jongeren Spaarplan". FILMCLUB De Japanse Film Dodeska'den van regisseur Akira Kurosawa draait vrijdag 3 oktober bij de Filmclub Schiedam, gebouw de Teerstoof (Nieuwstraat 12). Ku- rosowa schildert in deze film het leven van mensen aan de zelfkant van de samenleving. Aanvang 21.30 uur. Toegangs prijs/4,- voor donateurs en 5,- voor niet-donateurs. THE DITCH In jazzclub The Dltch treed za terdag de Amerikaan Paul Weeden op. Tijdens dit optre den wordt hij begeleid door de saxofonisten Tommy Jones, Rl- nus Groeneveld en Joop van Enkhulzen. Achter het Ham mond orgel zit Herbert Noord en voor de drums zorgen Fred Cohen en Max Bolleman. Aan vang 20.30 uur. The Ditch, Korte Haven 7. STEDELIJK MUSEUM In het kader van de tentoon stelling Twee eeuwen Schie dams Carillon houdt de beiaar dier mevrouw dr. Laura J. Mei- link-Hoedemaker woensdag 8 oktober een lezing over 'Het Klokkenspel in de Nederlan den'. Hierbij besteed zij spe ciale aandacht aan het Schie dams carillon. Haar lezing wordt toegelicht met beeld en geluid. Deze avond is in de Aula van het Stedelijk Mu seum, Hoogstraat 112. Aan vang 20.15 uur. De toegang is vrij. SCHIEDAM-NOORD De speelfilm Out of Africa draait vrijdag 3 oktober bij de Stich ting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord in de Blauwe Brug (Bachpleln 590). In de hoofdrollen van deze met ze ven Oscars bekroonde film spelen onder meer Meryl Streep en Robert Redford. De voorstelling begint om 20 uur en kost 3,50. INSTUIF De leden van de jongerensoci- eteit Instuif kunnen rekenen op een disco-avond zondag 5 ok tober. Tom Blander staat die avond achter de draaitafels In zaal Irene, Nieuwe Haven 155. Aanvang 20.30 uur, entree /5.-. KLEDINGBEURS - De Unie van Vrijwilligers, afde ling Schiedam, houdt woens- 'f dag '8'oktober haar halfjaarlijk- sê'klnderklédlng- en speel- ■'göëdbëürs. Het gaat om win- terkledlrig'vbor,kinderen in de leeftijd van nuitót twaalf jaar. Speelgoed moet compleet en heel zijn. De goederen kunnen woensdagochtend van 9 tot 31.30 worden Ingeleverd. De .vérkoop is tussen 12.30 en 15 „üur. Inlichtingen, tel. 4704134. BLAUWE BRUG De actlvlteltencommissie De Blauwe Brug heeft een infor matiemiddag en -avond op het programma staan voor alleen staanden en paren, maandag 6 oktober. De middag is voor mensen boven de vijftig jaar, de avond voor mensen tussen de dertig en vijftig jaar. Er wordt informatie gegeven over de activiteiten in het nieuwe seizoen. Belangstellenden moeten zich van tevoren aan melden, tel. 4701049. Mensen die mee willen doen aan brid gen in de Blauwe Brug kunnen zich hier ook opgeven. Voor zaterdag 4 oktober heeft de commissie een bingo-dansant in petto. Aanvang 20 uur. 4 MOLENS In dienstencentrum de 4 Mo lens (Nieuwe Damlaan 766) is zondag 5 oktober een thé-dan- sant met demonstraties volks dansen en poppenmaken van 13.30 tot 16 uur. Tegelijkertijd is er in de kaartzaal een ruil beurs voor munten, postzegels en prentbriefkaarten. Dinsdag 7 oktober wordt er In de grote zaai van het dienstencentrum bingo gespeeld, aanvang 14 uur. SCHIEDAM-ZUID Clubhuis Zuid heeft de be schikking over een ruimte waar vrouwen kunnen knutselen, handwerken of op een andere manier creatief bezig zijn. De organisatie zoekt alleen nog belangstellenden, daarom houdt de knutselgroep donder dag 2 en donderdag 9 oktober open huls. Tussen 19.30 en 21.30 uur kan daar vrijblijvend een kijkje worden genomen. Het clubhuis Is gevestigd aan de Zwartewaalstraat 16. Inlich tingen, tel. 4267297. KOFFIECONCERT Het harmonie-orkest Oefening Baart Kunst geeft zondag 5 ok tober een koffieconcert iri de' foyer van het Passagetheater, Passage 9-13. Het concertpro gramma varieert van licht klas siek tot voor harmonie-orkes ten bewerkte pop-songs. Aan vang 12 uur. BIBLIOTHEEK In het blbllotheekfillaal Nieuw- land (Wibautplein 163) is nog tot en met zaterdag 4 oktober de schilderijententoonstelling 'Abstract werken en Arabisch schrift' te zien. De werken zijn van de hand van de Marok kaanse kunstenaar Mohamed Larbi Hamldl. HUISVROUWEN Voor de leden van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Schiedam begint deze week en aantal nieuwe cursussen. Oonderdag 2 oktober begint de cursus kunstgeschiedenis en badmin ton. Vanaf dinsdag 7 oktober wordt er legelmqtla aekeaeld. Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 4736061 of 4266646. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagoch tend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. Vrijdag 3 oktober is er een pa renbridgedrive in de Margriet hal. BEJAARDENWERK 'Thuis omgaan met dementie' is het onderwerp van een serie voorlichtingsavonden in de dienstencentra de 4-Molens (Nieuwe Damlaan) en de Woudhoek (Heijermansplein). Op woensdag 8 oktober is de voorlichtingsavond in de 4-Mo- lens en op donderdag 23 en 30 oktober in De Woudhoek. Aan vang van de avonden: 20 uur. DE ESSENTIE Willem van Det exposeert van af zondag 5 oktober in galerie de Essentie. Korte Kerkstraat 9, met chemisch gekleurde zwart/wit foto's. De expositie wordt zondag om 14.30 uur geopend door de 'varschij- nlngskunstenaar' Bram Uil. De expositie loopt tot en met 30 oktober. JUBILEUMFEEST De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) viert vrijdag 3 oktober het 100-jarig jubileum met een feestavond voor per soneel en gepensioneerden in het Passage Theater. Op het programma staan onder meer optredens van Saskia en Ser ge, Corry Konlngs en de Car- sellis. Na afloop Is er bal na. Aanvang 20 uur. VOGELASIEL Vogelasiel Schiedam houdt za terdag een open-middag ter gelegenheid van de Werelddie rendag. Op de eerste verdie ping van de molen waarin het asiel gevestigd is, illustreert Bert de Vette aan de hand van een diaserie het gebeuren rond vogeltrek en wlntergasten. Het asiel is in de Babbersmolen langs de voormalige Polder vaart In het volkstuinencom plex Vijfsluizen. SCHIELANDGALERIE In de Schietandgalerie (Pollkli niek B.K.Iaan) exposeert vanaf vrijdag 3 oktober de Rotter damse kunstenaar Dick Ja cobs. De expositie bevat schil deringen die allen gemaakt zijn naar model en waarin bewe ging vaak een belangrijke rol speelt. De galerie is dagelijks geopend van 9 tot 18 uur. •NATUURGENOT De aquariumvereniging Na tuurgenot in huis nodigt de le den uit voor een contactavond dinsdag 7 oktober in de bo venzaal van gebouw Sociale belangen (Lange Haven 73). De agenda vermeldt onder meer een lezing door de heer C. Stam. VIDEOCAFÉ De Rotterdamse achtmansfor matie Cheat the beat speelt zaterdag 4 oktober in het vi deocafé van de stichting film club Schiedam In gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12. De groep brengt swingende dans muziek ten gehore. De bezet ting van de band is als volgt: Hans Bouter, drums; Rob Wa- gelmans, percussie; Donald van der Goes, bas; Hans van der Velde, toetsen; René Stuyt, zang en gitaar; Martin Teut- scher, altsax; Vincent van Kla veren, trompet en Steve Cook, tenor- en baritonsax. Aanvang optreden 22.30 uur. zaal open 21.30 uur. Toegang f5.-. OPEN HUIS Het Schiedamse bedrijf Boers en Co Fijnmechanlsche Indus trie, ooit begonnen als een klein fabriekje voor naampla ten en stempels, heeft een nieuw en veel groter pand be trokken aan de Fokkerstraat 495. Het bedrijf, nu een hol ding met drie werkmaatschap pijen, houdt vrijdag 3 oktober van 11 tot 17 uur Open huls. Fijnmechanlsche Industrie maakt apparatuur voor de me dische, optische en elektroni sche industrie, voor laboratoria en producenten van meet- en regeltechnische instrumenten, de PTT en da Nederlandse Spoorwegen. Het produktle- proces wordt geregeld door zogenoemde CAM computer programmeersystemen. AMBROSIUS De Schiedamse drumband Ambrosius neemt 25 oktober deel aan de Nederlandse kam- _pioenschappen van de Alge mene Nederlandse Unie van; Muziekverenigingen in Wer- kendam. De Schiedamse drumband wist zich te klasse ren voor de kampioenschap pen tijdens een concours in Leiderdorp. Op het concours behaalde Ambrosius een re cordaantal van 324,5 punten. Zij wonnen de eerste prijs, met een speciale vermelding van de jury. Supporters kunnen tij dens de nationale drumkam pioenschappen mee. Opgeven via het secretariaat: F. A. Os- sewaarde, tel. 473.04.35. WEEKENDDIENSTEN Het Schfelandziekenhuls aan de Stadhoudersiaan heeft dit weekeinde EHBO-dlenst, tel. 4733733. Ambulance, tel. 4333300. Huisarts: bellen met de boodschappendienst, tel, 4206611Spoedrecepten, tel. 4261480. Tandarts: A. J. Mosk B. Knappertlaan 39, tel. 4734629. Spreekuur van 17 tot 18 uur, op zaterdag en zondag.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1