14 ■■■HL.. wmmmxm Werkloosheidscijfers volgen dalende trend Nieuw trainingsveld voor Hondensporteentrum Vijfsluizen WW 11 m: - m ■lig Naaktrecreatie: 'Dat went wel' wm Hoek van Holland Promotlé krijgt een nieuw Jasje 'Ceef alle plaatsen C»'l-aansluitlng' Scholleren doen Jeugdondernentlng geduwd 11 Éii Zeehonden Auto in haven ./Van onze verslaggeef ster MARJAN MEIJER SCHIEDAM Grote stofwolken dwarrelen al dagen door de Schie- damse wijk West. Buurtbewoners staan te kijken. De Pabristraat wordt gesloopt, v,Eeuwig zonde, hè. Het was lekker wonen in de ze heerlijke straat," zucht een buurtbewöon- ster. Niet alle Fabri- straatpanden worden door de slopershamers geveld. Maar het grootste deel tussen de Westfrankelandse- straat en de Van Beve renstraat is al weg. Bordje Fabristraat op de pui van bakker Verhagen. WMMÊm, Buurtbewoners Irene Rook en Jo Gerldgh (links) bekijken het slopen: "Tjonge, in één dag lagen die acht huizen plat. (Foto's: Arie Wapenaar) Heimwee Bakker Wim Verhagen, geboren en ge togen in de Fabristraat: "Het is bij de konijnen af." FïètsenstalUnghouder Hendriks voor ziet in een. grote behoefte:; "Ik heb een wachtlijst." Nieuwbouw Werkloosheid mtimo augustus si%&i Trekker Met man en macht wordt er gewerkt door de leden van Hondensportcentrum Vijf sluizen om het nieuwe terrein aan de Parallelweg voor dit weekeinde klaar te krijgen. (Foto: Arie Wapenaar) Lief Uitkijk Scheidsrechters Affiches Honki Ponki Pippeloentje Biljarten WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 WS kortaf 'Het is bij de konijnen af' „Waardeloos," noemt bakker Wim Verhagen het gemeente- 'lUk beleid in de stadsvemieu- whs-wljk West. Hij raakte zijn pand en de grond niet kwijt aan de gemeente. „Ik vroeg zes ton. Maar wees,eens eerlijk. Ik ben zesenvijftig jaar. Kan ik een nieuwe zaak gaan" opzetten? Het inrichten van een nieuwe bakkerij alleen - kost al anderhalf miljoen. Kom nou. Het is bij de konij nen af," treurt bakker Wim Verhagen, die 56 jaar geleden in het pand op de hoek van de Van Beverenstraat en de Fa- 'bristraat op nummer 33 werd geboren. Hij groeide er op. Zijn vader Leen bouwde een goéde naam op als'warme' - bakker. „Ge woon eerlijk: zelf gebakken brood. Heerlijk brood, denk er om,dat vind je in heel West niet* meer," aldus de 1 trieste bakker Verhagen, die vindt dat hij door de gemeente en de Dienst voor het Midden- en Kleinbedrijf in de steek is ge laten. Ambtenaar J. Peppelaar over de 'zaak bakker Verha gen': „De geméenteheeft de onderhandelingen met de bak- 1 ker gestaakt omdat er geèn overeenstemming was bereikt over de financiën. Kijk, het pand was nog in goede staat, dus hét kon blijven staan. De bouwplannen voor 5 premie A koopwoningen en 19 premie A huurwoningen op de vrijgeko men grond moesten worden aangepast. De gemeente zocht voor de 'hoek van de bakker' een müüpga WA ,f plaatsvervangend project. Het werden de panden van fiet senstalling J. P. Hendriks op de hoek Westfrankelandse- straat en de Fabristraat. Bakker Verhagen: „Ik ben niet tegen aanpassen of ver huizen. Maar de gemeente bood mij een ander pand ami hier tegenover. Dat pand was totaal ongeschikt om een bak kerij in te vestigen. Waar blijf je dan." - De bakkerzag de laatste vier jaren 'zijn' straat veran deren. „De gezellige winkels verdwenen Uit de straat. Niets kwam er voor terug,'.' zegt'de winkeljuffrouw van de bakke rij. Ook zij woont al 22 jaar In de Fabristraat. Ook zij heeft haar oude eigen huis moeten verlaten voor de sloopwoede van de gemeente. „Het was al tijd zo'n gezellige buurt, hè. Ik woon nu in een van die huisjes met een tuintje ervoor aan de Sint Liduinastraat-kant Daar zitten we goed, maar we blij ven toch heimwee houden naar het eigen huis, hoor," aldus de verkoopster. Fietsenstallinghouder Hen driks heeft het nog wel naar zijn zin. Hij wachtte acht maanden op de sleutel van een plaatsvervangende ruimte voor zijn stalling. „Nu kan ik aan de slag,", vertelt Hendriks in de deuropening van de stal ling waarin hij 50 fietsen denkt kwijt te kunnen. Er is nog geen elektrisch licht aangelegd. „Dat moet gebeuren, want de klanten betalen ook voor licht niet waar," vindt Hendriks, die per maand 6,50 gulden pier te stallen rijwiel vraagt. „En ik voorzie in een behoef te, reken maar," legt Hendriks uit. „De afgelopen maanden zat ik in onzekerheid, wel of geen nieuwe ruimte en waar dan wel. Hele groepen buurtbe woners meldden zich aan voor een plaatsje," zegt* dé fietsen stallinghouder, die nu tegen- over bakker Verhagen een nieuw pandje beheert. De niewbouw moet zo snel mogelijk van start gaan. gou wen gaat langzamer dan af breken, dat is waar," aldus ge meente-ambtenaar Peppelaar. Tot vorige week stonden de huizen nog op het nu totaal ge lijkgemaakte stuk grond. „Heel jammer dat er in de Fa bristraat zo gefaseerd moest worden afgebroken. Veel men sen hebben er verdriet van ge had. Want er werden zomaar panden tussen uit gehaald," vindt een toekijkende bewoner. Twee dames van het Fabri- plein, "Meid, wij hebben al zo vaak met woningproblemen en die stadsvernieuwing in de krant gestaan" hangen over hun fietsen heen. Zij slaan de breekwerkzaamheden gade. Irene Rook en Jo Gerlagh schudden hun hoofden. „Tjon ge, in één dag lagen die acht huizen plat. Jammer, heè. Nu wij nog. Onze panden gaan er ook aan," aldus Irene en Jo, terwijl er grote stofwolken op hun fietsen en' hoofden neerko- - men. Bakker - Verhagen staat er ontevreden bij. „Nee, die ge meente had gewoon toe moe ten happen. Wij wonen dan wel in een rooie gemeente, nou voor mij is tie goed rot. Het bedrag dat zij boden was te weinig. Dan kan ik beter me teen de bijstand in. Dan blijf ik liever zitten om elke dag weer vers brood tebakken," aldus Wim Verhagen, die zichzelf de laatste der mohicanen noemt. Zijn bakkerij houdt na hem in ieder geval op te bestaan. En geloof maar gerust dat bakker Verhagen lekkere koeken bakt. Alleen met de gemeente is hij er niet in geslaagd zoete broodjes te bakken. (Van een onzer verslaggevers) V. VLAARDINGEN De werkloosheid in de regio Nieu we Waterweg Noord is in augustus gedaald met 36 per sonen. Bij de vrouwen is het aantal werklozen gedaald met .één en bij de mannen met 35. In totaal zijn in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Ro zenburg, Hoek van Hoiland en Maasland 9.157 werklozen Ui tgeschreven bij het arbeidsbu reau. Dit blijkt uit cijfers die het' Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord in Schiedam heeft gepubliceerd. Volgens arbeidsmarkt-on derzoeker T. Thomassen van het arbeidsbureau mag aan de cijfers geen „trendmatige bete- tkeiis" worden verbonden. De seizoensinvloeden en het toe val zijn zo groot dat afwijkin gen ln de aantallen tot 200 mo gelijk zijn. Thomassen: „De cijfers zéggen dus niets. Niet temin komt.de daling van 35 overeen met de trendcljfers tot maart. De werkloosheid daalt maandelijks met 30 tot 50 per sonen en dat is ook in augustus weer zo. De beweging op de arbeids markt lijkt toe te nemen. In ju li waren er 258 vacatures; in augustus 289 (+31) en 773 men sen schreven zich in als werk loos, terwijl 809 zich lieten uit schrijven. De werkloosheid daalde in de bouwnijverheid en de dien stensector, maar bleef gelijk bij het metaalpersoneel en het handelspersoneel. Meer jongeren onder 23 jaar schreven zich in bij het ar beidsbureau. De werkloosheid onder hen steeg met 51. Vorig jaar in juli bedroeg het werk loosheidspercentage in deze groep 30,5 en ln augustus 31,2. Werkloosheid Schiedam Vlaardingen -Maassluis .Rozenburg ■Hoek van Holland Maasland Mannen Vrouwen Totaal 2350 1386 3736 2010 1881 3391 760 431 1191 279 240 519 147 92 239 40 41 81 w; MAASSLUIS „Dit is een stukje- rechtvaardiging." Met deze ^woorden reageert Hans 'Volker, bestuurslid van de na- turiatische zwemvereniging 'PuiufNatu^ op het gemeen teraadsbesluit van Vlaardin- genXpin een stukje van het Lic- kebaértbos beschikbaar te stel- r.'lerijyoor naaktrecreatie. Ul Jlet'felt dat er fel en openlijk tegen de naaktrecreatie is ge- prótésteerd, verbaast Volker rtfettplet zou vreemd zijn als erjiilet was geprotesteerd. Al- leén 'dè manier waarop kan ik nlètli.waarderen. Dat er 1532 handtekeningen zijn opge- r:.'haalül;,best, maar om er porno -.vénpiültenlanders bij te halen tijdens een raadsvergdering vind ik minnetjes." Hoe het naaktrecreëren pre cies wordt geregeld, weet Vol ker niet. Weliswaar heeft zijn vereniging, die 800 leden telt, het idee bij het recreatieschap gelanceerd, maar daarna heeft deze instantie hét heft zelf in handen genomen. Zeker is dat 1,5 ha van het ruim 33 ha grote hos wordt gereserveerd voor naturisten. „Maar natuurlijk is er "niets verplicht. Niemand gaat er haakt lopen als het koud is bij voorbeeld. Wij zijn in de eerste plaats een zwemclub, maar wij weten dat onze leden ook wel eens gewoon bloot willen zon nen buiten het zwembad. (Van een onzèr verslaggeefsters) SCHIEDAM Met man en macht wordt er door de leden van Hondensportcentrum Vljf- slulzen gesjouwd, getimmerd en gebouwd om het nieuwe ter rein aan de Parallelweg nog voor dit weekeinde klaar te krijgen. De hondensportvereni ging moet voor 1 november het oude trainingsveldje langs rijksweg 19 tegen de gemeente Vlaardingen aan verlaten heb ben. Dit weekeinde gaat de aller eerste GenG-training, dit is een gedrags- en gehoorzaam heidstraining voor jonge ho nen, van start op het nieuwe veld. "Dan zullen we de gras mat eens testen. En kijken of er voldoende lichtmasten staan opgesteld," aldus H. N. Postma van de hondenclub Vijfsluizen. Van de gemeente kreeg de club toestemming om een veldje tussen rijksweg 20 en de Parallelweg aan te leggen als trainingsveld. "Dolblij zijn we er mee. Al heeft het ons veel geld en enorme inspanning ge kost om het veld trainings- kiaar te maken," aldus H. N. Postma. Tien tot twintig leden van de club zijn de laatste maanden ln de weer geweest om het veldje af te rasteren en er ke ten te plaatsen. "Het was nog even spannend, want 'dié grote bouwkeet, die we' als. kantine gebruikten, konden we vanwe- ge het gewicht niet vervoeren. Het is toch gelukt. Met hulp van velen en een trekker," al dus een trotse Postma over de club die 150 leden telt in Schie dam, Vlaardingen, Maassluis en Rotterdam. Ergens aan de rand van het veld ligt een stapel houten schotten. "Tja, dat is de kanti ne. Een houten gebouwtje. Het keetje heeft jaren opgeslagen gestaan en ziet er vreselijk uit. Maar wij maken er wat van", aldus Postma, bijgestaan door zo'n tien sjouwers op het veld. Het nieuwe gebouw gaat plaats bieden aan een be stuurskamer, een redactie ruimte, voorraadruimte, keu ken, kantine, toiletten, biblio theek en hal. "Wij mogen geen stenen gebouwtje neerzetten. Hier gaat het ook mee," meent Postma. Hond Debbie kwispelt tussen de mannen door en ziet wel wat in de verslaggeefster. "Hou je netjes," roepen de hon dentrainers tegen de herders- achtige vrouwtjeshond die weer een uithaal doet naar de mevrouw van de krant. "Het ls een lief dier, hoor," verzekert er eentje. "Wij geven tenslotte de honden les ln gedrag", lacht' een ander met een schop in zijn handen. Zaterdag begint de eerste cursus voor jonge honden. De aanvang van de lessen is half tien. Maandagavond wordt er ook lesgegeven van acht tot negen uur aan alle soorten honden, 's Maandags gaat het om een zogenoemde Ipo-cur- sus, een cursus voor verdedi gingshonden, zoals politie-, speur- en hash-honden. "Wij maken er alleen geen speur honden van. Het blijft bij ons alles voor Je sport. De eige naar en de hond moet er ple zier in houden. Daar gaat het ons om," aldus Postma op het terrein naast het veld van voetbalvereniging Ursus. De Stichting De Uitkijk, huis- vesting voor schipperskinde ren, heeft een nieuwe zwart/wit folder uitgebracht. In het vouwblad legt de stichting uit hoe uniek de opvang van kin deren van schippers in vier los van elkaar staande leefgroep- huizen is. De Schiedamse Uit- kijk-huizen kent geen leeftijds groepen. In leder huis wonen maximaal twaalf kinderen in de leeftijd van zes tot achttien jaar. Dé Schiedamse Scheidsrech ters Vereniging beschikt sinds kórt over. een kleedruimte van de voetbal vereniging Schie dam in sportpark Harga. Het kleedlokaal is iedere donder dagavond geopend. Donder dag 9 oktober komt trainer/ coach van SVV D. Buitelaar vertellen over zijn belevenissen in Mexico tijdens de Wereld Kampioenschappen Voetbal. Leden van de S.S.V. zijn gratis welkom, partners mogen mee komen. De gemeente Schiedam, afde ling Cultuur, Sport en Jeugdza ken, roept alle Schiedamse kunstenaars óp om affiches te ontwerpen. De affiches, het ontwerpen mag 10.000 gulden gaan kosten, moeten ais on derwerp hebben: Schiedam in het aigemeen en Jeugdland in het bijzonder. Het kinderdagverblijf'Honki Ponki mag een nieuw pand neerzetten in Woudhoek r Noord. De gemeente zal de bouwplannen niet bestrijden:.' De bouwplannen voor een, kin derdagverblijf en woningen worden door de dienst van ge meentewerken onderzocht: Er wordt gekeken of er nog ande re functies op die locatie kun nen worden ontwikkeld, Peuterspeelzaal Pippeloentje, dat sinds begin september, j - draait in een klaslokaal van de basisschool de Woudhoek; heeft een eenmalige gemeen telijke subsidie gekregen van 3200 gulden. Medewerksters en oprichters van de peuter speelzaal At! en Yvonne Bas- tiaanse schoten het geld uit eigen zak voor om de behui zing in de nieuwe verf te zet-1 ten. De huisvestihgskosteh.van* de peuterspeelzaal in Woud-v.: hoek Noord waar dringend "be-v hoefte aan was gezien grote T. wachtlijsten, worden door d gemeente betaald. Het werk,en de kinderopvang wordt door j. vrijwilligsters gedaan. JK. Het achtste biljarttoernooi voor ouderen, jaarlijks georgani- r- seerd door biljartvereniging 't Oosten, begint op dinsdag 14- oktober. Wekelijks zullen daar op dinsdag zestien teams van dienstencentra uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rozen burg, 's-Gravenzande en >jè Hoogvliet eikaars krachten me-, ten op het groene laken. De 'C Vlaardingse burgemeester ,Van Lier verricht dinsdag om 13.45 uur in biljartcentrum De Grif fioen te Vlaardingen de af- stoot. De finalepartij wordt op, 31 maart 1987 gespeeld. HOEK VAN HOLLAND Deei- raadsbestuurder Wim de Groot wil de stichting Hoekse Ge meenschap nieuw leven inbla zen door de stichting de taak te geven, die onlangs is neer gelegd door Hoek van Hoiland Promotie. Hij denkt aan een stichting met zeven bestuursle den: twee van de WV, een strandexploitant, een vertegen woordiger van het Koopcen- trum, een lid van de.beheers commissie van De Hoekstee en twee vertegenwoordigers van andereorganisaties.- Hoek van Holland Promotie wérd vorig jaar opgeheven hav meningsverschillen met de deeigemeenteraad en onduidé- lijkheld over de subsidiëring:;;:; Inmiddels is duidelijk gewor den, dat de gemeente Rotter dam onverkort een bedrag van 20.000 gulden per jaar be- 'ïf schikbaar blijft stellen voor promotionele activiteiten In - Hoek van Hoiland. De ver-- h' nieuwde stichting zou dit bud get volgens De Groot kunnert verruimen door het werven van sponsors. HOEK VAN HOLLAND Een moderne camping moet zoveel mogelijk faciliteiten bieden. Dit vindt de commissie voor sport en recreatie van de Hoekse deeigemeenteraad die daarom voorstelt niet alleen vaste standplaatsen op de nieuw aan te ieggen camping, maar ook toeristenplaatsen een CAI-aan- sluiting te geven. De dienst voor sport en recreatie is op dit punt gereserveerd, diewil in principe alleen de vaste ca ravans een aansluiting geven. De commissie meent echter,: dat de beide soort plaatsen -1 een aansluiting moet krijgen,; omdat de camping daardoor aantrekkelijker wordt voor rei zigers. Het verschil tussen een standplaats met en zonder CAI-aansiuiting zou bovendien slechts één gulden per nacht zijn. Met name Britse kam- peerders hebben tot nu toe op hun doorreis de Hoekse cam ping gemeden wegens het ge brek aan elektrische voorzie ningen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Iets van de spanning moeten die mensen hebben als zij bij een bedrijf moeten zorgen voor de winst. Een goede voorbereiding op de stage. Leren samenwerken. Met dat doel hebben leerlingen van de derde klas LEAO van de christelijke scholengemeen schap Beneden-Maas in Viaar- dlngen een Jeugdondernemlng Greenwave B.V. opgericht. Het bedrijt werd gisteren inge schreven In het handelsregister van de Kamer van Koophan del. De jeugdondernemlng is geen echt bedrijf, maar meer een spel dat onder verantwoorde lijkheid van het ministerie van Jeugdzaken vallend onder het departement onderwijs valt. Door een notariële acte en inschrijving in de juniorkamer (het register vermeldt een J) kan het scholieren-bedrljt als een rechtspersoon handelen. Greenwave kan Inkopen, ver kopen en winst maken. Beneden-Maas sticht voor het vierde achtereenvolgende jaar een bedrijf voor de leerlin gen. Een half jaar lang zijn de. scholleren druk in de weer met handelen. De winst is steeds gestort op de rekening van een goed doel. Vorig jaar is het be drag, 1.200 guiden, ten goede gekomen aan een school In Haïti. Ditmaal krijgt de Stich ting Zeehondencróche In Pie- terburen het geld. Aanvankelijk wilden de leerlin gen het geld geven aan de'ac tiegroep Greenpeace, maar deze weigerde de gift te ac cepteren. Greenpeace-woord- voerdster A. Rozenstack liet weten er niets voor te voelen dat leerlingen „Iets gingen doen waarbij de naam van Greenpeace werd misbruikt". De directieleden, tevens scho lieren, van Greenwave zeiden bij de inschrijving in het han delsregister dat zij in spoedbe raad hebben besloten dat het goede doel dit keer de zeehon dencrèche zal zijn. De directeuren, Kirsten de Rij ke (algemene zaken), Boude- wi|n Hulzer (verkoop), Linda Marks (inkoop) en Llanda Pot- dervaart (personeelszaken) zei den dat zij vol goede moed zijn begonnen in hun nieuwe be trekking. Ze werden benoemd nadat bleek dat ze de enige sollicitanten naar de functie waren. „Waarom niemand an ders wilde snap ik nog niet", zei Lianda. „Het leek mij wel leuk". Ook Boudewljn verwachtte veel van zijn werk. „Je krijgt overal mee te maken. Daar leer je wat van. Zo doe Je nog eens erva ring op die je later goed kunt gebruiken". - Volgens Kirsten is het werk plan van de onderneming nog niet af en vastgesteld. Kirsten: „Wat we precies gaan verko- pen weten we nog niet. We be ginnen met een postorderbe drijf. Tegen de kerst en sinter klaas gaan we orchldeëen, kerststerren en dergelijke ver kopen. Veel is nog afhankelijk- van wat we kunnen inkopen". VLAARDINGEN Een auto aan de Westhavenkade In Vlaardingen is door onbeken den maandag in het water ge duwd. Er ontstond enige op-:?>.. winding toen werd gemeld dat' zich nog mensen In de wagen .bevonden. Dat bleek, nadat de politie en brandweer ter plaat-- ee kwamen, niet het geval.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1