m 10CKP0KP %WiP b;J55| Véél ouderen naar Opéri Dag Trefpunt Opvallende stijging 'doorrijden na ongeval' in politiejaarverslag '85 Maar liefst 60 nationaliteiten Politiehonden Oscar en Berry worden 'multifunctioneel' n llSP®8 mmm 1, an een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM "Ex cellentie Deetman, stel dat uw gebouw veertien verdiepingen telt en dat per 1 januari de tweede, zevende en elfde etage komen te vervallen. Zoude hele zaakdan niet* instorten?" Dat is de.laatste zin op een pöstbandje dat leerlin gen,. leerkrachten en ouders van de W.A. van Lieflandschool gister middag postten. Kinde ren, ouders, leerkrach ten,,èn het schoolhoofd Henk Heesen, liepen in een lange optocht gewa pend met tientallen spandoeken en een post pakketje met daarin cassettebandjes voor de Tweede Kamer en het ministerie van Onder wijs naar het postkan toor op het Bachplein. Verhuizen Romy Scheepbou wer (10) mocht het pakket ver zenden. In een grote optocht, ge wapend met spandoeken, brachten ouders, leer lingen en leerkrachten de cassette bandjes naar het postkantoor. (Foto's: Arie Wapenaar) Een robuuste schoen tfii-'waarvan u' wstiw mef.vollefeügengeniet. Stijlvolle èenyoud. op een eenzaam niveau. "Voel Rockport en u begrijpt wat hier bedoeld wordt. Een gezel lige drukte, gisteroch tend in buurthuis Trefpunt- Oost in Schiedam. (Foto Arie Wapenaar) consumentenbond NIVON lli) Doorrijden Klachten De Schiedamse politiehonden, Oscar met begeleider Kees Gunnewegh (links) en Berry met begeleider Rob van Slobbe, achter het politiebureau bij de kennels. (Foto: Arie Wapenaar) wegwijzer -De hele zaak instorten Eddie Pons (7) en zijn zusje Monlek (8) liepen ook mee. Eddie sprak op het bandje, dat de .-openbare Lom-school aan de Beatrixlaan 18-20, naar Den Haag? stuurde. Eddie: "Ik vind het. hier fijn op school en mijn zusje? zit hier ook." De kleine Michael Bal (5) pakte een spandoekvan het grasveldje voor de school, die TorilnfrT y y - ■,"1- t? eveneens voor het bandje. Zij praatten de kleine interview tjes met kinderen, leraren en vaders en moeders aan elkaar. Het bandje duurt tien minuten maar bevat veel informatie Op de kwaliteit moet je niet letten, wij zijn maar ama teurs", maakte logopediste An- nelies alvast excuses. vorige week de naam van de straat voor het gebouw veran derde in 'Deetmanweg*. "Mar leen moet blijven" staat er op. "Dat is zijn juf," vertelde zijn moeder. Moeder Ba!: "Mijn zoontje hoort hier echt thuis op deze speciale school. Wanneer door de bezuinigingen twee klassen samengevoegd moeten worden tot een krijgen we moeilijkhe den. Michael heeft een achter stand in zijn ontwikkèling van twee jaar. Hij is hier zo thuis. Na dat samengaan kan hij de extra aandacht, die hij nodig heeft wel vergeten.Daarom doe ik mee met deze acties. Nu krijgt mijn kind tenminste een echte kans." De twee logopedistes van de Lom-school, Wilma en Anne- lies leenden hun stemmen Op de band vertelt een leer ling dat hij het vervelend vindt om weer te moeten ver huizen. „anders kan ik niet naar school", zegt hij, „mama probeert een ander huis te vin den. De ene week gaan we met de auto. Kijk de ene week heb ben we avonddienst, de andere I week ochtenddienst. De ene week gaan we met de auto. Guus brengt ons en mama haalt ons met snorfiets. Dus nou heeft Guus ochtenddienst en volgende week heeft ie weer ochtenddienst. Ik zou naast de school willen wonen", aldus de jongen op de band. Een leerkracht: „Op onze Lom school ontmoet ik veel kinderen die in het basisonder wijs zijn blijven steken om ve lerlei redenen. Deze kindertjes zijn op het laatst voordat zij hier komen erg teleurgesteld in. het* schoolse leventje. Ze hebben de moed opgegeven. Ze hebben nergens meer zin in. Hier vinden ze de lol om te le ren weer terug en zijn ze op hun plaats." Tijdens de lange demonstra tieve optocht riepen de kinde ren leuzen als 'Wij protesteren want kinderen moeten leren". En natuurlijk werd het Olé Olé Oé en Aijaijaijai geskandeerd. Romy Scheepbouwer <10)' mocht het pakketje overhandi gen. „En aangetekend verzen den alstublieft", zei het meisje tegen de verbouwereerde post beambte, die de hele hal 2ag vollopen met protesterendeh. „En nu maar hopen dat het iets oplevert", zuchtte school hoofd Henk Heesen, „Helemaal omdat in november onze school haar vijfentwintigste verjaardag viert- Daar zouden we toch graag een feestje van willen maken." Bel voor nadere informatie 04160-36431 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ruim 25 ouderen van Schiedam Oost kwamen gisteren op de Open Dag in buurthuis Trefpunt aan de Celsiusstraat. Ze dronken er koffie/legden een kaartje en deden spelletjes. De activitei tenochtend, voortaan Iedere woensdag ih' het wijkcentrum, is een idee van de Raad voor het Bejaardenwerk om meer ouderen naar het buurthuis te trekken. Anneke van Gurp van het bejaardenwerk zegt dat de ochtend heel geslaagd is verlo pen. „Hier in Oost is geen dienstencentrum. De ouderen kunnen verder nergens te recht, tenzij ze naar een soos gaan. Maar dan moeten ze lid zijn en voelen ze zich verplicht om steeds naar de activiteiten te komen." Van Gurp legt uit dat de ouderen vrijblijvend bij het Trefpunt kunnen binnenlopen. „Als ze een keer geen zin heb ben blijven ze gewoon lekker thuis." De activiteiten zijn door het ouderenwerk georganiseerd op initiatief van het Trefpunt. So ciaal-cultureel werker Joop van Swieten van 't Trefpunt betreurde het dat zó weinig ouderen het wijkcentrum be zoeken. „Het buurthuis is er voor iedereen. Wij staan open voor jong en oud. Maar de ouderen hebben blijkbaar een extra duwtje nodig om bij ons over de drempel te komen," zegt hij. C::- FILMCLUB Éen van de grote verrassingen: van het filmfestival Rotterdam 1986, de film My beautiful laun- drette van regisseur Stephen Frears, draalt vrijdag 10 okto ber bij de Filmclub Schiedam {Nieuwstraat 12, gebouw de Teerstoof). Het verhaal speelt zich af binnen de Pakistaanse gemeenschap in Londen. Te l: gen de achtergrond van racis ms' me en armoede bloeit tussen twee jongens een liefde op. Aanvang 21.30 uur. Toegangs prijs: 4 voor donateurs en f 5,- voor niet-donateurs. «THE DITCH In jazzclub The Ditch treedt za- terdag 11 oktober de band van James en Marjanne Long op. Zij speelden al eerder in The f Ditch. Aanvang 21.30 uur, en- i tree 2,50. The Ditch Is geves tigd aan de Korte Haven 7. •GROTE KERK Het laatste concert In de Grote of St. Janskerk in de serie 1986, wordt uitgevoerd door de organist van de Grote Kerk: li André Verwoerd, zaterdag 11 oktober. Verwoerd speelt dan een populair programma waar- In, onder meer, de bekende Toccata en Fuga in d van J. S. Bach en Gavottes van Wesley en Martini. Ook hef saxofoon kwartet Saxalliance is tijdens dit laatste concert te horen. ZIJ speten *»tdermeer werken van Willia. d en p. M. Dubois. Programma's en piaatsbèwlj- zen zijn op de concertavond verkrijgbaar bij de Ingang van de kerk, (Nieuwstraat). Aan vang van het concert 20.15 uur. V UNDERGROUND De Rotterdamse formatie The Doomed is zaterdag 11 okto ber te horen in de jongerenkel- der Underground (Jan van Avennestraat 32). De muziek van deze viermans-formatie iaat zich omschrijven als pretti ge swingende muziek. Aanvang 21 uur, zij treden ongeveer drie kwartier op. Ais tweede band staat die avond geprogram meerd The law of simplicity; een zesmansformatie eveneens uit Rotterdam. Van hen is new- wave muziek te verwachten die onder invloed staat van The Cure. Toegangsprijs ƒ.3,50. DE ERKER In wijkcentrum de Erker (Jan van Avennestraat 32) Is vrijdag 10 oktober een beurs van kin- iCder-envolwassenkledlng. -f Mensen die kleding kwijt willen kunnen deze vrijdag tussen 9 en 11.30 uur afgeven in de Èr- ker. De verkoop is tussen f 13.30 en 16.00 uur. Van 17.00 tot 18.00 uur kan nlet-verköch- te kleding weer worden opge schaald. Voorhadere Informatie: tel. 4267767 of 42633161. tedere vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur is er in het wijkcen trum éen cursus bloemschik-' ken. Voor informatie: zie hier boven. INSTUIF De jongerensociëteit Instuif Schiedam heeft voor de leden een disco-avond in petto, zon dag 12 oktober. Drive-in disco theek Funny Bunny zorgt voor de muziek. Aanvang 20,30 uur. Toegangsprijs 5,-. De disco avond is in zaal Irene, Nieuwe Haven 155. BLAUWE BRUG In het wijkcentrum De Blauwe Brug draait dinsdag 14 okto ber voor de Jeugd uit Schie- dam-Noord de film Ontsnapping uit het vergeten continent van t- Kevin Connor. Aanvang: 14 uur. Toegangsprijs: 2,50. - (Bachplein). Redactie Het Vrije Volk, edi tie Schiedam, Hoogstraat. -1 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 4736061 of 4266646.' Kopij voor deze ru briek dient uiterlijk de woensdagochtend vooraf gaand aan de plaatsing donderdag in ons bezit té zijn. v V De werkgroep Schiedam van de Consumentenbond verga-, dert vanavond inzaai 1 van'De Blauwe Brug (Bachplein). Op de agenda staan ónder mee? de consumentengids van okto ber en onderzoeken) groslijst. Aanvang 20.30 uur. Xtksi De leden van het Nivon, afde ling Schiedam, maken zater^. dag;11 oktober een excursie? per trein naar Enkhuizen. Voor de trein hoeft deze keer niet betaald te worden. Voor,Netel: Zuiderzeemuseum dat in Eiik- huizen bezocht wordt wei, na-" melljk/7,-. De deelnemers ;l:l moeten zich om 8 uur verza melen op station Schiedam^ Rotterdam-Westi: Inlichtingen: tel. 4737772. DE VIER MOLENS Het Vlaardingse Vissersvróu- wenkoor geeft woensdag 15 oktober éen concert In kleder dracht in het dienstencehtföm De Vier Molens (Nieuwe Darüï- laan 766). Dit lunchconcert is tussen 13 en 14 uur. De toé-, gang is gratis. i k*ö HUISVROUWEN f De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen? afdeling Schiedam, maken maandag 13 oktober een dag- excursie naar Utrecht en La ren. In Laren bezoeken zij het Singermuseum. In Utrecht staat de Rijksmunt op het pro gramma. De leden vertrekken om 8 uur vanaf het Rubens- plein en om 8.15 uur van hefs Emmapiein. Inlichtingen, té!.; 4712361. •DEWOUDHOEK Hef/dienstencentrum De Wbudijoek(Heijermansplein; 35) houdt zondag 12 oktober, weef open-huis van 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 16 okto ber wordt in het diensteneer)- trum^najaaró-eri winterklezjing geshowd. De modeshow'bègint om 10 uur. De verkoop Óm, 13.15 uur.' Dé toegang is vrij én in de.pauze wordt gratis een kopje koffie verstrekt. BIBLIOTHEEK Vanwege krappe behuizing In het bibliotheekfiliaal, biedt de hoofdbibliotheek dinsdag 14''' oktober vanaf 10 uur een partij afgeschreven boeken over ge- schisdenis en land- en volken kunde te koop aan. De boeken zijn tegen een zacht prijsje ver krijgbaar in het filiaal aan de Lange Haven 131. Binnenkort zullen ook boeken over andere onderwerpen verkocht worden. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan, de Stadhouderslaan heeft ,d(t' weekeinde EHBO-dienst; tëjl-,y 4733733. Ambulance, tel. 4333300. Huisarts: bellen met de boodschappendienst, tel.;;' 4206611. Spoedrecepien,;tèl;.:: 4261480. Tandarts: G. M:";*" Schuurman, Warande 156, tel. 4265271Spreekuur van 17 lot 18 uur, op zaterdag en zondag. V:*;. (Van een onzer - verslaggeefsters) SCHIEDAM De twee Schiedamse polltie-honden Os car;-en Berry hebben vorig Jaar zes keer daadwerkelijk gebeten. De twee honden. Me- chelse herders, kwamen in ac tie bij de grote brand op de Lange Haven, op bet Stations plein, bij ongeregeldheden voor en r..i voetbalwedstrijden op het SVV terrein, In een buurtcafé en tijdens de nacht- zwemmarathon in bad Groe- noord. De bijters redden hun bege- leides Kees Gunnewegh (Os car) én Rob van Slobbe (Ber ry) en andere agenten het le ven door een zeer agressieve en gewapende man, die de poli tiemensen met een grote bijl te lijf ging, in de benen te hap pen. De bedreigde politiemen sen konden het dienstpistool in de holsters houden dankzij de beesten. Het hele jaar hoefden de dienstpistolen overigens niet getrokken te worden. Dit staat te lezen in het jaar verslag van de gemeentepoli- SCHIEDAM Eind 1985 woonden er 4793 vreemde lingen in Schiedam. De ge- meentepolitle registreerde de buitenlanders met maar liefst 60 verschillende natio naliteiten. -Het waren 81 vreemden meer dan in het vorig- i staat in het 'jaarverslag van de gemeen- tepolltie over 1984 te lezen. De politie hield 19 vreem delingen aan wegens ille gaal verblijf. 8 vreemden werden om deze reden uit gewezen. Wegens misdrij- ven werden in Schiedam 253 vreemdelingen aange houden, verdeeld over 30 nationaliteiten! i tie over 1985 dat deze week uit kwam. Gedurende het jaar werden 10.983 meldingen ver werkt op de centrale meldka mer. Dat is slechts 14 meldin gen meer dan in het voorgaan de jaar. In totaal werden er 3365 misdaden geregistreerd. Het aantal misdrijven, die va riëren van brandstichting, ver krachting tot heling en schuld- heling nam af met 382 geregis treerde gevallen. Van de mis drijven werden er 1008 opge lost. Er werden inzake de mis- daadgevallen 1199 mensen aangehouden. Bijzonder opvallend is het aantal doorrijdingen na onge val. In 1984 reden 52 personen door na een verkeersongeval te hebben veroorzaakt. In 1985 lag dat totaal beduidend hoger: 236 mensen gingen er vandoor zonder zich om eventuele slachtoffers te bekommeren. Drie mensen vonden de dood r-a een verkeersongeval. Vijf Schiedammers overtra den de opiumwet. Elf stadge noten werden geverbaliseerd voor het in bezit hebben van een vuurwapen. De politie gaf een bekeuring uit voor veront reiniging van het oppervlakte water. Gedurende het verslag jaar werden 218 verdachten in verzekering gesteld. Van hen werden er 62 voor de officier van justitie geleid. De politie schreef5327 be keuringen uit, tegen 4508 in 1984. Er werd vijf keer een bon geschreven voor het In bezit hebben van verboden zendap paratuur. 3089 Schiedammers betaalden meteen een hun op gelegde bekeuring. Hiermee was een totaalbedrag van 53.345 gulden gemoeid. Er werd begonnen met het inleiden vanhet Regionaal Automatiseringsbureau Poli- tie, waarmee de definitieve aanzet werd gegeven voor de invoering van het zogenoemde Bekeuringen Afhandelings Systeem. Het systeem werd be gin dit jaar ia gebruik geno men. Er kwamen 9 klachten van burgers binnen over het optre den van de gemeente politie. Twee van deze. klachten leid den tot disciplinair onderzoek en vijf tot niet-disciplinair om derzoek. Twee klachten leid den tot een strafrechtelijk on derzoek. De klachten zorgden er niet voor dat er maatrege len genomen werden. De vijf nle -disciplinaire onderzoeken werden afgehandeld door dé kluchten met klagers en be trokken agenten uit te praten. Wegens plichtsverzuim wer den twee hoofdagenten en een agent disciplinair gestraft. Een agent werd wegens ern stig plichtsverzuim ontslagen. In 1985 was het aantal ziek tedagen van hét personeel 3769 (in 1984 betrof het 4693 dagen) inclusief de zaterdag en de zondag. Bij een personeels sterkte van 153 personen komt dat heer op 6,75 procent dienst- verzuim. Op het terrein van overleg en medezeggenschap deed zich binnen het politieapparaat een nieuwe ontwikkeling voor. Er kwam een Dienstcommissie Nieuwe Stijl. Deze commissie moet ervoor zorgen dat het personeel inspraak krijgt. De commissie kwam 6 maal bij elkaar en sprak onder andere over; de reorganisatie van de gemeentelijke dienst, samen werkingsverband met gemeen tepolitie Vlaardingen, Schie dam en Maassluis, job rota tion, deeltijdarbeid en loop baanbegeleiding. Ondanks extra wervingsacti viteiten met name gericht op vrouwen en allochtonen (bui tenlanders en anderstaligen) is het aantal sollicitanten ge ring gebleven. „Het lijkt erop dat steeds minder mensen ge ïnteresseerd zijn in een baan bij de politie," staat in het rap port SCHIEDAM De Schie damse politiehonden Oscar (4) en Berry (8) bijten niet alleen voor hun politiegeleiders, maar worden momenteel ook opgeleid om te ruiken en. te zoeken. Hoofd van dé honden begeleiders adjudant Jan van Dalen: „De hónden moeten multifunctioneel worden. Ze le ren nu op de opleidingsschool in Rotterdam hoe ze verdoven de middelen moeten opsporen. De beesten kunnen na de cur sus ook kogels, kogelhulzen én zelfs messen ruiken." De dieren gaan met hun per soonlijke begeleider elke week op cursus. Elk jaar moeten de Mechelse herders opnieuw examen doen. „Berry is eigen lijk al lang afgeschreven, want normaal doen we maar vier jaar met een politiehond," al dus Van Dalen. Maar hond Berry „met een ritssluiting boven op zijn kop na een operatie om de óren op te trekken", is nog prima bruikbaar. „Ja, hij doet het nog goed," lacht Van Dalen. „En hij is knap ook," vult bege leider Rob Van!; Slobbeaan. „Maar een rotzak is het zeker," aldus Van Dalen, die daarmee aangeeft dat het heest graag bijt. Hond Oscar nam vorig jaar de plaats in van hond Rudy. Rudy werd overgedaan leen éen particulier bewakingsbe drijf. Heel binnenkort krijgt de Schiedamse politie er éen der de hond bij. De hond Is besteld. Een geleider wordt uitgezocht uit sollicitanten. ó.,vt la W

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1