kortaf 22.500 gulden voor Boddaert Centrum Bejaarde zwaar gewond Schiedammers sparen steeds meer Biljarttoernooi Ouderen 'als vanouds' 'Deining cultureel werk is voorbarig' Bezwaar tegen bouw en ongegrond verklaard ■HHi Zelf compost maken tegen milieubederf Succes voor werkloze cursisten van GAB ÉÊÊÊÊSÈÊÊSi Ruzie na botsing Gratis kunst-workshops Historische Vereniging 20 jaar in 1987 Roofoverval Jësi (Van onzer verslaggevers) '--SCHIEDAM De Schiedamse voetbalvereni- ..êfilMa PPSC heeft grootse plannen vopr een sport complex in Woudhoek Noord. Op een strook grond langs de nog aan te leggen rijksweg 19 wil de-ver eniging twee voetbalvelden, een kantine en een sporthal aanleggen en bouwen. Ledenaanwas Nieuw Een gelukkige K. van der Geest krijgt symbolisch een enveloppe overhandigd van ™?VT,ouw;:J. ..Eijsbergen Kvan het Comité Kinderpostzegels Schiedam. (Foto: Arie Wape.naar) r.v:v'; 775 miljoen Jaarlijks Zonlicht Amnesty Woudhoek Erker 1 Erker 2 Scholing Podium 'vm- PPSC wil sporthal en velden in Woudhoek 'Het complex gaat dë vereni ging; ongeveer anderhalf mil joen gulden kosten. PPSC re kent5 op de nodige subsidie van het rijk en de gemeente. „Het moet een multifunctioneel complex worden," verduide lijkt de voorzitter van de ver eniging, de CPN-—politicus Eef Collé. Het gemeentebestuur van Schiedam staat welwillend te genover de plannen van de voetbalvereniging. De dienst Gemeentewerken heeft op dracht gekregen om te onder zoeken wat het complex pre cies gaat kosten en of de aan leg mogelijk is. Het bestem mingsplan zal moeten worden gewijzigd. PPSC deelt op dit moment twee voetbalvelden met de voetbalvereniging SFC op het sportpark Thurlede. De vereniging telt 250 leden. Het nieuwe sportcomplex is bedoeld voor heel Woudhoek Noord. „In de sportzaal hoeft niet alleen gevoetbald te wor den," zegt voorzitter Collé. „Er is plaats voor alle andere sporten. De hal wordt onge veer de helft zo groot als de sporthal Margriet. Voor de kantine zien wij mogelijkhe den als wijkcentrum," gaat hij verder. „De gemeente had vroeger plannen om In Woud hoek een wijkaccommodatie neer te zetten, maar daar komt niets meer van. De vereniging verwacht een enorme aanwas van leden door de verhuizing naar Woudhoek. „In de buurt is nog geen enkele voetbalvereniging actief," zegt Collé. „Ik verwacht 'dat we toch op z'n minst twee keer zo veel leden zullen krijgen." Mede door de verwachte toe loop van leden, denkt PPSC het miljoenenproject te kunnen financieren. Verder worden in komsten verwacht via de bar in de kantine annex wijkcen trum en wordt de sporthal aan andere verenigingen verhuurd. De bouw van het complex zou de tweede grote uitbreiding van sportaccommodaties in Woudhoek betekenen. Enige tijd geleden werd met veel feestgedruis de nieuwe tennis- hal geopend. Het complex van PPSC komt naast de tennishal te liggen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Boddaert Centrum Schiedam; een op vang" voor kinderen uit gezin hen met problemen, heeft gis teren van het Schiedamse co- mitit'é Kinderpostzegels een bedrag van 22.500 gulden ge- kregèn. Het was het grootste bedrag dat deze organisatie ooit aan een instelling heeft geschonken. Met het geld wil het centrum een schoolplein renoveren. Dit plein ligt voor de deur van het nieuwe onder komen van het centrum aan de Schoolstraat. K. van der Geest, voorzitter van het bestuur van het Bod daert Centrum, toonde zich uiterst verguld met de gift. „Een enorm bedrag waar we reuze blij mee zijn," zei hij te gen mevrouw J. Eijsbergen die namens het comité Kinder postzegels symbolisch het be drag.-overhandigde. Het Bod daert Centrum had een aan vraag voor een financiële bij drage bij het comité ingediend. Twee. jaar geleden schonk het comité voor het laatst geld aan een goed doel. Het Boddaert Centrum be trok in januari vorig jaar een vroeger schoolgebouw aan de Francois Haverschmidtlaan. „We wisten dat het tijdelijk zou zijn maar we konden ge woon niet langer wachten," al dus Van der Geest. Het Schie damse centrum is één van de ongeveer zeventig in ons land en is ook bedoeld voor kinde ren uit Vlaardlngen en Maas sluis. „We zijn sinds het begin op zoek naar een nieuw ge bouw. Gelukkig vonden we de zogenoemde "Finse" school aan de Schoolstraat. Daar kun nen we met twee volledige groepen werken." Twee volledige groepen bete kent zestien kinderen. Vijf kin deren zijn op een wachtlijst geplaatst. De kinderen worden tussen de middag en na school door het Boddaert Centrum opgevangen, 's Avonds eten ze gezamenlijk waarna de ouders hen rond zeven uur komen op halen. „Er is dan nog tijd om met de ouders te praten. Als de problemen, in de gezinnen zijn opgelost, gaan de kinderen weer naar huibë'Dë -"'kinderen worden zes tot achttien-maan den In het centrum opgevan gen," legt Van der Geest uit. De opvang is bedoeld voor ouders die bijvoorbeeld in een echtscheidingsprocedure ge wikkeld zijn, er alleen voor staan of huwelijksproblemen hebben. Het Boddaert Centrum is zeker geen crèche waar ouders hun kroost zo maar af kunnen leveren. Er wordt een kleine en volgens Van der Geest "overkomelijke" bijdra- sjsiS ;>i> nsr .ü'aaiftóïlö rjfi j A A- r ge gevraagd. Het centrum hoopt op negen tien november het pand aan de Schoolstraat officieel te ope nen. Volgens Van der Geest is de aannemer het vuur, na aan de schenen gelegd om het werk op tijd klaar te krijgen. Verder werken ook de mede werkers van het centrum aan de verbouwing van het nieuwe pand mee. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse politie is op zoek naar een automobi list die maandag na een ongeluk en een korte ru zie is doorgereden. Het slachtoffer was een 23 jarige Schiedammer. De ruzie ontstond op de 's Gravelandseweg, ter hoogte van het kantoor gebouw van de gemeen te. De politie vermoedt, dat de Schiedammer de medeweggebruiker hij het versmallen van de weg geen voorrang ver leende. De twee wagens raakten elkaar, waarop de onbekende automobi list woedend uitstapte en een trap tegen de wagen van de Schiedammer gaf. Hij stapte daarop weer in z'n auto en reed weg. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een 73-jarige vrouw is in kritieke toestand opgenomen in het Rotterdam se Dijkzigtziekenhuis na een verkeersongeval in Schiedam. Ze werd op de Burgemeester Knappertlaan op een zebrapad aangereden door een 53jari ge automobilist. Het ongeluk gebeurde maandagavond rond' acht uur. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van de aanrijding. De vrouw; liep ongeveer op het midden van de weg, toen ze door de au to werd geschept. De automo bilist zou zich aan de toegesta ne snelheid hebben gehouden. De vrouw werd per ambulance naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Daar werden een schedelbaslsfractuur, een ge perforeerde long, een ge scheurde aorta en enkele ge broken ribben geconstateerd. ROTTERDAM - Bij een ge wapende overval op een kle dingmagazijn aan de Dordtsel- aan in Rotterdam hebben twee mannen van ongeveer 25 jaar gistermiddag: omstreeks half zes circa' 400' gulden buitge maakt. Zij bedreigden de ver koopster met een vuistvuurwa pen en deden een greep In de kassa. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Weer meer Schiedammers hebben in 1985 hun spaarcentjes bij de spaar bank gedeponeerd. In 1985 werd er 305 miljoen guldén naar de acht Schiedamse filia len van de Bondsspaarbank ge bracht. Dat is 16 miljoen gul den meer dan in 1984. „Wij zijn bijzonder populair bij de Schiedamse bevolking," ver klaarde Bondsspaarbank- di recteur Klaas va!n de Geest gistermiddag tijdens de pre sentatie van de festiviteiten rond Wereldspaardag. De geldautomaten van de bankinstelling op drie kanto ren 'lopen' tegen de verwach ting in goed. De bankautomaat aan de muur van' het bankfili aal aan de Mgr. Nolenslaan krijgt iedere maand 2000 mu taties te verwerken. Er wordt per keer tussen de 100 en de 500 gulden opgenomen in de avond-, nacht- en weekeinde- uren: I Het filiaal aan het Hof van SpaJaind moet nog ontdekt wor den'door de pasjesgebruikers. Hier wordt elke maand 1300 a 1500 keer gebruik gemaakt van de geldautomaat. Het apparaat aan de buitenmuur van het hoofdkantoor aan de Lange Nieuwstraat, dat pas vier we ken geleden operationeel werd, verwerkte tot nü toe in het weekeind 50 tot 60 geldopna men. „Het Schiedamse filiaal van de nationale Bondsspaarbank keten is een van de sterkste banken van het land", zegt Van de Geest/ Na de fusie met de zeven Vlaardingse; filialen be schikt de bank over een eigen vermogen van ten minste 100 miljoen gulden. „Wij kunnen onze klanten dan nog beter be hulpzaam zijn, specialisten aannemen voor beleggingen, geldverkeer, effecten en de za kelijke betrekkingen opvijze len," aldus Van der Geest, die na de fusie de marketing/pr- directeur wordt van het geza menlijke kantoor. Directeur van de Vlaardingse poot van de bank Van Buren, neemt de administratieve kant voor zijn rekening. De Bondsspaarbank heeft dit jaar al een totale omzet van 775 miljoen gulden gehad te gen 685 miljoen gulden het vo rige j'aar. „Dat zal zeker ten koste gaan van de andere ban kinstellingen in de stad, al dus Van de Geest, terwijl hij De geldauto maten van de Bondsspaar bank doen het tegen ver wachting in goed. (Foto Arie Wape naar) de plannen voor Wereldspaar- dag verduidelijkte. De Wereld spaardag wordt jaarlijks uit bundig. gevierd door de acht Schiedamse bankfilialen van de *Bank mét de S' op de derde dinsdag in oktober. Dit jaar valt de dag buiten de herfstva kantie. De Bondsspaarbank schenkt dinsdag 21 oktober van 9 tot 18 uur een gratis kop je koffie aan de klanten. Bloe menmeisjes lopen door de Schiedamse wijken en delen bloemen en kleine cadeautjes uit, zoals kalenders, klavertje vier zaadjes, sleutelhangers, portemonneetjes en centime- tertjes in hartvorm. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Hoe vaak is het niet gezegd? „Ik drink eerst m'n borreltje, dan speel ik sterker." Voorzitter Aat Stouthandel van Biljart vereniging 't Oosten zei giste ren bij de opening van het 8e regio-Ouderentoernooi in Bil jartcentrum De Griffioen in Vlaardingen dat de borrel de biljarters in zenuwachtige tij den kan helpen. „Maar het moet niet te gek worden na tuurlijk," voegde hij er wijs elijk aan toe. Bij de start van het toernooi bleek direct dat weer meer ouderenteams zich hadden laten inschrijven. En de sfeer was als vanouds. Volgens Koos Witkam (70) van de biljartclub van dien stencentrum Emma met twee deelnemende teamskij ken de biljarters maanden uit naar het toernooi. „We oefenen Iedere ochtend. Als wedstrijd secretaris krijg ik zelf nauwe lijks de kans om een balletje te stoten. Altijd trekken er men sen aan me jasje en willen ze wat van me weten." Hij praat graag over de club; tegelijker tijd houdt hij alles in de gaten. „Het B-team van Emma staat met 4-2 voor," laat hij niet zon der trots weten. Witkam Is ook voortdurend stimulator van zijn ploeg. „Neem nou Hein. Die zakte een beetje weg. Ik loop naar hem toe en zeg, kom op, het gaat best; even doorduwen. En lang zaam maar zeker kroop hij bij. Het ging weer. Want in wezen kan hij het prima, maar hij moet wel de wind een beetje mee hebben." Het Ouderentoernoot is een jaarlijks terugkerend vervolg van het eerste biljartevene ment dat de vereniging 't Oos ten in 1979 ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan aan de bejaarden aanbood. De strijd duurt 21 dinsdagmiddagen en de ploegen komen uit Vlaar dingen, Schiedam, Rozenburg, Hoogvliet, 's Gravenzande en Maassluis. Zestien ploegen van acht leden nemen deel. De penningmeester van het toernooi. Marl Zevenbergen, zegt dat de ouderen het moe ten doen zonder subsidie van de gemeente. „Het zijn voorna melijk de sponsors, niet te ver geten de steun van Jo en Nico Versloot (die het café runnen) en een bescheiden bijdrage van de deelnemende teams waar we het van moeten heb ben." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente Schiedam noemt de onrust In het sociaal cultureel werk we gens de dreigende bezuinigin gen voorbarig. Volgens amb tenaar G. W. P. Mulder, hoofd van het bureau Sociaal Cultu reel Werk, is het nog aller minst zeker dat de door het ministerie voorgenomen kor ting van ruim 450.000 gulden automatisch wordt doorge voerd. „De sector zal heus wel het één en ander van de bezui nigingen merken. Dat is lo gisch. Maar of het volledige bedrag ook inderdaad door het sociaal cultureel werk moet worden opgehoest? Dat staat nog helemaal niet vast." Uitgaande van een bezuini ging van 450.000 gulden in deze sector verwachten bijvoor beeld de club- en buurthuizen dat er of twee hulzen moeten sluiten of twaalf arbeidsplaat sen moeten verdwijnen. „De bezuinigingen worden door de gemeente op dezelfdemanier ingevoerd, als waarop meeval lers worden doorberekend. Ge keken wordt naar de sector die het 't meeste nodig heeft of die juist een bezuiniging het best kan opvangen. De gemeente wordt gekort met dat bedrag. Hoe dat wordt opgelost, is een zaak van de gemeente." In tegenstelling tot uitlatin gen van vertegenwoordigers van het club- en buurthuis werk, dat gisteren haar actie plannen ontvouwde, heeft het verleden volgens Mulder ge leerd dat de gemeente Schie dam niet zomaar bezuinigin gen doorsluist. „De afgelopen jaren Is zeker voor tien tot vijftien procent op de toelage aan de gemeente voor het so ciaal cultureel werk gekort. Hebben we dat ook allemaal zomaar doorgevoerd? Niets is minder waar." Volgens woordvoerders uit het veld zijn er wel degelijk „sluipende" bezuinigingen toe gepast. Als voorbeelden daar van wordt genoemd het niet vervullen van enkele vacatu res. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een bezwaar schrift tegen de bouw van twintig bejaardenwoningen aan de Wattstraat en de Singel is door een beroepscommissie van de gemeente afgewezen. Namens een groep omwonen den had de Schiedammer De Vos een zo genoemde AROB procedure tegen de gemeente aangespannen. Het belangrijk ste argument was dat het nieuwbouwblok ervoor zal zor gen, dat de omliggende wonin gen geen zon meer zullen krij gen. Het nieuwbouwplan was na inspraak door de omwonenden al veranderd. Om tegemoet te komen aan de bezwaren kwam In het bouwplan één verdie ping (aan de Wattstraatzijde) te vervallen. Het blok telt daar nu twee verdiepingen. Aan de kant van de Singel bleven drie verdiepingen gehandhaafd. Het gevolg van de veranderin gen was dat het aanvankelijke aantal van 24 woningen werd verlaagd naar twintig. De om wonenden waren daar echter toch niet tevreden mee en gin gen tegen de bouwvergunning In beroep. Volgens de AROBcommis sie Is er geen grond voor de aantijgingen. De nieuwbouw zorgt misschien wel voor ver mindering van het zonlicht, maar de vermindering Is wet telijk toegestaan. Niet bekend is of de appellanten tegen de beslissing in beroep gaan. Ze hebben na de uitspraak onge veer een maand de tijd om een procedure bij de Raad van Sta te aan te spannen. Amnesty International afdeling Schiedam presenteert zich zondag 19 februari tijdens het afsluitingsfeest van de kinder boekenweek in het Passage theater. Amnesty zai rond het jaarthema van het kinderboe kenweek "Boeven' aangeven wat zij doet en hoe. Amnesty probeert door middel van een tentoonstelling duidelijk te ma ken wat in diverse landen 'boef-zijn' inhoudt. Er wordt vooral aandacht besteed aan het land Chili, waar de laatste tijd de situatie rond de men senrechten verslechterd is. De kinderen kunnen in de kraam van Amnesty International briefkaarten versturen. Zij mo gen ook zelf brieven schrijven aan regeringen van landen, waarin zij protesleren tegen martelingen en verdwijningen van personen. Dienstencentrum de Woud hoek, Heijermanspieln 35, houdt donderdag 16 oktober in samenwerking met modehuis Justine een modeshow. In de grote benedenzaal worden vanaf 10 uur najaars- en win- termodeifen getoond. Grote verrassing moet de bruidsstoet worden. Vanaf 13.15 uur wordt de geshowde kleding verkocht. Entree is vrij. In de pauze staat er gratis koffie klaar. Wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat 32, heeft een aantal nieuwe cursussen op het programma staan. Binnen kort wordt begonnen met een cursus 'werken met audio-visu- ele middelen'. In zes lessen komt aan de orde: het maken van een goede foto; hoe maak Ik een dia-serie; hoe maak ik met dia's en foto's een beeld- of stripverhaal en hoe monteer ik een videoprogramma. De kosten bedragen 60 gulden. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de bar van wijk centrum de Erker. Op de maandagavonden geeft de Chileense Vlaardlnger René Gutierrez les in Indiaans weven in wijkcentrum de Erker. Het weven gebeurt op eenvoudige, zelfgemaakte, houten weefge touwen. Gutierrez houdt de weefkunst in ere, zoals die wordt beoefend door de Mapu- che-indïanen in het zuiden van Chili. De lessen zijn van 20 tot 22 uur. De kosten zijn 30 gul- den per tien lessen. Belang- stellenden kunnen contact op- - nemen met wijkcentrum de Er ker, in de bar of via tel.nr. 4267767 Of 4263161. Het bureau Voorlichting van dé gemeente Schiedam heeft in samenwerking met de Werk groep Migrantenvoorlichting een brochure gemaakt met daarin alle informatie over de verschillende opleidingen in Schiedam en omgeving. De., buitenlandse Schiedammers krijgen in het boekwerkje ook advies over het zoeken naar een baan. De uitgebreide en i mooi uitgevoerde folders zijn bedoeld voor de werkloze Turkse en Marokkaanse inwo ners van Schiedam. De boek- werkjes bevatten naast de Turkse en Marokkaanse tek- 1 sten ook uitleg in het Neder- j iands. De uitgave van de bro- chure kwam tot stand naar aanleiding van de schoiingsda- gen voor buitenlanders, die in'- september werden gehouden.'; De brochure 'Informatie over opleidingen en banen in Schie dam en omgeving' kreeg de naam 'Aan de slag' mee. De boekjes zijn gratis verkrijgbaar bij Bureau Voorlichting van de gemeente Schiedam, Stads kantoor, tel. 4260500. De Vlaardingse blues/jazz band Hot Bluezz Band treedt vrijdagavond op in café Podi-1 um, Lange Haven 28. De stevi ge muziek ten gehore brengen de groep bestaat uit: Ron Boers, gitaar/altsax; Jos van der Molen, gitaar; Guust de Koning, tenorsax; Peter de Ko ning, zang/bas; Ad Vos, drums. Het optreden begint om 22 uur. Entree Podium-le den 2 gulden, niet-leden 4 gul den. Donderdagavond is de vaste sessie-avond in Podium. Toegang vrij. VLAARDINGEN Zelf com post maken met een eigen compostvat. Dat kan vanaf za terdag 25 oktober In Vlaardin gen. Die dag overhandigt wet houder IJsbrand van 'der Vel den de eerste compostvaten van een serie van tweehonderd aan enkele Viaardingers, die zo'n vat al besteld hebben. Dat gebeurt tijdens een Open Dag in kinderboerderij Holywood in Holy-Noord. Het onderwerp composteren komt ook ter sprake tijdens een informatie avond, donderdag 23 oktober In zaal Triangel. De compostvat-actle is een Ini tiatief van de Vlaardingse Ver eniging tegen Milieubederf. De gemeente Vlaardingen onder steunt de actie met een subsi die, waardoor de compostva ten kunnen worden aangebo den tegen een prijs van 75 gul den. Met het vat kan een deel van het huishoudelijk afval worden verwerkt tot compost voor tuin of potplanten. Tijdens de informatieavond in Triangel (23 oktober, aanvang 20 uur) spreken voorzitter H. Boerma van de vereniging en de heer G. Bakker van de Vuil afvoermaatschappij (VAM), die de vaten levert. De Open Dag duurt van 12 tot 16 uur. Viaar dingers die een vat besteld en betaald hebben, kunnen dit ophalen op de kinderboerderij. Als er nog vaten beschikbaar zijn, worden ze ter plekke ver kocht. Het programma bestaat verder onder meer uit het ver werken van oud papier tot nieuw papier onder leiding van de schoolbiologen van het Na- tuureducatief Centrum. SCHIEDAM/VLAARDINGEN Achttien werkzoekenden heb ben met succes de opleiding secretarieel medewerker van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord afge sloten. In april begonnen zij aan de opleiding, die het ar beidsbureau in samenwerking met het Instituut Schroevers verzorgde. Vorige week kregen alle cursisten het diploma. „Een periode van hard stude ren kon met schitterende clj- 1 ferlijsten worden afgesloten", aldus directeur J.A. van Lent van het GAB. De directeur ver wacht. dat de cursisten snel een baan zullen vinden, gezien' de grote vraag naar goed op geleide secretarieel medewer kers. ROTTERDAM Schoolverla ters kunnen zich tot uiterlijk vrijdag opgegeven voor vier gratis kunst-workshops In Rot terdam. De stichting Kunstzin nige Vorming Rotterdam (SKVR) heeft vier buitenlandse kunstenaars naar Rotterdam gehaald. Zij zullen Iets vertellen over totaalkunst (van tekenen tot dansexpressie), theater (mi me, zang, grime, goochelen Im provisatie etc.) en grafische kunst. Er wordt les gegeven op 20-21 oktober en 22-23 oktober, van 20 tot 23 uur In de Vrije Aca demie, Schonebergerweg 45 In Rotterdam.De Turkse kunste-; na res Nuray Atas verkt op 23 oktober (vanaf 19.30 uur) met beeldende materialen. Belangstellenden kunnen zich uiterlijk vrijdag aanmelden bij de SKVR, Calandstraat 7 in Rotterdam, tel. 4361366. VLAARDINGEN - Het twintig jarig bestaan van de Histori sche Vereniging Vlaardlngen wordt volgend jaar gevierd met een ruil- en hobbydag en een speciale lezing over het visse rij-onderwijs in Vlaardingen vanaf 1920. De datum van de lezing is 20 Januari, wanneer het op de kop af 20 jaar gele den is dat de vereniging werd opgericht. De ruil- en hobby dag, die op zaterdag 24 januari In zaal Harmonie wordt gehou den, is speciaal bestemd voor verzamelaars van historische dingen. Te denken valt aan klederdrachten, prentbrlef- kaarten, gebruiksvoorwerpen, poppen, schilderijen, model- scheepjes enz. Enkele deskun digen zullen worden uitgeno- digd om ter plekke voorwerpen te taxeren. Voorts wordt ruimte geboden aan mensen, die inte ressant foto-, dia- of filmmate riaal willen laten zien. Secreta riaat: Lepelaarsingel 374,3136' PK Vlaardingen. Teh 4748025;1

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1