16 Stichting hoopt op open centrum Internationaal publiek bij Joppie's Pret Parade 95.- 27,50 Tientjesplan WF niet nodig UOCKPOlll Martin van Lint overleden Voorlichting over basiseducatie ws Brandbrief college aan Tweede Kamer NETZO VOORDELIG. WEL ZO VERGELIJK ONZE PRIJZEN! vink&co b.v. M0T0RCRATT ANTI-VRIES M0T0RCRAFT ACCU RUITEWISSERBLADEN SPOILERS ■ÉS! jsssSi -1 - J SCHIEDAM Wie zich 's avonds in het Schie damse stadscentrum op de Amsterdamse Walle tjes waant, zit er niet helemaal naast. Althans wat de kleur van het licht betreft. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS), afdeling openba re verlichting, zijn bijna klaar met het aanbren gen van energiezuinige lampen in alle Schiedam- Tse armaturen. Een kléin stukje Schiedam-Noord, jhet oude Kethel, moet nog voorzien worden van de nieuwe hoge en lage druk natriumlampen. De jest van de stad is al voorzien van de lampen, die na het ontsteken via de schemer-schakelaars een warme felrode gloed afgeven. Pas nadat de lam pen op temperatuur zijn gekomen, verandert de rode kleur van de verlichting in oranje/geel. Enge plekken ïï-;»:- Witte duiven Clown Joppie en kindergoochelaar Charlie Rémark set- few gistermiddag de grote zaal van dienstencentrum De k Molens op stelten. (Foto's Arie Wapenaar) Doordacht Dynamisch. TIRON SCHOENEN, VAN VORST BRABANTS j SCHOENENHUIS BRABANTS SCHOENENHUIS VAN VORST HET VRIJE VOLK Schiedam DONDERDAG 16 OKTOBER 1988 Het is wel even wennen met die nieuwe lampen' De natriumlampen zijn door de gemeente in gebruik geno men in plaats van de oude kwiklichtbronnen, die een kil blauwachtig wit licht afgeven. De nieuwe natriumveriichting moet goedkoper zijn en meer licht brengen. Niets lijkt min der waar. Over achteraf stra ten in het centrum lijkt na de Installatie van de natrium- plampen een rode gloed te hangen. In sommige stegen en portieken van nleuwbouwblok- ken is het zicht eveneens be duidend minder. „Het zal even wennen zijn," zegt Mari Dingenouts, voor lichter van de ONS, over de goedkopere energiezuinige openbare verlichting. De ge meentelijke dienst begon in 1980 met het veranderen van (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAMBezoe kers van de vroegere Trechter hebben goede hoop dat het ontmoeting scentrum aan de Over- schiesestraat binnen niet al te lange tijd weer open gaat. Vertegenwoordigers van politieke partijen kregen gisteravond een rondleiding. Onze in druk is dat de politici welwillend tegenover een heropening staan," zegt mevrouw C.J.JEosch. Zij is secretaris van de nieuwbakken stichting Eigen Werk die het her boren centrum wil gaan beheren. De stichting is nog in oprichting. Het ontmoetingscen trum werd in mei dit jaar gesloten. Na interne strubbelingen besloot de gemeente Schiedam het hele werkelozenproject De Trechter op te heffen. Meteen al na de liquidatie vormde zich een groep ex- bezoekers die het ont moetingscentrum zo snel mogelijk weer open wilde hebben. Gesprekken met de gemeente leidden er in juni toe dat er duizend gulden op tafel kwam waarmee het interieur van het centrum gefat soeneerd kon worden. De ter werd een evengroot ..bedrag gebruikt om de koffieruimte te verplaat sen. „We willen zo snel mogelijk open. Als de ont moetingsruimte weer toe gankelijk is, dan komt de rest vanzelf wel," aldus secretaris Bosch. De politici die gister avond een wandeling 'door het gebouw maak ten, zijn lid van de raads commissie voor Welzijn èn Cultuur. In de eerstko mende vergadering zal een eventuele heropening van het ontmoetingscen trum op de agenda prij ken. De nieuwe energiezuinige Arie Wapenaar) lampen in het centrum geven een rode gloed af. Foto alle stadslichtbronnen naar aanleiding van een bezuini gingsrapport van wethouder Chris Zijdeveld. „Nu moet ui teraard nog exact worden be rekend, hoeveel er bespaard wordt door middel van deze natriumlampen. Wij hebbben al geconcludeerd dat ze zuini ger zijn in gebruik," aldus Din genouts, die er aan toevoegt dat over de kleur van de ver lichting nog geen klachten zijn binnengekomen bij de ONS. Op sommige plaatsen in de stad, langs havens en In het' oude stadscentrum werden zelfs de lantarenpalen (arma turen) aangepast aan de om geving. JDat ging in één moei te door," aldus Dingenouts over de sfeerverlichting in de historische gedeelten van Schiedam. De werkgroep 'Enge plekken in Schiedam' van de Schie- damse Vrouwenemancipatie Organisatie (SVO) diende en kele maanden geleden een klaagrapport in bij wethouder C. Zijdeveld. In het rapport stonden tientallen 'enge plek ken' gemeld. Het ging de da mes vooral om donkere slecht verlichte delen van straten, stegen en viaducten. De vrou wen wandelden met de wet houder door het centrum van de stad. Een voetgangers- en fietsersviaduct in Bijdorp kreeg kort na de gesprekken een betere verlichting. Of aan alle verlichtlngswen- sen van de vrouwen tegemoet is gekomen in het nieuwe plan is niet duidelijk. De lagedruk natriumlampen, met oranje/geel lichtschijnsel, wer den geplaats in woonwijken en langs doorgaande wegen. De hogedruk natriumlampen, met geel/wit licht, kregen een plaats bij kruispunten, winkel straten, tramhaltes en langs de busroutes. SCHIEDAM „Het sociaal cultureel werk is een onmlsba-, re factor om een bijdrage te le veren aan de samenlevingsop bouw" in de grootstedelijke maatschappij." Dit zeggen burgemeester en wethouders van Schiedam in hun brand- brief aan de leden van de Vas te Tweede Kamercommissie voor Welzijn en Cultuur. Aan leiding voor de brief vormen dé. voorgenomen bezuinigingen in "het sociaal cultureel werk die Schiedam mogelijk 450.000 gulden gaan schelen. Hét collége noemt de kortin- gen "des te schrijnender nu er op, rijksniveau erkenning ont staat voor dc specifieke pro blematiek van een stad als Schiedam." In tegenstelling tot eerdere uitlatingen deze week van r een ambtenaar, ziet het i collége vrijwel geen mogelijk heden om de bezuiniging, die .45 procent van-het totale bud- •get in het sociaal cultureel werk bedraagt, „te ••ren uit éigen middelen." V. 0M (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Met rode wangen, verhitte gezichtjes en grote ogen volgden gistermid dag tweehonderd kinderen Clown Joppie en Charlie Ré- mark in de grote zaal van dienstencentrum De 4 Molens. Het duo uit Monnickendam trad op voor Jeugdland met de show Clown Joppie's Pret Pa rade, „Fantastisch, wat een in ternationaal publiek," riep jeugdconsulent en Jeugdland organisator Joop van Broekho ven enthousiast uit In. de ver duisterde, overvolle zaal. „Alle Jeugdland activiteiten worden deze herfstvakantiebijzonder goed bezocht. Veei mensen zouden in het buitenland zitten. Nou onze klantjes niet, hoor. Gistermiddag kwamen er ze ventig kinderen af op het spel- circuit op het schoolplein van de Klinker in Groenoord." Gewapend met een camera liep Van Broekhoven zich uit te leven. Hij had evenveel ple zier als'de gillende, joelende en ongevraagd advies gevende jeugd op de houten stoelen. „Héb jij wel eens kinderen ho ren liegen," vroeg kindergoo chelaar Rémark aan clown Joppie en aan de kinderen. „Neeee," brulde de zaal in koor. „Vandaar dat ze later al lemaal in de gemeenteraad ko men zeker," mopperde de pop penspeler, jeugdgoochelaar en buikspreker Charlie Rémark. De hilariteit kwam\ tot een hoogtepunt, toen de twee witte duiven op Charlie's vingers poepten. Charlie 'droeg' de show. Hij zag er netjes uit. Hij was gekleed in een zwarte pan talon, strak van snit, met een zwart/groen geblokt colbert erboven. Clown Joppie, de naamgever van de show, was de 'rode draad' door het luid ruchtige feest-programma. Joppie was gestoken in een knalrode wijde broek met er boven een rood geblokt slobbe rig jasje. Hij droeg een zwart hoedje op zijn hoofd en blauwe sportschoenen aan zijn voeten. Telkens wanneer de nette Charlié iets aan de kinderen wilde leren of uitleggen, kwam de domme Joppie op de prop pen. De kinderen verkneuterden zich enorm toen de aardige, maar. oliedomme clown Joppie een emmer water over zijn hoofd kreeg. Het oorverdoven de lawaai bereikte zelfs de bui tenwereld, waar bij de bushal te aan de Nieuwe Damlaan- kant enkele oudere buurtgeno ten meegenoten. „Nou, nou, dat is lachen," zo reageerde een oudere meneer. KUK EERST BIJ FORD Roestwerend. Topkwaliteit voor uw auto. per liter. Krachtig, betrouwbaar en duurzaam. Ijskoud de felste! 12V/44Ah Houden uw ruiten bij elke neerslag glashelder. Escort 'Sieren uw Ford en verbeteren de wegiigging. Escort '80-'85, achter Originele Ford onderdelen. Door Ford getraind personeel staat voor u klaar. Een onverslaanbare combinatie! Staat het onderdeel dat u wenst niet vermeld? Bel dan op. Of beter nog, kom langs. Bij ons bent u met uw Ford altijd welkom. StaÖhouderslaan ZZ11-13, Schiedam, Tel. 010-4264690. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8.00-16.45 uur; zaterdag van 9.00-12.00 uur; (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het plan van de Haagse huisarts Johannes van der Spek om de Schiedam- se Dok- en Werfmaatschappij Wilton Fijenoord BV in aande len van tien gulden aan het Ne derlandse volk te verkopen, is van de baan. De Hagenaar stuurde begin dit jaar een brief, met daarin een bankbil jet van tien gulden, en deze suggestie aan het Schiedamse college van burgemeester en wethouders. „Ook gewone mensen moeten kunnen kopen," vond de Hage naar, die het Schiedamse be drijf in nood dacht te helpen met de aandelen-verkoop. Hij werd. geïnspireerd door een soortgelijke aandelen-actie die jaren geleden werd gehouden voor het in geldnood verkeren de REM-eiland. „Het zal wel waanzin zijn, maar destijds liep dat gewel dig. Mensen voelden zich be trokken bij het bedrijf. Dat zou met WF ook kunnen. Dan kan Nederland zijn werkelijke be langstelling voor de scheeps bouw uiten," aldus Van der Spek, die het plan om senti mentele redenen indiende. „Wilton is toch eèn begrip in ons land," aldus de Hagenaar. „Het plan kwam bij de ge meente bijzonder sympatiek over. Maar het probleem van Wilton Fijenoord lag en ligt echter niet op het financiële vlak. Het ging en gaat om de orders voor de scheepswerf en de tegenwerking, die de werf hierbij ondervindt van het Mi nisterie van Economische Za ken," aldus een woordvoerder van het Schiedamse college. Aan Van der Spek is inmid dels antwoord gestuurd. Hij kreeg ook het briefje van tien gulden terug. „Het college is wel erg blij met deze ideeën, het betekent dat velen met ons meedenken en meevoelen," al dus de gemeente-woordvoer der. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Martin van Lint, de eigenaar van nachtbar Metropool aan de Broers vest, is dinsdagmiddag op 62-jarige leeftijd in het Schieland-zie- kenhuis overleden. De crema tie vindt vrijdag 17 oktober om 15 uur plaats in crematorium De Beukenhof te Schiedam. Martin van Lint was een be kende persoonlijkheid Ln de Schiedamse horeca-wereld. Hij heeft ruim twintig jaar de nachtbar geëxploiteerd, waar doorgaans muziek van Frank Sinatra werd gedraald. Een faillissement maakte drie jaar geleden een eind aan Metro pool. De vaste gasten noemde de bar overigens niet zo. Zij zeiden altijd: „Wij gaan naar Martin." wegwijzer FILMCLUB De Nederlandse speelfim Mama is boos van regisseur Ruud van Hemert is vrijdag 17 oktober te zien bij de Stichting Filmclub Schiedam. Het verhaal van de ze film is niet van belang, dé grappen dié in hoog tempo op de kijkers worden afgevuurd, v zijn dat wel. In de hoofdrollen:; Peter Faber, Geert de Jongen Rijk de Gooyer. Aanvang 21.30 uur.Toegangsprijs: ƒ4,- voor donateurs en 5,- voor niet- donateurs. De Filmclub is ge- vestigd in gebouw de Teer- stoof, Nieuwstraat 12. CAFE DE GOUDSBLOEM De Rotterdamse band The Cor ridors des Affaires treedt zater dag 18 oktober op In café de Goudsbloem (St. Annazuster- straat 30).. Deze vlermans-for-' matie speelt een repertoire, dat bestaat uit ritmische funk. Het optreden begint om 22 uur. De toegangsprijs Is 3,50. INSTUIF Jongerensociëtelt Instuif geeft zaterdag 18 oktober een wijn en bierfeest. De muziek bij dit traditionele feest wordt ver zorgd door de band Country Fair. Aanvang 20.30 uur. Alleen leden hebben toegang, entree: 5,-.Het feest is in zaal Irene, Nieuwe Haven 155. THE DITCH Het Karei BoeH Trio treedt zater dag 18 oktober op in jazzclub The Ditch (Korte Haven 7). Het concert begint om 21.30 uur. Toegangsprijs: 2,50. •STEDELIJK MUSEUM De Rotterdamse organiste Margraath de Jong geeft zater dag 18 oktober een orgelcon cert in de Aula van het Stede lijk Museum Schiedam (Hoog straat). De blokfiuitlste Lian Huyben verleent daarbij mede werking. Het programma ver meldt werken vanaf de 17e eeuw tot heden. Aanvang 15 uur. De toegang is vrij. De overzichtstentoonstelling met schilderijen van Ineke van Doorne Is In het museum nog tot en met zondag 19 oktober te zien. BARRIKA De eerste thema-avond van het seizoen In vrouwenontmoe tingscentrum Barrika (Lange Kerkstraat 62) gaat over vrou wen en literatuur. Deze avond is dinsdag 21 oktober. De schrijfster Anja Meulenbelt houdt dan een lezing over dit onderwerp. Aan de orde ko men daarbij problemen waar schrijfsters tegenop lopen in 'mannenland'. Aanvang 20 uur. DE BLAUWE BRUG Voor jongeren uit Schiedam- Noord is er vrijdag17 oktober een jeugd-disco in wijkcentrum de Blauwe Brug (Bachpleln). Tussen 19 en 21 uur kunnen jongeren beneden de 16 jaar dansen. Toegangsprijs: ƒ2,50. Voor alle leeftijden is er vanaf 21.30 uur een disco met film Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 hd Schiedam. Telefoon: 4266646 of 4736061. Ko pij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagoch tend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. r en lichtshow. Toegangsprijs: DE WÓUDHOEK Het Zuiderorkest Euromusica gééft dinsdag 21 oktober een concert in dienstencentrum De Woudhoek (Heljermansplein 35). Het orkest heeft een geva rieerd programma in petto. Het concert wordt afgewisseld met optredens van verschillende artiesten. Het optreden begint om 20 uur. Toegangsprijs: ƒ2,50. RUILBEURS In dienstencentrum de Vier 1 Molens (Nieuwe Damlaan) Is i zondag 19 oktober een ruil beurs voor munten, postzegels, prentbriefkaarten en envelop-' pen. Ruilwaar wordt gratis ge^ taxeerd. De toegang Is vrij. Aanvang 13.30 uur. HARPE DAVIDS De christelijke muzlekvereni- ging Harpe Davids komt weer; langs de deur met koeken, de ze keer in Schiedam-Oost. Het doel van deze actie is geld Vér- zamelen voor nieuwe muziekin strumenten. Zaterdag 18 okto ber. HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Schiedam kunnen vrij dag 17 oktober bridge spelen' in Sporthal Margriet. Woens- dag 22 oktober gaan de leden op excursie naar het Postmu-- seum in Den Haag. Inlichtin gen: tel. 4737202. FILMCLUB „Een ondergeschoven kindje" zo noemt de Schiedamse Film club het pakket films dat voor -komende zaterdagavond op het programma staat. Bedoeld worden de vier westerns dié worden gedraaid. De rolpren ten, waarvan de titels niet be kend zijn gemaakt, worden via de video vertoond. De eerste film begint om half negen. De entree bedraagt vijf gulden. Bezoekers zijn voor dat bedrag meteen een heel seizoen lid van het videocafé dat onder- deel is van de Filmclub. WEEKEINDDIENSTEN j Het Schielandziekenhuis aan j de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst. tel. 4733733. Ambulance, tel. 4333300. Huisarts: bellen met i de boodschappendienst, tel. 4206611. Spoedrecepten, tel. 4261480. Tandarts: J.B. Tj Schümmer, Over de Veste 137, tel. 4268604. Spreekuur van 17 tot 18 uur, op zaterdag en zon dag. SCHIEDAM Het Schiedam se Educatief Centrum (ECV) belegt op 28 oktober een apar te voorlichtingsbijeenkomst in verband met de veranderingen in de rijksregeling voor de ba siseducatie. Deze algemene bijeenkomst geldt als startsein voor een grotere voorlichtings campagne, die in de weken daarna wordt gehouden. In de loop van volgend jaar wordt een nieuwe regeling voor de basiseducatie van kracht. De voorlichting wordt gegeven orr te voorkomen, dat instellingen op een verkeerde manier sub sidie aanvragen en buiten de boot vallen. De algemene bij eenkomst wordt gehouden in zaal Irene vanaf acht uur 's avonds. Een robuuste schoen waarvan u met volle teugen geniet. Stijlvolle eenvoud op een eenzaam niveau. Voel Rockport en u begrijpt wat hier. bedoeld wordt. 1 Rockportachoenen zijn verkrijgbaar bij de volgende achoenenzaken Zuldvliet 6 Tel. 01899 - 12404 en Koningshoek Tel. 01899 - 21275 Maassluis Koningshoek 91106 MAASSLUIS 01899-11800 Hoogstraat 93-95 Schiedam Tel. 010 - 4733310 Hoogstraat 125 Vlaardingen Tel. 010-4341894 -'i' Liesveld 18 VLAARDINGEN 010-4343694 Bel voor nadere informatie 04160-36431 s ést

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1