èrtiiiigse ItuisartsontmoetgRiissisclie eöllêga's: DIEREN Kunstenaar Moesman: 'Ik heb niet zomaar 'n waaier tegen die muur geslingerd' mm Bduyiryal gaat tegen de vlakte 'Glimlach' gesloopt Brand met veel rook Gemeenten zinnen op acties Sterke drank weg Snelheidsduivel op gestolen motor Kwartjesdief aangehouden Orkest uit Osaka dinsdag in Doelen '.h' im De Vlaardingse arts H.S. Mulder, net terug uit Lenin grad: „Je moet er gens beginnen." (Foto Arie Wape naar) feVan onze verslaggeefster JOLY VAN DER SPEK VLAARDINGEN „Iedereen leeft met de ge dachte dat er tijdens een oorlog altijd nog medi sche voorzieningen zullen zijn. Maar bij een nu cleaire oorlog is de ramp, ook voor medici, niet te overzien. Stel je voor: alle verbindingen zijn ver broken en mensen zijn zó ernstig gewond dat je een paar dagen met één patiënt bezig zou moeten zijn. Volgens het Rampenplan Rijnmond zullen ongeveer tweeduizend mensen per dag verzorgd kunnen worden; het aantal gewonden zal tot in de tienduizenden oplopen. De gevolgen zijn dan niet te overzien." Wantrouwen Afkeer Vredesduifjes Herfstvakantie 1986 in Vlaardingen. Een goede plek om Tiaar toe te gaan is altijd kinderboerderij Ho ly wood aan de Am sterdamlaan in Ho- ly-Noord. Het ligt voor de hand, dat je er dieren kunt voe deren. Maar even tjes plaatsnemen op die enorme tractor is natuurlijk ook niet te versmaden. Deze jongen deed dat. Misschien droomt hij daar hoog op zijn stoeltje wel van een loop baan als boer of be heerder van de kin derboerderij. (Foto's Arie Wapenaar) Splinternieuw Martin Moes man: „Ik heb iets met waaiers. Waarom weet ik niet." De muur schildering boven de hoofdingang van wijkcen trum de Er ker in Schie- dam-West wordt op woensdag 5 november of ficieel ont huld. (Foto's Arie Wape naar) Blote mannen Waaiers i IrM; Wïf HET VRIJE VOLK vlaarcfingen*schiedam ZATERDAG 18 OKTOBER 1988 S8?»»as In Leningrad hebben we heel open gepraat Deze vrees, uitgesproken -'door de Vlaardingse artsH.S. .Mülder, leeft onder vele art sen,'niet alleen in Nederland tèmaar over de hele -wereld. Kr - bestaat - dan ook een speciale vereniging voor mensen uit de -medische wereld die zich zor- *gen maken over de gevolgen van een kernoorlog, de Neder- elandse Vereniging voor Medi sche Polemologie (NVMP). In het voetspoor van het Rotter dams- Philharmbnlsch Orkest is de Vlaardingse arts Mülder met- vier Rotterdamse colle ga's naar Leningrad gereisd om daar te praten met Russi: sche medici over de angst voor en de gevolgen van een nucle aire oorlog. Aan het; beroep van-arts zit onlosmakelijk de houding van beter-voorkomen-dan-genezen vast, is H.S, .Mülder yan me ning, „We hebben.^ ons afge vraagd, wat we als artsen kun nen doen. Welnu, de gevaren van een kernoorlog zijn zó groot, die moet koste wat het kost voorkomen - worden", vindt de Vlaardingse arts. „De vraag is dan, hoe voorkom je een oorlog? Wat er ten grond slag ligt aan de wapenwedloop is angst en wantrouwen. Het enige wat je dus kunt proberen is die angst weg te nemen." Omdat de arts van mening is dat je de angst bij de 'top', de autoriteiten, niet kunt weg ne- men, vindt hij dat je op laag niveau moet beginnen. „De top in Moskou bereik je toch niet, maar dat is geen reden om niets te doen. In Leningrad hebben we ontzettend veel en open met mensen gepraat. Je kunt een wantrouwen - van beide kanten - pas opheffen als je op elkaar afstapt, zodat die ander een 'gezicht' krijgt. Ik heb gemerkt, dat de mensen in Leningrad ontzettend bang zijn voor een oorlog. De Twee de Wereldoorlog ligt nog vers in het geheugen. Die mensen hebben verschrikkelijk gele den, negenhonderd dagen lang werden ze geteisterd door bomaanvallen. Het speelt nu nog. Voordat mensen trouwen, gaan ze naar het kerkhof om de slachtoffers door middel van bloemen een eerbetoon te brengen. En dat gebeurt heel zuiver en eerlijk. Dat: heeft me geïmponeerd." „In Leningrad hebben we tij dens een congres, waar zestig. Russische artsen aanwezig waren, gepraat' over wat ons bindt, omdat het geen zin heeft te praten over wat ons scheidt. Over driedingen zijn we het eens. Gezondheidszorg is bij een kernoorlog nagenoeg zin loos. We delen de afkeer van een kernoorlog en we zijn het erover eens dat we iets kunnen doen door informatie naar bui ten te brengen, zowel aan over heden als aan de bevolking." Wie over de bewapenings wedloop praat, praat ovër poli tiek. Toch wil de internationale vereniging voor medische po lemologie zich niet met poli tiek bezighouden. Mulder: „De politiek neemt uiteindelijk de beslissingen; het enige wat wij kunnen doen, is wijzen op de gevaren die verbonden zijn aan een kernoorlog. Russchi- sche collega's hebben een ge sprek gehad met Gorbatsjov en naar hun zeggen heeft dat resultaat gehad. Het Is moei lijk te zeggen of jé druk uitoe fent. Ook Amerikanen hebben Reagan in brieven 'gewezen op de gevaren. Of het werkelijk effect heeft gehad valt niet te achterhalen." „Wat de meeste indruk op me heeft gemaakt", vertelt de Vlaardingse arts, „is een con tact dat ik met een aantal Rus sische schoolkinderen heb ge,- had. Ik had een stapel tekenln- gen van Rotterdamse scholie ren bij me met als thema oor log en vrede. Die heb ik ze ge geven en zij hebben op hun beurt tekeningen gemaakt. Verbazingwekkend: precies hetzelfde! Ze tekenen vredes duifjes en aardbollen, je kent het wel. Na het gesprek vroe- gen ze me; laat de Hollandse kinderen ons schrijven. Dat willen ze heef,graag. Ik ;hoop echt dat dat gebeurt, want;dat is een goede manier om angst en wantrouwen weg ter nemen. Je moei ergens beginnen." (Van één onzer 1 verslaggeefsters) SCHIEDAM- „Het is altijd een drukte van belang in het wijkcentrum. Het pand her- bergt enorm veel activiteiten encursussen. Het is binnen, door de bezoekers, gezellig. Het gebouw aan de buitenkant vind ik maar saai. Daarom heb ik veel kleuren gebruikt in de muur-kunstwerken. De waaier boven de hoofddeur is fel gekleurd, in tegenstelling tot mijn andere werk." De in Den Haag geboren Schiedamse kunstenaar Mar tin Moesman (35) maakte, in opdracht van de'.gemeente, .twee kunstwerken voor twee buitenmuren van wijkcentra111 de Erker: aan de; Jan van Aven- „^nestraat in Schiedam-West. 'Martin Moesman was één - van twaalf Schiedamse kunste- vnaars die. begin dit jaar had den ingeschreven op twee Schiedamse muurschilder- klussen. Elk jaar stelt de ge- meerite 25.000 gulden ter be schikking om ergens in de stad ./kunstwerken aan te brengen op, ;of aan gemeentelijke ge bouwen. Moesman kreeg de op dracht voor een kunstwerk in ...West De Schiedamse kunste nares Inge. van Haastert mag een muurschildwerk in de Sta tionsstraat in Schiedam Oost gaan maken. V „Laten we in "s hemelsnaam hopen dat het in de toekomst mogelijk blijft Deze kunst klusjes moeten niet wegbezui- nigd worden," aldus Moesman, een kunstenaar die doet waar ie zin in hééft. De Beeldende Kunstenaars Regeling, (de BKR),een uitkering voor kun stenaars met weinig werk, kan hem gestolen worden. Moes man bedruipt zichzelf. Samen met collega-kunstenaar Jos Hachmang begon hij vorig jaar een galerie/atelier aan de Schiedamse Lange Haven. Een grote opdracht voor raam- kunstwerken in de Amster damse wijk de Jordaan liep het duo mis. „Maar die strop komen we te boven. Begin no vember openen we alweer met de eerste tentoonstelling van de Italiaan Bruno Zieger. Heel apart, reken maar," aldus Moesman optimistisch. Martin Moesman is dol op 'kliederen' met waterverf. En hij knutselt graag met hout. „Het liefst stort Ik me op oude rommel. Troep of dikke, oude houten vloerdelen uit ons ate lier. De gebroken vlaggemast heb ik zelfs in een werkje ge bruikt," glimlacht Martin Moesman, die in 1983 een 'uit stapje* maakte als marmer beeldhouwer. Hij maakte toen, in opdracht yan, en betaald door de Rotterdamse Kunst- i stichting, marmeren beelden. De waaier aan de pui van wijkcentrum de Erker bestaat uit gegarandeerd nieuw mate riaal. „Het materiaal is echt splinternieuw. De sticker voor de tien jaar garantie heb ik er bijna met geweld af moeten schuren met een schuurmachl- ne. Nee, die waaier is gebouwd van watervast multiplex. De gebruikte verf is rubbol-sb, een superverfje van een bekende Nederlandse verffabriek," legt Martin uit. ,Jk heb niet zomaar een waaier tegen de muur geslin gerd," verzekert Martin, die de opdracht kreeg omdat hij be kend staat om zijn grote be reidheid om met gebruikers van de panden rekening te houden. Hij bracht in kantoren, kleuterscholen, gymnastieklo kalen, kindercrèches, peuter speelzalen en basisscholen kunstwerken aan. "De protes tantse school wilde geen blote mannen aan de wand. Bij de katholieken was dat geen pro bleem," herinnert de kunste naar zich enkele eerdere dis cussies. De waaier in gekleurde strookjes moest in vier delen van het atelier in het Schie damse stadscentrum worden vervoerd naar het wijkcen trum in West. Het kunstwerk meet 2 bij 5 meter. De schilde ring voor de buitenmuur van de gymzaal/peuterspeelzaal 't Krekeltje, bij het buitenspeel- plaatsje aan de Aleidastraat- kant, is 2.44 bij 1.60 meter groot. Moesman heeft 'iets' met waaiers. "Die strookjes, reep jes hout doen me wat. Tsja, vraag me niet waarom.. Het heeft zich in de loop van de tijd zo ontwikkeld. Steeds meer kregen mijn panelen, werk stukken voor aan de muur, de vorm van een waaier," aldus Moesman, die sinds 1981 regel matig opdrachten krijgt van het rijk of gemeenten. Zijn grootste droom is om drie di mensionaal werk te maken. Hij heeft voor de nabije toe komst het oog laten vallen op glazen bloemen-eramers. Om verzekerd te zijn van brood op de plank en een in schrijving bij het ziekenfonds, werkt Martin elke week zeven uur (twee keer per week in de nachtelijke uren) bij de afde ling 008 van de PTT in Rotter dam. De stichtingsvoorzitter van wijkcentrum de Erker, Bert van Kan, zegt blij te zijn met de vrolijke muurwaaier. De kunstwerken worden woens dag 5 november om 16 uur in het wijkcentrum onthuld. MAASSLUIS Maassluis lijkt nog dit'jaar verlost te worden van drie verwaarloosde en/ of verbrande panden, die hef stadsbeeld sinds jaar en dag ontsieren. Deze week is Ge meentewerken begonnen met de sloop van een voormalig woonhuis aan de Weverskade, dat enkele jaren geleden voor een groot dee! in vlammen op ging. Volgens wethouder Anton Wustrow (ruimtelijke ordening) wordt deze plek zeer waar schijnlijk opgevuld met beplan- ting. „Gelukkig worden ook nog twee andere gebouwen aange pakt", zegt de wethouder. "Eén is een voormalige woning op de hoek Industrieweg-Go- vert van Wijnkade. Een plaat selijke loodgieter is in dit pand druk bezig de boel op te knap pen, waarna het als bedrijfs ruimte in gebruik kan worden genomen. Verder staat er op de Noorddijk een stuk bouw val, dat er niet alieen smerig uitziet, maar bovendien ook le vensgevaarlijk is. Wij hebben de eigenaar hiervan inmiddels geschreven, dat hij er voor j moet zorgen dat dit pand bin nen afzienbare tijd neerge- i haald wordt." De wethouder vertelt verder, j dat nog voor het einde van dit jaar een sloper de opdracht i krijgt het dijkhuis met de grond gelijk te maken, wan- neer de eigenaar geen gehoor geeft aan het.dringende ver- i zoek van het gemeentebestuur. De rekening gaat dan vervol gens naar de eigenaar van de bouwval. VLAARDINGEN Slopers hebben gisteren korte metten gemaakt met het voormalige houten kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Nederland aan de Jacob van der Wintstraat. Tot de versnel de afbraak werd besloten, na dat de avond en nacht tevoren drie maal geprobeerd was het gebouw in brand te steken. De derde maal leek dat te lukken, maar het vuur werd in de kiem gesmoord door de brandweer, die was gewaarschuwd door een omwonende. Deze getuige zag een jongeman met een jer rycan het gebouw in lopen. Even later hoorde hij een zoe vende explosie en brak brand uit. Ook 's avonds deden onbeken den pogingen brand te stich ten. in één geval bleef de scha de beperkt tot een hoop smeu lende isolatiewol in het kerk- j portaal. De recherche was gis teren te Iaat bij het kerkge bouw om een onderzoek te kunnen instellen; de slopers hadden hun werk al gedaan. Het nu verdwenen kerkgebouw stond bekend als „De glimlach onder aart de dijk". Die naam kreeg het van de toenmalige wethouder van stadsontwikke ling, Teun de Bruijn. Het kerk genootschap heeft inmiddels^ een nieuw gebouw, aan de Su- rinamesingel in gebruik geno men. Op de plaats van het ou de gebouw komt een buurt parkje. MAASSLUIS Voor de twee de maal dit jaar is gisteren brand uitgebroken in de kel derruimte van een kledingzaak in winkelcentrum Koningshoek. De brandweer was binnen en kele minuten, nadat er alarm was geslagen, aanwezig met drie wagens. In de vrijwel lege kelderruimte ontstond evenals in de direct daarboven gelegen winkel een enorme rookontwik keling. Het blussen van de brand en de in werking getre den sprinkler installatie veroor zaakten grote waterschade. Een woordvoerder van de poli tie noemt brandstichting de vermoedelijke oorzaak. Hij ba seert deze veronderstelling óp het feit dat een van de keidér- gangen geopend bleek te zijn; Andere aanwijzingen zijn niet gevonden. VLAARDINGEN Wethouder IJsbrand van der Velden (fi nanciën) zal Vlaardingen verte genwoordigen op een bijeen komst van gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners, die op initiatief van Deventer is belegd op 5 november. Aanlei ding tot dit initiatief zijn de re cente bezuinigingsmaatregelen van het rijk. Deventer heeft de 34 gemeenten van die grootte uitgenodigd met het doel de krachten te bundelen. Eerder deden dat de vier grote ge meenten en de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners. In de uitnodigingsbrief schrij ven B. en W. van Deventer: „Wij verwachten, dat slechts door gezamenlijk optreden, in nauwe samenwerking met de Vereniging van Nederlandse. Gemeenten, het mogelijk moet zijn de regering, het kabinet en de politieke partijen te overtui gen van de ernst van de situa tie welke thans ontstaat bij de middelgrote gemeenten." De venter maakt zich bijvoorbeeld zorgen over de steeds verder gaande vermindering van de algemeen uitkering uit het ge meentefonds (de belangrijkste inkomenstenbron (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Uit een slij terij aan het Veerplein in Vlaar dingen zijn 220 (lessen sterke 'drank ter waarde van 7000 gulden ontvreemd. Bij de in braak gingen de inbrekers noga! grof tekeer: ze verniel den niet alleen een glazen toe gangsdeur, maar ook een wim kelruit. Dat resulteerde in een schadepost van nog eens 5000 gulden. Naar de daders wordt een onderzoek ingesteld. SCHIEDAM Een motorrijder die tijdens de koopavond over de Hoogstraat scheurde, is door de politie aangehouden. Een andere motorrijder die met evenveel herrie en snel heid het winkelend publiek de stuipen op het lijf joeg, zag kans te ontsnappen. De motor van de aangehouden snel heidsduivel, een 17-jarige In woner van Rotterdam, werd zo lang op de Hoogstraat gepar keerd. Een half uurtje na de aanhouding dacht een 18-jari- ge jongen uit Rotterdam dat de kust veilig was en wilde de mo tor meenemen. Het bleek een vriend van de gearresteerde motorrijder. De jongen werd eveneens aangehouden. De motor bleek te zijn gestolen In Nieuwerkerk aan den IJssel. De beide jongens zijn overge leverd aan de Nieuwerkerkse politie. SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft een 17-jarige Rot terdammer aangehouden die met behulp van een propje pa pier wisselgeld uit een tele fooncel had gestolen. Met het papiertjefhad hij het gleufje waar het geld uit moest vallen verstopt. Surveillerende agen ten zagen hoe de Jongen het propje uit het apparaat wurm de en er met enkele tientallen kwartjes vandoor wilde gaani"; Op het Stationsplein werd déj dief aangehouden. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het enige op treden in Nederland van het Osaka Philharmonisch Orkest, aanstaande dinsdag in De Doelen, is voor de gemeente Rotterdam reden topvertegen- woordlgers van het Japanse bedrijfsleven uit te nodigen voor een bezoek aan de stad. Het gezelschap gaat's mld- dags naar de expositie 'In het; spoor van de liefde' in het mu seum voor Volkendkunde en na afloop van het concert is er een ontvangst voor zowel or- kestleden als de Japanse gasv ten van burgemeester dr. A-";- Peper.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1