i 'Zal ik een vies verhaal vertellen?' Scouts leggen contact van Zuid- Spanje tot de Verenigde Staten Twinset droomt over volle zalen en applaus Noordegraaf schreef boek Enorme drukte bij taalcursus Ginjaar-Maas opent expo Kennedyschool houdt open huls Winkeliers Hoogstraat: feesttenten tijdens Kerst Fusie woningbouwverenigingen rond Aansluiting op rijksweg 19 uitgesteld door verzakking mm (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het drinkwater en alles wat daarmee samenhangt mag zich verheugen in een behoorlijke belangstelling. Zaterdag bezochten naar schatting vijftienhonderd mensen de open dag van het pompstation aan de Rotterdamsedijk. De driedubbele expositie in het Stedelijk Museum ter gelegenheid van de viering van 100 jaar water leiding in Schiedam wordt met een week verlengd tot komende zondag in verband met de grote toe loop van geïnteresseerden. Volgens Mari Dinge- nouts, als voorlichter van de nutsbedrijven nauw betrokken bij de opzet van het evenement, is het succes van de jubileumviering te danken aan de spreiding van de activiteiten. Directeur Directeur J. van Willigen (rechts) ioas tijdens de open dag in het pompsta tion persoon lijk aanwezig om uitleg te geven. Hij was tevreden met de be langstelling. (Foto Ed Eg- germont) Schoenmaker Ploef en z'n knechtje Nando willen uit stelen. Een fragment uil: het toneelstuk Ploef. Eén van de bezoekertjes doet een gooi naar een van de tien prijzen van de po- litiekleurwedstrijd. (Foto's Ed Eggermont) Sfeervoller Collega's Groter en beter MAANDAG 20 OKTOBER 1986 Belangstelling blijft voor viering 100 jaar drinkwater „De mensen blijven geïntere- seerd," zegt hij. „Je kunt alles wel in twee weken proppen maar dan raken de mensen overvoerd. We zijn erg tevre den over de viering tot nu toe." Voor komende woensdag staat de laatste activiteit op het pro gramma. De Rijnmond MTS en de stichting Tool presente ren dan 'Het Waterproject' waarmee een nog onbekend ontwikkelingsland wordt ge holpen. Het project is tot stand gekomen in samenwerking met de gemeente Schiedam. Op een kleine 'inzinking' rond het middaguur na, krioel de het publiek zaterdag onaf- SCHIEDAM7 De winke liersvereniging Hoogstraat on derzoekt de mogelijkheden om rond de kerstdagen activitei ten te organiseren in drie grote feesttenten. De tenten zouden moeten worden opgesteld op de Grote Markt, het Museum plein en op de Appelmarkt. In de tenten willen de winkeliers hun waren aanprijzen met kraampjes. Optredens van ar tiesten zouden als trekpleister moeten fungeren. Op dit mo ment wordt bekeken hoeveel een dergelijk pakket activitei ten gaat kosten en of er van gemeentewegen een vergun ning wordt verstrekt. „Niets is nog zeker," zegt bestuurslid Henk Post. „Het leek ons een goed idee om eens wat anders té organiseren rond de kerst dagen. Normaal blijft dat be perkt tot extra koopavonden met kerstprijsvragen." De winkeliersvereniging hoopt dat nog voor de kerstda gen een nieuwe feestverlich ting kan worden opgehangen. De oude verlichting, die vier jaar in gebruik is, is verouderd en versleten. „Het kost ontzet tend veel geld om dat te her stellen," zegt Post. „We kunnen dan beter een hele nieuwe in stallatie aanschaffen." De'nieuwe verlichting zal in ieder geval finders worden be vestigd dan de oude. De afgelo pen vier jaar hingen de stroomdraden met bolletjes tussen de lantaarnpalen. Her haaldelijk werden deze door bestemmingsverkeer aangere den en werd de verlichting be schadigd. De nieuwe verlich ting wordt vermoedelijk' aan de gevels vastgemaakt. gebroken tussen de noodaggre- gaten en perswindketels in het pompstation. Directeur J. van Willigen was persoonlijk aan wezig om de bezoekers uitleg te geven. „De mensen hebben een gezonde belangstelling voor het station," constateerde •hij tevreden. De Schledamse nutsbedrij ven hadden tussen alle, inmid dels niet meer gebruikte, appa ratuur een kleine tentoonstel ling ingericht. Daarin was te zien waar ons drinkwater van- daan komt en wal ermee ge beurt voordat het uiteindelijk via het pompstation in de ge meente Schiedam terecht' komt. In de kelder van het sta tion ligt de tegenwoordige 'toe gang' tot Schiedam. Het water wordt door het drinkwaterbe drijf van Rotterdam op druk gehouden. Twee compressoren springen tijdens de piekuren bij. De open dag was voor veel bezoekers een hernieuwde ken nismaking. De wat oudere Schiedammers herinnerden zich nog de tijd dat het pomp station volledig werd gebruikt .Eén van de bezoekers had tij dens de bouw van het station in 1924 'op de fundering ge staan' en beloofde de nutsbe drijven een foto die daarvan was gemaakt. Van een onzer medewerk sters SCHIEDAM „Het verhaal dat ik ga voorlezen heet De Nachtwandeling. Het is heel spannend. Houden jullie van spannende verhalen?" „JéA, oh, lekker, fijn griezelen..," rie pen de kinderen in het Passa getheater in koor. De kinderen kropen wat dichter tegen mams en paps aan, toen kin derboekenschrijver Ripdert Kromhout tijdens de nacht wandeling monsters Het opdra ven die mensen opaten. Geluk kig liep het verhaal goed af. „Ik vind het veel fijner om vie ze verhalen te schrijven," zei Rindert Kromhout tegen de kinderen. "Omdat het de laat ste 'dag is van de kinderboe kenweek, moeten jullie luiste ren naar wat de schrijver het leukst vindt. Zal Ik eenvies verhaal vertellen?" En dit tweede voorleesverhaaltje over de rover Olaf die geen macaroni lustte, vonden de kinderen uiteindelijk veel leu ker, want daar kwam het woordje 'poep' in voor. Ongeveer vijfhonderd kinde ren hebben afgelopen zondag het kinderboekenbal, ter afslui ting van de Kinderboeken week, in het Passage Theater bezocht. Daar konden zé zich laten schminken of tekenen, films kijken en meedoen aan een boevenspel. Boeven en schurken was dit jaar het lan delijke thema van de Kinder boekenweek en in de hal, eer ste en tweede verdieping van het theater liepen tientallen kinderen geschminkt als boef rond. In de grote hal beneden ver zamelden de kinderen ijverig handtekeningen van Mensje van Keulen en Rindert Krom hout. „Meestal vragen ze al leen een handtekening of. wil len ze weten welke boeken ik SS/////M nog meer heb geschreven. Ti tels zegt ze niets: Pas als je de voorkant van het, boek laat zien of het verhaal vertelt, her inneren kinderen zich dat ze het hebben gelezen,"-aldus de Rotterdamse kinderauteur Kromhout, die samen met Mensje van Keulen bij de stand van de Schiedamse boek handelaren stond en om het half uur naar de tweede ver dieping liep, waar ze voorlazen uit eigen werk. Bij de stands van de bibliotheek, Amnesty International en Reclassering vroegen de kinderen vooral om folders, stickers en buttons. Volgend jaar wil organisator Carel Beke, educatief mede werker van Passage, het kin- derboekènweek-thema sfeer voller aanpakken. Dit jaar was het door tijdgebrek niet gelukt om bijvoorbeeld een gekostu meerd boevenbal te organise ren. „Boeven," vertelde Carel SCHIEDAM De fusie van de vijf Schiedamse woning bouwverenigingen nadert haar voltooiing. Op I januari van het volgend jaar moeten de vijf verenigingen opgaan in de woningbouwvereniging Schie dam. De SSSW blijft bestaan als werkmaatschappij van de nieuwe vereniging. In een ad vertentie in de dagbladen roe pen de verenigingen Volks huisvesting, Sint Jozef en Een dracht al hun aandeelhouders op hun eigendommen te verzil veren in verband met de fusie. Dit kan tot I december dit jaar. Na die datum worden de aandelen als vervallen be schouwd en' zijn ze dus niets meer waard. De woningbouwvereniging Schiedam Vooruit belegt van avond een vergadering in de Amstelbron waarop officieel moet worden besloten dat de vereniging zich aansluit bij de nieuwe woningbouwvereniging Schiedam. In een uitnodiging Schiedam secretaris aan de: leden van Vooruit verklaart Cor Huijken dat de statuten van de nieuwe organisatie niet veel afwijken van die van Schiedam Vooruit. „De statu ten zijn voor 95 procent afge stemd op die van Schiedam Vooruit," aldus Huijken. Hij kreeg destijds de opdracht van zijn bestuur om ln de fusiebe sprekingen te ijveren voor een zo groot mogelijke openheid binnen de nieuwe vereniging. Beke," is een moeilijk thema. Het woord alleen al drukt een bepaalde stempel op iemand. We wilden kinderen duidelijk maken, dat de benaming boef van geval tot geval verschilt. Wie door een rood stoplicht rijdt, is volgens de politie een boef en kan een proces-verbaal krijgen. Wie in een land als Chili openlijk de politiek af wijst, is óók een boef en kan in de gevangenis belanden, maar aan de andere kant is een in breker niet zijn hele leven een boef. Vandaar dat we ook een stand van de reclassering in huis hadden." Voor volwassenen was het boeventhema wellicht geladen, de kinderen daarentegen leef den zich volledig uit in het Boevenspel, dat bij de ingang bij het Passage kon worden ge speeld. 'Slimme Brutus, Schele Berend, Linke Loetje, Harige Harmpje* wedijverden wie er hét eerst een schatkist te pak ken had. Gewapend met een pistool, een masker, een inbre kerswerktuig, dynamiet en een jute zak voor de buit moesten de deelnemertjes een ganzen- bordroute vol hindernissen af leggen. Degene die het eerst op nummer dertig kwam, mocht de schatkist openen en een pa relsnoer stelen. Wie zin had in tekenen, kon* bij de stand van de politie een prent halen waarop een agent te zien was die een boef inre-" kende. De kinderen moesten de plaat inkleuren en inleveren In een grote paarse bus. De tien mooiste kleurprenten worden maandag uftgekozen. De'win naars worden aanstaande woensdag ontvangen op het po litiebureau waar hen een ver rassing wacht. Ook het 'Dossier Boom' kon tijdens het kinderboekenbal worden gesloten. De hoogste klassen van de basisschool 'hadden in aansluiting op de expositie over het gevangenis wezen in wijkcentrum De Blauwe Brug een politiedossier ontvangen dat handelde over een juwelenroof. De laatste bladzijde van dat dossier ont brak en de scholieren moesten uitzoeken wie de dader was. De lesbrief en het dossier dat aan alle Schiedamse scholen was verstuurd, had slechts veertien goede oplossingen op geleverd en de prijs, het kin derboekenweekgeschenk, is ge gaan naar leerlingen van de Dokter van der Kui- en de No- tenkrakerschool. De slotmanifestatie van het kinderboekenfestijn werd afge sloten met een kindertoneel voorstelling van theatergroep Arlecchino, waarin schoenma ker Ploef en zijn knechtje Nan do ontdekten, dat het beroep inbreker toch niet zo gemakke lijk is als ze dachten! MAASSLUIS Zuid Spanje, Polen, Zuid Afrika. Het is maar een zeer kleine greep uit de serie landen waarmee drie Maasslulse scoutinggroepen het afgelopen weekeinde con tact hadden. Contact via-zend- installaties wel te verstaan. Evenals andere scoutingroe- pen over de gehele wereld vierden de Karei Doorman- groep, de Paulusgroep en de Olavegr.oep de jaarlijkse Jam boree on the Air, afgekort- als JOTA. Tien Maassluise zenda mateurs hielpen de scouts van af zaterdagochtend '00.00 uur' tot zondagochtend tien uur met het leggen van contacten door middel van de zenders. ,De omstandigheden zijn dit jaar uiterst slecht," wist één (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAAR- DINGEN De nog aan te leggen op- en afrit van rijksweg 19 naar de Vlaardingerdijk (Schiedam) en de Mr. LA.Kesperweg (Vlaardingen) laat lang op zich wachten. Volgens een prognose van de Schiedamse dienst Gemeentewerken wor den de op- en afrit, ook wel 'de oortjes' genoemd, volgend jaar september op z'n vroegst in ge bruik genomen. AanvankeUjk zou het verkeer in het voorjaar van '87 al gebruik kunnen ma ken van de op- en afrit. Oor zaak voor het uitstel' zijn extra grondwerkzaamheden die moeten worden verricht van wege het verzakken van de zandlichamen. Uit onderzoek is gebleken dat de zandlichamen nog veel te veel verzakken. Het Labora torium voor Grondmechanica, dat de aanleg begeleidt, ver wacht dat de zandlichamen pas volgend jaar voldoende tot rust zijn gekomen. Pas daarna kan de asfaltering beginnen. De gemeente Schiedam is de komende weken al bezig, met het opnieuw asfalteren van de Vlaardingerdijk als voorberei ding op de aansluiting op rijks weg 19. Tussen de Slachthuis laan en het Shellcomplex op Vlaardings grondgebied zal het verkeer hinder ondervin den. Vanaf vandaag is alleen de zuidelijke rijbaan in beide richtingen te gebruiken. Er wordt dan gewerkt aan de noordelijke rijbaan en de fiets paden daarlangs. Over drie k vier weken is de zuidelijke rij baan aan de beurt en is de noordelijke in beide richtingen te berijden. In de week van 17 november zal de hinder een hoogtepunt hebben als de beide rijbanen uiteindelijk van een nieuwe asfaltlaag worden voorzien. van de zendamateurs, Dick Kraaijveld uit Maassluis, za terdagmiddag te vertellen. „Je hoort wel ver, maar je kunt er geen contact mee krijgen. We kunnen meeluisteren met zen damateurs in de Verenigde Staten maar we hebben jam mer genoeg geen power om hen te bereiken. We zouden dan, om te beginnen, een veel grotere zendmast moeten heb ben." Ondanks de beperktheid van zijn installatie amuseerde Kraaijveld zich, omringd door de geïnteresseerde scouts, kos telijk. Elk jaar bieden zenda mateurs in Maassluis, die niet in een vereniging of ander ver band samenwerken maar el kaar wel kennen, hun kennis en diensten aan aan de scouts. „Het is gewoon leuk om meer mensen bekend te maken met het zenden," vindt Kraaijveld. „Het is boeiend. Als je de tele foon pakt weet je zeker dat je een verbinding krijgt. Met de zender is het maar de vraag. Ik wil dat andere mensen daar ook kennis van kunnen ne men." Het was het afgelopen week einde voor de 29 ste keer dat wereldwijd een Jamboree on the Air werd gehouden. Enkele honderdduizenden scouts uit 120 landen hebben er aan mee gedaan. In Nederland zijn drie honderd scoutinggroepen ac tief met naar schatting dertig duizend leden. Natuurlijk was het de Maassluise scouts in eerste instantie te doen om contact met collega's in het land. „Het is de bedoeling dat je dan wat gegevens uitwisselt. Wat er voor programma is, van welke groep je bent enzo voort," legt Guido Steenmeijer" van de Paulusgroep uit. „Het zenden moet eigenlijk alleen gebeuren door de zendama teurs. Wij zijn tenslotte niet op de hoogte van de codes die er moeten worden gebruikt. De amateurs leggen de contacten, waarna wij kunnen communi ceren met anders scouts." Zoals de gewoonte in de we reld van de zendamateurs, wordt naar elk station waar contact mee is gelegd een kaartje gestuurd met de gege vens van de Maassluise zen ders. De drie groepen hadden als 'call' PA3ALM/j. Een 'call' is te vergelijken met een ken teken van een auto. Nauwgezet werd bijgehouden met welke stations contacten waren ge legd. Het spreekt voor zich dat de meeste gesprekken werden gevoerd met scoutinggroep in de directe omgeving. In Vlaar dingen, en Schiedam werden eveneens JOTA's gehouden door respectievelijk de Mamix van Aldegondegroep en de Tal- zeegroep. SCHIEDAM —In een wervelen de show met zang, dans, mu ziek en persiflages wisten dit weekeinde de vier vocalisten en muzikant van Twinset het publiek in De Teerstoof twee uur lang te boeien. Maaike van Diemen (sopraan), Nanny Ro sens (alt), Raoul Kurstjens (te nor), Ruud Heere (alt) en toet senist Jan de Vries hielden de aandacht van het publiek in het zoldertheater De Teerstoof vast met liedjes waarin de draak wordt gestoken met de prinsen op het witte paard, de eeuwige liefde en zucht naar geluk. Het ene moment zongen ze in close-harmonie over het gras dat altijd groener is aan de an dere kant van de heuvels, het volgende ogenblik Insinueer den ze dat iedereen rijk wil zijr,. Close-harmonie zang af gewisseld met solo's, dans, to- neelacts geluids- en lichtef fecten zorgden ervoor/lat het publiek zich geen moment ver veelde. In de laatste scène voor de pauze fungeerde zan geres Maaike als gangmaker voor een polonaise waaraan de hele groep uitbundig meedeed onder het slaken van de kreet: Olééé.Oèéé, Oléééé! De spontaniteit en het enthou siasme van deze Utrechtse theatergroep is buitengewoon groot. De mimische gaven van de vier vocalisten zullen het 'publiek bijblijven. Soms was de uitdrukking heel treurig, dan weer heel vrolijk. Met een bijtend sarcasme bracht Twin set aan de opppervlakte dat het klatergoud van het populai re amusementslied niets an ders is dan een ijdete droom. Het programma heeft de titel Twinset in technicolor gekre gen. Het is een show met een muzikale vertelling waarin de jacht naar het geluk eindigt op een tropisch eiland, waar de ideale omgeving eraan mee werkt dat alle reserves worden losgelaten. De idylle eindigt dan toch nog onverwachts met een kritisch lied over opgeslo ten zijn in een doos waaruit geen ontsnapping mogelijk is en waarin opgeroepen wordt om niet te berusten maar strijdbaar te blijven. Twinset brengt muziektheater waarin muziek, dans, zang, spel en kostumering samen één geheel vormen. De zeven leden van de groep hopen met dit nieuwe programma volle za len en applaus te trekken. Het applaus is er al maar de volle zalen nog niet want in zolder theater De Teerstoof was de belangstelling nog matig. „Dit is onze tweede show," vertelde het uit zes mensen bestaande ensemble na afloop. „Voor de- ze nieuwe show hebben we de groep uitgebreid met Skip Goes voor het geluid en Euge ne Buvelot voor het licht. We worden steeds groter én beter. Vorig jaar waren we met ons vljfen en konden we alle spul len in één personenauto laden. Nu hebben we een busje. Twinset telt drie afgestudeerde Academie voor Expressie-leer lingen die toen ze net klaar wa ren met hun studie besloten geen docent te worden maar te gaan zingen. „We bestaan drie jaar en hoewel we geen vaa al len van dit vak kunnen leven, hebben we gemiddeld toch zo'n twee tot drie optredens per week," aldus baszanger Ruud Heere, die ook de liedjes uitzoekt voor de show." De muziek staat namelijk cen traal bij Twinset. Baszanger Ruud Heere vertelde dat hij maanden zoekt naar bestaan de liedjes die geschikt zijn om te bewerken. „We willen liedjes die niet gaan overik hou van Jou en blijf je trouweri het po pulaire repertoire bestaat voor negentig percent uit dit gen re." Twinset zingt uitsluitend Engelstalig. Het populaire amusementslied van Engelse en Amerikaanse vocalisten en groepen. De groep mikt op het grote pu bliek en wil als het even kan ie dereen bereiken. Het repertoi re bestaat om die reden ook uit bestaande bekende Engel se en Amerikaanse hits. Lied jes die lekker in het gehoor lig gen, maar soms onherkenbaar weer tevoorschijn komen bij Twinset. „We willen het publiek pakken daarom kiezen we voor het amusementslied en paro diëren we de Amerikaanse goedkope glitter- en glamour showbusiness." De groep speelt overal: in buurthuizen, wijkcentra, veredelde kroegen, In gehuchten en in middelgrote plaatsen in de provincie. „We pakken alles aan. Gaan met plezier iedere keer weer het podium op. Je moet op deze manier beginnen ais je wat wilt bereiken. Het is een kwestie van een lange adem hebben: doorzetten! Ook al zitten er maar dertig mensen in de zaal, zoals deze vrijdag In De Teer stoof; ais het publiek tevreden naar huls gaat hebben we ons doel bereikt, en krijgen we naamsbekendheid. Veel en vaak spelen, déèr streven we naar. We zoeken naar perfectie op alle onderdelen." SCHIEDAM Herman Noor degraaf, het vroegere raadslid voor de PPR, overhandigt mor gen een door hem geschreven boekje aan burgemeester Rel- nler Scheeres van Schiedam. Het werk Is getiteld 'Het kruis en-de rode vaan' en gaat over de relatie tussen het christen dom en het socialisme in de ja ren voor het begin van de Tweede Wereldoorlog. Noorde- graafs boek telt 190 bladzijden en gaat in de boekwinkel 19,50 kosten. 'Het kruis en de rode vaan' is een uitgave van het Schiedam se gemeente-archief. Behalve tekst is het boek rijkelijk voor zien van illustraties van de meest besproken personen. Zo komen onder meer de voor het vroegere Schiedam belangrijke organisaties als de Bond van Christen-Socialisten en de la tere Christelijke Democratische Unie aan bod. Geboren en ge togen Schiedammers hebben destijds in deze organisaties een belangrijke rol gespeeld. Als voorbeelden noemt Noor degraaf mensen als Ank van der Vlies en Daan van der Zee. De overhandiging van het eer ste exemplaar van 'Het kruis en de rode vaan' vindt mor genochtend om tien uur plaats in de rechternls van de recrea tiezaal van het Schiedamse stadskantoor. SCHIEDAM Het loopt storm bij de ABC taalcursussen in het Schiedamse migrantencen trum aan de Parkweg. Er zijn op dit moment zoveel cursisten dat de organisatie dringend verlegen zit om vrijwilligers die les willen geven. Om nieuwe leerkrachten te werven houdt open huis. Medewerkers geven daar een uitleg over de werkwijze en de eisen waaraan Iemand die les wil geven moet voldoen. De taallessen worden zowel over dag als 's avonds gegeven. Tij dens de lessen is er een kin deropvang. De open avond bë- gint morgen om acht uur. SCHIEDAM De staatssecre taris van onderwijs en weten schappen. mevrouw N.J. Gin jaar-Maas opent op 31 oktober een expositie in de scholenge meenschap Schravenlant. De expositie heet "doortekenen' en toont het werk van zestien ex-leerlingen van Schraven lant. De opening is om acht uur 's avonds. ROTTERDAM - De openbare basisschool John F.Kennedy In Rotterdam houdt zaterdag 25 oktober een grote bazar. Voor zitter C.RIjsdijk van de deel raad IJsselmonde verrichts morgens om tien uur de ope ning. Daarna is de school de gehele dag voor iedereen open met onder meer een rommelmarkt, een planten- en boekenmarkt en een doorlopende bingo.' Voorts Is er een restaurantje met hapjes en drankjes. De opbrengst van het gebeuren is bestemd voor de schoolkas. In het kader van de bazar trekt 's morgens het corps Groot IJs selmonde door de wijk.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1