Zoon Van gokbaas vrij voor 75 mille Vluchtelingen ondergebracht in 'gewone" huizen V&D sluit derde etageVlaardingen door autoplan 'Markt voor Rotterdamse haven in Hongarije 'Ik begrijp het niet, zoiets doet écht pijn' Een alarmerend geschenk FNV; Geen ontslag in stukgoed! Erasmus wil alle studies tóch houden Overval in Schiedam Even uit waaien 1 I I I I 1 VRIJDAG 24 OKTOBER 1986, PAGINA 13 IB (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De gemeente Rotterdam wil als de raad akkoord gaat de regering aan bieden om (onder de nieuwe rijksregeling) in Rot terdam min of meer permanent 750 vluchtelingen op te vangen. Zakgeld Beleidsvrijheid Rol WR Doorgangshuis Eén man met de hand aan de klep, de ander op klompen, een hond, een ho ge see en een dreigende lucht Het sou een oud-Hol lands tafreel kunnen zijn, ware het niet dat fotograaf John de Pater gisteren op nieuw, 'ge wonnen' land zijn camera aan het werk zette. Her re sultaat is een beeld van hoe je kunt uit waaien op de Maasvlakte. vervolg voorpagina Berovingen Te vroeg Hoofdcommissaris Ulrich Pallück: „Voetbalvanda lisme ontstaat door over matig alcoholgebruik. (Foto Rob Hendriks). Schuim deze electronische anti-diefstal sleutelhanger. Hij is voor u, als u ons een nieuwe abonnee bezorgt En. de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. NIEUWE ABONNEE NAAMVOORL.... ADRES POSTCODEHUISNR PLAATS TEL HANGER livend'taxf STUREN NAAR: NAAM..VOORL. ADRES POSTCODEHUISNR....... B PLAATS DE NIEUWE ABONNEE BETAALT PER MAAND 22.65 (ACCEPTGIROKAART)EN KRÜGT DE KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS 4* ROTTERDAM De 22- jarige E. van D.V., zoon van de voortvluchtige Rotter damse gokkoning G. van D.V., hoeft niet langer in voorlopige hechtenis te blij ven als er 75.000 gulden borg wordt betaald voor zijn vrijlating. Dat heeft hei gerechtshof in Den Haag besloten. Advocaat xnr. A. Roelofs van zoon E. had het hof om'vrijlating verzocht. De verdachte werd op 26 september gearresteerd, sa men met de 60-jarige be drijfsleider H3P.K. van het illegale gokcaslno Mata Ha rt, de 47-jarige D.P. en de 23-jarige D.H., een vriendin van E. Justitie in Rotter dam heeft deze vriendin al vrij gelaten. De overige ar restanten zitten nog in voorlopige hechtenis die maximaal 102 dagen mag duren. De rechtbank in Rot terdam vreest dat vrijla ting van de arrestanten het gerechtelijk onderzoek naar de organisatie achter de gokclub Mata Hari in ge vaar zal brengeQr De recht bank wees een eerder ver zoek tot vrijlating van E. af. Een verzoek tot vrijlating van bedrijfsleider H.F.K., afkomstig van raadsman mr. S. Ivens, is niet gehono reerd door het gerechtshof. De bekende gokbaas G. van D.V. ontsnapte ternau wernood aan Justitie. Tij dens de arrestaties en der tig invallen in kantoren en woonhuizen op 26 septem ber reeds Van D.V. vlak langs de politie die een in val deed in de Mata Hari in de Vierhavenstraat Hij reed verder en besloot on der te duiken. Volgens col lega's van Van D.V. in de onderwereld zou hij met een Engels paspoort naar Zuid-Amerlka zijn gevlucht. Zoon E. werd met zijn vriendin vlak voor de Belgi sche grens aangehouden. Advocaat Roelofs over legt vanmiddag met de moeder van E. over de borgsom van 75.000 gulden. (Van onze-soc.-econ. redactie) ROTTERDAM» Vice- voórzlttër Stekelenburg van DE FNV heeft vanochtend de stukgoedwerkgevers In de Rotterdamse haven de wacht aangezegd. Hij deed dit op het havencongres van de Hogere Economi sche School. Stekelenburg maakte de werkgevers duidelijk dat de FNV gedwongen ontslagen In het stukgoed niet zal ac cepteren. Er is afgesproken om gedwongen ontslagen te voorkomen en wie af wil van die afspraken met de FNV moet beseffen dat dat vergaande consequenties zal hebben, aldus Stekelen burg. „Sociale onrust kan een belemmering zijn op weg naar economisch herstel en sociale onrust in havens die internationaal concurreren kan maar beter voorkomen worden," zo waarschuwde hij. ROTTERDAM De Era- smusuniversitelt in Rotter dam probeert alle door de bezuinigingen bedreigde studierichtingen te behou den, door ze onder te bren gen in één faculteit der so ciale wetenschappen. Een werkgroep bestudeert hoe veel er op die manier kan worden bezuinigd. Daar naast wordt er nog steeds spoedoverleg geboerd met de andere universiteiten, om een alternatief bezuini gingsplan te ontwikkelen. Vanmiddag zou duidelijk moeten worden of er enige kans is alle studierichtin gen tóch te behouden door ze in één faculteit onder te brengen. SCHIEDAM Bij een ge wapende overval op de su permarkt Super aan de Ke telstraat in Schiedam zijn gisteravond enkele tiendui zenden guldens buitgemaakt JDrie of vier overvallers kwamen rond neg» uur de supermarkt binnenstormen en dwongen het personeel de kluis te openen. Daarna dwongen zij het personeel buiten in een donkere boek te gaan liggen. De overvallers ver dwenen vervolgens in een gereedstaande auto. Van de overvallers ontbreekt elk spoor. Rotterdam voor zo'n 750 asielzoekers Dat is ongeveer eenzelfde aantal vluchtelingen als er de laatste jaren al in de stad ver blijft. Omdat het gemiddeld drie jaar duurt alvorens een asielzoeker een 'status' heeft gekregen, betekent dit dat Rot terdam jaarlijks zo'n 250 nieu we asielzoekers kan opnemen. De asielzoekers zullen vol gens wethouder Hans Simons worden ondergebracht in „ge wone huizen, die we voor hen zullen reserveren, en niet in pensions of zo." Voor gederfde inkomsten, door tijdelijke leeg stand van die huizen, verwacht Rotterdam een rijksbijdrage uit de leegstandsregeling. Het voorstel staat tn de con cept-nota "Vluchtstrook of Vluchthaven', die deze week aan de Rotterdamse raadsle den Is verstuurd. De nota vloeit voort uit een verzoek (uit de raadscommissie Bij zondere Groepen) om een si tuatieschets van het vluchte lingenbeleid in Rotterdam. Omdat er ook een nieuwe rijks regeling voor de opvang van asielzoekers op komst is, wordt daar in de nota meteen op ingehaakt. Rotterdam is daarmee de eerste gemeente die een samenhangende visie op de vluchtelingenopvang vol gens de nieuwe regeling geeft. Die regeling omvat een cen trale registratie van de asiel zoekers, waarna die onder ver antwoordelijkheid van de ge meente kunnen worden opge vangen. De gemeenten die asielzoekers willen opvangen, krijgen daarvoor een rijksbij drage waaruit zij de huisves tingskosten en de ziektekosten verzekering voor de asielzoe kers moeten betalen. Van het resterende geld moet de asiel zoekers die geen beroep meer kunnen doen op de Bij standswet een vast bedrag worden .verstrekt voor zakgeld, kleding' en voedsel. Wethouder Simons is in gro te lijnen wel ingenomen met de komende rijksregeling, „want zo kunnen we eindelijk eens een goed beleid voor de asielzoekers opzetten," maar hij maakt daarbij wel de re strictie „ervan uit te gaan dat de gemeente dan toch ook rui me beleidsvrijheid krijgt." Kritiek, en „grote aarzeling" heeft Rotterdam waar in de voorgestelde rijksregeling sprake is van inperking van een aantal vrijheden van de asielzoekers. Zo hebben die geen vrijheid meer van de keu ze van woonplaats, kunnen ze (omdat geen bijstand meer wordt verstrekt) niet meer vrij beschikken over voldoende financiële middelen, en mogen ze de eerste jaren niet inburge ren. Bovendien vindt Rotter dam de beperkingen voor vluchtelingen met een B-status (geen studiefinanciering, geen deelname aan werkgelegen heidsprogramma's) dubieus. Rotterdam wil de vrijheid hebben de nieuwe regeling ruim te interpreteren, „zodat men "ook niet politie-agentje hoeft te spelen om te zien of een asielzoeker niet teveel in burgert." Wethouder Simons: „De vluchtelingenorganisaties hier zoals de Vereniging Vluchtelingenwerk Rijnmond (WR) hebben al ruime er varing, en ik vind dat we op die "ervaring moeten afgaan. Rotterdam ziet dan ook een grotere taak voor de particu liere organisaties weggelegd dan in de nieuwe rijksregeling wordt genoemd. Zelforganisa ties van vluchtelingen moeten in de Rotterdamse visie wor den ondersteund. Voor de WR is in de Rotterdamse concept nota een belangrijke rol weg- gegelegd. De WR wil al geruime tijd een 'doorgangshuis" voor asiel zoekers oprichten, en zou daar voor volgens wethouder Si mons ook „ongetwijfeld ge meentelijke steun hebben ge kregen." Momenteel wordt er echter over gedacht een derge lijk doorgangshuls in Rotter dam eventueel te gebruiken voor de centrale registratie van asielzoekers. „We hebben niets op dat idee tegen," aldus de wethouder, „maar als Den Haag dat ook een goed idee vindt, moet dat doorgangshuis van daaruit worden gefinan cierd." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Het warenhuis Vroom en Drees- mann heeft de derde verdie ping van haar filiaal aan het Veerplein in VI aardin gen gesloten. Geruchten als zou het gehele warenhuis Vlaardingen de rug willen toekeren, zijn evenwel uit de lucht gegrepen, zegt di recteur W. Vinke van Vroom en Dreesmann Ne derland.' „Geen denken aan," stelt hij. Voor de sluiting van de etage noemt Vinke twee re denen: het verkeerscircula tieplan en de terugloop van de bevolking. Toen het ge bouw in 1968 werd gebouwd, was het berekend op een toendertijd voorspeld bevol kingsaantal van 100.000. Dat aantal is nooit gehaald, het aantal Vlaardingers daalde gestaag van 88.000 In het openingsjaar tot ruim 75.000 thans. De aantrek kingskracht van Vlaardin- geè met zijn gratis par keerplaatsen compenseerde dat echter nog een beetje. Maar dat voordeel viel weg met het verkeerscircu latieplan. In september vo rig jaar (na de afsluiting van Emaus, Voorstraat en Schiedamseweg) en vooral in januari (na de introduc-' tie van parkeermeter en -automaat) begon de omzet terug te lopen. Met hoeveel percent wil Vinke niet zeg gen. „Dat is de druppel ge weest die de emmer deed overlopen," vertelt hij. In mei van dit jaar viel daar om het besluit om de derde verdieping te sluiten en de afdelingen woninginrich ting, speelgoed en sport- en campingartikelen naar de lager gelegen verdiepingen te verhulzen. Volgens de directeur, die zich speciaal met vesti gingsvraagstukken bezig houdt, heeft de verhuizing geen gevolgen voor de per soneelsbezetting gehad. „Het personeel kan nu veel efficiënter worden Ingezet", zegt hij. De ontruimde'ver dieping blijft wel beschik baar voor speciale acties. Van onze verslaggever JIM POSTMA MÖN CHEN GLADBACH „Het leek hier wel oorlog. We hebben hier al veel meege maakt tijdens Europa Cup-du els met onder meer de fans van Liverpool, echt tuig. Maar wat de Rotterdammers van Feyenoord hier hebben uitge vreten slaat alles," zegt een po litiefunctionaris op het hoofd bureau in de Theodore Heus- straBe in Mónchengladbach hoofdschuddend. Een suppor ter van Borussia, Heinz Lohmann: „Ongelooflijk. Ze scholden ons uit voor 'rot mof fen', en 'nazizwijnen die ze vergeten waren te vergassen'." Lohmann, al twintig jaar voetbalfan van zijn club, ver volgt emotioneel:,Jk ben zelf nog geen vijftig en was aan het einde van de oorlog een kind van negen jaar. Ons ouderlijk huls werd gebombardeerd en als je dan op die manier wordt uitgescholden door jongens van 20 jaar die de oorlog niet hebben meegemaakt, dan doet zoiets pijn. Ik begrijp het ook niet, ik begrijp werkelijk niet hoe deze zogenaamde fans zo tekeer kunnen gaan. De ma nier waarop zij zich gedroe gen, ja, zo gingen vroeger de echte nazi's tekeer." ROTTERDAM Bij het be drijfsleven in Hongarije be staat grote belangstelling voor het gebruik van de Rotterdam se haven voor goederen die be stemd zijn voor of afkomstig zijn uit Hongarije. Dat geldt vooral voor de periode na 1992, wanneer het kanaal tussen de Rijn en de Donau is voltooid, waardoor de Rotterdamse ha ven gemakkelijker bereikbaar wordt voor Hongarije. Die boodschap heeft een Rot terdamse delegatie, gevormd door vertegenwoordigers van de plaatselijke overheid en het bedrijfsleven, deze week in Hongarije te horen gekregen. Wethouder Jansen, leider van de delegatie, heeft dat gisteren bij terugkeer meegedeeld. De belangstelling in Honga rije voor de Rotterdamse ha ven is volgens Jansen onder andere groeiende door een ken tering van de economische po litiek in dat land, „waarbij men veel bedrijfsmatiger en gedecentraliseerder gaat wer ken, de bedrijven zelfstandig de internationale markt op kunnen, met elkaar moeten concurreren en ook failliet kunnen gaan". Volgens Jansen is het de be doeling van de Hongaars-. overheid dat zij voor de aan koop van kolen en ijzererts meer op de internationale nar kt gaat opereren om aan betere en goedkopere grond stoffen te kunnen komen. Nu worden die massagoederen vooral in andere Oostbloklan den gekocht. Zodra Hongarije aanzienlijke hoeveelheden ert sen en kolen op de internatio nale markt aantrekt, kan Rot terdam volgens Jansen een be langrijke rol spelen bij de overslag daarvan. Wil het bedrijfsleven uit Rot terdam een graantje meepik ken uit de Hongaarse markt, dan moet het het volgens Jan sen wel zorgen voor uitdieping van de contacten die de dele gatie nu heeft gelegd. Jaren lang heeft Rotterdam ln het Oostblok kansen laten liggen, aldus Jansen. Om van de economische ont wikkelingen ln Hongarije te kunnen profiteren moet er in Rotterdam tevens een een voorziening komen voor de chauffeurs en trucks van het Hongaarse transportbedrijf Hungarocamfon, met 1700 vrachtauto's en drieduizend chauffeurs „een gigant in de transportwereld", aldus Jan sen. Andere havensteden, zoals Hamburg en Antwerpen heb ben wel een rustplaats voor de Hongaarse vrachtrijders, „waardoor Rotterdam in een nadelige positie dreigt te ko men". In de binnenstad van Món chengladbach hebben woens dag zo'n honderd Rotterdam mers een spoor van vernielin gen na gelaten. Een café tegen over het Centraal Station werd in brand gestoken, auto's wer den omgekiept en zwaar be schadigd, winkelruiten inge gooid, oude mensen werden op straat bedreigd en beroofd. Willekeurige Duitse burgers die niets met voetballen te ma ken hadden werden het slacht' offer. „'Ik heb hier al heel wat te verduren gehad van de be ruchte Engelse voetbalfans, maar wat die Rotterdammers hier hebben uitgespookt is mij in 25 jaar nog niet gebeurd," zegt Helmuth Jansen, kelner in café Cannapé aan de Oude Markt (Alten Markt). Een groep van ongeveer 80 Feyenoordsupporters was om vier uur 's middags zijn lokaal binnen gestormd, vernielde de ruiten van de voorpui en roof de vervolgens de kas van het café. Uit voorzorg tegen ver der geweld heeft Jansen toen het café gesloten. Iets wat veel van zijn collega's daarvoor ook al hadden gedaan. Om twee uur "s middags waren ook ge wone winkels dicht gegaan in de Hlndenburgstrasse, de Bis- marckstrasse en in het winkel centrum op de oude Markt. Dat gebeurde nadat de Rotter damse meute ook daar al tallo ze vernielingen had aange richt Volgens hoofdcommissaris Ulrich Fallück hadden het Feyenoordbestuur en de Rot terdamse politie Mónchenglad bach ventevoren verwittigd dat er zo'n 50 tot 60 raddraai ers de stad onveilig zouden maken. In de industriestad wo nen 260.000 mensen, en het po litiekorps bestaat er uit 600 mannen en vrouwen. „We had den in totaal 300 agenten laten oproepen, waaronder collega's uit de naburige gemeenten Düsseldorf, Duisburg en Wup- pertal. Het probleem was dat sommige Peyenoordsuppor ters al op dinsdag waren gear riveerd, anderen op woensdag ochtend per bus, auto of trein. en dat ze over de hele stad" uit zwermden. Door het slechte weer gingen ze zich bezatten ln de café's, en omdat dat al uren vóór de wedstrijd gebeur de, hadden we geen greep op ze. Ze waren eenvoudig te vroeg en te verspreid." Cafébaas Norbert Steiniger van de 'Rustlca'-bierbar, Haus Westland, tegenover het Cen traal Station: „We kregen hier 's middags een troep Holland se supporters binnen die ge deeltelijk al bezopen waren. Het was onmogelijk ze buiten de deur te werken en de zaak toen nog op slot te doen. Plot seling zagen we vlammen uit een hoek komen. Het bleek dat ze de gordijnen moedwillig in de fik hadden gestoken. Mijn vrouw en ik konden de brand ternauwernood blussen, voor dat de brandweer er aan te pas kwam. Daarna hebben ze hier alle wc-potten kort en klein ge slagen. In de 14 jaar dat ik nu hier zit, heb ik nog nooit zo'n troep en zo'n zooltje meege maakt. Daar waren de Liver pool-supporters nog lieverdjes bij. We hebben zeker 1500 Duit se Marken schade, waarvan we maar een klein deel, alleen de brandschade, via de verze kering vergoed krijgen." Voetbalsupporter Heinz Lohmann, die zowel in de Rus- tica-bierbar als in het stadion van Borussia de Feyenoord- fans bezig heeft gezien: „Dat waren geen fans meer, maar een stel Idioten. Daarbij ook nog laf: in groepsverband dur ven ze, maar alleen zijn ze nergens. Hier in de stad heb ben ze bejaarde mensen be dreigd en oude vrouwen van handtassen en paraplu's be roofd. Maar het waren vreemd genoeg niet alleen jongens die dat deden, er waren ook Hol landse jonge vrouwen bij die als beesten te keer gingen. In het stadion werden bij vrouwe lijke supporters flessen strerke drank gevonden die ze onder de broekspijpen hadden ver stopt. Zoiets verwacht je niet. Van suppoosten van Borus sia heb ik gehoord, maar later heb ik het ook zelf gezien, dat enkele van die idioten met schuim op hun bekken, totaal high, van deze wereld werden weggedragen. Om dit soort toestanden te voorkomen vind ik het voor de veiligheid van de echte supporters een goed idee, als ze dit soort lieden via een elektronische blaastest gaan weren." Hoofdcommissaris Pallück:„Natuurlijk moet je bij zo'n stadion-alcoholcontróle selectief te werk gaan, net zo als in het verkeer gebeurt. Supporters die bij binnen komst geen sobere indruk ma ken, en die bij een blaastest meer dan 0,5 promille alcohol ln hun bloed hebben, moet de toegang geweigerd worden. HA RnpuIcniltfGpinNfiOpenanvatcpnaarHetyfytVafcSd «towwiwBwiflnMit»!»Mwoordrarvw 1579,3000VBBoiWuam.0»powaflCtoUtmH J|

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1