rotest tegen bezuinigingen uitputtend met conferencier Liberg verdient brede verspreiding WÊL Bescheiden expositie Marokkaanse vrouwen Sélhiëdaih: drie jaar voor op viaérdlngen Ambroslus kampioen Kortaf m Ontmoe- tingscen- trumSt. Joris Doe le: nog 2Jf uur te gaan, de eerste te kenenvan vermoeid heid zijn zichtbaar. (Foto Arie Wapenaar) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM— Onder het personeel van het Sehiedamse sportfondsenbad aan de Burgemees ter Knappertlaan is onrust onstaan, nadat bekend werd dat het bad waarschijnlijk wordt overgeno men door Vendex International, het moedercon cern van Vroom en Dreesmann. „Ik vraag me se rieus af, wat er met het personeel gaat gebeuren," zegt Cor Huyken, één van de dertien medewer kers van het bad. '.f' t -1 'Het Kruis en de Rode Vaan' Taal zwijgt Berusting Anke van der Vlies: onderwijzeres. de strijdbare Ex-PPR-raadslid Herman Noorde graaf: helder ge schreven boek in vlammend rood kaftje. (Foto en reproductie Arie Wapenaar) Antiklerikalisme Jacob Koekjes, brood en een pan om cous-cous te maken: een blik in de Marokkaanse huishouding. (Foto Arie Wapenaar):'-v -V&v Pannekoeken Even wennen Wilton Kleding i". (Van een onzer f' verslaggeefsters) 1 "DAM „Hé joh, moet -«jij niet uit je bol vanavond?" •"'De aangesprokene zit er wat 'nbleekjes bij in ontihoeting- *1 scentrom St. Joris Doele in ^Schiedam; Méar zo vreemd is dat niet. Hét is zaterdag-; avond én de meeste bezoe kers van het Zuinige Festival 'hebben al 24 uur non-stop -muziek aangehoord en tallo-: ze flèsjes bier geleegd. Nog een dag en een nacht te gaan in de 48 uur durende uitput- tingsslag tegen de voorgeno- :.'v men bezuinigingen op het so- 'j ciaal-cultureel werk. De popmarathon is een ini tiatief van de jongerencentra Aladdin (Meesterstraat) en St. Joris Doele (Doeleplein). Een protest tegen de voorge stelde bezuinigingen door het v ministerie van Welzijn, ."Volksgezondheid en Cultuur (WVC) op het club- en buurt huiswerk. „Met deze actie willen we aantonen dat, als minister Brinkman zijn. zin krijgt, we in de toekomst geen amateurbands meer in huis kunnen halen," ver klaart jongerenwerker Johan Janssen van de St. Joris Doe le. mtm Twee jaar geleden werd de activiteitensubsidie voor dit welzijnswerk al stopgezet. Nu zijn er plannen om lande lijk vijftig percent te bezuini gen op het club- en buurthuis werk. „Als dat doorgaat wordt het jongerenwerk de nek omgedraaid. Met deze bezuinigingen wórdt er gé-, kort op de vaste lasten. Ik sta hier als enige beroepskracht. We draaien al op vrijwilli gers. We kunnen de toegangs prijzen of de barprijzen ook niet laten stijgen. Dan komt er gewoon geen hond meer, omdat het onbetaalbaar wordt," legt Janssen uit. Zowel de Doele als Aladdin zijn opvangcentra voor rand groepjongeren. „Jongeren aan de rand van de maat schappij. Veel van onze be zoekers komen zo nu en dan met justitie in aanraking, hebben geen werk en weinig geld," legt Frans Ekel, jonge renwerker in Aladdin, uit. Zijn mening over de plannen van minister Brinkman: „Het is een inconsequent beleid. Aan de éne kant zegt het rijk tegen de gemeenten: "Jullie krijgen in 't vervolg nog maar een halve zak met geld' voor de buurthuizen en zoek maar 'uit hoe je-het doet* Aan de andere kant wil hettoch een flinkevinger in de pap blijven houden en worden er eisen aan het gemeentelijk" beleid gesteld." Het zuinige festival begon vrijdagavond in jongerencen trum: Aladdin, met een ver volg in de St. Joris Doele van zaterdag- tot zondagavond. Bands als Goats Palace, Ca- mino Réal en het Slachthuis Collectief traden op tegen be loning van enkele consump ties. Ook de bands zien hun boterham bedreigd doorde plannen van minister, Brink man, als de vragers van de markt -verdwijnen. Wethou der L. Hafkamp (Welzijn) be tuigde zijn steun aan de actie door: een bezoek aan Aladdin zaterd agmiddag. De gemeente Schiedam heeft het club- en buurthuiswerk de garantie gegeven dat er tot augustus volgend jaar geen sprake zal zijn van be zuinigingen. Frans Ekel: „Voorlopig kunnen we dus nog onverminderd voort gaan, gelukkig. Maar dat was toch geen reden voor ons om niet nu al aan de bel te trekken. Want het is gewoon uitstel van executie." Onrust na berichten overname Alsvertegenwoordiger van I betrokken bij de cao-óndérhén- de -vakbond AbvaKabo -ia hij delingen die op dit" 'moment ,"hr 5- ;'v-V'-' '.T^y'5^-l*y - 1 7 V*-. ri T V?1' voor het personnen van het bad worden gevoerd. „Ik ben verontrust, omdat wij niet offi cieel op de hoogte zijn ge bracht van de overname. Dat zegt wel wat over de nieuwe werkgever," zegt Huyken. Het Sehiedamse sportfond senhad is nu nog eigendom van de NV Sportfondsenbaden Nederland, die ook elders ii ons land tiéntallen zwembaden hééft.' Vendex international heeft haar oog laten vallen' op dé zwembadketen en wil deze overnemen. Een woordvoerder van de AbvaKabo heeft eerder laten weten geen bezwaren te zien in de transactie, omdat Vendex garandeert dat er geen gevolgen zijn voor het perso neel „Wat denk je dat de gemeen te Schiedam doet als ze van de overname op de hoogte wordt gebracht?" vraagt Huyken zich af. Jaarlijks krijgt het zwembad zo'h driehonderddui zend gulden aan subsidies. „Als die vervallen kunnen we wél-inpakken. Dan gaan we ka pot. Ik denk niet dat V. en D. een bad overneemt om er geld bij te kunnen leggen," ver klaart een verontruste Huyken. Zowel het personeel als de gemeente weten'officieel nog niets over de transactie, die trouwens nog allerminst zeker is. Vendex zou al langer inte resse hebben getoond om de NV Sportfondsenbaden Neder land over te nemen. Wat het winkelbedrijf voor plannen heeft met de zwembaden is niet bekend. Het sportfondsenbad in Schiedam werd in 1934 in ge bruik genomen. De bouw vond plaats na een inzamelingsactie in 1933. Hfet bad werd gebouwd door Jonker en Wols. Latei- werd het had overgenomen door dé NV Sportfondsenbaden Nederland die behalve baden in eigendom, ook adviezen geeft en zwemwater in onder meer het" zwembad Zuid, be heert. In het bad aan de Burge meester Knappertlaan zijn de laatste jaren enkele vemieu- wingen zoals een glijbaan aan- gebracht. Op dit moment is men bezig -met j het aanleggen van een sauna. (Van een onzer i medewerksters)' SCHIEDAM Het spreek- woord 'praten als Brugman' is Hans Liberg tijdens zijn one- man-show 'Berg,Berg' op het lijf geschreven. Hij overspoel de zijn publiek afgelopen week eind in theater De Teerstoof in Schiedam met een stortvloed van woorden. Ademloos werd de -zaal meegesleurd. Was het niet door de verbale spraakwa terval, dan wel door de muzi kale virtuositeit waarmee de zaal het ene moment mee: schommelde in een gondel op de',é5 kabbelende golfjes In de grachten van Venetië, en. het andere moment met kaplaar zen aan door een huis met ze ventien kamers in Zweden waadde. Theater van en met pianist, zanger, conferencier Hans Li berg Is een avontuur dat zich niet in een paar woorden laat vangen. De clowneske trekken van déze entertainer, zijn ex centriek pianospel en gestalte op het toneel, creëerden een spel waarin ernst en luim goed gedoseerd ten opzichte van el kaar staan. In een razend hoog tempo praat Hans Liberg in deze one-man-show de beelden, opgeroepen door zijn muziek, aan elkaar. Het lijkt op het versneld afdraaien van een stómme film uit de periode van de Amerikaanse slap sticks. Hij" dient slechts als aangever voor beelden die zich in het hoofd van de kijker vor men. Dat is vooral, te danken aan de keuze van zijn muziek. De composities van Beethoven, Mahler, Mozart en vele ande ren inspireerden de muzikant en kleinkunstenaar Liberg. „Ik ontdek altijd weer iets nieuws in de muziek," zei hij in zijn show. „Ik voer hele gesprekken mét mijn plano." De grote spiegelende zwarte vleugel op het podium van zol- dertheater De Teerstoof en een gigantische Italiaanse vlag, deden: de kleinkunstenaar ge zeten op zijn krukje nietig lij ken,5'maar de kracht van zijn gezichtsuitdrukkingen, zijn ge baren en zijn bewegingen ga ven" meesterlijk tegenwicht aan de afmetingen van de vleugel en de vlag. Met één pinkje, of met zijn middelvin ger slaat Liberg een akkoord aan- dat de fantasie laat wer ken. „Het ondeugende pinkje," noemde hij dat. v; r En toen hij ontdekte, dat ie mand op die eerste rij dezelfde basketbalschoenén - droeg als hij, parèerde hij dat met: „We mogen dan wel dezelfde schoe nen aan1 hebben, maar ik kan beter plano spelen!" De toe schouwer op de eerste, rij stak vrijmoedig zijn benen de hoog ste in, zódat ook het publiek op "de achterste rijen kon zién dat het schoeisel gelijk was en leg de ze breeduit aan de voeten van Liberg, die zich daar niets van aantrok. Het podium van De Teerstoof is namelijk hoger dan de zaal, de mensen op de eerste rij moesten dan ook on- deruitzakken op hun stoelen en de nekken strekken om Hans Liberg van top tot teen te kun nen waarnemen. E>It is het tweede soloprogram ma van de in Amsterdam ge boren kleinkunstenaar. 'Berg,Berg' bevat veel absurdi- sche teksten en woordspelin gen zoals „Ik loop op het strand- Ik loop maar wat. Ei genlijk ben ik een 'wadloper'. Maar ik kan ook op het zand lopen, dan zou ik een 'zandlo per' zijn." Pianospel en teksten vulden elkaar aan. Het verhaal neemt de toeschouwer mee naar het oude patriciërsge slacht Liberg in Zweden, waar het wonderkind Hans de we reld van het conservatorium, de kunst en cultuur met de hoofdletter K verkent. Het verhaal is niet belangrijk. De muziek daarentegen wel. „Muziek begint waar de taal zwijgt," stelt Liberg in zijn show. „Let u vooral ook op mijn afwijzige blik. Ik ben er even niet. Ik ben even friet ha len. Ik klooi eigenlijk maar een beetje aan vanavond, want 't is weekeind!" Tien minuten voor de voorstel ling begon, was ledereen ver zocht naar de zaal te gaan, waar het licht gedempt was. Daar draalde een bandje met stemmingsvolle live-muziek. Een atmosferisch begin. En na een uur 'Berg,Berg' was het even .wennen aan de alledaags heid van het wachten in de rij voor een pauzedrankje. Muziek spelen kan hij heel knap. Maar je kan ook lachen om die man, zoals bij dat fragment van die kerkdienst. Dat wist hij uit te beelden louter met behulp van zijn gezichtsuitdrukking en door af en toe te kuchen. Mees terlijk! Na de pauze schiep Liberg op nieuw een verwachtingsvolle spanning door de mensen in de zaal te laten wachten op zijn opkomst. „Zo kan ik ook een avondvullend programma ma ken," klonk cynisch in de zaal. „Nee," meende iemand anders, „dit is de inleiding tot iets groots." 'Berg,Berg' besluit met: „Als u straks thuis bent, denkt u dan nog eens terug aan vanavond, aan gisteravond en eergister avond en vraag U dan eens ai: Hoe was het voor u?" De getalenteerde cabaretier staat ook komend weekeind weer in De Teerstoof. Aan- vang 21.00 uur. Toegang 12,50; CJP en Pas 65 10,-. Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Ergens op de flank van de PvdA vind je tot op de huidige dag kleine chris telijke partijen die wél links zijn, maar zich om de een of andere reden toch niet thuis voelen in de hoofdstroom van de sociaaldemocratie. Het Sehiedamse ex-PPR-raadslid Herman Noordegraaf heeft die links-gelovige politiek jaren lang in de Sehiedamse raads zaal belichaamd. Tegenwoor dig speelt hij in de plaatselijke politiek geen rol meer. Je komt hem in Den Haag tegen, waar hij als beleidsmedewerker van de Raad voor de Zaken van Overheid en Samenleving van de Nederlands Hervormde Kerk opkomt tegenallerlei maatschappelijk onrecht. Maar daar blijft het niet bij. Noordegraaf is op zoek naar de wortels van zijn overtuiging en dat resulteert in allerlei his torische publikaties over chris tenen die geen vrede konden hebben met de manier, waarop hun kerken en hun politieke partijen omgingen met het bij belse liefdesgebod. Onlangs bracht het Sehiedamse ge meentearchief een nieuw werkje van hem uit. Het in een vlammend ;rood kaftje gebon den boek ligt nu in de boekhan dels en de titel liegt er even min om: 'Het Kruis en de Rode Vaan, Socialisme en Christen dom in Schiedam voor de Tweede Wereldoorlog'. In 101 helder geschreven pa gina's behandelt Noordegraaf de lotgevallen van zijn voor gangers in Schiedam. En zo blijkt uit haast elke pagina die hadden het een stuk moei lijker dan hijzelf in zijn politie ke periode. Noordegraaf was een gewaardeerd raadslid, naar wie op zijn minst werd geluisterd. Verkettering werd niet zijn deel. Hij werd niet platgeslagen door de hamer van het socialisme op het aam beeld van het CDA, zöals de met veel liefde beschreven voorgangers wel overkwam. De officiële kerken in Neder land hebben weinig reden om zich óp de borst te slaan over hun sociale rol. Pastoor en do minee hadden meestal een hecht bondgenootschap geslo ten met de rijken en de mach tigen. In hun kerken predikten zij berusting en tevredenheid. Wie kritiek had op de bestaan de machtsverhoudingen, wie het in zijn hoofd haalde te mel den, dat armoe, ziekte, onrecht misschien wel eens wat te ma- ken zouden kunnen hebben met de manier, waarop de samen leving in elkaar zat, die kon re kenen op felle bestrijding, waarbij men met de methoden niet erg kieskeurig was. De ware tegenstelling In de maatschappij, zo had de Calvi nistische voorganger Abraham Kuyper geleerd, was niet die tussen bezitters en niet-bezlt- ters, maar tussen christenen en niet-christenen. De christe nen stemden op dé katholieke of de protestantse lijstén en bo gen tussen de verkiezingen door het hoofd in ootmoed voor degenen die God over hen ge steld had. Zo eenvoudig lag dat. De socialisten hadden dan ook in het algemeen weinig op met het christendom. Zij meenden, dat de arbeiders er onder werden gehouden door de combinatie van kerk, kroeg en kapitaal en het was niet zo maar, dat zij het huis Gods vooraan dat rijtje plaatsten. Christenen met maatschap pijkritiek voelden zich dan ook niet echt thuis in socialistische kring. Ze kregen daar te ma ken met antiklerikalisme, een antiklerikalisme dat nog werd versterkt door het feit, dat heel veel socialisten het christen dom van him jeugd hadden af gelegd, juist omdat pastoor of dominee zich zo weinig aan het maatschappelijk onrecht gelegen lieten liggen. Welis waar hadden sommige domi nees de weg naar de Sociaal Democratische Arbeiders Par tij gevonden, maar dat bleven toch vreemde eenden in de bijt en de echte partijgangers moesten wel eens lachen om deze bevlogen idealisten die hun discussieclub - zo'n rare naam hadden gegeven: 'De blijde wereld'. Het was er een wereld naar! Linkse christenen zagen zich dan ook gedwongen althans dat beweerden zij zich af zonderlijk te organiseren. En dat gebeurde ook op plaatse lijk niveau. In heel Nederland ontstonden groepjes ehriste- lijk-linkse generaals zonder le ger, want een massale aan hang hebben zij nooit gekre gen. Herman Noordegraaf laat zien, hoe dat in Schiedam ge beurde. Is zijn boek dan alleen interessant voor mensen met een heel grote belangstelling voor plaatselijke historie? éerd Integendeel, want door aller lei toevallige omstandigheden zijn in Schiedam een aantal landelijke voorlieden van die llnks-chrlstelijkc beweging te recht gekomen. Het zijn vogels van zeer uiteenlopende plui mage, maar ze hadden alle maal interessante dingen te melden, dingen die vandaag nog de moeite waard Is. Wie aü actief is in de vredes beweging, kan bijvoorbeeld geïnspireerd raken door- het, denken van de onderwijzeres Anke van der Vlies, die onder haar schuilnaam 'Enka' jaren lang actief was als militant so- cialiste en pacifiste in de Bond van Christen-socialisten en ook enige tijd In de SDAP, waar zij trouwens afknapte op de ener zijds antiklerikale en anders- zljds de weinig revolutionaire sfeer. Die Enka heeft ontzettend veel te melden, al ging het in haar tijd dan niet om kruisra ketten, maar om de ontzetten de bloedbaden die aan de fron ten van dé eerste wereldoorlog - werden aangericht. Bovendien was Enka er in geslaagd socia lisme en orthodox calvinisme in één levensbeschouwing te integreren. De aanhangers van Kuyper, de anti-revolution airen, de Brinkmannen en de Deetmannen van haar tijd, wa ren dan ook als de dood voor het vlijmscherpe scheermes van haar bijbelkennis en haar' logica. Noordegraaf laat daar over in zijn boek geen twijfel bestaan. Een andere persoonlijkheid die in 'Het Kruis en de Rode Vaan' welverdiende aandacht krijgt is de vrijzinnige domi nee F.W.N. Hugenholtz en zijn jarenlange worsteling met kerk en geloof, een worsteling die lijkt op de strijd tussen Ja cob en de Engel uit het beken de bijbelverhaal. Alleen blijkt de engel aan het eind niet God, maar het socialisme te zijn. Hugenholtz werd Kamerlid voor de SDAP. Hij verliet de georganiseerde kerk, maar Herman Noordegraaf geeft min'of meer aan, dat hij het geloof in God nooit helemaal heeft verloren. Het laatste gedeelte van Noordegraafs boek gaat over de verwikkelingen van de Christen Democratische Unie, een vooroorlogse splinterpar tij, waar latere vooraanstaan de PvdA-ers, zoals de verzets strijder en journalist H.M. van Randwijk hun eerste politieke scholing kregen. De CDU ging na de oorlog op in de PvdA en het oude christen-democrati sche denken - heel wat anders dan het huidige CDA-gevoel - wordt nog steeds levend ge houden in de groep 'Tijd en Taak", een christelijke denk tank van de Pvda, die trou wens wel eens gebruik maakt van Noordegraais inzichten. 'Het Kruis en de Rode Vaan' is dan ook niet alleen van be lang voor wie van geschiede nis houdt, maar ook voor men sen die geloven, dat christen zijn betekent je inzetten voor rechtvaardige maatschappelij ke verhoudingen. Zij vinden in het boek een schat aan inspire rende informatie. En dat ook nog op een heel onderhoudende manier opgeschreven. Het Kruis en de Rode Vaan ver dient een brede verspreiding. Het Kruis en de Rede Vaan, Socialisme en Christendom in Schiedam voor de Tweede We reldoorlog. Uitgegeven door het Archief der Gemeente Schiedam. Prijs: 119,50. SCHIEDAM „Een beschei den tentoonstelling voor de Nederlanders die nog weinig van de achtergronden van mi granten weten." Zo noemde di recteur Henk Ewoldt van de gemeenschappelijke openbare bibliotheek zaterdag de ten toonstelling'Marokkaanse vrouwen in Nederland' bij de opening in het filiaal aan het Dr. Wibautplein. De reden om dit filiaal de primeur van de rei zende tentoonstelling te gun nen, lag volgens hem voor de hand. „Dit is ons migrantenfili aal," zei hij. Ewoldt noemde in totaal drie redenen om de tentoonstelling naar Schiedam te halen. „Niet kennen van de achtergronden leidt tot een gedachtenweréld, die totaai niet klopt met de we reld waaruit de migranten ko men. De tentoonstelling biedt de kans meer te weten té ko men en minder zelf oordelen té vormen," zei hij. Tweede re- den: „We willen ook de Marok kanen naar de bibliotheek krij gen. Deze tentoonstelling maakt de drempel een beetje lager." Derde reden:„Wij wll- len, dat dé bibliotheek echt van de Schiedammers wordt en dat het gebruik stijgt. Daar om zoeker wij doelbewust de publiciteit." Aan de hand van foto's, kle ding, voedsel, voorwerpen en maquettes geeft de tentoon stelling een beeld van het (da gelijks) leven van de Marok kaanse vrouw in Nederland. Aan bod komen het familiele ven; werk binnenshuls.tradi- ties en feesten. De (hét moet gezegd: prima verzorgde) ten toonstelling is samengesteld door de stichting Buitenlandse Werknemers Rijnmond te Rot terdam en zal. in Schiedam te zien zijn in de filialen Nieuw- land (tot en met 15 november), Noord en Zuid (vanaf 8 decem ber). Tijdens de opening bakte.de bestuurslid Boutaybi van de 'V Marokkaanse Vereniging in Schiedam achter de uitleenba lie van het filiaal Marokkaanse pannekoeken, werd mlntthee.. geserveerd en er was Marok kaanse muziek te beluisteren.'^' Een heel contrast met de sfeer elders in het wijkcentrum, dat Open Huis hield. Hier gepro- grammeerde elektronische mu- ziek, voorlichting door de póli- tie over Inbraakpreventie en onvervalste Hollandse pils aan de bar. In Schiedam wonen ongeveer j 475 Marokkanen, waarvan on geveer de helft vrouwen. De eerste Marokkanen kwamen rond 1966 naar Schiedam. De meeste wonen in Nieuwiand. In 1985 werd in Schiedam een onderzoek verricht onder Ma- rokkaanse vrouwen. Hieruit bleek dat het merendeel weinig scholing had gehad. Inmiddels is een cursus Arabisch begon? nen voor meisjes, die een Ber- bertaaials moedertaal hebben. Verder zijn er handwerklessen voor Marokkaanse vrouwen. SCHIEDAM Pissebed, naaktslak, regenworm, huisjes slak en miljoenpoot kunnen in Vlaardingen aan het werk. Za terdag wérden op kinderboer derij Holywood aan de Amster damlaan in Vlaardingen de eerste tweehonderd compost- vaten opgehaald door Vlaar- dingers, die daarin hun tuin- en keukenafval gaan composte- ren. Bij dit afbraakproces, dat enkele maanden in beslag neemt, is het ongedierte on misbaar. In buurgemeente Schiedam zijn de kleine bo demdiertjes al langer actief, - want daar deed het compost- vat ruim drie jaar geleden zijn Intrede en staan er nu acht honderd. „Niet teveel bladafval. Koffie dik is erg goed. Bananenschil len ook.. Maar alles mét mate." Leden van de Vereniging tegen Milieubederf gaven op de kin derboerderij mondeling tóe-' lichting op het gebruik van het vat. De vereniging nam het ini tiatief voor de actie, die.door de gemeente is ondersteund meteen subsidie. Hierdoor konden de vaten (inkoopprijs 115 gulden) tegen 75 gulden te koop worden aangeboden. Bij na de gehele voorraad werd bij voor-intekening verkocht. Consulent Dick J.G. Brand mi? lieu-educatie van de vereniging noemt de eerste tweehonderd Vlaardlngers die met het 240 liter vat aan het werk gaan, 'ambassadeurs'. „We gaan de actie nu evalueren. Het ge meentebestuur wordt ingelicht en dan ligt de zaak open," zegt hij. Samen met voorzitter H. Boerma en wethouder IJ. van der Velden was hij zaterdag druk in de weer om de vaten in elkaar te zetten en uit te delen. Ook In Schiedam kost het vat 75 gulden, maar daar is het permanent te koop. De 800 r verkochte vaten noemt Marl Dlngenouts, voorlichter van de- Openbare Nutsbedrijven, „nog niet veel". „We willen er graag nog veel meer kwijt. Er zijn .7500 tuinen in Schiedam, dus er is nog 'n hoop te doen", zegt hij. Zelf heeft hij geeri vat in zijn tuin staan. „Nee, ik heb een composthoekje. Zo kan f het natuurlijk ook. We verko pen die vaten graag, maar 't hoeft niet." Volgens Dinge- nouts zijn de reacties positief. „Het is in het begin even wen nen, maar 't went snel. Er staan er aardig wat op volks tuinen." Inmiddels is Schiedam weer een stapje verder, want de ge meente heeft de bevolking op geroepen herfstbladeren van de straat de tuin in te vegen. Tot nu toe haalde de gemeen tereiniging jaarlijks in de herfst twee drie ton bladeren op en composteerde die zeif tot mest voor de gemeentelijke Plant- -.<> soenendienst. Of de oproep aanslaat, moet nog blijken, ,,'t Belangrijkste is," zegt Dinge- nouts, „dat je zelf iets nuttigs kunt doen met afval en blade ren." ,T SCHIEDAM Bij de Neder- - landse kampioenschappen van x de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen is de Sehiedamse drumband Ambrosius zaterdag in Wer kendam kampioen van Neder land geworden in de derde di visie. De negentien Schiedam mers speelden 307 punten bij elkaar. De eerste prijs was te gelijk goed voor een promotie naar de tweede dividie. Am- Twee werknemers van Wilton Feljenoord vieren in november een jubileum. Op 20 november is nieuwbouw-plaatwerker J. v.d. Poel uit Rotterdam 25 jaar in dienst en op 25 november viert de Schiedammer A. Kriek, chauffeur materials manage ment, zijn 40-jarlg dienstjublie- um. broslus presenteerde zich stil staand met St. Ives en lopend met An English Spirit, beide gecomponeerd door instruc teur Marcel van Raay (22). Aan het kampioenschap werd deel genomen door twintig drum bands. Ambrosius kwalificeer de zich ervoor door een eerst1* prijs met promotie en lof der jury tijdens een concours in september In Leiderdorp. Kleding maken kan in wijkcen trum De Erker op dinsdag en donderdag van 9.30 tot 11.30 uur. Kosten 72,50 voor 16 lessen. Opgeven bij wijkcen trum De Erker, Jan van Ave- nesstraat 32, Schiedam. Tel. 4267767 of 4263161.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1