Inbrekers slaan slag Haven Schiedam profiteert niet van kleine opleving Vlaardingen kiest voor tweede tunnel Het Spaarboekje met de ligt voor u Maar. Komt u maar bondsspaarbank - SS Schiedamse lift vast Schiedam: rijksweg 19 bedreigt het milieu BIJ u In de buurt is de bank binnen loopafstand spaarbank boekje WS ËfègMsm (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het plan van de Historische Ver eniging Schiedam om de vier woningen aan de Kreupelstraat, oftewel het Buitenhofje van Belois, te behouden, is uitvoerbaar. De gemeente Schie dam moet wel bereid zijn de huisjes aan de Histo rische Vereniging te verkopen. Triplex Sigaretten De haven van Schiedam profiteerde niet mee van economische opleving: minder schepen en minder vracht. Foto Arie Wapenaar Binnenvaart Reparatie De dagelijkse files vooor de Benelux: Vlaardingen vindt tunnel oplossing, Schiedam kiest voor uitbreiding openbaar vervoer. (Foto Arie Wapenaar) op komst Peter Faber en Olga Zuiderhoek, zaterdag in de Boo Boosenzaal van het Schiedamse Passagethea ter. PASSAGE THEATERCAFÉ lp >4 éwm$wéwjcm Stap dan eens binnen bij de Bondsspaar bank bij u in de buurt. Laat u vrijblijvend informeren over de voordelen van sparen met het boekje. Bijvoorbeeld met de Perfect-Spaarrekening. De bank met de S staat voor u klaar. Met service volgens het boekje! Schiedam spaarbank HET VRIJE VOLK Schiedam 14 DINSDAG 4 NOVEMBER 1988 Redding reupe straat a s j gemeente verkoopt Alleen daa kan deze vereni ging: geldelijke steun voor ver betering van particuliere wo- l ningen aanvragen voor de res tauratie van het Hofje, dat ge- bouwd werd in de achttiende eeuw. De onlangs in het leven geroepen Stichting Beschermd i Stadsgezicht Schiedam is eveneens benaderd om financi eel de helpende band te bieden. „Het hele restauratieplan is SCHIEDAM Inbrekers kwamen het afgelopen week- i einde zes keer in actie in ver- I schillende Schiedamse wijken, i Bij irankelhandel Sc Vilten j aan het begin van de Hoog- straat werd een ruit verbrij- s zeld. Uit de winkel verdwenen aeht flessen dure whiskey en 12 flessen "Kethel 1' jenever. Uit de kassa werd 30 gulden wisselgeld gehaald. De totale waarde van de gestolen drank Is 900 gulden. Uit een snackbar aan de Mgr. Nolenslaan werd voor 750 gulden aan sigaretten, aanstekers en snoep weggeno men. De dieven kwamen waar schijnlijk met een valse sleutel de zaak binnen. realiseerbaar," vinden be stuursleden van de Historische Vereniging Schiedam, die zich onder aanvoering van de Schiedamse aannemer H.JA. Sondermeijer sterk maken voor behoud van het leegstaan de en verpauperde monument je in het centrum van de stad. Ben handtekeningenactie tot behoud van de Kreupelstraat nummer 5 toten met 13 is pas geleden afgesloten. Vrijdag 21 november wordt het hele pak ket handtekeningen tesamen met een nieuw restauratieplan voor de vier woningen aan wethouder lr. Chris Zijdeveld aangeboden. In juni van dit jaar spraken vertegenwoordigers van de Historische Vereniging ook met de wethouder van stads ontwikkeling over de pandjes. Zijdeveld zag toen weinig "brood' In renovatie of behoud van de huizen. Hij gaf de- ver eniging toch de gelegenheid met een meer uitgewerkt plan op tafel te komen. In 1981 begon de Historische Vereniging een actie om het buitenhofje voor het nage slacht te bewaren. De gemeen te wilde alle woninkjes onbe woonbaar verklaren De toen malige bewoners pleitten voor handhaving van de bebouwing. In 1986 overleden twee van 4e vier laatste Kreupelstraat be woners. De twee overige Kreu pelstraat bewoners vroegen aan de gemeente de verpau perde huisjes op te knappen. De gemeente zag haar kans schoon. Zij vond hierin aanlei-* ding om de kleine huisjes on bewoonbaar te verklaren. In de gemeenteraad van april werd het noodlot uitgesproken over de Kreupelstraat 5,7,9 en 11. De woningen moesten binnen drie maanden worden verla- Van een-bouwplaats aan de Salomonshof in Schiedam Noord werden. 60 triplexplaten van 1-20 bij 2.45 meter wegge sleept. De zware platen ter waarde van 2400 gulden lagen, in bundels bijeengebonden, on der een dekzeil verborgen. Het Uithoornse Bouwbedrijf UJB.A. is de gedupeerde eigenaar van de bouwmaterialen. Ben 54-ja rige Schiedammer werd de du pe van een diefstal uit zijn tuinhuisje. Uit het huisje op het volkstuincomplex Vijfslui zen verdween huisraad, een ta- felkeed en vijf badhandoeken. De twee klapdeuren van het- huisje werden stukgeslagen. Inbrekers sneden de hordeur i van het Chinees restaurant An tFong aan de Broersvest eruit om de eetgelegenheid binnen [te komen. Interesse voor Chi nees eten was er niet Er wer- jden wel 50 pakjes sigaretten, 1200 gulden wisselgeld en 300 gulden papiergeld meegeno men door de dieven. In de zaak van de 40-jarige Chinese eige naar werd voor 750 gulden schade aangericht door de on bekenden. De schade bij de bloemsierkunsfwinkei van de, firma Dickhoff aan de Broers- vest was nog groter. Onbeken den gooiden een trottoirtegel door de etalageruit ter waarde van 1114 gulden. De 33-jarige Vlaardingse eigenaar moest de i scherven uit zijn etalge rui men. Alle bloemstukken wer den vernield. De totale schade aan ruit en etalagemateriaal t bedraagt 4000 gulden. éi (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie damse haven heeft In 1985 niet meegeprofiteerd van de lichte economische opleving. Dit blijkt uit cijfers van de nutsbe drijven die het havengeld in nen. Vorig jaar deden 304 zee schepen de Schiedamse havens aar Dit waren er 23 minder dan het jaar daarvoor en maar liefst 164 minder dan in 1982. De zeeschepen waren ook aan merkelijk kleiner dan in '84: gemiddeld 33.143 ton tegenover 41.493 ton in 1984. De nutsbe drijven haalden In '85 ruim 1,1 miljoen gulden op aan haven gelden. Onder deze noemer vallen de zeehavengelden, de kade- en steigergelden en de binnenhavengelden. In '84 werd bijna een ton minder geïncasseerd. Terwijl op Lijna alle fronten een daling te zien was, steeg de overslag van graan in de Wühelminahaven volgen» de nutsbedrijven „spectaculair". Het aantal binnengekomen schepen steeg van tien tuks in 1984 tot veertig in '85. De hoe veelheid verscheepte lading gaf een zelfde beeld te zien: een stijging van meer dan tachtig procent tot een totaal van ruim 33 duizend ton. Het ging voornamelijk om erwten it Denemarken en zogenaam de paardebonen uit Engeland. Over de hele linie werd het ge wicht aan geladen of geloste goederen vergeleken met '84 bijna gehalveerd tot ongeveer 50 duizend ton. De nutsbedrij ven wijten de enorme verla ging aan de 'tegenvallende off shore-activiteiten*. Na een korte opleving in *84 is de scheepvaart voor de bin nenhavens van Schiedam ver der afgenomen. Er kwamen 31 schepen de stad binnen via de Binnensluls tegen 34 in het jaar daarvoor. Aanvankelijk kwam men tot 72 passerende schepen. Dit grotere aantal was veroorzaakt door een bag gerschip dat specie afvoerde voor de nutsbedrijven en tel kens dezelfde route aflegde. De opleving in '84 was op een zelf de manier ontstaan Toen be troffen het binnenschepen die vervuilde grond van het GTB- terrein afvoerden. Het aantal pleziervaartuigen dat de haven gebruikte, daalde eveneens. In '85 passeerden 1194 plezlerschippers de Bui tenshuis tegen 1675 het jaar daarvoor. Het aantal schepen dat Schiedam bezocht voor repara tie bleef nagenoeg gelijk aan dat van het jaar ervoor. Van de 304 binnenkomende zeesche pen, gingen er 194 in dok. In *84 was dat één schip minder. Vijf endertig 'vertoefden' slechts to Schiedam terwijl er 75 de stad aandeden om te laden of te los sen. i (Van. een onzer verslaggevers) i VLAARDINGEN In tegen stelling tot Rozenburg en Schiedam ts het gemeentebe stuur van Vlaardingen voor- stander van de aanleg van een tweede Beneluxtunnel. In een Blankenburgtunnel (tussen. Vlaardingen en Maassluis), zo als Rozenburg wil, ziet Vlaar dingen n' >ts. B. en W. van Vlaardingen distantiëren zich ook van het standpunt van Schiedam, dat zowel een twee de Beneluxtunnel als een Blan- kenburgtunnel afwijst. Volgens B, en W. van Schiedam is uit breiding van het openbaar ver voer een afdoend middel om de dagelijkse file» voor de Be neluxtunnel op te heffen. Het standpunt van B. en W. van Vlaardingen Is een reactie op een motie, aangenomen door de gemeenteraad van Ro- zenburg. De motie is aan di verse gemeenteraden in de buurt gestuurd met het ver wek steun te betuigen. Het Vlaardings college is dat niet van plan en zal dan ook de ge meenteraad voorsteller om aan Rozenburg een brief te sturen met het afwijkende Vlaardingse standpunt „Het gemeentebestuur van Rozen burg moe: erop gewezen wor den. dat Vlaardingen zich bij herhaling heeft uitgesproken tegen de aanleg van de Bl&n- kenburgtunnel," aldus B. en W. In een verklaring Wijzen B. en W. erop, dat een Blanken burgtunnel nadelige gevolgen heeft voor het milieu en boven dien een belangrijk recreatie gebied, de Ldckebaert, zal doorsnijden. Een tweede Bene luxtunnel (naast de huidige buis) zal een hetere verkeers afwikkeling binnen Vlaardin gen bevorderen, menen B. en W., die in dit verband wijzen op de aanleg van de op- en af rit naar en van rijksweg 19 bij de Mr. L_A. Kesperweg en de geplande aanleg van de zuide lijke randweg {Galgkade-Vul- c aan weg). „Hetgeen een posi tieve invloed op de Vlaar dingse economische ontwikke ling zal hebben," aldus de ver klaring. Maar volgens Schiedam kle ven aan de aanleg van een tweede Beneluxtunnel óók mi lieu-bezwaren. „Bij herhaling hebben wij geprotesteerd te gen een verdere uitbreiding van het rijkswegennet," aldus B. en W. van Schiedam. „Deze stellingname is onder meer ge baseerd op de directe negatie ve gevolgen daarvan op het leefmilieu en de schade aan natuur en landschap. De san- leg van een tweede Benelux tunnel zal deze mllieubelaating nog eens doen toenemen." Schiedam ziet daarom meer in een uitbreiding van het open baar vervoer: „Het openbaar vervoer kan een reële bijdrage leveren voor de oplossing van capaciteitsproblemen op het wegennet in deze regio." De stellingname van Schie dam is vervat in een commen taar op de nota 'Oeververbin ding ten westen van Rotter dam' van Rijkswaterstaat. Het Vlaardings college werkt nog aan sen reactie daarop. Dc no ta ligt bij de Raad van de Wa terstaat, die belanghebbenden in staat stelt commentaar te leveren. Op basis van nota en commentaren neemt de minis ter van verkeer en waterstaat te zijner tijd een beslissing. ten. Dat gebeurde. Maar de» Historische Vereniging zette vaart achter het restauratie plan. Een calculatie werd ge maakt om op een betaalbare wijze de monumentale pandjes te kunnen behouder. Vorig jaar lukte het niet de pandjes' op de officiële landelijke Mo numentenlijst te krijgen. De nationale Monumentenz j. g be steed meer aandacht aan mo derne bouwwerken uit de ne gentiende en twintigste eeuw. Een achttiende eeuwt buiten hofje werd niet interessant ge acht. „Monumentenzorg heb ben we niet nodig," aldus de Historische Vereniging in het oktobernummer van het maandblad Scyedam. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Negen Schiedammers hebben za terdagnacht vastgezeten in een lift van een fiat aan het Schiedamse Jacques Urluspiein in Groenoord. De brandweer moest met breekijzers de vastgelopen lift openbreken. De men sen kwamen ongedeerd uit het apparaat, dat wegens een te zware belasting was blijven steken in de schacht. De lift was na de bevrijding van de passa giers onbruikbaar. SCHIEDAM Schiedam schrijft een brief aan Den Haag waarin wordt aange drongen de gevolgen voor het milieu van de aanleg van rijksweg negentien te bekijken. Dit gebeurt op initiatief van het raadslid Bart de Leede (PPR/PSP) die het onderwerp gisteravond in de gemeente raadsvergadering aansneed. Aanleiding vormde een rap port van de Zuidhollandse Mi lieufederatie. Hierin worden voigens De Leede gevolgen be rekend die zondermeer „ver ontrustend" genoemdmogen worden voor zowel Schiedam als Vlaardingen. Het gaat om ontoelaatbare vervuiling van de lucht door de uitlaatgassen van het verkeer. De Leede noemde het rond uit schandalig dat het rapport in de Tweede Kamer niet is be sproken, terwijl het al in fe bruari is uitgekomen. „Zelfs mensen van Rijkswaterstaat zeggen geschrokken te zijn van de uitkomsten in dat rap port Nu vraag ik je. Wie legt er nu eigenlijk wegen aan in Nederland? Er is in de Tweede Kamer een principebesluit ge nomen om de rijksweg aan te leggen. Maar de gevonden ge volgen zijn nieuw, dus: moet daar wederom naas gekeken worden," aldus de PSP'er. Volgens De Leede wordt het rapport „weggemoffeld". Als het nieuwe stuk rijksweg er dan eenmaal ligt, komen de kwalijke gevolgen pas boven tafel. „Maar ja, dan ligt die weg er wel en dan valt er niks meer aan te doen." De Leede kreeg na zijn be toog in de raad in de pauze steun van WD'er Gerard Ver- hulsdonk. „Ook wij wiiicn dat aan de rijksweg de strengste eisen worden gesteld," sprak hij tot De Leede. En over het rapport: „Dat wegmoffelen, daar zijn ata&tssecretariseen op gesneuveld." Schiedam heeft al eerder la ten weten vierkant tegen de aanleg van het nieuwe stuk rijksweg naar Delft te zijn. De weg loopt door het natuurge bied Midden Delfland en zorgt daar volgens Schiedam voor ernstige schade. Verder wordt verwacht dat het verkeer de nodige geluidoverlast zal ver oorzaken. Wegens groot succes geprol ongeerd. Dit geldt voor de voorstelling Madame Arthur van Jos Brink en Frank Sanders. Het duo komt dit seizoen twee maal naar het Schiedamse Passagetheater: komende don derdag en op zeven maart vol gend jaar. Het Passagetheater heeft Madame Arthur wederom in huis gehaaid, nadat vorig seizoen tientallen mensen moesten worden teleurgesteld, omdat het theater was uitver kocht. In Madame Arthur speelt Jos Brink de boekhou der Boudewijn Kleinman, die de grootste moeite heeft om zijn studerende zoon te onder houden. Hii komt in aanraking met de kunstenaar Feilx Lobo, die in de nachtclub Madame Arthur een gevierde travestie- act heeft. Hi] wordt (in het ge heim) zijn assistent. Op een avond zit z'n zoon in de zaal. De voorstelling begint donder dag om kwart over acht. Kaar ten kosten 25 tot 30 gulden. Peter Faber en Olga Zuider hoek staan zaterdag in de Roo Roosenzaal van Passage op de planken met hun programma Danny en Roberta Dit i$ een compleet menselijk drama In vijf kwartier, geschreven door de Amerikaan John Patrick Stanley en geregisseerd door Lodewijk de Boer. De vooor-- stelling begint zaterdagavond om kwart over acht en kost 12,50. Het Rotterdams Opera en Ope rette Gezelschap (ROOG) komt zaterdag en zondag naar het Passagetheater met voorstel lingen van Gr&fm Mariza, sen beroemde operette van Emme rich Kalmén. Het ROOG viert haar 25-jarig bestaan. De voor stelling begint zaterdagavond om kwart over acht. De kaar ten kosten dan 20 gulden. De tweede voorstelling Is zondag middag vanaf half drie. Kaar ten kosten dan 15 gulden. De jazzformatie Compass, met oude rotten als Pierre Cour- bois, Niko Langenhuljsen en Paul Stocker, speelt vrijdag avond in het theatercafé van De Harmonie. Aanvang half elf, entree gratis. Zaterdagavond is er voor liefhebbers een jam session. Ook die begint om half elf en is gratis. VzC&'i AA vSy; -v-S 1

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1