iüüpi Piepschuim maakt opgehoogde Hogehanweg Mr uk vrij' Kortaf BEDRUVENMIDDAG GROOT SUCCES DE SEAT IBIZA DOS. VANAF 12.495,- (INCL. BTW.) Info over voetbal blessures Tas Nieuwe auto gestolen Kleding weg I (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Ik denk niet dat de Rotter damse crematoria zul len klagen over concur rentie. Dat zou alleen maar meer reclame zijn voor Dë Beuken hof." Gesterkt door de cijfers, die hoopvoller uitvallen dan verwacht, kan wethouder Chris Zijdeveld tevreden zijn met de „resultaten" die het Schiedamse crema-. torium De Beukenhof in* zijn korte bestaan heeft geboekt. Dit jaar denkt men af te zullen sluiten met zo'n 750 crematies. Verwacht waren er vijf-tot zeshonderd. De klandizie is zondermeer gepikt van de twee Rot terdamse crematoria in Overschie en Lombar- dije. „Maar er is over de hele linie een groei van" het aantal mensen dat zich laat cremeren. Dat hèft hét verlies weer op," zegt Zijde veld. - Wethouder veld.. Chris Zijde- Recht aa Een kijkje in de aula van het crematorium Het cremato rium. De Beu kenhof doet het stukken beter dan ver wacht(FotO'S ArieWape- naar),':-. Bedreigd Als een deken van sneeuw lagen de piep schuimplaten gistermiddag al over een kleine lengte in de enorme sleuf. De flat-, bewoners n moeten zo- lang via een loopplank naar hun huis. (Foto Arie Wape naar) - V" I Podium Vidèocafé f v Erker ONS-feest Sinterklaas Een Seat Ibiza Dos zonder achterbank geeft u niet alleen een riante vlakke laadruimte, maar bovendien duizenden guldens fiscaal voordeel. Z'n kenteken is namelijk niet geel, maar grijs. Daarmee spaart u de bij zondere verbruiksbelasting. De lage aanschafkosten resulteren in een lagere verzekeringspremie. En kiest u voor de Seat Ibiza Dos met een dieselmotor, dan voorkomt u dubbele wegenbelasting. Maar de enige echte tweeverdiener is de Seat Ibiza Dos Play a met 63 pk motor en 5 versnellingen. Die biedt naast het voordeel van een grijs kenteken (ca. 3300,-) ook nog een aantal extra's waarvoor u geen cent extra hoeft te betalen; o.a. hoofdsteunen, wiswasinstallatie achter en sportieve Play a-striping. Wij heten u van harte welkom voor een proefrit. Prijzen vanaf 14.295,- incl. BTW AUTOTECHNIEK ZONDER GRENZEN. Burgemeester H. Gretelaan 273, Schiedam Telefoon: 010 - 47.38.222 v m zal nooit Over Hoe gek het ook klinkt, cre meren wordt steeds populair der ln Schiedam en misschien wel in heel Nederland. Vóór de bouw van. De Beukenhof, werd de helft van de overledenen ge cremeerd- Op dit moment ligt dat op zestig procent Ook in andere zin staat het cremeren in de. belangstelling. Ben open dag in De Beukenhof afgelopen weekeinde werd door honder den mensen bezocht. „Cremeren en begraven ho ren-bij het leven moeten niet worden weggestopt," vindt hij. „Het-ls ons gelukt om een aan vaarding te krijgen. Het kan op een plezierige of in iéder ge val acceptabele manierdeel uitmaken van het dagelijks be staan. Pas geleden nog werd in dé aula van het crematorium een gewone kerkdienst gehou den. Het gebouw leent zich er voor." Gezien de cijfers zal Zijde veld met het nodige genoegen terugdenken aan de politieke strljd die hij moest leveren om het crematorium in Schiedam te krijgen. Zo'n zes jaar gele den kwam het crematorium voor het eerst in de gemeente raad ter sprake. De meerder heid in de raad bleek bereid om een bedrag uit te trekken als eerste investering. Dé pro vincie ging na een aanvanke lijke weigering alsnog ak koord. Het rijk schorste echter het besluit. Dit gebeurde mede door toedoen van de Rotter dam-lobby. De Maasstad ver zette zich met hand en tand te gen een Schiedams crematori um. Dit zou alleen maar con currentie betekenen voor haar twee eigen crematoria. Zijde veld: „Een beetje hypocriet want toen men daar Hofwijk in Overschie bouwde, werden wij ook niet geraadpleegd." Na de bouw enkele jaren te hebben tegengehouden, gaf het rijk' uiteindelijk stilzwijgend haar toestemming voor de bouw. Vervolgers was het de beurt aan'de oppositie in de ge meenteraad te proberen om Zijdeveld de voet, alsnog dwars te zetten. Tegenstanders van De Beukenhof vonden het onnodig om ettelijke miljoenen uit te geven voor een voorzie ningen die in naaste gemeen ten toch al voorhanden was. Uiteindelijk-was een meerder heid voor de bouw en kreeg Zijdeveld zijn zin. „Ik vind dat een gemeente met een omvang als Schiedam récht heeft op een crematori um," zegt Zijdeveld. „Waar je een begraafplaats hebt, moet je ook een crematorium heb ben. Het omgaan met de dood is al moeilijk. Het wordt te. veel weggedrukt.; Als de cre matie dan ook nog eens in een andere stad moet plaatsvin den. Wij hebben de exploitatie nooit voorop gezet, al was dat aan het einde wel het belang-, rijkste in de argumentatie van tegenstanders," aldus de wet houder. Tot eind vorige maand zijn dit jaar in de Beukenhof 641 mensen gecremeerd. Een klei ne driehonderd daarvan waren afkomstig uit de buurgemeen ten Vlaardingen en Maassluis. De laatste maanden is er ook steeds meer „belangstelling" uit gemeenten als Rozenburg en Spijkenisse. Volgens Zijde veld hadden al deze crematies zonder de Beukenhof plaatsge vonden in één van de twee Rot terdamse, crematoria.; Aan de hand/van/ de .prognoses,; moet: de Beukenhof in c>-v toekomst jaarlijks negenhon -rd crema ties krijgen. Dit aantal is vol-: gens Zijdeveld voldoende om het;-crematorium,kostendek- kend té maken. „Ik denk dat de mensen zich er steeds meer van bewust worden dat begraven in een dichtbevolkt land als dit, een steeds moeilijker zaak wordt," zegt hij.„Dat speelt mee bij de keuze cremeren of begraven. Voor een gemeente kost begra ven altijd geld. De combinatie crematorium/ begraafplaats hoeft niet meer geld te kosten." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het Schie damse gemeentebestuur heeft gistermiddag tijdens een druk bezochte bedrijvenmiddag de bestaande banden met het Schiedamse bedrijfsleven nog eens aangehaald, verstevigd en gekoesterd. Honderden za kenlui ontmoetten alle leden van het college en vele verte genwoordigers van gemeente lijke diensten en afdelingen. De, enkele." jaren geleden als een experiment begonnen, 'be drijvenmiddag' van het 'be- drljfsvriendelijke' Schiedamse gemeentebestuur begint vruch ten af te werpen. Want de- Schiedamse zakenmannen ver poosden zich niet alleen zeer aangenaam met een borrel en een hapje. Zij waren de aller eerste Schiedammers die de splinternieuwe 'Schiedam pro motie' film te zien kregen op de tweede etage van gebouw nummer drie van het Klaver- stede complex van het Pensi- oenfonds PGGM aan -de De ;Brauwweg. De acht minuten durende 'Schiedam Promotie' film oogstte veel succes. Het maken /vangdétf film, door het Schie damse f-yormgeversdüo Harr .WiegmanVen Goos Kroeze, is namelijk-al een resultaat van de/samenwerking tussen ge- meenté en bedrijven. ?De 30.000 gulden'productiekosten van1 de ■film werden opgebracht door de Gemeente Schiedam, het •Departement Schiedam van de. Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de, serviceclubs de Lions en de Rotary Club. „Deze pramotiefilm kan makkelijk worden Ingepast in een groter film- of videopro gramma over uw. eigen be drijf," prees burgemeester drs. SCHIEDAM Piepschuim heet het materiaal waarmee de Hogebanweg veilig opge hoogd kan worden. Gisteren is een bedrijf begonnen met het neerleggen van rechthoekige platen polystyreen (piep) schtiim' waarop het wegdek moetrusten. Onderzoek had uitgewezen dat ophogen met zand gevaar zou opleveren voor énkele flats aan de weg. Het gewicht van het zand zou tegen de fundering van de flats - drukken waardoor de huizen 'van hun palen' geduwd kon den worden. De werkzaamheden zorgen voor een enorme overlast voor de bewoners. Over de lengte van twee flats wordt de grond tot enkele meters onder het normale straatniveau afgegra ven. De bewoners van de flat, waar dit al is gebeurd, moeten hun portaal verlaten via een loopplank. In de lange sleuf liggen de witte platen als een soort sneeuwdeken netjes op gestapeld. Bovenop de platen komt een ollevrij doek waarop uiteindelijk een laag zand van ongeveer tachtig centimeter wordt gestort. Tenslotte wordt het plaveisel weer teruggelegd en is de weg klaar. Verwacht wordt dat het karwei ongeveer „acht weken in beslag zal ne- men.'-' /V - ^'Volgens JJML de Klerk van civiele werken zat er voor de y fpfórvathweg niets anders op "ïdanjide schuimplaten. „Het -fêzandizou voor een te grote be- fflastiiJg op, de -fundering zor- f^pJi^zëgt'hij. ,J)e panden zou- Jf'den: dan worden bedreigd- De /«oorzaak ligt in de oprit naar de ^|MRörvathweg;die eveneens naar -»^de. zijkanten drukt." Mf Schiedam heeft ervaringen 'druk' ln de Hogebaa- ï^rtgtMeer^dian-tien-jaar gele- den moesten de bewoners van een flat dichtbij de hol hun huis vaarwel zeggen omdat het moest worden gesloopt. De fundering was door de druk opzijgeschoven en het flatge bouw dreigde in te storten. De huizen moesten 'voor de sloop ook nog eens wordén 'afge zaagd' want ze waren tegen een volgend flat aangebouwd. Omdat de wég toch moest worden opgehoogd koos de ge meente eieren voor haar geld en werd diep in de beurs getast om de Hogebanweg te vrijwa ren voor verdere verzakkin gen. Het piepschuim kost tien keer zoveel geld als het zand. De platen worden over een lengte van ongeveer tweehon derd meter gebruikt., De totale kosten bedragen ruim vier ton. Een 'normaal straatje' zou de gemeente ongeveer de helft hebben gekost. De schuimplastictechniek is niet nieuw. In steden ,als Rot terdam en Capelle asm den IJs- sel zijn al eerder platen onder het wegdek gelegd om de straat minder gewicht te ge ven. „Het is over komen waai en uit Noorwegen ,en Frank rijk," zegt directeur van Dijk van het gelijknamige bedrijf dat de platen levert. HIJ komt er grif voor uit niet de uitvin der te zijn. „Voor ons is dit project nieuw. Op deze manier is het in ons land nog niet toe gepast." Volgens Van Dijk is er geen enkele gevaar voor vervuiling bij het gebruik van het piepschuim in de grond. Het lost niet op in water en geeft volgens hem verder geen kwalijke stoffen af. Het gebruik van het schuim- plastic zal waarschijnlijk nooit grote vormen aannemen. Dit is vooral te wijten aan de extra kosten die bet met. zich mee brengt. Verder vergt het meer inspanning om de platen op hun plaats te leggen vergele ken met het storten van zand en is bet bij lange na niet over al noodzakelijk. Relnier Scheeres de op 16 mil limeter gefilmde rolprent aan. De 'Schiedam Promotie' film is overgezet op video en voor 275 gulden excusief BTW te koop bij de afdeling Economi sche Aangelegenehden van de gemeente. De videobeelden mogen niet zonder toestem ming van de makers door de bedrijven gebruikt worden. De film werd op een groot scherm vertoond. De beelden waren af en toe wat wazig. Bij een twee de vertoning later op de mid dag was de scherpte beter ge regeld. m een sneltreinvaart trok ken de ongeveer 150 verschil lende 'shots', opnamen, in lut tele minuten aan de honderden ogen voorbij. Heel veel Schie damse hoekjes, zoals de ruïne, de Lange Haven, het Zakken dragershuisje, de Korenbeurs, de Rijksweg, het spoorweg- en tramviaduct Nieuwland, het Beatrixpark, het stadskantoor en de Grote Markt met het ou de stadhuis gleden aan het pu bliek, voorbij. Vele oude Schie damse ambachten, zoals de molenaars, de kuipers, distilla teurs en glasmakers kregen wat extra aandacht. Op een klein detail na in-de tekst was de film uitstekend. „Wij hebben geprobeerd rust te brengen in het korte filmpje. waarin we toch zoveel mogé- lijk hebben willen laten zien van Schiedam. Alles stond van te voren vaat. Wij maakten een geheel getekend 'storyboard', een draaiboek. Wij hebben ons exact aan het draaiboek ge houden. Zaten alleen enorm in ons maag met die Grote of Sint Janskerk, die de hele zomer zonder haam, zonder klok en zonder wijzers zat," aldus Harr Wiegman, één van de makers en een bekend stripte kenaar. Veel oude ambachten wer den in beeld gebracht. De scheepsbouw kwam er bekaaid af met een enkel shotje van de Westfrankelandsedijk. Heel leuk waren de 'overgangen' vam het beeld van een pannetje met saus uit de keuken van een Grieks restaurant naar een beroemd Cobra schilderij in het Stedelijk Musetim. Het Mainnenkoor Orpheus zorgde voor de muzikale achtergrond bij de getoonde Cobra-schilde- rijen van Karei Appel. „We kunnen hier en daar nog sleu telen aan de tekst van de film. Maar veel zal dat niet zijn, want dit is een afgerond pro duct," aldus Goos Kroeze en Harr Wiegman. De technische j realisatie van de film/werd verzorgd door het Rotterdam- se Bureau: Kesterde Graal Realisaties.- "/".r: -*va ■- De sensationele 14-mansfor- matie Tunesvllle Jumpcats staat vrijdag 14 november op ri? het kleine podium van'café Pó- diumZLange Haven 28. Het rock and roll-órkest-probeert j de tijden: van weieer tot leven „té brengen.'Oe musici spelen 'een'gevarlöerd repertoire, waarbij swing, bop en rock and roil elkaar afwisselt. Aanvang 22 uur. De Nederlandse regisseur Gul- do Pleters staat zaterdag 15 november in het middelpunt van de belangstelling gezet in het Vidèocafé van de Stichting Filmclub Schiedam. In gebouw de Teerstoof, Nleuwstraat 12, geeft hij aan de hand van vi deofragmenten uit zijn films; 'Kort Amerikaans','Dokter- Vlimmen', 'Ciskede Rat' en 'Op hoop van zegen', uitleg over zijn werk en zijn werkwij ze. Aanvang 20.30 uur, zaal open 20 uur. Toegang 5,—. Chefkok Jan Le Grand geeft de vrijdagavonden 21 en 28. november, 12 en 19 december, les In taarten en koekjes bak ken in wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat 32: Deek name kost ƒ0,50 per keer ex- clusief de ingrediënten. Inlich tingen en Inschrijven aan de balie van wijkcentrum de Er ker, telefoonnummers: 4267767 of 4263161. Alle medewerkers van dé Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS), die hebben meegewerkt aan het eeuwfeest van de Schiedamse waterlei- ding, komen vrijdag 21 novem ber bijeen voor een slotbijeen komst. De ONS-ers vieren van af 15.30 uur feest in het be drijfsrestaurant van de ONS aan de Van Heekstraat 15. Sint Nicolaas komt zaterdag 22 november aan in de Schiedam se binnenstad. Sinterklaas vaart rond 13 uur met zijn stoomboot de Lange Haven binnenvanuit de Buitenhaven. Om ongeveer 13.45 uur stapt de Goedheiligman, vergezeld door vele Zwarte Pleten, aan de wal ter hoogte van de Ko renbeurs/ Daarna wordt hij door burgemeester drs. Reinler Scheeres verwelkomd op het bordes van het stadhuis op de .(Gróte Markt.Jn afwachting van Sinterklaas en zijn Pieterbazen speelt de drumband Sint Am- broslus Sinterklaas-deuntjes DiïISWS'N ECHTE TWEE- op de Grote Markt. Om 14.30 uur vertrekt de.SInt in een open rijtuig, gevolgd door een paardetram met klndreren, voor een rondrit door het Schiedamse stadscentrum. De route is als volgt: Grote Markt, Hoogstraat, Broersvest, rech terzijde, keren richting Hema- plein, Broersvest, linkerzijde, Hoogstraat, Grote Markt. Om 16 uur Is Sinterklaas weer te rug bij het stadshuis. Schie damse kinderen kunnen In de grote stadhuiszaal tussen 16 en 17 uur hun Ingekleurde, ter keningen, die op 12 november in een plaatselijk huls-aan- huisblad stond, aan de Sint overhandigen. De tocht door het centrum wordt muzikaal, omlijst door de drumband Gusto, De Rijnmondband, de Jeugd Rijnmondband en de drumband Sint Ambrosius. VLAARDINGEN Door voor lichting hoopt het Nationaal in stituut voor de Sportgezond- heidszorg (NIS) in Arnhem het aantal blessures bij sporten met ongeveer 20 percent terug te dringen. „Blessures zijn im mers voor een groot deel on: nodig," zei deze week NlS-më- dewerker E. Schlüpper (29) in de Lijnbaanhal in Vlaardingen. In de hal was een 'voorllch- tingsmarkt' belegd over bies? sures bij voetbal. Het betreft de eerste markt 'Jj van een serie voorlichtingspro jecten die de NIS door heef"' Nederland organiseert. De be langstelling viel tegen. De ver wachte 750 bezoekers kwamen niet opdagen en enkele sport verenigingen hebben niet aan de markt deelgenomen. Tege lijkertijd werd in Leeuwarden een 'voetbalmarkt' gehouden. De markten hebben de naam „Blessures blijf, ze de baas" gekregen. "jaarlijks lopen 250.000 men sen blessures op bij voetbal. Zij breken een been of kneu- sen een lichaamsdeel zodanig, dat het nodig Is de huisarts of een ziekenhuis te bezoeken. Twintig mensen gaan bij het voetbal dood. Onder de jeugd zijn jaarlijks 40.000 gevallen van letsel geregistreerd. „Wij vinden dat dit te gek wordt," zégt, Schlüpper.;,Natuurlijk kun je een ongelukje verwach ten als in Nederland meer'dah anderhalf miljoen mensen ge regeld voetballen. Maar alles: bij elkaar, opgeteld komen de getallen te hoog uit." Schlüpper verwijst naar een Zweeds onderzoek, waaruit zou blijken dat het bij goede 'voorlichting mogelijk is om 75 percent minder blessures op.te lopen. Voor. hemzelf staat vast, dat het aantal blessures de helft minder kan. „Maar voor lopig mikken we op 15 20 percent," zegt hij. Hl) wijst erop, dat de actie voorlopig beperkt Is tot voetbal. Het mi nisterie van WVC heeft daar voor zo'n kleine ton aar» subsi die ter beschikking gesteld. Volgend jaar hoopt de NIS ook andere sporten aan te kunnen pakken, als zij erin zou slagen opnieuw subsidie te krijgen. Ook wil Schlüpper dan een ac tie, specifiek gericht op dé' jeugd. „Via de markten wordt veel schriftelijke Informatie ge geven: Maar de Jongeren teen niet ot nauwelijks. Die kunnen beter via de trainers worden/ benaderd. Dat is wellicht een idee voor een follow-up,'"/aldus Schlüper. De Vlaardlngse voorlichtirigs- markt Is opgezet door vrijwilli gers van de stichting Sportme- dlsche Regio West Rijnmond (SMR), één van de 38 stichtin gen waar adviezen over sport wordt gegeven. Er zijn folders uitgedeeld, sportverenigingen en medische instanties waren aanwezig en diverse bedrijven probeerden een graantje mee te pikken. J Organisator D. Penning zorgde middels een dico, een tap en een quiz ook nog voor het no dige vertier. Burgemeester A.A.J.M. van Lier en enkele wethouders brachten een kort bezoek aan de manifestatie. SCHIEDAM Een 31-jarige Schiedammer is sinds woens dagnacht zijn splinternieuwe VW Golf GTI ter waarde van 43 duizend gulden kwijt. Onbe- - kenden haalden het voertuig' voor de hulsdeur van de gedu peerde aan de Schiedamse Van Couwenhovestrsaat achter de Grensflat weg. Het kente kennummer van de gestolen wagen is PP-08-SN. SCHIEDAM Een steen brak de etalageruit van een heren modezaak In het winkelcen trum Hof van Spaland In de nacht van dinsdag op woens dag in duizend stukken. De on bekende stenengooiers gingen er met voor ongeveer 2000 gulden aan kleding vandoor. De schade aan de verbrijzelde ruit en het Interieur van de win kel bedraagt 3100 gulden.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1