4 IHifiMil 'Wij staan bekend om de kwaliteit van onze kanaries7 Bouwwereld loopt uit bij afscheidsreceptie Van Kan Van Berkel wint Irene-schaaktoernooi OöH \)6L<^£NPEïTm Bingo stoort Orpheus ws Schiedam ooruil geïrriteerd na uitspraken Kamminga Winkelier beroofd van cassette De kinderen van Mère Santoria: 'Ga maar lekker vooraan zitten' SCHIEDAM Een terrein aan de Seine, tussen de spoorweg en rijksweg 20, is „met glans" ge schikt als woonwagenkamp. Tot deze verrassende conclusie komen de gemeente Schiedam en de provincie Zuid Holland na een onderzoek. Enkele maanden geleden veegde de provincie het omstre den stuk land nog van tafel als mogelijke plek voor een kamp. De woonwagenbewoners zouden teveel last hebben van het verkeerslawaai, en de grond is verontreinigd. Met het onderzoeksrap port als wapen krijgt Schiedam nu toch haar zin. Afgekeurd Rust Naam ./'AsA-jT i4-ï; ttngifM Twee kanarieliefhebbers „lachen naar het vogeltje", in dit geval dat van fotograaf Arie Wapenaar. Rassen Kleur Een partijtje Bingo in de bovenzaal gooide vrijdag avond enigszins een smet op een uitvoering van het Schiedamse Mannenkoor Orpheus en de Mariniers kapel. Tijdens zachte stukken hoorde de bijna uit verkochte Margriethal de getallen die werden om geroepen boven de muziek uit. In de pauze van dë opvoering repte een Orpheus delegatie zich naar bo ven waar de bingoclub werd verzocht wat zachter te spelen. -> Het was overigens het enige minpuntje tijdens de opvoering. Be muziekavond in De Margriethal was het tweede deel van de viering van het 120-jarig be staan. Eerder was in de St. Janskerk een „zwaar der" programma gepresenteerd. Dit keer werdenl luchtiger operastukken opgevoerd. Tekenend voor het lichtere programma was het pistoolschot dat' één der muzikanten als onderdeel van een muziek stuk loste. De zaal zat recht overeind van schrik. Iri' totaal werd de opvoering bezocht door zo'n 770 meïf-j sen waarmee Orpheus de avond als zeer geslaagd', kwalificeerde. (Foto Ed Eggermont) Verzitten Bert van Kan (links) neemt een cadeautje in ont vangst van de vroegere wethouder Herman Posthoorn. (Foto Arie Wapenaar) Ï#%V- - f Rust „Ik geef op," lijkt deze jeugdige schaker teleurgesteld te zeggen. Het handje schud den hoorde er zaterdag bij tijdens het Irene-schaaktoernooi. (Foto Arie Wapenaar) HET VRIJE VOLK sc N ed am MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 Terrein langs Schie nu t 'met glans' geschikt (Van een onzer verslaggevers) Om het terrein geschikt te maken voor maximaal vijftien woonwagens, moet er eerst een geluidsscherm langs de rijks weg worden neergezet. Alleen daarmee kan de overlast bin nen het wettelijk toelaatbare blijven. De gemeente houdt daarbij rekening met het in de toekomst „stiller worden" van de motoren. Verder wordt de grond afgedekt met een laag schone aarde van een meter. Hiermee kan het terrein vol gens de gemeente „zonder pro blemen en verantwoord" bou wrijp gemaakt worden. In een overleg eerder deze maand heeft Gedeputeerde Staten van Zuid Holland zich neergelegd bij de lokatie Schie. Het terrein werd in het To taalplan Woonwagenlokaties van wethouder Luub Hafkamp als één van de drie mogelijke lokaties naar voren gebracht. De andere twee waren het huidige woonwagencentrum Hof van Syrene in een nieuwe vorm en een stuk land in de nieuwbouwwijk Spaland. Al leen de laatste suggestie kon de goedkeuring van de provin cie wegdragen. De andere twee werden in niet mis te verstane bewoordingen afgekeurd. De provincie betichtte de gemeen te in dit verband zelfs van een eigenwijze houding. Schiedam wist van tevoren dat het ter rein aan de Schie en het be staande woonwagencentrum niet goedgekeurd zouden wor den. De scherpe bewoordingen van destijds maken de omme zwaai van nu des te verrassen der. Nadat de provincie haar af keuring over de twee lokaties had uitgesproken, werd een bijeenkomst belegd. Wethou der Chris Zijdeveld meldde toen ad dat een nieuw onder zoek zou worden gedaan. Min of meer op de achter grond speelt de „angst" die be woners van de Delflandseweg, op een steenworp afstand van het terrein, hebben voor woon wagens en hun bewoners. De bewoners, allen bejaard, vin den dat de rust in de wijk wordt verstoord. Met hun uit latingen hebben de bewoners inmiddels de woede van de woonwagenbewoners op de hals gehaald. Deze noemen de uitlatingen van de bewoners „discriminerend". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het ge piep en gekwetter was al van verre te horen. Ge- houw de Rank aan de Scbiedamseweg vormde het afgelopen, weekeinde het decor voor een grote kanarietentoonstelling. Om precies te zijn 483 vogels bevolkten vrijdag en zater dag de grote zaal. Het be trof de jaarlijkse tentoon stelling van de Schiedamse Bond van Vogelliefhebbers. Behalve kanaries waren er ook enkele tientallen vogels van „ander pluimage" te zien. „Kijk, allemaal vogel tjes." De bezoeker die dit tegen zijn kroost opmerkte, mag van geluk spreken. Op het moment van zijn uit spraak waren er geen top fokkers in de buurt om de wat laatdunkende opmer king te horen en op gepaste wijze te wreken. Schiedam heeft wat kanaries betreft namelijk een naam hoog tel S*/M m Sfej-: mi i 'MM. houden. Het zijn volgens voorzitter H.J. Veerkamp van de bond bepaald niet zomaar „vogeltjes" die in Schiedam werden ge kweekt. „Wij staan in heel Nederland bekend om onze kwaliteit," zegt hij. „Wat hier wordt tentoongesteld, is voor de helft afkomstig uit Schiedam. Het is maar een zeer klein percentage van het totaal aantal kana ries dat in de stad wordt gekweekt. Ik denk dat dat getal rond de negentiendui zend ligt." Met het enorme aantal kooitjes dat in de Rank was opgesteld, leek het er even op dat alle negentiendui zend Schiedamse kanaries inderdaad tentoongesteld werden. De eigenlijke pie pers maakten in ieder ge val herrie genoeg. Er be staan 25 kanarie-rassen. Elk vogelpaar is (in theo rie) ook nog een goed voor -a'n 2000 kleurencombina ties. Dit is de verklaring voor de veelheid aan soor ten en vooral kleuren die er te zien waren. In de vogelkwekerij is het tegenwoordig mogelijk van tevoren een kleur „te kiezen" en daar uiteindelijk kanaries mee te kweken. Voorzitter Veerkamp is in ons land één van de des kundigen op dat gebied. Hij heeft al enkele boeken over het onderwerp geschreven. „In sommige gevallen kun je uitrekenen welke kleu ren eruit komen," zegt hij. „Daar zijn wij bijzonder trots op." Van elke kleur-of rasgroep kreeg een vogel de titel Kampioen van Schiedam. De prijs bestond (voor het beestje) uit een kleurige strik op de kooi. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam Vooruit is geïrriteerd geraakt door de reactie van directeur Cees Kamminga van de SSSW op het uitstel van deelname aan de fusie van de vijf wo ningbouwverenigingen. Kam minga stelde dat Schiedam Vooruit met de problemen zat en de bezetting van het be stuur van de nieuw te vormen woningbouwvereniging Schie dam niet van levensbelang was. „Hij heeft verzwegen dat wij wel degelijk met een voor stel zijn gekomen. Dat vond hij blijkbaar niet belangrijk ge noeg om te vermelden," aldus voorzitter Kees Schewe van Schiedam Vooruit. Wat dat voorstel precies inhoudt wil hij voorlopig niet zeggen. Schiedam Vooruit doet voor lopig niet mee aan de fusie van vijf woningbouwverenigingen die per 1 januari in moet gaan. De leden willen meer inzicht in de financiën van de andere verenigingen en van de SSSW. De belangrijkste voorwaarde is dat bekend wordt hoe het (tijdelijke) bestuur van de nieuwe vereniging eruit gaat zien en wie er zitting in heb ben. Volgens Kamminga kun nen de financiële gegevens zo op tafel komen maar zijn „de poppetjes" niet zo belangrijk. „Laat die boeken dan maar op tafel komen," zegt Schewe. „De uitspraken van Kammin ga hebben de fusie bepaald geen goed gedaan. En al zou den de andere vier zonder ons fuseren. Ut lig daar niet wak ker van. Wij oriënteren ons al voor het geval dat inderdaad gebeurt., We bezien maatrege len die we dan moeten nemen." tk Twijfel In de bouwwereld staat Schiedam Vooruit niet alleen als het gaat bm twijfel over de fusie. „De SSSW haalt I janua ri en wordt dan heus nog niet opgeheven. Ook niet op 1 fe bruari en ook niet op 1 maart," is de stellige mening van wet houder Hans van Kleef (stads vernieuwing). Hij heeft de SSSW weliswaar niet in porte feuille maar staat met stads vernieuwing onder zijn beheer wel regelmatig in contact met da woningbouwverenigingen. De wethouder denkt dat de SSSW „haar problemen beter kan oplossen door het inkrim- >perLtvam»haar personeel met, eenderde en een verhuizing van haar huidige ruime en du- ^f^ïlAerteten aan de Ker- ^Juftan-naaivelders. ff,Ooki de'. bewonersverenigin- gen in de~ oude wijken bemoei en zich met de fusie. Onlangs is een brief met aanmerkingen en ideeën uitgegaan naar de besturen van de woningbouw verenigingen en de SSSW. De inhoud wordt voorlopig nog ge heim gehouden. MAASSLUIS Twee onbe kende mannen hebben vrijdag avond een winkelier in Maas luis beroofd van enkele duizen den guldens. De mannen wachtten de winkelier op bij een bankkluis aan de Uiver- laan. Op het moment dat de winkelier een geldcassette in de kluis wilde stoppen, werd hij door de mannen aangespro ken en bedreigd. Geschrokken gaf de man de cassette af. Door GEEJA OLDEN SCHIEDAM Heeft U wel eens in een theater gezeten met honderdvijftig plaatsen waarvan er nog geen tien be zet zijn? Kent u het gevoel in een immens grote zaal te zitten die tegelijkertijd heel benau wend is? ik dus wei. En daar mee is het recenseren van Do- ris Baaten nieuwste theater programma geen eenvoudige opdracht geworden. Overigens niet omdat de voorstelling, af gelopen vrijdagavond in het zoldertheater De Teerstoof, zo slecht is, maar omdat de bele ving van het programma sterk bepaald werd door het nage noeg afwezige publiek, Doris Baaten durfde het aan om te zingen en acteren voor een zo goed als lege zaal. Dat "vind ik'een hele prestatie. 1 Want" Doris'Baaten zingt, ac teert en schrijft liedjes en niets van dit alles op een belabberd niveau; Pianist.B'as Odijk bege leidde haar op de piano bij de 75 minuten durende zwerftocht door haar schooi- en meisjes tijd op de nonnenschool onder het regiem van Mère Santoria. De rode draad die door De kin deren van Mère Santoria loopt is het katholicisme. Doris Baaten, die een hoofdrol speelde in de musical Fien en sinds zes jaar meewerkt aan het tv - pro gramma Sesamstraat, zingt over de nonnenwijsheid en fat soensnormen die een meisjes ziel worden ingeprent: het is een medley van gevoelens en levenservaring die een vrouw meekrijgt van haar opvoeding in een katholiek milieu. Het de cor is sober gehouden door marmeren blokken op te sta pelen. Zij het dat ze hier en daar voorzien zijn van speciale effecten zoals een Madonna beeld dat als een molentje draaien kan en er zijn veel ver schillende kleurtjes in het licht. Wat vond ik nu van Doris Baat en? Ik heb van het,programma niet zo veel opgepikt omdat ik teveel geconcentreerd was op mijn zitten, of liever verzitten, op mijn voorzichtige pogingen om het ene been over het an-;L dere te slaan zonder dat het.::', geluid maakte. En de leegte ern van de zaal leek ai die kleines,-: geluidjes van het geschuifel van voeten over de vloer, vanïr het ademen, van niet het niet:: willen hoesten, geluiden waar.:; normaal geen aandacht aan - - geschonken wordt, versterkt terug te kaatsen. Iedere kleine beweging van been, hand of schouder klinkt in de oren ais- of er een lading keien van een berg af komt razen. Die berg is uw lichaam dat onrustig zit. U zit niet lekker omdat het om u heen 2» leeg is. Zo stil. Elke ademstoot van uw buurman of buurvrouw wordt hoorbaar. En vooral als er maar zes mensen in (je zaal,zijn, treedt dateffect op.'Teriminste 'daLgebeurde mij: „Ga maar lekker vooraan zit ten," zei iemand van het gezel schap/Uit beleefdhé/3 schoven wij ais kuddedieren met,oris1 l vieren naar de op twee na voorste rij. Getrouw schoven we aaneen en lieten de voor stelling over ons heen komen, maar het kraken en schuuren van elke plooi en vouw in mijn kleding leidde mijn aandacht af. Daar komt dat ik last had van 'plaatsvervangende schaamte'. Waar was de rest? Waarom heeft er bijna nie mand belangstelling voor een1.; voorstelling van iemand die li en mij volslagen onbekend is.? Die voor een flinke verrassing of afknapper kan zorgen? Wiens stemgeluid in staat blijkt om op uw gemoed te werken2__ Want Doris Baaten kén zingen! i Kan acteren. Hééft maanden lang gerepeteerd. En gaf het onderste uit de kan! Wat moet zij hebben gedacht? Hoe voel-, de zij zich? Ik heb het haar na afloop niet gevraagd. Ik ben stilletjes afgedropen met een gevoel van schaamte en schuld over alle mensen die er niet waren. Heeft U wel eens in een theater gezeten met honderd vijftig plaatsen waarvan er maar een paar bezet zijn? Kent u het gevoel wat u dan over- valt? Ik dus nu wel (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vrijwel alles wat In Schiedam met stadsver nieuwing en bouwen te maken heeft, was zaterdagmiddag vertegenwoordigd op de af scheidsreceptie van Bert van Kan. De bewonersdeskundige heeft per 15 november zijn Schiedamse ambt de rug toe gekeerd. Vanaf vandaag is hij werkzaam als projectleider in buurstad VIaardingen. Tevre dens «constateerde de scheiden de bewonersdeskundige dat hij óp, veel verschillende gebieden kennissen had opgedaan. Ver- tegenwoordigers van onder meer de bewonersverenigin- gen, de bouwverenigingen, het gemeentebestuur en de ambte narij maakten hun opwachting in de Erker, het wijkcentrum waar de receptie plaatshad- Van Kan noemde hèt tekenend voor de Schiedamse stadsver- nieuwing die zich op een breed scala van terreinen beweegt. Voorzitter Hans Coster van bewonersvereniging West, waar Van Kan meer dan vier jaar voor heeft gewerkt, sprak de algemene teleurstelling over' Van' Kans vertrek uit .West uit. "„Maar wat ons nog het .meeststeekt, is dat je ktést voor een job met de sta- tus van ambtenaar," grapte Coster. „Met de ruime erva ring die je bij ons hebt kunnen opdoen, zou je toch beter moe ten weten." Van Kan komt in Vlaardingen terecht in een ploeg amntenaren die zich be zighoudt met stadsvernieu wing, ondermeer In de wijk Vettenootdsepolder nabij het centrum. I u Het afscheid van Van Kan strekte zich verder uit dan een drankje en een hapje en een se rie toespraken. Het showkorps OBK deed van zich spreken door als een duveltje uit een doosje de receptiezaal binnen te wandelen en een optreden te verzorgen De onverwachte aubade werd buiten nog eens dunnetjesovergedaan. De echtgenote van een woning- bouwbestuurder deed een duit in het zakje door enkele liedjes te zingen. Vanzelfsprekend bracht Van Kan in zijn korte afscheids woord zijn volgens hem onze kere opvolging naar voren.„Het is nog allerminst zeker, hoe het verder gaat met de steun aan de bewoners," meende hij. Wethouder Hans van Kleef (stadsvernieuwing) meldde even later in kleinere kring dat wat hem betreft de onzekerheid op niets berust. „Het instituut ondersteuning bewoners komt er gewoon. En de begeleidende commissie krijgt drie vertegenwoordigers uit de bewonersverenigingen. Wie dat zijn, iaat ik in het mid den." Zoals bekend wil de gemeen te per 1 januari bet opbouw werk en de bewonersdeskundi gen vanuit een werkgeverspool de stad laten bestrijken. Cen trum en Nieuwland zijn voor alsnog niet betrokken bij de tot standkoming van het instituut wegens onderlinge menings verschillen met de drie oude wijken West, Zuid en Oost. Me de door de onzekerheid is Van Kan begin dit jaar aan het sol liciteren geslagen en vond hij een baan in Vlaardingen. SCHIEDAM R. van Berkél uit Breda is zaterdag winnaar geworden van het jaarlijkse Irene schaaktoernooi in de ge lijknamige zaal in Schiedam. Hij bleek de sterkste in de zwaarste poel. Bij de jeugd ze gevierde de Schiedammer Hans van Alphen. De organisa tie van het toernooi was dit jaar voor het eerst in handen van de gefuseerde vereniging Het Zwarte Paard Schiedam. Er deden tachtig schakels mee. Sportwethouder Luub Haf kamp deed 's' ochtends rond half tien de eerste zet. Het ver schuiven van de pion op F2 naar F4 bracht echter geen ge luk. De speler die de partij af moest maken, Ben Riksep, ging enige tijd jammerlijk ten onder. Het bestuur van de ver eniging HZP Schiedam greep Hafkamps aanwezigheid aan om meteen een „pijnpunt" naar voren te brengen: de ac commodatie van de vereni ging- De schakers maken gebruik van een ruimte op het terrein van scheepswerf Wilton Flj- enoord, maar zijn daar niet he lemaal tevreden mee. „Het is natuurlijk prachtig dat de werf 'ons daar laat spelen," zegt voorzitter Dick Rogge veen. „Maar Ideaal Is het aller minst. Er komt geen openbaar vervoer, wat vooral voor onze «i.: jongste spelers erg lastig is. Hafkamp heeft ons geen nieu we ruimte toegezegd maar dat lijkt me logisch. Als hij dat wel zou doen, staan er binnen kort nog tien verenigingen op zijn stoep." De ruimteproblemen gingen zaterdag geheel voorbij aan de tachtig schakers die In een se rene rust hun taktiek uitzetten. Gespeeld werd in twaalf poules waar de spelers al naar gelang hun sterkte, werden ingedeeld. Elke partij nam maximaal een uur in beslag, een half uur per speler. Dit laatste gold met voor de jongste spelers omdat zij „toch steeds binnen vijf mi nuten" klaar waren. rt, r-

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1