16 Kinderzegels ook in Schiedam FNV en GSD zorgen voor helderheid in oerwoud van regels Wiegman bepleit huisvuil-proef Bewoners tegen woningverbetering Actie tegen wildgroei vrijwilligerswerk Jassendieven door leraren gegrepen Amerikaan predikt in Havenkerk Salon Maassteden terug ws Boeken Utile Duice wm. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Geheel in de Schiedamse stijl verliep gisteravond de tweede ronde van de be- grotingsbehandeling: in alle rust en matheid. Slechts viermaal werden de redevoeringen van de vier wethouders en de burgemeester onderbroken door raadsleden. En in één geval betrof het - sléchts een grap van Gerard Verhulsdonk. De li beraal gaf de tengere wethouder Hans van Kleef de raad om op de begroting 'te gaan staan' omdat de microfoon van het spreekgestoelte te hoog ■stond. De rest van de vergadering werd zonder vuurwerk afgewerkt. In de Schiedamse postkantoren staan de dames van het plaatselijk comité voor kinderpostzegels weer ach- i ter de kraam met kinderpostzegels en kinderpostkaar- I ten. Het is dit jaar voor de zegstigste keer dat in Ne- derland de kinderzegels verkocht worden. Vorige week 1 kocht mevrouw Hanneke Scheeres, echtgenote van de burgemeester, de eerste exemplaren van de zegels. Zij gaf hiermee het startschot voor de jaarlijkse verkoop. Het assortiment kaarten heeft zich de afgelopen jaren bijzonder uitgebreid. Ging de schooljeugd vroeger met een mapje postzegels en ten hoogste drie verschillende soorten anzichtkaarten langs de huisdeuren. Tegen woordig kan het publiek kiezen uit tientallen wens kaarten voor Kerst en Oud en Nieuw, voor verjaarda gen en andere doeleinden. De kinderpostzegels hebben dit jaar het thema 'Kind en Cultuur' meegekregen. Het Schiedamse comité staat dagelijks achter de kaarten tussen 9.80 en 16,00 uur in het hoofdkantoor aan de Lange Nieuwstraat en het filiaal op het Bachplein. (Foto Arie Wapenaar) r (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor het eerst in de geschie denis hebben de PNV en de sociale dienst Schiedam (GSD) de handen ineen geslagen om voorlichting te ge ven over de nieuwe wet ten die per 1 januari volgend jaar van kracht worden. De bei de instanties beleggen daartoe volgende week dinsdag een bijeen komst in dienstencen trum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan. Taalcursussen Rosemount Waarborgsom Kreupelstraat Erker 1 Erker 2 Erker 3 Wetenschap HET VRIJE VOLK Schiedam SI?Ws «wsi« Malheid troe: in tweede begrotings- ronde Schiedam In zijn debuut als spreker tij dens een begrotingsbehande ling begon wethouder Aad Wiegman (Financiën) veelbe lovend: „Boven dit verhaal had kunnen staan: Gemeenten in de Knel." Zijn verdere betoog hSd echter betrekking op de bekende overheid die beknib belt en de gemeenten die het op mogen knappen. Een fraaie opmerking maakte Wiegman wel over de onroerend goed be lasting: „Een psychologische rotbelasting." Maar de kritiek op de verdeling van de heffin gen over de stad legde hij naast zich neer.„Het grootste deel van de aanslagen Is gelijk gebleven. We hebben uren ach ter de computer gezeten om dat te controleren." Wethouder Chris Zijdeveld constateerde in sijn redevoe ring dat er wel degelijk iets gedaan wordt aan een minima beleid. „Maar dat hoeft niet al leen uit het fonds bijzondere noden te komen," sprak hij in de richting van de CPN, die daar maandag vragen over had gesteld. „Je moet dat fonds in een context plaatsen. Het noodfonds telt enkele ton nen terwijl jaarlijks 45 miljoen gulden aan uitkeringen wordt verstrekt. We hebben proble men om het fonds leeg te krij gen, dat klopt. Maar een oor zaak daarvan is dat we uit moeten kijken geen inkomens politiek te voeren." Zijdeveld vond het verder niet nodig een milieuconferen tie naar Schiedam te halen. De wethouder, getooid met een stropdas van de Zwitserse gi framp-plaats Basel, antwoord de dit op een suggestie van Bart de Leede (PSP/PPR). „Wij zijn internationaal te on bekend," meende Zijdeveld. De belangrijkste uitspraak van Luub Hafkamp, de volgen de wethouder in rij, betrof de sporthal Margriet. „Die wordt voorlopig niet geprivatiseerd. Ik weet dat daar hardnekkige geruchten de ronde over doen, maar die berusten op niets," zo hield hij het gehoor voor. Burgemeester Reinier Scheeres hield als uitsmijter een betoog over de economie ('het gaat goed met Wilton'), de politie ("geen verontrusting over het aantal agenten') en de promotie van Schiedam. De burgemeester deed geen uit spraak over een motie over het wel of niet afwijzen van bedrij ven die met Zuid Afrika hande len. Het college wil wachten tot de tweede termijn zodat eerst de partijen in de raad zich kunnen uitspreken. Don derdagavond vergadert de ge meenteraad vanaf zeven uur verder. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Ameri- "Hcaanse televisie-dominee Glenn Foster komt dinsdag 25 november prediken in de Schiedamse Havenkerk voor de Johan Maasbach Wereld Zending. De bekende evange list Foster, uit de Amerikaanse staat Arizona, is in vele Ameri kaanse staten dagelijks te be luisteren op de radio als voor ganger van de 'Sweetwater Church of the Valley". Iedere week brengt hij in zijn eigen televisie-programma 'Sweet water Jubilee Praise' een dy namische boodschap over. Glenn Foster is niet alleen dominee, oprichter en presi dent van de 'Sweetwater Mi nisteries', maar eveneens uit gever van het tijdschrift 'Mi- facie Living Magazine'. De Sweetwaterkerk telt meer dan 3000 gelovigen In interkerke lijk verband. Glenn Foster is ook directeur van 'Miracle Li ving Crusades', een stichting die evangelisatiebijeenkom sten over de gehele wereld or ganiseert. Hij schreef drie boe- De bijeenkomst met de evan gelist Glenn Foster in de Ha venkerk, Lange Haven 70, be gint om 20.00 uur. ■Behalve directeur GA..A. Smits van de sociale dienst zijn als chef Krijgsman van" het GAK en Siem Stroek van de FNV er gastsprekers. Zij moeten helderheid verschaffen in het oerwoud van wetten en regels van de zogenoemde stel selherziening. „Vroeger kon je als vak bondsman nog uit je hoofd ant woorden op de vragen die over uitkeringen werden gesteld," zegt voorzitter Aad Schipper van de FNV-afdeling Schie dam. „Tegenwoordig moet je er het boek bijhalen. En zelfs dan kom je er nauwelijks uit. Het Is allemaal verschrikke lijk ingewikkeld." De uitspraken van de vak-" bondsman maken haarfijn dui delijk dat een voorlichtingsbij eenkomst hard nodig is. Naar schatting vijfhonderd cliënten van de sociale dienst krijgen per 1 januari veranderingen in hun uitkering te verwerken. De belangrijkste herzienin gen hebben betrekking op de Wet Werkeloosheids Voorzie ning (WWV) en de Wet Ar- beids Ongeschiktheid (WAO). In het eerste geval verdwijnt deze regeling. Het gevolg Is dat mensen eerder in de bij stand belanden na de WW. In het tweede geval krijgen nieu we WAO'ers te maken met vier wetten, in plaats van de maxi maal twee waar nu mee wordt gewerkt. Directeur Smits is het met de FNV eens dat zo langza merhand de regeltjes en we tjes niet meer te overzien zijn. „Het is voor ons zaak om de cliënten duidelijk te maken waar zij recht op hebben," vindt hij. „Het wordt zo lang zamerhand ook voor de inge wijden te ingewikkeld." De di recteur heeft al eerder ge klaagd over de constante stroom wetswijzigingen die maandelijks bij zijn dienst in de bus valt. De voorlichtingbijeenkomst begint volgende week om half twee. VVD-wethouder Luub Hafkamp (Cultuur) wil de beroemde Salon der Maassteden terug in het Ste delijk Museum. (Foto Arie Wapenaar) (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Begin vol gend jaar moet er in het Schiedamse Stedelijk Muse um weer een 'Salon van de Maassteden' komen. Cul tuur-wethouder Luub Hafkmap (WD) gaat in ie der geval een voorstel indie nen om deze voorheen zo be faamde tentoonstellingen reeks weer nieuw leven In te blazen. De Salon, een tentoon stelling voor kunstenaars uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, kon eerder dit na jaar niet door gaan, omdat het museum er geen geld en te weinig tijd voor had. In het verleden was de Sa lon om de twee jaar in het Schiedamse museum vaak zeer spraakmakend. In de ja ren zestig werd begonnen met de Salon der Maasste den. Heel het Nederlandse kunstwereldje volgde toen- dertijd de opzienbarende ten toonstellingen met zeer uit eenlopende kunstuitingen van tientallen regionale ar tiesten met argusogen. Tijdens de komende Salon der Maassteden-tentoonstel ling in februari of maart 1987 mag Hans Paalman, de di recteur van het museum kunstaankopen doen. „Op de ze manier worden de regio nale kunstenaars gesteund." Dit betoogde wethouder Luub Hafkamp gisteravond tijdens de tweede begrotingsbehan- delingsavond in het stads kantoor. „We willen die Salon-ten- toonstelüngen weer van de grond tillen. Verder willen wij, het college, de stad Schiedam letterlijk en fi guurlijk in de schijnwerpers zetten en houden. Dat houdt onder andere in 'prikkelende en spraakmakende' exposi ties in het Stedelijk Museum halen," aldus Hafkamp, die vond dat de regionale kunste naars alle hulp van de ge meente mogen verwachten. „Er is geld voor. De raad en de betrokken commissies hebben zich eerder al ak koord verklaard met steun aan de kunst. Vooral met het oog op het verdwijnen van de Beeldende Kunstenaars Re geling," aldus de cultuur-wet houder. 't VVD-wethouder Luub Hafkamp (Cultuur) wil de beroemde Salon der Maassteden terug in het Ste delijk Museum. (Foto Arie Wapenaar) (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Een klein schalige proef met het ge scheiden ophalen van huis vuil moet in Schiedam moge lijk worden, Dit opperde PvdA-wethouder Aad Wieg man van Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS) gis teravond tijdens de tweede avond van de behandeling van de gemeente begroting 1987. De gemeenten De Bilt en Purmerend hebben vol gens Aad Wiegman „reeds goede resultaten in de com- postsfeer opgedaan" met der gelijke experimenten. De wethouder vond verder dat de gemeente Schiedam zijn inwoners positief pro beert te beïnvloeden. „Er staan vele glas- en papier bakken. Composttonnen zijn heel goedkoop aan te schaf fen via de ONS," stelde de wethouder, die hiermee In ging op de vragen van de fractievoorzitters Ulferd Bruseker (CPN), Gerard Verhulsdonk (WD) en Adri Reynhout (D66). Collega wethouder van mi lieuzaken Chris Zijdeveld (PvdA) voegde er aan toe dat de start van een dergelijk project zeer grondig dient te worden voorbereid.„Bij een identiek project in de stad Groningen werden eens alle zakken 'gewoon vuil' en het compost in dezelfde vuilnis wagen gegooid. De motivatie van de deelnemers was daar na afgelopen. En aan die mo tivatie was jarenlang kei hard gewerkt. Want de men sen moeten wennen aan de mogelijkheden om hun vuil te schelden," vertelde wet houder Zijdeveld, die de komst van een beleidsnota- over het gescheiden afhalen of houden van huisvuil, aan kondigde. SCHIEDAM Bewoners van de Dr, de Visserlaan in Schiedam hebben van hun wljkvereniging Wonen en Le ven het advies gekregen voor lopig de woningverbetering af te wijzen. Volgens de wljkver eniging staat er totaal geen winst tegenover de huurverho ging van zestig gulden per maand na de verbetering. De gemeente wil de huizen een energiezuinige verwarmings installatie aanbrengen. De be woners hebben in eerste in stantie de woningverbetering al van de hand gewezen. De gemeente kwam toen met een nieuw aanbod dat volgens Le ven en Wonen ook niet goed is. ,De huurverhoging wordt door geen enkele besparende maatregel teniet gedaan," meent de wijkvereniging. Vol gens de vereniging is duidelijk geworden dat de besparing op gas volkomen opgaat aan hét extra verbruik van eiectrici- teit. Het gemeentelijk woning- beheer heeft voorlopig nog geen weerwoord tegen de kri tiek. Een woordvoerder hbe- vestigd dat besparingen op gas opgaan aan electriciteit. Op dit moment onderzoekt TNO voor de gemeente hoe de besparin gen kunnen worden vergroot. De energiebesparing zou moeten worden verkregen via het in de huizen blazen van lucht die verwarmd is door de verwarmingsbuizen. Het pro bleem daarbij is dat gebruik wordt gemaakt van een venti latiesysteem dat op electrici teit werkt en dus ook energie gebruikt. Leven en Wonen heeft het gemeenteklljk Wo- ningbeheer officieel verzocht zijn huiswerk opnieuw te ma ken" en met betere plannen op tafel te komen. WOENSDAG 19 NOVEMBER 1988 De bevolking van Schiedam groeide in de maand septem ber met 36 personen. 264 Schiedammers verhuisden naar elders. 240 mensen ves tigden zich in de stad. Er wer den 75 kinderen geboren. Er overleden 63 stadgenoten. Op 30 september stonden er 69.411 mensen ingeschreven in het bevolkingsregister. Vanaf vandaag ligt In het bi bliotheekfiliaal Nleuwiand, Dr. Wibautpleln, een groot aantal taalcursussen voor buitenlan ders geëxposeerd. De tentoon stelling, met de naam 'Begrijpt u mij?', is gratis te bezichtigen. Bibliotheekmedewerker Jos Debeij opende vanochtend de expositie samen met Nfmed van Leyden, vertegenwoordig ster van de culturele minderhe den in Schiedam. De tentoon stelling werd samengesteld door de Projectgroep Educatie Culturele Minderheden. Het bedrijf Rosemount Benelux geeft in het trainingscentrum aan de 's Gravelandseweg 256, een groot aantal standaard cursussen voor meet- en regel techniek. De leiding Is in han den van professionele instruc teurs. De voertaal is Neder- ands, Engels of Duits. Voor In formatie bellen naar mevrouw Berry van het Rosemount Eu ropees trainingscentrum, tele foonnummer 4373122. Het Gemeentelijk Wonlngbe- heer stuurt volgende week de eerste duizend cheques van vijftig gulden naar huurders die ooit deze waarborgsom betaal den. De waarborgsom, In de volksmond ook wel 'sleutel- geld' genoemd, is afgeschaft. Alle huurders van een gemeen te woning krijgen het bedrag nog dit jaar terug. Voor eind december moeten alle onge veer 5000 huurders het bedrag op hun rekening gestort heb ben. De Historische Vereniging Schiedam biedt vrijdag 21 no vember om 14.30 uur handte keningen tot het behoud van het Buitenhofje van Belois aan de Kreupelstraat, aan wethou der Chris Zijdeveld aan. De vereniging liet een extern des kundige onderzoeken of het haalbaar is de vier woninkjes te behouden ?De Historische Vereniging Schiedam wil de huisjes restaureren, eventueel ais 'ieerlingenbouwplaats' pro- ject. De voorzitter van de Turks-Is lamitische Vereniging In Schie dam M. Yllmaz overhandigt za terdag 22 november om 15 uur een collectie Turks-Islamitische boeken aan mevrouw Chr. Zondag van de openbare bi bliotheek Schiedam. De over handiging van de 117 boeken vindt plaats In de Moskee aan de Raam. De boeken geven in formatie over achtergronden en beleving van het islamiti sche geloof. De boeken zullen op wisselende dagen te leen zijn in de bibliotheekfiiiaien Nieuwland, Dr. Wibautpleln en Zuid, Leliestraat. De Turkse patiënten van het Schlelandzle- kenhuls kunnen de boeken ook lenen tijdens een verblijf In het ziekenhuis. De Schiedamse toneeiveren- ging Utile Duice viert zaterdag 22 november het 75-Jarlg be staan met de voorstelling 'Eva "Bonheur' van Herman Heljer- mans. Hei jubileumoptreden vindt plaats in het Schiedamse Passagetheater, Passage 9-13. Utile Duice (UD) werd op de elfde van de elfde in 1911 op gericht door elf leerlingen van "de toenmalige Schiedamse Rijks HBS. Leraar Frans van het Gymnasium J. Bitter en HBS-directeur M. Horn waren de grote stimulators achter de oprichting van een toneelclub. Bekende acteurs als Guido de Moor en Trins Snijders begon nen hun carrière als huisregis seur bij het Schiedamse ama teurgezelschap UD. Sinds de oprichting trad het gezelschap 721 op voor publiek in diverse zalen in en buiten de stad. De jubileumavond wordt het 722ste optreden van de club. Aanvang 20 uur. De rolbezetting van het blijspel In drie bedrijven 'Eva Bonheur' ziet er als volgt uit: Jasper, handelaar In instrumenten en opgezette dieren, Jan Lieuwen; Mop, zijn vrouw, Reina Kfei- pooi; Miep, zijn dochter, Deni- se Huldy; de inwonende buur vrouw Eva Bonheur, Tilly van Traa; Nanning Storm, Gerard Klijnsmit; Mypel, effectenhan delaar, Ruud Huldy; Johannes, bediende bij Jasper, Wim Koe nen; een behanger, eveneens Wim Koenen; overbuurvrou wen, Karin Klijnsmit en Pauline Rooseboom. Regisseur: Gas ton van Erven. Souffleur: Karin Kieijnsmit en Pauline Roos eboom. Coördinatie en rekwi sieten: Inzez Huldy en Renee van der Schalk. Het wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat 32, houdt dinsdag 25 november van 10 tot 16 uur ter gelegenheid van het éénjarig bestaan een spe ciale ouderendag. De feestdag voor 55+ ers begint met ocht, tengymnastiek, gevolgd door, een optreden van de volks- dans- en guymnastiekgroep de Erker. Om 12.15 uur wordt er, geluncht. Het Egelënder En semble verzorgt tijdens het eten de muzikale begeleiding. Kaarten voor deelname zijn te koop aan de bar In het wijk centrum 3,—. De kiaverjasvereniging van wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat 32, houdt op donderdag 27 november een leest klaverjastoernooi ter ge legenheid van het éénjarig be staan van het centrum. Deelne mers gaarne aanmelden bijEI- len Harteveid, telefoonnummer 4269768. Inschrijfgeld be draagt ƒ,3,—. - Binnenkort begint in wijkcen trum de Erker, Jan van Aven nestraat 32, een cursus Franse conversatie. De lessen, gege ven door een franstalige do cente, kosten ƒ130,—De cur sus omvat 20 lessen. Inlichtin gen en inschrijvingen aan de bar van het wijkcentrum, ol bellen naar telefoonnummers 4267767 of 4263161. De Wetenschappelijke Kring te Schiedam en Vlaardingen be staat dit jaar 40 jaar. Het heu gelijke feit wordt woensdag 26 november gevierd met een le zing van Prof. Mr. P. Sanders, emeritus hoogleraar aan de Rotterdamse Erasmus Univer siteit. Sanders houdt in samen- wewrklng met mevrouw Rfa Janse, oud-medewerkster van het Rotterdamse museum Boy mans van Beuningen, een'Inlei ding met de titel 'De kunst van verzamelen en het verzamelen van kunst'. De feestelijke Ie- zing begint om 20 uur in de au la van het Stedelijk Museum", - Hoogstraat 112. Leden en In- troducee's vrij toegang. SCHIEDAM De Vrouwen bond FNV voert volgende week actie tegen de wildgroei in het vrijwilligerswerk. „Aan vrijwilli gerswerk moeten banden wor den gesteld," vinden de vrou wen in een verklaring. „Met name In de gesubsidieerde sector wordt steeds vaker een beroep gedaan op vrijwillige medewerking van vrouwen. Het Is geen uitzondering dat vrij willigsters In verzorgingstehui zen de boei schoonhouden en de maaltijden verzorgen. En wat te deken van het feit dat het verkrijgen van burenhulp ai een reden is om betaalde ge zinszorg af te wijzen." De vrouwenbond noemt het verder „geen vanzelfsprekende zaak dat vrouwen onbetaald de gevolgen van de overjelds- bezuiniglngen moeten opvan gen." Wat de acties precies zuilen inhouden is niet bekend. SCHIEDAM Twee leerkrach ten van de Schiedamse Rijn mond MTS hebben maandag middag twee jassendieven in de kraag gegrepen. Twee jon ge mannen, een20-jarige inwo ner van Hellevoetsluis en een 23-jarige Rotterdammer, struinden de kapstokken in de gangen van het schoolgebouw af naar winterjassen. Bij de aanhouding door de leraren droeg de ene nep-leerllng twee jassen over elkaar. Het tweetal werd naar het hoofdbureau van politie gebracht. Na opma ken van een proces-verbaal werden de twee Jassendieven naar huis gestuurd. In de Sint Jansschoo! aan dé Lange Singelstraat Hepen in de nacht van maandag op dins dag eveneens onbekende be zoekers. Het hete gebouw werd door de indringers doorzocht. Er verdween niets uit het pand. Aan de voorzijde van de school werd een ruit vernield.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1