Turkse vereniging doet 117 koeken cadeau aan bibliotheek Bazar voor Filippijnen Lachen, gieren, brullen b|| Sans Rancune Programma Salon wordt omgegooid Volle winst handballers Maassluise kas klopt, maar hoe lang nog? «I n 'Best redelijk' W V S (pllll (Van een onzer verslaggevers) VLAARDÏN GEN Sinterklaas is sinds za terdag weer in het Wa terweg-gebied. In Maas sluis was de intocht het leukst, in Vlaardingen was het het drukst en in Schiedam leek het druk. De Schiedamse bisschop had de meest geprononceerde Sint- heus, maar de echte stoomboot kwam in Vlaardingen en Maas sluis aan: respectieve lijk de stoomsleper Her cules en de Furie. In Maassluis werden veel kinderen van hun be ginnend ongeloof in de Sint genezen, toen zij zagen dat de Pieten écht over daken kunnen lopen. Een ingehuurd stuntteam zorgde voor deze bekering. En in al le drie steden konden de burgemeesters en/of Sinten het (weer) niet laten om over de hoofd en van de kinderen iets' te zeggen over de ge meentelijke politiek. Kapitein Strijbos in monty-coat de ene hand aan de tele graaf en de andere aan het stuurrad, manoeuvreert het schip be hoedzaam door de Maas sluise haven. Sint-Nicolaas en burge meester A.A.J.M. van Lier op het bordes van het Vlaar- dings stad huis. Sint Nicolaas schudt in Schiedam de eerste han den. (Foto's Arie Wapenaar) Indrukwekkend^; S anisaiihsi'/ j Strafworpen Geen greep De eerste Turks-Islami tische boekjes veranderen van eigenaar: V.l.n.r. Han- nekeBurg graaff, voor zitter M. Yil maz, me vrouw Chris Zondag en H. Aili, de imam (voorganger) van de mos kee. (Foto Arie Wape naar) Vierentwintigduizend gulden, dat bedrag neemt de Fi lippijnse Ortik Flores na haar bezoek aan Vlaardingen mee naar Bacolod City voor een project in deze part- nerstad van Vlaardingen. Het bedrag is de opbrengst van een bazar, die zaterdag werd gehouden in de Groen van Prinsterer Scholengemeenschap aan de Rotterdamseweg: lJf.OOO gulden van de bazar, aange vuld met 10.000 gulden van het ministerie. De school leek, althans in de gymnastiekzaal/'aula en het scheikundelokaal, één grote uitdragerij. De brug gen deden dienst als kledingrekken met jurken voor drie gulden en kostuums voor 5 gulden. In de kelder tvaren diverse fancy-fair attracties. De zelf gemaakte erwtensoep van ex-lerares Engels Lies Visser smaak te er voortreffelijk. Leraar aardrijkskunde Koos van Meeuwen toonde zich na afloop tevreden over de derde bazar van de school: „Ondanks Sint-Nicolaas en de vlooienmarkt in de Lijn baanhal was de opbrengst het hoogst van de drie." Op de foto /Lootjes voor een gulden. Altijd prijs". (Foto Arie Wapenaar) Bedelstaf Dubbelzinnig het vrije volk vlaarcBngen-schiedam HAANDAG 24 NOVEMBER 1986 De Schiedamse Sint maakte het het bontst, door eerst meer dan een minuut tegen de bur gemeester te praten, om pas daarna de kinderen te begroe-- ten met 'Dag beste jongens en meisjes'. Maar ook zijn Vlaar- dingse collega presteerde het 'diep medelijden' met de bur gemeester te hebben vanwege het aftreden van het college. Hij stelde voor om de wethou ders mee naar Spanje te ne men. En de Maassluise Sint had een 2akje schone grond uit Spanje willen meenemen voor de Steendijkpolder. „Zijn jullie ook zo blij, dat Sint Nicolaas er weer is?" vroeg de Vlaardingse burge meester AA.J.M. van Lier in Vlaardingen op de Markt. „Ik hoop maar, dat hij veel ca deautjes heeft meegenomen, waaronder een nieuw college van B. en W." De intocht was in Vlaardingen groots aange pakt in verband met het 100-ja- rig bestaan van CJV Liefde en Vrede. Er waren honderd Pie ten en de zang werd begeleid door leden van accordeonver eniging Melodia uit Spijkenis- se, wat een leuk jgehoor was. CJV-voorzitter Klaas van Vliet vertelde, dat om zeven "uur zaterdag al begonnen was met schminken. „Het is on- Burgemeester vraagt om 'n nieuw college voorstelbaar. Ze vragen nu al: mag ik volgend jaar weer Zwarte Plet zijn?" Opvallend in de optocht reed een kinder treintje van 'De spaarbank met de S' mee als verwijzing naar één van de financiële bronnen. Maar dat weerhield Van Vliet er niet van om de Pieten op het hart te drukken: „Ga maar strooien,'.maar, wel 'n beetje zuinig.V&^JT Dezelfde bank had zijn presentatie- dienst ter beschikking gesteld, wat de spreekster tot verve lens toe meldde. En één van de Pieten bezong 'De spaarbank met de S' in een speciaal door' hem geschreven sinterklaas liedje. De Maassluise intocht was ongetwijfeld het meest indruk wekkend. De Furie ploegde, grote rookwolken uitbrakend, over de Nieuwe Waterweg. Eenmaal door de sluis ma noeuvreerde kapitein Strijbos de voormalige zeesleper be hoedzaam naar de Stadhuiska de, terwijl1* meester Gijs de tweetonige stoomfluit bedien de. „Piet, Piet, Piet, gebruik je stadsplattegrond van Maas sluis, anders raak je weer abuis," kreeg Piet als goede raad in een speciaal Maas sluis' lied. De ontvangst in Ko ningshoek moest halverwege worden afgebroken, omdat de kinderen in de verdrukking kwamen. En op de Markt oogstte één Piet groot succes, toen het hem, zittend op de nok van een dak, na twee mislukte pogingen lukte om een pakje In een schoorsteen te gooien. VLAARDINGEN Het de bat tussen wethouder Bas Goudriaan (Stadsontwikke ling) en de Delftse stedebouw- kundige Klaus Vollmer in de Salon de Harmonie gaat niet door. Vollmer heeft zich te ruggetrokken, omdat Goudri aan onlangs beledigende op- mérkingen over hem zou heb ben gemaakt tijdens een stu diedag. Deze zijn zo hard aan gekomen, dat hij niet meer 'met deze man (Goudriaan) aan ééen tafel wil zitten." i Vollmer zal zijn besluit nader toelichten in een brief aan de organisatoren, die de Salon tóch door laten gaan. Goudriaan en Vollmer zou den aanstaande donderdag' tijdens de Salon (voorheen politiek café) een vol uur met elkaar in debat gaan over he te hangijzers als de Cuypers toren (sloop of restauratie), de bouw van een torenflat met panoramalift op het Weeshuisplein, de bouw van luxe appartementen langs de Vlaardingse Vaart enzovoort. De organisatoren beloofden 'een pittig debat', omdat beide heren het hardgrondig oneens zijn, zo bleek bij de voorberei dingen van de avond. De Salon krijgt nu een enigszins aangepast pro gramma- Onder het motto 'Een geluk bij een ongeluk' wordt gepraat over de meest recente politieke ontwikkelin gen in Vlaardingen: het ver werpen van de begroting door de gemeenteraad (een uni cum in Nederland) en het af treden van de vier PvdA-wet- houders. De Vlaardingse frac tievoorzitters zijn uitgeno digd om daarover hun licht te laten schijnen. Voor het overige blijft het programma ongewijzigd.' In terviews met Vlaardings 'huis-aannemer' Henk van der Waal en Jan Anderson van het gelijknamige Streekmuse um. Bewoners, van de atelier woningen aan de Landstraat worden aan de tand gevoeld, evenals toekomstige bewo ners van het Centraal-Wonen- project in de Oostwijk. 'Ra- zende reporter' John Knie riem brengt verslag uit van een eigen opinie-onderzoek onder de Vlaardingse bevol king over wonen en verder is er veel amusement. Pianist/huiszanger Cornells Pons speelt en zingt, de 10-ja- rige clown Pepijn treedt op en na afloop is er muziek door de Hot Bluezz Band, een rauw gezelschap van vijf Vlaar dingse muzikanten. Bouwen en Breken. Salon de Harmonie. Donderdag 27 november, aanvang 20.30 uur. Toegang gratis. Zaal Harmo nie, Schiedamseweg 51, Vlaardingen. SCHIEDAM -Met het ko mende bekerduel van aan staande donderdag tussen stadgenote UVG en DWS, was lit weekeinde in de handbal- üompetitie alle aandacht op deze twee teama gericht. UVGEMM 18—15. UVG speelde in de eerste helft ver onder haar normale niveau, met uitzondering van cirkel loopster Yvonne de Koning, die soms zeer verrassend door brak. Het zwakspelende EMM kon een 79 ruststand opbren gen, maar kreeg na rust met een tempoverhoging van UVG te maken die het niet kon vol houden. HMSDWS 1012. Een ui terst nerveus DWS kon in de eerste helft geen afstand ne men van de Utrechtse combi natie en kwam met moeite tot een 5—6 ruststand. In de twee de periode zette DWS 57 neer, maar door een inzinking kwam HMS op 9—7. Het uitste kende werk van doelvrouwe Miranda Broere gaf DWS het nodige zelfvertrouwen en stootte door naar een verdien de zege. WIK—Hollandlaan 6—6. De ze derby is een strijd gewor den van de strafworpen. Liefst achtmaal werd er naar de stip verwezen, gelijk over beide teams verdeeld alhoewel het een uiterst felle strijd was. In de slotfase was het Miranda Ouborg die trefzeker bleef en Hollandiaan een punt bezorg de. HVK—Ollveo 5—3. In deze matige en vooral tempoloze strijd brak de rust met een 2—2 stand aan. Na rust werd bij HVK een 42 verdediging ingebracht, waardoor het team genoodzaakt was om meer tempo te gaan maken. Dit re sulteerde binnen tien minuten in een 52 voorsprong. Doel vrouwe Jenny van Mil nam na deze wedstrijd voorlopig af scheid van de actieve handbal- beoefening wegens een op han den zijnde gezinsuitbreiding. WIK—Tornado 22—21. In het begin kon WIK niet in de strijd komen en werd door een ge makkelijk scorend Tornado op een 0—3 achterstand geplaatst. Rob Mooy kon bij WIK het bes te zich in stelling brengen en hield zijn team in de race tot een 1311 ruststand. In de tweede helft liep "WIK verder uit naar 22—18. Toen kwam het in de problemen en redde het moeizaam de krappe 22 21 overwinning. UVGAncora 1714. Een zwak en rommelig spelend UVG kwam tegen het nog puntloze Ancora met moeite op een kleine -voorsprong. Er was te weinig discipline in de UVG-ploeg :dat bovendien'wei-; nig inzet vertoonde. Na een 96 ruststand kwam UVG op 14—9, waarna het weinig boei ends meer liet zien en Ancora nog gevaarlijk tot 15—14 kon bij komen. EHC—DWS 15—10. DWS nam tegen EHC een 13 voor sprong, die echter snel in een 6—3 achterstand werd omge zet, Na rust kon DWS tot 11—9 bijblijven, maar daarna had het geen voldoende greep meer op de' schoten uit de tweede lijn en kon EHC uitlopen. DWS II—Hollandiaan 12— 23. Met een agressieve verdedi ging en een veel al óp de break outs lopende aanval had Hol landiaan binnen vier minuten een 17 voorsprong op de DWS-reserves, die bij rust te gen een 212 achterstand aan keken. Ook na rust had Hol landiaan de strijd volledig in handen en liep verder uit. (Van een onzer verslaggevers) I v SCHIEDAM Hoe dient de k vrouw in de Islamitische we- reld zich te gedragen? Het - boek Tslkmlyette kadin ögreti- mi' geeft antwoord op die vraag. Dankzij een gift van 117 boeken van de Turks-Islamiti sche vereniging in Schiedam kunnen Turkse vrouwen in het j* ziekenhuis het boekje nu hu- ren. Het leerboekje plus de an- l'derè werden zaterdag door y voorzitter M. Yilmaz in de Turkse moskee aan het Raam f overhandigd aan mevrouw JChris-Zondag van de openbare ^bibliotheek. :£,Voor, de Orthodoxe Turkse gèmeénschap in Schiedam was hét een belangrijk moment, want van veel Turkse boeken in de bibliotheek (twee drie- f Suizend) wórdt gezegd „Slecht boek." Chris Zondag hoort dat nog wel eens. Zij is hoofd van l de wisselcolléctiedienst, die wisselende collecties plaatst in het Schielandziekenhuis, ver pleegtehuis Driemaasstede, de Schiedamse verzorgingstehui zen én dedienstencentra. Met het vrouwenleerboek, 'Ilmin Islginda Islamiyet' en Tslftm g KiUtürühün Garbi Medenïles- tirmesi' komt nu een eind aan 7 die klacht. Henk Ewoldt, directeur van v dé bibliotheek, sprak van 'een feestelijke dag voor de biblio theek'. „Het overkomt ons niet elke dag, dat wij een collectie boeken cadeau krijgen," vertel de hij. „Ik ben blij, dat deze be- volkinsgroep heel precies'heeft aangegeven, wat ze van ons verwacht. Eigenlijk krijgen wij veel te weinig van dergelij ke aanwijzingen van de bevol king." Hij beloofde te zullen •proberen om de collectie via het eigen budget uit te breiden. Ook directie-assistent Jos de Beij is blij met de schenking. „Het Islamitische standpunt is zwak vertegenwoordigd in on ze collectie," legde hij uit. De boeken zijn al 'Ingewerkt' in de catalogus van de bibliotheek. Ze zullen behalve in de wissel- collectiedienst een plaats krij gen in de filialen Nieuwland en Zuid. Hanneke Burggraaf! van het gemeentelijk bureau voor lichting vindt: „Het is de eerste keer, dat de Turks-Islamiti sche vereniging en de biblio theek samenwerken. Ik denk, dat zowel de buitenlanders als de bibliotheek daarmee gebaat zijn." MAASSLUIS De Maassluise kas klopt. Het college van bur gemeester en wethouders is 'terughoudend tevreden' over de sluitende begroting voor volgend jaar. Vanavond zullen de gémeenteraadsfracties hun oordeel over het financiële plaatje van Maassluis vellen. In het totaal geeft de gemeente in 1987 ruim 117 miljoen gulden uit. Dat Is meer dan twee mil joen gulden minder dan dit jaar. De Maassluizers profiteren di rect van de kloppende kas: er komen vier prijsverlagingen op de begroting voor. De tarieven voor gas, water, elektriciteit en de kabel (CAI) gaan omlaag. Toch staat niemand te juichen. Op vele pagina's zinspeelt het college van B. en W. op 'de bij zonder grote uitgaven, die ons in de toekomst te wachten staan'. De miljoenen guldens die Maassluis aan de bodemsane ring zal moeten uitgeven zijn de donkere wolken, die de fi nanciële heme! langzaam maar zeker verduisteren. Vooralsnog ziet het er niet naar uit, dat de ze saneringskosten Maassluis tot de bedelstaf zullen bren gen, zoals Isaëc van der Knaap (wethouder Financiën) al vaak heeft verzucht. Maassluis is eigenlijk rijk. In de spaarpotten zit meer dan 50 miljoen gulden. Maar dat geld is niet zomaar te gebruiken voor saneringskosten of ande re buitengewone Sasten. De rente van het spaargeld wordt gebruikt om andere gemeente lijke uitgaven mee te betalen. Maar deze situatie gaat veran deren. Een voorste! voor het vrijma ken van de reserves door de fi nanciële man van de PvdA fractie, Pieter Hoogenraad, is door het college van B. en W. gebruikt in de begrotingsvoor stellen voor 1987. Hoogenraad doet zijn idee, dat inmiddels door alle raadsfracties wordt gesteund, uit de doeken: „Het Gaat financieel best rede lijk in Maassluis. Alleen hangen de kosten van de bodemsane ring ons boven het hoofd. Ik neem gemakshalve aan, dat de sanering van de Steendijkpol der 150 miljoen gulden gaat kosten. Dan moet Maassluis 15 miljoen betalen. Want volgens de Interimwet Bodem Sanering (IBS) moet de gemeente tien percent van de saneringskos ten zelf betalen. Wij maken, met onze sterke "reserve—po sitie, geen kans op een extra bijdrage van het Rijk." Van al het spaargeld van Maassluis Is volgens Hoogen- raad zo'n 24 miljoen gulden- werkelijk bruikbaar. Het colle ge heeft Hoogenraads sugges tie om een deel van de reser ves 'vrij te maken' overgeno men. In de begroting staat nu het voorstel om een bedrag van 2,2 miljoen gulden vrij te maken. Hogenraad: „Ik ben blij dat,het college ons idee steunt. Maar eigenlijk zouden wij dat bedrag nog wei hoger willen zien. Wij denken aan het vrijmaken van een bedrag van vijf tot zes mil joen gulden. Wat betreft de PvdA hoeft dat hele kapitaal ook niet aan de bodemveront reiniging worden uitgegeven." Dit financieel gegoochel is voorlopig nog niet merkbaar voor de Maassluise burgers. Maar hoelang Maassluis het kan volhouden om de gemeen telijke belastingen ongemoeid te iaten, hangt van de ontwik kelingen op milieugebied af. Maassluis zit er niet op te wachten de tarieven en de be lastingen op te schroeven, ze ker de PvdA niet. De gemeen teraad gaat er juist prat op, 4 dat de tarieven jarenlang gelijk zijn gebleven en nu zelfs om laag gaan. Maar buiten kijf is dat er nog wei rek zit in die tarieven. Die rek zal pas worden gebruikt, als alle andere mogelijkheden zijn uitgeput. De onroerend goedbelasting kan nog met 25 percent omhoog, het rioolrecht kan van 65 gulden per jaar tot 125 gulden per jaar omhoog en de reinigingsrechten kunnen nog met 15 percent stijgen.,^ Die tariefsverhogingen kunnen aan de orde komen, ais de rechter Maassluis aansprake lijk stelt voor de bodemveront reiniging in de Steendijkpolder. Dan moét Maassluis huiseigen aren daar schadevergoedingen gaan betalen, die in de miljoe nen lopen. Het Rijk acht zich voor dergelijke schade niét 'i aanspreekbaar. Niemand kan voorzien hoe de Maassluise fi nanciën er dan voor zullen staan. Tenslotte is de NNPZ (Noord Nieuwlandse Polder- Zuid) ook met Rotterdams ha- vensiib opgespoten. Daarom houdt Maassluis er terdege re kening mee, dat alle maatrege len die nu voor de Steendijk polder worden genomen, straks ook in de NNPZ gaan gelden. Maassluis heeft dus alle reden om te probéren de verontrei- nigsschade op Rotterdam en eventueel ook het Rijk te ver halen. Maar of dat de bedelstaf —ofwel de artikel—12 status, zoals dat officieel heet bui ten de deur houdt weet nie mand. De spaarpot, die nu zo goed gevuld lijkt, kan dan wel eens heel snel worden leegge schud. Lelia van der Tak door GEEJA OLDENBEUVING SCHIEDAM „Mag ik een kindje bij je maken?" fluisterde Henk tegen Dora tijdens een schoolfeestje en bij wijze van experiment stelde hij yoor de trampoline daarvoor te gebrui ken. Negen maanden later, op de avond dat het kindje ver wacht wordt, confronteert de hoogzwangere Dora die na af loop van het feestje in de fiets enstalling ook nog met Sacco heeft gevreeën, de beide man nen met hun vaderschap. En het is de aanleiding tot een discussie over de zin van ge boren worden en dood gaan. Dat is in grote lijnen de strek king van Wim T. Schippers eenakter Sans Rancune. Een kolderieke bizarre komedie die afgelopen zaterdagavond In de Roo Roosenzaal van het Pas sagetheater te zien was. De vijf spelers van het gezel schap DRAM (Drama Amster dam) hebben Wim T. Schip pers zover gekregen dat hij twee eenakters, speciaal voor hen geschreven heeft. „Sans Rancune was te kort (een uur) voor een avondvullend pro gramma daarom hebben we hem gevraagd een tweede te schrijven," vertelde artistiek leider Sjoek Pleljsler na afloop. DRAM Is een toneelgezel schap, dat vier jaar geleden in Amsterdam is gevormd en dit jaar met de twee eenakters van Schippers een tóernee door het land maakt. DRAM bestaat uit jonge theaterma kers, van wie de achtergrond varieert van een ex-balletdan- seres (Yvonne Toeset die Dora speelt), twee ex-zangeressen (Stella Verhoef en Tineke Ro sing) een voormalige popgroe plid (Luuk Pleijsier) en Sjoerd Pleijsier, die de theaterschool heeft doorlopen en als enige nog van de oude groep Is over gebleven. Per produktie wor den nieuwe mensen aangewor ven. Sans Rancune en de twee de eenakter Gefeliciteerd Knel punt Is ze op het lijf geschre ven. Het tweede stuk Gefeliciteerd Knelpunt duurt drie kwartier en moet het in tegenstelling tot het eerste veei meer hebben van de dubbelzinnigheden en de situatie. Twee paartjes zoe ken het bos op om eens lekker met elkaar in de vrije natuur te vrijen, maar een stelletje land meters gooit roet in het eten. Terwijl de landmeters elkaar aanwijzingen geven over de plek waar de stokken moeten komen: „Ietsje meer naar rechts, Ja boven het gat en nu douwe maar," voltrekt zich achter een groen heuveltje, voor het publiek niet zichtbaar de vrijpartij. Sex Is het centrale thema van de beide eenakters. Sans Ran cune is een prachtig staaltje, van de dubbele moraal, dier; mannen erop nahouden. Aan de ene kant willen Henk en Sacco vrijen zonder verant-" woordlng te dragen voor de gevolgen, aan de andere kant zijn ze best wet trots op de prestatie, dat ze een nakom eling hebben verwekt. Schip pers steekt de draak met de vrije seks, de potentie van de man, sterilisatie, invriezen, fe- mlnisme en alle andere heden daagse trends. Het leukste is de vorm waarin de eenakters zijn gegoten, 't Is lachen, gieren, brullen tijdens het zien van Sans Rancune. Alle ingrediënten voor een slapstick zitten erin. Op het moment dat Henk (gespeeld door Luuk Ple ijsier) naar de telefoon vraagt; wordt het apparaat vanachter de coulissen op het toneel ge smeten. En wanneer hij naast Dora (Yvonne Toeset), die met een opgezwollen buik in bed ligt, gaat zitten breekt één van de bedspljlen doormidden. An dere humoristische effecten zijn, dat er iemand, zittend op de wc, de deur opengooit en duidelijk zichtbaar voor de toe schouwers, commentaar levert op de situatie. Het is allemaal niet zo origin!-, eel (in films van Woody Allen praten mensen ook door als ze; op de wc zitten, maar je kunt er wel om lachen. Er worden moppen verteld, dat doet ca baretier Freek de Jonge ook, maar het blijft leuk. En als op het eind iedereen spontaan in een lied uitbarst met de strek king: 'We zijn er met z'n allen ingetrapt en zullen aan het lè-, ven moeten wennen' is Sans- Rancune goed geweest voor een avondje allerplezierigst kijkgenot. Wie het toneelstuk heeft gemist, kan er begin vol gend jaar alsnog van genieten. Sjoerd Pleijsier vertelde dat. de eenakter wordt verfilmd voor de VPRO-televisle.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1