Keerzijde: niet alleen keramiek Maatre< elen tegen geluidshinder van Zestienhoven Erkenning^oor zakkendragers t Voorbijganger helpt politie Duur avondje Flinke buit bij inbraken Autokraker ontsnapt Vandalen ontkomen m&m Koek over zeeheldenfamilie Theaterdiners groot succes oorrangsfout Tender Theatercafé». WS rmm (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met een maandhuur van 250 gulden per maand, is de res tauratie van huisjes aan de Kreupel straat te financieren. Tot deze conclu sie komt de Historische Vereniging Schiedam. De vereniging heeft een bevriende relatie in Den Haag laten uitrekenen hoeveel een grote opknap beurt van de historische panden zou gaan kosten. Het architectenbureau Hage komt tot een bedrag van ruim 400.000 gulden. Het grootste deel van het geld is via subsidies terug te ver dienen. De Histori sche Vereni ging heeft, blijkens de leus op de huizen aan de Kreupel straat, onbe kende sypa- thisanten. mm■n '9êm^ê WMÈ Schalen van Moki Last bij Galerie Keerzijde. (Foto Arie Wapenaar) op komst 1 De Vlaar dingse wet houder Bas Goudriaan (foto) hoeft donderdag niet te debat teren in Salon Harmonie met stede- bouwkundige Vollmer: de twee heren hebben knal lende ruzie. (Foto Arie Wapenaar Zaal Harmonie Teerstoof Stadsgehoorzaal Passagetheater Filmhuis' Jeugdtheater Schuurkerk HET VRIJE VOLK i chiedam 14 Redding Kreupelstraat kost 250,- per maand In een berekening geeft de vereniging twee mogelijke ma nieren om de restauratie te fi nancieren. In het ene geval blijft er per pand nog 41.600 gulden te financieren en in het andere geval 33.000 gulden. Voor beide mogelijkheden geldt dat de gemeente de hui zen aan de vereniging moet verkopen. Dat is een voor waarde voor het aanvragen van de subsidies. Wethouder Chris Zijdeveld, verantwoordelijk voor de sloopplannen die dreigen te worden uitgevoerd, heeft de begroting overhandigd gekre gen. Tegelijkertijd kreeg hij een lijst met negenhonderd handtekeningen van sympathi santen die vinden dat de vier huisjes niet verloren mogen gaan. Bij het in ontvangst ne men van de handtekeningen toonde Zijdeveld zich niet erg: onder de indruk. „Ik had er en-' kele duizenden verwacht," sprak hij tot vertegenwoordi gers van de vereniging. De strijd rond de huisjes is al jaren aan ."de gang maar werd enkele maanden geleden op de spits gedreven. Toen ver- lieten de laatste bewoners de vier verpauperde huizen en verklaarde de gemeente de bouwsels onbewoonbaar. De Historische Vereniging wist de directe sloop echter tegen te houden door met plannen voor restauratie te komen. Grote vraag is nu of Zijdeveld iets ziet in verkoop van de huizen. „Het lag voor de hand dat hij het aantal handtekeningen niet zo erg veel vond," is de mening van voorzitter Ruud Poels van J-/ Voorzitter Poels van de Historische Vereniging: Gemeente hoeft niet diep in haar geld buidel te tas ten." (Foto Arie Wapenaar) M', 1 de Historische Vereniging. „Als het er vijfduizend waren geweest, had hij waarschijn lijk gezegd er tienduizend te hebhen verwacht. Hij heeft in ieder geval beloofd ons plan te bekijken. We hebben nog geen datum voor een nader overleg vastgesteld "maar dat komt wel. Ons plan, dat hebben we aangetoond, is uitvoerbaar zonder.dat de gemeente,diep in haar geldbuidel hoeft', té- tas ten," aldus Poels. SCHIEDAM Bij een serie, inbraken de afgelopen dagen is' voor duizenden guldens aan' kleding en goederen buit ge maakt. Uit de etalage van een winkel aan de Oranjestraat verdwenen vijf naaimachines met een gezameiijke waarde van 3500 gulden. De daders sloegen de etalageruit In. On der het oog van het personeel zag een groep onbekend geble ven jongens kans bij Silco Fas- hion aan de Hoogstraat zes driedelige pakken, een sweater en een blouse naar buiten te smokkelen. De buit had een waarde van 2100 gulden. Uit een breiwinkel aan de Hoog straat werd een breimachine ter waarde van 650 gulden ge stolen. De daders vernielden eenzelfde apparaat, een naai machine en een lokmachine. De etalageruit werd ingesla gen om binnen te komen. SCHIEDAM Een autokra ker is gisterochtend vroeg aan een arrestatie weten te ontko men. De man werd door sur veillerende agenten gesigna leerd terwijl hij op een par keerplaats aan de Peter van Anrooylaan aan auto's morrel de. Toen hij merkte dat hij was ontdekt, zette hij het op een lopen. Hij rende over het zandlichaam voor rijksweg 19 richting Vlaardingen en ont snapte zodoende aan de agen ten. Bij nader onderzoek bleek van één auto een achterraam te zijn ingeslagen. SCHIEDAM Een korte achtervolging door een van de eigenaren ten spijt, is een vier tal jongens dat auto's had be schadigd ontkomen. De jon gens hadden op de Jozef Ore- lïosingel over vier geparkeer de personenauto's 'gewandeld*. Toen één van de eigenaren hen in de gaten kreeg, zetten de jongens het op een. lopen. De /automobilist kon 'hen niet; bi j- Vhouden. - *- rn- Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM Aan de Lange Haven in Schiedam is sinds vorige week galerie Keerzijde gevestigd. De naam doet on willekeurig aan medailles den ken, maar de medaille van ei genares An van den Brand blijkt twee goede zijdes te heb ben. Zij koos de naam, omdat de nieuwe galerie precies te genover haar oudere expositie ruimte, 't Koetshuys, hulst. In deze galerie volgen de exposi ties elkaar maandelijks op. Keerzijde biedt nu ruimte en tijd voor tentoonstellingen van wat langere duur. De collectie in Keerzijde om vat werk van een tiental kera misten. Een aantal van hen ex poseerden ook al eens in *t Koetshuys. Eén blik in de gale rie toont dat keramiek meer is dan alleen potten, vazen en schalen. Op de grond liggen bijvoorbeeld objecten van Mia van den Burg, gemaakt van gips en lood. Ze lijken op grote keien, maar ook de associatie met dinosauris eieren dient zich aan. Ook Heieen van Nieuwland heeft zich aan het juk van de gebruiksfunctie ont worsteld. Van haar staan in Keerzijde een aantal inca-ach- tige beelden. Door hun beschil dering lijkt het of de beelden niet van klei, maar van geoxi deerd metaal gemaakt zijn. In de etalage staan nog twee prachtige blauw-groene objec ten van deze kunstenares. Maar ook het gebruikskera- miek is ruim en in vele varia ties vertegenwoordigd. Heel mooi zijn de schalen en vazen van Moki Last. Ze zien er heel teer, bijna papier-achtig uit en zijn geglazuurd in warme, na tuurlijke tinten. De schalen i zien, dat An van den Brand niet al te strikt is geweest met het samenstellen van de kera- miek-collectie. Op de binnen plaats staan vijf stalen objec ten van Monique Thomaes. Aan de wand hangen objecten van beschilderd hout en ande re materialen van Marianne noemt zijzelf waterbekkens, dit naar aanleiding van de geboor te van haar dochtertje. Pau- lien Ploeger maakt meer tra: ditioneel keramiek. Op haar schalen brengt zij met glazuur speelse, geometrische vormen aan. Het geëxposeerde werk laat Hoogstraten. Geen keramiek dus, maar wel heel passend in de entourage. Keramiek in galerie Keerzij de, Lange Haven S3, Schiedam. Geopend: di. t/m zat. van 13.00-17.00 uur en don. van 18.00-21.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het heeft bijna dertig jaar moeten duren, maar nu heeft de Vlaar- dlnger Pieter van der Leeden een tweede boek over een zee heldenfamilie op zijn naam. staan. Gisteren werd het eer-' ste exemplaar van het werk 'De Zeehelden Evertsen' door de schrijver uitgereikt aan stadsarchivaris Th. Poelstra in de rustieke muziekkamer van het Visserijmuseum in Vlaardingen. Van der Leeden, zelf afkomstig van een zeeva rende Vlaardingse familie, is al sinds de jaren vijftig druk in de weer zich te verdiepen in de geschiedenis van Neder—. landse zeehelden. „Ach, die jongens ais De Ruyter en Evertsen zijn na tuurlijk net als mijn grootva der en al het andere vissers volk op elfjarige leeftijd aan boord van schepen gegaan," zegt Van der Leeden. ,ÏDe lage re school hadden ze veelal niet afgemaakt. Het verschil tussen de helden en de rest is slechts dat zij het presteerden net wat slimmer uit de hoek te komen. De slimmerds bleken in staat de navigatie en de wiskundige theorieën onder de knie te krij gen. Dat is het 'm." De schrijver stak zo'n vier decennia geleden zijn licht op bij professor dr. Th. Milo in Leiden, waar hij colleges ma ritieme geschiedenis volgde. In 1957 schreef hij zijn eerste boek MA. de Ruyter. Daarna heeft Van der Leeden in zijn vrije tijd nog veel studie in bi bliotheken verricht. Tot een nieuw boek kon het jpas komen toen hij gepensio neerd werd en hij meer tijd ter beschikking kreeg. „Nu kan het weer," zegt de trotse schrijver..„En ik heb nog stof voor nog wel tien twintig boeken. Maar' of ik nog lang genoeg te leven heb om dat werk af te maken, weet ik niet" (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De ge luidshinder voor omwonenden van de Rotterdamse luchtha ven Zestienhoven kan op ver schillende manieren worden aangepakt. Dit kan bijvoor beeld via nieuwe regels voor reclamevluchten boven steden, verplaatsing van een deel van de lesvliegerlj met grote en kleine toestellen en het voorko men van nachtvluchten. Dit zijn de komende tijd de speerpunten van de Milieu- commissie Zestienhoven, die bijna zes jaar geleden werd sa mengesteld uit vertegenwoor digers van rijk, provincie, be drijfsleven, gemeentebestuur ders en omwonenden. De club heeft deze week een voorlichtingsbrochure voor on- wonenden uitgebracht, waarin de plannen voor activiteiten worden toegelicht. De commis sie stelt vast dat men „helaas" beperkte middelen ter beschik king heeft om de hinder terug te dringen, maar wil wel be kendheid geven aan de bezig heden. De Milieucommissie is op dit moment bezig een oor deel te vormen over het studie rapport over een gedraaide baan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De zak kendragers van het Sint Antonisgilde worden van avond officieel in het gilde ingeschreven. Tijdens een korte plechtigheid worden de dragers één voor één bijsgeschreven in het 'dik ke boek'. Voorman Jan He gendoorn van het gilde zal alle dragers persoonlijk hun zogenoemde kapzak overhandigen. Dit is het hoofddeksel annex 'rug- schort' waaraan de dragers te herkennen zijn. Het geilde heeft nu een vaste kern van ongeveer 25. dragers. „Maar dat is nog niet genoeg," vindt voor man Hagendoorn. „We kun nen er nog wel een stuk of dertig bij hebben. Er Is plaats genoeg. We hebben een dik boek waar de na men in worden geschreven. Het is de bedoeling dat we nog een tijdje meegaan." Het gilde is dit jaar her opgericht naar model van het oorspronkelijke Anton isgilde dat in de vorige 'eeuw actief was. De dra gers zijn al diverse malen als attractie in actie geko men. Onlangs werd het zakkendragershuisje offici eel het domein van het gil de. Bij die gelegenheid ga ven de dragers een demon stratie. Ook bij festiviteiten rond de Schiedamse mo lens draven de dragers op. De plechtigheid van avond krijgt een 'staartje' in café Centrum aan de Koemarkt. Net als het vroegere Antonisgilde, zak ken de dragers af naar het ethablissement om hun of ficiële registratie kracht bij te zetten met een borrel. „Het is het meest authen tieke café dat Schiedam nog heeft," verklaart Ha gendoorn. „Vroeger vonden de betalingen plaats onder een borrel." De inschrijf- plechtlgheid begint rond half tien. SCHIEDAM De combina tie van een theatervoorstelling vooraf gegaan door een diner in het Passagetheater is een groot succes. Het experiment zal daarom volgend seizoen, worden voortgezet. Theater liefhebbers kunnen dit jaar in combinatie met een kaartje voor een voorstelling ook re serveren voor een "vijf-gangen diner in de Roo Roosen-zaal. De kleine bovenzaal van het Passage wordt daartoe omge vormd tot een restaurant met maximaal zestig tafels. Dit weekeind maakten meer dan honderd 3chouwburgb' zoekers van deze gelegenheid gebruikt. Voorafgegaan aan de toneelvoorstelling Agnes of God genoten zij bij kaarslicht en live-muziek uit de Barok en Romantiek van Ellen van der Berg en Wilma Abranise van een menu in Franse stijl. „Het vorige seizoen bestond er voor abonnementhouders al de mogelijkheid om een thea tervoorstelling te koppelen aan een diner elders," vertelt In- grid Reinders van het Passa getheater. „Maar toen was het verplicht om alle diners te re serveren. Dit seizoen houden we vijf keer theaterdiners in eigen huis en kan per keer ge reserveerd worden." Het eerste diner op 25 okto ber voorafgaande aan de voor stelling van Martine Bijl was evenals die van afgelopen vrij dagavond al snel uitverkocht. De drie volgende theaterdiners zijn op vrijdag 6 maart in combinatie met de cabaret groep Purper, op zaterdag 14 maart in combinatie met het dansechtpaar Alexandra Radi us Han Ebbelaar en op za terdag 11 april in combinatie met kleinkunstenares Jenny Arean, De dlnerkaarten zijn al leen te bestellen In combinatie met de voorstelling van (di. t/m vrij. van 12.00 - 14.00). Het diner kost ƒ35,- en voor abon nementhouders 27,50. De aanvangstijd is 18,00 uur. SCHIEDAM Een voor- rangsfout zorgde voor een on geluk op de kruising Nieuwe Haven/Burgemeester Knap- pertlaan. Een 19-jarige brom fietser, die langs de haven reed, dacht bij het oversteken van de BK-laan voorrang te hebben. Hij werd aangereden door een automobilist. De bromfietser werd met met een gebroken been opgenomen in het Schieland-ziekenhuia. Zijn 17-jarige duopassagiere werd in het hospitaal behandeld aan schaafwonden aan de enkels. De automobilist bleef onge deerd. DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 T k. In het politieke café Salon de Harmonie in Vlaardingen pra ten deskundigen (politici en an dere bekende Vlaardingers) donderdag 27 november over stedebouw onder de titel 'Bou wen en Breken'. Het belooft een pittig debat te worden. Ai tijdens de voorbereiding zijn de emoties zo hoog opgelopen dat stedebouwkundige K. Voll mer uit Delft voor de eer, aan de discussie te mogen deelne men, heeft bedankt. Vollmer zegt door de Vlaar dingse wethouder B. Goudri aan beledigd te zijn tijdens een studiedag elders en wenst nu niet meer met de bestuurder aan één lafei te zitten. De or ganisatie heeft inmiddels het programma omgegooid. Aanvang 20.30 uur. Toegang gratis. „Voor vrouwen die in regenbo gen geloven maar ook zelf moord overwogen", het nieuwe stuk van de groep De Nieuwe Amsterdam dat op vrijdag 28 november te zien Is in Zaai Harmonie in Vlaardingen, be treft een 'verbaai bewegings theater'. Zeven vrouwen vertol ken er hun diepste emoties. Aanvang 20.30 uur. Toegang ƒ10,-; Pas 65/CJP 7,50 Zaal Harmonie, Schiedamse- weg 51, Vlaardingen. 'Vreemd Genoeg' heet het pro gramma waarmee de Neder landse artieste Marijke Neke- man vrijdagavond zolderthea ter de Teerstoof aandoet. Vol gens de berichten is Marijke Nekeman inmiddels het 'angry youlng lady-imago' ontgroei" --en is zij 'gerijpt tot een interes sante muzikale podiumper soonlijkheid.' De artieste brengt Nederlandstalige pop muziek gelardeerd met een diavoorstelingen en verhalen. Hen belangrijke plaats in haar voorstelling neemt Kiaas Pattél '-Tri.'Hij bespeelt de synthesiser. -Marijke Nekemman begint om negen uur. De toegang be draagt negen gulden en voor houders van een CJP of Pas 65/7,50. Vanzelfsprekend staat het tra ditionele middagprogramma in de Teerstoof dit weekeinde in hef teken van Sinterklaas. De sint wordt om twee uur precies in het zoldertheater verwacht waar hij samen met de kinde ren zal genieten van een pop penkastvoorstelling van Kees Huusen. De toegang bedfraagt 3,50, inclusief een glas ranja. De talentrijke junlorengroep van het Nederlands Dansthea ter treden woensdag 26 no vember met een omvangrijk en opzwepend programma op in de Stadsgehoorzaal in Vlaar dingen. De groep danst ballet ten van onder meer Hans van Manen, Ed Wubbe en Kei Ta- kei. Aanvang 20.15 uur. Toegang 12,50; Pas 65/CJP 7,50. Het Belgische Kollektief Inter nationale Nieuwe Scene brengt donderdag 27 november in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal een stuk van de schrijver Darlo Fo. Het stuk „Als het ware toe vallige een vrouw, Elisabeth" speelt zich af in het Elizabet haanse tijdvak (1600) en !§at het publiek een aaneenschake ling van tragische gebeurtenis sen rondom het sterven van de koningin zien. Aanvang 20.15 uur. Toegang ƒ12,50; Pas 65/CJP 10,-. Martine Bijl, die vorig jaar ook al in Vlaardingen was, slaat vrijdag 28 november nog eens in de Stadsgehoorzaal met haar show. Haar programma trok vorig jaar een volle zaai.' Aanvang 20.15 uur. Toegang 22.50 -ƒ17,50. Stadsgehoorzaal, Schiedamse- weg 51, Vlaardingen. De jazzformatie Compass speelt donderdagavond in theatercafé De Tender In Schiedam. De groep bestaat uit de 'oude rotten' Paul Slo cker, Niko Langenhuijsen en Pierre Courbois en de betrek kelijke nieuweling Jan Kuiper. Het optrteden begint om, half negen en is gratis. Studio Hinderik opent vrijdag avond het weekeinde in het Schiedamse Passagetheater met het programma Gias. De voorstelling begint om kwart' over acht en kost tien gulder) en voor houders van de CJP of Pas 65 7,50. Voor zaterdagavond staat de Zaandamse zangeres compo niste Margriet Eshuys op het progiamma. Met haar begelei dingsband brengt zij een "thea ter gericht popconcert'. Eshuys raakte in de begin jaren zeven tig bekend met haar groep Lu cifer die met het nummer Hou se For Sale ee grote hit had. Enkele jaren geleden bereikte Eshuys de hitparades met het nummer Black Pearl en kreeg zij een Edison. De Margriet Es huys Band begint zaterdag om kwart over acht. Het concert kost twintig gulden en voor houders van een CJP of Pas 65 vijftien gulden. Op'vrljdag '28 november treed de formatie Doice Vita op in het Theatercafé; de foyer van Zaal Harmonie. Vijf heren en één dame maken er jazzwerk. Aanvang 20.30 uur. Toegang gratis. j;. Donderdag 27 november draait Je Vous Aime in het Filmhuis. De film volgt het verhaal van een 35-jarige vrouw Alice, die haar verhoudingen met min naars ziet mislukken. Vrijdag 28 november staat Ho tel des Ameriques op het Film huisprogramma. De film draait om een ongeluk en de band die 'dader' en slachtoffers met elkaar hebben. Zaterdag 29 november is in Filmhuis de rolprent Belle de Jour van L. Nunuel te zien. De film gaat over het dubbelleven van de vrouw van een chirurg. Zij voelt zich aan haar lot over gelaten door haar man en zoek haar eigen weg Filmhuis, Schiedamseweg 51, Vlaardingen. Aanvang 20.30,* uur. Toegang 6,50; Pas 65/CJP 5,-. Kinderdanstheater Toltottol gaatweer aan de slag voor de kinderen voor de woensdag- midda (26 rovember). De kin deren zien een stuk gespeeld door kinderen die onder leiding staan van danspedagoge Mi- randa van Oorschot. Jeugdtheater, Schiedamseweg 51, Vlaardingen. Aanvang 14.30 uur. Toegang ƒ3,50. Op donderdag 27 november draait 'The Sting' in het Schuurkerktheater. In de hoofdrollen spelen Paul Newman en Robert Redford. Aanvang 14.00 en 20.30 uur." Toegang 7,50; Pas65/CJP /6- VLAARDINGEN Twee 18-ja- rige Schiedammers zijn na een korte achtervolging door de politie op de busbaan van de Dilienburgslngel in Vlaardingen aangehouden, nadat zij een evenoude Vlaardinger in de nachtbus hadden mishandeld. Bij de achtervolging kreeg de politie, die gewaarschuwd was door de buschauffeur, hulp van een voorbijganger. De Vlaar dinger was met vrienden op weg naar Rotterdam om een nachtje te gaan stappen,' Hij i moest zich onder doktersbe handeling stellen. In de Kemperstraat Is door de politie een 29-Jarige Vlaardin ger aangehouden. Hij lag daar zijn roes uit te slapen op de motorkap van een personen auto. De jongeman bieek van verschillende auto's de ruiten wissers en antenne vernield te hebben. Ook had hij auto's be krast. VLAARDINGEN Voor een 45-jarlge Schiedammer is de koop van een auto in een Viaardings café uitgelopen op een kleine financiële ramp. De man gaf bij zijn aanhouding door de politie op de Schie damseweg een valse naam op. Toen zijn juiste Identiteit kort worden vastgesteld, bleek er nog een boete van 630 gulden open te staan. De man bleek verder onder invloed te zijn, zijn rijbewijs was verlopen en, de auto was niet gekeurd.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1