Politie pakt vier rovers Tippelen blijft in zone Stenfert Kroese stapt op Volle maan schept hand Crisis bijna fataal voor recordpoging klaverjas AbvaKabo op de bres voor vertrouwensartsen 'Waterwegtunnel ook schrikbeeld' Hellevoetsluis wil spoorbaanbus EEN Fl JNSCHRIJVEND GESCHENK a 'Meiboom moet weg' 'Willem III- viering zonde van 't geld' Verkeersdode Extra koopavonden Ahoy' sleunt basketballers Auto in sloot Winst voor Hunter Douglas VuAcet'ic pen j mp DINSDAG 25 NOVEMBER 1986, PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zullen binnenkort de binnengeko men reacties van de ziekenhuizen in het Rijn mondgebied bespreken op de door staatssecreta ris D.J.D. Dees (WVC) voorgestelde beddenreduc tie. Een voorstel, dat volgens GS „in sterke mate het regio-advies van 1984 van de provincie volgt". In het hele Rijnmondgebied is volgens de staats secretaris plaats voor maximaal 4.830 ziekenhuis bedden, wat een reductie betekent van honderden. I Aantal bedden De volle maan schept een band tussen antiek en modem: de pas gerestaureerde Delfshavense molen De Destilleerketel tekent zwart af tegen de feeeriek ver- j lichte chemische buizenstelsels van de nabije AKZO-vestiging. (Foto Max Mili-I kan Zielig Onze nieuwe originele Parker Rolierball in luxe verpakking. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt. En... de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. NIEUWE ABONNEE: HA NAAMVOORL, ADRES- POSTCODEr.HUISNR.... PLAATS TEL..........- NAAM..:VOORL.. ADRES.. POSTCODE...HU1SNR plaats DE NIEUWE ABONNEE BETAALT PER MAAND 22,65 (ACCEPTGIROKAARTj*Én"k"rÜgV DE STUREN NAAR 'I J I i ■8 1 ROTTERDAM Met de aanhouding- van vier jonge mannen van vijftien, acht tien en negentien jaar, heeft de Rotterdamse politie een reeks berovingen en ten minste één verkrachtings zaak opgelost. Het viertal maakt deel uit van een groep van minimaal zes personen, die in de Rotter damse binnenstad actief is geweest. De al aangehou den jongens hebben onder andere bekend in de Gou- vernestraat een echtpaar te hebben beroofd en daarbij de vrouw te hebben aange rand. Tijdens de kermis op de Parkkade hadden de jon gens verscheidene meisjes lastig gevallen. Volgens een woordvoerder van de politie gingen de jongens 'zeer bru taal' te werk. ROTTERDAM De tip pelzone aan de G.J. de Jonghweg in Rotterdam zal voorlopig worden gehand haafd. Het college van bur gemeester en wethouders van Rotterdam wil de tip pelzone na een proeftijd van twee jaar nu een blijvend karakter geven. Het college vindt dat, mede door het ontbreken van een alterna tief, de tippelzone in een be hoefte voorziet en dat door de extra inzet van de politie de overlast voor omwonen den beperkt blijft. CAPELLE AAN DEN IJSSEL De bewoners commissie van het bejaar denverzorgingstehuis De Roo van Capelie eist dat wethouder M.J. Meiboom opstapt als voorzitter van het tehuis. Volgens de be wonerscommissie is door het optreden van Meiboom in de ontslag-affaire rond directeur van den Berk het vertrouwen in de voorzitter geschokt. PAPENDRECHT In ziekenhuis Dijkzigt is gis teravond de 18-jarige P. Ol- ting-Siberg uit Dordrecht overleden aan de verwon dingen die hij opliep bij een auto-ongeval zondagavond in Papendrecht. Op de Ke- telweg aldaar reed de wa gen waarin het slachtoffer zat frontaal op een auto die pp de „verkeerde rijbaan te recht was gekomen. Van de andere vier inzittenden die bij,' het ongeval gewond raakten, verkeert een 16-ja- rige Dordtenaar nog in le vensgevaar. y ROTTERDAM Voorzit ter H. Stenfert Kroese van de deelraad Kralingen keert na de verkiezingen in maart aanstaande niet te rug in zijn huidige baan. Hij ambieert voortzetting van zijn loopbaan bij de ge meente Rotterdam.Eén van de redenen voor Stenfert Kroese om op te stappen is verschil van mening met het bestuur van de Partij van de Arbeid, afdeiing Centrum Oost, over de be- stuui -«stijl. Over de politie ke doelstellingen en de re sultaten zijn de partijgeno ten het echter wei eens. De huidige voorzitter van Kralingen heeft van het be gin af aan gezegd dat hij in principe zes jaar beschik baar zou zijn voor de func tie. Hij is van oordeel dat een bestuurder moet voor komen dat hij vergroeit met zijn stoel en had daar om de PvdA in 1984 al laten weten dat hij mogelijk de tweede periode niet vol zou maken. De vervroegde ver kiezingen voor de deelraad in maart aanstaande ma ken dat hij nu na vijf jaar al opstapt. V nkrimping ziekenhuizen nu vast De beddenreductie m Rijn mond moet volgens WVC jaar lijks een bezuiniging van 25 miljoen gulden opleveren, nog algezien van de bezuiniging die het academisch ziekenhuis Dijkzigt moet bereiken. De beddenreductie moet eind 1988 al zijn gerealiseerd. Aanvanke lijk zou dat pas twee jaar later het geval zijn geweest. In het opzet-Dees zal het Oogziekenhuis in Rotterdam enkele tientallen bedden moe ten inleveren. Om er nog 85 te mogen houden moet het Oog ziekenhuis wèl gaan samen werken met Dijkzigt. Het aca demisch ziekenhuis mag eind 1988 bij elkaar 995 bedden tel len, waarvan 1J5 -in ligt. So; phia-kinderziekerifauif. Van Weel-Bethesraa#ekeraiuis in Dirksland zal, qhi van 96 op 150 bedden te mógen kqmgn eveneens samenwerking moe ten zoeken: met het Ikazia-zle- kenhuis, dat van 383 bedden te rug moet naar 370 bedden. Het Bergwegziekenhuis, t h*ö Eudokiaziekenhuis eri het Vdfcs Dam-Bethesda-ziekenhuis die gedrieen zullen opgaan in nieuw te bouwen ziekenhuizen in Capelie aan den IJssel (380 bedden) en Spijkenisse (275 ROTTERDAM Rotter dammers kunnen Sinterklaas volgende week nog vier avon den een handje helpen bij het doen van inkopen. De winkels in de stad mogen van maan dag 1 december tot en met donderdag 4 december tot 21 uur open blijven. Zaterdag 29 november geldt de normale sluitingstijd van 17 uur. bedden) zullen vóór eind 1988 op de huidige locaties nog terug moeten van in totaal 982 bedden naar een totaal van 655 bedden. Het Schiedamse Sehieland- ziekenhuis, dat ook nieuw- bouwplannen heeft, zal eerst nog terug moeten van 461 naar 350 bedden in het voormalige Nolet- en Gemeenteziekenhuis. Het Zuiderziekenhuis in Rot terdam verliest maar enkele bedden, (en komt op 400) om dat de afdeling rheumatologie van de Daniël Den Hoed-kli niek (53 bedden) naar dit zie kenhuis wordt overgeheveld. De Daniel Den Hoed-kliniek houdt 150 bedden over. Het Sint Franciscus Gast huis (samen met de Vroed- vrouwenkiiniek) moet 31 bed den inleveren en komt op 580 bedden. Het Claraziekenhuis gaat in de opzet-Dees terug van 568 naar 550 bedden. Het Havenziekenhuis in Rotterdam wordt gespaard en hoeft maar twee bedden in te leveren, om op 240 te komen. Het Vlaar- dingse Holy-ziekenhuis moet terug van 346 naar 305 bedden. HELLEVOETSLUIS - „Honderdduizend gulden is er beschikbaar gesteld voor de herdenking an een vorst van wie driekwart van de bevol king nog nooit gehoord heeft Onzinnig vind ik dat, wegge gooid geld. Het zal de Helle- voeters een zorg zijn wat Wil lem III (1650 - 1702) in Enge land heeft klaargespeeld." Niet iedereen in Hellevoet- sluis kijkt dus met genoegen uit naar de Willem III-viering, die in 1988 moet plaatsvinden. Mevrouw MAC. van den Has- pel-Broeze bijvoorbeeld, van de plaatselijke partij IBH. Het meest maakt ze zich kwaad over de hoge kosten van de herdenking van de koning stadhouder. „Iedereen heeft zijn mond vol over bezuinigin gen, maar er is wel een ton voor Willem III." IBH heeft be rekend dat alleen al de voorbe reiding gelijk staat aan een 'bijdrage' van honderd gulden per gezin. Het IBH-lid wijst erop dat de werkelijke kosten ongeveer tien keer zo hoog zullen zijn. Aan de opmerking dat gezocht zal worden naar andere kos- tendragers hecht ze weinig waarde: „De initiatiefnemers kunnen zo veel zeggen. Tot dusverre is het aantal reacties op deze zogenaamd grootse ge beurtenis nihil." Dat de herdenkingsfestivitei ten extra promotie voor Helle- voetsluis betekent, noemt ze overdreven. „Gezien de kosten hadden we nee moeten zeggen. In Engeland mag Willem III een Roomse vorst verjaagd hebben, de enige binding met Hellevoetsluis is dat zijn vloot hier gelegen heeft." De klaverjassende RET- kaartcontroleurs hebben tij dens hun recordpoging van morgen even het hart vastge houden toen hun collega H. van Uitert na 72 uur de uitput ting nabij bleek. Onderzoek door een aanwezige arts leerde dat de 'crisis' was te wijten aan verkeerd voedsel, maar dat Van Uitert de strijd niet zou Hoeven staken. De RET- kaartcontroleurs (J.M.P. Bot, F. Kreukniet, A. Verkalk en Van Uitert) hebben nog een volle dag te gaan voordat mor genmiddag het huidige record uit het Guiness Book of Re cords (101 uur en 55 minuten) is verbroken. De recordpoging var, de Rot terdammers vindt plaats in restaurant De Mallejan in het Bouwcentrum. Daar bestaat voor de klaverjasmarathon grote belangstellning. Vooral veel RET-coIIega's wippen re gelmatig even langs. Ook RET-directeur J.J.Ph. Kunst laat zich er .regelmatig zien. (Foto John de Pater) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM AbvaKabo bestuurder P. van Loon heeft 'vrijdag een gesprek 'met top ambtenaren van het ministerie van WVC over betere huisves ting en meer personeel voor het Rotterdamse Bureau Ver trouwensartsen aan de Wijn haven. De ambtenarenvakbond heeft zich solidair verklaard met de eisen van het bureau. Dit voert sinds vorige week ac tie door alleen ernstige geval len van kindermishandeling te behandelen. De onderhandelingen tussen het ministerie van WVC en de ambtenarenbond lopen vooruit op het rapport van de landelij ke stichting Bureaus Vertrou wensartsen inzake Kindermis handeling. Het rapport moet begin volgend jaar een beeld geven van de vereiste perso neelssterkte van alle bureaus in Nederland. Pas in 1988 zou den de bureaus op basis van het rapport meer mensen in dienst mogen nemen. Tot nu toe wilde WVC niet over perso neelsuitbreiding praten, zoiang het rapport nog niet klaar is. Het aantal meldingen van kindermishandeling is sinds 1980 verdubbeld, maar het aan tal personeelsleden is in Rot terdam al die tijd met negen medewerkers gelijk gebleven. Tijd voor een uitvoerig ge sprek met mishandelde kinde ren, de betrekken gezinnen en hulpverleners is er nauwelijks meer. Het pand aan de Wijnha ven is te klein om een privér- uimte te bevatten. In de hal is een 'ontvangstbalie' met een paar houten tafels ingericht. Zodra iemand binnenkomt, moeten vertrouwelijke dos siers van tafel worden ge haald. Toen het ministerie van WVC onlangs een aanvraag voor een nieuw huurpand wei gerde, was de maat voor het bureau vol. Coordinator A. Hiiberink, die het verlossende rapport moet opstellen, veroordeelt de actie in Rotterdam. In t de laatste editie van het Welzijnsweek blad zegt hij: „De aanvraag om uitbreiding van personeel kan nu eenmaal niet in behan deling worden genomen. En wat de huisvesting betreft vind ik het voor Rotterdam wel heel zielig, maar ze zijn toch wat te snel in de actie geschoten. Be gin december hebben we weer een gesprek op het departe ment van WVC over de huisvesting. "Hilberink stelt voor dat het bureau in Rotter dam ophoudt met actie voeren, en zelf bepaalde vormen van hulpverlening afschaft. Som mige bureaus besteden tien tot twintig percent van hun tijd aan hulpverlening terwijl de bureaus alleen zijn bedoeld als aanmeldpost voor kennissen, vrienden of buren van mishan delende kinderen. De bureaus hoeven alleen het contact te leggen met de professionele hulpverlening. Maar dat is vol gens vertrouwensarts W. de Jong al moeilijk genoeg. „Het is logisch dat we in noodgeval len zelf inspringen als de be trokken ouders nog niet willen worden geholpen of als de hulpverlening nog op gang moet worden gebracht. Ver geet niet dat de meeste ouders die hun kinderen mishandelen al, vaak met hulpverleners te maken hebben gehad," aldus De Jong. Een woordvoerster van het ministerie van WVC heeft de actie vorige week 'onverant woord' genoemd. De Jong stelt daar tegenover dat de actie weinig verschilt van de oude situatie. „Al sinds jaar en dag kunnen wij alleen ernstige ge vallen behandelen, gevallen waarbij het leven van een kind^ op het spel staat. Minder zwa-* re gevallen belanden In een la. Door de actie wordt dit open baar gemaakt. Dat is in feite eerlijker tegenover alle men sen die soms ten onrechte den ken dat er aan hun geval wordt gewerkt," zegt De Jong. De andere Bureaus Vertrou wensartsen in het land hebben zich solidair verklaard met de actie in Rotterdam. Gisteren heeft ook de Rotterdamse af deling van de plaatselijke Huisartsenvereniging zich in een brief achter de eisen van het bureau gesteld. ROTTERDAM Sportpaleis Ahoy' wordt de nieuwe sponsor van de basketbalverening Rotterdam-Zuid. Van avond wordt de (drieja rige) overeenkomst ge tekend. RZ zal in het vervolg als Ahoy'/RZ door het leven gaan. Het ligt niet in de bedoeling dat de nieuwe naam op de shirts zal worden ver meld. Voorstanders van de Blanken burgtunnel wijzen vooral op het economisch belang. De Ka mer van Koophandel heeft eer der berekend dat deze timnel een transportkostenbesparing van "40 miljoen gulden per jaar oplevert. Een ander voordeel dat gisteren in Den Haag nog eens werd genoemd, is dat de Blankenburgtunnel een extra vluchtweg bij calamiteiten voor de inwoners van gemeen ten zoals Rozenburg en Helle voetsluis vormt. Tegenstanders beroepen zich op de milieu-aspecten. FvdA- woordvoerder J.W.J. Wolf zei gisteren „het schrikbeeld van een klaverblad in Midden-Delf land" voor ogen te hebben. Wolf vreest dat de aanleg van de Blankenburgtunnel automa tisch zal leiden tot de aanleg van een nieuwe autosnelweg dwars door dit natuurgebied. Dit om de nieuwe tunnel beter te laten aansluiten op de rijks weg A4 tussen Schiedam en Den Haag. Klein Links in de Provincia le Staten heeft als enige fractie geen keuze gemaakt tussen de Blankenburgtunnel en een tweede Beneluxtunnel. Volgens woordvoerder E. Th ,M. Meijer is er sprake van „een valse keuze", omdat nog steeds niet is uitgesloten dat beide tunnels worden aangelegd. Een studie heeft aangetoond dat de Bene luxtunnel anderhalf jaar na de gereedkoming van de Blanken burgtunnel opnieuw overbelast zal zijn. Bij een tweede Bene luxtunnel zou dat nog zeker elf jaar duren. Over het zoveel mogelijk op schuiven van de Blankenburg- tunnel naar het westen zijn al le fracties in de Provinciale Staten het eens. PvdA-woord- voerder Wolf zei dat de aantas ting van de Lickebaert (het na tuurgebied langs de Nieuwe Waterweg tussen Vlaardingen en Maassluis) zwaarder weegt dan de problemen van de ge meente Maassluis. Die krijgt vooral te kampen met geluids hinder van de nieuwe autosnel weg, die de tunnel met rijks weg 20 moet verbinden. Van onze verslaggeefster ELLEN SCHOLTENS HELLEVOETSLUIS Krijgt Hellevoetsluis als eerste gemeente in ons land een spoorbaanbus? Het antwoord op deze vraag is in eerste in stantie afhankelijk van een on derzoek, verricht door de dienst Openbare Werken. De verwachting is dat de resulta ten van dit onderzoek begin volgend jaar bekend zullen zijn. Aan de hand daarvan wordt besloten of er toekomst zit in de spoorbaanbus. Hellevoetsluis ijvert al jaren voor een sneiie verbinding met de gemeente Spijkenisse. De drukke autoverkeer op de Groene Kruisweg zorgt nu nog dagelijks voor ellenlange files. Aanvankelijk had 'de stad aan het water* haar zinnen gezet op het doortrekken van de me trolijn. Om diverse redenen bleek dit geen haalbare kaart. Niet alleen om financiële rede nen: ook planologisch gezien kan Hellevoetsluis fluiten naar een station. Een spoorbaanbus lijkt de gemeente het beste alternatief, hoewel een dergelijk vervoer middel nog nergens 'operatio neel' is. Volgens ing. C. van der Rande, hoofd Civiele Techniek, zijn er nog veel onduidelijkhe den: „De spoorbaanbus is nu nog een kreet. Je kunt deze voorziening het best vergelij ken met de sneltrams aan de andere kant van Rotterdam." Het grote probleem is dat voor een Hellevoetse snelbus in de wijken te weinig ruimte is. Een mogelijkheid is om met »en ander vervoerssysteem naar een centraal instappunt te gaan. Wat misschien ook kan, is een speciale bus laten maken. Ééntje die gewoon door de wijken kan rijden en op een bepaald traject op een geleideraii over gaat Dat een dergelijk vervoer middel (te) veel geld kost, ligt voor de hand. Toch vindt Van der Rande dat alle mogelijkhe den serieus onderzocht moeten worden. Om die reden wordt het onderzoek niet op eigen houtje verricht. De adviezen die het vervoersbedrijf ZWN en de verkeersinspectie geven, zijn van groot belang. Van der Rande Er zijn nog erg veel haken en ogen. De spoorbaanbus moet langs of op het provinciale fietspad lopen: dat is het enige wat vaststaat. Toch is dit onderzoek heel nut tig. De laatste jaren komt de spoorbaanbus in elk beleids programma aan de orde. Het is hoog tijd dat er uitsluitsel gegeven wordt." ROTTERDAM Een auto mobilist uit Capelie aan den IJssel is gisteravond met zijn auto op rijksweg 16 bij de af slag IJsseimonde met zijn au to in een sloot gereden. Bij het ongeval raakten de bestuurder, zijn echtgenote en een passa- giere licht gewond. ROTTERDAM Hunter Douglas heeft in de eerste ne gen maanden van dit jaar de omzet zien toenemen van 35S miljoen tot 499 miljoen dollar Deze ontwikkeling bevestigt de eoncernleiding in zijn ver wachting dat de winst in 1986 hoger zal zijn dan in 1985. De omzetstijging- is het gevolg van valutavoordelen, groei in de metaalhandel en de overna me van bedrijven. WhknpulMiMJrop'swopw nut Hel Vtje Vo* «la «ammnwadmMlnfr filwwnïwnrrw 1S7S. JëöO VS Bonefdm Dt potóss* Dew*

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 2