16 Joop Stouthandel bewaakt fietsen in het centrum Verzet tegen bedreductie in Holy- ziekenhuis Tevredenheid over vestigingscommissie Erker zit vol op ouderenmiddag tilt JÉ Goudrla&n-debat gesmoord En ruzie Verward betoog van college Maassluis 1 w pwgi Bromfietser mm tegen auto Dure kabel gestolen Niet bekend Scouting Woudhoek *k WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Marcel Notenboom (21) en Mar tin de Jong (26) kunnen er nog kwaad om worden. Vorige week bracht het duo onschuldig naar later bleek, een nacht door in een politiecel, verdacht van een inbraak. Nog geen tien meter van hun ou derlijk huis werden de twee Schiedammers door de politie aangehouden en meegenomen naar het "bureau. Uren later mochten zij hun ouders pas in lichten. Veertien uur later werden zij, zonder een duidelijk excuus, op vrije voeten gesteld. „Dat soort dingen kan gebeuren," is het commentaar van de politie. Cel Marcel (links) en Martin over hun aanhouding: „We wisten nergens van. Pas 's ochtends hoorden we waar het over ging." (Foto Arie Wapenaar) Inbraak Klacht Joop Stouthandel gaat de fietsenstalling in het cen trum beheren. De Schiedammer kwam zelf met het idee voor een bewaakte stalling. (Foto Tieleman van Rijnberk) 's Ochtends tijdens de gymnastiek oefeningen waren het vooral de dames die hun beste beentje voorzetten terwijl de heren toekeken. (Foto Arie Wapenaar) Erker Mak Ditch Afgesloten Sr*"' HET VRIJE VOLK schiedam WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 y *5 r^tu 'Je weet dat je niks hebt gedaan, maar toch zit je vast' Toen het duo donderdag nacht rond half één vanuit de Elzensteeg in een personen auto naar huis reed, kon het nog niet vermoeden dat de nacht zou worden doorge bracht in een politiecellen. „Ik zag wel dat er iemand achter ons aanreed maar ik dacht dat het de buurman was," zegt Marcel, die achter hei stuur zat. „Die man heeft net een nieuwe auto. Ik dacht dat 'ie wedstrijdje wilde doen." In de Archimedesstraat zette Marcel zijn wagen in een parkeerkom. Direct daarna bleekdat het niet de buurman was die de twee jongens had achtervolgd. „De wagen was van de poli tie," aldus Martin. „Wij wilden onze papieren geven maar de agenten vertelden dat we mee moesten naar het bureau. Ik wees nog naar mijn ouderlijk huis. Ik wilde m'n moeder in lichten, maar dat mocht niet. We moesten direct mee. Er stonden inmiddels drie politie wagens in de straat. Kun je na gaan. We wisten niet eens waar het om ging. De agent mompelde iets over ergens on wettelijk aanwezig zijn." Volgens de twee Schiedam mers werden ze zonder verkla ring ieder afzonderlijk in een cel gezet. Om half drie werden ze eruit gehaald. Wegens ver bouwingen in het bureau aan de Lange Nieuwstraat was er geen ruimte en moesten ze tij delijk worden ondergebracht bij andere korpsen. Martin verhuisde zodoende naar Maassluis. Marcel kwam in Vlaardingen terecht. De ou ders van de twee arrestanten' wisten toen nog niet waar him kroost uithing. Daar kwamen zij pas om een uur of vijf 's ochtends achter. Ze wilden hun zonen bij de politie opgeven als vermist. Ze kregen te horen dat de twee ergens van werden verdacht. Een verdere toelich ting bleef uit. De volgende och tend om tien uur werd het tweetal weer teruggebracht naar Schiedam en werden zij onderworpen aan een verhoor. „Toen pas kregen we te ho ren waar het om ging," zegt Martin. „We zouden een in braak hebben gepleegd aan de Lange Haven. We hebben drie getuigen die kunnen verklaren dat we de hele avond aan een auto hebben gesleuteld in een garage aan de Elzensteeg. Maar daar heeft de politie nooit geïnformeerd." De twee Schiedammers werden uitein delijk 's middags om kwart over twee op vrije voeten ge steld. Volgens politiewoordvoerder J.P. van Hoff is een incident als het voorafgaande nauwe lijks te voorkomen. „We heb ben twee mensen aangehouden die ergens van verdacht kon den worden," zegt hij. „Nu zijn wij inmiddels van mening dat de twee zich niet schuldig heb ben gemaakt aan de inbraak. Maar je weet dat op het mo ment van de aanhouding niet. Dat kun je ook niet weten. Dat ze een nacht lang op het bu reau hebben gezeten, kunnen we niets aan doen. 's Nachts is er geen recherche op het bu reau. Dat werkt inderdaad in het nadeel van de verdachten Dat is bij andere korpsen ooi. zo." De politie mag een arrestant in eerste instantie hoogstens zes uur vasthouden. De uren tussen twaalf uur 's nachts en negen uur 's ochtends worden, vanwege de afwezigheid van de recherche, echter niet mee geteld. Dit is een landelijk gel dende regel. Bij Martin en Marcel kunnen de politleregels niet rekenen op enkel begrip. „Je zit je daar op te vreten in die cel. Je weet dat je niks hebt gedaan maar ze houden je toch vast. Het er ge is dat we onze ouders niet hebben kunnen waarschuwen Ja, om half drie mocht ik ie mand bellen. Maar toen hoefde het niet meer. Ik zal de politie nooit opbellen om Iemand aan te geven. Stel je voor dat die gene onschuldig is. Ik weet nu hoe dat voelt," aldus Martin. Het duo heeft inmiddels de rechtswinkel Schiedam inge schakeld. Ze overwegen een of ficiële klacht in te dienen te gen de Schiedamse politie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Een gemeen telijke fietsenstalling in het centrum van Schiedam moet vanaf morgen het winkelend publiek wat meer rust geven. Zij kunnen namelijk hun twee- wieler tegen betaling van drie kwartjes de ganse dag onder bewaking neerzetten. De stal- ling komt langs de Broersvest, op het voetpad langs de Hema. Er is plaats voor ongeveer ^honderd fietsen. De stalling geldt als vervangend werkpro ject en Is nu nog een experi- ment. In mei volgend jaar wordt bekeken of dat wordt ^omgezet in een definitieve (voorziening. ,.,'Joop Stouthandel gaat de ".stalling beheren. Hij woont aan de Hogebanweg en is in .Schiedam vooral bekend als de „'bewaker van fietsen in de zo mermaanden bij het zwembad ,".Groenoord en bij de sporthal Margriet. „Ik heb daar een goed naam opgebouwd. Hoewel ik daar natuurlijk niet voor zit, heb ik bij Groenoord al enkele keren gasten, die een fiets wil de jatten, in hun kraag gegre pen. Ik bedoel dan fietsen, die niet in mij» stalling stonden maar buiten de hekken." w, Stouthandel zegt: „Ik ben af gekeurd en loop dus in de WAO, maar wilde wat om han den hebben. Daarom ben ik die fietsenstalling begonnen. Ik heb zelf een karretje gekocht, dat ik opknap en waarin toilet- _.ten komen. Zoiets kan op ver-, schillende plaatsen worden in- 1 gezet. Van de gemeente en dè politie heb ik veel medewer king gekregen maar het geld -t* V vi voor dit karretje en de cara van, waarin wij droog kunnen zitten, heb ikzelf moeten neer tellen." Het Idee voor een vaste rij wielstalling bij de Hema is van Stouthandel afkomstig. De ge meente heeft hier gezorgd voor de rekken en andere ma terialen. Ook de winkeliersver eniging Hoogstraat heeft me dewerking verleend. De openingstijdens van de stalling zijn: maandag tot en met donderdag van twaalf tot zes "s middags, donderdag van twaalf tot negen en vrijdag en zaterdags van negen uur 's ochtends tot zes uur 's mid dags. Voor een bromfiets moet per dag 1,25 worden betaald. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Voor eind 1988 moet het Holy-zie- kenhuis volgens de jongste plannen van staatssecretaris D.J.D. Dees het aantal bedden hebben teruggebracht van 346 naar 305. „Niet verantwoord, dat is teveel gevraagd", vinden wethouder IJsbrand van der Velden (Volksgezondheid) en. directeur J. H. Trommel. Zij zullen daarom protesteren bij de provincie en mogelijk vol gend jaar een beroep op de Kroon doen. De gemeentebe sturen van Vlaardingen en Maassluis hebben hun steun toegezegd. De reductie met 41 bedden betekent de sluiting van één ziekenhuisafdeling en vermin dering van het personeelsbe stand met twintig personeels leden. Gedwongen ontslagen zijn niet uitgesloten, denkt Trommel, die verder een toe neming van de werkbelasting voor het personeel voorspelt en een langer wordende wacht lijst. Die telt thans 900 namen. Het grootste deel betreft plas tische en orthopedische chirur gie met een maximale wacht tijd van één jaar, maar 'een kwaadaardig gezwel kost nu al tien dagen', aldus de directeur. De plannen van de staatsse cretaris zijn een reactie op een provinciaal advies van 1983 over de ziekenhuissituatie in de Rotterdamse regio. Daar moeten 760 van de 5600 bedden verdwijnen. De trage reactie van Dees is Van der Velden een doorn in het oog. „Eerst laat de staatssecretaris het provinciaal plan twee en een half jaar liggen en dan moeten wij binnen een jaar inkrim pen", zegt de wethouder, die ervan uitgaat dat de reductie pas in de loop van volgend jaar definitief vast zal staan. Even ontstemd zijn Van der Velden en Trommel over het feit, dat versterking van de eerstelijnsgezondheidszorg (huisarts, wijkverpleging, poli klinische behandeling enzo voort) slechts met de mond wordt beleden. „Daar zijn mooie nota's over geschreven. Die zou verstevigd worden, want dan kun je op bedden be zuinigen", zegt Van der Vel den. „Maar het ene is wel in gang gezet en het andere niet." Trommel: „Onze poliklinische bshandelmogeiïjkheden zijn te gering. Onze polikliniek zit mudvol." De directeur wijst erop, dat het Holy-ziekenhuis al in 1979 een aanvraag heeft ingediend om de pollkliniek te mogen uitbreiden. Tegen bezuinigen hebben beiden geen bezwaar, hoewel de afgelopen jaren al enkele malen is geknabbeld aan het ziekenhuisbudget. „Het totaal van de gezondheidszorg kan best goedkoper", meent Van der Velden, die enigszins zui nigjes erkent, dat de beddenre ductie 'een democratisch geno men besluit' is. SCHIEDAM Tot volle te vredenheid van alle partijen heeft het college van burge meester en wethouders van Schiedam een vestigingscom- missie voor huisartsen be noemd. Deze commissie moet bepalen of een huisarts zich mag vestigen binnen de Schie damse gemeentegrenzen. En kele maanden geleden zorgde de vorming van de commissie voor de nodige discussie. De huisartsengroepen Gorzen en Nieuwland, die geen lid zijn van de artsenbond, eisten ook een vertegenwoordiger. Die hebben zij nu gekregen in de persoon van Ruurd van der Veer, huisarts in Kethel en vooral bekend als de vroegere voorzitter van de PvdA-Schie- dam. Verder hebben zitting de huisarts P.J. Viak, wethouder Luub Hafkamp (volksgezond heid), J.J. van Ewijk (namens patiënten), A. Verwaaijen (na mens aanverwante beroepen) en F.Th.P.M. Mulienders (na mens verzekeringen). SCHIEDAM Een 38-jarige bromfietser is in het zieken- I huis beland na een verkeerson geluk. De man verzuimde voorrang te verlenen aan een automobilist. Die reed vanuit de Fabristraat de Vlaardinger- dijk op. De bromfietser botste j tegen de zijkant van de auto en sloeg tegen het weglek. Met i een wond aan zijn been werd 1 hij naar het Schieland zieken huis vervoerd. De auto werd bestuurd door een 47-jarige Schiedammer. SCHIEDAM Een rol signaleringskabel met een waarde van 24.000 gulden Is gestolen vanaf een bouw plaats langs rijksweg 19. Het stroomdraad was ei gendom van Rijkswater- i staat en zou gebruikt wor den bij het aanleggen van eenelectrische waarschu wingssysteem. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De ouderen- middag in wijkcentrum De Erker is gisteren uitgedraaid op een regelrecht succes. De dag, die ter ere van de eerste verjaardag van De Erker werd gehouden, werd bezocht door bijna 150 ouderen, voor namelijk afkomstig uit de wijk West. Het was zo druk, dat 's middags het Egelander Ensemble zijn lunchconcert letterlijk en figuurlijk tussen de schuifdeuren moest geven. De 55-plussers maalden er niet om. De voetjes gingen op de hoempamuziek lustig van de vloer. Vorige week werd een mid dag voor kinderen al onge kend druk bezocht. Met de middag voor ouderen en de redelijk succesvolle popdag voor de jongeren enkele we ken geleden bewijst de Erker een deel van de wijk te zijn geworden. De ouderendag be gon 's ochtends met een uur tje gymnastiek. Leden van de gymnastiekclub gaven een demonstratie en lieten zien wat de lessen in De Erker in hielden. Vervolgens kregen de bezoekers de kunsten van de volksdansgroep te zien waarna het tijd was om op de muziek van het Egelander Ensemble zelf wat danspas jes te wagen. Hoewel een flink deel van de ouderen ook regelmatig de ouderensoos op donderdag middag bezoekt, telde het grote gezelschap veel nieuwe gezichten. „Het is een uitgele zen maaier voor de oudem om eens onder de mensen te komen," aldus een vrijwilli ger van het wijkcentrum. Er wordt over gedacht om de ouderenmiddag om het half jaar te organiseren., Pro bleem is echter dat er veer tien mensen voor de organi satie nodig zijn. VLAARDINGEN Beledigen de opmerkingen van de Viaar- dingse wethouder Bas Goudri- aan aan het adres van de Deiftse stedebouwkundige Klaus Vollmer hebben een voortijdig eind a gemaakt aan het debat, dat beiden morgen avond in de Salon de Harmo nie zouden voeren Vo'lmer komt niet, want hij wil niet aan éen tafel zitten met iemand, die hem achter zijn rug 'ondes kundig' en 'een milieu-freak' noemt. De wethouder Is zich echter van geen kwaad be wust „Stijlloos, dat hij het op geeft. Ik heb me de hele zater dag voorbereid", reageert Goudriaan, die ontkent dat hij zoiets gezegd zou hebben Goudr.aan en Vollmer zouden donderdag in de Harmonie met elkaar in debat gaan tijdens de zesde Salon de Harmonie, een plaatseii/ke praatshow die eer der gewijd was aan Liefde in Vlaardingen en de monsterze ge van Reml Poppe's Socialis- tlese Partij. De organisatoren voorspelden een pittig debat, omdat beide heren het hard- grondig oneens zijn. Zo zegt Voilmer: „Een belangrijke component van stedebouw is, dat je niets doet." Maar Gou driaan vindt nietsdoen rampza lig. Hij wil Vlaardingen afbou wen. „Als het Buizengat be bouwd is, dan figt de structuur voor de komende honderd jaar vast Dan hoef je alleen nog maar op de winkel te passen." Voilmer, verbonden aan het stedebouwkundig bureau OD 205 te Delft, zegt dat Goudri aan zich schuldig heeft ge maakt aan 'pure intimidatie en laster', in een brief aan de or ganisatoren, waarin hij zijn be sluit toelicht, schrijft hij dat 'de heer Goudriaan bezig is om mij onder andere ais ondeskundig en milieu-freak af te schilde ren'. „Andere opmerkingen aan mijn adres, die In aanwe zigheid van meerdere perso nen zijn gemaakt, maar een meer persoonlijk karakter heb ben, zal ik u besparen." „Quatsch", zegt wethouder Goudriaan. „Ais ie daar nu over beledigd is. ik heb die- man nergens gesproken, ken hem amper. MIJ zijn die, opmerkingen niet bekendste heb er een beetje de pest over in, dat hij het opgeeft, want ie dereen heeft zijn voorbereiding gehad. Ik heb alleen maar goe de berichten over hem ge hoord. Die vent is op een heel goede manier met zijn vak be zig. Ik durfde de discussie wel met hem aan." w Goudriaan en Vollmer kwamen elkaar begin dit jaar voor het eerst tegen, toen bewoners' van de Goudkust Vollmer in-; huurden bij hun acties tegen de bouw van drie fiats met luxe appartementen langs de Vlaar- dlngse Vaart. Ook de Vlaar- dingse Raad voor Sport en.Re creatie keerde zich tegen de plannen van B. en W.. De ge meenteraad gaf uiteindelijk slechts toestemming voor één flat. Vollmer is niet erg optimis tisch over de inspraak- en be- roepsmogelijkheden die de Wet op de Ruimtelijke Orde ning geeft. „Deze regelgeving heeft met name op het stede lijk niveau vrijwel geen effect. Beslissingen zijn helaas ie vaak het resultaat van pers xmiijke voorkeuren, macht ot politieke willekeur", schrijft hij ,n de eer der geciteerde brief. Ondanks de tegenslag gaat de Salon toch door, zij het met een enigszins aangepast pro gramma. De Salon de Harmo nie begint morgen cm 20.30; uur. i, kortaf Ester v.d. Akker, Richard Ou- weling, Marloes Janzen en Marceüe Joosten van de Vlaar- dingse Ailart van Heemstede- groep; Hans Peitsman van de Vlaardingse Prins Maurits- groep; Peter Fortuin van de Maassluise Paulusgroep en Willem Fortuin van Wiex uit Maassluis nemen in februari 1987 deel aan de landelijke scouting zwemwedstrijden in Amersfoort. Zij kwalificeerden zich door als eerste te eindigen bij de districtswedstrijden, af gelopen zaterdag in het Sport- fondsenbad te Schiedam. De enige Schiedamse winnaar was Rosemarie van Leeuwen (To- nogroep). Aan de voorronde werd deelgenomen door vijf- honderd kabouters, weipen, padvindsters, verkenners, lei ders en pivo's uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Een Sinterkiaasd-bingo-dans- ant staat vrijdag op het pro gramma In het dienstencen trum Woudhoek. De entree is gratis. Het evenement begint om acht uur 's avonds. Het is de bedoeling dat er tussen de bingorondes door, gedanst wordt. In wijkcentrum de Erker begint binnenkort een nieuwe serie computerlessen. De cursus is bedoeld voor mensen boven de negen jaar. In twaalf lessen wordt behalve het gebruik van de computer, ook bekeken wat de plaats van de high-tech is in de samenleving. De lessen worden op dinsdag-en woens dagavond gegeven. De kosten bedragen 42,50. inschrijven bij het wijkcentrum-" 5 De 12-jarige'Arjah Mak: slaat vrijdag de eerste paai Voor éen nieuw bedrijfspand van zijn va der en grootvader. Het aanne mingsbedrijf Mak moest ver huizen in verband piet de bouw van woningen op het GTB-ter- rein. De eerste paal gaat om vier uur 's middags de grond in. Het vaste hulstrio van de Ditch treedt vanavond vanaf negen uur op. Het is voorlopig de laatste keer dat het trio te be luisteren en te zien is. In janua- rikomen Koos Wiltenburg, Jo- han Clement en Fred Krentz weer terug. De entree Is gratis omdat het een try-out betreft. De burgemeester Honerlage Gretelaan is vanaf maandag afgesloten tussen de Parkweg en de Damlaan. Dit in verband met bestratingen door de ge meente. Het verkeer wordt om geleid via de Parkweg, Noord- vestsingel en de Damlaan. De route is aangegeven met oran je borden. MAASSLUIS Het Maassluis college van burgemeester en wethouders heeft bij de beant woording van de algemene be schouwingen gisteren een ver bijsterende indruk gemaakt op de gemeenteraad. Alle fractie voorzitters, behalve CDA-er L.F.M. Speel, noemden na af loop van de vergadering het optreden van burgemeester en wethouders „chaotisch". „Het was een uiterst povere vertoning," meent PvdA-frac-' tieleider R. Punt. „Ik zal daar nog een hartig woordje over spreken. Er zat geen enkele lijn In het optreden van het colle ge. Vragen over de herbezet- tlngsgelden die tot de porte feuille van wethouder Wustrow behoren, werden beantwoord door wethouder Van der Knaap, De collegeleden her haalden elkaar voortdurend, maar lieten belangrijke zaken, zoals onze motie over Maas sluis apariheldsstad, liggen. De vier jongens en de dame heb ben totaal geen overleg ge voerd." Ook de VVD voorman J. Scheerstra was niet te spreken over de beantwoording. „Het moet toch mogelijk zijn dat die lui een keer de koppen bij ei kaar steken. Dit is beneden peil. Ik ga er zeker wat van zeggen." Zijn collega J. Storm (D6S) had helemaal geen goed woord over voor het college. „Van der Knaap zei nog dat Ik we! tevreden zou zijn met de speciale aandacht die hij voor mijn vragen had. Welnu, de be antwoording zelf was zeer, maar dan ook zeer verontrus tend. inhoudelijk ook erg sum mier," aldus de democraat. Gedurende het betoog van Van der Knaap werd hij enige ma len door VVD-voorman J. Scheerstra op de vingers ge tikt. Toen de CDA-wethouder over voorlichting ging praten vroeg Scheerstra: „Voorlich ting zit toch in de portefeuille van de PvdA-wethouder Wu strow?" Waarop Van der 1 Knaap antwoordde: „Dit is het collegestandpunt, dus lees Ik het toch maar voor." De wet houder las dan ook verder, het tot grote verbazing van de ge meenteraadsleden. Tijdens de vergadering was al te zien dat de raadsleden zich flink aan het college ergerden. Het onderlinge gepraat nam steeds toe, waardoor burge-! meester J. van Es geérgerd raakte. De sfeer verslechterde aanmerkelijk toen wetho L.A. Snoeck-Schuller hefe, woord nam. Ze leek af eri ib met de beantwoording téwjen stoppen. Haar versprekingen waren niet van de lucht. De Gemeentelijke Kredietbank (GKB) noemde ze de KGB, ze had moeite met de namen van welzijnsinsteliingen en leek af en toe zelf niet te begrijpen wat ze oplas. Snoeck probeerde de proble men met grapjes te verdoeze len, maar de raad bleek daar r»ie! in mee te gaan. Zo werd ze bij Interruptie In de rede geval len door PPR/PSP-raadslid E. Doddema. „Ik wil graag uw aandacht vestigen op deze se rieuze zaaX U.heeft ,de motie van de PvdA helemaal niet be handeld," aldus het raadslid,» dat wanhopige blikken op de wethouder wierp, - ■S r •r t r iVs. tj* v«- <v

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1