Schiedam 14 el meer I West neemt afstand van::r-«"f! standpunt SOBQ kortaf Sint pakt uit op verkooptentoonstelling van museum Voetgangers op zebra geschept Face-liftje voor Korte Havenbrug Publiek winnaar b|| handbal-dèrby Op de vuist met drie controleurs m Salon zat met 'lege handen' m Ramen uit auto's Jeugdbendes opgerold Voorvork breekt WÊ WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op initiatief van Wil Verwijs, ei genaar van The Ditch, wordt een stichting Jazz' Schiedam opgericht. De organisatie moet optre dens in de regio Schiedam regelen. Verder moet de stichting Verwijs in staat stéllen optredens van gerenommeerde artiesten te blijven organise ren. „Het is anders niet op te brengen," verzucht Verwijs. Het eerste wapenfeit van de stichting ^Jazz Schiedam prijkt al op de kalenderreen optre den yan de wereldberoemde mondharmonicavir tuoos Jean 'Toots' Tielemans. Brand MmmÊmsmm The Ditch heeft inmiddels ook buiten Schiedam erken-] ning verworven. Een aparte stichting voor optredens] is volgens eigenaar Wil Verwijs echter onontbeerlijk. (Foto Arie Wapenaar) In een niet al ledaagse hou ding bevestigt een ambte- naar van ge - meentewer- ken al liggend een nieuwe wegplank aan de Korte Ha venbrug. De karakteristie ke oeverver binding kreeg deze week een beperkte face-lift. Vooral door toedoen van het, dagelijkse verkeer was het houten wegdek flink versleten en aan vernieu wing toe. Ook jwashethout f gaan werken' (onder invloed 'van van het weef.De hou ten brug werd daarom voor zien van een nieuwe grond laag en nieu we latten. Een opknap beurt die slechts korte tijd in beslag nam maar een lastige versperring vórmde voor Tiet-verkeer (Foto Arie Wapenaar) Spitsuur voor het doel van UVG. Karin ten Wölde (l.) én Ingrid Duif er houden Marianne den Harfóg (DWS) hardhandig van een doelpunt af. Karin van de Brand (9) houdt zich afzijdig. (Foto: Hans Pat- tist) Volle week Heel fris In de kunstklas zijn Mandy (links) en Andrea, beiden 8 jaar, druk in de weer met kroontjespen, ecoline en water. Foto Arie Wapenaar I. •Ui HET VRIJE VOLK I*!-; SCHIEDAM Bij twee on- i; gevallen zijn woensdag gewon- den gevallen. Op de Churchill- weg werd een man door een 'automobiliste aangereden op een voetgangersoversteek plaats. De automobiliste, een 23-jarige vrouw uit Schiedam, reed door het rode licht. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van bejaardencentrum De Harg. De man, een 35-jarige Schiedammer, werd met een gebroken been opgenomen in het Schieland ziekenhuis, i Eenzelfde soort ongeval deed zich voor op de Burge- j meester Knappertlaan. Een i 27-jarige Schiedamse keek niet goed uit bij het oversteken èii j werd geschept door een perso- nenauto. De bestuurder had door te toeteren tevergeefs .de vrouw willen waarschuwen. I Hij reed op het moment van de aanrijding ongeveer veertig kilometer per uur en kon niet meer op tijd remmen. De f; vrouw werd met onbekend let-: sel naar het Schieland zieken-.: 'r huis gebracht. i SCHIEDAM De Schie- [damse politie heeft vier jon- I gens aangehouden die in een" tram drie controleurs te lijf waren gegaan. Toen de RET' j ers' het viertal naar de plaats- j bewijzen vroeg, reageerden de jongens door te slaan en te 1 schoppen. De tram reed op dat moment op de Broersvest. De j trambestuurder alarmeerde via de radio de politie die kor- te tijd later het viertal slechts met moeite kon inrekenen. Het gaat om jongens in de leeftijd van 16 tot en met 13 jaar oud, allen woonachtig in Schiedam. De controleurs raakten licht gewond bij het handgemeen. VRIJDAG 28 NOVEMBER 1986 Stichting Jazz Schiedam gaat optredens regelen Uit' pure nood brengt Ver wijs de optredens onder in een aparte organisatie. Het ligt in de bedoeling dat de stichting een blad uit gaat geven waarin informatie staat over jazz in de regio. Verder moeten optre dens (voorlopig alleen hog in The Ditch) via de stichting worden georganiseerd en gefi- nancierd. „Het is bijna niet meer te betalen om bekende musici te laten spelen," zegt Verwijs. „Voor het kleinste bandje ben je al snel meer dan duizend gulden kwijt. Het zijn vooral de sociale lasten die het duur maken. Als Schiedam jazz-optrcdens wil houden, moet er wei een dergelijke or ganisatie van de grond ko men." Wil Verwijs heeft inmiddels de professionele steun gekre gen van Kees van Krugten, de bekende Schiedamse jazz- drummer. Deze muzikant zal in dienst treden van de stich ting waardoor, van zijn contac ten in dé jazz-wereld geprofi teerd kan worden. Van Krug ten is al enige tijd actief in The Ditch, onder meer bij het zoeken van artiesten/voor op tredens. Verwijs zal, zodra de geboor te van de stichting een feit is, 'bij de gemeente aankloppen om subsidie. „Als de Tender in het Passagetheater daar recht op heeft, zullen ze het mij ook. moeten geven," is de simpele redenering die Verwijs erop na houdt. „Sinds de brand is de vastebezoekerskern gehal-, 'veérd. En dat is voor mij een beetje teleurstellend. Ik vraag me zo langzamerhand af wat je'het publiek dan moet geven. Nog steeds zit het maar thuis voor debuis. Het wordt op die manier bijna' onhaalbaar om optredenste financieren, ter- wijl er wel degelijk een ruime belangstelling overblijft." De brand waar Verwijs het (Van een onzer! verslaggeefsters) VDAARDINGEN Salon de Harmonie iri VIaardingen zat gisterenavond met 'lege han den'. Het gebruikelijke politie ke debat kon niet gevoerd wor den, omdat de deelnemers, wethouder Bas Goudriaan en de Deiftse stedebouwkundige Klaus Vollmer, voordat de wedstrijd begon 'bij nader in zien de ring niet indurfden*. Omdat er dus geen debat kon zijn, besloten de heren presen tatoren Van der Lugt en Riet veld, opgedoft in smoking het bij kwartetten te houden. Dat ging zo: „Heb jij voor mij, van de serie visie televisie?" „Nee, heb ik niet." „Geef mij dan van jou uit de serie visie, iemand met visie." „Nee, he laas." Na enig gezoek: „Hé, die zit er helemaal niet bij." Er wéren twee mensen met visie besteld, te weten: Bas Goudri aan en de stedebouwkundige Klaus Vollmer, maar die kwa men niet. Godzijdank stond politiek Viaaxdingen vorige week op zijn kop toen een aantal be windslieden „hun portefeuille inleverde. Een geluk bij een ongeluk en zo was er genoeg stof voor gesprek. De discus sies werden plechtig ingeleid met Goudriaan 1, vers 1: „Gij zult alles wat oud- is slopen", want het thema van de zesde salon luidde 'bouwen en bre ken'.'. Goudriaan die niet aanwezig was om hier hartelijk bm te la chen, werd vervangen door Ar nold van Kalken (klein links). Aart Kool (CDA), John Kans hui jsen (PvdA) en Remi Pop- pe (SP) die allen op hun beurt iets te zeggen hadden over de perikelen van afgelopen perio de. over heeft, legde enk maan den geleden de vera,* .ig bo ven jazzclub The Ditch, in as. SCHIEDAM De bewo nersvereniging Schiedam West heeft officieel afstand genomen van het standpunt van de andere bewonersor ganisaties. Deze: vinden dat de woningbouwverenigingen, opgeheven moeten worden omdat ze 'achterhaald' zijn. In een brief aan alle bewo nersorganisaties legt voor zitter Hans Coster van West uit waarom zijn vereniging daar anders over denkt:„Het beheer van de woningen moet gescheiden worden ge zien van het bestuurlijk ver mogen van de woningbouw vereniging dat kwalitatief kan wisselen." De bewonersvereniging West is, van alle organisa ties die te maken hebben met woningbouwverenigin gen de enige die een brief aan de gemeente en de SSSW de werkmaatschap pij van de woningbouwver enigingen) niet heeft onder tekend. Hierin maakt het Schiedams Overleg Bewo ners Organisaties (SOBO) in scherpe bewoordingen duidelijk dat de gemeente de huizen van de verenigin gen moet overnemen. West denkt dat deze stellingname juist het belang van de huurders in de wijk zal schaden. „Wij hebben een zware verantwoording bij de juridische afhandeling ten aanzien van grote groe pen bewoners. We kunnen ons zodoende niet uitlaten over de wenselijkheid van •SbE Voorzitter Hans Coster van bewonersvereni ging West. (Foto Arie Wapenaar) overdracht van woningen aan wie dan ook," aldus Cos- ter in zijn brief. Eén van de juridische steekspelen waar in de bewonersvereniging West gewikkeld is, is die rond de mislukte renovatie- van 213 huizen van woning bouwvereniging Sint Jozef. Coster onderschrijft trou wens wel de algehele me ning dat de werkwijze van de SSSW te wensen'overlaat. „Dat er iets moet verbeteren is zonneklaar," schrijft hij. Daarom onderschrijven wij de constatering dat het functioneren van de SSSW, en ook de toekomstige- SSSW, grote vragen op roept." Dankzij een provisorisch dak bestaande uit een groot stuk plastic, kon de club na een be trekkelijk korte tijd weer open. Het stuk plastic siert het vroe gere pakhuis aan de Korte Ha ven nog steeds. De tijdelijke sluiting had échter wel Invloed op het aantal bezoekers. Veel kritiek heeft Verwijs op de Tender, het enige andere jazzpodium in Schiedam. „Daar moeten ze maar wat an ders van maken want zo is het niets," zegt hij. „Er komen veel te weinig mensen en de muziekkeuze is in mijn ogen niet goed. De gemeente moet inzien dat The Ditch in Schie dam het meest succesvole jazzpodium in de stad is en dat de jazz hier nü eenmaal is en niet -meer weggaat. Dat lijkt me voldoende reden voor sub sidie." Verwijs heeft met zijn jonge onderneming inmiddels ook er kening van buiten de stads grenzen weten te vergaren. On langs kwam hij op de lijst 'er kende jazzpodia' die de stich ting BIM erop na houdt. Met deze erkenning kan Verwijs bij optredens aanspraak maken op bepaalde subsidies.De stichting Jazz Schiedam zal zich op vrijwel alle terreinen van de muziekstijl storten, be halve de zogenaamde free jazz. Dezelaatste stroming slaat volgens Verwijs niet goed aan bij het publiek van wege de vaak ondoorgrondelij ke thema's en lange solo's. SCHIEDAM Italiaanse tafe relen deden In Sporthal Mar griet nietsvermoedende zaal- voetballers verbaasd staan. De dames van UVG en DWS werk ten gisteravond hun bekerwed strijd af en dit duel dat In voorbeschouwingen in de loka le pers flink was opgeblazen lokte ruim 600 toeschouwers naar de Schiedamse handbal tempel. Claxons, toeters en spandoeken zorgden voor een zinderende stemming, terwijl zelfs de politie In actie moest komen om enige jeugdige zak kenrollers van hun kwalijke praktijken af te houden. De handbalsters lieten zich door dit alles niet van de wijs bren gen en maakten er een ware 'thriller' van. UVG, In de zaal competitie één klasse hoger uitkomend dan de voor deze gelegenheid in het geel gehul de DWS-dames, kreeg de aartsrivaal pas in de verlenging (2—0) op de knieën, nadat een uur zuivere speeltijd een 14 14 eindstand te zien had gege ven. - Het fraaieéiektronlsche score bord hield het echter op 13— 13, wat te wijten was aan een misverstand tussen de man achter de tafel en de, overl- gens uitstekende, scheidsrech ters Tlto en Slump.. Het arbitra le duo vertrouwde in de slotfa se op het eigen uurwerk en verhoogde daarmee ongewild 'ap-t da spanning. Immers, niemand iv.,1 „wist meer hoe lang er nog te •w/spelen was. Ook in de verlen er ging werd de klok aan de muur w bulten werking gesteld, v ;V 'Underdog'DWS was door de .„enthousiaste menigte minder i-wv.geïmponeerd dan het team van trainer Leon Luysterburg. DWS-tralner Nol Verhoeff had de pech dat hij het moest stel- len zonder zijn eerste twee doelvrouwen. Gea Lubbers kampt met een knieblessure en Miranda Broeren werd afgelo pen zondag vol op het hoofd geraakt. Verhoeff kreeg enkele uren voor de wedstrijd te ho ren dat zij niet konspelen. In allerijl werd daarom Thea van de Beemt opgeroepen en deze Invalster kan de schuld van de uiteindelijke nederlaag zeker niet in de schoenen geschoven worden. 7:'; De eerste helft kwam op naam van DWS. De Thurlede-ploeg liep uit tot 3—1 en 5—3, maar moest toch toestaan dat Sonja; van Velzen met twee fraaie goals de partijen kort voor dé pauze op gelijke hoogte bracht, 5—5. Onmiddellijk na de wisseling liep UVG uit tot 8—5 en dat leek de genade klap te zijn. Aangevoerd door, Leny Zandbergen, zij nammpt acht treffers meer dan de helft van de productie voor haanré- kening, vocht DWS terug. Mët de regelmaat van de klok'Nfer- den aan weerskanten speei-ib sters tegen de grond gekegeld, maar de sfeer was, zowel 4>inb nen als buiten de lijnen, geerïï moment onsportief. De r~o& scheidsrechters deelden acfift keer twee minuten straf utt(Si- mone Steenbergen (DWS): SI mocht zelfs tweemaal gaart' 'zitten') zonder dat de strijd ontaardde in een veldslag. Na een 10—10, tussenstand scoorden béide teams Om #%- beurtén. In die fase toonden Karin ten Wolde (UVG) en.Leny Zandbergen (DWS) aan dat zij over de beste schutterskwali- telten beschikken. In de noodzakelijke verlenging trok UVG aan langste eind;#»; Een kanonskogel van (alweer) Karin ten Wolde en een snelle break-out van Vallie Koldltz tó velden bet vonnis over DWS, dat welllchtten ^overvloede, be- iwees niet minder te zijn damde •landelijk operende plaatsge-: noot: Derhalve, voelde Nol Ver hoeff zich na afloop verre-van verslagen.„Wlj zlttenzeker.op het niveau van de eerste divi sie," zat hij niet ver naast dé waarheid: „Maar het publiek en de handbalsport zijn van avond de grote winnaars.-Hét zou grandioos zijn om Iedere week zo te kunnen spelen." Doelpunten: UVG: Ingrid Duifer 5, Sonja van Velzen 3, Karin ten Wolde 3 Jolanda Blom 2 en Vallie Kolditz 2. DWS: Leny Zandbergen 8, Christa Neer voort 2, Karin van de Brand, Marianne den Hartog, Jolanda Elshof en Simone Steenber- gen. SCHIEDAM Bij een Inbraak In een woning aan de Van Ho^ gendorpstraat zijn een kleuren televisie, videorecorder en en kele beeldjes, vazen en bloem- potten ontvreemd. Om binnen te komen, forceerden de inbre kers de deur. VLAARDINGEN Diverse spullen ter waarde van 6200 gulden zijn gestolen uit zes au to's. De Inbraken vonden op dezelfde manier plaats: na het kapotsnljden van een raamrub- ber werd het raam verwijderd. Bij één auto lukte dat blijkbaar •niet, want daar werd het raam ingeslagen. De auto's stonden geparkeerd In de Prof. Rut- SCHIEDAM 'Het is geen kunst om Sint te zijn' heet de" verkooptentoonstelling, dié. morgen in het Schiedamse Ste-" delijk Museumvwordt:/ gehou den^ Adjunct-directeur Clara Stroman van het museum voorspelt: ,,'t Wordt vreselijk gezellig." Daarvoor staan niet alleen de meer dan - vijftien kunstenaars en instellingen, de twee Schiedamse galeries De Essentie en 't Koetshuys en het TC Design Centre garant, maar ook 'hapjes en snapjes', zoals erwtensoep, uiensoep en ,thee met rum. Op de markt zullen onder meer van 11.00 tot 20.00 uur keramiek, schilderij en, grafische werken en siera den te koop worden aangebo den tegen prijzen variërend van 2,50 tot 750 gulden. Het museum lag er deze week verlaten bij. Alleen op een bovenzaal was woensdag een tiental kinderen onder lei ding van Roel Rienstra in de zogeheten kunstklas driftig in de weer met kleurpotloden, kroontjespen, ecollne en water verf. „Er zijn heel veel nieuwe kinderen bij. Het zit lekker vol," vertelt Rienstra, die dit jaar zijn tiende jaar ingaat als begeleider van een kunstklas. Elders in het gebouw heerstte de rust 'van een museum, dat zich in stilte voorbereidt op nieuwe exposities. In haar kamer bekent Clara Stroman, dat zij de tel is kwijt vis geraakt bij de sinterklaas verkooptentoonstellingen. Wei weet ze zich nog te herinneren, dat de tentoonstellingen in het begin een volle week duurden. De museumstaf deed toen zelf dienst als verkoper en de ko pers konden de aankoopprijs met behulp van rijkssubsidie drukken. Een paar jaar wer den overgeslagen (vorig jaar bijvoorbeeld in verband met interne verbouwingen), maar dit jaar heeft het museum er weer zin in. Gekozen is voor één dag, om dat de kunstenaars die slecht verkopen, bij een weekeinde- markt zoals ln 1984, de neiging hebben zondag niet terug te komen. „Dat ts niet leuk," ver telt Clara Stroman, „want dan vallen er gaten." Dat de kun stenaars nu zelf hun werken aan de man moeten brengen, heeft te maken met gebrek aan personeel bij het museum en de 'gigantische administratie', aldus Clara Stroman, „Voor het publiek Is het leuker, maar voor ons is het leuker als wij zelf verkopen." Aan de tentoonstelling wordt deelgenomen door tal van kun stenaars, zoals de Schiedam mers G. Batelaan, Anthony van Gelder, Ad van Otterloo en edelsmid Rob van den Ham., Een bijzondere groep is het schilderscollectief Alumet uit Frankrijk, dat bestaat uit Ne- derlandse kunstschilders. „Fi guratief, heel Jong en fris," vindt Clara Stroman van hun werk. Arta, een Haagse uit leengalerie, is een vaste klant. „Ze staan elk jaar bij ons en hebben altijd enorm veel suc ces. Daaraan kun je toch zien, dat er In Schiedam zeker be hoefte is aan een artotheek," aldus Clara Stroman, die er wellicht ten overvloede nog eens op wijst, dat Alle deelne mende kunstenaars beroeps •zijn. Stroman: „We hopen, dat er kleine prijsjes bij zitten. Dat stellen wij niet als voorwaar de, maar,de kunstenaars snap pen ook wel, dat werken van duizend gulden niet verkopen, op een sinterklaas verkoopten toonstelling." 't Is geen kunst om Sintte zijn, verkooptentoonstelling. Zaterdag 29 november, 11-20 uur. Stedelijk Museum, Hoog straat 112, Schiedam: -■ gersstraat, Soendalaan. BréÓ rostraat, Van BaerlestraéPlfi Bangkasingel. De buit bèf||m een radiocassetterecordej^S twee boormachines, twee kls-i ten met koksmessen, een kalf slederen koffer met stickers én sigaretten. De breekschade bedraagt 3500 gulden. VLAARDINGEN De politie heeft twee Vlaardingse jeugd bendes opgerold. De bendele den hebben gezamenlijk meer dan 36 inbraken gepleegd. De dieven hebben voor ongeveer 40.000 gulden aan goederen gestolen en voor een aanzien lijk bedrag schade aangericht. Een groot deel van de ont- vreemde spullen is aan de be nadeelden teruggegeven. De' recherche spreekt van twee grote onderzoeken, die zij heeft afgesloten. Bij de grootste bende waren i twaalf Viaardingers in de leefi tijd van 16 tot 42 jaar betrok ken. Zij hebben bromfietsen, j kleding en sport-artikelén buit gemaakt in de maanden sep-j tember, oktober en november. De ander groep dieven be- i stond uit vier Viaardingers, 18 tot 42 Jaar oud, die elt keer hebben ingebroken. Daarbij heeft de groep zich ook schul dig gemaakt aan joyriding. De bende was sinds juli van dit Jaar actief. Enkele verdachten zijn Inmid dels voorgeleid voor de officier van Justitie in Rotterdam.. SCHIEDAMDe 24-jarige Schiedammer H;A.P. heeft maakte met zijn racefiets op de Parkweg een lelijke smak gemaakt, toen de voorvork van de flets brak. De jongeman Is met onbekend letsel naar hét Schlelandziekenhuis gebracht

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1