m 'n Klein jaar Vlaardingen in 7 e Salon de Harmonie Koopavonden Sint en Kerst FN\ geeft leden meer en betere service 59.- (CÖ CheatThe Beat In Goudsbloem NETZO VOORDELIG. WEL ZO BETROUWBAAR. VERGELIJK ONZE PRIJZEN! Boterletters bij 'Natuurgenot' COMPLETE LAMPENSIT NYLON MAfÏEN RADIO/CASSETTE SPELER SPOILERS SIDESKIRTS ws (Van êen onzer verslaggevers) SCHIEDAM „De telefoon staat altijd rood gloeiend tijdens onze telefonische spreekuren. Veel vrouwen kampen met problemen die te ma ken hebben met werk. Een voorbeeld: geld voor extra parkeerplaatsen bij een bedrijf kan er ken- 'nelijk altijd vanaf. Maar welk bedrijf is bereid pgëld uit te geven voor een behoorlijke kinderop vang? En'dat is dan nog" maar één van de moei lijkheden waar vrouwen tegenop lopen". Aan het woord is de Schiedamse Adriënne Hazenberg, vor mingsleidster bij de stichting Vrouw en Arbeid NieuweWaterweg Noord. Eén jaar geleden ging het project Vrouw en Arbeid van start, gesubsidi eerd door het arbeidsbureau, dé provincie en de gemeente Schiedam; Het doel; van het 'project is het verbeteren van de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt in de regio Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Die is, net als elders in het land, weinig rooskleurig. Spreekuur Techniek De Schiedamse Adriënne Hazenberg, vormingsleidster van de stichting Vrouw en Arbeid:„Veel vrouwen hebben problemen die te maken hebben met hun werk." (Fo to Arie Wapenaar) Het spraak makende poli tiek café Sa lon de Harmo nie speelt zich steeds af in het speciaal ontworpen dé cor van de Vlaardingsë kunstenares Wilma Kuil. Aan de ronde tafel de orga nisatoren Dick van der Lugt enAad Rietveld. (Fo to Arie Wape naar) Sollicitatietraining - in januari van start Doordacht Dynamisch. op komst Poppentheater Schiedam Vlaardingen Stadsgehoorzaal Harmonie Paul van Vliet met 'Over Leven': donderdag 11 december in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. (Foto Pan Sok) Jeugdtheater Schuurkerk SCHIEDAM". De Rotterdamse formatie 'Cheat The Beat' gaat met haar swingende muziek zater dag6 december muziekcafé de Goudsbloem op stel ten zetten. De popgroep, aangevoerddoor leadzanger René Stuyt, treedt op met eigen repertoire. De muziek van de groep laat zich niet.'in een hokje duwen' of 'beperken door een bepaalde stijl'. „Swingen" staat bij de Rotterdamse groep in ieder geval hoog in het vaandel. 'Cheat The Beat' bestaat uit: René Stuyt, zang; Rob Wagelmans, percussie; Donald van der Goes, bas; Hans Bonter, druihs; Martin Teutscher, altsaxo- foon; Vincent van Laveren, trompet en Steve Cook, tenor- en baritonsaxofoon. v Het optreden begint om 22 uur. Toegang f5,-. Mu ziekcafé de Goudsbloem, Sint Annazusterstraat. 1 HET VRIJE VOLK schiedam c P" r j tijdens spreekuur roodgloeiend' •V Vrouw en Arbeid richt zich nadrukkelijk niet op schoolver- laatsters, maar op vrouwen tussen de 25 en 50 jaar die (weer) willen gaan werken. Vrouwen die,al wel werken maar van baan willen veran deren of moeilijkheden op hun werk ondervinden kunnen eveneens bij het project te recht. Het afgelopen jaar orga niseerde men cursussen voor het opzetten van. een eigen be drijf en een cursus Ioopbaan: planning..Al die cursussen za ten vol, wc haalden telkens het maximum aantal deelnemers," vertelt Adriënne Hazenberg. „Elke cursus wordt na verloop van tijd geëvalueerd.Dan blijkt dat er echt'vrouwenbe drijfjes' van de grond komen. En vrouwen vertellen ons dat ze na zo'n banen- en beroepen- oriëntatie beter wisten wat ze wilden en daardoor ook sneller aan de bak kwamen. In januari gaat er weer een nieuwe cur- 1 sus' van start;, soïllcitatietrai- nlng;'compleet met video," al dus de vormingsleidster. ,Een belangrijke service van Vrouw en Arbeid is het ;telefo- nlschë; spreekuur, 'waar vrou wen terecht kunnenmet vra gen over arbeidsvoorwaarden, sociale zekerheid, belastingen, solliciteren -.etc.' Adriënne Ha zenberg; „De problemen die je voorgelegd .krijgt lopen sterk uiteen. Er bellen vrouwen die met ontslag bedreigd worden, omdat ze te oud zouden zijn, er zijn vragen over thuiswerk, over afroepcontracten en over flexibele werktijden. Weer an dere vrouwen bellen met pro blemen omdat zij lastiggeval len worden op hun werk. Als we zelf het antwoord niet we ten, verwijzen we door naar andere instanties. Dat vinden we ook een belangrijke taak." De stichting Vrouw en Ar-, beid organiseert regelmatig thema-avonden, vaak naar aanleiding van de vragen die op het spreekuur naar voren komen. „Zo bestaat er op dit moment bijvoorbeeld veel on duidelijkheid over het nieuwe Sociale Stelsel. Eenavond daarover is in voorbereiding. Vrouw en Arbeid ondersteunt ook een landelijke campagne om vrouwen meer te interesse ren- voor technische beroepen. Daar liggen nog. veel kansen," volgens Hazenberg. - „Er zit hier natuurlijk erg veel industrie en nijverheid in de buurt en daarin werken praktisch alleen maar man nen. Veel vrouwen; sluiten een technisch beroep bij voorbaat uit, of ze denken niet eens aan de mogelijkheid. In die situatie proberen we wat verandering te brengen door vrouwen te sti- j muieren om zich te scholen en óók de techniek in te gaan. De perspectieven zijn goed, want er is veel vraag naar vakmen sen. Hetzelfde geldt eigenlijk ook- voor de automatisering. Men zou niet te bang moeten zijn voor de informatica. An ders blijft het zo dat vrouwen uitsluitend terechtkomen in de traditionele vrouwenberoepen: inpakwerk, schoonmaakwerk en verzorgingswerk in'zieken huizen en bejaardentehuizen," ZÖgt ze, .-•/ -V| - V.rï' Vrouw en Arbeid probeert zoveel mogelijk samen te.wer- ken roet andere instanties.' Sa men mét het arbeidsbureau Rotterdam en de wetenschaps winkel van de Erasmus-uni versiteit wordt In december een grote enquête gehouden, die de knelpunten voor ^vrou wen op'de arbeidsmarkt .in dè regio precies in kaart moet brengen. Daarnaast doet men samen met het Educatief Cen trum Schiedam pogingén om (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Met champagne, oliebollen, confet ti, de swingende sound van een Big Band en veel interviews luidt de Salon de Harmonie op zaterdag 13 december het oude jaar uit. Onder het motto 'n Klein jaar Vlaardingen blikt de spraakmakende plaatselij ke praatshow terug op hët nieuws van het afgelopen jaar in Vlaardingen. Eén van. de gasten is Vlaardings burge meester AA.J.M. van Lier, die aan dc grote ronde tafel mag vertellen hoe moeilijk hij het heeft in het politiek-roerige Vlaardingen. Maar het is niet alleen poli tiek, dat de klok slaat in deze zevende Salon'. Ook andere za ken komen aan de" orde. zoals de wijkagenten, het Vlaar dings stadsarchief, drugs in Vlaardingen, de nieuwe Jena planschool. naaktrecreatie in het Lickebaertbos, om maar een greep te doen uit het volle programma. En zoal3 in elke Salon worden de interviews ruimschoots gelardeerd met amusement,deze keer aange vuld met poëzie en proza. Prominent aanwezig is de Big Band van Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord onder; leiding van Cees Matla. De band, bestaande uit (oud) leerlingen en. docenten van de muziekschool, heeft een typisch big-bandrepertoire met werk van Count Basie, Du ke Ellington, Harry Mancini en Stan Kenton. „Big Band is, grote klasse," schreef Het. ..'Vrije Volk na een optreden in op regionaal niveau tot een structureel overleg te komen, waarin onder,«rodere het be drijfsleven, de vakbonden en het arbeidsbureau vertegen woordigd zullen zijn. Adriënne Hazenberg legt uit: „De bedoeling van al dit soort, activiteiten is om bij bedrij ven, gemeenten, en overheids instellingen een gunstiger ar beidsklimaat voor vrouwen te scheppen. Dan gaat het vaak óntr heel praktische zaken als kinderopvang.' Daaraan is in deze regio eenenorm gebrek. Dit" onderdeel van ons werk is misschien minder zichtbaar, maar daarom niet'minder be langrijk." Vrouw en Arbeid heeft een kantoor in wijkgebouw De Er ker, Jan van-Avenneatraat 32, Schiedam, teL 010 - 4260150. Spreekuur dinsdagavond van 19,00 tot 21.00 uur en donder dagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. '1'' SCHIEDAM De Schie damse terrarium- en aquari umvereniging 'Natuurgenot in huis' komt vanavond vanaf 20.00 uur bijeen In de kleine zaal van Chr. Soc. Belangen aan de Lange Haven 73. Op de december-contactavond, ook wel 'boterletter-bijeenkomst', geeft Jan 't Hooft uit Hendrik Ido Ambacht een lezing over tropische vissen. Ook niet le den zijn gratis welkom. het Maassiuise Schuurkerk Theater. De Salon de Harmonie wordt georganiseerd door de journa listen Dick van der Lugt (Het Vrije Volk) en Aad Rietveld (Rotterdams Nieuwsblad), schrijver/zanger Cornells Pons, Stadsgehoorzaal-mede werkster Annemiek van der Sluys en freelance journalist John Knieriem. Dat de Salon spraakmakend Is, bleek eind vorige maand, toen wethouder Goudriaan en stedebouwkundi- ,"ge" Klaus Vollmer knallende ruzie kregen, nog voordat ze in', de Harmonie één woord met elkaar gewisseld hadden.. Voll mer trok zich terug en In plaats daarvan werden de Vlaardingsë fractievoorzitters aan de t«ind gevoeld over de meest recente plaatselijke po litieke ontwikkelingen. Een Klein Jaar Vlaardingen, terugblik op 1986., Salon de Harmonie, zaterdag 13 decem ber, aanvang 20.30 uur. Toe gang gratis. Zaal Harmonie, Schiedamseweg 51, Vlaardin gen. -.1,4. ovtro ïmrtnavnnd- toegestaan tot SCHIEDAM Schiedam mërs kunnen deze week 's - avonds hun Sint Nicolaas in- "'kopen doen. De winkels mo gen tot en met aanstaande donderdag van 18.00 tot 21-00 uür de deuren openen. De ex tra koopavond geldt niet op vrijdag. De gemeente Schie dam. heefteen', lijst ge maakt met extra koopavond en voor Sinterklaas en Kerstmis. De extra koop avonden vallen op: vrijdag 19 december, maandag 22 en dinsdag 23 december. Op woensdag 24 december is markthandel, straathandel en handel te water in bloe men, planten én kerstbomen toegestaan tot 21.00 uur. Op de hiernavolgende data mo gen de winkels openen tus sen 5.00 en 18.00 uur: van 1 tot én met 5 december, 20 de cember, 22 tot en met 24 de cember, 27 december, 29 tot en met 31 december, 2 en 3 januari. SCHIEDAM De sollici tatie-training van de stich-' ting Vrouw en Arbeid be gint op; donderdag 8 janua ri. Op de cursus, voor vrou wen die betaald werk zoe? ken .én voor vrouwen die van baan willen verande ren, worden de volgende on derwerpen behandeld: het analyseren van een adver tentie; oefenen van een tele foongesprek; het schrijven van een solliclatiebrlef; oe fenen van een solliciatiege- sprek en praktische'"zaken zoals arbeidsovereenkom sten en arbeidsvoorwaar den. Er is één voorwaarde verbonden aan het volgen van dè training in het solli citeren: de deelneemster moet weten welk beroep.zé wil uitoefenen. De cursus wordt op de donderdagen 8, 15, 22 en 29 januari en 5 fe bruari gehouden van 9 tot 12 uur in het Vrouwenont moetingscentrum Barrika, Lange Kerkstraat 62.. Kin deropvang aanwezig. De kosten voor deelname zijn ƒ35,-- inclusief lesmateriaal en koffie. Inlichtingen en aanmelden bij de stichting 'Vrouw en Arbeid, wijkcen trum de Erker, Jan van Avennestraat 32, tel. 4260150. SCHIEDAM „Meer dan éénderde van de 2200 Schie damse leden van de Industrie bond FNV moet rondkomen van een uitkering.;; De Schie damse arbeiders zijn zwaar getroffen door ontslagenin de scheepsbouw én de andere In dustrieën.; /Daardoor zijn de problemen, en wat belangrijk is voor ons, de vragen van de leden veranderd. Wij kunnen onze; leden nu beter gaan bege leiden hierbij," aldus de voor zitter van dé Industriebond FNV afdeling Schiedam Jaap Eijkenboom.Volgende week komt" de directeur van de Ge meentelijke Sociale Diénst GA. Smits de taken en de werkwijze van GSD uitleggen aan FNV-leden in het Bondage- bouwt je aan de Stadshouder- slaan. Districtsbestuurder van de Industriebond FNV afdeling Zuid-Holland Th. Berger is er om de noodzaak van bemidde ling door de bond in maat schappelijke problemèn te be nadrukken. - „De leden helpen met hun maatschappelijke" problemèn betekent,; een geheel .nieuw werkterrein voor ons bestuur ders. Maar het moet wel. Om de mensen 'tot en met' te kun nen bijstaan hebben wij een nieuwe klachtenbehandeling opgezet. Wij hebben ons ver diept in de sociale wetgeving, want hierover komen vele vra gen. Wij blijven de leden hel pen met - het Invullen van de belastingpapieren. Dat deden we ai overigens, maar de extra hulp bij het aanvragen voor al lerhande subsidies; bleek: nood zakelijk," legt voorzitter Eij kenboom uit. In augustus van dit jaar ver huisde de Industriebond FNV naar het gebouwtje in de bos- sages tegenover het oude No- letzlekenhuis. De voormalige Schiedamse Lighallen werden door de stichting Het Volksge- bouw gekocht.. Alle vakbonden van' Schiedam kunnen .voor vergaderingen' en spreekuren gebruik maken van het opge knapte houten gebouwtje. „Zo houden wede huisves- tlhgskoaten 1 laag, J,; daardoor kunnen wij nu meer service verlenen. Alle 'lasten worden gezamenlijk gedragen," legt Eijkenboom -;'",ult.- Daarvoor hield de Industriebond allèen nog maar spreekuren in het wijkgebouw aan het Dr. Wi- bautplein en in wijkcentrum de Blauwe Brug iii Groènoord. Voorzitter Eijkenboom kon digde bij de verhuizing 'terug op het vakbondsnest' thema middagen. metspecialisten aan. „Want de problemen wor-.; den veel'specifieker. Daar is de kennis van specialisten bij nodig. De informatiemiddag met de specialisten van de GSD en het districtsbestuur is een begin van een meer ge richte en uitgebreide service aan de leden," aldus de voor zitter. „Het pandje aan de Stadhou derslaan wordt al weer echt een 'honk' voor de Schiedamse vakbondsleden. Het bezit van een eigen, ruimte was nodig om de Industriebond nieuw le ven in te blazen. „Wij raakten een beetje de grip op de leden kwijt, omdat wij onbereikbaar waren. Maar daar komt veran dering in," denkt Eijkenboom. De themamiddag begint om 14.00 uur. Toegang alleen voor vakbondsleden. FNV-gebouw, Stadhouderslaan 119. KUK EERST BUFORDl Voorkom verrassingen. Neem gewoon de beste, (inclusief H4 lamp+ zeke- ringen Beschermen uw autolapijt. Met ingebouwde haksteun. Fiesta, Sierra, Escort, Orion. ECU550, compl. met V speakers en antenne, 1 luwde haksteun, Sieren uw Ford en verbeterende compl.set wegligging. Originele Ford onderdelen. Door Ford getraind personeel staat voor u klaar. Een onverslaanbare combinatie! Staat het onderdeel dat u wenst niet vermeld? Bel dan op. Of beter nog, kom langs. Bij ons bent u met uw Ford altijd welkom. 18 Boslaan 6-12, Vlaardingen, Tel. 010-4344144. Openingstijden; - maandag i/m vrijdag van 8.00-17.00 uur; zaterdag van 9.00-13.00 uur. J DINSDAG 2 DECEMBER 1986 E3 Zaterdag 6 december speelt A. Strack-Bennlk 'Jan Klaassen en de Slnf voor kinderen van 4 tót 10 jaar. Jan Klaassen zoekt sinterklaasén zijn vrouw Ka trijn gaat op vakantie. Aanvang 14.30 uur. Poppentheater Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. - Hét theaterseizoen irt de Schie- damse theaters Passage en Teerstoof ligt de komende we ken zo goed als stil. Medio ja nuari hervatten de voorsteilin- gen iri ;dè Teerstoof. Theater- café' De Tender (kleine foyer van het Passage Theater) is de gehele maand december ge sloten. Op donderdag 15 ja nuari 1987 luidt het Schiedam se duo Bob en Bert daar het nieuwe seizoen in. In het Pas sage Theater zijn deze maand nog voorstellingen op de 13e en 20e, resp. Nooy's Volks theater met Boe/je en Robert Paul.Nadere mededelingen volgende week op deze plaats. Tn verband met de verbouwing van de bar in de Stadsgehoorzaal/Harmonie zijn er geen voorstellingen in het weekeinde van 4,5 en 6 de- cember. 'Over Leven' heet de nieuwe one-manshow van Paul van Vliet, die hij donderdag 11 de cember In de Vlaardingsë Stadsgehoorzaal brengt. Voor pianist en toetsenman Ben van der Linden een thuiswedstrijd, want Ben is een Vlaardlnger. Samen met John Eskes bege leidt hij Van Vliet bij diens nieuwe songs over het leven. Verder de van Van Vliet be kende sketches, verhalen en typetjes/Aanvang 20.15 uur. Toegang ƒ22,50; ƒ20,— en 17,50; Pas 65 en CJP 17,50. Vrijdag 12 december een voor ronde van Henny Huismans Soundmix Playbackshow In de Stadsgehoorzaal. Met een li ve-optreden van Ballroom Blitz, met Henny Hulsman op drums en Hans van Eyck op keyboards. Aanvang 20.15 uur. Toegang ƒ.17,50; Pas 65 en CJP 12,50. Met de komst van Karin Bloe men Is Purper niet meer 'Vier kant' (de naam van het vorige programma), maar wordt ge sproken over 'De vijf De Van Purper1Dit programma brengt Purper op zaterdag 13 decem ber in de Stadsgehoorzaal. Met Erik Brey, Bart Kine, Frans Mulder, Karin Bloemen en Adelheid Roosen. Aanvang 20.15 uur. Toegang 16,-; Pas 65 en CJP ƒ11,-. Stadsgehoorzaal, Schiedamse weg 51, Vlaardingen. In de serie Kamermuziek bren gen Lucia Meeuwsen (mezzo sopraan), Lieuwe Visser (bas- bariton), Jaring Walta (vlooi) en Tan Crone (plano) gedichten van enkele Tachtigers op mu ziek van Dlepenbrock, Rönt gen, Badings, Tal, Ruyneman, Schlegel, De Lange en Ker- stens. Donderdag 11 decem ber, aanvang 20.30 uur. Toe gang 12,50; Pas 65 en CJB ƒ17,50. f De voorstelling van Werkcen trum Dans, die oorspronkelijk gepland was op 12 december in de Harmonie Is afgelast. Wel gaat op deze datum het optre den van Hans Duller Reflud door, aanvang 22.30 uur. Elek trische freefunk door Hans Dulfer (saxofoon), Nick Vos (gi- laar), Thijs Vermeulen (bas),)' 'f Roland Zeldenrust (drums) en Wouter Planteijdt. Toegang-- 5,-. 'Waar is de hoed van Sinter-r Waas?" Deze vraag staat ;rf: woensdag 3 december cen traal in het Harmonie Jeugd theater bij de kleuter- en kin dergroep. Film, snoep en een hoge gast. Aanvang 14.30 uur. Toegang 3,50. Harmonie, Schiedamseweg 51, Vlaardin gen. Muziek, zang en toneel zijn dé Ingrediënten van het Open Po dium op woensdag 3 decem ber In het Maassiuise Schuur kerk Theater. Leen Lange uit 's-Gravezande zingt levenslie deren, zoals 'Op het Leidse plein' en 'Mooi was mijn kin dertijd'. Paul Kuit en Peter Kwakkel, derde jaars studen ten gitaar aan het Rotterdams Conservatorium, spelen wer ken van Bach en Gluliana. Ver der toneel geïnspireerd door stripverhalen en zeltbeleefde alledaagse gebeurtenissen door drie heren en een dame, zang door de 18-jarlge Jolanda van Wijk en pianomuziek door Katja Hansplans. Zij speelt de Roemeense dansen van Beta Bartok en een werk van de Ar meense componist Komitas. Aanvang 20.30 uur. Toegang 2,50. Kaarten verkrijgbaar bij de WV, Verenigde Spaarbank Veerstraat en vanaf 20 uur aan de kassa van het theater. Donderdag 4 december draait 'Brandende /ie/de'naar hetge^ lljknamige boek van Jan Wol kers in de Schuurkerk. Moni que van de Ven speelt de beeldschone Anna, op wie de kunstenaar Jan Bosman ver liefd wordt. Aanvang 14 en 7. 20.30 uur. Toegang 5,-; Pas 65 ƒ2,50 (middag); 7,50, Pas 65 en CJP 6,- (avond). Kaar ten verkrijgbaar bij de VW en de Verenigde Spaarbank, i Volksmuziek uit de zeventiende eeuw klinkt zondag 7 decem ber in het Schuurkerk Theater. Het Nijmeegse strijktrio Knerp (opgericht in 1978) brengt deze muziek op twee violen en een contrabas. Jos Koning, Willem Raadsveld en Hans Troost met een bijzonder concert. Aan vang 15 uur. Toegang 2,50; kinderen tot'12 jaar 1 gulden. Kaarten bij de VVV, Verenigde Spaarbank Veerstraat en vanat een half uur voor aanvang van de voorstelling aan de kassa van het theater. Theater De Schuurkerk, Schuurhof 142, Maassluis.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1