schiedam. 14 Meer jongeren aan de slag Zou Zwarte Piet in deze schoorsteen z^nblijyen steken? 1 lillim Beste Sint Nlcolaas, Fortuna heeft primeur met schuimbeton Patrimonium: onderhoudsplan Frits Klop pers aan het werk met zijn nieuwste gipsbeeld: „Uitslag krijg ik er niet van, misschien stoflongen." De drie 'Catharihaschool' kunstenaars op en rijtje van links naar rechts: Geert van de Camp, Reint Vegt en Marieke van Asperen. Van ónze verslaggeefster MAR JAN MEIJER SCHIEDAM De Schiedamse kunste naars/ galeriehouders Jos Hachmang en Mar- l tin Moesman geloven er in. „Niveau, man," roept het duo Hach- mang en Moesman, dat de gelijknamige galerie runt, over het werk van vijf exposanten. Zij struinden de afgelopen weken de Schiedamse ateliers af van tiental len" jonge 'kunstenaars. Zij pikten er de werk stukken van Marieke van Asperen, Geert van de Camp, Frits Klop pers, Henny van Leeu wen en Reint Vegt, uit. De kunstenaars stellen vanaf zondag onder de naam 'Nouveau Niveau' tekeningen, beeldhouw werken, collages,: boe ken en schilderijen in de grote lichte exposi tieruimte aan de Lange Haven 50 ten toon. School Gusto De Schie damse kun- ^ëtèytüiïrit^, j Hènny Pan Leeuwen exposeert met nog kleinere schilderij- en in de Galerie Each-,, cis_ mang/w. éfe Moesman. (Foto's Arie Wape naar) WÊÊm irtjp Geladen Zijkanten; Stoflongen November SCHIEDAM Zou er een Zwarte Piet in de schoorsteen van druk kerij Roelants zijn blij ven stekenFotograaf Arie Wapenaar speur de met zijn camera de Schiedamse daken in de omgeving af naar Sinterklaas of één van zijn zwarte knechten. Hij ontdekte de koorts achtige werkzaamhe den aan het dak van het havenpand. Met hem volgden vele kin derogen en vele ogen van buurtbewoners gistermiddag de werk zaamheden aan de schoorsteen van de drukkerij in het cen trum. Er kwam een gigantische hoogwer ker aan te pas om de schoorsteen van de drukkerij Roelants op de hoek van de Lange en de Korte Haven te repareren. De arbei ders werdén, gezeten in een open afvalcon tainer met materialen, op het hoge dak geta keld. Na het karwei za gen sommige arbeiders er wél als 'zwarte pie ten' uit, dus toch mis schien...? wm lp" Wethouder IJsbrand van der Velden spuit het schuimbeton op het startpunt voor de 100 meter. 'De beste stuurlui' kijken toe. (Foto Arie Wapenaar) VRIJDAG 5 DECEMBER 1986 HET VRUE VOLK msm. Beelden van gips: 'Ik kan niets anders' „Er vie! ons een enorme ver scheidenheid aan werkwijzen op tijdens onze strooptocht langs de: Schiedamse ateliers. Wij hébben gèpröbeerd om een representatieve keuze uit het aanbod te maken. Wij vinden het werk van deze leeftijdgeno ten erg goed. Deze mensen ge ven wij graag een kans om hun werk aan het publiek te la ten zien," aldus de galeriehou ders, die de hele week druk aan de weer waren met de in richting van de tentoonstel ling De Rotterdamse Marieke van Asperen (25) werkt sinds een jaar in haar Schiedamse atelier in de voormalige katho lieke lagere Catharinaschool aan de Westmolénstraat. Van de eigenaar, de stichting Willi- brodus, mag Marieke, samen 'met anderen waaronder expo sitie-genoten Geert van de Camp en Reint Vegt, het pand kosteloos gebruiken om haar kunstwerken te maken, f7 Haar kunst bestaat; ;üi^ hele bijzondere objecten. Marieke bundelt haar met acrylverf be schilderde en met lak bespoten vellen papier tot boeken. Deze boeken plaats ze op zelfontwor pen tafeltjes. „Op de grond gooien kun je het immers niet en inlijsten gaat evenmin," legt Marieke uit, die aan de Rotterdamse Academie van Beeldende Kunsten haar oplei ding volgde. .3- Aan de linkerwand van de galerie is een grote papiercol lage van haar opgehangen. „Ik schilder eigenlijk met lapjes papier inplaats van mét klod ders verf. Het gaat mij om de kleuren, de lijnen en de struc tuur," aldus de jonge kunstena res bij het collagewerk van 1.78 bij 2,04 meter, waarin zij evenals in haar boeken, veel zelfportretten verwerkte. 7De Rotterdammer Geert van de Camp (24) is op de exposi tie vertegenwoordigd met ge heel ander werk.-Hij is beeld houwer. Hij maakt beelden van hout, steen, gips, maar ook van staal. „Ik ben momenteel veel bezig met spiegelbeelden. Watervogels spreken me aan, vandaar dit beeld. Ik zie er een zwaan in. Naast het houten beeld is een spiegelbeeld van gips te zien," wijst Geert, die het grote stuk prachtig blank hout vond aangespoeld op de kade op het voormalige Gus- to-terrein langs de Nieuwe Wa terweg. „Het was een reusach tige stronk, mooi nietwaar? Ik vond het tijdens een wande ling," zegt hij. Zijn tweede beeld stelt een houten schaal voor met daarop een tros druiven. Hij hakte de tros uit een stuk rose marmer. „Ik wil graag architectuur en landschap mengen in mijn werk," aldus f Geert, diewerd opgeleid aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Breda en aan de Academie voor Kunst en Industrie (de EKI) in Enschede. De Rotterdammer Reint Vegt (30) kent zijn mede-expo santen van de EKI. Ook hij werkt nu in de school aan de Westmolenstraat. Hij leverde tekeningen voor de tentoonstel ling. De tekeningen op geel of wit kartonpapier zijn 'emotio neel geladen'.- Zijn serie por tretten op geel zijn geïnspi reerd op het werk van de schil der Breughel. Het zijn echte 'middeleeuwse achterlijke kop pen' geworden. Reint Vegt vindt het woord "heavy' veel te modieus om zijn werk mee te betitelen. „Nee, zeg maar geladen," vindt de kunstenaar, die onder de zwarte verf zit. Deze week werkte hij dag en nacht koortsachtig om een toneelde cor voor hetRotterdamse Krochttheater af te krijgen. Woensdag ging het stuk 'Lafal- le en de brigant' in een theater tje aan het Piet Heinplein in het Rotterdamse Delfshaven in première. „Ik sliep maar ze ven uur de afgelopen drie da gen," zegt Reint, die voor zijn 'gewone' tekenwerk voorname lijk met Syberisch krijtaan de gang gaat. Aanidé' achtèrwand van de galerie Hangtéchter een "groot krijtwerk van hem, opgevrolijkt, met felrose vleug jes acrylverf. „Maar ik ben nog lang niet uitgekeken op Syberisch krijt, heerlijk mate riaal," legt Reint uit over het werk met daarop de afbeelding van twee mummies: De Schiedammer Henny van Leeuwen (29) siert de wanden van Galerie Hachmang/Moesman met een serie van acht olieverfschilde rijen op klein formaat. De Schiedammer staat bekend om zijn 'pure' schilderstukjes op kleine doeken. Dit keer ver vaardigde hij geen lijsten rond de werkjes. „Nee, ik vind dat de zijkanten minstens zo be langrijk zijn. Dat is ook doek. Het hoort er bij," aldus Henny, die dit voorjaar tesamen met de Schiedamse 'kanjers' op kunstgebied Diet Wiegman en Sjef Henderickx in het Stede lijk Museum exposeerde met een serie van twintig kleine doeken. „En nu zijn mijn wer ken nog kleiner van formaat geworden," lacht hij. „Ik heb er niet veel over te zeggen. Ik vind het wel belangrijk dat er veel mensen naar het werk ko men kijken," aldus Henny. De hele zomer spendeerde hij met olieverf en doek in zijn atelier aan de Warande. „Sinds kort met de luxe van een verwar ming, een geweldige werk plek," vindt Van Leeuwen. De Schiedammer Frits Klop pers (27) vervaardigt zijn gipsbeelden onder minder luxe omstandigheden. Hij zit van onder tot boven onder het gips. Handen, gezicht/zijn trui, zijn pantalon en schoenen zijn wit •bestoven'. Aan de linkermouw van zijn trui hangt een gehard drulpwerkje gips. Net kunst. „Gezond, ach, ik krijg er ten minste geen uitslag van, mis schien stoflongen," schok schoudert Frits. Hij maakt hele bijzondere beelden van gips met veel uit steeksels. Hij boetseert ze eerst. Daarna giet hij ze af in gips, versterkt' met-IJzerdraad.: Frits verft de, vaak bizar ge vormde objecten, met water verf. Op uitstekende armen, benen, 'paardestaarten', licha men en abstracte vormen verft Frits gevoelige kleine priegeli ge schilderwerkjes. „Ik wil zelf vormgeven," zegt de lange kunstenaar over zijn werk waarin hij steeds vergelijkin gen wil maken. „Ik wil alles met allés vergelijken. Relaties leggen-tussen mensen, dingen en het landschap," zegt hij. „Ik wil geen bestaande vormen. Een stoel kun je zo In de win kel kopen, akkoord. Maar dat moet ik niet. Ik geef die stoel opnieuw vorm," zegt de Schie dammer, die zichzelf gedwon gen voelt tot het maken van de gipsbeelden, „Ik kan niets an ders," lacht hij verontschuldi gend over zijn mooie gipsen beelden 'Yellow Lady', een vrouwenbeeld met 'boos' uiter lijk, en zijn reliëf met dikke gipsrand. De subjectieve kunstkeuze is vanaf zondag 16.00 uur te zien in Galerie Hachmang/Moesman, Lange Haven 50. De galerie is van woensdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur geopend. De expositie duurt tot en met 3 januari. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/ VLAARDIN- GEN—Het aantal werklozen is in het gebied Nieuwe Water weg Noord in de maand okto ber met 141 personen gedaald. Dat blijkt uit het maand overzicht van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Schiedam, datde gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maas land, Rozenburg en Hoek van Holland onder zijn hoede heeft. Eind oktober bedroeg het aan tal werklozen 8928: 5496 man nen en 3432 vrouwen. In oktober daalde het aantal werkloze vrouwen met 80 en, het dito aantal mannen met 61. De openstaande vraag van de werkgevers steeg van 276 naar 400. In de loop van de maand lieten 633 mensen zich als werkloos inschrijven en 774 uitschrijven. Het aantal inge diende vacatures bedroeg 184 tégen 120, een maand eerder. Dalingen van de werkloos heid vonden plaats in de bouw nijverheid (min 4), metaal (min 44) en kantoor (min 64). Bij het handelspersoneel bleef de werkloosheid precies gelijk. De werkloosheid onder werk zoekenden jonger dan 23 jaar daalde sterker dan de totale werkloosheid. De cijfers per gemeente. Werkloosheid Mannen Vrouwen Totaal Schiedam 2318 1331 3649 Vlaardlngon 1940 1313 3253 Maassluis 773 420 1193 Rozenburg 271 240 511 Hoek van Holland 154 88 242 Maasland 40 40 80 Totaal 5496 3432 8928 ROTTERDAM Patrimoni ums Woningstichting (PWS) :gaat een tienjarenplan maken om in de toekomst aan de ver plichtingen voor onderhoud van het woningbestand te kun nen voldoen. PWS zal daarvoor elk jaar een bedrag tussen de één en twee miljoen gulden re serveren. Al_ jaren lang zit in het onderhoüdsfonds van Pa s' trimonlum geen cent. Patri monium zal het tienjarenplan begin volgend jaar presente- Directeur van PWS Th.O.M. Buijsrogge maakte dat voorne men gisteren bekend tijdens eén commissievergadering Stadsvernieuwing op het stad huis. Toen ik nog heel jong was, heb ik u altijd als een waar dig man beschouwd. Gezeten op een appelschimmel heer ste u over mijn kinderhart. U straalde gezag uit en zo hoort het ook. Maar al die hulp-sin terklazen die bij Jos Brink de. pias uithingen, verlagen het edele ambt. U hoort niet in een vuinisbakcontalnër rond gereden te worden. U bezit geen stelten waar u mee door de stad strompelt. Laat staan dat een autoped,een springbal.een lelijke eend of rolschaatsen bij uw status behoren. Een ezel zou net kunnen omdat, uw Herder ooit daar gebruik van heeft gemaakt. Vandaag wordt uw verjaar dag wederom gevierd en dat stemt mij tot vreugde. Eens zong ik u verlegen toe bij de snorrende kolenkachel. Een peen in de linkerhand; de rechterhand draaiend aan het nog natte haar, want ik kwam net uit de wastobbe. De vol gende ochtend snelde ik vol verwachting langs de kraken de trap naar beneden. Uw presentjes werden in dank aanvaard. Of het nu een pak je chocolade sigaretten was, een marsepeinen muis of een neusfluitje, dat maakte niets uit in de tijd van de beste dingsbeperking waar de kost nog voor de baat uitging. Zoals u ongetwijfeld nog weet heb ik lang uw naamdag ge vierd. Uw cadeautjes voor zien van hekeldichten werden binnengedragen in een grote, grijze plunjezak, want mijn vader is ooit stuurman ge weest op de grote vaart. Dit jaar beste Sint wens ik niets voor me zelf te vragen, want eigenlijk heb ik al zo veel. Deze keer vraag ik wat voor Schiedam omdat ik het gevoel heb dat hier veel men sen wonen die nauwelijks we ten waar het omgaat. Over de spoorlijn en de pro vinciale weg wonen tegen woordig bijna de helft van dé Schiedammers dié niet echt bij de stad behoren. Eerder trekken zij naar de bioscopen van Rotterdam dan dat zij neerstrijken in een van de drie theaters van ons mooie, stadje. Die noordelingen zijn ook nauwelijks betrokken bij de sores rond het Laurens Cos- terhofje. Zouden zij echt M stilstaan bij het in de fik gaan van belendende percelen in de Laurens Costersstraat? Dus Sint vraag ik of u derge lijke dingen nu eventjes dui delijk maakt en neemt u dan gelijk de beleidsmakers van deze stad mee. U heeft vast wel een paar stenen, een zakje specie om die lege openstaande krotten dicht te. metselen. U heeft het zo vaak gedaan. In de Fabri- straat ging het toch ook prachtig? De fietsenstalling houder was nog niet uit het verveloze pand vertrokken of de buldozer maaide met zichtbaar plezier het pand neer, om vervolgens de al lang dichtgemetselde belen dende percelen onder te schoffelen Wanneer u daar klaar mee bent, beste Sint, zoek dan ook nog een aardig plekje uit voor onze reizigers in de stad. Ze wachten al zo lang en niet iedereen van hen wil op het Schuttersveld wonen. Kijk u weet best hoe het hoort, U houdt zich altijd pri ma aan de regels. Want ais.u dat niet doet keert iedereen zich tegen u. v Wat gek eigenlijk, dat er zo weinig met de roede ge zwaaid wordt tegen nalatigen oi zou die de grijze plunjezak van mijn vader appriciëren? Een hartelijke groet van Meindert Buytensluyter 4 v- v 1 \<v J VLAARDINGEN Acht jaar heeft de Vlaardingse atletiek vereniging er op moeten wach ten, maar gistermiddag was het dan zover. Wethouder IJs brand van der Velden (Finan ciën en Sport) gaf het startsein voor de aanleg van de nieuwe atletiekbaan van Fortuna aan de Marnixlaan. Bij het toekom stige startpunt van de 100 me ter spoot hij op de a! aange brachte zandlaag schuimbeton, dat een dikte van 30 cm zal krijgen. Het is de eerste keer ,dat dit procédé, dat ontwikkeld Is in de wegenbouw, in Neder land bij een atletiekbaan wordt toegepast. ,7 Zoals altijd stonden de beste stuurlui aan wal, toen de wet houder met zijn rubberlaarzen door de smurrie sopte. „Een beetje verdelen", riep één van de omstanders. Oud-sportwe thouder Jan Madern, thans fractievoorzitter van de VVD, iachte: „Verdeel en heers, IJs- brand". Zijn woorden waren profetlschor dan de omstan ders konden vermoeden, want 's avonds bleek bij een discus sie over het politiebureau in de gemeenteraad, dat er al een diepe scheidslijn loopt tussen het richting PvdA gekropen CDA en de VVD.„Het Is een pan in de gemeenteraad", zei Fcrtuna-voorzltter Hans Schef- fers, nadat de wethouder zijn' smerige laarzen had afge- fS spoeld. „Maar dat was het ook in de Senaat in Rome en toch werden er wijze besluiten ge nomen." Het beschikbaar stel len van 1,16 miljoen gulden .- j voorde aanleg van de baan' was volgens Scheffers één wijs. besluit van de Vlaardingse raad, omdat de oude verzakte baan niet meer voldeed. Het gestaag groeiend ledental zag hij als een bewijs voor die stel ling. „Wedden, dat wij binnen een jaar na de opening 500 le den hebber.?", aldus Schef fers, die de wethouder een reisstrijkijzertje cadeau deed („Om de plooien in de politiek glad te strijken"). De nieuwe baan kost naar schatting 1,3 miljoen gulden. Fortuna draagt uit eigen mid delen 100.000 gulden bij. Ver der is nog hetzelfde bedrag nodig voor een tweede kop- segment. Wanneer dat er is (op het kopsegment worden de technische nummers als hoog springen afgewerkt), voldoet de baan aan de officiële KNAU-normen. Volgens Van der Velden zal dat geld ér'wel komen via een speciale subsi die. Voor het nieuwe procédé met schuimbeton is gekozen, om dat de bovenlaag (normaal zand, lava en asfalt) anders te zwaar zou worden. Gnderheien was dan de enige oplossing geweest. Zo zijn onder de jongste Rotterdamse atletiek baan 360 palen geslagen, waardoor de baan uiteindelijk 3,5 miljoen gulden moest kos ten. In Utrecht ligt zelfs een baan van 5 miljoen gulden. De nieuwe Fortuna-baan krijgt de officiële lengte van 400 meter (de oude was aanvankelijk 537 meter ed later 437 meter). De bovenlaag wordt van kunststof, een materiaal dat voor het eerst In 1970 in Papendal Ward toegepast.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1