Winnaars ontwerpprijs: 'Gemeente wilde ook vieze kindertjes op poster' Brochure over vandalisme en veiligheid gepresenteerd Kortaf ■Lintje voor P. van Kan Schiedamse Vrouwenkrant heft zichzelf op Brpinfiefser tegen auto Graven naar gif In Steendljkpolder Fietsendieven aangehouden November iets beter bij Bondsspaarbank Frankeland anders warm Inbraak in sportcomplex Strenger met Makro-pasjes' iSÊÉÊÊÊêiÊÊÊhÉËÊÊÊmmmêêÊSÊêÈÊÊI Stedelijk Museum Kinderpostzegels Raadslieden Land van Ris Amnesty Woningbeheer Keurmerk De echte Schiedamse borrel met garantiesegel komt, als het aan de Uto ligt, volgend jaar terug. (Foto Arie Wapenaar) Kinderen Vernielingen HET VRIJE VOLK VRIJDAG 12 DECEMBER 1936 Het Stedelijk Museum, Hoog straat 112, herbergt vanaf -19 december tot en met 16 fe bruari drie tentoonstellingen. Robert de Haas, directeur van de Rijksdienst Beeldende Kunst opent donderdag 18 de- cember.om 20.15 uur de expo sities met werk van Christoffel Plerson (1631 - 1714); 'Kunst- werken zoeken sponsors' en 'Aanwinsten 1986' in de aula van het museum. Het museum heeft tijdens de feestdagen de volgende openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur; zondag en Tweede Kerstdag van 12.30 tot 17.00 uur; Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten. Vrijwilligers van het plaatselijk comtié voor kinderpostzegels zitten dagelijks in de postkan toor aan de Lange Nieuwstraat en aan het Bachplein klaar met een uitgebreid assortiment aan kaarten, wenskaarten en kin derpostzegels. De landelijke organisatie, die jaarlijks de verkoop regelt, viert dit jaar het zestig-jarig bestaan. Het Bureau Sociaal Raadslie den Schiedam, Broersveld 140, sluit met de feestdagen de deuren voor het publiek. Van 29 december tot en met 5 Ja nuari zijn de raadslieden onbe reikbaar. Vanaf dinsdag 6 ja nuari wordt er weer normaal spreekuur gehouden op: dins dag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur; donderdags van 17,00, tot 19.00 uur; bovendien telefonisch op alle werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur, tel. 4269957. De bewoners van het Land van Ris, het gebied grenzend aan de achtertuinen van de Oost-;, singel waartoe oók de Laurens Costerstraat behoort, krijgen..:, woensdag 17 december de plannen voor het groen en de straten in de wijk te horen,- ■Volgend jaar gaat de gemeente de bewoners ook informeren over de nieuwbouwplannen voor het gebied fond de Lau rens Costerstraat. De bijeen komst over het groen en het stratenplan begint om 20.00 uur. Plaats: kantine, Stadskan toor, Emmastraat 1. Amnesty International leden en sympathisanten schrijven woensdag 17 december brie ven naar Chileense instanties om te protesteren tegen de schending van de mensenrech ten In dat land. De schrijfavond is bestemd voor alle Schie dammers, die willen protests- ren tegen dè toename van de mensenrechtenschendingen in Chili. De avond wordt gehou den In wijkcentrum de Erker, Jan van Avennëstraat 32. Aan vang 19.30 uur. De organisatie van de dienst Gemeentelijk Woningbeheer Is aangepast. Nieuwe medewer-' kers deden hun intrede bij het bureau. De kantoren aan de Ar Noord vest 18 werden veran derd. Directeur A. Verdoes vindt dat een aanleiding om op woensdag 17 december de kantoordeuren wijdopen te zet ten. Het Open Huis is van 14.00 tot 16.00 uur. U: terug naar echte borrel op te zetten. Geruchten gingen dat de branderij in het vroege re pakhuis van branderij Loco- motiv aan de Lange Haven zou worden gevestigd. Dit pand staat sinds de spectaculaire brand in '85 leeg. Van de plan nen van de groep jeneverfabri kanten is echter niets meer vernomen. „Dat idee loop pa rallel aan het onze," meent di recteur Vlek. Hij verwacht dat zijn moutwijnbranderij in het tweede kwartaal van het vol gend jaar kan gaan draaien. Het garantiezegel gold in vroeger dagen als keurmerk voor de onvervalste Schiedam- se borrel. Aan het zegel konden jeneverdririkers ziën dat het vocht ook daadwerkelijk bin nen de stadsgrenzen was ge maakt. Heden ten dage komen er jenevers op de markt die meentebestuur in kennis ge steld van onze plannen." Het is voor de tweede keer dit jaar dat er plannen op tafel komen voor een hergeboorte van het garantiezegel, ook wel .gemeentezegel genoemd. Eer der werd bekend dat een groep distilleerders plannen had om, een nieuwe möutwijnfabriek zijn gemaakt in Groningen maar die wel zijn voorzien van een Schiedams etiket. Wat be treft jenever heeft Schiedam nog steeds een naam. Op het garantiezegel staan de handtekeningen van de bur gemeester en de gemeentese cretaris. Het zegel wordt over de dop van de fles heengeplakt. Het keurmerk verdween toen .in 1958 distilleerders naast de moutwijn, ook andere grond stoffen voor hun jenever gin gen gebruiken. Sindsdien vol deed geen enkele jenever meer aan de eis dat de moutwijn ge- schelden van alle andere pro ducten moet worden vervaar digd. Burgemeester Scheeres heeft al laten doorschemeren dat elk bedrijf dat aan de eisen voidoet, kan rekenen op het ze gel. De verordening met de voorwaarden voor het zegel dateert uit 1901. SCHIEDAM Phillipus van Kan Is gistermiddag konink lijk onderscheiden. Hij kreeg uit handen van burgemeester Scheeres van Schiedam de ere-medallle in zilver beho rend hij de Orde van Oranje Nassau. Van Kan krijgt de on derscheidingwegens zijn dienstverband bij de Chemi sche Fabriek Schiedam, waar hij chef van de afdeling maga zijn en expeditiewas. De in Rotterdam geboren Van Kan is - sinds gisteren gepensio- neerd. ><'.1 i«vv«s<..vK'i j Van onze verslaggeefster j MARJAN MEIJER SCHIEDAM Het ontwerp i van het Schiedamse kunste- j naarsduo Peter Hellemons en j Michel Snoep is door een ge- J raeentelljke selectiecommissie uitgekozen voor een affiche Ivan 'Jëugdland.''Hët duo won hiermee de wedstrijd, dóór'de gemeente uitgeschreven voor 'alle Schiedamse kunstenaars, en verdient hiermee 2500 gul den. „Wij vinden het geweldig natuurlijk, maar wij leven bei- den van een RWW-ultkering, dus veel van dat,geld zien we niet. Terwijl we eruiteraard toch de nodige kosten voor ge maakt hebben," aldus Peter Hellemons en Michel Snoep enigszins gefrusteerd bij voor baat. „In het bedenken van een ontwerp, de '.uitvoering ervan en in'de materialen gaat veel geld zitten," aldus het kunste naarsduo, dat zich meestal be- zig houdt ipet schilderen, teke- inen, linoleumsneden maken en het houden van performances. De kleurige Jeugdland-affi che wordt deze maand nog ge drukt, want het aanplakbiljet kan dan meteen dienen als aankondiging van de 'grote Jeugdland-tentoonstelling' in het Stedelijk Museum begin volgend jaar. In het museum iwordt een expositie ingericht met de titel 'Tien jaar Jeugd land gedecentraliseerd', die van 22 januari tot en met 1 fe bruari is geopend. De affiche, waaraan de ma- kers nog wat kleine correcties "toevoegen op verzoek van de gemeentelijke commissie, toont vele kleurige getekende afbeeldingen van speelgoed, muziekinstrumenten en-sport artikelen. Langs de onderkant van-het vel staat een groep Schiedamse kindertjes afge- Jeeld. Het groepje jeugdigen vertegenwoordigt alle dikke, dunne; lieve, stoute, vieze. SCHIEDAM De Schiedamse Vrouwenkrant bestaat niet meer. Na vier jaar schrijven over vrouwenzaken geeft de redactie van de krant er de brui aan. „Gebrek aan motiva tie, persoonlijke moeilijkheden en.veeleisende banen," wor den als redenen genoemd voor het opheffen van de krant, die om de twee maanden ver scheen In een oplage van 400 exemplaren. De 'werkmotlvatie' ontbrak al een jaar bij de meeste van de Schiedamse redactieleden. Het inderhaast instellen van een redactieraad, die het kranten team met raad en daad zou bijstaan, kon niet voorkomen dat de dames er mee ophou den. Op de titelpagina van de krant staat deze maand ver meld:'laatste nummer???' „Het feit dat 'wij' stoppen hoeft niet te betekenen.dat de Schiedamse Vrouwenkrant ver dwijnt," schrijven de opgestap te redactieleden in het laatste nummer. „Bei als een 'haas' naar het Vrouwencentrum Bar- rika, tél, 473.45.45. Want mis schien liep Je al jaren rond met plannen' om het regionale vrou- wennie'uws te bundelen. Of had je het idee om een Mededelin genblad te beginnen. En strijk die subsidie op,", moedigen de dames eventuele opvolgsters aan... (Van een. onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De 39-ja- rige yi aardingen M,y. ,y. is /met een zware hersenschud ding en een gecompliceerde botbreuk in het Holy ziekenhuis opgenomen na een aanrijding op de Maassluisedijk. Ter hoogte van het Lickebaertbos botste V., die op een bromfiets reed, tegen een auto, toen hij linksaf wilde slaan en de wa gen hem op hetzelfde moment inhaalde. Beide voertuigen werden licht beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Twee Vlaardingse fietsendieven, resp. 21 en 24 jaar, zijn door de politie aangehouden. Het duo is verantwoordelijk voor de diefstal van twee fietsen bij station Vlaardingen-West, af gelopen zondag. Eén rijwiel is inmiddels teruggegeven aan de eigenaresse. Het tweede karretje staat nog aan het bu reau. VLAARDINGEN Novem ber'was dit Jaar een betere maand bij de Bondsspaarbank Vlaardingen dan vorig jaar. Er .werd een bescheiden (posi tief) spaarverschil van 278.085 gulden geboekt. In november 1985 was het spaarverschil ruim één miljoen gulden nega-' tief. Niettemin ligt het spaar- verschil dit jaar beduidend la ger dan vorig jaar: 4,7 miljoen gulden (januari tot en met no vember 1986) tegen 10,5 mil joen gulden in dezelfde, periode van 1985. Het saldo ligt wél ho ger. 262,5 miljoen gulden (eind november 1986) tegen 251,1 miljoen gulden (eind novem- j ber 1985). l j Er werd in november 1986 j 28,4 miljoen gulden ingelegd en I 28 miljoen gulden uitbetaald. Het aantal rekeningen steeg met 68 tot 84.149 (november 1985: 84.308). Aan het school- sparen werd deelgenomen door 35 (30) scholen. De leer lingen spaarden 13.900 gulden j (11.734), waarmee ze hun saldo op 106.621 gulden (82.623) brachten. Het saldo op de 2.241 (2.298) jeugdspaairrekeningen j bedraagt 4,4 miljoen gulden 1,(4,5 miljoen). MAASSLUIS De bewoners van de Steendljkpolder hebben de afgelopen dagen eindelijk eens wat kunnen zien van de bestrijding van de bodemver ontreiniging. Tot op heden hebben ze voornamelijk ge hoord dat men bezig is met het zoeken naar oplossingen. Maar het praatstadium dat al Ja ren duurt loopt langzaam ten einde. Zo zijn er In de afgelopen da gen proefopgravlngen gedaan op verschillende plekken In de verontreinigde woonwijk. Aan de Dunantdreef, de Van de Waaisdreef en de Albert Schweitzerdreef zijn de funde ringen van verschillende een gezinswoningen en .flats ge deeltelijk bloot gelegd. Het be ton van de heipalen is geïn specteerd op mogelijke schade door de verontreiniging in het havenslib of van de voormalige vuilstortplaats. De eerste conclusie is niet on gunstig: de funderingen zien er goed uit. Vooral de AWM (Al gemene Woningstichting Maassluis) is gebaat bij het on derzoek van de heipalen. Een flink aantal huurwoningen van de AWM in de Steendljkpolder Is namelijk aan het verzakken. Door het ontgraven van de fun dering kunnen de specialisten de toestand daarvan nu pré- cles In ogenschouw nemen. Er zijn ook monsters genomen van grond en het grondwater: Ook zijn stukken fundering uit gehakt voor nader onderzoek" in het laboratorium. Door dit funderlngsonderzoek hopen de deskundigen ook te weten te- komen óf de fundering sterk genoeg is om straks een evëri- tuele complete ontgraving te doorstaan. De saneringsonderzoeken voor de Steendljkpolder zijn volop In bespreking bij de gemeente, de provincie en de Commissie Bodemonderzoek Steendijk- polder. Welke methode van sa nering In de Steendljkpolder wordt toegepast zullen de be woners waarschijnlijk in januari te horen krijgen. SCHIEDAM Als eer ste in Nederland zullen de Schiedamse nutsbe drijven in een verzor gingstehuis een warmte krachtinstallatie in ge bruik nemen. Dat ge beurt volgende week don derdag in verzorgingste huis Frankeland. Het project wordt financieel ondersteund door de Ne derlandse Energie Ont- wikkelings Maatschappij (NEOM). (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN -- „Een handvat voor bewoners en be- wonërsgroepen." Zo noemt op bouwwerker Leo van Gerven de brochure 'Vandalisme en onveiligheid', die hij en Peter van Os hebben samengesteld. Gisteren kreeg wethouder Ary Maarleveld (Onderwijs en So ciaal Cultureel Werk) het eer ste exemplaar. 'Uiterst bruikbaar millime terwerk' oordeelde de wethou der, die de inhoud ai kende. ken over vandalisme en onvei ligheid op straat," aldus Leo van Gerven. Samen met Peter van Os van de Planwinkel Delft bestudeerde hij bestaan de literatuur en groepeerde de vele voorstellen voor bouwkun dige en stedebouwkundige maatregelen In vier hoofdstuk jes: woningen en woningblok ken, woonomgeving, de buurt, en beheer en onderhoud. In grote lijnen stellen de au teurs drie soorten verbeterin gen voor: 1. de woonomgeving en de woningcomplexen moe ten overzichtelijk zijn, 2. er moet zo weinig mogelijk nie mandsland zijn ën 3: de huis bazen moeten hun werk (on derhoud en schoonhouden) goed doen. Volgens Peter van Os kosten niet alle maatrege len geld. „Betrokkenheid van bewoners bij de woonomge ving (bijvoorbeeld de inrich ting van een speelplaats voor kinderen) kan wellicht, heel misschien vernielingen voor komen", zegt hij. De auteurs pleiten ervoor om bij nieuwbouw- en renova tieplannen 'in een vroeg stadl- Voorzitter Aad Struis van het Stedelijk Instituut voor Sa menlevingsopbouw (SISO), on der wiens auspiciën het boekje is gemaakt, zei vandalisme en kleine criminaliteit 'een 'on voorstelbaar groot' probleem' te vinden. „Plaatselijke over heden' weten er geen raad meer mee," denkt hij. Het idee om de brochure te maken is in de praktijk gebo ren. „Wij horen steeds meer geluiden van bewonersorgani saties, dat zij zich zorgen ma- um' met hun suggesties reke ning te houden. Dat is een van de redenen waarom in de Westwijk een speciaal project rond het door hen aangesneden thema op stapel staat. De ge meente wil er (naoorlogse) woningen opknappen en gaat er verder met het ophogen van de wijk. „Dat zou aardig op el kaar kunnen aansluiten," meent Leo van Gerven. In de oorzaken van vandalis me en criminaliteit hebben de samenstellers zich niet ver diept. Evenmin vindt men er gegevens over de boosdoeners. Niettemin menen ze, dat 'maatregelen aan de woningen en woonomgeving resultaat zullen opleveren'. „Wij richten ons met name' op de gelegen heidsdaders," zegt Leo van Gerven, die denkt dat deze ca tegorie het een stuk moeilijker zal krijgen, wanneer bijvoor beeld geen fouten meer worden gemaakt, zoals de aanleg van de hellingbanen van de Hoog straat naar het Liesveld. „Dat is een miskleun geweest. Dat is vragen om rottigheid," geeft wethouder Maarleveld grif toe. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Uit het Shell-sportcomplex aan de Mr. LA. Kesperweg zijn een ste- rëo-lnstailatle en rookartike len, totaal ter waarde van 1740 gulden, ontvreemd. Om binnen te komen werd een ruit van de sportzaal Ingeslagen. Evenhuis wil wel met het Ma- kro-concern en andere zelfbe dieningsgroothandels gaan praten over een onderzoek waaruit.blijkt dat meer dan de helft van de omzet van deze bedrijven rechtstreeks aan de consument wordt verkocht. Hij zal een beroep doen op de be trokken bedrijven om de hand in eigen boezem te steken. VLAARDINGEN Voetbalver eniging Fortuna dreigt In haar Weekbrief met schorsing van die leden die bij de vereniging: aan geisers met een scherp voorwerp en in een deur kras-: sen maakten. De vereniging zal er alles aan doen om de da- ders te achterhalen. .IV DEN HAAG Staatssecreta ris Evenhuis (Economische Zaken) voelt ..weinig voor een scherpere pasjesregeling voor Makro-groothandels. Toch hebben de Tweede Kamerleden Schartman (CDA) en Van Erp (WD) gisteren bij de regering aangedrongen op maatregelen tegen misbruik van het pasjes systeem.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1