Schiedam ,14 Tegenstrij digheid troef inspionage- affaire' entrepot Steun voor Rotterdams prostitutiebeleid e eaam 'Energiebesparing wordt duur betaald' 1 [Bewoners willen acties tegen bouw Blankenburgtunnel kortaf Feestverlichting -Overleg staken? Er valt niets te staken!' Start aanleg Kethel Bouwvakker bedolven m Zwemwater iets beter 43 wa is (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onder het motto 'samen staan we sterk' is gistermid dag de laatste hand ge legd aan de fusie tussen de Bondsspaarbanken Schiedam en Vlaardin- gen. De voorzitters van beide Raden van Be stuur ondertekenden de verklaring die het 'hu welijk' per 1 januari geldig verklaart. Vanaf die datum is een bank ontstaan met een totaal spaartegoed van 563 miljoen gulden, 164.084 rekeninghouders en een gezamelijke jaaromzet van bijna twee miljard gulden. Het 'fusieverdrag' wordt ondertekend door A. Meerman. J. van Elk (links) en de di recteuren G. van Buuren van Vlaardingen en K. van der Geest van Schiedam (rechts) kijken toe. (Foto Arie Wapenaar) In de contai ner met de warmte krachtinstal latie van links naar rechts directeur W.J.B. Huc kriede van Huize Fran keland, ad junct-direc teur dr. J.B. Jochems van de Neom en wethouder ir. G. Zijdeveld. (Foto Arie Wapenaar) Strijdig Ramp Postkantoren STK-kaarten SS-® HETVRUE VOLK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Tegenstrijd!-1 ge'"-verhalen doen de ronde over het uit zijn functie onthef fen van een douanebeambte van het Schiedamse handels entrepot wegens werkweige- ring. Douanier K. Jacoby wei gerde bij te houden hoe lang en wanneer een ambtenaar van de gemeente Schiedam, die samen met de douane de handelspost beheert, op het en-, trepot aan het werk was. Hij zag dit als "spionage* op een collega. De douane wilde met de 'presentielijst* aantonen dat de ambtenaar te vaak niet op het entrepot was en er teveel werk door douanebeamten moest worden gedaan. De ge meente ^Schiedam houdt het erop dat het om een simpele inventarisatie ging van de werktijden van de ambtenaar. Door vakanties en arbeids tijdverkorting (atv) was de ambtenaar, J. Bartels, volgens zijn collega R.A.J. Vredenbregt van de gemeentelijke dienst Economische Aangelegenhe den vaker afwezig dan vroe ger, „We zijn op zoek naar een flexibele ambtenaar die voor enkele uren per week het werk kan overnemen. Het was de taak van de douanebeambte om een beetje te inventarise ren hoe vaak de ambtenaar af wezig was en het werk moest worden overgenomen." Volgens een woordvoerder van het ministerie stonden de belangen van Schiedam en de douane echter tegenover el kaar. De douane vond dat Bar tels te vaak door haar perso neel moest worden vervangen en eiste personeelsuitbreiding. Schiedam voelde daar niets voor, waarop de douane Jaco by gelaste de presentie van Bertels bij te houden. Daarop volgde de werkweigering. Of de man nu daadwerkelijk de laan wordt uitgestuurd is niet bekend. Zoals het er nu naar uitziet zal Schiedam haar per soneel op het entrepot wel uit breiden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Alle partij en in de Rotterdamse gemeen teraad, behalve de SGP, steu nen prostitutiebeleid, dat wordt gevoerd ten aanzien van heroinehoertjes aan de G.J. de Jonghweg. Bewoners van de Heemraadssingel en de actie groep Middelland vonden gis teren tijdens de vergadering van de raadscommissie voor Algemene Bestuurlijke Zaken wel begrip voor hun klachten, maar meer ook niet. Een vertegenwoordiger van de naast de tippelzone gelegen technische school kreeg echter van wethouder J.H.A. Hender son (Sociale Zaken) en enkele commissieleden het openlijke verwijt, dat hij de klachten sterk overdreef. Ook de woord voerder van de actiegroep Middelland ging volgens Hen derson te ver door over het ge vaar van aida-besmetting te beginnen. „In heel Rotterdam zijn tien aids-patienten en we weten waar die zitten. Het slaat nergens op om hier dit verband te leggen," reageerde Henderson. De wethouder zei, dat nie mand kan weerspreken, dat de instelling van een tippelzone aan de G.J. de Jonghweg heeft geleid tot een vermindering van de overlast in het algemeen.,J)e hinder, die be stond aan Claes de Vrieslaan en Binnenweg is duidelijk te ruggebracht," stelde hij. „In samenwerking met bewoners en de politie zoeken wij naar mogelijkheden om de overlast voor de bewoners van Middel land zoveel mogelijk te beper ken." Bondsspaarbanken tekenen fusie De banken willen door de fu sie hun activiteiten uitbreiden. „Het is geen fusie uit armoe maar uit rijkdom," vertelde voorzitter A. Meerman van de nieuwe Raad van Bestuur. De 'nieuwe bank' moet in staat zijn zich beter op de beleg- gingsmarkt te bewegen dan nu het geval is. Verder kan er be ter reclame worden gemaakt en moet er een einde komen aan de 'verwarring' die schijnt te bestaan rond de twee Bonds spaarbanken. Het aantal ar beidsplaatsen wordt met vijf tien tot twintig uitgebreid. Op dit moment werken er in to taal 135 mensen bij vijftien vestigingen in Schiedam en Vlaardingen. Tot 1990 moet 'hooggekwalificeerd' personeel worden aangetrokken dat de nieuwe activiteiten moet uit voeren. Aan de fusie is bijna twee jaar gewerkt. „Er is regelma tig over gesproken, zonder dat er meteen actie werd onderno men," vertelt Meerman. „Dan las je weer in het Financieel Dagblad dat er een kleine bank door een grotere was opge slokt, en dan kwamen de ge sprekken weer op gang." Over wogen is ook om samen te gaan met de Bondsspaarbank in Rotterdam, of op te gaan in een nog grotere organisatie van Bondsspaarbanken. De Schiedamse Bondsspaar bank is de oudste van de twee en werd op 4 januari 1820 opge richt. Vier dagen later kwa men acht vooraanstaande Schiedammers bijeen voor de eerste vergadering van de Raad van Commissarissen. De Vlaardingse Bondsspaarbank werd op 16 augustus 1823 in het leven geroepen door eveneens een kleine groep notabelen, In het eerste jaar werden 52 spaarders ingeschreven met een gezamelijk vermogen van 4.811 gulden. Door de eeuwen heen zijn de (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - „De boze heks in het sprookje over ener giebesparing is de staat. Wij besparen op de energiereke ning, gebruiken het afval, maar worden bestraft met ho gere aardgasprijzen dan ande re electriciteitsproducenten. Onrechtvaardig. Schiedam waarschuwt wederom bijna de gehele rest van Nederland, die verkeerd bezig is." Wethouder ir. C. Zijdeveld (Milieu en Energiebesparing) liet er gistermiddag tijdens de Ingebruikname van de warm tekrachtinstallatie in het ver zorgingshuis Frankeland aan de Sint Liduinastraat in Schie dam geen twijfel over bestaan. „Energiebesparing wordt duur betaald. Maar Schiedam gaat door." Het is de eerste keer dat een nutsbedrijf bij een verzor gingshuis een warmtekracht installatie plaatst en beheert. De installatie in Huize Franke land gaat al het warme water leveren voor het tehuis. De in stallatie kan ook In worden In geschakeld voor noodstroom- voorziening. In dat geval kan de sinstallatie de vijf liften, de -noodverlichting, de galerijver lichting en een deel van de centrale keuken in bedrijf hou den. „We besparen hiermee op de aanschaf van een noodag- gregaat," aldus directeur rW.JJB. Huckriede tevreden. Hij denkt met de nieuwe machine- -?rie drie percent, dat is 12.000 gulden, per jaar op de energie rekening te bezuinigen. „De samenleving moet gaan denken aan kringlopen en af- valbeperking," sprak wethou der Zijderveld gisteren. „Want het kan anders. Een kleine electriciteitscentrale, zoals hier vandaag in gebruik is ge nomen, is heel nuttig. Als het op grotere schaal gebeurt ma ken we ons totale energiesys teem minder kwetsbaar door grotere spreiding over kleine eenheden. Het leidt ook tot uit breiding van kennis en werk gelegenheid. Een modern sprookje dat werkelijkheid kan worden." De installatie in Frankeland is de achtste Nederlandse. Vijf installaties, voor een belang rijk deel medegefinancierd door de Nederlandse Energie Ontwikkelings Maatschappij (NEOM), staan in Schiedam. Drie andere warmtekrachtin stallaties werden eerder inge- bruik genomen in Naaldwijk en Sittard. De Installatie wordt toegepast in tuinderskassen, wljkverwarmingen, flatgebou wen, een industriehal, een sporthal/zwembad, medisch centrum en in verzorgingste huizen. Er komen nog vier in stallaties in Deventer, Heerlen, Veenendaal en Leeuwarden. In de tuin achter Huize Frankeland staat de container, waarin dewarmtekraehtinstal- latie is gebouwd. Adjunct-di recteur dr. D.B. Jochems van de Neom verrichtte de officiële handeling. Hij draaide een knop om en zette daarmee de installatie aan. De installatie kan omsehreveven worden als een zware automotor die op gas wordt gestookt. Deze mo tor, haast onhoorbaar buiten de container, drijft een 'fiets dynamo' aan. Deze dynamo op zijn beurt wekt stroom op. De motor wordt warm. Die warm te wordt gebruikt voor de cen trale warmwatervoorziening van Frankeland en de verwar ming, in het huis. twee banken uitgegroeid tot twee sterke organisaties, zo willen de directies van de ban ken graag kwijt. „De twee sterkste banken van Nederland gaan samen verder" is de zin snede waarmee de fusie wordt aangekondigd. „Maar we blij ven toch altijd een bank met een sociale instelling," vindt J. van Elk, de gisteren afgetre den voorzitter van de Schie damse Raad van Bestuur. Hij overhandigde op symbolische wijze de voorzittershamer aan zijn opvolger Meerman. ROTTERDAM De kwali teit",van het zwemwater in het' verzorgingsgebied van het zui veringsschap Hollandse Eilan den en Waarden was dit jaar iets beter dan in 1985, zo blijkt uit een bacteriologisch onder zoek. Het onderzoek is tijdens de zomermaanden uitgevoerd in 26 oppervlaktewateren, waar van recreanten gebruik ma ken. De kwaliteit van het wa ter bleek 'goed tot uitstekend' te zijn. De enige uitzondering vormde het singelwater in de Kooistee te Hellevoetsluls, dat als 'aanvaardbaar' is beoor deeld. Bij langdurige en hevige re genval blijkt dit water te ver slechteren. Dan komt namelijk verdund afvalwater vanuit het riool in het singelwater. Het zuiveringsschap ontraadt dan ook dit water te gebruiken voor recreatieve doeleinden. Verbeteringen ten opzichte van 1985 gaven volgens het schap de Binnenbedijkte Maas, het Brielse Meer, de Put van Ottoland, het Grote Wiel te Leerdam en de zwemplas De Gorzen te Ridderkerk te zien. De kwaliteit van het water in de Smoutjesvliet te Goudriaan, voor het eerst in het jaarlijkse onderzoek betrokken, bleek 'uitstekend' te zijn. De positieve uitslag van het onderzoek impliceert volgens het zuiveringsschap niet, dat alle oppervlaktewater geschikt is om in te zwemmen. Het risi co blijft aanwezig, dat door af valwater uit woningen en ple zierboten ziekteverwekkende bacteriën in het oppervlakte water komen. i Van onze verslaggeefster LELIA VAN DER TAK MAASSLUIS 'Nee, wij wil Ten geen Blankenburgtunnel!' k Dit geluid zal de komende maanden vaak klinken in de discussies over de oeverver bindingen ten westen van Rot terdam. Geschrokken van het 'provinciale 'ja' tegen de Bian- 'kenburgtunnel, willen de te genstanders acties op touw zetten om hun 'nee' kracht bij l te zetten vóórdat de minister beslist. Behalve de gemeentebestu ren van de drie Waterwegge meenten Schiedam, Vlaardin- 'gen en Maassluis, is ook de re- f constructiecommissie Mid- den-Delfland fel tegen de aan leg van een tunneltracé dwars idoor "haar' gebied. En ulter- aard zitten de bewoners van de 1Suidbuurt en Maassluis-Oost *niet op een autoweg langs hun |huis te wachten. Zij zijn het dan ook, die de barricaden op willen om hun 'nee' van de da ken te schreeuwen. Of de amb telijke protesten van gemeen tebesturen en de reconstructie commissie wel genoeg indruk zullen maken op de minister, betwijfelen zij zeer. Een kleine veertig bewoners uit Maassluis-Oost en Vlaar dingen hebben deze week ai een actievergadering gehou den. Besloten is om in elk ge val een grootscheepse handte keningenactie te organiseren. De 9000 handtekeningen, die in Rozenburg door voorstanders van de tunnel zijn verzameld, willen de Maassluizers over troeven. Een werkgroep van twaalf bewoners gaat de acties coördineren. In de Zuidbuurt, langs de weg door Midden- Delfland, van Maassluis naar Vlaardingen, komen protest borden tegen het tunneltracé te staan. De betrokken bewoners zijn de afgelopen weken overrom peld door het feit dat Rozen burg en de Provincie Zuid-Hol land zich voor de aanleg van de Blankenburgtunnel hebben uitgesproken. Voor veel bewo ners leek de komst van een tunnel bij Maassluis steeds een onhaalbare kaart. De reconstructiecommissie Midden-Delfland heeft de bui al eerder zien hangen. De voorzitter van het bureau van uitvoering van deze commis sie, ir. A.A. Verhagen, ver woordt het standpunt van de reconstructiecommissie: „De commissie is fel tegen de aan leg van de Biankenburgtunnel en tegen rijksweg 24. De komst van een tunnelweg doet af breuk aan de doelstellingen van de commissie ten aanzien van Midden-Delfland. Wij verwensen die tunnel, ze ker ten aanzien van het deel- plan Uckebaert," gaat hij ver der. „Het is strijdig met de be langen van de recreatie, de na tuur en de agrariërs. We heb ben het al moeilijk met de komst van rijksweg 19 door Midden-Delfland, maar daar is een democratisch besluit over genomen. Die weg is opgeno men in onze plannen. Het deel- plan Lickebaert is vorige week door de minister van Land bouw goedgekeurd en daarin staat de Blankenburgtunnel niet." Op de vraag of de mening van de reconstructiecommis sie van belang is bij de besluit vorming, zegt de heer Verha gen: „Wij kurunen het bestuur lijk heel moeilijk maken en de zaak uitvechten tot aan de Kroon. In een ander stuk van Midden-Delfland hebben we het ook gewonnen van de ge meente Rotterdam en de pro vincie." Vorige week heeft de Raad voor de Waterstaat een ad viesorgaan van de minister verschillende partijen over de aanleg van de Blankenburg- tunnel gehoord. Ook de mening van deze Raad weegt zwaar bij de verdere besluitvorming. Hoe het standpunt van de Raad luiden zal, weet nog nie mand. Over enkele maanden komt de Raad voor de Water staat met een rapport op de proppen. Verhagen: „Ik denk, dat het nuttig is dat bewoners van zich laten horen. Ieder maat schappelijk geluid heeft ten slotte invloed op de besluitvor ming." Gérard Neeeen, opbouwwer ker in Maassluis, heeft de eer ste aanzet gegeven tot het for meren van een actiegroep in Maassluis. Hij Is er met de be woners volledig van overtuigd, dat de komst van de Blanken burgtunnel een ramp is voor het Lickebaertgebied. Hij vindt: „Een doorsnijding van het Lickebaertgebied door een tunnel en wegen betekent ver spilling van veel werk en mil joenen guldens. Al jaren wordt gewerkt aan de reconstructie van het gebied vanwege de op dringende verstedelijking. Het natuur- en landschapsbehoud staat daarbij voorop. Zo'n tun nel Is een aanslag op de flora en fauna. Het karakter van het gebied wordt onherroepelijk en op ernstige wijze aangetast." Eigenlijk zijn zowel de re constructiecommissie ais het gemeentebestuur van Maas sluis het met hem eens. Zij zouden de protesterende bewo ners wellicht met raad en daad terzijde kunnen staan om de actie te doen slagen. VRIJDAG 19 DECEMBER 19»6 De boom op de Koemarkt staat er weer pront bij. Kaarsrecht, goedgevuld en stevig geschaard. De drang hekken, voorzien van enig groen, moeten er voor zorgen dat de enorme woudreus, ge schonken door de firma Sandvik uit de Spaanse Pol der, niet geteisterd wordt door plassende hondjes, te baldadige jeugd of fate voor bijgangers die in de omlig gende etablissement trachten de donkere dagen door te komen. leder Jaar kijk ik met genoe gen naar die tijdelijke ver fraaiing van dit, alleen in de zomer, aantrekkelijke stads plein. Regelmatig dwaalt mijn blik naar de lichtjes in de boom die tot laat in de avond aanblijven. Tenminste als één of andere onverlaat niet weer aiie lampjes eruit draalt zoals kortgeleden gebeurde. Ik begrijp zoiets niet: dat je het lef hebt om een paar van die ballonnetjes weg te jat ten. Het lijkt wei of er een freak rondloopt die lampjes mee naar huis neemt. Of wat nog erger Is, een beginnende ondernemer ais Joop Stout- handel, met zijn fietsenstal ling naast de Hema, het leven zuur maakt door zijn feest verlichting kapot te maken. Nee. daar kan ik moeilijk een kerstgedachte bij denken. Nu lukt mij dat toch al niet, omdat het weer niet echt meewerkt. Zo af en toe loop ik door de stad, diep wegge doken in mijn nog te warme winterjas. Scnuilend tegen -egen en wind. Het Is voor mij nog steeds herfst, al be weren de kerstkaarten met sneeuwlandschappen heel wat anders. Nee, geef mij dan maar de kerstdagen van vroeger. Volgens mij sneeuw de het al met Sinterklaas, maar ik zal wel aan overdrij ving lijden. leder jaar loop ik tegen de kerstdagen door de Gorzen. Ik ken geen wijk waar het zo gezellig Is Ook dat zal wei overdreven zijn, maar In de Gorzen kun je nog naar bin nen kijken. De bewoners van de Sommelsdijksestraat we ten natuurlijk niet dat Ik lek ker naar binnen gtuur. Die vieren gewoon nu ai een beetje feest omdat hun straatje mag blijven bestaan. En al is wethouder Zijdeveld niet echt rechtstreeks verant- woordlijk meer voor dat be leid. Hij heeft er wel voor ge zorgd dat de slooppfannen In heroverweging werden geno men. Die Gorzenezen weten ten minste nog echt hoe je een kerstboom op moet tulgen. Geen moderne fratsen, maar gewoon bomen vol klater goud, nepsneeuw en felle kleuren. Daar kan menig aan komend Yuppie een voor beeld aan nemen. Ai zal dat zeker niet passen in hun ste riele interleurtjes, malle hor loges en nepbergschoenen met profielzolen, alsof zij door de Sierra Nevada lopen, inplaats van op natgeregende T straatstenen. Nu woon ik sinds kort in Rot terdam, maar daar voel ik he lemaal geen kerstsfeer. Op de Binnenweg is zelfs geen feestverlichting meer. Niet dat de Hoogstraat nu te ver gelijken is met de feeërieke verlichting van Parijs, maar ze doen er tenminste Iets aan. Zo zag Ik Chris Coppens, de slaapvoorlichter, op een och tend tientallen kerstbomen In witte emmers en met witte lintjes bij de winkeliers voor de deur zetten. Dat staat best aardig, a! zijn ze een beetje aan de kleine kant. Ik heb het gevoel dat het elk jaar wat minder wordt Ooit was er in de leerwinkel, aan het begin van de Hoogstraat, een vernuftige 'sneeuwma- chine" te zien. Kwam je de winkel binnen dan zat je na tuurlijk wel onder het piep schuim, maar leuk was het wel. Helaas zie je een derge lijke attractie niet meer. Maar goed, het wordt kerst mis. Dan hoor je wat mltd te denken over de mensen, al kost het moeite. Nou, dat moet dan maar. Die enorme woudreus op de Koe markt staat er per slot van rekening niet voor niets. Wanneer je aan komt lopen vanaf de Broersvest zie je even boven de boom een enorme ster. De piek, die niet geschonken is, maar gewoon neergezet door de uitbater van het Sterretje, Soms helpt het toeval en de verbeelding wel om een wat tolerantere kijk op de wereld te krijgen. MEINDERT BUUTENSLUUSER SCHIEDAM De drie oude ^wijken in Schiedam houden zelf het aanstellen van op bouwwerkers tegen. Als ze zo snel mogelijk beroepskrachten In de wijken willen hebben, moeten ze een bezwaarschrift procedure, die nu nog bij de Raad van State dient, onmid dellijk stoppen. Deze raad komt van wethouder H. van Kleef. Hij reageert op een brief van de drie wijken West, Oost en Zuid waarin deze het over leg met de gemeente staken. Over de brief zelf maakt Van Kleef zich allerminst zorgen: „Overleg staken? Er is hele maal geen overleg. Er valt niks te staken. Ik lig hier bepaald niet wakker van." De brief van de drie oude wij ken is het zoveelste hoofdstuk In de discussie rond het op bouwwerk en de bewonersdes kundigen in Schiedam. Behalve de twijfel over de opbouwwer kers, ageren de wijken ook te gen de benoeming van Jan Schlërmanm (Nieuwland) In een commissie die het werk van opbouwwerkers en bewo nersdeskundigen moet bege leiden. De wijken noemen Schlërman 'omstreden'. Ook deze kritiek legt Van Kleef naasf zich neer. „De oude wij ken worden In de commissie vertegenwoordigd door Bert van Kan," legt hij uit. „Verder is er bijvoorbeeld het raadslid Herman Posthoorn die je niet kunt verwijten nooit aandacht voor de oude wijken te hebben gehad De wijken waren het eens met de voordracht van Jan Vlesembeek als onafhan kelijk voorzitter." De constante stroom kritiek op het beleid inzake opbouwwerk en bewonersdeskundigen be gint Van Kleef zo langzamer hand wel wat te Irriteren: „Zo als er nu op de persoon van Schlërman gespeeld wordt is t smerig. De wijken hebben het, gevoel dat ze hebben verloren, terwijl ze juist heel wat hebben gewonnen. Ze willen gewoon bewijzen daf de structuur slecht is. De grap is dat de ou de wijken nu de meerderheid niet hebben. De verlammende meerderheid waarmee ze de r hele zaak plat kunnen leggen. Ik verwacht dat dit als een nachtkaars uitgaat." SCHIEDAM Vertegenwoor digers van het Ministerie van Landbouw en Visserij samen met wethouder Chris Zijdeveld hebben vanmorgen de aanleg van de vierde fase van het plan Park Kethel gestart. Dit ge beurde bij de educatieve boe- derij aan de Harreweg 8. Het plan werd er door medewer kers van de dienst Gemeente werken toegelicht. SCHIEDAM Een 22-jarige bouwvakker is in het Schieland ziekenhuis beland nadat hij door een partij aiuminiumpla- ten was bedolven. De man, een inwoner van Schiedam, wilde aan de Calandstraat de stapel platen van anderhalf bij twee meter recht tegen een muur J zetten. De partij viel om waar bij de man werd geraakt aan hoofd en rug. Op 24 en 31 december zijn de openingstijden van de Schie damse postkantoren en agent schappen als volgt: hoofdkan toor Lange Nleuwstraat, filiaal Bachplein, filaal Dieselstraat, filiaal Mgr. Nolenslaan van 8.30 tot 15.00 uur; filiaal Wilhelmi- napieln van 8 30 lot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.00 uur; postagentschappen Westfran- kelandsestraat van 8.30 tot 12.00 uur en Frans Rietveldpad van 8.45 tot 12.30 uur. Schiedam Tegen Kernwapens (STK) heeft van de tekeningen, gemaakt voor een ontwerp- en tekenwedstrijd tijdens de Vre- desweek van 22 tot en met 28 september, ansichtkaarten la ten maken. De kaarten van de tekeningen met het thema "Schiedam en Vrede' zijn te koop bij het kraampje van STK en de Wereldwinkel, aan de Hoogstraat. t

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1