üjoenéil dunnere en lichtere bierflesjes Bloedspoor leidl naar daders dubbele moord WIJ LEZEN HET VRIJE VOLK De laatste dominosten Personeel Van Nelle wordt aandeelhouder Nootebooms pelgrimsdroom zondag op tv werkelijkheid Extra premie op energie m KLM binnen 24 uur overtroefd Sovjet-auto in brand gestoken Afdelingsbestuur PvdA moet weg Maar 2500 deelnemers aan vredesmars MS-patiënten tegen stoppen onderzoek Dolman proost met sap Levensgenieters gaan flirten Lm* mMh Kratsjouwen ft Bij de Vereenigde Glasfabrieken in Schiedam draaien de machines op volle toeren met een dagelijkse prodüktie van 200.000 bierflesjes. (Foto: Arie Wapenaar) i I Haarlem Motieven onbekend Woensdrecht r L binnenland GlXtóSViWffiiWtSwó Nieuwe 'pijpjes' lopen in hoog tempo van band t .--• (Vah onze sociaal-economische redactie) !j4 SCHIEDAM De prodüktie van de nieuwe "'pijpjes' is op dit moment in volle gang. In Sehie- dam, Leerdam en andere steden worden honder- i;den miljoenen bruine bierflesjes gemaakt. Heine ken is de grootste afnemer, met in zijn kielzog '"merken als Amstel, Bavaria en Grolsch. Voor "Heineken betekent de vervanging van hèt glas werk een investering van 50 miljoen gulden. ®*De nieuwe bierflesjes zijn ai "Sfer en daar in de winkels té koop, maar na de jaarwisse ling za! de operatie pas goed op gang komen. Woordvoerder WtCA. Ingénhoven van Heine- "k'en verwacht dat het nieuwe bierflesje in de week van 12 ja nuari in het hele land verkrijg baar is. Als grondstof voor het gemo derniseerde bierflesje dienen onder meer de 'oude' pijpjes, die nu nog volop in de handel zijn. Het glas wordt omge smolten en opnieuw gebruikt. Volgens manager ing. H.A.A. van der Wal van 'de NV Ver- eenigde Glasfabrieken in Schiedam moet het karwei in april komend jaar af zijn. Om streeks die tijd begint het 'bierseizoen', de periode waar in de bierconsumptie het -hoogst is. I" In Schiedam lopen op dit !-moment continu dagelijks 200.000 bierflesjes van de pro- duktieband. De smeltovens, waarin de temperatuur ruim 1200 graden Celsius is, draaien op volle toeren. Het gesis van ;de glasmachines is oorverdo vend. De Veréenigde Glasfabrie ken zijn al een jaar bezig met de fabricage van de nieuwe bierflesjes. De prodüktie is op zettelijk gespreid, om zoveel mogelijk van de kringloop van glas gebruik te kunnen maken. Bovendien hebben de betrok ken glasfabrieken (ook andere dan de Schiedamse fabriek hebben een deel van de Heine- ken-order gekregen) niet al te grote extra investeringen "hoe ven plegen. Het nieuwe model van het bierflesje is vijftien millimeter korter en drie millimeter smaller dan het oude. Niette min gaat er evenveel in, zo verzekert manager Van der Wal van de Vereenigde Glasfa brieken. De clou is een dunnere glaslaag, wat door moderne technieken niets af doet aan de sterkte van het flesje. Het gewicht van het bierfles je is aanzienlijk terugge bracht: van 350 naar 250 gram. Wie een krat bier versjouwt tilt derhalve 2,4 kilo minder dan voorheen. Overigens 'wor den ook de kratten op ditmo ment vernieuwd, onder andere bij Wavin in Hardenberg; voor Heineken een investering die (Van een onzer, verslaggevers) DEVENTER Een bloed spoor van een kilometer lengte heeft het Overijsselse recher chebijstandsteam woensdag avond naar de bankrovers ge leid, die enkele uren eerder twee personeelsleden van de Deventer Bondsspaarbank met een groot aantal messteken om ,bet: leven hadden gebracht. De jongeman die als de hoofdda der wordt beschouwd was bij de steekpartij zelf gewond ge braakt. Het spoor leidde naar Jzijn huis in de Deventer bin nenstad. Deze hoofdverdachte, de 20- jarige E.C., heeft inmiddels een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Hij blijkt de overval te hebben gepleegd samen met zijn 22-jarige broer en zijn 60- jarige vader. Een vierde ver dachte die is aangehouden blijkt een rol te hebben ge speeld in de voorbereiding. Hij is inmiddels weer vrijgelaten. De vader had zich ontfermd over de buit, ruim 100.000 gill aden. De politie vond dat bedrag tin, zijn personeelskast bij het bedrijf waar hij werkt. „Zoiets heb ik in mijn loop baan bij de politie nog niet meegemaakt," zei hoofdinspec teur R.W. van Zoest, nadat hij de toestand in de bank had op genomen. De twee bankem ployés, de 42-jarige T.R. Hart- gers en zijn assistente de 28-ja- rige mevrouw A. van den Ber ge - ten Zweege, waren met talloze steken van een groot mes om het leven gebracht. De politie vond het mc=opdo plaats van de misdaad. Alle 35 rechercheurs van het bijstandsteam werden van hun kerstveriof teruggeroepen. De ontdekking van het bloedspoor verkortte het onderzoek aan zienlijk. De toedracht van de overval is de politie nog niet geheel duidelijk. De drie bankrovers moeten direct na sluitingstijd op de deur van de bank hebben geklopt. Ze hadden kennelijk een verzoek dat de personeels leden ertoe bewoog de deur weer te openen. Op dezelfde manier zijn ze ook binnengeko men in de dienstruimte, die normaal niet toegankelijk is voor het publiek. Het werd al snel duidelijk dat. er iets mis was bij de Bondsspaarbank. De politie-, werd op twee manieren ge waarschuwd: door de alarm centrale van de PTT, die er zich over verbaasde dat het alarm van de bank nog niet was ingeschakeld.en door de echtgenoot van mevrouw Van den Berge, die zich ongerust maakte omdat zijn vrouw nog niet- thuis was. Hij ging naai de bank en trof daar de buiten deur open maar de tussendeur op slot. Buurtbewoners die uit hun raam naar binnen konden kijken stelden vast dat de fili aalhouder gebonden en badend in het bloéd op de grond lag. De dubbele moord moet zich omstreeks vijf uur hebben af gespeeld. Om kwart voor ne gen verrichtte de politie de eerste arrestatie. mm Akkerman International Eye Fashion. Rotterdamse vindplaats van bijzondere brillen die op z'n zachtst gezegd opvallend zijn. Met stip genoteerd door Elton John. Ben Akkerman en Ronald Dik lezen allebei Het Vrije Volk (..."Een krant "ei-ennfi-kAf moet ook leuk zijn.,.;"). Maak nu gratis en vrijblijvend twee weken kennis met Het Vrije Volk. Eén telefoontje is voldoende: (010) - 4004.444, Lezersservice. zelfs twee keer zo groot is als in het glaswerk, 100 miljoen gulden. Reden voor Heineken en an dere bierbrouwers om de ruim 400 miljoen bierflesjes die in Nederland in omloop zijn te vervangen i3 de ouderdom van het glaswerk. De pijpjes zijn sinds 1948 in de handel, wat aan een groot aantal flesjes is af te zien. Door beschadiging tijdens het produktieproces zit ten veelal aan de onder- en bo venkant van de flesjes grijze kringen. Ook willen de brouwers met het nieuwe slanke flesje hun produkt een moderner aanzien geven.' y - Op de vraag aan Heineken- woordvoerder Ingenhoven hoe de nieuwe flesjes gaan heten de oude hebben immers de bijnaam pijpjes antwoordt deze: „Die bijnaam is in de volksmond gegroeid. Er is nu nog geen naam voor het nieu we flesje naar boven gekomen. Zoiets ontstaat spontaan." Y Y'.-,"p V- YYYY' - v Y-. 'Y ROTTERDAMDe werknemers van Van'Nelle kunnen zelf aandeelhouder worden. Van Nelle Holding heeft de personeelsle den van haar dochtermaatschappijen onder andere De Erven de Wed. J. van Nelle, Droste en Venznog vóór de jaarwisse ling de mogelijkheid geboden in totaal 125.000 certificaten van aandelen Van Nelle Holding te kopen tegen-een aantrekkelijke koers. Bij de verzelfstandiging van Van Nelle in januari 1985, toen de onderneming werd losgemaakt uit de - Amerikaanse Nabisco Brands, was aan de centrale ondernemingsraad al de toezegging voor deelneming van het personeel in het aandelenkapitaal ge daan. Een enerverend karwei: het plaatsen van de aller laatste dominostenen van de tienduizenden die van avond, al omvallend, een wereldrecord moeten ople veren. De studenten, die in de Stassenhal in Lisse meer dan een maand het nuttelo ze met het aangename heb ben verenigd, houden letter lijk hun adem in. In 35 mi nuten moet het resultaat van hun arbeid teniet wor den gedaan. De TROS-tele- visie doet er vanavond rechtstreeks verslag van om 19.12 uur, via Nederland Door ALE VAN DIJK Een droom van schrijver Cees Nooteboom en program mamaker Hans Keiler wordt zondag op tv werkelijkheid. Tv-kijkend Nederland kan via Nederland 2 zien hoe het tweetal de voetsporen van hon derdduizenden Europese pel grims volgde. Einddoel: Het Spaanse stadje Santiago de Compostella in het noordwes ten van Spanje. „De geschiedenis van een route" is een zeer bijzondere documentaire geworden. „Het was een droom, die we al jaren hadden, maar die nooit waar was geworden. Het was steeds te duur en te ver voor de Ne derlandse televisie," zegt Nooteboom. De NOS-tv heeft er dit seizoen eindelijk het geld voor uitgetrokken om aan te tonen welk soort programma's straks op de nieuwe tv-zender Nederland 3 getoond gaat wor den. Ook uit Nederland trekken ■nog altijd pelgrims te voet of per touringcar naar de Spaan se bedeplaats.. Vorig jaar nog liepen 26 Nederlanders de rou te. - De NOS-documentaire begint in Haarlem. Hans Keiler treft er op de plaats waar zijn va der in de oorlog ondergedoken heeft gezeten een pater. Het blijkt ook de plek te zijn waar de Nederlandse Santiago-gan gers starten. Nooteboom, die een jaai- lang college's geeft aan een Amerikaanse universiteit in San Francisco, voegt zich in het Pyreneeënstadje Jaca bij de NOS-pioeg, die zich niet te voet, maar in drie auto's langs de route beweegt. Al meer dan 1000 jaar trek ken honderdduizenden Euro peanen naar de plaats waar volgens de overlevering de stoffelijke resten van de apos tel Jacobs begraven moeten zijn. De apostel zou het chris tendom in Spanje hebben ge predikt en bij terugkeer in Je ruzalem zijn gemarteld en ont hoofd. Zijn lijk moet volgens het verhaal op eigen kracht in een bootje naar de Spaanse westkust zijn gevaren. Met schelpen overdekt werd het ge vonden en vervolgens begra ven. Acht eeuwen na deze plechtigheid werd het graf overgebracht naar Santiago de Compostella en Alfons de Tweede van Astürië bouwde er een basiliek'omheen. Met een staf in de hand en een schelp op de hoed kwamen vervol gens eeuwenlang de Europese bedevaartgangers via Parijs naar de basiliek. De marmeren grafsteen, die helemaal is uitgesleten door ontelbare strelende handen van de pelgrims, wordt door Nooteboom aan de kijkers ge toond. 3 ttmmt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er komt een extra milieupremie op wind energie. Minister Nijpels (Mi lieu) heeft hiervoor tien mil joen gulden uitgetrokken. Het was al mogelijk via het minis terie van Economische Zaken een premie te krijgen voor het installeren van windturbines. EZ stelde daarvoor in mei dit jaar een bedrag van in totaal 68,5 miljoen gulden beschik baar. Nijpels wil er nu een schepje bovenop doen als die windturbines ook nog op een voor het milieu verantwoorde manier worden geplaatst. Met de extra premie van 10 miljoen hoopt het ministerie het windenergieprogramma verder te kunnen stimuleren. Er is inmiddels een voorlopige inventarisatie gemaakt van de plaatsen, waar windturbines de minste overlast geven voor het milieu en tevens als ener giebron het hoogste resultaat kunnen afwerpen. Tot de gebieden die uit mi lieu-hygiënische en planologi sche overwegingen het meest geschikt zijn behoren onder meer de Maasvlakte, de weste lijke Hoeksche Waard, delen van de polders Oud-Herkingen, Kinkerland en Battenoord en het industrieterrein Moerdijk. Uit het onderzoek zijn de pro vincies Groningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland, Flevoland en Noord- Brabant als de meest windrij- ke provincies van ons land naar voren gekomen. De milieupremie kan overi gens pas worden verkregen als het ministerie van Economi sche Zaken het project ook in zijn steunregeling heeft toege laten. De extra milieupremie is bedoeld om het plaatsen van windturbines te voorkomen in natuurgebieden, vogelgeble- den, stiltegebieden en stedelij ke gebieden. Doel van het windenergie programma is om in het jaar 2000 in totaal 1000 megawatt windturbinevermogen te reali seren. Een hoeveelheid ener gie, die is te vergelijken met die van een grote kolencentra le. De miiieupremie zal met te rugwerkende kracht vanaf 1 januari 1986 worden ingevoerd. AMSTELVEEN/CHICAGO Nauwelijks 24 uur nadat de raad van commissarissen van de KLM besloot geen goedkeu ring te verlenen aan de aan koop, van Hilton International is déze hotelketen overgeno men door kandidaatnummer twee, de Amerikaanse United Airlines Groep. UAL Ine neemt de Hilton- groep van Transworld Corp. over voor 980 miljoen dollar (ruim 2,2 miljard gulden); 5 miljoen dollar méér dan de KLM van plan was voor de aankoop te betalen. In de Nederlandse financiële wereld is men nog niet uitge sproken over de unieke gebeur tenis. Nooit eerder is het voor gekomen dat een raad van commissarissen van zo'n grote onderneming als KLM zijn di rectie op het laatste nippertje terugfluit. President-directeur drs. S. Orlandini c.s. hadden met Transworld eigenlijk al volledig overeenstemming be reikt over de overname van de 88 hotels van Hilton Interna tional in 42 landen. De KLM heeft nog steeds niet de exacte motieven be kendgemaakt waarom de aan koop is getorpedeerd. Aange- ■nomen wordt dat de commis sarissen het beslag op het KLM-vermogen dat de mlljar- 'denovername zou ieggen te hoog vond, vooral ook omdat de luchtvaartmaatschappij al een investeringsprogramma ivan 7,5 miljard gulden voor de aankoop van nieuwe vliegtui gen heeft. Of het feit dat de eigen hotel keten van de KLM (onder meer Golden Tulip-hotels) be paald niet winstgevend draait (in het laatste boekjaar een verlies van 1,8 miljoen gulden) mede een negatieve rol heeft gespeeld bij de beslissing is niet bekend. Financiële analisten schrij ven het unieke 'nee' ook toe aan het feit dat de KLM eerder met het bod op de Hilton-groep naar buiten is gekomen dan gebruikelijk is om een nadeli ge fiscale wijziging in de VS bij overnames te kunnen ontlo pen. De Ncderlands'e beurswercld heeft overigens positief gerea geerd op het niet doorgaan van de aankoop. Het KLM-aandeel steeg iets. Vorige week, toen de KLM de overname aankondig de, kwam de koers onder lichte druk te staan, omdat vele be leggers toen al vonden dat de overname voor de financiële resultaten van het concern niet bevorderlijk was. ZATERDAG 27 DECEMBER 1886 DEN HAAG Een 43-jarige Rotterdammer heeft bekend In de nacht van donderdag op vrijdag een auto van de Russi sche ambassade in Den Haag in brand te hebben gestoken. De auto stond dicht bij het am bassadegebouw geparkeerd. Er bleef weinig van over. De Rotterdammer werd kort na zijn actie gearresteerd. Hij ver- klaarde dat de brandstichting was bedoeld als protest tegen de Russische bezetting van Af ghanistan. Vandaag is het ze ven jaar geleden dat de Sov jet-troepen dat land binnen trokken. GRONINGEN Een werk groep van de Partij van de Ar beid wil resoluut ingrijpen bij het al een jaar slepende confict in de PvdA-federatie Vlagtwed- de. De werkgroep heeft het PvdA-hoofdbestuur het advies gegeven het bestuur van één van de drie federatie-afdelin gen. dat van Sellingen, te schorsen. De afdeling zal voor lopig worden geleid door een werkbestuur, waarin ook een vertegenwoordiger van het partijbestuur zal zitten. In het advies wordt ook voorgesteld de afdelingen Vlagtwedde en Sellingen te laten fuseren. De maatregelen moeten een eind maken aan de 'reeks van ellende' waarin de federatie de laatste tijd op bestuurlijk ge bied terechtgekomen was. STEENWIJK De traditionele vredesmars op Tweede Kerst dag uit Steenwijk naar de Amerikaanse basis in Havelter- berg heeft aanzienlijk minder mensen op de been gebracht -dan In voorgaande jaren. Wel iswaar vormden een kleine 2.500 deelnemers een langge rekt lint door de Steenwijker straten, maar toch had de or ganiserende vredeswerkgroep WAAKS (Werkgroep Anti atoomkoppen en Kerncentra les Steenwijk) een grotere toe loop verwacht; ook al omdat deze eltde manifestatie voor het eerst ook in het teken stond van verzet tegen kern energie. Bij het zes kilometer buiten Steenwijk gelegen Havelter- berg werden honderden bloe men in de berm neergelegd en In de hekken van de basis ge stoken als stil protest. Er de den zich geen ongeregeldhe den voor. Voorafgaand aan de vredes mars werd in theater De Meen- the in Steenwijk eer korte ma nifestatie gehouden waarbij de Nijmeegse polemoloog Leon Wecke stelling nam tegen de Nederlandse regering, die hij verweet de burgers maar wat op de mouvy te spelden. „Er is ons wijs gemaakt, dat met de verkiezingsuitslag het Neder landse volk de kruisraketten heeft omarmd. Men doet daar bij alsof een verkiezing het zelfde is als een referendum. Men heeft ons wijs gemaakt dat de vredesbeweging een grote nederlaag heeft geleden. Dat is ons aangepraat en het vervelende daarvan is dat sommige lieden ook in de top van de vredesbeweging dat zelf zijn gaan geloven". Volgens Wecke is de vredes beweging niet dood, maar moet er wel aan gewerkt wor-' den om de mensen weer bij hèt werk te betrekken: „We moeten weer de straat op." Ruim 300 mensen hebben deelgenomen aan de kerst nachtviering bij de vliegbasis Woensdrecht. Deze bijeen komst was georganiseerd door Pax Christ) en het Interkerke lijk Vredesberaad. Pax Chrls- ti-secretarls Jan ter Laak stel de vast dat de aanvankelijke hoop op ontspanning en ver zoening in de wereld de bodem in is geslagen. „Werkelijke ont spanning is blijkbaar mogelijk als deze van onderaf wordt op gebouwd." NIJMEGEN De actiegroep „verontruste multiple sclero- se-patiënten" heeft van de di rectie van het Sint Radboud- ziekenhuis in Nijmegen geëist dat wordt afgezien van de aan gekondigde sluiting van de af deling experimentele neurolo gie. Volgens de actiegroep, die deze eis ondersteunde met de aanbieding van meer dan 10.000 handtekeningen, staat bezuiniging in geen enkele ver houding tot de schade die wordt aangericht op het gebied van onderzoek en patiënten zorg. Het Radboudziekenhuls kon digde vorige maand de sluiting van drie afdelingen aan, ten einde jaarlijks het door de overheid verplicht gestelde be drag van 10 tot 15 miljoen gul den te kunnen besparen. Vol gens de actiegroep miskent de ziekenhuisdirectie met de voor genomen sluiting van de afde ling experimentele neurologie echter de enorme belangen, die voor de ongeveer 20.000 MS-patiënten in Nederland op het spel staan. „Alfe hoop op een betere behandeling van multiple sclerose, waarmee de afdeling van het Nijmeegse zie kenhuis inmiddels verder was dan waar ook ter wereld, wordt door de sluitingsplannen de bodem ingeslagen", zegt één van de actievoerders. Multiple sclerose is een ziekte van het centrale zenuwstelsel, die onder meer leidt tot oog- en spraakklachten, incontinen tie en verlammingen. Over de oorzaak Is nog weinig bekend. Genezing van de ziekte, die zich meestal al op jonge leef tijd openbaart, is meestal on mogelijk. Naar goede behan-v delingsmethoden wordt al ja- ren intensief gezocht. DEN HAAG Op de traditio nele Nieuwjaarsreceptie van Tweede Kamer-voorzitter D. Dolman worden dit jaar voor de eerste keer geen alcoholi sche dranken geschonken, in de afgelopen jaren werd op de receptie in de rooksalon van de Kamer vanaf half eif In de ochtend zowel wijn, sherry als een jonge borrel aangebo den, naast de gebruikelijke vruchtensappen en frisdran- ken. Het presidium van de Tweede Kamer heeft zich dit jaar her haaldelijk gebogen over het al coholgebruik in de Kamerge bouwen. Een eerste maatregel was een verbod op alcoholge bruik door het Kamerpersoneel in de diensturen. AMSTERDAM - Op Oude jaarsnacht wordt in Filmtheater Desmet In Amsterdam een feest voor Naughty's gehou den, levensgenieters en -sters met een voorkeur voor dansen en flirten. Aangezien zij niet In hokjes zitten ot In bepaalde clubs, ontmoeten zij elkaar bij voorkeur op een feest; aldus Desmet. Het theater zal voor de gelegenheid wórden omget overd in een grote danszaal met levende muziek (old wave). Aanvang 23.00 uur.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1