4 rtuin j ongelui van het zeldzame soort' GTB-bewoners: geld terug Brandweer gewend aan inkrimping Protest tegen renovatie Dr. de Visserlaan CDA-er Swaab uit politiek Siberisch koud In de Aleidisstraat Werkloosheid daalt met 233 Vroeger Zóndag Hoge nood wv ws Besturen tekenen het 'fusieverdrag Ondeugende gedachten over alledaagse dingen Door Marjo Peppelaar MAASSLUIS Een prachtig heuvelland schap in donkere paars- en groentinten, waarbo ven de wolken zich on heilspellend samenpak ken. Dat is onder meer te zien in, het Gemeen temuseum in Maasluis, waar de kunstenaar Henk Fortuin deze maand exposeert. De tentoonstelling is geor ganiseerd ter gelegen heid van de zeventigste verjaardag van deze kunstenaar uit Maas sluis. Haagse school Kunstenaar Henk Fortuin bij zijn werk in het Ge meente muse um in Maas sluis. (Foto Arie Wape naar) Affiche-achtig Natuurkennis Zure kerstboom Landelijk m p Besparingen verzen van Arie Veldhoen 'Zo was het vrijen vroeger' Zij waren jong en zo verliefd Zij lagen uitgebreid te vrijen toen zei hij plots ..Het komt' hei jij een zakdoek bij je? 't Moet op-een maandagmorgen zijn geweest dat onze Heer met scheppen is begonnen. Dat zou dus blijken uit de bijbel-bronnen, maar pijnig eens je Brein en stel dat Hij op woensdag was begonnen dan zou 7 dinsdag zondag zijn. Een ouderling uit Spijkenisse die moest nodig effe pisse. Maar waar hij ook zocht, zo hier en daar hij zag geen enkel urinoir. Daarop heeft hij aan een huis gebeld en daar zijn hoge nood gemeld. Eenmaal binnengetreden, zal daar een vrouw van lichte zeden. Die dacht: da's weer zo'n oude zeiker maar toen de ouderling wegging. was ze honderd gulden rijker. t HET VRIJE VOLK vlaardins en-schiedam ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 Op de expositie in het Ge- - meentemuseum is werk te zien vanaf 1937. In die periode maakte Fortuin onder meer te keningen, aquarellen en olie verfschilderijen. Doordat de tentoonstelling van de Maasluise kunstenaar ongeveer vijftig jaar beslaat, zijn goed de verschillende pe riodes die zijn werk heeft ge kend te zien. Zo zijn er tekenin gen die Fortuin op de Rotter damse kunstacademie maakte, waar hij van 1937 tot 1941 op zat. De potloodtekeningen zijn zeer realistisch. De kunstenaar vertelt zelf dat men in die tijd leerde om alles tot op de mili- meter nauwkeurig na te teke nen. Pas daarna vond de 70-ja- rige Maaslulzer zijn eigen stijl. Henk Fortuin ontkent niet dat in zijn werk invloeden van de Haagse Schooi terug zijn te vinden, al vindt hij dat men dat beter naturalisme kan noe men. Maar daar voegt hij aan top: „Ik gebruik niet zo veel (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bestu ren van dé" vijf Scluedamse woningbouwverenigingen hebben woensdag het 'fusie- verdrag' ondertekend. Daarmee Is het samengaan van de verenlgingingen in .ïén grote woningbouwver eniging Schiedam officieel bekrachtigd. De ondertekening gebeur de nadat de ledenvergade ring van woningbouwver eniging Schiedam Vooruit ingestemd had met de fusie. Schiedam Vooruit had aan vankelijk een uitstel van een half jaar geëist. De be zwaren werden opzij ge schoven nadat meer infor matie over het nieuw te 'vormen bestuur en de fi nanciële positie van de an dere verenigingen op tafel 'was'gekomen. Vanaf 1 januari is de wo ningbouwvereniging Schie dam actief. Vanaf die da tum zullen de vijf afzonder lijke verenigingen zichzelf opheffen en opgaan In de grote vereniging. Het eerste half jaar zal de woning bouwvereniging Schiedam onder het bewind staan van een tien leden tellend be stuur. Daarin hebben vijf vertegenwoordigers van de (vroegere) woningbouwver enigingen zitting. Verder telt het bestuur vier leden die door de gemeente wor den voorgedragen. Het per soneel van het werkappa raat, de huidige SSSW, wordt vertegenwoordigd door het vroegere CPN- raadslid en de oud-wethou der Eef Collé. Hij is door de ondernemingsraad van de SSSW benaderd om zitting in het bestuur te nemen. 'Een landschap zonder wolken, dat is niets' grijstinten als zij. Mijn werk is veel coloristischer." Uit de schilderijen blijkt duidelijk dat hij zich laat inspireren door de natuur. Vooral imposante wol kenpartijen hebben zijn voor keur. „Een landschap zonder wolken, dat is niks. Zeker in dit klimaat zijn de wolken een belangrijk onderdeel van het landschap," zegt de kunste naar. Tussen de technieken die Fortuin gebruikt is ook duide lijk een stilistisch verschil te zien. Op zijn aquarellen beeldt hij veel de rustieke omgeving van" Maasluis af, met haar boerderijen en akkers. De kleu ren zijn hier realistischer dan in de olieverfschilderijen, min der diep en emotioneel. Voor zijn olieverfdoeken liet Henk Fortuin zich vooral inspireren door heuvel- en duinlandschap pen. Door speciale stukken uit te lichten en andere gedeelten weer extra donker te maken ontstaat een speciale, bijna on- beilsspellende sfeer. Deze sfeer wordt door de diepe, warme kleuren nog eens extra bena drukt. In 1963 beeldde Fortuin de bedrijvigheid van de Viaar- dlngse haven af in een werk in gemengde technieken. Door het felle kleurgebruik en de omlijning met viltstift van de verschillende elementen on- staat een affiche-achtig effect. De vele lijnen geven de bedrij vigheid van vrachtwagens en hefkranen goed weer. De af beelding dicteert blijkbaar de stijl bij deze Maassluizer. Want in de rest van zijn schil derijen met hun dromerige landschappen lijkt de tijd wel stil te staan. Daar is van de in dustrie die in de afgelopen vijf tig jaar ook rond Maasluis om zich heen heeft gegrepen nog niks te merken. Henk Fortuin, met schilde rijen, pastels en tekeningen, tot en met 1 februari in het Ge meentemuseum, Zuiddijk 16, Maasluis. Geopend; dinsdag tot en met zondag van 14.00- 17.00 uur. Nieuwjaarsdag ge sloten. u/ii anon en ziin natuurvrienden (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDENGEN Plantjes, vogels, insekten; al het schoon dat de natuur te bieden heeft, kan nog maar wéinig jongeren boeien. Dat'vindt "het handje vol jeugdige onderzoekers dat de Nedelandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN), afdeling Schiedam/Vlaaardingen (kort gezegd Schievla)' nog telt. Zelf zijn de jeugdbonders fanatieke natuurliefhebbers. Terwijl him leeftijdsgenootjes bijkomen van een avondje stappen, trek ken zij iedere zondag voor dag en dauw de velden in, op de fiets. Met natuurgidsen, verre kijker en vergrootglas onder de snelbinders hebben zij .al heel wat kilometers wegge trapt, broeken versleten en zeldzame vogel3 en bloemen gesignaleerd. Paul op de Weegh (15) is voorzitter van de bond voor Schiedam en Vlaardingen. Zijn kamertje thuis lijkt net een na- tuur-historisch museum in mi niatuur. Eén wand wordt be dekt met zo'n vijftig soorten vogelvleugels. Vanaf verschil lende plaatsen loeren opgezet te vogels je aan met glazen blik. Daarnaast kastjes met schedels, poten, fossielen en gedroogde nachtvlinders, in glazen potjes geneeskrachtige kruiden. „Al deze spullen heb ik voor een groot deel zelf ge vonden tijdens onze excur sies," vertelt Paul trots. Vanuit zijn kamertje op de negende verdieping van een van de Z flats in Schiedam Groenoord vormt het uitzicht op een oord van beton, glas en asfalt een scherp contrast. Vier kameraden van de NJN, afdeling Schievla, vertel len bij Paul thuis over him passie voor de natuur, hun ac tiviteiten bij de bond en over zeldzame vogels en plantjes. Marco Haak (16), Erick Soes- dorp (15), Dale Rudrum (17) en Paul beschikken over een bijna ongelooflijke natuurken nis. Marco, een 'vogelaar' in hart en nieren, vertelt dat hij begin'dit jaar een Kleine'Trap heeft gezien in de Flevopolder. De Kleine Trap is een weidevo gel en in Nederland beslist een zeldzaamheid. „Ik ben de twee de persoon in Nederland die hier een Kleine Trap heeft ge signaleerd," vertelt Marco. Da le, die vooral geinteresserd is in plantjes, weet van de Vlaar- dingse Vlietlanden dat het de plaats bij uitstek is voor orchi deeën. „Je treft ze daar in het voorjaar in allerlei soorten aan, van Breedbladige orchis tot Rietorchis," aldus Dale. De NJN is een bond van 'vreemde vogels' en vreemde afkortingen. In ieder jaargetij de heeft de bond kampen voor de leden, zo zijn er de zoge naamde WIka's, Leka's Zoka's (winterkampen, lentekampen, zomerkampen, etc.). Vogels heten "pieten*. Belangrijke ge beurtenissen worden in de 'beerput' vermeld. „Een soort logboek dat alle leden hebben en waarin iedereen bij elkaar iets in kan schrijven," ver klaart Paul. Iedere maandag komen de zeven leden van de afdeling Schievla bij elkaar om te 'klojen' (determineren) in de ontmoetingsruimte in een vroeger schoolgebouw in het *Bachbos' in Schiedam. Ie dere zondag gaan de Jeugd bonders 'op excursie' naar na tuurgebieden rond de Nieuwe Waterweg. De jongens van de afdeling (maar één meisje is lid) doen alles op de fiets.„Dat mag dan een goedkoop vervoermiddel zijn," onderbreekt de moeder van Paul, „maar mij kost het kapitalen aan nieuwe broe ken." 'Paul', Marco, Erick en Dale determineren de natuur tot in haar kleinste onderdelen, maken er "uitvoerig verslag van en houden zo het natuur- bestand in de gaten. Ze doen aan natuurbeheer: knotten wil gen en essen. En rijden regel matig naar Hoek van Holland om 'stookpieten' (olieslachtof fers) te tellen. „Wij zien de natuur steeds verder achteruit gaan," stelt Paul treurig vast. „Je hoeft er niet eens voor 'op excursie' te gaan. Kijk maar naar deze kerstboom," Paul wijst naar het opgetuigde kerstsymbool. „Het is een 'zure' kerstboom, hij heeft een heleboel nood- scheuten. Die wildgroei is ont staan doordat de boom aan vankelijk kaal werd door de zure regen. Maar voor de kool- stofasslmilatie (proces waar bij planten anorganische stof fen omzetten in organische voedingsstoffen, red.) heeft de boom groene naalden nodig, daarom is die kerstboom snel le sprieten gaan schieten," ver klaart Paul. Niet alleen met de natuur gaat het slecht, maar ook met de NJN. Landelijk telt de bond nog maar duizend leden. De af deling Schievla bestaat uit ze ven bonders, in betere tijden waren dat er tientallen. Paul en zijn natuurvrienden signa leren bij leeftijdgenootjes een gebrek aan belangstelling voor de natuur. De bond in Schie dam is er voor jongeren tusen 12 en 23 jaar.' „Wij hebben' ons tot taak 'gesteld er Vóor 'te" zor gen dat onze afdeling "blijft voortbestaan als wij er te oud voor zijn geworden en moeten afhaken." Het dalend ledental .bij^de 'Jeugdbond blijft niet-beperkt tot deze regio." Op landelijke schaal is een afname van be langstelling en ledental voor natuurstudie gesignaleerd. De NJN heeft daarom een enquête gehouden onder de leden van de verschillende afdelingen om zo de mogelijke oorzaken van de tanende belangstelling op te sporen. Volgens Cor Ba- erveldt, die door het hoofdbe stuur van NJN is belast met een onderzoek naar de ver slechterde positie van de NJN en de eventuele mogelijkheden cm deze te verbeteren, zou de voornaamste oorzaak van het gebrek aan belangstelling wel eens het feit kunnen zijn dat maar weinig mensen op de hoogte zijn van het bestaan van de NJN. „Daarom willen wij volgend een jaar campag ne beginnen om de aandacht van de jeugd op de natuur te vestigen. Wij willen de jeugd laten zien hoeveel je met de natuur kunt doen en hoe leuk dat kan zijn," aldus Cor Baer- veldt. Vooralsnog echter zijn jongeren als Paul en zijn ka meraden een 'zeldzame soort* vJ "r. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie- damse brandweer is gewend geraakt aan de vermindering van het aantal personeelsle- i den. Dit zegt brandweercom mandant A. Metaal naar aan leiding van het jaarverslag over 1984. Juist door de terug- loop van het aantal mensen bij het korps is dat jaarverslag veel te laat. Het korps heeft zich Inmiddels neergelegd bij de bezuinigingen. MWe hebben zo langzamerhand leren leven •r met de middelen die we heb ben," aldus het commentaar in het jaarverslag. Ih 1984 moest de brandweer, - evenals andere gemeentelijke diensten," een veer laten ha het "kader van de bezulxdgingsope- -ratle die toen werd, ingezet E l Het korps - moest., twee 'banen j onder/de spuitgasten- schrap- ,-,■)>{' pen en 0,7 formatieplaats op de l-J V administratie. „Het .was zaak '*om;onze bedrijfsvoering daar- «p ',y v S *"y -, y-n f g- :'v y op af te stemmen," aldus Me taal. „De moeilijkheid is dat onze parate dienst altijd be- mand moet zijn. Je kunt niet, zoals op bijvoorbeeld de admi nistratie, werk uitstellen- De paraatheid is niet in gevaar gekomen. Door een andere re geling voor de bezetting van de meldkamer, werden de twee arbeidsplaatsen bezuinigd. Als de paraatheid ooit in gevaar was gekomen, had ik de nood klok wel geluld." Voorheen was de meldkamer bezet door een brandweerman die de gehele nacht wakker bleef. Tegenwoordig slaapt de ■alarmman* en wordt hij ge wekt in geval van nood. Het verschil rit 'm in de compensa tie van de gewerkte urea Het Scliiedamse brandweer korps telt op dit moment in to taal 43 beroepsmensen en 50 vrijwilligers. Dit jaar is het korps door het gemeentebe stuur ontzien. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM -- Bewoners van de nieuwbouw op het GTB-terrein in Schiedam krij gen een deel van hun stookkos ten terug. Het Gemeentelijk Woningbeheer heeft dit aan de bewonersvereniging toege zegd. Woningbeheer heeft vol gens een verklaring van de vereniging erkend dat de ver warming in de huizen slecht stond afgesteld en dat daar door meer energie is verbruikt dan nodig was. De toezegging dat de bewoners geld terug krijgen werd gedaan na moei zaam overleg tussen Woning beheer en de bewonersvereni ging. De bewoners schrokken be gin dit jaar van de bedragen die zij moesten bijbetalen op hun stookkosten. „Onaan vaardbaar," luidde het oordeel, waarna onderhandelingen be gonnen. Al snel bleek dat een fout in de afstelling de oorzaak was van het hoge verbruik. „Dat was blijkbaar aan de aan dacht van de installateur ont schoten," aldus de bewoners vereniging. „Luchtverwar- tninff vergt nu eenmaal meer aandacht dan een gewone ver warming." Hoe hoog de terugbetalingen zullen zijn, is nog niet bekend. „Het is moeilijk te bepalen hoeveel kubieke meters de be woners nu echt teveel hebben verstookt," aldus de verkla ring. Besloten is te wachten met berekenen tot na de win ter. De 'dan berekende stook kosten worden naast de aan slagen van vorig jaar gelegd en vergelekea De bewoners commissie zegt tevreden te zijn met deze oplossing. -.„Hirwronitrine niet verder het proefblok. In de ra HOEK VAN HOLLAND - - Deelraadsbestuurderj J. Swaab (CDA) uit'Hoek"1 van Holland gaat uit de politiek. Hij zal zich bij de komende verkiezingen., voor de .deelgemeente® raad, :op 18 «maart 1987; niet verkiesbaar stellen De 52-jarige loods is van mening, dat hij niet meer in staat is om het deelraadswerk naar beho ren te verrichten Hij wijst er op dat de ambte narenrechter heeft beslist dat het geven van vrije tijd voor het deelraads werk niet bindend is en slechts behoeft te gebeu ren wanneer de dienst dit toelaat. Volgens Swaab hebben de bezuinigingen zodanig toegeslagen, dat bij de huidige personeels bezetting de dienst nooit meer zal toelaten dat hij vrij krijgt om de noodza- kelijke besprekingen te voeren Swaab beheert in de Hoekse deelgemeente- raad de portefeuille van Ruimtelijke Ordening en Economische Ontwikke ling en daarvoor is zeer regelmatig contact nodig met wethouders en diensthoofden in Rotter dam. Swaab vreest dat na de privatisering van het loodswezen volgend jaar ook de laatste faciliteiten op dit gebied zullen ver dwijnen De deelraadbestuurder zegt overigens dat hij niet met plezier afscheid neemt. Swaab: „Het gaat me aan het hart. Je bent met dingen bezig die je graag af wilt maken, maar dat gaat gewoon niet." En wellicht, zo zegt Swaab, is het afscheid niet definitief. Over drie jaar ga ik met functioneel leeftijdsontslag. Als het CDA er dan nog behoefte "aan heeft, zal ik tegen die tijd de draad weer oppak ken," aldus Swaab. Schrijven naar Stukfloed Het Vrije Volk Wille de Wrthstraat 25 3012 BL Rotlef dam 8f m Schaatsen al uit het vet gehaaldNee, nou drnuu zou ik maar opschieten. Volgens mij wordt één'/ dezer Kerstdagen de Elfstedentocht verredenf Ga maar eens kijken in de Aleidisstraat. Volgens^ de digitaalthermometer van de firma Kogge- kamp is de temperatuur .al gezakt tot 50 graden onder nul.Siberische toestanden in de Aleidis straat dus. Tenminste volgens dat staaltje van vernuft. Het bestaat niet dat dit ding een ver- lieerde temperatuur aangeeft. De firma Rogge- karrip maakt soortgelijke bakken zelf. Dan maak je mij niet wijs dat het ze Siberisch koud laat dal de thermometer onder zijn'reclamebak niet goed wijs en haal die schaatsen uit het vet! Geen Elf stedentocht? Dan kunnenwe, altijd aiog.Jn^m^ Aleidisstraat gaan schaatsen. Ja toch VLAARDINGEN De werk loosheid In het Waterweg Noord-gebied Is In november aanzienlijk gedaald. Aan het eind van die maand waren 8695 werkzoekenden Inge schreven, 233 minder dan aan het begin van november. Dit blijkt uit de cijfers van het ar beidsbureau. In november lieten 867 mensen zich ais werkzoekende inschrij ven. Elfhonderd vonden een baan en verdwenen uit de ad-„ ministratie. De daiing van derf werkloosheid was vooral te'"'4 danken aan de groei van héfcC aantal banen in de sectoren,. handel en metaal. In de bouw steeg het aantal werkzoekers den. 'n SCHIEDAM Bewoners in de Schiedamse wijk Nieuw- land zijn in het geweer geko men tegen plannen om huizen aan de Dokter de Visserlaan te renoveren De aanvankelijk verwachte besparingen op de energiekosten blijken volgens de laatste berekeningen zwaar tegen te vallen terwijl er wel een forse huurverhoging komt. „Hieruit blijkt een zekere minachting voor de huurders, concludeert de heer W.L. El- gers van de wijk- en bewoners- vereniging Wonen en L®Yen Nieuwland. De vereniging heeft voor januari een bewo nersavond belegd en wil zo snel mogelijk met het gemeen telijk woningbeheer in overleg treden Het woningbeheer had een blok van 32 woningen aan de Dokter de Visserlaan aange wezen als proefblok voor een zogenaamd 'energetisch' reno vatieproject. In de informatie bulletins aan de bewoners was sprake van een maandelijkse besparing tussen de 35 en 45 gulden De huren zouden met gemiddeld zestig gulden per maand stijgen In een laatste berekening komt het Gemeen telijk Woningbeheer volgens de wijkvereniging niet verder dan een besparing van twaalf gulden per maand. „Maar daar tegenover staat wel een huur verhoging van gemiddeld zes tig gulden per maand," aldus woordvoerder EIgers van de vereniging. „Wij vinden deze gang van zaken onterecht en protesteren er met klem te gen" Eerder deze maand ging de Schiedamse gemeenteraad ak koord met het renoveren van het proefblok. In de raadsstuk ken Is echter nog sprake van de hoge besparingen. Met het experiment is een bedrag van ruim 1,5 miljoen gulden ge moeid. Per woning komen de verbeteringen op ongeveer 50.000 gulden Het lag in de be doeling van het Gemeentelijk Woningbeheer om zo snel mo gelijk met huisbezoeken te be ginnen De bewoners kunnen dan hun handtekening zetten waarmee zij hun Rat geven aan de renovatie. De wijkver eniging vraagt Woningbeheer te wachten met de bezoeken, totdat opnieuw overlegd is. OU ivV f«K *0 -ft «■"Ai" t v i -*

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 2